audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.02. 21:30

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 84 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.28. 12:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Például egy közepes árfekvésű Audioquest Carbon eléggé kiegyenlített hangzást biztosít.
Mellette ilyet (is) használok:
https://www.ebay.com/itm/Ultimate-Dual- ... SwyKxXhLQL


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 02:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
shany írta:
hifitibi írta:
...Ja, és egy ilyen DAC-hoz már dukál egy jó USB kábel is! :D Nagyon sokat számít a hangban!
Milyeneket próbáltál, esetleg tudsz ajánlani konkrét típust, személyes kedvenc?


Szia

Ma lefotózom és megmutatom, magán tervezés :lol:

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 09:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
hodyka57 írta:
...
Ma lefotózom és megmutatom, magán tervezés :lol:
Gondolom, a tervezés ( kapacitások, differenciális-, közös módusú hullámimpedancia, stb ) és kivitelezés után még nem dőltél hátra, rácuppantottad a kábelt a network analyzerre megmérni a legalapvetőbb dolgokat 8-) :
https://www.keysight.com/main/editorial ... sb2-cabcon

hogy rögtön rávágd, ha valaki kérdezné ( meglehetősen udvariatlanul ) : "Impedance Controlled USB cable – Vector Network Analysis (VNA) tested/measured and individually serialized USB cable"
https://www.kitsunehifi.com/product/int ... usb-cable/

( plusz egy ráadás, rendszerben szemlélődve EMC szempontból: https://product.tdk.com/en/products/emc ... ice_04.pdf )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 11:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
shany írta:
hodyka57 írta:
...
Ma lefotózom és megmutatom, magán tervezés :lol:
Gondolom, a tervezés ( kapacitások, differenciális-, közös módusú hullámimpedancia, stb ) és kivitelezés után még nem dőltél hátra, rácuppantottad a kábelt a network analyzerre megmérni a legalapvetőbb dolgokat 8-) :
https://www.keysight.com/main/editorial ... sb2-cabcon

hogy rögtön rávágd, ha valaki kérdezné ( meglehetősen udvariatlanul ) : "Impedance Controlled USB cable – Vector Network Analysis (VNA) tested/measured and individually serialized USB cable"
https://www.kitsunehifi.com/product/int ... usb-cable/

( plusz egy ráadás, rendszerben szemlélődve EMC szempontból: https://product.tdk.com/en/products/emc ... ice_04.pdf )


Miket nem tudsz Te :lol: :lol: :lol:

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 12:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
hodyka57 írta:
Mi lenne ha kipróbálnád .................?


Meglepődne, de nagyon! :o

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 13:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
MOT64 írta:
hodyka57 írta:
Mi lenne ha kipróbálnád .................?


Meglepődne, de nagyon! :o


Most is azon mennek a bitek, piszok pontosak és nagyon jó a hangja :lol:

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 19:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Arra céloztam az előzőekben, hogy pl. én nem vagyok elég "bátor" USB kábelt konstruálni ( esetleg csak olyan alapanyagból, amellyel garantált az eredmény műszaki szempontból is ), mert nem tudom elég pontosan mérni, hogy mit alkottam. Megfelel-e az USB2 specifikációnak? De, ha nem is, vagy nagyon sz@r, akkor is szeretném tudni, hogy mennyire- és milyen módon az. Igazából mindegyik - a fórumra feltett - dolgomat megmértem, pont ezen okból.

A kapott hang, hangminőség az más dolog. Nem kételkedem, hogy a produktumod nagyon jó ( sőt tulajdonképp műszakilag is lehet az ), milyen kábelekkel hasonlítottad össze?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 19:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
euro21 írta:
Például egy közepes árfekvésű Audioquest Carbon eléggé kiegyenlített hangzást biztosít.
Mellette ilyet (is) használok:
https://www.ebay.com/itm/Ultimate-Dual- ... SwyKxXhLQL
Én ezt nézegetem egy ideje, de nem tudnám megindokolni, hogy miért is, szinte 0 anyagot találni róla. Valószínűleg az erős hazai Hidiamond marketing tehet róla :lol:
http://www.hidiamond.eu/eng/index.php?o ... 01&lang=en


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 19:43 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
A számítógépes / akármilyen streameres zenehallgatás egyre inkább előtérbe hozza az USB kábelek "hangminőségét".

Mindenki igyekszik a rendszerének és a fülének leginkább megfelelő kábel megtalálására (néha az anyagi lehetőségek rovására is), ezért nem lenne haszontalan egy -lehetőleg konszenzusos- iránymutatást adni azoknak, akik nem szívesen mennének bele egy évekig tartó kábel "upgrade" erkölcsi és főleg anyagi megpróbáltatásaiba.

Nem kéne belemenni a "mindennél van jobb háromszor annyiért" -kibicnek semmi sem drága- versengésbe, de a kevésbé tapasztaltaknak nem ártana egy -valamennyire hatékony- itiner, mielőtt akár szemmel is jól látható összeget költenének el egy -mondjuk a rendszerük képességét sokszorosan felülmúló és ezért abban a rendszerben néha teljesen "hatástalan" kábel beszerzésére (amit aztán fél év múlva "jobbra" és drágábbra cserélnének).

Itt lenne a helye az AK4497 topicban https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f=48&t=3622 indított eszmecseréknek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 19:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
A Kácsába lett össze rakva a drót, hozott anyagból, két db 1 méteres és egy db 2 méteres



https://i.imgur.com/zIOVc7p.jpg

https://i.imgur.com/bDeoX2V.jpg

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 20:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
Eddig csak max 32/384-es felvételekkel próbáltam, DSD-vel nem, de viszi szépen

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 20:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
euro21 írta:
...Nem kéne belemenni a "mindennél van jobb háromszor annyiért" -kibicnek semmi sem drága- versengésbe, de a kevésbé tapasztaltaknak nem ártana egy -valamennyire hatékony- itiner, mielőtt akár szemmel is jól látható összeget költenének el egy -mondjuk a rendszerük képességét sokszorosan felülmúló és ezért abban a rendszerben néha teljesen "hatástalan" kábel beszerzésére (amit aztán fél év múlva "jobbra" és drágábbra cserélnének)...
Értem a célzást :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 20:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
shany írta:
euro21 írta:
Például egy közepes árfekvésű Audioquest Carbon eléggé kiegyenlített hangzást biztosít.
Mellette ilyet (is) használok:
https://www.ebay.com/itm/Ultimate-Dual- ... SwyKxXhLQL
Én ezt nézegetem egy ideje, de nem tudnám megindokolni, hogy miért is, szinte 0 anyagot találni róla. Valószínűleg az erős hazai Hidiamond marketing tehet róla :lol:
http://www.hidiamond.eu/eng/index.php?o ... 01&lang=en


Tetszik, hogy még az irányt is bejelölik rajta. :-) Nehogy a DAC-al hajtsam meg a PC-t véletlenül. Hűha!
Vagy így még többért lehet eladni? Az is lehet! :mrgreen:
A csinos külső alatt meg ezüstözött lóbél van.

Rejtő Jenő híres mondata jut eszembe erről.
"- Ajándékot hoztam Malájok Fejedelme.
- Nem baj. Csak szép legyen!"
:D

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 20:37 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Ha eltekintünk az "USB nyomtatókábel" minőségtől, a bárhol - pl. ebay-en - kapható USB kábeleket -hangminőségben- meghaladó darabokat azért a világban már tesztelték eleget.

Ha csak "bit átvitelre" kell, akkor arra azért van bőven kábel.

Ha a "hang" is számít, akkor bizonyos minőségi szint alá -szerintem- nem szabad lőni.

Egy gyatrább átvitelre képes kábel -hiába teljesíti papíron a szabványt- a DAC-ok átviteli sebességének növekedésével (pl. DSD xxx) eléggé lehangoló tud lenni, főleg úgy, hogy némely felbontásnál még jó is lehet, aztán kezdődik a homály. :(

Nagyjából be lehetne lőni például egy low budget, egy tisztességesen összeállított "közepes", és mondjuk egy -keservesen, több év alatt- jól összehangolt "az enyém a legjobb/legnagyobb a faluban" :lol: rendszer kábel igényét (feltételezve a korrekt forrás oldali körülményeket).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 20:43 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
A "low budget" (azért azt ne feledjük, hogy rendszerárban általában ez is meghaladja a százezres nagyságrendet) kategóriában -sőt állítólag feljebb is- a svéd Supra kábelei mindenképpen szóba jöhetnek.

https://hifiboltonline.hu/spl/368422/USB-kabel

Korrekt kábeleknek tartják őket, annyira, hogy modifikációs alapnak is használják több helyen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 20:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
MOT64 írta:
..Tetszik, hogy még az irányt is bejelölik rajta. :-)...
Ugye, hogy meghozza az ihletet? :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 20:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
shany írta:
MOT64 írta:
..Tetszik, hogy még az irányt is bejelölik rajta. :-)...
Ugye, hogy meghozza az ihletet? :lol:


Inkább magabiztossá tesz. Egyszerűen nem tudok hibázni. :lol: :lol: :lol:

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 20:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
hodyka57 írta:
Mi lenne ha kipróbálnád .................?


Vesztenivalója nincs. Legfeljebb visszaküldi, te meg visszadod az árát. Ennyit megér a tapasztalás. ;)

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 21:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Ez most nem világos :roll: Eladó az a drót, vagy egy bármikor gyártható diy termék?
Milyen gyári kábellel hasonlítottátok össze, csak, hogy - ha esetleg olvasottak alapján is de - el lehessen helyezni valamilyen kategóriába?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: AK4497 DAC
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 22:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Értem én, hogy az USB átvitel támaszt bizonyos nagyfrekvenciás követelményeket a kábellel szemben, amik annyira nem is triviálisak, de ezzel az egésszel valami mégsincs rendben. Ez egy digitális átvitel, igaz aszinkron, de úgymond bitperfekt. Vagy ha nem az, a receiver chip addig izzad míg ki nem javítja.
Azt is elhiszem, hogy "hallatszik". Nekem valahol az USB ilyen (realtime audio) felhasználásával van alapvetően a bajom: ez a technológia nem erre való. Pendrive, nyomtató, scanner, egér és egyéb HID eszközök rendben vannak, de ne időkritikus szikron átvitelt erőltessünk már ezzel a protokollal.

Azon érdemes lenne elgondolkozni, hogy egy digitális átviteli csatornán, ha a kábel maga meghallatszik a hangon, akkor ott az átviteli időzítésre minimálisan megkövetelt kritériumok nem teljesülnek. Nem az adathelyesség, hanem az időbeni ritmus egyenletessége kezd megbomlani. (Spektrum, jitter, nagyfrekvenciás zavarok kezdik a feldolgozás időben egyenletes voltát zavarni, és ez átjut a vevőn, aszinkron FIFO-n, DAC-on).

Vagy valami teljesen más fizikai hatásról van szó, de akkor meg miért a kábeleket kenegetjük kígyóhájjal?

Sokat vacakoltam direkt I2S átvitelellel, de ott ilyen fajta hangra gyakorolt hatással nem találkoztam. USB-nél sajnos igen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 22:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Érdemes elolvasni az USB specifikációt, különös tekintettel az USB2 villamos specifikációját, plusz a különféle protokolüzenetek leírását, hogy rájöjjön az ember, hogy ez nem audio lejátszásra való. Az végleg nonszensz, hogy a kábel, az usb adó "hangját" elemezhetik. Ez azt jelenti, hogy a vevő, de tulajdonképpen az egész protokol alkalmatlan a feladatra. Az az ellenérv nem játszik, hogy bitekről beszélünk, mivel a bitek némi matek után a vevő kimenetén megegyeznek a forrás oldalon elküldöttel. Tehát vagy az időzítés nem stimmel - buffer, reclock, ráolvasás, akármi után, vagy valmilyen ismetetlen hatás is föllép.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.29. 23:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
euro21 írta:
A "low budget" (azért azt ne feledjük, hogy rendszerárban általában ez is meghaladja a százezres nagyságrendet) kategóriában -sőt állítólag feljebb is- a svéd Supra kábelei mindenképpen szóba jöhetnek.

https://hifiboltonline.hu/spl/368422/USB-kabel

Korrekt kábeleknek tartják őket, annyira, hogy modifikációs alapnak is használják több helyen.



https://hifiboltonline.hu/Supra-USB-2-0-A-B-kabel

Amiből az enyém van ettől jobb drót :lol:

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 08:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
euro21 írta:
....Nagyjából be lehetne lőni például egy low budget, egy tisztességesen összeállított "közepes", és mondjuk egy -keservesen, több év alatt- jól összehangolt "az enyém a legjobb/legnagyobb a faluban" :lol: rendszer kábel igényét (feltételezve a korrekt forrás oldali körülményeket).
Szerintem már ott kezdődik a probléma, hogy "belőjük", melyik kategóriába tartozik a saját motyó...Olvasok néha diy fronton olyan - már-már nem egészséges mértékű - elfogultságot a saját rendszer hangját illetően, hogy az már nem is megmosolyogni való, hanem inkább félelmetes :)

A hifisták ezt sokkal "egzaktabb" módon ( bár akár a számmisztikát is bevetve ) állapítják meg: pl. a rendszer piaci árának 20-30%-át tegye ki a kábelezés értéke.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 08:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Konzol írta:
... vagy valmilyen ismetetlen hatás is föllép.
Én hajlanék egy ilyen magyarázatra is. Már csak azért is, mert léteznek highend ethernet kábelek is, a TCP/IP protokollnak abszolút tökéletesnek kellene lennie bármilyen információ átvitelhez.....mégis - állítólag - nem egyformán "szólnak" ezek a kábelek sem.

Bár pl. az ethernet összekötés mindkét oldalon galvanikusan leválasztott, az USB pedig eredendően nem. Ez lehet probléma pl. földhurok hatásként is.

Azt is meg lehet jegyezni, hogy egyelőre az analóg kábelek "hangja" sem létezik, valódi fizikai magyarázat nincs rá ( a szokásos alapparaméterek meg gyártói marketingszövegeken kívül )..... mint ahogy az alkatrészek hangjára, az ezek által létrehozott szinergiára sem......ezeket "belül" halljuk 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 09:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Sőt, mehetünk tovább: audiofil router, switch, ezeknek lineáris táppal "feljavítása"...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 09:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
shany írta:
Sőt, mehetünk tovább: audiofil router, switch, ezeknek lineáris táppal "feljavítása"...


komoly dolgok ezek ...........

https://thelinearsolution.com/ocxo_router.html


http://www.myhifishop.de/Devices/AQ-SWI ... anguage=en

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 10:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
shany írta:
léteznek highend ethernet kábelek is, a TCP/IP protokollnak abszolút tökéletesnek kellene lennie bármilyen információ átvitelhez.....mégis - állítólag - nem egyformán "szólnak" ezek a kábelek sem.


Összetett a probléma rendszere. Vannak a kábelek, illetve ezek villamos paraméterei. Villamos paraméterek különbözöségei jelentkeznek a feldolgozó áramkörökben, idözítési, bufferelési problémákat okozva, amit így vagy úgy, trükkökkel (aszinkron-szinkron konverzió, fifo, bufferelés stb..) megpróbálnak kiküszöbölni. A hardware felett ott van a protokoll réteg, illetve annak hardverközeli (mikrokódolt) vagy szoftveres (driver) megvalósítása. Erre ülnek rá az audio layerek protokoljai, driverei, lejátszó szoftverek. Ezek is sajnos mind hallhatók.

Ha csak kábelt cserélsz egy rendszerben, akkor jó eséllyel a hardverközeli idözítések és a receiver kínlódásait fogod hallani az idötartományban (mert ugye bitperfekt, az adat mindig helyesen érkezik). Az idötartomány ingadozására viszont nagyon érzékeny az agyunk feldolgozó mechanizmusa.

Vannak olyan hatások amik jelenlegi fizikánkkal nem magyarázhatók, csak alternatív (jelenleg nem hivatalos, nem elfogadott) fizikai magyarázatok vannak rájuk. Tudnék nagyon szemléletes kisérleti példát mondani, de szerintem ez nem tartozik ide. Szerintem, itt (minden misztikán túl) a digitális feldolgozó rendszerek kvantáltsága és az idötartományi jel folytonosságának zavarából jönnek ezek a hallható hatások. Szerintem nagyon nehezen található korreláció bármnilyen kábel paraméter és a hang közt. Nem a kábelhez magához van köze, a kábel villamos viselkedése csak átvitten okozza a hatást. Akkor jó egy digitális protokol ha maga a csatorna nem tud visszahatást létrehozni az átvitelre. A digitális átvitel célja is valahol ez lenne. Sajnos ez az USB-re nem teljesül.

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy dobjunk ki minden USB audio eszközt, csak azt, hogy ez a digitális kábel mizéria egy orbitális nagy átb@szás (az árakat és a hozzá tartozó müszaki tartalmat nézve). Hodykáék legalább megpróbáltak egy aránylag olcsó és jó (biztos, hogy nem tökéletes!) megoldást csinálni USB-re (eleve létezö nagyfrekis kábel, tiszta réz). Szurkolok neki, jó ötlet, ha már valaki ragaszkodik az USB-hez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 12:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
miczo írta:
shany írta:
léteznek highend ethernet kábelek is, a TCP/IP protokollnak abszolút tökéletesnek kellene lennie bármilyen információ átvitelhez.....mégis - állítólag - nem egyformán "szólnak" ezek a kábelek sem.


Összetett a probléma rendszere. Vannak a kábelek, illetve ezek villamos paraméterei. Villamos paraméterek különbözöségei jelentkeznek a feldolgozó áramkörökben, idözítési, bufferelési problémákat okozva, amit így vagy úgy, trükkökkel (aszinkron-szinkron konverzió, fifo, bufferelés stb..) megpróbálnak kiküszöbölni. A hardware felett ott van a protokoll réteg, illetve annak hardverközeli (mikrokódolt) vagy szoftveres (driver) megvalósítása. Erre ülnek rá az audio layerek protokoljai, driverei, lejátszó szoftverek. Ezek is sajnos mind hallhatók.

Ha csak kábelt cserélsz egy rendszerben, akkor jó eséllyel a hardverközeli idözítések és a receiver kínlódásait fogod hallani az idötartományban (mert ugye bitperfekt, az adat mindig helyesen érkezik). Az idötartomány ingadozására viszont nagyon érzékeny az agyunk feldolgozó mechanizmusa.

Vannak olyan hatások amik jelenlegi fizikánkkal nem magyarázhatók, csak alternatív (jelenleg nem hivatalos, nem elfogadott) fizikai magyarázatok vannak rájuk. Tudnék nagyon szemléletes kisérleti példát mondani, de szerintem ez nem tartozik ide. Szerintem, itt (minden misztikán túl) a digitális feldolgozó rendszerek kvantáltsága és az idötartományi jel folytonosságának zavarából jönnek ezek a hallható hatások. Szerintem nagyon nehezen található korreláció bármnilyen kábel paraméter és a hang közt. Nem a kábelhez magához van köze, a kábel villamos viselkedése csak átvitten okozza a hatást. Akkor jó egy digitális protokol ha maga a csatorna nem tud visszahatást létrehozni az átvitelre. A digitális átvitel célja is valahol ez lenne. Sajnos ez az USB-re nem teljesül.

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy dobjunk ki minden USB audio eszközt, csak azt, hogy ez a digitális kábel mizéria egy orbitális nagy átb@szás (az árakat és a hozzá tartozó müszaki tartalmat nézve). Hodykáék legalább megpróbáltak egy aránylag olcsó és jó (biztos, hogy nem tökéletes!) megoldást csinálni USB-re (eleve létezö nagyfrekis kábel, tiszta réz). Szurkolok neki, jó ötlet, ha már valaki ragaszkodik az USB-hez.


Szerintem a dolog nem ennyire misztikus, ahogy itt leírjátok, csak jó bonyolult.

A helyzet az, hogy az elektromos áram frekvenciától függően nem ugyan-úgy terjed minden vezetőben. A hétköznapi használatban villamos vezetőként ismert és leggyakrabban rézből készült huzalokat az egyenáram "szereti" a legjobban. Ahogy nő a frekvencia egyre inkább érvényesül az un. áramkiszorítás jelensége. Ez azt jelenti, hogy a frekvencia növelésével az áram nem a vezetőben, hanem az azt körülvevő térben terjed. Ez az un. skin hatás. Egészen nagy frekvenciákon, pl. mikrohullám (GHz-es tartomány és ez felett) a jel már nem vezethető hagyományos vezetőben, hanem un. mikrohullámú tápvonalakon. Ha valaki szétszed egy otthoni mikrosütőt, a magnetron és a kezelő tér között egy kb. 4,5cm x 9cm-es zártszelvényt talál. Ez a mikrohullámú tápvonal, itt nincs klasszikus vezető. A jel vagy energia a tápvonalban mágneses és elektromos módusokban tejed.
A mi esetünkben használt néhány MHz-es tartomány pont a köztes eset. Itt még van a vezetőben terjedő jel, de a kiszorítás miatt a jel egy része már a térben is halad. Ezért előnyös itt a koaxiális elrendezésű vezetők használata.
Nagy frekvenciákon a vezetékek elosztott paraméterű hálózatként viselkednek, azaz egymás után kapcsolt R-C aluláteresztő elemek sokaságaként lehet öket leírni. Itt már érvényes az un. távvezeték elmélet. Ez szerint minden olyan vezető melynek hossza összemérhető a benne folyó áram hullámhosszával, távvezetékként viselkedik. Lambda = c / f
MHz-es tartományban már néhány méter vagy deciméter hosszú vezető is ilyen. Itt a vezeték lezeáró impedanciájától és a vezeték hosszától függően, haladó és visszaverődött hullámok alakulnak ki, melyek bizonyos pontokon erősítik-gyengítik egymást. Mivel a jel frekvenciája sem pontosan állandó (pl. audio adat esetén az egymást követő egyesek és nullák száma folyton változik), ez jitter kialakulásához is vezethet.
Ezt a helyzetet bonyolítja még a vezető anyagi tulajdonsága, a dielektrikum (szigetelő) tulajdonságai, a vezetékek egymáshoz és a környezetükhöz képesti kapacítása, átvezetése.
Számításuk még abban az esetben sem egyszerű, ha a lezárásokat tisztán Ohmosnak tekintjük. A valóságban a lezárások is gyakran komplexek, tehát frekvencia függőek. A pontos számításokhoz legtöbbször nem állnak rendelkezésre ezek a paraméterek.
A kábelek pontos mérése sem egyszerű feladat. Nagyfrekvenciás hálózatanalizátorokat igényel, melyek ára X x 10.000.000 Ft körüli is lehet.

Így aztán marad a kísérletezés a DIY-er legbiztosabb fegyvere. Jó minőségű kábeleket kell kipróbálni, van amelyik beválik, van amelyik nem. Szerintem a profik is gyakran ezt teszik, hozzáadva némi misztikus körítést, hogy milyen ötvözet, meg milyen fonás stb., aztán sok pénzért eladják a ruhaszárítókötelet is, csak szóljon.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 12:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
miczo írta:
shany írta:
léteznek highend ethernet kábelek is, a TCP/IP protokollnak abszolút tökéletesnek kellene lennie bármilyen információ átvitelhez.....mégis - állítólag - nem egyformán "szólnak" ezek a kábelek sem.




Ezzel nem azt akarom mondani, hogy dobjunk ki minden USB audio eszközt, csak azt, hogy ez a digitális kábel mizéria egy orbitális nagy átb@szás (az árakat és a hozzá tartozó müszaki tartalmat nézve). Hodykáék legalább megpróbáltak egy aránylag olcsó és jó (biztos, hogy nem tökéletes!) megoldást csinálni USB-re (eleve létezö nagyfrekis kábel, tiszta réz). Szurkolok neki, jó ötlet, ha már valaki ragaszkodik az USB-hez.



Akkor ebbe az irányba kellene haladni szerinted ?

Pl.

https://www.tnt-audio.com/sorgenti/pink ... dge_e.html

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 13:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Audióra az USB-nél müszakilag korrektebb megoldásnak tünik amit linkeltél. Nem hallottam még ilyet.
Ez HDMI kábelt haszál, létezik rá aránylag jó illesztés, de nem éri el pl. az UTP sebességét.
PCIE-I2S átalakítókat nézegettem már (VIA/Envy VT1721, CM8888DS), az ESI-Juli hangkártyák pl ez elsö chipet használják, erre van aránylag sok referencia van - ilyet sem hallottam még.
Az SOC alapú direkt I2S-el van aránylag több tapasztalat, valamint az USB/I2S átalakítókkal. A direkt I2S szerintem minden szempontból veri az USB-s megoldásokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 13:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
shany írta:
Azt is meg lehet jegyezni, hogy egyelőre az analóg kábelek "hangja" sem létezik, valódi fizikai magyarázat nincs rá ( a szokásos alapparaméterek meg gyártói marketingszövegeken kívül )..... mint ahogy az alkatrészek hangjára, az ezek által létrehozott szinergiára sem......ezeket "belül" halljuk 8-)


Az analóg kábelek azért egyszerűbben "magyarázhatóak". Ott az átviendő jel maga a hasznos információ, míg digitális összeköttetésnél az eredeti jel transzformáltja. Mindaddig míg jól detektálhatóak a jelszintek, a kábelnek nem lehetne "hangminősége".


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 14:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Az USB2 szabvány szerint a kábel mindkét végét 90 Ohm-mal zárja le az illesztő áramkör, miközben 17.78mA állandó áramot folyat át a kábelen zajcsökkentés céljából. 90 Ohmos hullámimpedanciájú kábelt illene használni. Maximális bitsebességgel (480Mbit/sec) a hullámhossz kb. 70cm - a jel alapharmonikusára számolva...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 15:14 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Én a Human Audio Dac-omhoz a gyári dedikált kábeleket használom .próbáltan több neves kábelt is ,nem lett jobb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.30. 20:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
shany írta:
hifitibi írta:
...Ja, és egy ilyen DAC-hoz már dukál egy jó USB kábel is! :D Nagyon sokat számít a hangban!
Milyeneket próbáltál, esetleg tudsz ajánlani konkrét típust, személyes kedvenc?

Bocsi, hogy csak most válaszolok, lakásfelújítás van nálunk...
Audioquest Carbon 75cm-es USB kábelt használok. Konkrét típust nem tudok Neked ajánlani, mert ez is olyan rendszerfüggő, mint minden más kábel.

Annakidején én 5 különböző USB kábelt próbáltam egyszerre, azok közül választottam ki ezt. Ezenkívül volt egy Kácsás 50, vagy 60 cm-es ezüst, egy szintén rövid Kácsás réz (ha jól emlékszem valamilyen kékvérű réz), egy-egy általam készített ezüst- és monokristályos rézkábel.

A tesztek során azt tapasztaltam, hogy a két Kácsás kábel közül az ezüst közelítette meg legjobban az AQ hangját, de nem volt olyan jó. Az általam készített ezüstnek hatalmasak voltak a sávszélei, de a közepe élettelen volt (a Kácsás ezüst is hasonló jelenséget mutatott, de nem annyira, mint a DIY ezüst). A Kácsás réz simán lemaradt, az általam épített monokristályos réz pedig az utolsó lett (a geometriája alapján nem is csoda).
Az ezüst kábel építésénél már figyeltem a 90 ohmos hullámimpedanciára (számításaim szerint ahhoz a huzalvastagsághoz két vezetőnek 0,4 mm-re kell lennie egymástól).

Azt figyeltem meg az USB kábelek építése/használata során, hogy ha egy huzalból építek egy USB kábelt, ugyanazt a hangkaraktert adja, mint ha abból a huzalból analóg kábelt építek. Nekem erre konkrét példa az ezüst huzal.

Visszatérve: az AQ Carbon nagyon kiegyenlített hangú kábel (más rendszerben is ezt mutatta), de a tere nem elég jó, kissé kéthangszórós. A gyártók egyes termékcsaládjuk esetében azonos hangkarakterre törekszenek, így remélhetőleg számíthatok arra, hogy az AQ következő USB kategóriája, a Coffee ugyanezt a hangkaraktert hozza, csak mindenben -így a terében is- jobbat. Most viszont sok más fejlesztés van terítéken, az USB upgrade utána.

Szerk: Az AQ Coffee-nál látható 72V-os dielektrikum előfeszültség (a franc emlékszik már a marketinges nevére) jelentősen befolyásolja a kábel hangját. Azzal is játszottam. A nagyobb feszültség élénkebbé, de kissé vékonyabbá is tette a hangját. Részletekre már nem emlékszem, régen volt. Egyre viszont biztosan: sz-ból nem lehet várat csinálni még 72V-tal sem.
Szóval nagy játék ez....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 04:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
miczo írta:
Audióra az USB-nél müszakilag korrektebb megoldásnak tünik amit linkeltél. Nem hallottam még ilyet.
Ez HDMI kábelt haszál, létezik rá aránylag jó illesztés, de nem éri el pl. az UTP sebességét.
PCIE-I2S átalakítókat nézegettem már (VIA/Envy VT1721, CM8888DS), az ESI-Juli hangkártyák pl ez elsö chipet használják, erre van aránylag sok referencia van - ilyet sem hallottam még.
Az SOC alapú direkt I2S-el van aránylag több tapasztalat, valamint az USB/I2S átalakítókkal. A direkt I2S szerintem minden szempontból veri az USB-s megoldásokat.


Na találtam egy érdekeset, érdemes elolvasni :ugeek:

http://www.modelpromo.nl/PinkFaun_I2S_Bridge.htm

"Nem fogok sok szót költeni USB-n keresztül
Miért?
Az USB-t úgy fejlesztették ki, hogy a számítógép perifériáját, például a billentyűzetet, az egeret, a nyomtatót a számítógéphez
csatlakoztassa.
Ha a közelmúltban követte az informatikai biztonsági híreket, akkor tudni fogja, hogy minden USB-csatlakozónak kémcsip van benne ! Ez még rosszabbá teszi ... Az USB aszinkron protokoll még azt sem ellenőrzi, hogy mely adatmintákat szállítják! ez csak egy "trükk" a vállalatok részéről, hogy a lehető legtöbbet hozhassák ki a (régi) USB kábelből, hogy a nagy felbontású fájlokat szállítsák .



Amikor USB-t hallgattam, zavarónak, durvanak, tele volt digitális zajjal és fárasztó volt a zenét hallgatni hosszú távon.
Még a régebbi S / PDIF kapcsolat is zeneileg hangosabb, mint az USB!
Összességében: Az USB valószínűleg a legrosszabb csatlakozástípus, amelyet választhat úgy, hogy csatlakoztatja az audio streamert a DAC-hoz.

Miért van ilyen sok DAC USB-bemenet?
Mivel olcsón alkalmazhatók, és ezért azok a vállalatok népszerűek, amelyek a nehezen megkeresett pénzt akarják!
Tehát ne légy naiv bárány, aki minden más birka után sétál, hanem először végezzen saját kutatást, és alaposan vizsgálja meg, mielőtt vásárol valamit!
A minőség pénzbe kerül, és ha helyesen végzett a házi feladatot, akkor valószínűleg rájött, hogy van még egy sokkal jobb mód is
két digitális eszköz összekapcsolásához"

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 04:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
https://www.pinkfaun.com/shop/bridge/69 ... ridge.html

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 05:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
Egy ilyen kell és minden rendben, nincs oda vissza konverzió :lol: :lol:

https://www.pcgameshardware.de/Sound-Ha ... e/1555888/

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 06:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
https://ru.aliexpress.com/item/2021856335.html

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 07:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
miczo írta:
...
Az SOC alapú direkt I2S-el van aránylag több tapasztalat, valamint az USB/I2S átalakítókkal. A direkt I2S szerintem minden szempontból veri az USB-s megoldásokat.

Milyen USB forrást használtál?

Az általad említett időtartománybeli anomáliákról van valamilyen méréses anyag, hogyan kell ezt elképzelni?
( pl. a https://www.audiosciencereview.com -on egy fórumtag komoly AP analizátorral végez jitter méréseket kommersz/gyári cuccokon, ott szerintem látszódnia kellene. )

Eddigi olvasmányok alapján nekem úgy tűnik, hogy maga az USB csatorna ( megfelelő hardverrel ) nem okoz semmilyen mérhető hibát. A végére tett valamilyen megoldású pl. USB -> I2S konverzió "minősége", jitter, csupán a tervezőn múlik, elvileg sokkal jobb is lehet mint egy SBC direkt I2S kimenete. SZVSZ

A fő problémát inkább abban látom, hogy az USB átvitelt használó rendszerek, ha a pusztán hallással érzékelhető szubjektív hangminőséget vizsgáljuk - látszólag érthetetlen módon, ellentmondva a számítástechnikának... mindennek - érzékenyek mindenféle összetevő változására.
Addig, amíg egy ilyen sokmilliós PC egyértelműen jobb hangminőséget produkál ( főleg egy szintén highend USB kábellel ), mint a földi halandók egyszerű(bb) forrásai, nem lehet megállapítani, a USB átvitel "hangminőségét", a hangminőségének a felső határát/korlátját. Szintén SZVSZ
Csatolmány:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 196.42 KiB | Megtekintve 30330 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 10:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
shany írta:
Milyen USB forrást használtál?

Az általad említett időtartománybeli anomáliákról van valamilyen méréses anyag, hogyan kell ezt elképzelni?


USB forrás asztali PC illetve minigép (Odroid C1+). Mivel a minigép számítási kapacitása jóval gyengébb, mint egy asztali gépé, ez az USB-n produkált hangminöségén is hallatszik. USB-t hajtva az asztali PC jobb, itt inkább erröl teszek említést.

A PC-n Linux futott 4.18-as kernellel, MPD-vel. Illetve Win7 64bit, Foobar2000-el, ASIO driverrel (ugyanaz a gép, dualboot). Az alábbi USB-I2S átalakítókat próbáltam (chipek szerint): CM108AH, CM6631A, Amanero klónok, XMOS U8, XMOS U208CPLD.
Mindegyik máshogy szól. Nálam a szubjektív minöségi sorrend: CM108AH (ez max 48kHz-ig zenél), XMOS U8 / CM6631A (Kb egy kategória), Amanero, XMOS U208CPLD. Ezeket leválasztott külsö táppal meghajtva is próbáltam. Az külsö táp és akkus táplálás igen sokat dob.
Ami nagyon jó eredményt adott, linux alatt mpd-vel: XMOS U208CPLD (itt a CPLD egy plusz ALTERA MAXII chipet jelent amivel az I2S vonalat meghajtja). Ez az egyetlen dupla bufferes átalakító amit hallottam, valahogy a dupla bufferezésnek tudom be a kiemelkedö minöségét.

A fö gondom a számítógépes lejátszással, hogy olyan mennyiségü változó paraméter van, amit lehetetlen komplex módon egyszerre kezelni. Szóval csak próbálkozás van, piszkáljuk a rendszert itt, ott, ami jobb eredmény ad, azt megtartjuk.

Az idötartományi anomáliák jitterhez hasonló jelenségek, de ez szerintem nem jitter. A jitter analóg jelenség (mondjuk úgy, ez valamilyen folytonos spektrumma rendelkezö fáziszaj), az idözítési fluktuáció viszont digitális alapú, nem folytonos spektrumú, a jitternél durvább kvantált jelenség. Az adatfeldolgozás kvantáltsága okozza, ami nagyon sok ilyen kvantálás, szaggatás eredménye. Az oprendszer megszakításai, a harware áramkörök, a driverek, lejátszó alkalmazások kódjai nem egyenletes ritmussal dolgoznak, amiket többszörös buffereléssel igyekeznek igyekeznek szürni, de az összegzett hatások csak átmennek a buffereken is (mint ahogy egy erösítöben a pufferkondi is átenged bizonyos hálózati zavarokat). Elviekben egy megfelelö méretü buffer/reclock a feldolgozási folyamat végén megoldaná ezt (pld I2S buffer), de a gyakorlatban csak enyhíti ezeket a hatásokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 10:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
miczo írta:
...A fö gondom a számítógépes lejátszással, hogy olyan mennyiségü változó paraméter van, amit lehetetlen komplex módon egyszerre kezelni. Szóval csak próbálkozás van, piszkáljuk a rendszert itt, ott, ami jobb eredmény ad, azt megtartjuk....
Ezt hasonlóan látom. ( Már a PC lineáris tápokkal való táplálásánál - persze jó hosszú, ide-oda tekergő drótokkal - elkezdek vakarózni 8-) )

Pl. azért vettem, ezt a Allo SBC+spec USB kártya együttest, hogy - gyakorlatilag - a kétszeres reclock-nak köszönhetően minél jobban el tudjak szakadni a PC hatásától. Az már csak a véletlenek játéka, hogy az Allo-nak a Kali nevű kártyája I2S reclocker ( https://www.allo.com/sparky/kali-reclocker.html ), az új dacomnak meg van I2S bemenete ( HDMI csatlakozón, bár gyaníthatóan nem meghajtható közvetlenül a Kali-ról )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 11:09 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
shany írta:
HDMI csatlakozón, bár gyaníthatóan nem meghajtható közvetlenül a Kali-ról

A Kali (TTL) kimenetére kell egy I2S-LVDS HDMI átalakító.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 11:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
euro21 írta:
shany írta:
HDMI csatlakozón, bár gyaníthatóan nem meghajtható közvetlenül a Kali-ról

A Kali (TTL) kimenetére kell egy I2S-LVDS HDMI átalakító.
Itt meg is vásárolható, akár az Allo Kali-val együtt is:
https://www.audiophonics.fr/en/diy-inte ... 13418.html
https://www.audiophonics.fr/en/raspberr ... 11433.html

ráadásul árulják őket egy csomagban is, ahol együtt dolgoznak:
https://www.audiophonics.fr/en/network- ... _search=fs


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 15:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Annyi féle USB/I2S átalakítóval nem próbálkoztam, mint miczo, csak CM108AH, CM6631A van otthon készleten.
Asztali PC nálam nem játszik ilyen téren -totális ágyúval verébre dolognak tartom -, maradtam az egy kártyás holmiknál. Amikor fejlesztgettem a H3 alapú lejátszót, akkor lepődtem meg, hogy mennyivel jobb volt az Orange, vagy a Banana I2S kimenetről, mint USB-ről CM6631A-val használva ( a DAC végig TDA1541A ). A rendszer csupaszításával javult ugyan az USB is, de az I2S kimenet végig határozottan jobb volt. Az USB alrendszer kihagyása a kernelből kifejezetten üdvös hatásúnak bizonyult. ( Odroid C1 rendszerének kiherélése még folyamatban van... ).
Ebből valami olyasmit szűrtem le, hogy valami nagyon-nagyon nem kerek az USB-s dologgal.
A lejátszón gyakorlatilag semmi nem futott az mpd-n kívül, és mindegy volt, hogy helyi tárolású, vagy hálózaton keresztül lejátszott zeneszámoknál jól hallható volt az I2S előnye.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 20:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
hifitibi írta:
...Azt figyeltem meg az USB kábelek építése/használata során, hogy ha egy huzalból építek egy USB kábelt, ugyanazt a hangkaraktert adja, mint ha abból a huzalból analóg kábelt építek. Nekem erre konkrét példa az ezüst huzal.....
Ilyesmit már több alkalommal olvastam, érdekes dolog :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.07.31. 21:21 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
shany írta:
hifitibi írta:
...Azt figyeltem meg az USB kábelek építése/használata során, hogy ha egy huzalból építek egy USB kábelt, ugyanazt a hangkaraktert adja, mint ha abból a huzalból analóg kábelt építek. Nekem erre konkrét példa az ezüst huzal.....
Ilyesmit már több alkalommal olvastam, érdekes dolog :roll:


https://ritholtz.com/wp-content/uploads/2016/09/1-71TzKnr7bzXU_l_pU6DCNA.jpeg

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.08.01. 12:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
tritosine írta:
shany írta:
hifitibi írta:
...Azt figyeltem meg az USB kábelek építése/használata során, hogy ha egy huzalból építek egy USB kábelt, ugyanazt a hangkaraktert adja, mint ha abból a huzalból analóg kábelt építek. Nekem erre konkrét példa az ezüst huzal.....
Ilyesmit már több alkalommal olvastam, érdekes dolog :roll:


https://ritholtz.com/wp-content/uploads/2016/09/1-71TzKnr7bzXU_l_pU6DCNA.jpeg
Te csináltál már ugyanolyan vezetőből analóg és USB kábelt?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.08.01. 19:53 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
shany írta:
hifitibi írta:
...Azt figyeltem meg az USB kábelek építése/használata során, hogy ha egy huzalból építek egy USB kábelt, ugyanazt a hangkaraktert adja, mint ha abból a huzalból analóg kábelt építek. Nekem erre konkrét példa az ezüst huzal.....
Ilyesmit már több alkalommal olvastam, érdekes dolog :roll:
Én nem olvastam róla sem a kábeltesztem előtt, sem azóta. Nekem ez saját tapasztalatom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.08.01. 21:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
hifitibi írta:
tritosine írta:
shany írta:
hifitibi írta:
...Azt figyeltem meg az USB kábelek építése/használata során, hogy ha egy huzalból építek egy USB kábelt, ugyanazt a hangkaraktert adja, mint ha abból a huzalból analóg kábelt építek. Nekem erre konkrét példa az ezüst huzal.....
Ilyesmit már több alkalommal olvastam, érdekes dolog :roll:


https://ritholtz.com/wp-content/uploads/2016/09/1-71TzKnr7bzXU_l_pU6DCNA.jpeg
Te csináltál már ugyanolyan vezetőből analóg és USB kábelt?


Nekem az az érzésem hogy ha nagyon kézenfekvő a magyarázat, ott eléggé gyanús hogy lappang más is a háttérben. Jéghegy meg a csúcsa dolog..

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: USB kábel patológia
HozzászólásElküldve: 2019.08.01. 22:25 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
tritosine írta:
Nekem az az érzésem hogy ha nagyon kézenfekvő a magyarázat, ott eléggé gyanús hogy lappang más is a háttérben. Jéghegy meg a csúcsa dolog..

USB szabvány szerinti, 90 Ohmos hullámimpedanciára tervezett kábel, 0,3 mm ármérőjű ezüst vezetővel. Ebben az esetben a két vezetőszálnak 0,4mm távolságra kell lennie egymástól, azaz egy tömör ezüstszálnak 0,2mm vastag szigetelést kell adni. Mivel csupasz ezüstszálról volt szó (és építettem egy 2 m hosszú, meghajtásra mindkét végén egyformán forgó vezetékszigetelő kézikészüléket), a víz-gázszerelők által használt 0,075 mm-es teflon szigeletővel tekertem be huzalokat srevizavé --> két réteg jutott ebből a vezetőre. Ezt a két szigetelt vezetőt tekertem össze (sorort érpár), mint ahogy az USB szabványban le vagyon írva. Az így készített USB kábel kapott egy mikrohullámú koaxkábel (sűrűűűű) rézharisnyájából egy árnyékolást, és a kábelen belül átment egy föld is. Tápra nem volt szükség, mert az USB vevőm saját tápról jár.
USB adó: dedikát Delock 89243 USB3.0 kártya.
USB vevő: XMOS U216 chip (DIYINHK panelen)
A kábel hossza csatlakozók nélkül: 50cm

Ugyanabból az ezüsthuzalból korábban készített, (ugyanolyan szigetelőanyaggal és szigetelési eljárással készítve) RCA csatlakozós interconnect kábel: 2x4 ér helikálisan fonva.
Frontend: D/A konverter műveleti erősítős kimenete párszor 10 ohmos kimenő impedanciával.
Receiver: (akkor még) kékvérű vékony réteg ellenálláslétrás, kékvérű ezüst-palládium érintkezős relés hangerőszabályoró, 10 kohmos bemenő impedanciával.
A kábel hossza csatlakozók nélkül: 50cm

Én előzetesen (és azóta sem) olvastam olyan írást, hogy ugyanazon anyagú huzalok (elemi vezető szál ugyanolyan szigeteléssel) hasonló hangkaraktert adnak analóg és digitális kábelként. Tehát nem volt prekoncepció.

Én viszont mindentől és mindenkitől függetlenül ezt tapasztaltam.

Hol van a jégyhegy csúcsa?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 84 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség