audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 13:46

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 44 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.05. 07:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
Van bevált forrasztóón ami vezetékek forrasztására alkalmasak?
Tegnap szembesültem azzal, hogy vastagabb vezetékeket nem mindegy milyen ónnal forrasztom. Valami hagyományos ónnal próbálkoztam először, de nem folyt be rendesen a szálak közé. Azt hittem, hogy a páka nem elég nagy teljesítményű de aztán rápróbáltam egy Kácsás 2% Ag tartalmú ónnal és egészen gyönyörű módon befolyt mindenhová pillanatok alatt.

Sajnos nem tudom mit tud a Kácsás ón, de kíváncsi vagyok, hoyg szerintetek milyen ónt kéne vennem, hogy alkalmas legyen ilyen feladatokra is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.05. 11:33 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Szia! nem csak az ón összetétele a fontos, hanem a benne lévő folyasztószer is! Ha nem fut jól az ón, akkor lehet külön folyasztószert alkalmazni. A legegyszerűbb a fenyőgyanta, vagy a kész boltban kapható szerek is jók, csak nem a legolcsóbbak.
Ha boltit veszel nézd meg, hogy "no clean" legyen ráírva, mert azt nem kell forrasztás után lemosni, de ami nem ilyen azt, alkohollal le kell mosni, mert hosszú távon elmarhatja az elektronikát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.05. 11:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
LUCKY01 írta:
Szia! nem csak az ón összetétele a fontos, hanem a benne lévő folyasztószer is! Ha nem fut jól az ón, akkor lehet külön folyasztószert alkalmazni. A legegyszerűbb a fenyőgyanta, vagy a kész boltban kapható szerek is jók, csak nem a legolcsóbbak.
Ha boltit veszel nézd meg, hogy "no clean" legyen ráírva, mert azt nem kell forrasztás után lemosni, de ami nem ilyen azt, alkohollal le kell mosni, mert hosszú távon elmarhatja az elektronikát.

És milyen típusó folyasztószert kéne vennem blankolt kábelvégekhez, ami be is megy a sodort erek közé?
Egyszer gyártottam otthon valami festékboltban kapható gyanta és alkoholból folyasztószert, de semmire nem volt jó, közelében sem volt a netes videókon látható szerekhez képest, csak füstölt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.05. 20:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Nálam jól bevált az Sn60Pb38Cu2 összetétel 2% fluxxal. A réztartalom kíméli a pákahegyet is.
Fluxot házilag pl. a lomexes forrasztasi fenyőgyanta nitrohígítós oldatából lehet készíteni, érdemes ülepíteni oldás után, átszűrni. Figyelembe kell venni, hogy a fenyőgyanta nagyfrekvenciásan vezet, MHz-es tartomány felett megviccelheti az embert. A panelokat forrasztás után nitrohígítóval szoktam lemosni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.06. 08:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
miczo írta:
Nálam jól bevált az Sn60Pb38Cu2 összetétel 2% fluxxal. A réztartalom kíméli a pákahegyet is.
Fluxot házilag pl. a lomexes forrasztasi fenyőgyanta nitrohígítós oldatából lehet készíteni, érdemes ülepíteni oldás után, átszűrni. Figyelembe kell venni, hogy a fenyőgyanta nagyfrekvenciásan vezet, MHz-es tartomány felett megviccelheti az embert. A panelokat forrasztás után nitrohígítóval szoktam lemosni.

Köszi! Erre a gyantára gondolsz? https://lomex.hu/hu/webshop/#/search,27-00-01/stype,1
Mennyi higítóban kellene feloldani? Átszűrés után melyik része is fog kelleni nekem? :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.06. 08:54 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Kereshető kolofóniumként is. Tisztított fenyőgyanta. Hígításhoz inkább szeszt javaslok. Denaturált vagy izopropil alkoholt. Ez utóbbi lassabban párolog.
Kevéssé "illatos" mint a nitró és az egészségre is kevéssé ártalmas.
A maszkolatlan, ónozatlan házi készítésű nyákot le szoktam az ilyen oldattal kenni, nem bántja a rezet, nem oxidálódik alatta.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.06. 09:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
https://hu.farnell.com/w/c/tools-produc ... rt=P_PRICE


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.06. 13:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.09.08. 20:11
Hozzászólások: 300
Itthon keresnék RMA98 Super P3 átmérő 1mm -et.

Valaki tud esetleg?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.06. 17:22 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
Én is kérdezek ha nem baj:
Megvenném életem első Weller pákáját egy Weller WE 1010 személyében https://www.wellerbolt.hu/weller-we-1010-digitalis-forrasztoallomas . Van valakinek tapasztalata róla, esetleg alternatívát, jobbat ugyanennyiért vagy olcsóbban?
Gy.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.06. 17:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
efGyuri írta:
Én is kérdezek ha nem baj:
Megvenném életem első Weller pákáját egy Weller WE 1010 személyében https://www.wellerbolt.hu/weller-we-1010-digitalis-forrasztoallomas . Van valakinek tapasztalata róla, esetleg alternatívát, jobbat ugyanennyiért vagy olcsóbban?
Gy.
Olvass utána ennek, szerintem ezzel jobban járnál mégha kicsit drágább is:
https://www.kurtzersa.com/electronics-p ... ico-1.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.06. 18:31 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mzperx írta:
efGyuri írta:
Én is kérdezek ha nem baj:
Megvenném életem első Weller pákáját egy Weller WE 1010 személyében https://www.wellerbolt.hu/weller-we-1010-digitalis-forrasztoallomas . Van valakinek tapasztalata róla, esetleg alternatívát, jobbat ugyanennyiért vagy olcsóbban?
Gy.
Olvass utána ennek, szerintem ezzel jobban járnál mégha kicsit drágább is:
https://www.kurtzersa.com/electronics-p ... ico-1.html


Nekem is Ersa van ( https://www.kurtzersa.com/electronics-p ... n-1-2.html ), bár ez elvileg nagyobb modell, de a páka ugyanaz talán. És pont a páka lenne a lényeg, amilyen kicsi, pillekönnyű, bárhova befér, a legkisebb smd-től kezdve a 6mm2-es drótig minden képes forrasztani.

Itt vettem, mindenféle forrasztóhegy ( egészen speciálisak is ), pótalkatrész, stb van hozzá:
http://www.microsolder.hu/gyartoeszkozo ... lom__sok-1


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.06. 19:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
melorin írta:
Köszi! Erre a gyantára gondolsz? https://lomex.hu/hu/webshop/#/search,27-00-01/stype,1
Mennyi higítóban kellene feloldani? Átszűrés után melyik része is fog kelleni nekem? :oops:

Ezt a tipust használtam: https://lomex.hu/hu/webshop/#/search,27-00-03/stype,1
Szűrés: a tiszta oldat kell, a szennyeződést kell kiszűrni, ha van, ami az aljára kiülepszik.
Kb 50..100ml nitró elég hozzá, attól függ mennyire sűrű oldatot szeretnél, nem kell méz sűrűségű legyen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.06. 19:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
efGyuri írta:
Én is kérdezek ha nem baj:
Megvenném életem első Weller pákáját egy Weller WE 1010 személyében https://www.wellerbolt.hu/weller-we-1010-digitalis-forrasztoallomas . Van valakinek tapasztalata róla, esetleg alternatívát, jobbat ugyanennyiért vagy olcsóbban?
Gy.

Nekem ezzel elég jó tapasztalatom van: https://www.aliexpress.com/item/32971888371.html?spm=a2g1y.12024536.productList_283077225.subject_1
75W, kb 6-8sec alatt fűt fel, pontos, sokféle heggyel és beállítási lehetőséggel.

Ez is nagyon praktikus, ún. 'okos' páka: https://www.aliexpress.com/item/32825753754.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1d7333dbzUVws5&algo_pvid=3fde9b15-329c-48ae-9798-a1306903f6e6&algo_expid=3fde9b15-329c-48ae-9798-a1306903f6e6-1&btsid=a2d8b293-2554-4ec4-a6e5-852876601afc&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_8,searchweb201603_52
65W, frissíthető firmware-el, rengeteg funkcióval. A pákahegyei nagyon precízek, tartósak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.06. 21:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Amatőr célokra: jó állapotú TCP 24V 50 Wattos (kattogós) Kb.30 éves konstrukció, amatőr célokra teljesen megfelel, sőt az iparban is ez volt az etalon sokáig. Még mindig tartja az árát :)
Ipari felhasználás: fentebbi tanácsok.
"Okos Páka" Ez már gáz...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.06. 22:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
FordPrefect írta:
TCP 24V 50 Wattos (kattogós) Kb.30 éves konstrukció

Már a 70-es évek végén, 80-es évek elején ez volt A páka.
Most is ilyet használok szinte mindenre (no meg van egy tartalék), annak ellenére, hogy van hőfokszabályzós forrasztóállomásom és forrólevegős is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2019.11.07. 20:53 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
Köszönöm a tanácsokat, végül az Ersa pico-t választottam a Conradból (közel van).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2020.03.01. 14:17 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Szeretném megkérdezni a témában jártasabbakat, van-e beszerzési forrás, illetve tapasztalat ólmos és egyben magasabb ezüst tartalmú, jól " futó" forrasztóónra, kifejezetten hosszú távon megbízható forrasztásra..... ólommentes nem kell semmiképp....nem feltétlenül olcsó megoldást keresek.....ismert márkákat használok, de nem ezüst tartalmút, de hátha akad egy biztosabb tipp nálatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2020.03.01. 14:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Többnyire Multicore-t használok (Sn63, Pb37 vagy Sn62, Pb36, 2Ag tartalmút), de van pár vastagabb Kestert-től is. Az ezüsttől kicsit lejebb megy az olvadáspont, nem feltétlen kell a jó forrasztáshoz, inkább a flux fajtáját és mennyiségét emelném ki. Ezek mind jók:
https://hu.farnell.com/w/c/tools-produc ... rt=P_PRICE


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2020.03.01. 15:16 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Multicore, Stannol, Kester, Interflux ...mind Sn6x ... mindegyikből van 0.5-1kg ... nekem ez már kitart. :)

Van két fajta ezüsttartalmú is ... szomszéd macskáját dobálni talán jó lesz. ;)
Ezüsttel -szerintem- egyszer lehet forrasztani, a következő megolvasztásnál kásásodik, le kell szívni az egészet.

Puskás börzén többnyire még elfogadható áron lehet kapni jó ólomtartalmú forrasztó ónokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2020.03.01. 16:42 
Offline

Csatlakozott: 2014.12.16. 22:46
Hozzászólások: 442
Köszönöm!
Jelenleg Stannolt használok, kicsit sok benn a folyatószer, sok a maradvány, 60/40 es, réz és ezüst mentes. Ajánlások szerint az ezüst tartalom "jót tesz a hangnak".
Ólommentes ezüstösből többfélét láttam, de azzal nem tudnék dolgozni és magában hordozza hosszabb távon a meghibásodást.......


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2020.03.01. 16:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Cyklon írta:
Ajánlások szerint az ezüst tartalom "jót tesz a hangnak".
Hát én ebben nem lennék azért annyira biztos, de sok esetben megváltoztatja, az tény.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2020.06.30. 12:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Vettem egy új játékot magamnak. :lol:


Csatolmányok:
P1170482.JPG
P1170482.JPG [ 18.82 KiB | Megtekintve 26631 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2020.06.30. 22:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
A youtube videók szerint a Quick 861DW alternatívája csak jóval olcsóbb.

https://www.youtube.com/results?search_query=bst863


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2020.07.03. 21:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
miczo írta:
Nálam jól bevált az Sn60Pb38Cu2 összetétel 2% fluxxal. A réztartalom kíméli a pákahegyet is.
Fluxot házilag pl. a lomexes forrasztasi fenyőgyanta nitrohígítós oldatából lehet készíteni, érdemes ülepíteni oldás után, átszűrni. Figyelembe kell venni, hogy a fenyőgyanta nagyfrekvenciásan vezet, MHz-es tartomány felett megviccelheti az embert. A panelokat forrasztás után nitrohígítóval szoktam lemosni.



a nitrónál jobb az alkohol


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2020.07.04. 08:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
euro21 írta:
Ezüsttel -szerintem- egyszer lehet forrasztani, a következő megolvasztásnál kásásodik, le kell szívni az egészet.

Folyasztószerrel menthető a helyzet, persze ez nem minden fajtára igaz egyformán. Nem mellesleg, a forrasztó személynek is van "hangminősége". Viccelni akart Laci lovag, vagy sem (akkoriban úgyse hitte el senki), telibe találta. Hát ha még hozzátette volna, hogy friss forrasztás ritkán szól jól...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.01.22. 13:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Miután elkezdtem foglalkozni az ólommentes technológiákkal így kipróbáltam néhány ónt.
Az eddig használt 60/40-es Stannol HS10-hez képest a legtöbb ólommentessel eléggé kényelmetlen dolgozni. Nehezen folynak meg,
jó fel kell tekerni a pákahőmérsékletet.
Ami kivétel és ajánlom mindenkinek:
Stannol HS10 SN95.5 AG3.8 CU0.7
Stannol Kristall 400 SN95.5 AG3.8 CU0.7
Különösen az utóbbi nagyon jó, még az ólmosokat is felülmúlja, ráadásul halogénmentes.
Igaz eléggé drágán szerezhető csak be.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.01.22. 17:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
sajti írta:
Miután elkezdtem foglalkozni az ólommentes technológiákkal így kipróbáltam néhány ónt.
Az eddig használt 60/40-es Stannol HS10-hez képest a legtöbb ólommentessel eléggé kényelmetlen dolgozni. Nehezen folynak meg,
jó fel kell tekerni a pákahőmérsékletet.
Ami kivétel és ajánlom mindenkinek:
Stannol HS10 SN95.5 AG3.8 CU0.7
Stannol Kristall 400 SN95.5 AG3.8 CU0.7
Különösen az utóbbi nagyon jó, még az ólmosokat is felülmúlja, ráadásul halogénmentes.
Igaz eléggé drágán szerezhető csak be.



Szia!

Először olvasok olyat, hogy valaki azt állítja hogy egy ólommentes forrasztás "felülmúlja" egy ólmos forrasztás minőségét.
Azt jó lenne tisztázni, hogy miben múlja felül. Ridegségben biztosan.
Automotive vonalon dolgozom, nagyrészt ólommentes forrasztással fut minden, SAC305 ötvözettel, de az életvédelmi termékek még mindig ólmosak, nem a semmiért.
Az ólommentes forrasztás, akár SMD, akár THT alkatrészekről is legyen szó, sokkal problémásabb mint a hagyományos ólmos technológia.
Eleve a magasabb hőmérsékleten történő forrasztás, és az ezzel járó problémák nem túl nagy barátai a profi gyártásnak.
Ezzel a gyártók is tisztában vannak, megy is a fejlesztgetés ezerrel, kitalálnak mindenféle ötvözeteket, most pont az Innolot a nyerő.
Meg megy a játék a pcb vezetősávok bevonataival, a beoldódási problémák miatt.
Sajnos azt kell mondjam, az ólommentes sohasem fogja azt a minőséget, (rugalmasságot, terülési tulajdonságokat) elérni, mint az ólmos.
Ráadásul az ezüst ötvözőanyag miatt még drágább is, valamint kézi forrasztás esetén jobban használódnak a pákahegyek is.
Gondolom azért vagy rákényszerülve, mert gyártásban vannak dolgaid,nem azért mert imádod az ólommentest.
Persze vannak jó ólommentes ónok, pl. az Alpha Metals Telecore Plus, vagy a 1532 de az sem olyan mint az ólmos, azt a minőséget egyszerűen nem lehet elérni.
Persze örülök hogy jók a tapasztalataid, de nem kell átesni a ló másik oldalára.

Üdv! Luki


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.01.22. 17:53 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Luki írta:
Először olvasok olyat, hogy valaki azt állítja hogy egy ólommentes forrasztás "felülmúlja" egy ólmos forrasztás minőségét.
Azt jó lenne tisztázni, hogy miben múlja felül. Ridegségben biztosan.
Automotive vonalon dolgozom, nagyrészt ólommentes forrasztással fut minden, SAC305 ötvözettel, de az életvédelmi termékek még mindig ólmosak, nem a semmiért.


Használhatóságban múlja felül az eddigit. Azt én megértem, hogy a ridegség probléma lehet az autóiparban, hiszen ott azért komoly a mechanikai igénybevétel, de otthoni hifi esetében merőben más a helyzet.
Különösen érvényes a dolog a furatszerelt alkatrészek estén, ahol a rögzítés részben már adott.
Nem vagyok (még) rákényszerülve az ólommentes technológiára, egészen egyszerűen érdekel, pláne, hogy egyre nehezebb ólmos forraszanyagot beszerezni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 10:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
sajti írta:
Luki írta:
Először olvasok olyat, hogy valaki azt állítja hogy egy ólommentes forrasztás "felülmúlja" egy ólmos forrasztás minőségét.
Azt jó lenne tisztázni, hogy miben múlja felül. Ridegségben biztosan.
Automotive vonalon dolgozom, nagyrészt ólommentes forrasztással fut minden, SAC305 ötvözettel, de az életvédelmi termékek még mindig ólmosak, nem a semmiért.


Használhatóságban múlja felül az eddigit. Azt én megértem, hogy a ridegség probléma lehet az autóiparban, hiszen ott azért komoly a mechanikai igénybevétel, de otthoni hifi esetében merőben más a helyzet.
Különösen érvényes a dolog a furatszerelt alkatrészek estén, ahol a rögzítés részben már adott.
Nem vagyok (még) rákényszerülve az ólommentes technológiára, egészen egyszerűen érdekel, pláne, hogy egyre nehezebb ólmos forraszanyagot beszerezni.


A ridegség csak egy a hátrányok közül, és nem csak az automotive gyártást, hanem az összes ólommentes technológiával készült elektronikát érinti. A hőmérsékleti változások miatti repedések, elválások mindennaposak, de elég ha utánanézel, van róla szakirodalom.
Dolgoztam consumer gyártásban is, 2003-tól, az ólommentes technológia bevezetésénél is ott voltam még 2006-ban, láttam mennyi probléma adódik belőle.
Azt kell megérteni, hogy ez egy környezetvédelmi látszatintézkedés.(Sajnos)
A forraszkötések az ólmoshoz hasonlítva rosszabbak, drágábbak, a forrasztástechnikai eszközök karbantartása magasabb lett ennyi.
Azt meg nem hiszem hogy ólmost nem, vagy nehezebben lehet beszerezni, megnéztem pár helyen, mindenhol kapható.
(Hazai, és külföldi webáruházak.)
Természetesen nem vonom kétségbe a tapasztalataid, de én pont az ellenkezőjével szembesültem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 16:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Luki írta:
Azt meg nem hiszem hogy ólmost nem, vagy nehezebben lehet beszerezni, megnéztem pár helyen, mindenhol kapható.
(Hazai, és külföldi webáruházak.)
Természetesen nem vonom kétségbe a tapasztalataid, de én pont az ellenkezőjével szembesültem.


Azért ez nem annyira egyszerű. Megrendelni lehet, de utána - legalábbis ahol eddig én próbáltam -, udvariasan rákérdeztek a vállalkozás adószámára, mert természetes személynek nem adható el az ólmos verzió.

Nekem eddig viszonylag kevés a tapasztalatom, hiszen kb. két hete próbáltam ki először. Ha megszólalt az első verzió a Rohs-es V2-ből, akkor beszámolok, és utána kiderül, hogy mennyire lesz tartós....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.03.08. 14:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Sziasztok !

Segítséget szeretnék kérni SMD-s guruktól , hogy egy vékony weller-lel tudok e normálisan 1206-os kerámia kondikat forrasztani , kb. hány fokig jó mi kell hozzá extra stb....

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.03.08. 15:10 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Szia!

A 1206-as méretet szinte mindennel lehet forrasztani, mert elég nagy (ha gyakorlott vagy, még pisztolypákával is! :D ).
Amennyiben szabályozható forrasztó állomásod van, akkor 300°C-ot célozd meg és a folyasztó szert ne sajnáld használni!!!
Ja, és nem vagy előrébb a vékony pákaheggyel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.03.08. 18:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Ha nem vékony a hegy, akkor inkább a 270fok a célszerű, az smd kondik nem szeretik a túl nagy hőmérsékletet, az ellenállások valamivel jobban bírják.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.03.08. 19:12 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
OK nézegettem már videókat - meg pár tranyót ( sokkal kisebb volt ) már sikerült felforrasztanom.

Még 1 dolgot csinálnék meg szívesen - a forrasztásvédő maszkot , csak nem tudom hol lehet venni normális áron pasztát vagy esetleg dry-fóliát.

Sok pénzt nem nagyon akarok el...ni .

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.03.08. 20:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
psuser írta:
OK nézegettem már videókat - meg pár tranyót ( sokkal kisebb volt ) már sikerült felforrasztanom.

Még 1 dolgot csinálnék meg szívesen - a forrasztásvédő maszkot , csak nem tudom hol lehet venni normális áron pasztát vagy esetleg dry-fóliát.

Sok pénzt nem nagyon akarok el...ni .

PS


Szia!

1206 beültetéséhez felesleges a maszk, és a paszta.
Sima kb:3mm széles "csavarhúzó" profilú heggyel, jó minőségű ólmos ónnal gyönyörűen beültethető.
A TSOP/TSSOP tokok pedig egy kevés flux géllel rásegítve "drag soldering" technikával beforraszthatók.
Kis gyakorlás után rutinból megy...

Üdv!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.03.08. 21:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
psuser írta:
OK nézegettem már videókat - meg pár tranyót ( sokkal kisebb volt ) már sikerült felforrasztanom.

Még 1 dolgot csinálnék meg szívesen - a forrasztásvédő maszkot , csak nem tudom hol lehet venni normális áron pasztát vagy esetleg dry-fóliát.

Sok pénzt nem nagyon akarok el...ni .

PS


http://www.pcb-diy.com/?photolitography,20

Hát nem olcsó, főleg, hogy ilyen értéktelen lett a Forintunk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.03.09. 08:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
mayky írta:
psuser írta:
OK nézegettem már videókat - meg pár tranyót ( sokkal kisebb volt ) már sikerült felforrasztanom.

Még 1 dolgot csinálnék meg szívesen - a forrasztásvédő maszkot , csak nem tudom hol lehet venni normális áron pasztát vagy esetleg dry-fóliát.

Sok pénzt nem nagyon akarok el...ni .

PS


http://www.pcb-diy.com/?photolitography,20

Hát nem olcsó, főleg, hogy ilyen értéktelen lett a Forintunk.



Ha már van egy PCB design, és volt vele egy proto, akkor érdemes eldönteni, hogy kiadjuk gyártásba, ahol kérhető, sőt már alap a lötstoplakk, a pozíciónyomat, és egyéb ciráda, vagy ha csak 1db pcb kell, akkor érdemesebb maratás után leónozni a vezetősávokat, beültetés után mosni, esetleg védőlakkal bevonni.
Ahogy láttam ps paneltervét, nem egy rakétavezérlő, csak egy sima dac, pár smd alkatrésszel.
Ezért tartom feleslegesnek a a házilagos maszkolást, pasztázgatást.
Én személy szerint csinálok egy teszt pcb-t, beültetem, tesztelem, stb.
Ha bevált, nincs hiba, akkor legyártatom a ferdeszeműekkel.
De ha esztétikailag is rendben, az is lehet hogy meghagyom abban a formában.
Ha nem okés, akkor lehet vele szórakozni, újratervezni.
De mindenki másképp gondolja ezeket a dolgokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.12.13. 18:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Vettem egy ilyen kínai kiforrasztó állomást.
Használható, kimentettem ezeket a szép NJM4558-asokat.


Csatolmányok:
P1180411.JPG
P1180411.JPG [ 33.8 KiB | Megtekintve 8819 alkalommal. ]
P1180412.JPG
P1180412.JPG [ 31.61 KiB | Megtekintve 8818 alkalommal. ]
P1180414.JPG
P1180414.JPG [ 40.62 KiB | Megtekintve 8819 alkalommal. ]
P1180417.JPG
P1180417.JPG [ 61.75 KiB | Megtekintve 8818 alkalommal. ]
P1180419.JPG
P1180419.JPG [ 66.51 KiB | Megtekintve 8818 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.12.14. 11:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2017.02.18. 11:42
Hozzászólások: 114
mayky írta:
Vettem egy ilyen kínai kiforrasztó állomást. Használható


A pisztolya kellően robosztus?
Nekem is van egy ennél egyszerűbb verzió.
A gondos kínai mérnökök hőre lágyuló műanyagból csinálták meg a pajzs-résznél.
A kiforrasztáskor a felmelegedő 2,5-es csavarok kiolvadnak a műanyag nyélből.
De hidegen jó. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.12.14. 11:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Jó kérdés, felfűtött állapotban volt itt nekem kb fél órát, addig nem tapasztaltam kiolvadást. Majd később kiderült, hogy mennyire lesz tartós. Hobbi célra szerintem jó lehet. Max azt a müa. részt meg kell csinálni vastag bakelitből.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2022.12.14. 12:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Nem tűnik ez olyan rossznak. Nekem is van hasonló. Ott az üvegtartályt marha nehezen kiszedhető és rakható vissza és a műanyag pöcök se akad be mindig :lol: Ami tapasztalat, hogy a 350 fok marha kevés lesz kiforrasztáshoz, már csak azért is, mert a beszívott levegő szépen vissza is hűti a hegyet gyorsan. Ez látszik a kiforrasztási felületen is. 400 fok minimum javasolt. Kiforrasztás közben, ha megolvadt az ón, akkor körökrös mozgatás közben szívd ki az anyagot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2023.08.19. 20:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2017.10.19. 08:23
Hozzászólások: 300
Heey!
Ismeri, használt ilyet már valaki? :)
https://www.emag.hu/techrebal-858d-forr ... ct-gallery
vagy ezt?
https://kinaiwebaruhaz.hu/elektronika/2 ... 69504.html

Köszönöm az észrevételeket!
D'


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2023.08.19. 22:16 
Online
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Nekem ez van:

https://www.emag.hu/yihua-8786d-i-2-az- ... DDJ474MBM/

Szerintem ár/érték arányban nagyon jó.
A kivitelezése sem "gagyi" kínai, mégha kínai is.
A meleglevegős része halk, jól szabályozható, hall szenzor is van benne, így visszahelyezve a helyére lekapcsol és vissza is hűti.
Bár Te csak meleglevegőset linkelted, de a páka része is jó, gyorsan felmelegít, automatikusan lekapcsol ha nem mozgatod (azt hiszem 10 perc után), sokfél hegyet lehet kapni hozzá, pl az RS-nél is.

Techrebal és Yihua kb ugyanaz.
Én elégedett vagyok vele, egy JBC vagy Metcal biztos jobb, de azok más ligában játszanak . . .


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Forrasztás, forraszanyagok
HozzászólásElküldve: 2023.08.20. 10:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2017.10.19. 08:23
Hozzászólások: 300
yagi írta:
Nekem ez van:

https://www.emag.hu/yihua-8786d-i-2-az- ... DDJ474MBM/

Szerintem ár/érték arányban nagyon jó.
A kivitelezése sem "gagyi" kínai, mégha kínai is.
A meleglevegős része halk, jól szabályozható, hall szenzor is van benne, így visszahelyezve a helyére lekapcsol és vissza is hűti.
Bár Te csak meleglevegőset linkelted, de a páka része is jó, gyorsan felmelegít, automatikusan lekapcsol ha nem mozgatod (azt hiszem 10 perc után), sokfél hegyet lehet kapni hozzá, pl az RS-nél is.

Techrebal és Yihua kb ugyanaz.
Én elégedett vagyok vele, egy JBC vagy Metcal biztos jobb, de azok más ligában játszanak . . .

Köszönöm! :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 44 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség