audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.19. 09:48

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 61 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 19:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 337
Sziasztok!
Gondoltam megérdemel ez a téma is egy külön címet.Itt elmondhatnánk hogy a külömböző vezetékekkel, kábelekkel milyen tapasztalataink vannak, és milyen fajtákat használhatunk jelvezetéknek, tápkábelnek vagy hangszóró vezetéknek a készüléken belül.

Lenne is egy kérdésem a témával kapcsolatban.
Készülő Hiragám belső kábelezésén gondolkodom, melyik lenne a jobb megoldás a táprészénél, sodrott többeres vezetékkel, vagy tömör vezetékkel készíteni.
Ha tömör akkor milyen fajta?Zománcozott rézhuzalra is gondoltam warnish szigeteléssel, vagy esetleg a villanyszerelésnél alkalmazott vezetéket is érdemes lenne kipróbálni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2011.05.14. 17:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
Szerintem tömör.Akár belső akár külső akár hang kábel.
Ha sodrod akkor is csak olyan szinten hogy ne kerszetzd egymással a kábeleket sodráson belül.tehát több érpár legyen vényokból és inkább megcsavarva elcsavarva.Mondjuk nem hiszem hogy olyan vastag kábel kellene belső kábelezéshez.Szoktak használni dielektrikumnak teflont.......De.
60-nál több teflon van bejegyezve Mo.-n.Ahány annyiféle hang.Jobb a szilikoncső sok esetben.A pvc-t felejtsd el.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 23:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
talán azóta már el is készült a bekábelezés..

A zománcozott réz huzal nem jó. A pénzverdében lehet kapni kilágyított ezüst huzalt, az első próbálkozásra jó lenne. teflon v. szilikon csőbe kellene behúzni, és már kész is a kábelezés.
Egy másik lehetőség a litze huzal, igaz, hogy ez többeres, de minden ér elvan szigetelve egymástól, és csak a 2 végén érnek össze. Sok gyantával jól lehet forrasztani. Ebből a vastagabbak jobbak, legyen vagy 100 különálló ér benne!
Jobb minőségű OFC hangfalkábelt is szét lehet szedni különálló erekre, és ezt is csőbe húzni.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2011.07.15. 19:22 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 337
Sajnos (vagy szerencsére) még nem készült el a kábelezés. A doboz faragással vagyok elfoglalva, nem sok időm van rá ezért lassan halad, valamint szépre, precízre akarom csinálni.
Szóval köszönöm az ötleteket, ami nem kerül túl sokba azt ki fogom próbálni, majd meglátom melyik tettszik nekem jobban.
Szigetelésnek varnish csövet próbálta már valaki?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2011.07.15. 22:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
yagi írta:
Szigetelésnek varnish csövet próbálta már valaki?


Ja. Sajna van olyan fajtája, ami néhány év alatt felpuhul, ragadós, szétmenős lesz. Aztán van olyan fajta, aminek a külső műanyagos része egy élesebb hajlítás hatására felpattogzik, leválik. Trafóban, villanymotorban az impregnálás ezektől a jelenségektől megvéd, de erősítőben ez nehézkes. Szóval szimplán nem ajánlom, ha mégis erre adod a fejed, akkor ahol elvágtad, impregnáld valamivel vagy tegyél a végére zsugorcsövet, de a legfontosabb, hogy jót válassz ki.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2011.07.25. 17:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
Varnis cső helyett szilikoncsövet, hőnek jobban kitett helyen teflon csövet használok.
Ebbe pedig általában tömör, ezüstözött rézhuzalt fűzök.
Belső vezetékezésre ezüstözött, sodrott réz vezetéket használok, ami szintén teflonszigetelésű.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2011.07.26. 05:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 09:44
Hozzászólások: 216
Hol lehet venni ilyen tömör, ezüstözött rézhuzalt?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2011.07.26. 07:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
horvlas írta:
Hol lehet venni ilyen tömör, ezüstözött rézhuzalt?



Boltban még nem találkoztam ilyen huzallal.
Rádióamatőr börzéken szoktam beszerezni, méterben adják, 0,5-től 2mm-es átmérőig.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2011.07.26. 07:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Tefloncsőre bolt: http://www.kolofol.hu/teflon_lemez_cso_rud.php


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2011.07.27. 10:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 09:44
Hozzászólások: 216
Luki írta:
horvlas írta:
Hol lehet venni ilyen tömör, ezüstözött rézhuzalt?



Boltban még nem találkoztam ilyen huzallal.
Rádióamatőr börzéken szoktam beszerezni, méterben adják, 0,5-től 2mm-es átmérőig.


Puskás börze? Ez az eladó mindíg árúsít, vagy csak időszakosan van ott?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2012.03.17. 10:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Most eljutottam én is oda, hogy valami nagyon-nagyon jó minőségű belső szerelő kábelere lenne szükségem.
Tud valaki valami olyat ajánlani, ami ár/érték arányban verhetetlen? Vagy amit kipróbált és nagyon meg volt vele elégedve? Vagy amit még nem próbált, de nagyon ajánlották valamelyik fórumon?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2012.03.17. 14:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
GA2 írta:
Most eljutottam én is oda, hogy valami nagyon-nagyon jó minőségű belső szerelő kábelere lenne szükségem.
Tud valaki valami olyat ajánlani, ami ár/érték arányban verhetetlen? Vagy amit kipróbált és nagyon meg volt vele elégedve? Vagy amit még nem próbált, de nagyon ajánlották valamelyik fórumon?

Ezt érdemesnek tartom, szereltem vele, a pamutszövet borítás kevésbé lényeges már a fehér teflon felett, de olyan oldi-kinézetet ad. Lég-szerelésre kiváló, kellemesen alaktartó és mégis hajlítható. Ha nem sajnálsz érte 3,75EUR/m melegen ajánlom. Természetesen van ennél "komolyabb" drót is, viszont lényegesen többet kérnek azokért.

0.4mm / AWG 26. Solid Silver + Cotton cloth outside
99,97% pure solid silver core, soft out glowed

http://jacmusic.com/wire/index.htm#Clot


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2012.03.17. 20:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Megnéztem, tényleg jól néz ki.
Van egy olyan vélemény, hogyha az ezüst drótra teflon szigetelés kerül, akkor "éles" lesz a hangja.
Ennél a vezetéknél nincs ilyen hatás? Vagy ez csak egy általános tévhit?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2012.03.17. 20:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
GA2 írta:
Megnéztem, tényleg jól néz ki.
Van egy olyan vélemény, hogyha az ezüst drótra teflon szigetelés kerül, akkor "éles" lesz a hangja.
Ennél a vezetéknél nincs ilyen hatás? Vagy ez csak egy általános tévhit?

Jujjj
Hifi célra szigetelő dielektrikumok között a száraz levegő után a teflon a legjobb, a fémes vezetőknél az ezüst, az arany tisztán nem alkalmas keresztmetszeti vezetőnek, meg iszonyú drága. Persze teflon is tud sokféle készülni, fémes vezető meg még több fajta, tehát ez önmagában még nem garancia. Mondanám neked, puding próbája az evés, mint általában a hifiben.
A kácsás ezüst belső huzalt viszont nem ajánlom, ez nekem nem jött be hangra és kezelhetetlenül sprőd.
http://kacsa-audio.hu/webshop/home_audi ... shuw.p.841


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2012.03.17. 21:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Most eljutottam én is oda, hogy valami nagyon-nagyon jó minőségű belső szerelő kábelere lenne szükségem.
Tud valaki valami olyat ajánlani, ami ár/érték arányban verhetetlen? Vagy amit kipróbált és nagyon meg volt vele elégedve? Vagy amit még nem próbált, de nagyon ajánlották valamelyik fórumon?

Hogyne! 1968-ban gyártott Réz magra felvitt cink rétreggel (forraszthatóság) ellátott, belül selyemszigeteléssel (sok a levegő van közte), kívülről a viaszkos vászon műanyagául szolgáló víz és levegő záró réteggel bevont piros és kék spirálvonallal festett drót. Atom tengeralattjárón, bombázó és vadászgépeken használt vezetéknek. A kora miatt, s főleg mivel pihentetve van, átkristályosodott. Ennél jobbat nem ismerek. Az ARC klónom is ezzel van kábelezve a szükséges fontos helyeken. A gyári is hasonló felépítésű dróttal van készítve. Már pedig egyik sem szól rosszul. :) Magánban megtalálsz, ha érdekel.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2012.03.17. 21:16 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Csak ne Mig drót legyen mert az egy kalap guanó. Pár éve eléggé túl volt lihegve a drót kvalitása. :lol:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2012.03.17. 22:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
DHT írta:
Csak ne Mig drót legyen mert az egy kalap guanó. Pár éve eléggé túl volt lihegve a drót kvalitása. :lol:

Nem MIG, amcsi B1-es bombázó drótja, a vietkongok a lezuhant bombázókból szedték ki és terítették a hifispiacon.
Ja, és sokkal jobb mint a MIG drótja. ;) :lol: :o


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2012.06.19. 17:12 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Sziasztok!

Ezt próbálta már valamelyikőtök?
http://shop.hifipiac.hu/kezdlap?page=sh ... gory_id=25
Megéri?
Heybrook HB1 mély hangszóróhoz keresek belső drótot.

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2012.11.24. 09:32 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Érdekességként. Egy Audioquest hangszóró kábelből kitermelt belső szálak ( készüléken belüli kábelezés céljára ) közül, a fekete színű szigetelésének az ellenálása:
Csatolmány:
Audioquest01.jpg
Audioquest01.jpg [ 191.33 KiB | Megtekintve 70135 alkalommal. ]

Csatolmány:
Audioquest02.jpg
Audioquest02.jpg [ 189.21 KiB | Megtekintve 70135 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2013.01.22. 22:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Így az erősítő megépítése előtt már kaparom a fejem, mert a fontos dolgok szinte már megvannak, de
van egy fontos téma, amire eddig nem fordítottam anyagi áldozatot.

Ez a belső kábelezés.
Jelúttal remélhetőleg nem leszek gondba, de ami a tápkábeleket és a hangszóró elvezetést illeti, még igen csak
felmerül a kérdés, mégis hogyan oldjam meg.
Az biztos, hogy legalább 2,x vastagságú, tömör rezet szeretnék használni. Szerintem ez a jobb. De a monokristályos rézkábel
igen csak drága.

Célszerű mégis ilyet venni, vagy oldjam meg közönséges 2,5-ös villanyszerelői rézkábellel ezt a dolgot?
PVC szigetelést mindenképpen távolítsam el? Esetleg gyengítsem a rezet konyhai lángon?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2013.01.23. 09:38 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Toto írta:
Így az erősítő megépítése előtt már kaparom a fejem, mert a fontos dolgok szinte már megvannak, de van egy fontos téma, amire eddig nem fordítottam anyagi áldozatot.
Ez a belső kábelezés.

Akkor még nincs meg a legfontosabb!:)
A PVC nagyon erősen frekvencia függő, és ezért színezi a hangot. Semmiképpen nem javaslom, hogy rajta hagyd! Inkább pucold meg, és húzz rá teflon csövet ha kell.
Az a baj, hogy a villanyszerelő drót nem hangra lett kitalálva. Viszonylag egyszerű rézből van (99.9%), és az elvárható hang is ilyen lehet. Persze nem tudom, hogy mennyi az összköltségvetés, pld, ha 20eFt akkor nincs gond , még elmegy, de ha több , akkor érdemes lenne valami jobb után kutatni.
Érdemesebb lenne valami jó hangfal vezetéket venni, ami 6-7-8-9N tisztaságú, és azt szétbontani.
Kézzel nem szabad megfogni,mert ott gyorsan oxidálódik. Teflon cső itt is jó szigetelés, a két vége 1-1- viasz cseppel lezárva esetleg.
Elgondolkodtató lehet még a litze vezeték, 100-200ér/0,05. Igaz az sem túl tiszta anyag, de a jelútban jó a hangja.
Esetleg Kimber 4TC-t szétbontani?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2013.01.23. 10:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
HUW-2,1 kábelt próbáltuk ki az első erősítőmbe.

Csak annak a métere nagyon drága. Mondjuk nem én vettem. :)

Érdemes erre rááldozni, vagy vannak olcsóbb alternatívák is?

PVC szigetelés helyet zsugorcső esetleg?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2013.01.23. 22:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
És, milyen volt a hangja a HUV 2,1 nek?
Sajnos olcsón nem nagyon van jó a világban.
A zsugorcső anyaga Polyolefin, nem tudom, hogy hangra jelentős előrelépés lenne-e?
Ami biztos jó, az a teflon. Néhol a pamutot is ajánlják..
Esetleg innen valami:
http://www.hificollective.co.uk/components/wire.html
Ez jól hangzik: "Jupiter Cotton insulated wire" PRICE (1 metre):AWG28_COT £2.10+vat+p&p
Ha választottál, próbáld ki RCA-RCA kábelnek, ott jól lehet hallani a hangkarakterét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2013.05.24. 08:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Sziasztok!
Szeretnék vmilyen kissé komolyabb hangfalkábelt nézni, esetleg van vmi javaslatotok?
Konkrétan arra gondolok hogy vegyek sima OFC ezüst bevonatosat, vagy esetleg egy SCC rézvezeték.
Nekem ez utóbbi leírása tetszett, de nem tudom mekkora a különbség az ezüstbevonatú OFC-hez képest, megéri e. Esetleg akinek van tapasztalata ezzel az SCC vezetékkel, írjon pár szót.
Pl. van az Ebay-en egy ilyen:
http://www.ebay.com/itm/Audiophile-SINGLE-CRYSTAL-COPPER-speaker-cable-per-mtr-/220321864666?pt=UK_Computing_Sound_Vision_Audio_Cables_Adapters&hash=item334c34dbda
Köszi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.04. 22:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
KD mester írta:
Egy 5cm-es kábel hangi hatásaival foglalkozni valahol már nem normális dolog... :D


Ja, csak teljesen megváltozott tőle a hangkép nem rég. (Jobb irányban)
A fokozatkapcsolónál lévő réz GND-t cseréltem ki jobbra.
Sokkal testesebb, torzítatlanabb hangzást produkál(t)...

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.04. 23:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Na jól van, mégis marad az a 5 centis PVC-s szalagkábel. Az a legnagyobb oka, hogy lehet, hogy a másik kábelezés többet ront, mint használ. De amúgy minden más jelentősebb kábel kicserélés alatt van.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.05. 13:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
8-) Már rég nem hallottad a CF25-öt. :) Tényleg sokkal jobb lett, mint amilyen eredetileg volt.

Most sikerült átkábelezni az egyik oldalt. Mikor elsőre bekapcsoltam, nem sok különbséget éreztem. De miután oldalanként kapcsolgattam, rá kellett jönnöm, hogy szarabb hangja van a tömör réz+litze-nek, mint a mostani kábelezésnek, amit még be kell járatni.

Egyszerűen barátságosabb lett a hangja tőle...
Hozzáteszem, villámteszt volt, kipróbálás miatt. Most jön a másik oldal.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.05. 14:11 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
emersys írta:
Kd-től nekem is van modulom.
Az a kis szalagkábel úgy van bekötve, hogy minden egyes ág gyakorlatilag párhuzamos (2-esres) kötéssel.
Akkor ennyi erővel a fajlagos eredő emiatt éppen a felére csökken, kb 2,5cm kellene számolni, az említett 5cm helyett..
Nem ezen fognak múlni a végfok alapvető hangi jellemzői..
Nálam is a hibridnél a csöves fesz erősítő fokozatot kb 4-5cm kábel köti össze az áram erősítő fokozattal. melynek keresztmetszeti vastagsága 10X akkora mint ami egy nyákpanelről kivehető lenne..

Minden vezetéknek, a fajlagos ellenállása miatt van egy hangi "jellemezhetősége" amely egy torzítási spektrummal leírva/avagy definiálva más és más hangbeli tulajdonságokkal bír a kábelek közt. (a következő rendszer felé haladó együttes eredőjük végett)
De mind ez elenyésző egy meghajtás, és áramerősítő fokozatban felhasznált alkatrészek, és azok kapcsolásai mellett.
Szerintem..

Sóval lehet ezen rugózni, de nem ettől fog "dögleni a légy",..

A fajlagos ellenállásnak nincs köze a kábelre jellemző torzításhoz, alapvetően anyag jellemző, a torzítás az áthaladó árammal arányos viszont, de nem lineárisan.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.05. 16:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Szabó Zoltán írta:
emersys írta:
Kd-től nekem is van modulom.
Az a kis szalagkábel úgy van bekötve, hogy minden egyes ág gyakorlatilag párhuzamos (2-esres) kötéssel.
Akkor ennyi erővel a fajlagos eredő emiatt éppen a felére csökken, kb 2,5cm kellene számolni, az említett 5cm helyett..
Nem ezen fognak múlni a végfok alapvető hangi jellemzői..
Nálam is a hibridnél a csöves fesz erősítő fokozatot kb 4-5cm kábel köti össze az áram erősítő fokozattal. melynek keresztmetszeti vastagsága 10X akkora mint ami egy nyákpanelről kivehető lenne..

Minden vezetéknek, a fajlagos ellenállása miatt van egy hangi "jellemezhetősége" amely egy torzítási spektrummal leírva/avagy definiálva más és más hangbeli tulajdonságokkal bír a kábelek közt. (a következő rendszer felé haladó együttes eredőjük végett)
De mind ez elenyésző egy meghajtás, és áramerősítő fokozatban felhasznált alkatrészek, és azok kapcsolásai mellett.
Szerintem..

Sóval lehet ezen rugózni, de nem ettől fog "dögleni a légy",..

A fajlagos ellenállásnak nincs köze a kábelre jellemző torzításhoz, alapvetően anyag jellemző, a torzítás az áthaladó árammal arányos viszont, de nem lineárisan.

Egy vezető anyag fajlagos ellenállásának mértékében nem játszana közre a vezető anyagra jellemző szennyező anyag összetétel és annak mennyisége/minősége? továbbá pl az anyag kristályszerkezete?
Na ne..
Ha egy vezető anyagban a szennyező anyag mértékét változtatjuk pl akkor az anyagra jellemző fajlagos ellenállás szerinted mind ettől tehát változatlan marad?
(A vezető anyagra jellemző torzítási értékeket szerintem igen is meghatározza az adott anyagra jellemző rácsszerkezet, az anyagban található szennyező anyagok összetétele -annak mennyisége és minősége . és még sok egyéb más.. (Nem véletlenül nem mind ugye, a csövek anódlemezének minősége..)
Tanultam én is anyag ismeretet még főiskolán.
Kutatásokat nem végeztem értelem szerűen, de én ez kissé másképp gondolom mint te. Persze lehet én tudom rosszul.

Bocs az Offért.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.05. 18:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
A legegyszerűbb példa a szén, ami nagyon kis torzítású (mértem a szénszálas kábelünket meg VdH-ét is, ami ugyanolyan 6-7 mikron vasag elemi szálakból van), ugyanakkor a fajlagos ellenállása sokszorosa a réznek. Viszont nincs kristályszerkezet. vannak olyan amorf fém ötvözetek, amik szintén nagyon keveset torzítanak, és a fajlagos ellenállásuk nagyobb a réznél. A szennyezéssel kapcsolatban igazad van, bár a szennyezés lehet különféle sűrűségű anyag, újrahasznosított réz esetén akár nagyobb sűrűségű is (ezüst, palládium) a bányászott rézben csak könnyebb anyagok vannak.
A rácsszerkezet vagy annak hiánya egész biztos nagy szerepet játszik a kábelek torzításában.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.06. 09:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
KD mester írta:
Egyébként meg egy 5-10cm-es szalagkábellel messze nem az a helyzet, mint egy méteres interconnect esetében, ahol a szigetelés nagy felületen dielektrikumként viselkedik, mivel az árnyékolás körbeveszi a középső eret.

Ennél a szalagkábelnél két ér között csak nagyon kis felületen van pvc. Ráadásul ez nem 1m, hanem csak 5-10cm...

De valahogy mindenkinek ez csípi a szemét...

Úgy van kialakítva, hogy a jelvezetékek között fut a GND, ami elektrosztatikusan elválasztja a jelvezető ereket. (erre is odafigyeltem). Minden vezeték igazából 2 vezeték és 2 db csatlakozási ponton kapcsolódik a panelhez, arannyal bevont, nem mágnesezhető tüskéken keresztül, a biztos kontaktus miatt...

Ettől még forrasztással is összeköthető a két panel a forrtüskéken keresztül. Viszont szerintem felesleges. Teflon szigetelésű ezüstözött kábelekkel, forrasztással összekötve sem tapasztaltam semmi hangi változást. 5cm-es drótoknak még nem nagyon van hallható hatása...

Ez a teflonos kábel estetleg Habia sodrott réz volt? Nekem is van ilyen, nem egy nagy szám. Gondolom a szalagkábel is sodrott réz. Ha hangi változást szeretnék kimutatni, én inkább "kábelszerkezetet" váltva, a tömör réz kábelt próbálnám.
Ezt már javasolták, bár én még nem próbáltam, de tervben van vmelyik vékonyabb és olcsóbb típus: http://kacsa-audio.hu/webshop/home_audi ... bel.c.273/

Ez viszont tényleg filléres, legutóbb ezt vettem a vas! vezetőjű bolti UTP kábel helyett. ( Persze szétszedem legalább érpárokra ) Működni ennek is kellene, még ha nem is tetszik a hangja:
http://kacsa-audio.hu/webshop/audioques ... at6.p.1017


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.06. 10:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Kácsás audio kábelek legtöbbjét nem ajánlom. Színezi a hangot, itt-ott kiemel, drága, stb.
(Igaz, CEN karakterét simán lehet velük befolyásolni)

Amit én használok, az ónozott sodrott réz, PUR szigeteléssel. Eddigi legjobb.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.06. 19:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Akkor már nem a hüvelykujj vastagságú ezüstözött? ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.07. 12:38 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Toto írta:
Kácsás audio kábelek legtöbbjét nem ajánlom. Színezi a hangot, itt-ott kiemel, drága, stb.
(Igaz, CEN karakterét simán lehet velük befolyásolni)

Amit én használok, az ónozott sodrott réz, PUR szigeteléssel. Eddigi legjobb.

Ezeket a kijelentéseket gondolom nagyszámú kábeltesztelés után teszed... :lol:
...megnyugtatlak egyben igazad is van, tényleg "drága". :roll:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.07. 13:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
A kábeles témának van saját topikja is ám... :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.07. 19:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Amiket kipróbáltunk, mindegyik egyértelműen rosszabb volt. Igaz, az olcsóbb IC és hangszórókábel (kb 7000 Ft/m) kategóriában.

Beszínezték a zenét, magasakat pedig rontotta az összes. Elektronikus zenék közül némelyik nagyon jól muzsikált, míg akusztikusok kész katasztrófa volt velük. Biztos van jobb, talán ott is, csak biztos nem ennyiért.

Tegnap sikerült amúgy teljesen elérni, hogy a hang hátul szólaljon meg, miközben elől vannak a hangszórók.
Olyan fej mögötti összpontosított hang volt, immár teljes pontossággal... Tök fura volt abban a tényében, hogy elől
helyezkednek el a hangszórók.
Akusztikailag valahogy összejött...

Szóval én már darabig biztos nem fejlesztek erősítőt, DAC-ot, mert ez most olyan szinten összejött, hogy már kezdek vele megelégedni. Később majd lesz fejlesztés, de lenne fontosabb dolog is, szóval ez eddig így tök jó.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.07.08. 17:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Toto írta:
Kácsás audio kábelek legtöbbjét nem ajánlom. Színezi a hangot, itt-ott kiemel, drága, stb.
(Igaz, CEN karakterét simán lehet velük befolyásolni)

Amit én használok, az ónozott sodrott réz, PUR szigeteléssel. Eddigi legjobb.

Az egyik linkelt kábel Neotech, a másik Audioquest. Mind sz.r lenne, csak mert a Kácsa is árulja?

Én egyébként Audioquest Rocket44 kábel belső piros ereit használom itt-ott. ( A fekete erek szigetelése vezető valamennyire :) )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2014.07.08. 17:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Tök mindegy kiárulja, eddigi kipróbáltak nem tetszettek.

De ha valakinek nem elég az ónozott sodrott réz PVC-től sokkal jobb szigeteléssel, az próbálgassa csak ezeket a kábeleket.
Kácsá-ék nagy kábel bzik, biztos pontosan ismerik, hogy melyik kábel mit tud, és az is lehet, hogy egy rendszerbe pont az passzol.

Én a klotz SQ450-et (melyből sikeresen elpazaroltuk mind az 50 métert!) a kábelek R534-ének tartom. Nem mondom, hogy nincs jobb, de aki nem akar sokat szarakodni, általános helyre bevált kábelt keres, megéri beszerezni. Fontos hozzáfűzni, hogy a hangszórónak és a tápnak áganként minimum négy szál kell.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2015.01.24. 19:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Lapp Ölflex -el még senki próbálkozott ???

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2015.01.24. 23:01 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
psuser írta:
Lapp Ölflex -el még senki próbálkozott ???

PS

Senki! Lapp próbálkozott még Ölflex-el? :lol:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2015.01.25. 16:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Jól van na úgy is értitek mit akartam :))))

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2015.01.28. 20:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Van a dacomban egy kb. 15cm-es belső kábelszakasz amely a trafó kimenetetetről viszi a jelet a kimeneti RCA csatlakozókra. Ebben a pozícióban próbáltam ki 3 féle vezetéket:
Csatolmány:
dac43.jpg
dac43.jpg [ 243.94 KiB | Megtekintve 68457 alkalommal. ]

Csatolmány:
dac44.jpg
dac44.jpg [ 231.95 KiB | Megtekintve 68457 alkalommal. ]


A vastag szürke: Neotech 0,8 mm2 keresztmetszetű UP-OCC monokristályos tömör réz ( http://kacsa-audio.hu/webshop/home_audi ... uw08.p.837 ) :
Sima, kultúrált highendes hang. Kicsit hűvösebb tónusú. A középtartománya kicsit visszafogott, zavaros, nem elég informatív.

A piros / fekete sodrat: Audioquest Rocket 44-ből bontott 21/18 AWG keresztmetszetű "extremely high-purity Perfect-Surface Copper". Az érdekessége a grafitos, és így valamennyire vezető fekete szigetelés:
Szintén sima, kultúrált, highendes hang. Viszont egyértelműen meleg tónusú. A felsőmély tartománya, mely felhívja a figyelmet magára, a felső rész kimondottan lekerekítettnek hat. Hosszabb bejáratásra van szüksége, úgy kezd nyílni, és egyre több információt adni.


És a fenti fotón, a dacba beépítve az Audioquest CAT600-Pearl, eredetileg utp-kábelből bontott erek. Jelenleg nem látom a kínálatban csak DCP végződéssel ( http://kacsa-audio.hu/webshop/audioques ... dcp.p.1302 ).
Egyébként 420 Ft volt a métere, és ebből 4 db 1m-es csavart érpárt lehet nyerni...
A hangja:
Nyitott, rendkívül informatív, színezetlen, realista, stb....mindent átvisz, nem szépít, nem lágyít, nem símogat. Mindent hoz 1:1-ben...

Persze szigorúan SZVSZ, és csak a 3 kábel egymáshoz képest


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2016.04.26. 14:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
shany írta:
Van a dacomban egy kb. 15cm-es belső kábelszakasz amely a trafó kimenetetetről viszi a jelet a kimeneti RCA csatlakozókra. Ebben a pozícióban próbáltam ki 3 féle vezetéket:
... És a fenti fotón, a dacba beépítve az Audioquest CAT600-Pearl, eredetileg utp-kábelből bontott erek...
Én annyi differenciát látok, hogy a zöld kábelnél a 3 ér együtt van megsodorva, a másik kettőnél a "középső" földvezeték nincs közé sodorva, hanem végig egyenesen fut... :|
Lehet, az erek együtt sodrása is számít?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2016.04.26. 20:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Igazából szinte mindenben különböznek:
- nem pont egyforma a vezetők szerkezete, anyaga, átmérője
- nem egyforma a szigetelések anyaga, átmérője, vastagsága
- nem egyforma a vezetők mechanikai elrendezése, a távolságuk

Én nem merek még tippelni sem a drótok "sajáthangjának" hatásmechaniznusát illetően, magyarán, fogalmam sincs mi-miért.
Csak kipróbálom, vagy hallok valamit, vagy nem.

( Az AQ UTP kábelt eredetileg azért vettem, mert úgy gondoltam, hogy az legalább biztosan rézből van...nem úgy mint a körülötte levő szintén UTP kábelekből kinyert drótók, amelyekben rézbevonatú vas a vezető :) )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 00:04 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Ha már okoskodunk... :lol:
Próbáld ki, hogy nem közösíted a kimeneti RCA-k hidegpontját, hanem mindegyiktől csavart (hideg/meleg) érpárral jössz vissza a trafókhoz és a közös földpontra kötöd a hidegeket.

Nálam rézben sajnos (az ára miatt sajnos ;) ) a Kimber vált be.
http://www.partsconnexion.com/wire_hook ... _twst.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 12:30 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
euro21 írta:
...
Nálam rézben sajnos (az ára miatt sajnos ;) ) a Kimber vált be.
http://www.partsconnexion.com/wire_hook ... _twst.html

Nálam is nagyon hasonló végeredmény született és tetszik ez a Kimber is! ;) (Annyira nem drága, ha azt nézzük, hogy métere mindössze egy jobb ellenálláséval vetekszik...)
Egy ideje én is, a szintén nem olcsó (talán drágább is), de ugyanúgy nagy tisztaságú (6N, 99.9998%) rézből készült, lapos szerkezetű és teflon szigetelésű kácsás vezetéket használom:
Csatolmány:
UpOCC+PFTE_032L.jpg
UpOCC+PFTE_032L.jpg [ 32.6 KiB | Megtekintve 65845 alkalommal. ]

Rendkívül jó vele dolgozni (igaz én nem sodorom sehol) és ugyan az ember belső kábelezést nem cserélget tesztelés céljából, de szvsz az ezzel felépített készülékben, többé nem a belső kábel lesz a szűk keresztmetszet! 8-) Ez utóbbi megállapítás biztosan a Kimberre is igaz!
Fontos lehet még a szigetelés anyaga is, nyilván itt is a teflon a nyerő... :mrgreen:

De kiváló belépő szint lehet, amit shany is írt (Audioquest CAT600 erei). Amit lehet egy kicsit tuningolni is, ha az eredeti érszigetelést eltávolítjuk és teflon csőbe húzzuk az ereket. :geek:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 20:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Jól néz ki ez a vezeték, mik a vezető méretei és a külső méretek?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 21:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ez a belsőkábel témát én nem értem. Minek kell belső kábelezés? Kell mondjuk max 40cm árnyékolt kábel belülre, ha lehet tömör, és kész. Minden más a saját anyagával kell, hogy kábeleződjék, mert okos tervezéssel elérhető, hogy a rengeteg réz-réz, réz- forraszanyag határréteg elmaradjon. Ugye azt meg gondolom mindenki tudja, hogy a réz oxidálódik, és azt is, hogy régen a réz-oxidot mire használták az elektronikában. Ha ezt tudja valaki, akkor könnyen belátja, hogy nagyon sok CuO elemi cella alakul ki a határrétegekben. Itt egy fotó egy általam tervezett és készített erősítő belselyéről, amiben nincs külön kábelezés, kivéve a nem nagyon látható bemeneti kábelezést.


Csatolmányok:
HB Indoor.JPG
HB Indoor.JPG [ 777.46 KiB | Megtekintve 65735 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 21:56 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
Minek kell belső kábelezés?

Az nem jutott még eszedbe, hogy van aki nem akar -a kelleténél több- NYÁK-ot tenni a készülékbe? ;)
Az elektron meg olyan, hogy nem igen szeret a levegőben közlekedni. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Belső kábelezés
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 22:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Dehogy nem, nem láttál még villámlást?! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 61 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség