audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 07:44

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 168 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2018.03.05. 16:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
sajti írta:
mzperx írta:
Jó pofa cucc, egyszerű, a 4db szingli optó helyett lehetett volna használni 1db dual ac bemenetűt, pld.: K-824P, LTV824, ACPL-824


Lehetett volna. De hogy nem így lett annak két fő oka van:
- szerettem volna egyszerűen és olcsón beszerezhető alkatrészt használni. Gyakorlatilag a szingli optocsatolók nagy többsége használható
- ha egy érzékelőre bízom a két oldalt, akkor duplázódik az érzékenység. Ez most 1.6V, úgy 3.2V lenne, ami azért kicsit már soknak érzek.

Sajti
Fűnél-fánál kapható AC bemenetű opto, nem egy újdonság. Nem mondtam hogy össze kell vonni a két oldalt. De mindegy is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.03.05. 16:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
szoktak AC figyelot is alkalmazni. mennyi ido utan kapcsol szet a rele ha kiesek az AC ? gondolom eleg gyorsan ha a segedtapban kicsik a kondik


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.03.05. 18:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
mzperx írta:
Fűnél-fánál kapható AC bemenetű opto, nem egy újdonság. Nem mondtam hogy össze kell vonni a két oldalt. De mindegy is...


Utána nézek! Ha a lábkiosztás azonos, akkor letesztelem majd!
Miután a jelenlegi 4 opto 2 csatornát szolgál ki, azért gondoltam, hogy 1db-hoz össze kell vonni a két oldalt. Ha van rá más megoldásod, akkor érdekel!!!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.03.05. 18:28 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
LKA írta:
szoktak AC figyelot is alkalmazni. mennyi ido utan kapcsol szet a rele ha kiesek az AC ? gondolom eleg gyorsan ha a segedtapban kicsik a kondik


Nekem a segédtápban lévő 470uF-os pufferkondi intézi az AC figyelést. A kikapcsolással egy időben engednek el a relék.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.04.19. 20:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Egy erősítő védelem elképzelés, amelyet - a végtranzisztorszám szempontjából is - alulméretezett nagy darcil erősítőm ihletett. Egyelőre inkább csak vázlatszerű, és csak a teljes áramkör egyik része, a vezérlőáramkör, amely egy - még ki nem talált - beavatkozószervet vezérelne.

Egyszerű működésű: az AD633 analóg szorzó a felsö 4db végtranzisztoron átfolyó pillatnyi áramot- és a végtranzisztorokon ekkor eső emitter-kollektor feszültséget összeszorozva a pillanatnyi disszipációt számolja. Ha ez a disszipáció érték elér egy előre beállított értéket, akkor a VM1 kimeneten a feszültség 0-ról felugrik 15V-ra. Ennek a kimenetnek a feszültsége használható valamilyen beavatkozószerv, pl. bemeneti némítás vagy egyéb vezérlésére.
A kimenet a disszipációs limit elérése után kb. 5 mikroszekundumon belül vált, és kb. 2s ideig marad ebben az állapotban ( +15V ), majd visszatér az alapállapotba.
Tehát ez nem limiter, nem okoz lágy- vagy kemény határolást, torzítást...még drasztikusabb :D

Az értelme, a végtranzisztorok disszipációs és SOA adatainak minél alaposabb kihasználása, a szokásosnál alacsonyabb végtranzisztorszám használatának lehetősége lenne, kimondottan nehéz, nagy fázistolású terhelések esetére.

( az LC1 nevezetű alkatrésznek valami ilyesmit kell elképzelni: https://uk.rs-online.com/web/p/current- ... s/0497221/ )
Csatolmány:
Clipboard031.jpg
Clipboard031.jpg [ 224.18 KiB | Megtekintve 25712 alkalommal. ]

( az alsó végtranzisztor négyes is figyelhető, mérhető az áramkör közel megkettőzésével, a már komparált jelek a C25-ön összegezhetőek )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.04.19. 20:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Mi van a másik negyeddel?
Amúgy a szorzó után illenne egy alúl áteresztő szűrő, ami a végfok tranzisztorok termikus impedanciáját venné figyelembe, ha már maximalizálásról szól a dolog.
A komparátor talán még jobb lenne, ha kapna egy kis hiszterézist.
Az 1db Hall szenzor drágább mind az összes tranyó. :) Én inkább a kimeneten libegő szorzókat tennék, ezzel telejsen megúszható a HAll szenzor, emitter ellenállások mint áramfigyelők ott figyelnek amúgy is :) Az áramkör végére pedig optócsatoló.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.04.19. 21:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
"Mi van a másik negyeddel?"
Arra gondolsz, amikor negatív a kimenőfesz? Elvileg ilyenkor az X1-X2=0.
Azért írtam, hogy vázlatszerű az áramkör, mert inkább csak az alapelvet akartam véleményezésre közzétenni. Ha van ötlet javításra, átalakításra vagy kukázásra azt szívesen veszem.
A hall szenzor tényleg nehezen védhető, helyette az emitterellenállások figyelése sokkal olcsóbb, de pont a lebegtetést akartam elkerülni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.04.20. 10:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Igazán rosszul tettem fel a kérdést, a PNP kimeneti részre gondoltam, de utólag olvasom, hogy már írtad az áramkör közel megkettőzésének szükségességét. Sajnos ez nem igazán kerülhető el analóg szorzó esetén.
Amúgy, ha a szorzó és a teljes védelmi rész földje a kimeneten csücsül, akkor azzal nem csak a 2 HAL szenzor úszható meg, hanem az analóg szorzó Y bemenet közösmódusú elnyomásának forszírozása is.
Lehet, hogy egyébként érdemesebb az egész megoldást digitális vonalra terelni, és szimultán futó ADCék + MCU segítségével megoldani a szorzásokat és a teljes feladatot... Költség hatékonyabb, de melósabb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.05.25. 10:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Elkészült a védelem panel újabb verziója. A szempont a minél kisebb impedanciájú kivitel volt:
Csatolmány:
vedelem1.jpeg
vedelem1.jpeg [ 1.08 MiB | Megtekintve 25311 alkalommal. ]

Csatolmány:
vedelem2.jpeg
vedelem2.jpeg [ 1.16 MiB | Megtekintve 25312 alkalommal. ]

70u-os fólia, a földelés minél nagyobb felülettel. A kimenet mindkét oldalon vezetve...
Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.05.25. 20:16 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
atterhetnel mar a mosfetre, sokkal jobb, csak dragabb


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.05.25. 20:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
LKA írta:
atterhetnel mar a mosfetre, sokkal jobb, csak dragabb


Az én szempontomból nemigen van előnyük.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.07.11. 08:27 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mzperx írta:
...Az 1db Hall szenzor drágább mind az összes tranyó.....
A vaterán van EH100 AP hall szenzor 1500Ft-ért
Csatolmány:
EH100 AP.jpg
EH100 AP.jpg [ 133.49 KiB | Megtekintve 24726 alkalommal. ]

Bár jobb lenne egy kisebb áramtartományú...


Beavatkozó elemnek, amely eléggé "audiofil" még nincs ötletem, egyelőre a leggyorsabb zárású relét próbáltam volna megtalálni, amely az erősítő bemenetét zárná rövidre, némítaná. Persze ez nem ad teljes biztonságot, mert még így is 100x lassab, mint egy elektronikus megoldás. Egyelőre ezt találtam:
https://hu.mouser.com/Search/Refine.aspx?Keyword=ums05


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.07.11. 09:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Léteznek olyan számítógép régi klaviatúrák amik hall elemmel készültek.Még lehet utánunk dobják bizonyos helyeken..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.07.13. 08:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
cyberpalko írta:
Léteznek olyan számítógép régi klaviatúrák amik hall elemmel készültek.Még lehet utánunk dobják bizonyos helyeken..
Ok, de mennyibe kerülne ( anyag, munkaidő ) egy ilyen mérésre alkalmas, meghatározott pontosságú, lineáris karakteriszikájú valamit reszelni belőle, ha egyáltalán lehetséges lenne?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.08.31. 20:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Sziasztok,

Lassan elkészül az én védelmi megoldásom is a uC-s rendszeremhez.
Néhány infó róla:
A mérete 100X61.5mm
12VDC - 40VDC a bemeneti tápfesz. Az áramkörök egy 5V-os regulátorról működnek.
Az alap koncepció hasonló Sajti megoldásához, itt az opto egy ILD755, ennek kimeneteit egy hiszterézises komparátor kapcsolás figyeli.
A bekapcsolási késleltetés könnyedén programozható, tág határok között egy ellenállás segítségével.
A uC-hez egy szalagkábellel csatlakozik ami galvanikusan le is van választva.
A uC a csatlakozón keresztül figyeli a védelem állapotát, valamint ki-be tudja kapcsolni a reléket(bekapcsoláskor mindig aktív a késleltetés is). A relék azonnali kikapcsolását így végzi el Stand-by vagy teljes kikapcsoláskor.
3 állapot jelző LED került a panelre. A zöld és piros a dc védelem állapotát mutatja. A narancs szín a hangszóró késleltető aktivitását mutatja, vagy ha a relék a uC álltal lettek kikapcsolva.
A panelra került még két digitális hőmérő is (TMP03), amik a bordákra kerülnek (kivezetékelésüket is kipróbálom). Ezek szintén galvanikusan le vannak választva a uC csatlakozójáról.

A relék (G2R24) helyére készült egy láb és méret kompatibilis dupla SSR modul is. Össze fogom hasonlítani a relét és az SSR-t ugyan abban a környezetben. Akit érdekel azt is megosztom :D

Csatolmány:
PROTECTION BOARD(2).png
PROTECTION BOARD(2).png [ 220.97 KiB | Megtekintve 24014 alkalommal. ]


Csatolmány:
PROTECTION BOARD.png
PROTECTION BOARD.png [ 148.3 KiB | Megtekintve 24012 alkalommal. ]


Csatolmány:
PROTECTION BOARD(1).png
PROTECTION BOARD(1).png [ 110.13 KiB | Megtekintve 24013 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.08.31. 21:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Léteznek olyan számítógép régi klaviatúrák amik hall elemmel készültek.Még lehet utánunk dobják bizonyos helyeken..

Anno ilyen kitermelt alkatrész váltotta ki az utolsó gyártású 2 ütemű , elektromos gyújtású Trabant meghibásodott HALL szenzorait nálam. Lehet, hogy még a gyártó azonos volt kicsiny világunkban. 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.09.04. 19:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.05. 13:49
Hozzászólások: 184
Kicsit finomítottam a panelon. A mérete is csökkent 95X58mm-re. A tápcsatit lecseréltem. Az audio jelvezetést finomítottam, valamint kissé szimmetrikusabb lett.
De még úgy érzem nem ez lesz az utolsó verzió mielőtt elküldöm legyártani :D

Csatolmány:
PROTECTION BOARD.png
PROTECTION BOARD.png [ 244.07 KiB | Megtekintve 23888 alkalommal. ]


Csatolmány:
PROTECTION BOARD(1).png
PROTECTION BOARD(1).png [ 152.22 KiB | Megtekintve 23889 alkalommal. ]


Csatolmány:
PROTECTION BOARD(2).png
PROTECTION BOARD(2).png [ 116.59 KiB | Megtekintve 23888 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2018.09.17. 11:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2017.10.19. 08:23
Hozzászólások: 300
shany írta:
mzperx írta:
...Az 1db Hall szenzor drágább mind az összes tranyó.....
A vaterán van EH100 AP hall szenzor 1500Ft-ért
Csatolmány:
EH100 AP.jpg

Bár jobb lenne egy kisebb áramtartományú...


Beavatkozó elemnek, amely eléggé "audiofil" még nincs ötletem, egyelőre a leggyorsabb zárású relét próbáltam volna megtalálni, amely az erősítő bemenetét zárná rövidre, némítaná. Persze ez nem ad teljes biztonságot, mert még így is 100x lassab, mint egy elektronikus megoldás. Egyelőre ezt találtam:
https://hu.mouser.com/Search/Refine.aspx?Keyword=ums05

Esetleg ezek? http://kontel.hu/6SS4-DIP-4
http://kontel.hu/spd/060809/TLE4905L-P-SSO-3-2-RoHS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 168 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség