audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 12:39

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 167 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 17:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Találtam hozzá, jó áron feteket: http://www.hobbielektronika.hu/apro/apro_36865.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 18:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
akki írta:
Azt nem értem, hogy ha hibrid, akkor miért nem dc csatolt
Ez amit belinkelek, vagy 2N5199 dual FET-el, vagy csővel is mehet.
Ez élő, tesztelt, működő konstrukcio, van 4db félkész beültetett panelem. Ez még Tina korszak elötti, :)
Servos, az a rajzon nincs feltüntetve, s csak vázlatban teszem közzé, több infót nem adok.
2SK1058-2SJ162-J77-K216-2N5199 a főbb cuccok. Servo LF411
Végig földelt gate, valójában egy csöves hibrid dc csatolt SE !! :)
Üdv

Számomra ( szigorúan :!: ) annak a csöves-félvezetős hibridnek van értelme, ahol a nagyjelű fesz. erősítő fokozat is csöves, és csak a nagyáramú kimeneti feszülségkövető félvezetős. Így bármekkora kimeneti teljesítmény, és bármilyen impedanciamenetű hansugárzó meghajtása válik lehetségessé.
Én sokkal nagyobb hangminőségbeli romlást hallok pl. egy tranzisztoros emitterkövető, mint egy - persze nem akármilyen - csatolókondenzátor beiktatásakor.
( Az UHC-MOS elv lényege, hogy egyetlen félvezetős fokozat elegendő. )

A rajz a meghajtó-vég mosfet találkozásnál gondolom el van rajzolva, de ez egy hagyományos mosfetes erősítő...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 18:19 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Van olyan is, amit említesz :) csak source követés, s abban egy belső csatoló kondi is. Viszont nincs feedback. Igaz ennél a fenti rajznál sincs, az ott nem negatív ellencsatolás.
A rajzon ahogy nézem, nincs hiba, persze ettől még lehet rajta, ha bekereteznéd az ominozus részt, megerősíteném a hibát, vagy nemhibát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 18:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Szerintem sincs hiba a rajzon, csak le van egyszerűsítve. Elvileg így is működőképes, gyakorlatban gerjedékeny lenne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 19:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Elvileg egy 2SJ77 / 2SK216 pár is van a rajzon. Ezt gondolnám az első komplementer mosfet párnak. Nem ez akarná hajtani a vég-mosfeteket?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 19:34 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Nem, az 3 pár végfet, csak első párnak más dolga is akadt :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 19:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Áááá, akkor az a "J77-K216" csak cselezés volt. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 20:00 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
A rajzon tranyó hajt, de a panelen látni hogy ott a pozicioba K216-J77 van. A rajz csak elvi vázlat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 20:06 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
shany
Mustage kapcsolást ismered? 1, max 2 fokozattal jó meghajtás lehet a végfokodnak.
1kVpp ha elég :)

egy pici, "normal" változat:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 20:37 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
akki írta:
shany
Mustage kapcsolást ismered? 1, max 2 fokozattal jó meghajtás lehet a végfokodnak.
1kVpp ha elég :)

egy pici, "normal" változat:


Jó ez a szimuláció biztosan, 300V tápfeszültségből trafó nélkül 2kVpp szinuszjel...De a négyszög se semmi... Vagy én látok rosszul valamit :?:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 20:44 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
itt van, meg kel nézni más progival


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 21:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Ez 27x erősít, ez normális. Te 40V bemeneti szintet adtál meg. Gyakorlatban ez nem fog összejönni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 21:37 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Meg kéne vágnia :) Vagy más a lényeg?, belép a free energia ösztönzőleg :) Meg kéne nézni más szimulátorral is. Aztán visszakérni a Tina árát ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 21:58 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Jó példa a TINA korlátaira. Semmi sem tökéletes.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.23. 22:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
shany írta:
akki írta:
Azt nem értem, hogy ha hibrid, akkor miért nem dc csatolt
Ez amit belinkelek, vagy 2N5199 dual FET-el, vagy csővel is mehet.
Ez élő, tesztelt, működő konstrukcio, van 4db félkész beültetett panelem. Ez még Tina korszak elötti, :)
Servos, az a rajzon nincs feltüntetve, s csak vázlatban teszem közzé, több infót nem adok.
2SK1058-2SJ162-J77-K216-2N5199 a főbb cuccok. Servo LF411
Végig földelt gate, valójában egy csöves hibrid dc csatolt SE !! :)
Üdv

Számomra ( szigorúan :!: ) annak a csöves-félvezetős hibridnek van értelme, ahol a nagyjelű fesz. erősítő fokozat is csöves, és csak a nagyáramú kimeneti feszülségkövető félvezetős. Így bármekkora kimeneti teljesítmény, és bármilyen impedanciamenetű hansugárzó meghajtása válik lehetségessé.
Én sokkal nagyobb hangminőségbeli romlást hallok pl. egy tranzisztoros emitterkövető, mint egy - persze nem akármilyen - csatolókondenzátor beiktatásakor.


Szerintem is erről szólna egy igazán csöves hangzású hibrid jellemzése. Persze a jelző mint "hibrid" elég tág fogalom. Egészen más mindig mindenkinek erről a véleménye.. :)
Az viszont biztos, hogy ha inkább a "csövesebb jellegű" hangzást keressük akkor a félvezetős rész már feszültséget ne erősítsen.. Abból megint csak egy szükségtelen plusz keletkezik ami totálisan képes elhangolni az előtte lévő fesz erősítő cső sajátosságait avagy "felharmonikusait". Azért meg hogy csak ott világítson , hát elgondolkodtató.. :geek:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.07.24. 06:15 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Sehol semmi nincs kőbe vésve. Szabadjára kel engedni a fantáziát. Bruce Lee is megmondta,
"Az igazságot a sablonokon túl leled meg."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.01. 18:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Elkészült az első visszacsatolt verzió a másik csatornába is, jöhet a meghallgatás sztereóban:
( download/file.php?id=7414&mode=view )

Csatolmány:
P8010723.jpg
P8010723.jpg [ 113.88 KiB | Megtekintve 99017 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.01. 19:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
shany írta:
Elkészült az első visszacsatolt verzió a másik csatornába is, jöhet a meghallgatás sztereóban:
( download/file.php?id=7414&mode=view )

Csatolmány:
P8010723.jpg

Szuper!
Viheted dyscushoz, hogy aztán ezt is lesz@rozza :lol: :lol: :lol:
Vajon ennek már elég jó gatyalötyögős lesz a mélye? :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.01. 20:06 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
Elkészült az első visszacsatolt verzió a másik csatornába is, jöhet a meghallgatás sztereóban:
( http://audiodiyers.hu/download/file.php ... &mode=view )

Csatolmány:
P8010723.jpg


Még a "robbantott" is jól néz ki!
Várjuk a hangi fejleményket!
Jó hallgatózást!

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.02. 07:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
otlm, kérlek...

Az előző verzió, amelyet meghallgattunk a nála valóban mélyhiányos volt az ő rendszerében.
Az én rendszeremben, viszont akár belsőségmozgató mélyek, szinte végtelen dinamika van.
Nincs ebben semmi különös.

Egyébként a találkozásunk előtt, itt a fórumon ajánlottam fel, hogy a meghallgatás után nyugodtan becsmérelheti.
Tettem ezt azért, mert mindkettőnk erősítője, és dyscus egész rendszere ismert a fórumon, tehát ezek úgymond hús-vér, kézzelfogható készülékek, és nem csak készülécsoportok.
Tehát az általánosítások ellen próbáltam tenni vmit, egy sajátos megközelítésben.

Ha ő sz@rozni szeretne, ebben a speciális esetben ezt nyugodtan megtehetné, de én úgy látom a mélyek témakörrel le is zárta az elemzést. Ez persze szíve-joga, az ő döntése.

/ Annak az erősítőnek 3-60000Hz -3dB volt a sávszélessége, kb 0,2Ohm kisfrekis kimeneti impedanciával, mely a kimenőáram növekedésével csökken.

A mostani verzió 1,5-50000Hz -3dB sávszélességű, de van egy kb 1dB-es kiemelés 3-4Hz környékén, a kimeneti impedancia pedig -elvileg - töredéke az előzőnek. /


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.02. 12:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Shany.

Érdemes lesz mindenképpen több meghajtás is kipróbálni a kimeneti fokozatod elé. Én abban sem vagyok biztos, hogy a visszacsatolt verziók viszik el a pálmát.
Pentódás kapcsolásokban is lehetne esetleg gondolkodni. Én most éppen ilyen jellegű meghajtás tesztelését akarom már végre kipróbálni a hétvégén. (ami húzódik már vagy 2 hónapja azt hiszem).
Nemsokára fel is teszem majd a másik topikba.

Idézet:
Az előző verzió, amelyet meghallgattunk a nála valóban mélyhiányos volt az ő rendszerében.


Igen, ez az egy mondat gyakorlatilag utalt is arra, hogy te más jellegű rendszerre/en fejlesztesz. Én sem hinném, hogy lenne ebben bármi furcsa is. Vélhetőleg Dys-Cus-nak meg csövese lett volna kissé szokatlan számára, -nálad. Hát ilyen ez..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.02. 14:25 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Igazsága Dys-Cus-nak abban lehet (már nem tudom hol írta), hogy igen is nagyon oda kell figyelni a csöves és tranzisztoros részt összecsatoló kondenzátorokra.
Ezt a véleményt én is osztom. Persze mindenhol fontos a jó csatoló, de hogy csak a legdrágább a legjobb az sem biztos.
Shany mindenképpen próbálkozz többféle kondival a meghallgatások során és pesze ahogy Emersys is írta többféle kapcsolással is érdemes!

Jeleneleg a visszacsatolás mentes hibridemet is egy pentóda (trióda módban) plusz katódkövető hajtja ECF80-ból, amit cserélni szeretnék, mert ez az egység csak a 100Hz alatti részt viszi, de nem elég megfogottak a mélyeim. Vagyis én is azt irányoztam elő, hogy kis mértékű visszacsatolással próbálok meg operálni, egy nagyobb erősítésű és jobb minőségű kapcsolással. Ezzel fogok tenni egy próbát, párhuzamos feszültség visszacsatolással:

viewtopic.php?f=61&t=1355&start=690

A jelenlegi hibridben nekem a nagyobb PP (4,7uF) kondival párhuzamosan kapcsolt kisebb (220nF) adta a legjobb mély(!) hangot, a felsőbb tartományok nem tudom milyenek vele, ilyen jellegű meghallgatást nem végeztem. Csak a mélyeket illetően, azonban tényleg nem voltak meggyőzőek a régi (Remix) olajpapírosok.

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.02. 15:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
shany írta:
Elkészült az első visszacsatolt verzió a másik csatornába is, jöhet a meghallgatás sztereóban:
( download/file.php?id=7414&mode=view )

Csatolmány:
A P8010723.jpg csatolmány már nem érhető el.


Még a "robbantott" is jól néz ki!
Várjuk a hangi fejleményket!
Jó hallgatózást!

db

Köszönöm! Igen, ez tényleg robbantott jellegű külső, sajnos már évek óta így van.
Annak ellenére, hogy gyakorlatilag minden mechanikai alkatrész megvan hozzá.

Itt, az eddig legösszerakottabb állapotban, még a legelső áramköri változatokkal, egy Soner Audio végfok, és egy Vibavoice trafós hangerőszabályzó társaságában:
Csatolmány:
PICT001.jpg
PICT001.jpg [ 62.02 KiB | Megtekintve 98913 alkalommal. ]


Még hallgatózok, de túl sok rosszat nem tudok majd mondani :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.02. 15:31 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Csatolókondenzátorokkal kapcsolatban:
Ebben a témában már futottam néhány kört, tehát megvannak a végleges kondik, legalábbis egy kivételével. Azért véglegesek, mert valószínűleg már csak nagyon drágán tudnék följebb lépni.
1uF-os V-Cap-ből 4db? Annyi pénz a világon nincs :lol:

A jelenlegi változat:
-előfok és végfokozat között orosz k75-10 1uF-500V x2 / csatorna
-előfokon belül, az utolsó fokozat előtt Epcos B25834 MKV 220nF-900/700V

az újonnan bekerült kondi még változhat esetleg ( ez freki/fáziskorrekciót is végez ) orosz k40y-9 10nF-630V
( ide még van a fiókban orosz k42y-2 10nF-1000V is...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.02. 15:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
emersys írta:
Shany.

Érdemes lesz mindenképpen több meghajtás is kipróbálni a kimeneti fokozatod elé. Én abban sem vagyok biztos, hogy a visszacsatolt verziók viszik el a pálmát.
Pentódás kapcsolásokban is lehetne esetleg gondolkodni. Én most éppen ilyen jellegű meghajtás tesztelését akarom már végre kipróbálni a hétvégén. (ami húzódik már vagy 2 hónapja azt hiszem).
Nemsokára fel is teszem majd a másik topikba.


Próbálnék én szívesen...de olyan hihetetlen lusta vagyok már, hogy két hétig rágódtam a plusz két csőfoglalat beépítésén is...és már tavaly elhatároztam, hogy lesz átfogó visszacsatalolás próba.
Nem egyszerű ez nekem, most egy kicsit pihennem kell :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 09:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Néhány benyomás erről a verzióról. ( download/file.php?id=7414&mode=view )
Most is bizonyos kettősséget érzek, mint régebben, a tranzisztoros meghajtással történt átfogó visszacsatolás esetében. Ha csupán mennyiségileg nézzük a változásokat a visszacsatolatlan kivitelhez képest, a mély hol kevesebb, hol több, van ahol már zavaró mértékűvé duzzad, pedig a kisebb kimeneti impedancia miatt egyértelműen inkább kevesebb, megfogottabbnak kellene lennie.
A magasnál szintén: ha az eredeti zeneanyagban kevés volt, akkor még kevesebb várható, ha eredetileg több volt, még dúsabb lesz a magastartomány. Emellett kicsit selymesebbé is válik.
A legérdekesebb dolgok a középtartományban történnek, itt néhol sokkal jobb lesz a felbontás, vmivel lágyabb lesz a hang.

Összességében pozitív a változások elegye, nem érzem, hogy vissza kellene csinálni.

Külön - eddig nem említett - előny, hogy a csövek mikrofóniája okozta járulékos torzítást is csökkenti a visszacsatolás. Egyébként is szeretem néha kimondottan hangosan hallgatni a zenét, most tisztábbban szól ilyen esetekben.
Az alkalmazott párhuzamos feszültség-visszacsatolás miatt ( a teljes csöves rész a hurokban foglal helyet ) így a leghatásosabb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.18. 10:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
deeraudio írta:
akki írta:
Lehet, osztott katódellenállással
Sasold meg az Ongaku hajtást. Igaz hogy más csövek kellenek, de nagyon jó hangja van a meghajtórészének


Vagy teljesen elhagyva a katódkondenzátort. Mint írtam kondival 160x-os az erősítés, nélküle is megvan olyan 100x-os...



Én az Ongaku meghajtást próbáltam.Más csövekkel. E280F-6N6P érdemes megépiteni .Nagyon jó hangot produkál.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.19. 09:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Visszaolvasva az erősítőm hangjáról írtakat, elképzelhető, hogy valamit rosszul csinálok.
Esetleg olyan érzése lehet az olvasónak, mintha egy alapvetően hibás konstrukciót próbálnék "tákolgatni" több-kevesebb sikerrel, és tanácstalansággal.
Talán azért lehet is ez, mert nincsenek "nagy szavak", "erős jelzők", de ugyanígy ismert gyári készülékekkel vakó összehasonlítás sem, így nehéz elhelyezni, hol is tart az építés jelenleg.
( Bár lehet, hogy pont én látom rosszul ezt.)

Sajnos valóban kevés lehetőségem volt más készülékekkel való összehasonlításra, az előző áramköri verziókkal való összehasonlítások önmagukban nem elég kifejezőek.
Egyik ilyen teszt, egy audio kereskedőtől kapott készülékegyüttes, amely a fenti képen látható, hozzáadott spec. hálózati-, és összekötő kábelekkel. Ezt szettet - az ő elmondása szerint - 1mFt alatt kevés készülék szorongatja meg ( új áron persze ). Egyébként csöves készülékeket is árulnak...
Ezt a minőséget már egyértelműen túlléptem. ( Az akkori erősítőverzó, a teszt idején még nem minden szempontból volt erre képes. )

A másik meghallgatás nemrégiben dyscusnál zajlott. Erről írtam már, de pont az én erősítőmről csak egyféle dolgot, gyakorlatilag negatívumot, pedig elhangzott ott másféle is.
Pl. dyscus tett egy kijelentést, még a hallgatózás elején, miszerint vélhetően ez a legjobb félvezetős erősítő ( ideértve a hibrideket ) amelyet eddig hallott.
Végülis ez a későbbiek folyamán elsikkadt, az is lehet persze, hogy a hallgatózás élményeinek leülepedése után változott a véleménye.

Azóta, az egyik csatorna mosfetjének a megfelelő típusúra cserélésével, és most a visszacsatolás, új meghajtó fokozat beépítésével egyértelműen jobb lett az erősítő.

Mindezt csak azért írom, hogy valamennyire ezt a projektet is el lehessen helyezni azon a képzeletbeli egyenesen.

Természetesen minden kapott és leendő ötletet, tanácsot nagyon köszönök, ezektől függetlenül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.19. 10:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Szia!

Milyen hangsugárzót használsz ?
Volt szerencsém Emersis hibridjét többször meghallgatni. Szerintem nagyon jól sikerült.
Jó lenne egy meghallgatást összehozni.

üdv.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.19. 14:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A hangsugárzóról: viewtopic.php?p=26253#p26253

Közös meghallgatásokban szívesen benne lennék, ha sikerül ehhez megfelelő körülményeket teremteni, és főleg ha sikerülne ezzel a fórumon kialakult bizonyos ellentéteket csillapítani...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.24. 15:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
Néhány benyomás erről a verzióról. ( download/file.php?id=7414&mode=view )
Most is bizonyos kettősséget érzek, mint régebben, a tranzisztoros meghajtással történt átfogó visszacsatolás esetében. Ha csupán mennyiségileg nézzük a változásokat a visszacsatolatlan kivitelhez képest, a mély hol kevesebb, hol több, van ahol már zavaró mértékűvé duzzad, pedig a kisebb kimeneti impedancia miatt egyértelműen inkább kevesebb, megfogottabbnak kellene lennie.
A magasnál szintén: ha az eredeti zeneanyagban kevés volt, akkor még kevesebb várható, ha eredetileg több volt, még dúsabb lesz a magastartomány. Emellett kicsit selymesebbé is válik.
A legérdekesebb dolgok a középtartományban történnek, itt néhol sokkal jobb lesz a felbontás, vmivel lágyabb lesz a hang.

Összességében pozitív a változások elegye, nem érzem, hogy vissza kellene csinálni.

Külön - eddig nem említett - előny, hogy a csövek mikrofóniája okozta járulékos torzítást is csökkenti a visszacsatolás. Egyébként is szeretem néha kimondottan hangosan hallgatni a zenét, most tisztábbban szól ilyen esetekben.
Az alkalmazott párhuzamos feszültség-visszacsatolás miatt ( a teljes csöves rész a hurokban foglal helyet ) így a leghatásosabb.

Azt hiszem, ki kell egészítenem ezt a mélyek tekintetében:

Talán onnan kellene kezdenem, hogy a máshol hallott hangképek esetében, ahol a mélyeket "jónak" tartottuk, ott általában egy füllel hallgatva telt, dinamikus, ritmikus hangzást minősítettünk.
Ilyen volt pl. dyscusnál is, és ott is jeleztem, hogy az én 38cm-es mélyhangszórós hangsugárzóm másképp szól, nem csak füllel, hanem a belsőszervek, stb rezgésén keresztül, gyakorlatilag testhallással is igen jelentősen érzékeljük a hangokat. ( Valójában emiatt is ragadtam le a nagyobb membránméretek mellett, ezért is porosodik a sarokban a két 46cm-es új mélyhsz beépítésre várva. )
Tehát az egyik csak a fülünkhöz szól, a másik esetben az egész testünkkel érzékeljük a (mély)hangokat. Úgy gondolom, a térillúzió kialakításában ennek jelentős a szerepe.

Nos, azt kell mondjam, mégiscsak működik az elmélet, a visszacsatolás mellett ( alacsonyabb kimenő impedancia ) megfogottabbak a mélyek. Ez az is jelenti, hogy átlagosan, mennyiségileg kevesebbnek tűnik a mély.
Sajnos a megfogottság mellett olyan mértékű néhol a dinamikaérzet növekedése, hogy szó szerint kellemetlen lesz. Bizonyos zeneszámok esetén olyan érzés, mintha minden dobütéskor egyben hasba is vágnának...úgy, hogy közben pl. lágy ének hallatszik.
Persze ez nagyobb hangerő esetén állhat fenn, de akkor is úgy tűnik, ezzel eltávolodtam kicsit az áltánosan kedvelt, "telt" hifi hangzástól, legalábbis bizonyos tekintetben...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.08.24. 16:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
shany írta:
A hangsugárzóról: viewtopic.php?p=26253#p26253

Közös meghallgatásokban szívesen benne lennék, ha sikerül ehhez megfelelő körülményeket teremteni, és főleg ha sikerülne ezzel a fórumon kialakult bizonyos ellentéteket csillapítani...



Nem gyenge Hangsugárzó.Szivesen meghallgatnám a rendszert.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.09.02. 17:22 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ezt egyenlőre csak nálam ( Szolnokon ) lehet megtenni. Ha gondolod, megbeszélhetjük privátban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.09.02. 20:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Készült néhány mérés az utóbbi, visszacsatolt verzióval.
Ugyanolyan módon mint az előző, visszacsatolást nem tartalmazó, kétfokozatú csöves meghajtással: viewtopic.php?p=17653#p17653

A terhelő ellenálás most is 7,8Ohm volt, a kimenőfesz. 10 illetve 40Veff, amely 12,8 illetve 205W kimeneti teljesítményt eredményez.
Csatolmány:
10Veff - 8 Ohm THD 0,0058%.jpg
10Veff - 8 Ohm THD 0,0058%.jpg [ 61.98 KiB | Megtekintve 98127 alkalommal. ]

Csatolmány:
40Veff - 8Ohm THD 0,02%.png
40Veff - 8Ohm THD 0,02%.png [ 6.27 KiB | Megtekintve 98127 alkalommal. ]


Mint látható a THD mértéke - nem melepő módon - jelentősen csökkent:
0,126%-ról 0,0058%-ra illetve 205W kimeneti teljesítmény esetén 0,576%-ról 0,02%-ra.

Az viszont nem szokványos, hogy 40Veff kimeneti fesznél, 4Ohmos terhelés esetén, tehát amikor duplájára nő a kimeneti áram, és teljesítmény ( több mint 400W lesz ) a THD nem magasabb lesz, hanem még valamivel alacsonyabb is: 0,017% :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.09.08. 20:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Az még lemaradt, hogy a 10Veff-nél mért THD érték nem tekinthető pontosnak, még hozzávetőleg sem, mivel a hangkártya önmagában is kb ezt produkálja ( 0,0057% ).
Az IMD értékek szintén alig értékelhetőek, gyakorlatilag csak 40V-nál van talán valamennyi változás, tehát vélhetően ez is elég alacsony szintű.

A kimenő impedancia 31Veff kimeneti fesznél, 7,8Ohm terhelésen ( Pki=123W ), 50Hz-n 0,058Ohm. ( DF=135 )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.09.21. 16:53 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Újabb kompenzálást próbáltam ki, mely úgy tűnik jobb hangminőséget eredményez.

A nyílthurkú, kompenzálatlan erősítő frekimenetetének első két pólusa nagyjából 17kHz illetve 900kHz körül van ( -3dB szintesés és 45° illetve 135° fázistolás a bemeneti jelhez képest. Plusz még 180°, mivel ez a meghajtó fokozat, és így az egész erősítő invertál.
Csatolmány:
17kHz.jpg
17kHz.jpg [ 64.62 KiB | Megtekintve 97986 alkalommal. ]

Csatolmány:
900kHz.jpg
900kHz.jpg [ 63.56 KiB | Megtekintve 97986 alkalommal. ]


Az erősítő nyílhurkú erősítése 68dB, a visszacsatolás mértéke 28dB, így frekvenciafüggetlen visszacsatolás mellett is stabil ugyan kb 400khz sávszélességgel, de igen csekély fázistartalékkal, tehát szükséges kompenzálni.
A frekimenet kompenzációjára többféle megoldás elképzelhető, most az eddigi kétféléhez képest az első fokozat kimenetére helyezett PI kompenzáció lett kipróbálva kétféle, egy kb 3,3kHz-es és egy kb 1,8kHz-es első pólussal. ( Itt valójában pólusáthelyezés, egy pólus és egy zérus bevitele történik, ahol a zérus, az eredeti erősítő első pólusa, tehát a 17kHz )
Ez utóbbi, visszacsatolva csupán 41 kHz környéki felső sávhatárt jelent, mégis ez adta eddig a természetesebb hangot, leginkább a középtartományban hallatszik az előnye.
Csatolmány:
1,8kHz.jpg
1,8kHz.jpg [ 64.16 KiB | Megtekintve 97986 alkalommal. ]


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shany 2013.09.21. 17:07-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.09.21. 17:04 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Sajnos az első fokozat kimenetének ( és bemenetének is, egy esetleges bemeneti kompenzáláshoz ) az impedanciamenete nem kedvez a kompenzáló tagok számításának, így az értékük eltér az egyszerűen, hagyományos képlettel számolttól.
Csatolmány:
CSOVES MEGHAJTO V10 V01.JPG
CSOVES MEGHAJTO V10 V01.JPG [ 46.25 KiB | Megtekintve 97985 alkalommal. ]

( Ez egyébként, ugyanaz a mint az ARC-s topikban, a VT-60-as esetében is taglalt megoldás.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.09.21. 19:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Hasznos információk, köszönjük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.01. 21:31 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Most a visszacsatoló ellenálást cseréltem ki, egy vélhetően rosszabb hangú, típusra, és mintha talán-talán jobb lenne a kapott hang. :)
Itt eredetileg R534-est használtam, amelynél azért elég könnyű rosszabbat találni. Mivel a kimenetről érkező visszacsatoló jel hibáját maga a visszacsatolás mechanizmusa "próbálja javítani", így érdekes hatású lehet, ha ez a visszacsatolt jel nagyobb mértékben tartalmazza a különböző alkatrészek hangi hibáit.

Tehát az erősítőn belül minél jobb hangú alkatrészek, a visszacsatoló hálózatban pedig olyan alkatrészek, amelyek olyan sajáthanggal rendelkeznek, melyet pont nemkívánatosnak tartunk/tartanánk a kapott hangképben.
( Így leírva, azért már elég nagy marhaságnak tűnik :lol: )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 09:07 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Az is... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 14:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
tunerman írta:
Az is... :lol:


Ha valakinek vannak némi alap szintű szabályzás technikai ismeretei, akkor az érti, hogy shany nagyjából mire gondolt. ;)

A visszacsatolt rendszer zárt hurokban mutatott maradék hibáját lehet úgy is csökkenteni, ha a visszacsatoló hálózat pont megfelelő (lineáris és nem lineáris tulajdonságokat mutató) átviteli függvénnyel rendelkezik, ami előállítja a rendszer ellenfázisú hibajelét fázishelyesen, 180 fokkal eltolva, megfelelő amplitudóval. Gyakorlatban mondjuk nehéz ezt megvalósítani. DC hibára, meg egy 2. harmónikusra nagy nehézségekkel még kivitelezhető is lenne egyes esetekben...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 15:28 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Én is értettem mire gondol....tényleg marhaságnak tűnik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 17:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Szándékosan nem elektronikai oldalról közelítettem... Mivel most elvileg nem létező jelenségről van szó, ezért a "marhaság".
Bár ősrégi félvezetőket, Allen Bradley ellenálásokat használni, mikor a modern alkatrészek százszor jobbak műszakilag, meg ezüst drótot - ha úgy nézzük - szintén marhaság...

Aztán, mikor ez odáig fajul, hogy képesek leszünk egy-egy konkrét alkatrész, ellenálás, kondenzátor mellé egy-egy hangi jellemzést is biggyeszteni, hogy milyen is a "hangja", hát azért az is marhaság...

Annyi "fura" dolog van az audio területén, ez is csak valami ilyesmi akarna lenni ;)



( A rajzon meg az első triódá típusát elírtam, 5842 akar az lenni, nem egy 300kW-os adócső :D )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 17:29 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Az erősítő tervezés és építés egy elég komplex dolog, de azért nem gondolom, hogy vacak alkatrészekkel fel lehet "javítani". :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 17:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Pedig gyakorlatilag pont ez lenne lényeg, és mivel ez egyáltalán nem megszokott, ezért is bátorkodtam leírni. Nyilván nem egy tervezési koncepció alappilére ez.

Másrészt - és ezt a legcsekélyebb negatív felhang nélkül írom - te is "vacak" alkatrészeket használsz ( mint, ahogy én is több pozícióban ), eleve ezekkel tervezel ;)

Nem olyan nagy baj ez :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 18:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
shany írta:
Másrészt - és ezt a legcsekélyebb negatív felhang nélkül írom - te is "vacak" alkatrészeket használsz ( mint, ahogy én is több pozícióban ), eleve ezekkel tervezel ;)

Nem olyan nagy baj ez :)


Persze hogy nem. Ha egy s...kupacot akar csinálni az ember. :D
Egy mai 2Ft-os SMD tranzisztor, vagy ellenállás a kiforrott gyártástechnológiának köszönhetően messzemenőkig felülmúlja az évtizedekkel ezelőtti (a maga korában nagyon drágának számító) alkatrészeket is. A félvezetőkre különösképpen nem igaz, hogy minél régebbi, annál jobb. Egyesek szerint a csöveknél ez így van, de a félvezetők esetében nem egészen. Azért ma jobb tranzisztort csinálnak, mint 30 éve. Általában hangilag megítélve is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 18:59 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
[*] Csöveknél egyértelműen így van, mivel a kor előrehaladtával az olcsósítás és a gyártástechnológia könyítésére tettek lépéseket. Ez előny abban a tekintetben, hogy kevesebbet kell válogatni, kevesebb a selejt.

A fekete /kormozott/ anódos csövek disszipációs képességei sokkal jobbak, mint a szürke alumínium plattírozott vas anódos csöveknek. Természetesen sokkal nehezebb gyártani, és sok a selejt.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 20:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
KD mester írta:
Ha valakinek vannak némi alap szintű szabályzás technikai ismeretei, akkor az érti, hogy shany nagyjából mire gondolt. ;)
Értjük. Nem jól gondolta.

KD mester írta:
A visszacsatolt rendszer zárt hurokban mutatott maradék hibáját lehet úgy is csökkenteni, ha a visszacsatoló hálózat pont megfelelő (lineáris és nem lineáris tulajdonságokat mutató) átviteli függvénnyel rendelkezik, ami előállítja a rendszer ellenfázisú hibajelét fázishelyesen, 180 fokkal eltolva, megfelelő amplitudóval. Gyakorlatban mondjuk nehéz ezt megvalósítani.
Így van. Bármilyen visszacsatolt rendszer esetében a visszacsatolás csak akkor csökkenti a hibákat (hibák nagy részét), ha az hűen követi az előremenő szakasz kimeneti jelének tulajdonságait 180 fokos fázistolással. Ha a visszacsatolás pocsék alkatrészekből áll, akkor az torzításhoz és egyéb rondaságokhoz vezet. Viszont az is köztudott, hogy bizonyos torzításokat nagyon szeret a fülünk....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 20:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Már egy párszor emlegetve lett az smd ellenállás, aminek a használatával nincs is semmi bajom, tényleg kényelmesebb ezeket forrasztgatni, nem kell fúrni, kis panel, rövid jelutak..
De arról már halvány gözöm sincs hogy állapítsam meg ezek gyártóját? Hangra is csak a próbálgatás van?
Pár napja szemezgettem 1206-okat, szépek is meg kékek is voltak és feliratozottak. Ezek egész jók hangra is, de hogy ki gyártotta... Gondolom nem a Quantum, aki annó a vinyót.
Nem a technológiával van bajom, hanem a beszerezhetöséggel, a minöség reprodukálhatóságával.
/Elnézést az OFFért./


Csatolmányok:
IMG_2136.jpg
IMG_2136.jpg [ 780.23 KiB | Megtekintve 97679 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.10.02. 20:43 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
hifitibi írta:
... Így van. Bármilyen visszacsatolt rendszer esetében a visszacsatolás csak akkor csökkenti a hibákat (hibák nagy részét), ha az hűen követi az előremenő szakasz kimeneti jelének tulajdonságait 180 fokos fázistolással. Ha a visszacsatolás pocsék alkatrészekből áll, akkor az torzításhoz és egyéb rondaságokhoz vezet. Viszont az is köztudott, hogy bizonyos torzításokat nagyon szeret a fülünk....

Nem teljesen.
A visszacsatolás nem csökkenti feltétlenül a hibák nagy részét sem. Eleve meghatározott a mértéke, jelen esetben 28dB, de ez is csak 1,8kHz-ig áll fenn, pl 18kHz-n már csak 8dB.

De itt már kicsit félresiklottunk, ugyanis az ellenálás torzítása elvileg elhanyagolható, akár pocsék fajta, akár Vishay Z-foil.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 167 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség