audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 08:08

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 266 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.04.06. 16:41 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
ki mivel rajzol és marat? én Edding lakkfilcet szoktam használni,mindent kibír,maratáshoz meg hidrogén-peroxid+sósav+víz,gyors és hatékony


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.04.06. 17:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Szia!

Régebben lakkfilc, körömlakk és szigetelő szalag volt a nyerő nálam, aztán jött a P20+fotózás, végül most már csak vasalásos technikával dolgozok.

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.04.06. 17:03 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
istipisti írta:
Szia!

Régebben lakkfilc, körömlakk és szigetelő szalag volt a nyerő nálam, aztán jött a P20+fotózás, végül most már csak vasalásos technikával dolgozok.

ez mennyire "körülményes"? és költséges?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.04.06. 20:22 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:17
Hozzászólások: 24
Hi!

Itt van róla egy jó leírás(videóval):
http://pa-elektronika.hu/cikkek/4-vasal ... zites.html

Meg mégegy:
http://www.freeweb.hu/haromb/muhely/panel/panel.html

_________________
RPI3B (Tidal,Volumio) -› Allo KALI -› Audiophonics ES9038Q2M -› Hypex UCD180HG -› Magneplanar SMGB


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.04.07. 17:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
vlaca megelőzött. Gyakorlatilag ha lézernyomtatód van akkor csak papírt kell beszerezned + esetleg egy vasalót. Szerintem gyorsabb mint a fotózásos technika. Ott is várni kell amíg megszárad a lakk, aztán ott a megvilágítás, előhívás. NaOH-t kell venni, keverni stb. A lakk idővel megromolhat a flakonban ha ritkán használod és nem fogy ki, nem kell fim + UV-lámpa a világításhoz... Csupa előny. Hátránya az, hogy előtte meg kell rajzolni számítógépben ami első pár tervezésnél lassú. Érdemes megtanulni.

Minőségben a fotózásostól rosszabb, de egészen elfogadható. SMD ic-khez már jópár panelt csináltam és nem volt gond a kb. 0,3-0,4 mm vékony vezetősávokkal sem.

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.04.07. 17:37 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 13:33
Hozzászólások: 352
frankó,de én egyelőre inkább maradok a hagyományos verziónál,bár valahol olvastam a gravírozós technikát ami nem gyenge,szivesen kipróbálnám


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.04.11. 18:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
rotring05 írta:
ki mivel rajzol és marat? én Edding lakkfilcet szoktam használni,mindent kibír,maratáshoz meg hidrogén-peroxid+sósav+víz,gyors és hatékony



Személy szerint paneltervező progival megtervezem a nyákot, Press'n Peel "kék" fóliára kinyomtatom a rajzolatot, a megtisztított
panelra rávasalom, gyorsmaratóval maratom, mosom, fúrom,ónozom,és kész.
10 mil-ig, tssop tokozást stb simán meg lehet oldani.
A fotón egy tssop-20 tokhoz készült átalakitópanel látható, egy CRT órához készült.

Csatolmány:
tssop-20.JPG
tssop-20.JPG [ 83.67 KiB | Megtekintve 68512 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.06.21. 21:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Sziasztok, nekem az lenne a kérdésem hogy audio áramköröknél a kémiai ónozó, vagy a TN170 illetve a TN180 forrasztólakk használata előnyös-e, vagy vannak-e hátrányai és inkább hanyagoljuk?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.06.21. 23:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.11. 14:11
Hozzászólások: 16
Valamilyen forrasztó lakkot használtam, a RET-től rendeltem, de már nem emlékszem a típusára. Korrózió védelem fontos nagyon, mert igen csúnya hangot tud csinálni a korrodált vezető. Jó lehet még alkoholban feloldani tiszta gyantát, ha tudsz olcsón szerezni valahonnan. Ma már sokba kerül a tiszta gyanta. Ha más megoldás nincs én inkább forrasztóónnal vékonyan befuttatom a rezet, de utánna el kell távolítani az égett gyantát a NYÁK lemezről. Nagyon óvatosan kell csinálni, nehogy a rézfólia felváljon. Megfelelő hőmérsékletű páka kell és gyakorlat, mert gyorsan kell csinálni és lehetőleg egyszer. A kémiai ónozó hangra gyakorolt hatását nem ismerem. NYÁK-ot kihúzni kézzel DEKON DALO volt nagyon jó valamikor, nem tudom lehet-e kapni most valahol. Jelenleg Hobby Marker névre hallgató filcet használok, ennek nem mar alá a vasklorid. A vasklorid nálam bevált maratáshoz.

Kalm!

_________________
Myryad MI120 erősítő, Diy TDA1543 DAC, Mod. CARAT HD1V USB DAC, Tuningolt Wharfedale Diamond 9.1, van den Hul kábelek, WBT csatlakozók, Mod. Eichmann POWER STRIP táp elosztó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 21:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
Kalm írta:
Jó lehet még alkoholban feloldani tiszta gyantát, ha tudsz olcsón szerezni valahonnan. Ma már sokba kerül a tiszta gyanta.


A legolcsóbb : kimész a parkba körülnézel a nagyobb fenyőfák körül melyiket metszették .
Ahol levágták az ágat ott kiül a gyanta.Letör aztán a kis darabokat bele alkoholba. A kosz stb. leül az aljára (ne legyen sűrű nem számít),a tetejéből meg kenheted egy fültisztító pálcikával a tiszta rézfóliára. Tuti originál fenyőgyanta. És még az illata is kellemes. Fut rajta az ón mint állat . Jó pár éve ezt használom ,nekem bevált. (Kémiai ónozást ne erőltesd , hangra sz.rabb akár ennél is és randa is.)

Üdv P.F.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 21:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
A következő képen látható egy házilag készített nyomtatott áramkör, kémiai ónozással védve, én azért "randának" nem mondanám. :D
Itt egy leírás is hogyan kell készíteni:
http://pa-elektronika.hu/cikkek/4-vasalasos-nyak-keszites.html


Csatolmányok:
DSCN2420.jpg
DSCN2420.jpg [ 171.6 KiB | Megtekintve 68747 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.08.01. 10:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.31. 22:10
Hozzászólások: 7
Házilag 2 oldalas nyákkészítéssel van valakinek tapasztalata? Nem lenne rossz, ha megoldható lenne.
Fotózást alkalmazok. Az a baj, hogy a 2. oldalnál megint lakkozni kell, vagy egyszerre mindkettő oldalt lakkozni és külön levilágítani, csupa kényelmetlenség, hogy mindkét oldalra vigyázni kell. Az illesztési pontosság meg megint jó kérdés, hogy hogyan érhető el a legjobb. Előfúrni illesztési pontokat? Esetleg nyák széléhez illeszteni egy rajzolatba tervezett vonallal?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.08.01. 10:37 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Vasalással könnyen, de fotózva is megoldható.
Két oldal mintázatát egymás alá elhelyezve, (nyák vastagságánál nagyobb távolságot hagyva) kinyomtatom és a papírt pontosan méretre vágom, majd félbehajtva közé teszem a nyákot. Vízszintesen így adott a pontosság, függőleges irányban is könnyen illeszthető, így egyszerre vasalható a két oldal. Fotózva is azonos az eljárás, csak ott géppapírra nyomtatom, majd színtelen lakkal átfújom, levilágítás két lépésben, nyák mind két oldala P20 lefújva. Minta nem kétoldalas, csak beültetési oldal, de az eljárás azonos.


Csatolmányok:
MINTA.JPG
MINTA.JPG [ 168.23 KiB | Megtekintve 68695 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.08.02. 10:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.31. 22:10
Hozzászólások: 7
Köszi a tippet, ki fogom próbálni majd ezt a 2 oldalazást. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.09.08. 17:55 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Ezt vasalásos technikával készítettem. Az alkatrészoldal telefóliás GND a másik oldalra átkötésekkel jut el a föld nagy felületen, kvázi csillagpontosan.
Előnyök:
Jobb zavarvédettség, optimálisabb GND vezetés, egyszerűbb vonalvezetés a túloldalon.


Csatolmányok:
Rotation of P9080005_2.jpg
Rotation of P9080005_2.jpg [ 178 KiB | Megtekintve 68592 alkalommal. ]
Rotation of P9080004_2.jpg
Rotation of P9080004_2.jpg [ 237.58 KiB | Megtekintve 68595 alkalommal. ]


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára otlm 2011.09.08. 18:19-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.09.08. 18:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Én az átkötéseket 1mm szegeccsel szoktam megoldani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.09.08. 18:24 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
CHZ írta:
Én az átkötéseket 1mm szegeccsel szoktam megoldani.

Az is jó, de az alkatrészláb is megteszi. Szegecset olyan helyre célszerű, ahol melegszik az alkatrész és stabilabb kötés kell, nehogy kimelegedjen vagy elégjen. Esetleg gyakorta forrasztott pontok esetén, bár erre a forrtüske is jó.
A lényeg hogy ezzel el lehet kerülni a furatgalvanizálást, csak az átkötést az alkatrész alól ki kell vinni és ott átkötni ahogy fentebb csináltam. Ez csak a hozzáférhetőség miatt kell.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2011.12.03. 22:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.29. 09:51
Hozzászólások: 83
Sziasztok! Egy 96-ban dos-os pcad-del keszult pcb filet szeretnek konvertalni vmi ertelmes formatumba, amit mondjuk a protel 99 megeszik. Tudna valaki segiteni? Megvennak a pcb mellett a gerber fileok is, de eddig akarhany gerber nezegetovel probaltam megnyitni, mindegyik azt allitottas, hogy az bizony nem gerber. Ha sikerulne, nem kene ujrarajzolnom egy alkatresztemetot. Elore is koszi!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2012.01.18. 20:11 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Sziasztok!

Viszonylag nagy (kb. 21 cm x 7 cm) kétoldalas nyákot készítettem vasalással. Menet közben, vasalás előtt többször bevetettem egy hőlégfúvót. Az eredmények nagyon jók! A 0,2 mm széles vonalak is megmaradtak a nyákon. Szóval csak javasolni tudom másoknak is. Nem is annyira a vasalás mennyisége számít mint inkább hogy forró legyen a lemez. Hajrá.

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2012.01.19. 09:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Vasaláshoz kiváló még: 80g-os Xerox papír (lézerhez). Nem volt idő legyártatni egy pici nyákot, így kipróbáltam többfajta másoló -és fotópapírt, magasan ez volt a legjobb. Csak kell neki 1-2 óra, amíg leázik.
(Auchan újság: urban legend)

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2012.01.19. 20:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.18. 09:31
Hozzászólások: 760
Tartózkodási hely: Dombok városa
Én így maratom ki:


Csatolmányok:
IMGzii.jpg
IMGzii.jpg [ 179.1 KiB | Megtekintve 68430 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2012.01.22. 00:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Ezt vasalásos papiros módszerrel készítettem ma. Eddig egy eredeti samsung tonerrel nyomtattam és egy nyákot sem rontottam el. A kontúrok, minden rendben volt Mostanában meg újratöltöttem a tonert és doksikat stb. tökéletesen nyomtat de a nyákkészítés már nem olyan vele...
Gyanítom a por a hibás, mivel más nem változott a technológiában.
A nyák használható de van benne hiba és a vonalak néhol, fürészfogasak...
Ha valakinek van forrása hol szerezhető be jó minőségű tonerpor kérem ossza meg.


Csatolmányok:
nyák33.jpg
nyák33.jpg [ 136.21 KiB | Megtekintve 68393 alkalommal. ]

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2012.12.19. 04:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Találtam újabb anyagot lézernyomtatós nyáktechnikához! Ezidáig ez a legjobb! Pelikan IJP710/25 a papír neve. Ez egy fényes műanyagfólia. Nem kell áztatni ! Egyszerüen rányomtatni majd vasalni és ha kihült a cucc lehúzni a nyákról. Eddigi legszebb, legösszefüggőbb rajzolatot ad. A Levonók szilikonos hordozójánál több nagyságrenddel jobb! Vasalás megkezdése előtt tisztítani kell a nyákot majd vaskloridba mártani éppencsak, hogy olyan szép matt legyen. Mosás szárítás, vasalás.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2012.12.21. 19:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.04.21. 16:44
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: Budapest
winkleer írta:
Találtam újabb anyagot lézernyomtatós nyáktechnikához! Ezidáig ez a legjobb! Pelikan IJP710/25 a papír neve. Ez egy fényes műanyagfólia. Nem kell áztatni ! Egyszerüen rányomtatni majd vasalni és ha kihült a cucc lehúzni a nyákról. Eddigi legszebb, legösszefüggőbb rajzolatot ad. A Levonók szilikonos hordozójánál több nagyságrenddel jobb! Vasalás megkezdése előtt tisztítani kell a nyákot majd vaskloridba mártani éppencsak, hogy olyan szép matt legyen. Mosás szárítás, vasalás.

Szia,
Elárulod, hogy hol kapható? Csak külföldi oldalalkat találtam...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.03.03. 17:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Szia elektrorudi!
Elnézést a kései válaszért, most vettem csak észre :oops:
Én Budapesten vettem a Pirex papírboltban a sugárban. "Csak egy ugrás a sugár" 50m re lakok tőle és véletlen akadtam erre a fóliára. Azóta méginkább csak ajánlani tudom!
Ha kell segíthetek beszerezni.

(Az avatarod a legjobb amit avatarban ezidáig láttam!!!) :P

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.03.04. 22:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.04.21. 16:44
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: Budapest
winkleer írta:
Szia elektrorudi!
Elnézést a kései válaszért, most vettem csak észre :oops:
Én Budapesten vettem a Pirex papírboltban a sugárban. "Csak egy ugrás a sugár" 50m re lakok tőle és véletlen akadtam erre a fóliára. Azóta méginkább csak ajánlani tudom!
Ha kell segíthetek beszerezni.

(Az avatarod a legjobb amit avatarban ezidáig láttam!!!) :P

Szia,
Köszi a választ. Úgy telt el ez a 2,5 hónap, hogy észre se vettem... :lol:
A Sugár nekem sem elérhetetlen, bár mostanában inkább a Duna Plaza felé járok. Remélem ott is tartanak ilyet. Ha nem, akkor ---> Sugár. Tényleg nagyon kíváncsi vagyok rá. A vasalás/laminálás dologra sok pénzt és időt fordítottam, de nekem nem jött össze. Maradtam a régi, jól bevált P20-nál. De most megint felcsillant a remény...

A NYÁK készítésnél is nagyon fontos az egyensúly, a jin-jang. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.03.05. 14:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:17
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Budapest
Hali!
Az elkészült panelt mivel véditek meg az oxidációtól? Denaturáltszeszben oldott gyantával kentem be eddig mindig, ami gyönyörű fényes, átlátszó bevonatot képzett rajta. A legutóbbi néhány alkalommal, akármiben oldottam a gyantát /denszesz, nitrohígító/ matt, csomókban összeálló, szutykos lett a bevonat. Nem értem miért?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.03.05. 16:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Szia.
Én pl ezt használom: http://www.hqelektronika.hu/product.php?pn=10_200


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.03.05. 17:19 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
elektrorudi írta:
winkleer írta:
Szia elektrorudi!
Elnézést a kései válaszért, most vettem csak észre :oops:
Én Budapesten vettem a Pirex papírboltban a sugárban. "Csak egy ugrás a sugár" 50m re lakok tőle és véletlen akadtam erre a fóliára. Azóta méginkább csak ajánlani tudom!
Ha kell segíthetek beszerezni.

(Az avatarod a legjobb amit avatarban ezidáig láttam!!!) :P

Szia,
Köszi a választ. Úgy telt el ez a 2,5 hónap, hogy észre se vettem... :lol:
A Sugár nekem sem elérhetetlen, bár mostanában inkább a Duna Plaza felé járok. Remélem ott is tartanak ilyet. Ha nem, akkor ---> Sugár. Tényleg nagyon kíváncsi vagyok rá. A vasalás/laminálás dologra sok pénzt és időt fordítottam, de nekem nem jött össze. Maradtam a régi, jól bevált P20-nál. De most megint felcsillant a remény...

A NYÁK készítésnél is nagyon fontos az egyensúly, a jin-jang. ;)


Ha kell adok szivesen pár ívet és kipróbálhatod! Így nem kerül semmibe.
Magam is sok fajta cuccot kipróbáltam de ezek nem kerültek pénzbe. Amiért fizettem azok a fotópapírok meg az öntapadós papír hordozója volt. Hála Istennek mindíg sikerült ezidáig eltalálnom milyen alapanyag a jó. Ezekben a véletlen segített.
Ami biztos, hogy nem jöttek be a fényes újságborítók, a műnyomópapír . Ami jó volt az a matt tintasugaras fotópapír de csak a 110g-os . Ennek tipusát is írtam már itt valahol . Most új csomagolással rendelhető de a mediamarktban nem kapható ahol eredetileg vettem. Ez a pirexes cucc a legjobb ezidáig de a technológia változott vele cseppet. Ha van kérdés szivesen segítek!

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.03.05. 19:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.04.21. 16:44
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: Budapest
winkleer írta:
Ez a pirexes cucc a legjobb ezidáig de a technológia változott vele cseppet. Ha van kérdés szivesen segítek!

Köszi, veszek egy pár ívet, belefér... :-)
Viszont ez az utolsó mondatod érdekes!
Ha írnál egy pár szót a technológiáról...
Köszi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.03.05. 21:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Persze leírom.
Nos a hagyományos vasalásos technikánál a fóliáslemezt fel kellett csiszolni 400 as vízpapírral, majd alapos mosás zsírtalanítás szárítás. Itt az első különbség mert az új fóliánál csak vaskloridba kell mártani a fóliáslemezt , hogy homogén , téglavörös legyen. Mosás szárítás.
A rávasalás ugyanúgy történik.
A következő lényeges különbség, hogy ezt a fóliát nem kell leáztatni, és nem is lehet, mert ez műanyag. Ehelyett le lehet húzni a vasalás után amikor a nyák már nem forró, hanem csak meleg. Ki lehet próbálni azt, hogy megvárni amíg teljesen kihül.
A fólián nem marad semmi festék, és a festéken se marad a fóliából. Nem kell a vezetősávok között, meg a furatok helyéből a beragadt papírt fogkefével vagy újjbeggyel kimaszatolni. Nincs veszély, hogy véletlen bennmarad valahol a papír és ott fóliahíd maródik.
Nyilván ezt sem árt begyakorolni mert félő hogy esetleg a tonerportól függ az eredmény bár kétlem, hogy akkora különbségek lennének.
A lehúzott fólia akár többször felhasználható is lehet.
Vigyázni kell, hogy nyomtatás előtt és után se érintsük meg a fóliát. Nincs referenciám, hogy mi történik ha összetapizzuk előtte mert eddig sohasem tettem.
Eddig ez a leglazábban kivitelezhető eljárás(om).

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.03.21. 20:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.04.21. 16:44
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: Budapest
winkleer írta:
Ha kell adok szivesen pár ívet és kipróbálhatod! Így nem kerül semmibe.
Magam is sok fajta cuccot kipróbáltam de ezek nem kerültek pénzbe. Amiért fizettem azok a fotópapírok meg az öntapadós papír hordozója volt. Hála Istennek mindíg sikerült ezidáig eltalálnom milyen alapanyag a jó. Ezekben a véletlen segített.
Ami biztos, hogy nem jöttek be a fényes újságborítók, a műnyomópapír . Ami jó volt az a matt tintasugaras fotópapír de csak a 110g-os . Ennek tipusát is írtam már itt valahol . Most új csomagolással rendelhető de a mediamarktban nem kapható ahol eredetileg vettem. Ez a pirexes cucc a legjobb ezidáig de a technológia változott vele cseppet. Ha van kérdés szivesen segítek!

Hali,
Lehet, hogy nyár lesz, mire olvasod, de.... ráérünk. :-)
Szóval, ma elmentem a Pirex Duna Plaza boltjába. Kerestem, kerestem..., semmi. Eladót kérdezem..., semmi, nem is halottak róla.
Mérges lettem, elmentem azonnal a SUGÁR Pirex-be. Kerestem, kerestem..., semmi. Eladót kérdezem..., semmi, nem is hallottak róla!!!
Pedig olyan öreg volt az eladó nő, hogyha az első világháború háború óta bárki gyártott volna ilyet, akkor ő biztosan hallott volna róla.
Erről ennyit. :-(
Marad a P20...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.12.10. 10:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Valaki nem tudja, hol lehet jó minőségű papírt venni vasaláshoz? Kifogytam belőle, meg drága is már a copy-general 160g-os fotopapír (az elég jó).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.12.11. 01:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.25. 22:40
Hozzászólások: 108
panton.hu

Műnyomó papír, fényes, van sok vastagságban (súlyban). Nekem bevált és olcsó.
Direkt linket nem tudok betenni de az oldal keresője kidobja a lehetőségeket.

Ugyan itt foto papír tintasugaras nyomtatóhoz (140-235g között).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.12.11. 08:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Kösz, én is néztem pár napja. De nem tudtam, hogy a papírjuk alkalmas e vasalásra. Most már rendelek innen papírt, kösz!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.12.11. 13:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.19. 10:03
Hozzászólások: 45
Én is készítek nyákot, fotózással, dry fóliával dolgozom. Az összes utómunkát (fúrás, marás) cnc-vel csinálom. 0,65 - 2,3mm között 5 százados lépcsőben szinte minden méretben, keményfém fúróval fúrom (~29000rpm) Nagyobb lyukakat, csavaroknak - de nagyobbat is, persze - marom, de egyedi kontúrt (pl. nagyfesz elválasztáshoz rést, vagy nem kör alakú alkatrész lábhoz) is elkészítem, mint ahogy normál, vagy bármilyen egyedi külső kontúrt is, természetesen.
Érdeklődés esetén 1 vagy 2 oldalas nyák, lehet akár ónozott (TN-160) és/vagy lötstopos, fúrt-mart kész, vagy félkész (ami csak maratva van) gyártását 1,5mm vagy 0,8mm vastag alapanyagra vállalom. Esetleg 0,5mm vastag, de abból kevés van, számomra eddig nyűgös volt a beszerzése. Feliratot sötétkék (dry fóliából) vállalok pl. egyoldalas nyák alkatrész oldalára.
Irányadónak: egyoldalas nyák készítése 15,-Ft/cm2. Ugyanez fúrással, normál külső kontúrral együtt 17,-Ft/cm2. +posta.
Nem szoktam hirdetni magam, bár néhány fotó azért más fórumokon néha látható, mint pl. az alábbi. Ha valakit érdekel, kérem emailben keressen.

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.12.11. 13:34 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Nagyon szép, igényes munka!

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.12.11. 14:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.19. 10:03
Hozzászólások: 45
sny21 írta:
Nagyon szép, igényes munka!

Köszönöm, igyekszem. Ez pl. komplett termék volt, így nézett ki ónozva, készre szerelve, lakkozva:

Kép

További képek a képre kattintva láthatók, nagy méretben is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2013.12.16. 21:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.11.21. 20:57
Hozzászólások: 237
üdv
Itt egy jó megoldás nyák készitéshez.
Közvetlen nyákra nyomtatás ötletes nagyon.
http://massmind.org/techref/pcb/etch/cx4200-vs.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2014.07.14. 14:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:17
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Budapest
Hali! Vásároltam 70u rézvastagságú lemezt. Kis gondom akadt a maratással, ami a 35u vastaggal soha nem fordult elő, hogy alámar az oldat, vagyis a nagyobb felületeknél megkezdi a fóliát. Hidrogén- peroxid-sósav eleggyel maratok. A maratás időtartama sokkal hosszabb, mint a vékonyabb fóliánál és a lötty egészen felforrósodik. Van valakinek tapasztalata a vastagabb fólia maratással?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2014.10.30. 15:44 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Sziasztok!

Tud valaki ajánlani a fővárosban fénymásolót, gyorsnyomdát, ahol
- rendelkeznek vasalásos technikához megfelelő papírral
- vagy nyomtatnak hozott papírra?

Az eddigi jól bevált helyem fogta magát és befuccsolt. :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 15:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 21:25
Hozzászólások: 432
Vasalásos technika esetén (lézer), milyen maratót érdemes használni? Régebben sima vaskloriddal dolgoztam, de annál ugye nem mindig sikerült eltalálni a keverési arányokat...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 02:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nevada írta:
Vasalásos technika esetén (lézer), milyen maratót érdemes használni? Régebben sima vaskloriddal dolgoztam, de annál ugye nem mindig sikerült eltalálni a keverési arányokat...

A vasklorid felejtős. Háztartási sósavat hígítsd fel 1:4 arányban, ha van töményed, akkor 1:2 arányban. Fodrász kellék boltban (nálunk így hívják,ott lehet ollót, nyírógépet, pomádét, stb kapni) vegyél Hidrogén-peroxidot. Ez 30%-os. Ebből a sósavhoz kb 1 tizednyit adj,de inkább kevesebbet. Ha lassan maródik, akkor csepegtess hozzá utólag. Intenzív gázfejlődés már durva, alámaródást okoz. Az iparban ezt használják. Olcsó, mivel a sósav az, a H2O2-t meg a fodrászok boltjában nálunk 250Ft-ért adják félliterenként, amivel kb 2 négyzetméter NYÁK-ot lemarathatsz.
DE NAGYON VIGYÁZZZZ!
Mindig van egy kis gázfejlődés, ami főképp klórgáz. Rendkívül mérgező!!! Az első háborúban harcigázként használták.Ki ne irtsd a családot,vagy a macskát. A kutyáért nem kár. Tehát csak nagy szellőztetéssel végezd ezen tevékenységet. Ha odafigyelsz,akkor nagyon tökéletes NYÁK-ot tudsz készíteni. Vigyázz, hogy a peroxid ne cseppenjen a bőrödre,mert azonnal oxidálja annak felszínét, fehér "hamu" keletkezik rajta, s utánna félnapig úgy viszket, hogy megbolondulsz. Ezenkívül szerves oldószert még véletlenül se tegyél a közelébe, főleg ne acetont (körömlakklemosó) mivel azzal ez a keverék robban. Kb egy literrel a tízemeletes felső két emeletét le lehet emelni. Min. tíz év jár érte. Ezt komolyan írom. Olvass utána az anyagok kémiájának, s csak ha biztos vagy magadban, akkor használd. A szemedbe se cseppenjen sem külön, sem együtt a keverék,mert AZONNAL MEGVAKULSZ. Gyógyítani nem lehet. Húgod, öcsikéd, anyád küld el otthonról lehetőleg. Ha ruhádra csüppen, azt kidobhatod,ha bőrödre, akkor bővízzel, sok szappannal mosd le azonnal.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 09:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Csatlakozom az előttem integetőhöz... A vigyázás felső fokon, maratás kizárólag a szabadban! - szerintem.
Én ott csinálom és még így is igen kellemetlen az élmény, ha nem fúj egy kis szél. A klórgáz nem csak nekünk nem tesz jót, de zárt helyen a társaságában levő összes lehetséges fémtárgy ki van téve oxidációnak. Ez nem túl gyors, de a jelenség meglesz.
A visszamaradt maratófolyadék alumínium eloxáláshoz kiváló, na ott fejlődik rendesen klórgáz, csak felügyelettel és bő, hideg víz kéznél legyen.
Bennfelejtett alu tárgy, hűtőborda nyom nélkül eltűnhet!
A nyomtatásról, vasalásról:
Jó toner kell feltétlen és a legjobb minőségre kell állítani ezen esetben. Nekem pillanatnyilag egy Samsung ML-2571N szolgál.
A panel szélét még az elején alaposan le kell sorjázni, ha nem fekszik fel a vasaló, ott a legkönnyebb hibát okozni.
A felcsiszolást vizes polírpapírral és súrolószerrel felváltva végzem. Ezután a felületet emberi kéz érintésétől óvni kell!
Én teljesen felcsavart hőfokszabályozóval használom a vasalót, 3x vasalom át alaposan, közben egy gumihengerrel jónéhányszor még rá nehézkedek a panelra :), mintha tésztát sodornék.
Aztán papír leáztat, átnézni, van-e esetleg hiányosság, szeszfilccel bejavítani.
A legtöbb panelemet beültetés után leónozom a pákámmal, ez a kisebb hibákat is elfedi és ad legalább annyi keresztmetszet növekményt, mint a szokásos 35 mikron.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 10:08 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Nem kórház fejlődik, hanem hidrogén.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 11:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
sny21 írta:
Nem kórház fejlődik, hanem hidrogén.

Az a tudatalatti, az tehet mindenről... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 12:15 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Sorry , a telefon kijavitott...

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2015.04.16. 08:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Sziasztok!

Mostanában nem sikerülnek túl szépen a vasalásos nyákjaim, tudnátok segíteni?
Találtam régebbi, pár évvel ezelőtt készült nyákokat, azok szépek voltak, csak
sajna már nem emlékszem, mit csináltam másképpen... :)
Jelenleg elég vékony (asszem 85g-os) műnyomót használok, én is a Panton-ban vettem.
A jelenség, hogy itt-ott nem "tapad át" a festék és sok helyen foltos is lesz.
Olvasgattam itthoni/külföldi cikkeket, de persze mindent írnak a-tól z-ig.
Mivel az előtte utána rész sztem viszonylag tiszta, nyilván a vasalás a kritikus rész,
ennél ki mit ajánl? Hőfok, idő, "menetszám"? Jelenleg így csináltam: fél perc max hőfokkal,
majd kis hengerlés, zsepivel végigsimítás, majd megint 20-30mp max hőfokon vasalás/melegítés.
Próbáltam picit kisebb hővel, de akkor még rosszabb lett... Legyen akár 1 percig max-on rajta
vagy inkább 2-3-4x fél perc..?

A másik ami lehet a papír. (A nyomtatót azért zárnám ki, mert nyomtató szalonban
csinálják elég profi gépekkel, szemre is igen szép fekete maga a terv még a papíron.)
Vki írta pl, hogy neki nem vált be a műnyomó, de régen is ezt használtam, meg sokan mások is.
Írtatok egy spéci "papírról" is, ami lehúzható áztatás nélkül, de már nem kapni.
Van még vhol ilyen? Vagy pl. ilyet próbált vki?
http://www.panton.hu/hu/termekeink/nyom ... -folia/163
Ez bírná egyáltalán a vasalást? Vagy amire lézerrel lehet nyomtatni az kb. hőálló is egyben?

Előre is köszi!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2015.04.16. 09:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Szervusz!
Tapasztalatom szerint, jó toner esetén kizárólag az előzetes felpolírozás volt a gondom, ha...
Most nagyon finom vizes papírral és súrolóporral csinálom felváltva, aztán egy teljesen tiszta ruhával törlöm, majd a vasalóra rárakva a nem fóliás oldalt, megmelegítve kicsit, szárítom.
Én vagy 3x vasalom, hengerelem, újabban egészen - számomra - megfelelő a minőség.
Csináltam már színes, fényes újsággal is, azt nem nagyon kellett áztatni, de az csak kényszer megoldás volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: nyák készítés
HozzászólásElküldve: 2015.04.16. 09:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Én is felcsiszolom finom papírral, hogy szép sima és fémtiszta, fényes a felület.
Utána zsírtalanítást mivel végezzem? Próbáltam már langyos, szappanos vizzel, trisóval, denszesszel, nitróval is.
Vasalás ügyben egyébként lehet "túlvasalni" is? Vagy a 2 közül inkább az "alulvasalás" lehet a gond akkor már?
Néha írják hogy nem jó a túl nagy meleg meg a túl erős préselés, de néha meg olvasni olyat, hogy állítsd max-ra
a vasat és úgy préseld, ahogy csak tudod... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 266 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség