audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.28. 20:48

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2023.09.04. 20:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.03.11. 07:12
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Sziasztok! Üdvözlök mindenkit!

Több éve már, hogy regisztráltam ezen a fórumon, de ez az első hozzászólásom.
Talán azzal illik kezdeni újoncként, hogy röviden bemutatkozom. xxxvagyok, Békéscsabán élek, fél év múlva "igazi" nyugdíjas leszek. Az elektronika csak hobbim, autodidakta módon sajátítottam el az alapokat. Szinte csak az erősítők érdekelnek, ezek töltik ki mindennapjaimat. Személyesen senkivel nem találkoztam még erről a fórumról és engem a legtöbben valószínűleg még hírből sem ismernek.

Nem tudtam melyik topic-ba "fészkeljem be" magam és milyen témával indítsak. Most éppen egy előerősítőben turkálok könyékig, ami saját fejlesztés és olyan-amilyen. Pillanatnyilag még deszkamodell. Hogy "fejlesztés alatt áll", az túl fellengzősen hangzana... szórakozom vele a magam módján. Néha kissé szétszórt vagyok, vannak kósza gondolataim hifiről, végfokokról, kábelekről, különféle "varázslásokról" emiatt nem tudtam igazán választani sem az előerősítős, sem a végfokokkal foglalkozó topic-ok közül. Talán itt meghúzhatom magam szép csendben... aztán majd alakul.
(Egy pdf.-et és két képet szeretnék csatolni, de kicsit idegen még nekem ez a kezelőfelület, meglátjuk sikerül-e.)
Csatolmány:
akkus preamp rajz 2_0.pdf [5.7 MiB]
104 alkalommal.


Valós név törölve, a szabályok szerint nem alkalmazható. Krizsi


Csatolmányok:
CAM03316.jpg
CAM03316.jpg [ 1.19 MiB | Megtekintve 1129 alkalommal. ]
CAM03311.jpg
CAM03311.jpg [ 571.15 KiB | Megtekintve 1129 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.09.05. 10:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Hát nem egyszerű szerkezet! : :shock:

Az áramgenerátoros soros LiIon akku töltést, és cellankénti söntstabot (balancer) kb. érteni vélem...
Az akkutöltő vezérlése: elvileg gombnyomásra indul a töltés, majd full feltöltve lekapcsolnak a töltők táptrafói? : :?
A digit részhez sajnos sík hülye vagyok, az mit csinál? :oops:
Erősítő fokozatokból miért volt szükség ilyen sokra, és miért ennyire összetettek (mi ennek a célja, előnye)?

Az egész működéséről mesélnél kicsit? :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.09.05. 12:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.03.11. 07:12
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Valóban nem egyszerű szerkezet. Kilenc hónapja tervezem, de most már úgy fest, hogy lassan meg is szülöm : )
A végleges nyáktervet most rajzolom, emiatt picit még változni fog a kapcsolás (néhány csatlakozó sorszámát és lábkiosztását nem gondoltam át teljesen).
Június elején szólalt meg, azóta tesztelem. Az akkumulátor töltő az eddigi kb. 20-30 lemerítés/töltés tapasztalatai szerint rendben működik. Az akkuk készenléti ideje kb. 2000 óra, üzemideje kb. 15 óra. A töltőnek több üzemmódja van.
- ha az erősítőt kikapcsolom és a cella feszültség 3.6 V alá esett, indul az automata töltés.
- üzem közben 3.3 V cellafeszültségnél bekapcsol a vésztöltés (eddig engedi meríteni az akkumulátorokat).
- a nyomógomb lehetőséget biztosít a "rátöltésre". Az akkufeszt a teszt ideje alatt egy 4 és 1/2 digites műszer méri, de a későbbiekben elég lesz ezt indikálni egy három színű LED-del (a rajzon ez szerepel). Ha a LED sárgán világít, a cella feszültség 3.7 V alatt van. Eldönthetjük, hogy rátöltünk, vagy megelégszünk még azzal a 4-5 óra üzemidővel amit az akkuk még tudnak.

A "digit rész" a hangerőszabályzó, amely egy előre-hátra számláló. Ha tudnék PIC-et programozni, ez egy PIC lenne...
8 db SSR-ből álló osztó vezérli az erősítést 40 lépésben 1.6 dB-enként. A legnagyobb osztás -51 dB, a legnagyobb erősítés +10.7 dB.

Van előzménye annak, hogy miért ennyi fokozatból áll a kapcsolás és miért SSR-t használok osztásra, ill. erősítés szabályozásra. A hangerőszabályzó potit szerettem volna száműzni, közismert okokból (rontja a hangminőséget).
A legutóbbi Reed-relés osztóm nem tetszett. Lehetetlen volt nagyfrekvenciásan kikompenzálni a nyák szórt kapacitásai miatt. Úgy gondoltam, most kipróbálom mi van ha fogok két invertáló erősítőt és ezek visszacsatoló körében szabályozom az erősítést a rajzon látható blokkvázlat szerint.
Csatolmány:
gain control.JPG
gain control.JPG [ 155.45 KiB | Megtekintve 1032 alkalommal. ]


Az első fokozat igényel egy impedancia illesztőt. A végfokom szimmetrikus bemenetű, tehát 4. fokozatként szükségem volt egy fázisfordítóra. Az 5. panel az elektronikus kapcsoló (MOSFET-ekkel), a koppanásgátló és a némító, amely testre húzza a kimenetet ha a 25 mV-ot meghaladja a kimeneti DC szint.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2023.09.06. 10:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Köszi! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség