audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 19:35

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 119 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 14:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
TIP122 van itthon, szóval valószínűleg azt az utat fogom követni.

Akkor ha jól értelmezem, csupán annyi a teendő, hogy -lábkiosztásra figyelve- kicserélem a BC182-t és a BD241-et TIP122-re?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 14:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Elég csak a BC546-ot.

A BD241-cseréjét csak új után építőknek javaslom, mert akkor nem kell 2 féle tranyót venni bele. A TIP122 stb darlingtonnak meg nagyon kicsi a bázis árama itt, így a 24V-os Z-dióda előtét ellenállását is könnyebb számolni. Elég, ha fix 2mA-ra van választva az áram, ami az ellenálláson folyik....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 14:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
KD mester írta:
Elég csak a BC546-ot.

A BD241-cseréjét csak új után építőknek javaslom, mert akkor nem kell 2 féle tranyót venni bele. A TIP122 stb darlingtonnak meg nagyon kicsi a bázis árama itt, így a 24V-os Z-dióda előtét ellenállását is könnyebb számolni. Elég, ha fix 2mA-ra van választva az áram, ami az ellenálláson folyik....


Új panelhez lesz, szóval nem meglévőt akarok átalakítani.

Még egy laikus kérdés: a két relé tekercseit akkor párhuzamosan kössem?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 20:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát nézd. Ha 2db 12V-os reléd van, akkor azokat sorba kell kötni, hogy 24V-ról működjenek, ha 24V-os van, akkor értelemszerűen csak párhuzamosan kötheted őket, hogy működjenek 24V-ról...

Szóval igen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2015.11.29. 14:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 391
Tartózkodási hely: Szombathely
Sziasztok !
A neten találtam ezt a hangszóróvédő áramkört, és tetszik mert egyszerű. :)
Szerintetek ez működik rendesen ? Sajnos én annyira nem értek az elektronikához hogy kapcsolási rajz alapján meg tudjam mondani.
Kösz !
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2015.12.02. 12:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
marone írta:
Szerintetek ez működik rendesen ? Sajnos én annyira nem értek az elektronikához hogy kapcsolási rajz alapján meg tudjam mondani.
Van benne egy be-(és vissza)kapcsolási késleltetés =1Mohm//22uF; valamint DC védelem (+/- ~0,6V); kikapcsoláskor nincs süketítés...
Pár kiegészítéssel működhet:
-relétekerccsel párhuzamosan illik kötni egy diódát (fordított polaritással), különben a relé tekercs elengedésekor keletkező feszültségtüske tönkreteheti a fetet, (bár itt a nagy RC időállandók miatt valószínűleg nem éri el a kritikusat a veszültségváltozás sebessége)...
-C1 kis szivárgóáramú típus legyen (nagyobb feszültségű, hőfokú), különben soha nem, vagy soká fog bekapcsolni -vagy az erősítő erősebb melegedésekor lekapcsol-...
-fet feszültségét, teljesítményét úgy kell megválasztani, hogy bírja a tápfeszt, és a csúcs disszipációt (tápfesz fele a négyzeten per relétekercs ellenállása)
-Fet gate-jén semmiképpen sem kerülhet nagyobb feszültség a max megengedettnél (10...20V, típusfüggő), ezért nagyobb tápfesz esetén R1 elött, (vagy után) feszültségosztót kell képezni (ellenállásal, vagy zener diódával)

-én 100K-t inkább kihagynám -vagy erősen lecsökkenteném- (akkor kissebb feszültségű bipoláris kondi elég)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2015.12.11. 19:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 391
Tartózkodási hely: Szombathely
Kösz szépen !
Közben meg arra gondoltam, hogyha a kimenetre veszélyes szintű DC kerül, akkor az csak a végtranzisztor zárlatából adódhat. (vagy nem ?)
Szóval ekkor meg a tápfeszültség kerül a hangszóróra.
Az nem lenne-e egy egyszerű és jó megoldás, ha pl. nekem 30V a tápfesz., akkor a kimenet és a föld közé rakok mondjuk 27V zénert és zárlat esetén a biztosítékot kivágná.
Persze ehhez az is kell hogy ne menjen az erősítő normál üzemben a maximumon.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2015.12.11. 22:50 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
marone írta:
Az nem lenne-e egy egyszerű és jó megoldás, ha pl. nekem 30V a tápfesz., akkor a kimenet és a föld közé rakok mondjuk 27V zénert és zárlat esetén a biztosítékot kivágná.


2 probléma van:

1, 1db zener nem elég, mert +27V-on bekapcsol ugyan, de negatív irányban 0,6V-on fog nyitni. 2db kell sorosan, de anóddal összekötve, és a 2 katód közül az egyik a kimenetre megy, a másik pedig a földre
2, Baromi nagy zener kellene, ami kibírja a zárlati áramot. Akkorát talán nem is gyártanak.

Harmadrészt vagy sűrűn fogja kivágdosni a biztosítékot (túlságosan alacsony feszültségű a zener), vagy pedig amikor hiba van és megjelenik a tápfesz a kimeneten, akkor a hangszóró fajlagosan alacsony DC ellenállása (8ohmos hangszórónál tipikusan 5ohm) annyira beterheli a 30V-os tápot, hogy leesik 27 alá, és nem nyit a zener...

Szóval önnek uram nem ajánlom.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2015.12.11. 23:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 391
Tartózkodási hely: Szombathely
sajti írta:
marone írta:
Az nem lenne-e egy egyszerű és jó megoldás, ha pl. nekem 30V a tápfesz., akkor a kimenet és a föld közé rakok mondjuk 27V zénert és zárlat esetén a biztosítékot kivágná.


2 probléma van:

1, 1db zener nem elég, mert +27V-on bekapcsol ugyan, de negatív irányban 0,6V-on fog nyitni. 2db kell sorosan, de anóddal összekötve, és a 2 katód közül az egyik a kimenetre megy, a másik pedig a földre
2, Baromi nagy zener kellene, ami kibírja a zárlati áramot. Akkorát talán nem is gyártanak.

Harmadrészt vagy sűrűn fogja kivágdosni a biztosítékot (túlságosan alacsony feszültségű a zener), vagy pedig amikor hiba van és megjelenik a tápfesz a kimeneten, akkor a hangszóró fajlagosan alacsony DC ellenállása (8ohmos hangszórónál tipikusan 5ohm) annyira beterheli a 30V-os tápot, hogy leesik 27 alá, és nem nyit a zener...

Szóval önnek uram nem ajánlom.

Sajti


Köszi az észrevételeket ! (ez viszi előbbre az "ügyet") :)

Akkor szerintem:
1. Az nem gond ha több kell, annyira nem drága.

2. Szupresszor dióda. Gyártanak egy valag feszültségre, rövid ideig nagy terheléseket is kibír.
(meg rakhatunk többet párhuzamosan)
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Pr ... id=6203040

3. Akkora értékű biztosítékot választani ami a tápfeszültség közelében fellépő áramerősségnél egyszerre kiég.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2015.12.12. 08:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Triac crowbar. Sokkal biztosabb, és sokkal hatékonyabb, mint bármilyen dióda :)

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2015.12.13. 14:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2122
Tartózkodási hely: Baranya
Nézegettem a gyári erősítőket, hogy hogyan alakítják ki s földelési hálózatot. A Marantz PM-11 S2-ben találtam egy érdekes valamit, a rajzon P871-es elemként van jelölve. Ez egy kis nyák lap 2 csatlakozási ponttal ami össze van kötve. Ez valami védelmi elem lehet, egyfajta biztosíték?


Csatolmányok:
p871.JPG
p871.JPG [ 71.46 KiB | Megtekintve 46512 alkalommal. ]
Marantz_Massepunkt_01.jpg
Marantz_Massepunkt_01.jpg [ 47.84 KiB | Megtekintve 46512 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2018.03.02. 17:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Ez a védelem használható lenne?

Pont 22,5 volt AC feszültségem van, ami tökéletes ennek a kis áramkörnek.

https://www.ebay.com/itm/Dual-OMRON-Relay-7812-UPC1237-Speaker-Protection-Board-Kit-for-HIFI-DIY-AC-G8C7/253222486440?epid=2267263059&hash=item3af53c81a8:g:7QwAAOSw3fZZ7c0n


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2019.08.14. 17:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Rajzolgattam én is egy hangszóró védő áramkört (remélem müködőképes a kapcsolás)... :oops:
Csatolmány:
védelem_25V_470K_SMD-kapcsolás.jpg
védelem_25V_470K_SMD-kapcsolás.jpg [ 79.43 KiB | Megtekintve 34165 alkalommal. ]

-Nincs benne elkó, szinte full SMD -X7R multilayer kerámiakondik, fetek- (=mini; ~nincs szivárgóáram)
-van kimeneti DC védelem (addig tilt, amíg van DC az erősítő kimeneten)
-van benne késleltetés (indulási süketítés)
-táp (AC) figyelés, ami letiltja a kimenetet, illetve reseteli az időzítőt (lekapcsolási, illetve táp kimaradási süketítés)
-relék stabilizált feszről járnak (soros áteresztő tranyóval)
-hiszterézises, határozott ki/be kapcsolás

Jelen változat egy kisebb erősítőhöz készülne (2×18Vac, és 12V-os reléim vannak), elég szűkös a doboz, próbáltam összepaszírozni (1206, 0805, SOT-23, SOD-80 tokozások):
Csatolmány:
védelem_25V_470K_SMD-4-minden-top.jpg
védelem_25V_470K_SMD-4-minden-top.jpg [ 163.27 KiB | Megtekintve 34165 alkalommal. ]

Csatolmány:
védelem_25V_470K_SMD-4-beültetés-bottom.jpg
védelem_25V_470K_SMD-4-beültetés-bottom.jpg [ 140.2 KiB | Megtekintve 34165 alkalommal. ]

Szerintetek így OK.? :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2019.08.15. 12:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
DöG írta:
-Nincs benne elkó, szinte full SMD -X7R multilayer kerámiakondik, fetek- (=mini; ~nincs szivárgóáram)
-van kimeneti DC védelem (addig tilt, amíg van DC az erősítő kimeneten)
-van benne késleltetés (indulási süketítés)
-táp (AC) figyelés, ami letiltja a kimenetet, illetve reseteli az időzítőt (lekapcsolási, illetve táp kimaradási süketítés)
-relék stabilizált feszről járnak (soros áteresztő tranyóval)
-hiszterézises, határozott ki/be kapcsolás

Jelen változat egy kisebb erősítőhöz készülne (2×18Vac, és 12V-os reléim vannak), elég szűkös a doboz, próbáltam összepaszírozni (1206, 0805, SOT-23, SOD-80 tokozások):
Csatolmány:
védelem_25V_470K_SMD-4-minden-top.jpg

Csatolmány:
védelem_25V_470K_SMD-4-beültetés-bottom.jpg

Szerintetek így OK.? :?


Alapjában jók az ötletek, csak egy-két észrevétel:
-ha kicsi a helyed, akkor célszerűbb lenne a reléket 24V-os típusra cserélni, és kapcsolóüzemű tranzisztorral vezérelni az áteresztő helyett. A relék meglehetősen kevéssé érzékenyek a feszültség stabilitására, általában jól működnek a néveleges feszültség 70-150%-a között. Ekkor a kapcsoló tranzisztor is lehetne egy sot-23 tokozású 150-200mA-es típus.
- a relék érintkezőit csak akkor érdemes párhuzamosan kötni, ha egyetlen érintkező is elbírja a terhelést. Ellenkező esetben a leggyorsabb érintkező fog nagyon gyorsan tönkremenni
- a relék DC áram megszakító képessége nagyon alacsony, könnyen képződik ív az érintkezők elengedésekor. Ez azt jelenti, hogy a védelem nem fog működni, ha az erősítő tönkremegy és megjelenik valamelyik tápfeszültség a kimeneten. Ez ellen szokásos megoldás úgy bekötni a relét, hogy a hangszóró két pólusát rövidre zárja, ha a védelem leold. A módszer csak 2 vagy több párhuzamosan kötött érintkező esetén működik!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2019.08.15. 21:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
sajti írta:
Alapjában jók az ötletek, csak egy-két észrevétel:
-ha kicsi a helyed, akkor célszerűbb lenne a reléket 24V-os típusra cserélni, és kapcsolóüzemű tranzisztorral vezérelni az áteresztő helyett. A relék meglehetősen kevéssé érzékenyek a feszültség stabilitására, általában jól működnek a néveleges feszültség 70-150%-a között. Ekkor a kapcsoló tranzisztor is lehetne egy sot-23 tokozású 150-200mA-es típus.
- a relék érintkezőit csak akkor érdemes párhuzamosan kötni, ha egyetlen érintkező is elbírja a terhelést. Ellenkező esetben a leggyorsabb érintkező fog nagyon gyorsan tönkremenni
- a relék DC áram megszakító képessége nagyon alacsony, könnyen képződik ív az érintkezők elengedésekor. Ez azt jelenti, hogy a védelem nem fog működni, ha az erősítő tönkremegy és megjelenik valamelyik tápfeszültség a kimeneten. Ez ellen szokásos megoldás úgy bekötni a relét, hogy a hangszóró két pólusát rövidre zárja, ha a védelem leold. A módszer csak 2 vagy több párhuzamosan kötött érintkező esetén működik!

Sajti
Köszi! :)
Átalakítottam a kapcsolást, de nagyobb lessz... :twisted:
OFF:
Műszerrel átmérve egy doboznyi mindenféle régi NOS relét, egyedül egy aranyozott kontaktú volt, aminek 4db 2A-es kontaktján max néhány mOhm volt mérhető, ezért szeretném ezt bekötni!
ON:
Viszont ez az aranyozott kontakt abszolút nem tolerálja az ívhúzást, ezért most kitaláltam, hogy berakok még egy olcsó autórelét is (mind 2 relé záró kontaktjait párhuzamosan kötve), hogy az végezze a feszültség alatti bontást -késleltetve-, így a jó relé kényes érintkezőin szétkapcsolásakor nem folyhat áram.
A késleltetetés miatti be/ki kapcsolási idő átfedések miatt most nem tudom a hangszóró rövidzárását alkalmazni, de a nagy áramú relé hatalmas pogácsája valószínűleg jól tűr néhány esetleges ívhúzásos bontást is, késleltetett lekapcsolása egy behuzótekerccsel párhuzamosan kötött elkóval, remélem hogy megoldás. :oops: A kis relé (a párhuzamosan kötött 4 kontaktja pedig szerintem gond nélkül képes 'lekezelni' a bekapcsolást magában is); mivel nagyobb tekercsellenállású, ezért egy párhuzamosan kötött ellenállás segíti a feszültség felezését -eltűntettem a stabot is, ami kapcsolótranyóra cserélődött-! T3BE közé bekerült egy záróirányú schottky, ami alap esetben a szivárgó áramával zárva tartja a tranzisztort (így megakadályozza T2 tranyó szivárgó áramának erősítését).
Rejtés:
Több MOhmos lezáró ellenállást is lehet helyette használni, de a dióda szivárgása elvileg arányosabban követi le a szivárgóáram hőfokfüggését...
Ha nem elég a BAS-70-es dióda szivárgó árama, akkor a BAS-40-et érdemes kipróbálni (adatlapok alapján, ilyen alacsony feszültség tartományban csak saccolni tudtam a szivárgó áramokat, mérni pedig egyenlőre nem tudok). :?

Eddig a stab zénere + az emitterkövető fékezte lekapcsoláskor a relé tekercs ellenirányú feszültség rúgását, de most nem szeretném a kapcsolótranyót túl disszipálni lekapcsoláskor, ezért most "normál" védődióda került a tekercsre.

Csatolmány:
védelem_25V_470K_SMD_III.-kapcsolás.jpg
védelem_25V_470K_SMD_III.-kapcsolás.jpg [ 83.15 KiB | Megtekintve 34062 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2019.08.15. 21:55 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
A reléket -szerintem- jobb lenne a kapcsoló tranzisztor kollektorába kötni. Akkor a pozitív visszacsatolásra sem lenne szükség, mert a nagyobb erősítés önmagában is gyors kapcsolást eredményez. Reléként egy dupla érintkezőpáros 2x8A-es típus tökéletes, felesleges ennyire elbonyolítani a dolgot. Üzemszerű helyzetben a relé nem kapcsol DC-t, és a rövidre zárós megoldás alkalmazása biztosan megvédi a hangszórót az egyenfeszültségtől.
A szivárgó áram kiküszöbölésére 1db 1Mohmos ellenállás elég. Ha 6uA-nél nagyobb áram szivárog a kapcsoló tranzisztoron, akkor kuka.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2019.09.01. 17:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
DöG írta:
Rajzolgattam én is egy hangszóró védő áramkört (remélem müködőképes a kapcsolás)... :oops:
A kapcsolás lényege: az időzítésben kritikus szivárgó áram, és DC védelem nem poláros bemenőfeszéhez nem ideális elkók száműzése, azok kiváltása multilayer kerámia kondikkal...
Sajti néhány módosító javaslatát köszönettel megfogadtam, de nem mindet (szerintem a hiszterézises kapcsolás üzembiztosabb, de a 10ohm helyét rövidrezárva ki lehet iktatni). :?
A véglegesnek gondolt kapcsoláshoz tervezett nyák, immár nem SMD-s, hanem lábas alkatrészekhez.
Csatolmány:
raszternyák (2×)45×45mm (lomex).jpg
raszternyák (2×)45×45mm (lomex).jpg [ 40.05 KiB | Megtekintve 33706 alkalommal. ]

Lomexes 45×45mm-es próbanyákos védelem (az elvileg "jó hangú"-nak mondott Finder relé méretéhez terve).
Csatolmány:
Magyarázat: Multilayer kerámiából X7R helyett bármilyen anyagú megfelel (de minimum 16V-os legyen)
védelem_25V_220K_raszter-6-kapcsolás.jpg
védelem_25V_220K_raszter-6-kapcsolás.jpg [ 78.19 KiB | Megtekintve 33707 alkalommal. ]

Csatolmány:
Magyarázat: Bolti raszternyákra tervezve (45×45mm külső méret, 35×35mm a furatok távolsága)
védelem_25V_220K_raszter-6-minden.png
védelem_25V_220K_raszter-6-minden.png [ 87.32 KiB | Megtekintve 33707 alkalommal. ]

Csatolmány:
Magyarázat: A lábas multilayer kerámia kondik kiválthatók élén álló 1812 méretű SMD-vel, vagy 1206-os mérettel is.
védelem_25V_220K_raszter-6-forrasztás.jpg
védelem_25V_220K_raszter-6-forrasztás.jpg [ 200.11 KiB | Megtekintve 33706 alkalommal. ]

Nemsokára kiderül, hogy működik-e... :oops:
Rejtés:
Lomexnél Y5V anyagú 2u2/50V, és 470n/50V-os lábas kerámia kondik kaphatók jelenleg; ellenállásból a 2 raszteres jó a nyákba (1db állítva van); nagyobb tápfesz, illetve nagy áramú relé tekercsnél szükség lehet az MPSA (vagy más, kicsit nagyobb áramú) végtranyóra, egyébként bármi megteszi.
Nagyobb tápfeszhez való átméretezéshez jelölve vannak a módosítandó alkatrészek (*); A tápfeszt a diódáknak, a Mosfetnek, a végtranzisztornak, (és a felét, a DC figyelő első kondijának) ki kell bírnia!
J-fetnek szinte bármilyen N-csatornás megteszi (én J309-et teszek bele).
Relének lehet 1 áramköröset is használni, de a 2 áramkörös az ajánlott (nagyobb tápfesz, és végtranzisztor zárlat esetén kevésbé ég be a kontaktus, üzembiztosabban bont!
Lomexben is kapható ilyen méretű relé (Omron), de úgy nézem az ajánlott Finder típus nem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2019.11.05. 17:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
DöG írta:
DöG írta:
Rajzolgattam én is egy hangszóró védő áramkört... A kapcsolás lényege: az időzítésben kritikus szivárgó áram, és DC védelem nem poláros bemenőfeszéhez nem ideális elkók száműzése, azok kiváltása multilayer kerámia kondikkal...
MŰKÖDIK! 8-)

1 pár védőáramkör megépült a fenti 2-ős raszternyákra. (Vigyázat, a raszternyák 2 fele picit eltér > egyiken 1 sorral több furat van, és mások a lyuk távolságok is!)
Végül OMRON G2R-2 relék kerültek bele (a jó hangúnak mondott Finder típussal egyező: AgCdO kontakt anyagú érintkezőkkel)...
Csatolmány:
Magyarázat: védelem beültetve 2-ős raszternyákon, forrasztási oldal
IMG_20191027_174900.jpg
IMG_20191027_174900.jpg [ 250.56 KiB | Megtekintve 32733 alkalommal. ]

Rejtés:
A kész áramkört még kiegészítettem -légszerelve- egy + tranzisztorral, ellenállással, és 2db diódával, így az erősítőbe épített Föld-bontós nagy Jack aljzatba fejhallgatót dugva lekapcsolódik a 2 hangfalkimenet (viszont így a védelem elé kötött fejhallgató kimeneten nincs védelem, illetve durranásgátlás)! :oops:
Csatolmány:
Magyarázat: védelem kapcsolás + kimenet tiltó csatlakozóval kiegészítve
védelem_25V_220K_raszter-9-kapcsolás.jpg
védelem_25V_220K_raszter-9-kapcsolás.jpg [ 73.74 KiB | Megtekintve 32732 alkalommal. ]
Csatolmány:
Magyarázat: kimenet tiltás aktiválása 3 kapcsolós Jack aljattal
Kivezérlésmérők-9.jpg
Kivezérlésmérők-9.jpg [ 94.6 KiB | Megtekintve 32732 alkalommal. ]
Kép
"3 kapcsolós" nagy Jack aljzat fejhallgatóhoz
Csatolmány:
Magyarázat: védelem beültetve 2-ős raszternyákon, + kimenet tiltó tranyó, ellenállás, diódák légszereléssel
védelem+spkr_OFF.jpg
védelem+spkr_OFF.jpg [ 53.63 KiB | Megtekintve 32732 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Hangszóró védelem
HozzászólásElküldve: 2019.11.12. 12:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Egy újabb verzió, amely megvédi a hangsugárzót, ha valamiért az erősítő kimenetén nagyobb szintű nagyfrekvenciás jel lépne fel (gerjedés, vagy rossz nagyfrekvenciás szűrés a DAC kimenetén).

Sajti


Csatolmányok:
IMG_1839.JPG
IMG_1839.JPG [ 371.44 KiB | Megtekintve 32572 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 119 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség