audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 07:22

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 300 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 12:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Szervo motorok (4ér+árnyék) tápkábele nagyon jó eredményt tud adni. A belső erek keresztbe kötve fázis és nulla, az árnyékolás pedig védőföld. Ha van gépépítéssel foglalkozó ismerős érdemes megkeresni, mert a levágott hulladék darabokból meglepetések születhetnek...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.04. 15:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.22. 09:04
Hozzászólások: 42
Jó kis téma ez a hálózati kábelezés . :) Tény ,hogy meghallani a változást . Nem csak azért mer meg akarjuk hallani . Minden esetre érdemes a készülékeknél kezdeni . Aztán az elosztónál, majd a falba a biztosítákig, vagy ameddig csak lehet . De ,hogy ki mit és mennyiért használ ,az már a saját döntése kell legyen . Szerintem olcsón jót nem lehet megúszni . Sokak szerint az egyik olcsó hálózati ami már jó a DH Labsé . Nekem inkább az Oyaide Tunaminál kezdődtek a jók. Ezek méterben is kaphatóak,lényegesen olcsóbban mint a gyári dugózásúak . Egy jobb utánzat-dugóval sztem bőségesen elegendő megszerelni ezeket.DIY-nek(?) nevezhető gyártók kábeleiből Valhalla és Néhai kábelekkel is volt szerencsém . Nem rosszak , de nem is olcsók. CAT kábelek viszont nem jöttek be .


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.04. 22:39 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Jártak nálad a kábeleim?

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 10:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.22. 09:04
Hozzászólások: 42
DHT írta:
Jártak nálad a kábeleim?


Igen . Kb másfél éve . :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 13:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
tubes írta:
Jó kis téma ez a hálózati kábelezés . :) Tény ,hogy meghallani a változást . Nem csak azért mer meg akarjuk hallani . Minden esetre érdemes a készülékeknél kezdeni . Aztán az elosztónál, majd a falba a biztosítákig, vagy ameddig csak lehet . De ,hogy ki mit és mennyiért használ ,az már a saját döntése kell legyen . Szerintem olcsón jót nem lehet megúszni . Sokak szerint az egyik olcsó hálózati ami már jó a DH Labsé . Nekem inkább az Oyaide Tunaminál kezdődtek a jók. Ezek méterben is kaphatóak,lényegesen olcsóbban mint a gyári dugózásúak . Egy jobb utánzat-dugóval sztem bőségesen elegendő megszerelni ezeket.DIY-nek(?) nevezhető gyártók kábeleiből Valhalla és Néhai kábelekkel is volt szerencsém . Nem rosszak , de nem is olcsók. CAT kábelek viszont nem jöttek be .

Valóban jó téma, de engem már kezd egy kicsit nagyon bosszantani,hogy 1-2000Ft ból nem tudok jobbat csinálni, mint egy 100eFt os gyári! Miért lehet ez?
DH Labstól pontosan melyik típusra gondolsz?
Oyaide Tunami magában is bazi drága! 120cm 27600Ft+p+v+a. Van akinek az egész rendszere nem kerül ennyibe...

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 16:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Nekem csak egy fajta kábelem van.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 21:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.22. 09:04
Hozzászólások: 42
DHT írta:
Nekem csak egy fajta kábelem van.



Ja akkor passz . Azt hittem Néhai . Bocs.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 21:14 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.22. 09:04
Hozzászólások: 42
Valóban jó téma, de engem már kezd egy kicsit nagyon bosszantani,hogy 1-2000Ft ból nem tudok jobbat csinálni, mint egy 100eFt os gyári! Miért lehet ez?
DH Labstól pontosan melyik típusra gondolsz?
Oyaide Tunami magában is bazi drága! 120cm 27600Ft+p+v+a. Van akinek az egész rendszere nem kerül ennyibe...[/quote]


A legolcsóbb DH Labs , amit lehet kimérve is kapni . Nekem nem jött be ,de több ismerősöm is nagyon oda van érte .
Tunami kb ennyi . Gyáriak között sztem ennyit simán ér . Csak nagyon merev ,mert rézfólia van körülötte . DH Labs viszont nagyon hajlékony .
Ha valóban olyan hálózatit csinálsz és annyiért ,akkor ne légy elégedetlen !
Próbálkoztam valami belden félével is . Ja nem is ! LAPP volt . Valami CY ha jól emlékszem .
Sztem rosszabb volt még a DH Labsnál is. Nálam/nekem legalábbis.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 21:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Van ott a mondatban egy "nem" szócska is! Tehát az értelme az, hogy nem tudok (még) jobbat csinálni, ezért keresem a lehetőségeket.
A kimért kábelekről is hasznosak a tapasztalatok, abból is tanulunk!

DHT
Nem tudnál egy kis észt osztani? Hogy mitől jó egy hálózati kábel? Kis R - nagy R, kis C - nagy C,
Kis L -nagy L, kis átmérő-nagy átmérő? Legalább elméletileg jó lenne tudni, hogy mire kellene törekedni.
De bárki elmondhatja. Elég misztikus terület!

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 23:33 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
GA2 írta:
Van ott a mondatban egy "nem" szócska is! Tehát az értelme az, hogy nem tudok (még) jobbat csinálni, ezért keresem a lehetőségeket.
A kimért kábelekről is hasznosak a tapasztalatok, abból is tanulunk!

DHT
Nem tudnál egy kis észt osztani? Hogy mitől jó egy hálózati kábel? Kis R - nagy R, kis C - nagy C,
Kis L -nagy L, kis átmérő-nagy átmérő? Legalább elméletileg jó lenne tudni, hogy mire kellene törekedni.
De bárki elmondhatja. Elég misztikus terület!


Nem akarok én észt osztani itt senkinek.
Jó drótom van amiből lehet csinálni pl: hálózati kábelt is.
Szívesen küldök készre szerelt kábelt meghallgatásra.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 23:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
tubes írta:
DHT írta:
Nekem csak egy fajta kábelem van.



Ja akkor passz . Azt hittem Néhai . Bocs.


Majdnem el hitetted velem hogy camintont kel szednem :lol:
Kár hogy tőlem nem kértél próbára.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 13:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.11. 12:58
Hozzászólások: 9
Hali!
Itt sokszor írtátok, hogy ezüst kábelt ajánlatok, meg, hogy az utolsó méterek számítanak, úgy hogy kérdeznék.
Műegyetemen végzett villamosmérnök vagyok és a műegyetemen dolgozok mint anyagtechnológus és lézertechnológus.
Szóval, nem vagyok laikus.
Kérdés:
Mivel tudjátok magyarázni a réz és ezüst kábel közti különbséget? Konkrétan a legprecízebb jeltovábbítási eszközöknél se használják, hanem az elektrolit rezet, mivel az ezüst nem tud többet semmiben.
Mivel tudjátok magyarázni azt, hogy a tápkábel ennyit hoz a hangon (egyáltalán hoz a hangon...)?( Szakdolgozatom lézersugaras mikrohegesztési gyártástechnológiáról szólt réz csatlakozók és vezetékek között... és sokat mértem ezt azt ezért nem tudom elhinni a fenti kijelentések többségét.)
Azt ugye tudjátok, hogy 1 zajos táphálózat zaját ha nem megfelelően szűrt az erősítő tápja mindenképpen hallod független attól, hogy te milyen kábelt használsz. Ha meg jó a szűrés/egyenirányítás akkor meg nem hallasz semmi zavart. :twisted:
Azért érdekelnek ezek a válaszok ennyire mer egy gépész kollégám félve fordult oda hozzám, hogy hasonló forumokon olvasott ezt azt és már nem tudja mit fogadjon el, mer hogy vagy süket és nem hall különbséget vagy nincs és fél hogy süket ...
Bármilyen méréssel valaha is bizonyítottátok, hogy az ezüst jobban szól mint a réz? és ha igen miért nem?....
Vagy az itt annyira ajánlott vezetékeknek profi aktív szűrői vannak amik minden hibát megesznek és a trafo nem lineáris viselkedését is simítják...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 22:33 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Most komolyan írtad ezeket?! :lol: Kicsit nézz már jobban széjjel a hi-fi világban!
Sajnos a kábelek közti különbség igen jól hallható, persze kel olyan lehallgató lánc amin ez kijön. ;)
Ez nem hit kérdése, viszont ez az a terület amit műszerekkel már nem lehet mérni sok esetben.
Csak hogy tovább borzoljam a kedélyeket, a forrasztó anyagok közt is hallható a különbség és stb...

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 22:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
vodkaboy22 írta:
Hali!
Itt sokszor írtátok, hogy ezüst kábelt ajánlatok, meg, hogy az utolsó méterek számítanak, úgy hogy kérdeznék.
Műegyetemen végzett villamosmérnök vagyok és a műegyetemen dolgozok mint anyagtechnológus és lézertechnológus.
Szóval, nem vagyok laikus.
Kérdés:
Mivel tudjátok magyarázni a réz és ezüst kábel közti különbséget? Konkrétan a legprecízebb jeltovábbítási eszközöknél se használják, hanem az elektrolit rezet, mivel az ezüst nem tud többet semmiben.
Mivel tudjátok magyarázni azt, hogy a tápkábel ennyit hoz a hangon (egyáltalán hoz a hangon...)?( Szakdolgozatom lézersugaras mikrohegesztési gyártástechnológiáról szólt réz csatlakozók és vezetékek között... és sokat mértem ezt azt ezért nem tudom elhinni a fenti kijelentések többségét.)
Azt ugye tudjátok, hogy 1 zajos táphálózat zaját ha nem megfelelően szűrt az erősítő tápja mindenképpen hallod független attól, hogy te milyen kábelt használsz. Ha meg jó a szűrés/egyenirányítás akkor meg nem hallasz semmi zavart. :twisted:
Azért érdekelnek ezek a válaszok ennyire mer egy gépész kollégám félve fordult oda hozzám, hogy hasonló forumokon olvasott ezt azt és már nem tudja mit fogadjon el, mer hogy vagy süket és nem hall különbséget vagy nincs és fél hogy süket ...
Bármilyen méréssel valaha is bizonyítottátok, hogy az ezüst jobban szól mint a réz? és ha igen miért nem?....
Vagy az itt annyira ajánlott vezetékeknek profi aktív szűrői vannak amik minden hibát megesznek és a trafo nem lineáris viselkedését is simítják...


Már ne haragudj, de fordítva ülsz a lovon! Mi magyarázzuk meg - akik gépészek, tanárok, na jó, vegyészek, hentesek, fodrászok - vagyunk, hogy miért szól az ezüst másképpen, mint a réz?! Mi magyarázzuk meg Neked, a szakembernek?! Mi - már legalábbis azok, akiknek a rendszere képes különbséget tenni az alkatrészek hangja között, és elég nyitottan állunk a kérdéshez, márhogyha van különbség, akkor hajlandóak vagyunk beismerni, hogy igenis van különbség - csak azt tudjuk, hogy hallunk valami különbséget. Sőt, többen ugyanazt halljuk, egymástól függetlenül. Ha kell, áltudományos magyarázatok hegyeit tudjuk idézni, a jobbak talán kicsit félve.
Szóval kéne már valami SZAKEMBER a pástra, aki hitelt érdemlően tudna mondani valamit, nem csak egy újabb teóriát gyártva.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 22:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.11. 12:58
Hozzászólások: 9
Az a baj egyre jobban szét nézek ebben a "világban" csak azt látom, hogy hozzá nem értő próféták etetik szegény laikusokat, mert aki hozzáértene az elvan magával és fórumok közelébe se megy... Nem azt mondom mit hisznek az emberek, placebo... Hanem tudományosan bizonyított tényeket. És aki azt állítja, hogy az emberi fül precízebb műszer mint amiket használnak a kutatók/mérnökök az baromi nagy h...e De most komolyan ennyi erőből a marsjáróra emberi fül mikrofont tettek volna... Vagy oszcilloszkóp helyett fejhallgatót és erősítőt használnának jelmérésre... El kell fogadni 1 vacak digitális 20MHz-es oszcilloszkóp nyomába se ér az emberi fül mint eszköz...
Az már más kérdés, hogy az audiofile gyártók félnek attól, hogy tényleges műszeres hasonlítgatás lenne két gyártó terméke között, mer sok minden "érdekes" kiderülne... De szerinted 1 komoly stúdióban (abban a kábeldzsungelben) ahol felveszik a zenét amit hallgatsz nagymami fonású tápkábelek vannak??? Vagy ezüst kábel métere 20 000huf-ért? Nem lenne az a stúdió aki megtudná fizetni ... és nem is akarná mer tudják rohadtul semmi hallható (mérhető) különbség nincs a 2 között...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 23:08 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Felvetésed csak akkor állja meg a helyét, ha ugyanolyan keresztmetszetű, ugyanolyan dielektromos állandójú szigeteléssel vannak ellátva, és a mechanikai felépítése is ugyanolyan az érpároknak.
Illetve még akkor sem teljesen állja meg a helyét, mivel a réz és az ezüst fajlagos ellenállása eltérő, valamint biztosan hallottál már a skin hatásról is, valamint az áramkiszorulás fogalmáról. Az idő múlásával bizony a kábelek megváltoznak, az ezüst és a réz is szulfatizálódik, és módosul a szerkezete, ezáltal kis mértékben a vezetőképessége is. Tény, hogy néhány jellemzőt mérni lehetetlen. A különbéget két kábel között én is elismerem, egyrészt, mert műszakilag felfogom, hogy mi történik (történhet), másrészt valóban lehet hallani a különbséget - egy jelkábelnél, valamint egy hangfalkábelnél biztosan. A hálózati kábelekkel én is szkeptikusabb vagyok, de megcáfolni nem tudom.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 23:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.11. 12:58
Hozzászólások: 9
Hálózati kábelekről beszéltem :)
Hangfal és jelkábel már más tészta de ott is olyan dolgokat ki hallani amit nem lehet kimérni... Nane---- Aki azt mondja, hogy jobb füle van mint 1 mezei analog scóp az várjon mert felhívom az agilentet és biztos havi milliós állást szerzek neki amiért cserébe tőlem még egy bocsánat kérést is kap a fenti pár hozzászólásom miatt. De mivel az elmúlt pár évtized azt mutatja ilyen bizony eddig még nem volt...Azt mondanám ne is vitatkozzunk ezzel a ténnyel, hogy 1 átlagos mérőműszer sokkal jobb precízebb jobb mint az emberi fül... No még aztán 1 profi...
Az meg ,hogy vannak tényezők amiket nem tudunk mérni arra meg azt mondom, hogy igen vannak: az ember agyában és én úgy fogalmaznék, hogy ez a placebo...
De teszek még 1 merész kijelentést ha van egy 1001Hz-es zenei ismétlődő hangunk és mellette egy 950Hz-es zenei ismétlődő hangunk de ez már csak 30-ad olyan erős akkor bizony 10ből 10 ember nem fogja meghallani, hogy ott van ez a második hang vagy nem...
(Elfedési jelenség utána lehet olvasni ezt bizony tudományosan több éve bizonyították és eddig 1 audiofile emberke se tudta megcáfolni pedig sok jelentkezett már a próbára...) Emellett kérdem én az emberi fület ti egyáltalán precíz eszköznek tartjátok??? (Én azt tartom annak ami 120dB jelszint különbség mellett is látja az 1001 és a 950 Hz -et.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 23:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.11. 12:58
Hozzászólások: 9
Az ezüst ás réz anyagösszetétel változásáról meg vigyáz mit írsz mer szerintem én sokkal többet mértem csupán réz vezetéket elektronmikroszkópban összetételt, mint te...
Ha te 1 réz vezetéken 50 év használat után tudsz hibahatár közeli (nem felületi ergo tiszta felületre csiszolás után) ellenállás változást kimérni akkor megtapsollak és várjál mer abból zongora szó is lesz meg 1 pecsét meg 1 nobel díj...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 23:51 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Te is nagyon jól tudod, hogy ezt a mérést lehetetlen végrehajtani. Mivel várni kellene 50 évet. Addigra az a műszer már nem műszer...

Oszcilloszkóppal te sohasem fogsz tudni ilyen apró változást kimérni. A legtöbb oszcilloszkóp vertikális felbontása 8 bit, ritkán 10-12 bit. Ez utóbbi már a Sándor Palota ára... Ráadásul ezt megfelelő sebességgel is tudni kellene (minimum 1Gs/s realtime)..
Hiába drága az Agilent, az is csak 8 bites.
Az emberi fül máshogy működik.

Ha elektronmikroszkóppal végeztél anyagvizsgálatot, akkor bizonyára tudomást szereztél a kristályszerkezet változásáról (hőhatás, nyújtás, hajlítás) is.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 23:53 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
(Egyébként a "mérési hibát" valószínűleg ott vétetted, hogy csak a vezetőt vizsgáltad és nem a kábelt.)

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 00:22 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
vodkaboy22 írta:
...Műegyetemen végzett villamosmérnök vagyok...

KOLLEGA!! :D
Bár Veled ellentétben én nem egy éve végeztem, hanem (sajnos) három évtizeddel régebben, de én se tudom magyarázni a jelenséget. ;)

A hatásokat hallani hallom, el is fogadom, sőt magam is alkalmazom.
Azt is elfogadom, hogy mások nem érzékelik ezeket a jelenségeket.
Az pedig, hogy (jelenleg) nem mérhető és magyarázható, abszolute hidegen hagy.

Speciel pont a fizika tapasztalati tudomány. Némely területen a tapasztalat és a mérés/bizonyítás akár évszázadokkal is eltérhet.

No, de mindez inkább már a Hobbielektronikára való. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 00:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Az ezüst ás réz anyagösszetétel változásáról meg vigyáz mit írsz mer szerintem én sokkal többet mértem csupán réz vezetéket elektronmikroszkópban összetételt, mint te...

A BME sem a régi már...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára FordPrefect 2013.01.12. 00:48-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 00:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.11. 12:58
Hozzászólások: 9
Nyilván egy kábel sok hatásnak ki van téve, de ezek a hatásokat mérni is alig tudjuk. Ha egy kábel (volt ilyen mérés több is) 20 év alatt nem változtatja mérhetően semmilyen tulajdonságát akkor kérdem én mi a fenét hallanak egy kábelen különbséget 1 hónap alatt???
Már megint abból indulunk ki ,hogy a fül van olyan jó műszer mint egy agilent... NO komment Akkor lennének páran akiknek a nagy cégek komoly pénzeket fizetnének mert olyat hallani amit mérni nem tudunk... És ezt bizony nagyon sok területen használnánk!!!
Végül már nem is a vezeték hanem annak alapanyagára tettem kijelentéseket...

(Ja és igen mértem kábelt ami lézersugaras hegesztésnek volt kitéve a hegesztetlen kábel és a hegesztéstől 20mm-re található kábel között gyakorlatilag nulla különbség volt, ha ilyen kritikus behatás mellett sincs mérhető különbség akkor egy sarokba félre tett nem piszkált áramjárta vezető sem változik évek alatt...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 01:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
FordPrefect írta:
Idézet:
Az ezüst ás réz anyagösszetétel változásáról meg vigyáz mit írsz mer szerintem én sokkal többet mértem csupán réz vezetéket elektronmikroszkópban összetételt, mint te...

A BME sem a régi már...


Bakker, BMGE-nek hívják már!
Még a végén eljutok oda, hogy szégyeljem, én is ott végeztem?
Mondjuk én lombik szakon 8-)

Ugye, mind tudjuk, hogy a Föld lapos ....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 02:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Bakker, BMGE-nek hívják már!
Tényleg? Kezdek leépülni :D . Azért sokaknak csak BME marad. Én még beszélgettem ott olyan lelkes emberekkel/ sík hülyékkel/ karrieristákkal mint Kisss p, illyés lombik nemárnagymarost, cseh indián füstös, stb. Bocs az offért, a sorrend meg nem azos a figurákkal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 10:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Régebben olvastam egy cikket, a HFM megszűnése utáni egyik , talán Hifi Piac ? hifis újságban, melyben Darvas László írt – a készülékek hálózati kábelein túllépve – a villanyóra utáni, a lakás villamoshálózat elemeinek, a kábelezés és kismegszakítók különböző fajtáinak „hangminőségéről”. Többéves, saját tapasztalatait írta le, konkrét megoldásokkal, kismegszakító típusokkal. Abszolút jószándékú, sokak számára hasznos írás.

Nos, a szerkesztők lehetőséget biztosítottak a cikk utáni vélemények, reakciók megjelenésére. Egyik ilyen vélemény ( és ezt bizonyára hasznosnak gondolták a szerkesztők ) egy friss diplomás villamosmérnök – meglehetősen tiszteletlen hangvételű – hozzászólása volt, melyben a legalapvetőbb elektronikai törvényekre hivatkozva gyakorlatilag megsemmisítette DL állításait, másképp fogalmazva; lehülyézte őt.

A legminimálisabb – témabeli - tájékozottság birtokában is egyértelmű, hogy a tudomány, pontosabban a fizika, ebben a pillanatban nem tud választ adni ezekre a tapasztalásokra, amelyek azért elég sok embert érintenek, legalábbis a hifis világban.
Ezért a tudomány inkább nem létezőnek tekinti ezeket a jelenségeket, ugyebár szigorúan tudományosan.

Számomra egyetlen kérdés merül fel, látva némi párhuzamot az idézett villamosmérnök és vodkaboy22 között.
A „Miért?”
Ha egyszer tudod, hogy nincs fizikailag helytálló magyarázat, mivel egyszerűen nem létezik, akkor miért teszed fel a kérdést? Talán, relatíve frissen szerzett tudásod szeretnéd egy új helyen csillogtatni, esetleg vicces hozzászólásokat gerjeszteni? Ez valami újféle „bulizás” ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 10:50 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Na látom ebben a réz-ezüst-fül-skóp témában összejön pár oldal : ))))))

DE PONT EZ A JÓ BENNE ...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 11:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.11. 12:58
Hozzászólások: 9
Vártam, hátha akad valami tényleg értelmes ok amit leírtok, de nem akadt. A fül mint jobb műszer ezt meg nem hiszem el, mivel az elmúlt évek nagyon szépen mutattják, hogy nem az.

Abba hagytam nem akarom tovább szítani ezt a vitát, mivel utána olvasva angol/német fórumokon a szakmai mérnökök között és a hívők között ugyanilyen viták folynak megoldás nélkül.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 12:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:24
Hozzászólások: 40
Itt nincs vita, itt sajnálat van. Te lesajnálsz minket, hogy a sok hülye ennyire egyszerűen bedől a placebo-nak.
És valóban, nem tudom megmagyarázni, de tudom demonstrálni. Akár neked is. A különbség ugyan hallásfüggő, de létezik, és ez a lényeg. Hiába bagatelizáljuk el, attól az még ott van.
Mérnökök milliói végeznek évről évre, de kevesen vannak, akik a szükség határait feszegetik. Ezen emberek nélkül nem lennének pl. repülőgépek, mert ki látott olyat, hogy egy levegőnél nehezebb tárgy repüljön. A többiek maradnak tisztességes „iparosok”, akik a megszerzett tudásuk alapján terveznek kockaházakat, panelokat, de nem építenek gótikus katedrálisokat, főleg nem elsőként.
Nincs ezen mit csodálkozni, más tudományágakban is megvannak ezek az emberek, a történészek pl. ha nem tudják egy talált tárgyról, hogy mire való, akkor az „biztos vallási célokat szolgált”, az orvosok meg kijelentik, hogy a betegség pszichológiai eredetű stb.
Te lesajnálsz minket, és azt várod, mutassunk egy kézzelfogható paramétert, amibe bele lehet kapaszkodni. Mi meg azt sajnáljuk, hogy itt van még egy ember, aki a képzettsége és tudása alapján kereshetné ezt a paramétert, de ehelyett ő is inkább a dogmagyűjtemény őrzőjeként bizonyítja a megtapasztalható dolgok lehetetlenségét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 14:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
vodkaboy22 írta:
Az a baj egyre jobban szét nézek ebben a "világban" csak azt látom, hogy hozzá nem értő próféták etetik szegény laikusokat, mert aki hozzáértene az elvan magával és fórumok közelébe se megy...


Na ide figyelj, öcsi!

A fórumtársaim nevében kikérem magamnak ezt a hangnemet!

Villamosmérnök vagyok, műszer szakon végeztem. 14 évesen, 29 évvel ezelőtt építettem meg az első erősítőmet önállóan (nem tanár bácsi fogta a kazemet), azóta foglalkozok hifivel. Én szakember vagyok, te nem.

Biztos, hogy ismeretlen dolog számodra az autodidakta képzés, a tapasztalati tudás. Itt a fórumon villamosmérnök létemre sok hasznos tanácsot kaptam kőműves, gépésztechnikus, stb végzettségű kollégáktól hifi ügyben. Ezúton is köszönöm nekik.
Neked semmi jogod nincs leszólni azokat az embereket, mert ők legalább építettek is valamit, segítettek is egymásnak itt a fórumon. Neked nincs jogod bírálni őket!

Sajnálatos, hogy a "Műszaki egyetem" műszakilag ennyire korlátolt (ennek ellenére arrogáns) alakokat is kienged diplomásként, mint te. De hát nem is jutott tovább a labor asszisztesnél.


A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára hifitibi 2013.01.12. 14:38-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 14:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Elnézést kérek minden fórumtársamtól, hogy így kifakadtam, de ez az arrogáns kis nyikhaj nagyon kihozott a sodromból.
Tudjuk, vannak fórumtársaink, akik ki tudnak hozni másokat a béketűrésükből, de ők legalább már letettek az asztalra valamit. De ez?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 14:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Kedves vodkaboy22,
Az alapvető tévedéseket tegyük helyre, nem a füleddel hallasz, hanem az agyaddal. A hallás mechanizmusa nem lineáris jelenség semmilyen szinten. A műszerek lineárisan mérnek.

De hogy az eredeti kérdésedre is választ kapj, javaslok egy egyszerű mérést:
Fogysz egy 1m-es réz vezetéket, és egy 1 m-es ezüst vezetéket. A bemeneten beadsz egyszerre 1hz-1MHz es jelet, hertzenként külön! A kimeneten figyeled a különböző frekvenciák időkésleltetését.
A réz kábelnek is lesz egy jellemző karakterisztikája, és az ezüstnek is, és a kettő nem fog megegyezni.
Szóval a csoporthutások között kell keresgélned, ha a megoldást valóban meg szeretnéd találni.
Vagy hogy nincs ilyen műszered? Hát a fül ezt meg bírja oldani!

Vannak olyan kábelgyártók, akik méregetnek, olvasd el, hátha segítség lesz a munkádban:
http://www.shunyata.com/Content/DTCD-meas.html

(Egy könyvtáros.)

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 14:50 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:10
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest
vodkaboy22 írta:
Vártam, hátha akad valami tényleg értelmes ok amit leírtok, de nem akadt. A fül mint jobb műszer ezt meg nem hiszem el, mivel az elmúlt évek nagyon szépen mutattják, hogy nem az.

Abba hagytam nem akarom tovább szítani ezt a vitát, mivel utána olvasva angol/német fórumokon a szakmai mérnökök között és a hívők között ugyanilyen viták folynak megoldás nélkül.



A jelenség amit elkezdtél feszegetni létezik és valószínű egy megfelelő hangrendszerben te magad is meghallod a különbséget, de ehhez tényleg jó rendszer kell, mert az otthoni Technics hifin hiába fogsz kábeleket csereberélni semmi különbséget nem fogsz hallani. Megmondom őszintén fogalmam sincs miért van ez a jelenség. Nagyon sokan próbálják mérni, nagyrészt eredménytelenül.
Félek tőle először az emberi aggyal kellene kezdeni és rájönni, hogy melyek azok a paraméterek amire különösképpen érzékeny az agy illetve a hallás, mert ugye a hallás az nem csak fizikai tényezőkből áll össze és a mostani szabvány mérési metódusok azt kell, hogy mondjam, hogy alkalmatlanok a szubjektív hangminőség érzet megítélésére. Most a hálózati kábel kérdést kezdted el feszegetni a rossz hírem az, hogy ez csak a jéghegy csúcsa. Ez kb. mindenre igaz. Most kicsit ki foglak akasztani, de még a készülékház anyagára is igaz. Az asztalon jól szóló áramkört beépíted egy fa dobozba és azt hiszed valamit elrontottál beépítés közben pedig nem......Mi az oka nem tudom és nagyon sokan nem tudják, de hallják a különbséget. Egyébként ha nekiállsz a tanultak alapján mondjuk hi-fi-t tervezni és építeni akkor max azt a színvonalat fogod elérni amit megvásárolhatsz a multik kommersz hifi kategóriájában. kommersz hifi alatt értem: Pioneer, JVC, Bose stb.
Egyébként lenne hozzád egy kérdésem amin gondolkodj el egy kicsit pl. mivel magyarázod azt, hogy a mai világban a high-end kategóriában rengeteg csöves végfoknak van létjogosultsága több ezer eurós árért amik mérés szempontjából csapnivaló paraméterekkel rendelkeznek? Pl.: 40Hz-15kHz-es átviteli sávval és akár 1-2%-os harmonikus torzítással félvezetősökhöz képest nevetséges pár Wattos kimenő teljesítménnyel, miközben félvezetős technológiával már elérhetőek olcsón egyszerűen több száz wattos kimenőteljesítmények ezred százalékos torzítási értékekkel?
Talán azért mert tényleges szubjektív hangminőség szempontjából ezek semmitmondó adatok?
És egy meghallgatás során, lehet jobban tetsző hangot produkál az "ósdi" csöves technika mint a hiper szuper mérési jegyzőkönyvvel rendelkező félvezetős?
Egyébként nem kell nekünk hinned, próbálj meg tapasztalatokat szerezni.
A fórumon van jópár mérnök és a szívük mélyén ők sem tudják a pontos okát az általad felvetett kérdésnek.
Ha jól tudom a mérnöki képzés szerves része egy bizonyos látásmód megtanulása is, melyenek a célja megoldandó problémák kezelése. Ne ess abba a hibába, hogy bezárod magad a tanult keretrendszerbe. Úgyhogy ismét azt ajánlanám, hogy első körben tedd el a műszert és hallgass meg pár ilyen rendszert akár kábeleket csereberélve, utána meg próbáld méréssel igazolni a hallottakat. Ez ilyen szempontból egy speciális terület itt fordítva kell gondolkodni és a legtöbbeknek ezért törik bele a bicskája, mert képtelenek kreatívan gondolkodni és kiszakadni a sok éven át tanult keretrendszerekből, pedig ezen a területen muszáj lesz, ha eredményeket akarsz elérni vagy választhatod a kényelmesebb "skatulyázós" utat is mely a hülye hívők vs. mérnökök csoportjából állhat. Ez viszont már rajtad áll.

A kollegáknak meg nézd el a heves hangvételű kommenteket sokan nem tudják higgadtan kezelni azt a kérdést, hogy tapasztalatok nélkül ide beesve megkérdőjelezed egyesek akár több évtized alatt elért eredményét.

Annyit még hozzátennék, hogy sokat mondogattad ezt az emberi fül vs. agilent témát. Itt az a kérdés, hogy tudod-e, a szkópot használni? Egyáltalán tudod azt,hogy mit kellene mérni? Azt kell, hogy mondjam nem és ez nem a szkóp és a fül hibája, de nem is a szkópod és a füled fogja megoldani a kérdést.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 16:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
vodkaboy22 írta:
Az ezüst ás réz anyagösszetétel változásáról meg vigyáz mit írsz mer szerintem én sokkal többet mértem csupán réz vezetéket elektronmikroszkópban összetételt, mint te...
Ha te 1 réz vezetéken 50 év használat után tudsz hibahatár közeli (nem felületi ergo tiszta felületre csiszolás után) ellenállás változást kimérni akkor megtapsollak és várjál mer abból zongora szó is lesz meg 1 pecsét meg 1 nobel díj...


Van (általában) annak a réz vezetéknek szigetelése is... Sajnos sokkal több jelenség létezik mint amit egyáltalán a "kezdetleges" múszereinkkel mérni tudunk, a mérési hibákról már nem is beszélve... Egy hagyományos szkópon még a THD is vagy 2-4 %-tól látható egyáltalán, ami már adott esetben (jól) hallható ;) Na persze az új FFT-s csodákkal azért már jobb (?) a helyzet :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 16:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.11. 12:58
Hozzászólások: 9
Hol írtam, hogy nincs tapasztalatom?
Hogy nem építettem már pár év alatt több erősítőt, előerősítőt, interkonnekt kábelt? És nem vagyok igényes zene hallgató aki képes egy vacak DA konverterért súlyos több tízezret kiadni mert azt már nem tudja összelegozni?
Azért a fórumon meglepődve utána jártam pár tudományos cikknek (elfogadott publikálásnak) és sajnos nem találtam olyat ami tudományos szinten elfogadott lett volna és bizonyította volna, hogy akár a tömör és a sok elemi szálas réz vezeték között csoportok tudtak volna különbséget tenni... Arról nem is beszélek, hogy arról viszont sok cikket találtam ahol bizonyították, hogy hallható frekvenciatartományban az átlagosnál jobb illetve az átlagos kábelek között nincs hallható különbség (se lineáris, se non-lineáris torzítás). Viszont olyan "cikkeket" - "méréseket" is találtam nagy számmal amik bizonygattak kábelek közti mérhető eredményt (megjegyzem egy se volt tudományosan elfogadott impakt-faktoros cikk).
Lehet olvasni:
http://www.roger-russell.com/wire/wire.htm#oxygenfree
http://www.chuckhawks.com/speaker_wire.htm
Szándékosan nem linkeltem olyan cikket ami nem elérhető mindenki számára (nem is biztos, hogy linkelhetem), de ezek elég jól leírják a tudományos véleményt, illetve a "nem tudományost is".

Végül elnézést kérek mindenkitől akit megsértettem, nem gondoltam volna, hogy ilyen mély "sebeket" hoz fel ez a téma. Nem is folytatom tovább. Annyin viszont érdemes elgondolkodni, hogy vajon az elmúlt 30-40 év alatt kialakult audiophile technológiákat miért nem kutatják/oktatják/használják a tudósok? És miért nem került bele mondjuk olyan precíz műszerekbe ahol a gyártó cégek képesek aranynál sokkal drágább anyagokat megvenni, csakhogy a háttérsugárzás problémáit csökkentsék.
(Példa egy AFM ahol a jeltovábbítás közben létrejött zajt tartjuk az egyik legnagyobb mérési hiba okozónak, miért nem használnak 20 000 dolláros hifi interkonnekt kábelt?)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 16:33 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
manta-z írta:
A kollegáknak meg nézd el a heves hangvételű kommenteket sokan nem tudják higgadtan kezelni azt a kérdést, hogy tapasztalatok nélkül ide beesve megkérdőjelezed egyesek akár több évtized alatt elért eredményét.

Részemről azért nem erről van szó. Én szakmai kérdésekbe bele sem mentem. Vele, minek?
Nálam az verte ki a biztosítékot, hogy MÉRNÖK ÚR, akinek fingja nincs a hifiről, ilyen arrogánsan szarozta a fórum "világának" szakértelmét, és többek között egy 20 megás szópot "jobb fülűnek" titulált egy embernél. (A pontos összefüggésre nem emlékszem, de nem is érdekel.) Tehát arrogancia, szaktudás nélkül. Ja, és lesz..om az anyagi részecskéket, meg csókoltatom az összes elektron mikroszkópot. Milyen a hangja?

Sokan voltak már itt a fórumon, akik megkérdőjelezték a tápkábelek "hangjának hatását". Nincsen azzal semmi baj, ha vannak olyan fórumtársak, akik nagyon jól érzik magukat PC kábellel, vagy villanyborotva kábellel. Ettől színes a világ. Véleményt is lehet alkotni...... kulturáltan.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 16:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.07. 20:18
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: itthon...
:roll: ....amennyiben egy alkatrésznek (ellenállás,kondi,tranzisztor....) lehet saját hangja ill. valamilyen irányban befolyásolja a hangot,akkor az lenne az igazi csoda,ha egy 2-3 méteres kábel nem tenné ugyanezt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 17:48 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:10
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest
Magam részéről annyi érdekel, hogy hallani lehet különbséget. És azt használom amelyikkel jobb hangot kapok. Az okát nem tudom, szeretném ha valaki megmondaná, de amíg nincs rá tudományos bizonyíték ami összhangban lenne a szubjektív megfigyelésekkel az nem azt jelenti, hogy nem létezik, mivel egyelőre azt sem tudjuk milyen mérési összeállítás lenne szükséges az eltérés detektálásához.
Amennyiben neked nem sikerült megtapasztalni a jelenséget nem azt jelenti, hogy nem létezik. Menj el valaki olyanhoz aki úgy gondolja, hogy van különbség és kezdjétek el csereberélni a kábeleket. Amíg ezt nem léped meg addig üres fingfűrészelés az ami itt folyik a részedről, mivel senki nem fogja tudni minden kétséget kizáróan tudományosan alátámasztani a jelenséget.
Az általad lobogtatott jegyzőkönyvek pedig nem olyan mérési eljárást tartalmaznak amivel a szubjektív hangzásbeli különbség megnyugtatóan detektálható lenne.
Tehát kb olyan ez, hogy az autók színei alapján próbáljuk meghatározni a végsebességüket.
Lehet következtetéseket levonni ami igaz is lehet, csak az igazi kérdésre nincs bevált mérési metódus.
Amúgy meg elárulom mi a különbség az általad is említett két "ellen"tábornak: Az egyik a füle alapján építi a cuccait zenehallgatásra a másik tábor meg a műszereinek. A gond meg ott van mindig, hogy a mért értékek nincsenek összhangban a szubjektív hangminőséggel a legtöbb esetben és a két tábor megpróbálja meggyőzni az ellenkezőjéről a másikat.
Egyébként téged mi motivál ebben a kérdésben? Mi a célod ezzel az egész eszmefuttatással?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 19:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Látom "szelet vetett" a kolléga, A mai tudomány állása pont azt bizonyítja hogy a fizikának csak a felszínét kapisgáljuk, nem vagyunk a "szent gráll birtokában" Az LHC és más részecske gyorsítókban manapság végzett kutatások is ezt támasztják alá.
Minél jobban bontják az anyagot szét alkotó elemeire annál több kérdés vetődik fel (vagy csak a számomra?) :roll:
A jelenlegi műszereket meg valóban ne hasonlítsuk a fülhöz ill. az ahhoz kapcsolódó agyhoz, mert felépítésben a jelenlegi műszerek "faék" egyszerűségűek az agyhoz képest. Valaki megmérte már szkóppal Beethoven V. szimfóniáját!? :)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 20:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.07. 20:18
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: itthon...
LHC....
Láttam egy remek riportot,az egyik magyar munkatárssal....elmesélte,hogy egyszer azért álltak le mert az egyik mágnestekercs ellenállása meghaladta a pár miliohm-ot...
Miért akkora baj ez...?
Hááát...tudják 6000A-nél....:-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 23:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Minél jobban bontják az anyagot szét alkotó elemeire annál több kérdés vetődik fel (vagy csak a számomra?)

Nem. Legalább ketten vagyunk, de szerintem nagyságrendekkel többen. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 11:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
vodkaboy22 írta:
1-Nem is folytatom tovább.
2-Annyin viszont érdemes elgondolkodni, hogy vajon az elmúlt 30-40 év alatt kialakult audiophile technológiákat miért nem kutatják/oktatják/használják a tudósok?
3- És miért nem került bele mondjuk olyan precíz műszerekbe ahol a gyártó cégek képesek aranynál sokkal drágább anyagokat megvenni, csakhogy a háttérsugárzás problémáit csökkentsék.

1 - Ez egy jellemző mai mérnöki mentalitás, amit magába szívott az oktatástól. Az egész Magyar oktatásra az jellemző, hogy a semmit oktatják végtelen részletességgel. Csak a saját álláspontot megvédeni minden áron. De hogy egy kicsit tanulni kelljen, és megvizsgálni azokat a dolgokat, amit a vitapartner felhozott, az egyáltalán nem szokás. Védeni a mundér becsületét. De milyen mundérét?
Őskövületek ülnek a vezető pozíciókban, és ma Newtoni fizikán kívül semmi más nem engednek bekerülni az oktatási anyagba. A lényeg, hogy megkapják a milliós fizetésüket, és ezt minél tovább, ha lehet.
2 - 100% biztos lehetsz benne, hogy kutatták, ami őket érdekli. Eleve rossz a logikai hozzáállás, miért kellene a kutatási eredményeket közzé tenni? Ez egy nagyon naiv válasz, hogy "hogy jó legyen mindenkinek". Itt nincs erről szó. Pénzt hozzon, ez az elsődleges.
Tudtad például, hogy a Marson van levegő? És fák is vannak. Milyen fura, hogy ezt nem nagyon hangoztatják?
3 - Ez pont a hálózati kábelek és a High-End témaköre, de mivel ez téged nem érdekel tovább, ezért nem is érdemes róla beszélni.

Kutatókat kérdezték meg, hogy hajlandóak lennének-e megváltoztatni a kutatási eredményeket pénzért. 7%-a igennel válaszolt! Ez borzasztó nagy szám! Itt már nem csak az elektronikáról van szó, hanem az ételekről is ami az asztalodra kerül.
A kutatók mindent be tudnak bizonyítani, és mindennek az ellenkezőjét is!

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 23:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.11.14. 22:12
Hozzászólások: 14
Üdv!

Kicsit off, de azért erre a témára is rá lehet húzni, meg most ahogy látom elég sok ismert nicknév idegyűlt erre a már-már provokációra.

Ez érdekes:
http://www.origo.hu/tudomany/20130111-e ... keles.html
Már értem, hogy miért húztok a kábelekre szép kígyóbőrt. Ha a szem szépnek látja, akkor az agy jónak hallja. :)
És ez most lehet, hogy nem vicc.

De hogy ne legyek teljesen off.
Van valami módszeretek az ismeretlen kábelek szigetelőanyagainak meghatározására?
Gyakran botlok olyan ismeretlen kábelekbe, amibe beleképzelek egy jó IC-t, vagy tápkábelt, de jó lenne valahogy az anyagok és szerkezet megismerése árán megsejteni, hogy mire számíthet az emer, még mielőtt nekiállna időigényes kísérletekbe fogni.
Pl, vannak leírások a műanyagok olvadási és égéspróbájáról, ami alapján jó közelítéssel megmondható az anyagfajta, pl. pvc, pe, pp, stb. Persze vannak mindenféle keverékek is gondolom, ott nem biztos, hogy egyértelmű lenne az eredmény.
A vezetőanyaggal ugye könnyebb a helyzet, már ha csak arra vagyunk kíváncsiak, hogy réz, arany, ezüst, esetleg valamilyen bevonatos az vezető, de mondjuk itt aztán vége is, mert hogy pl. OFC, az nem igen látszik.

Szóval vannak ilyen azonosítási módszereitek, ha a kábelekről nem lehet kideríteni semmit?

Üdv!

Kaszi


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.14. 05:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
kaszi28 írta:
itt aztán vége is, mert hogy pl. OFC, az nem igen látszik.

Szóval vannak ilyen azonosítási módszereitek, ha a kábelekről nem lehet kideríteni semmit?

Üdv!

Kaszi



Például az is jó azonosítási módszer ha nem kajálsz be mindenféle "reklámdumát" Minden rézhuzal OFC , különben nem lehetne húzni. Az, hogy ezt régen nem írták rá... Most jól hangzik. Profil vezetőknél már más a helyzet de ez IC kábeleknél nem érint minket.

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.15. 22:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Elég, ha egy szigetelő anyagot felismersz, és az a teflon. Tapintásra könnyű felismerni.
A PVC alkalmatlan hi-fi kábel szigetelésre, az elektronikában azért használják, mert nehezen éghető, ezért biztonságosabb szigetelést ad a házakban.
Az ismeretlen kábelre a legegyszerűbb, ha ráteszel 2 jó dugót, és meghallgatod.

Véletlenül találtam egy hálózati kábel tesztet, tanulságos elolvasni:
http://www.audiodrom.cz/recenze/kabely/262.html

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.16. 17:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 509
Hogy mit csinál a réz és az ezüst idővel? Idővel a réz oxidálódik, az ezüstből pedig ezüst-szulfid keletkezik, mert a levegőben levő kénhidrogénnel lép reakcióba. Ennek a vezetőképessége pedig még mindig jobb valamivel, mint a fém rézé.

sny21 írta:
Az idő múlásával bizony a kábelek megváltoznak, az ezüst és a réz is szulfatizálódik, és módosul a szerkezete, ezáltal kis mértékben a vezetőképessége is. Tény, hogy néhány jellemzőt mérni lehetetlen. A különbéget két kábel között én is elismerem, egyrészt, mert műszakilag felfogom, hogy mi történik (történhet), másrészt valóban lehet hallani a különbséget - egy jelkábelnél, valamint egy hangfalkábelnél biztosan. A hálózati kábelekkel én is szkeptikusabb vagyok, de megcáfolni nem tudom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.16. 17:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 509
Ezért is lehet a jövő (jelen) a 7N tisztaságú fémeké a hifiben UP-OCC (kábelek). Épp olyan elektronmikroszkópos felvételeket láttam, amin az látszik, hogy teljesen más a kristályszerkezetük , mint pl. az 5N tisztaságúaké, ráadásul az idő vasfogának is sokkal sokkal jobban ellenállnak, de nincs olyan sem, hogy egyik irányban jobban szólnak :D. A hangjuk pedig jobb, mint az 5N drótoké.

6c4c írta:
vodkaboy22 írta:
Az ezüst ás réz anyagösszetétel változásáról meg vigyáz mit írsz mer szerintem én sokkal többet mértem csupán réz vezetéket elektronmikroszkópban összetételt, mint te...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.16. 22:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hé votkásfiú! Hiába jártál a BME-re, látom nem tanultál semmit. (Aki csatlakozóhegesztésből írt diplomamunkát, az ne ebben a témakörben okoskodjon szerintem.) Labor1-ed, meg EMT-d csak volt neked is? Még elektrotechnikából is adtak jó pár alapot, hogy higgy a kábelek hangjában (különböző időállandójú dielektromos polarizációk a szigetelőben). Emberéletbe is került már, hogy egy mérnök hülye volt a kábelekhez. (A hosszú idejű polarizáció feltöltötte a kábelt, aztán rövidrezárás után fél órával mégis agyonvágta a takarítónőt című történet). Skin hatásról nem hallottál még? Hogy nem buktál meg 20 tárgyból? Már hangfrekin is nagyon szépen mérhető differencia van fél méteres kábelek esetén is. Az átküldött jelcsomagok spektrumán rendesen mérhető változásokat okoznak. Meg még mennyire hallható? Szerintem nagyon is. 100 féle magyarázat van rá, de én le...om, ha mérhető és hallható is, akkor mit téritgessek ilyeneket, mint te? Megtanítottak mérni nem? Megtanította neked Veszely a villamosságtant nem? Itt kell a hülyeségeidre elméleti magyarázatot generálni? Van elég jelenség, ami beleszól a drótok mérhető és hallható paramétereibe. Csak számolj egy behatolási mélységet 2mm átmérőjű, mondjuk rézkábelre, aztán gondolj bele, hogy viselkedik ez egy 20Hz-20Khz széles spektrumu jelen, ahol nagy áramok folynak, alacsony impedanciás terhelésre...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.16. 22:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
(Példa egy AFM ahol a jeltovábbítás közben létrejött zajt tartjuk az egyik legnagyobb mérési hiba okozónak, miért nem használnak 20 000 dolláros hifi interkonnekt kábelt?)


Ugyanazért, amiért nem ferrarit használnak ekehúzásra, hanem jonder traktort. A ferrari nem alkalmas a szántásra, de a traktor sem arra, amire az előbbi...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2013.01.16. 23:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Hanem tudományosan bizonyított tényeket. És aki azt állítja, hogy az emberi fül precízebb műszer mint amiket használnak a kutatók/mérnökök az baromi nagy h...e De most komolyan ennyi erőből a marsjáróra emberi fül mikrofont tettek volna...


Ó ember írsz olyanokat, hogy be... A fül az teljesen más dolgot csinál, mint egy mérőműszer. Nem lehet hasonlítgatni, ahogy egy spektrumanalizátort sem lehet egy logikai analizátorral összehasonlítani, pláne nem egy rákászhajóval... ;) Az agy neurális hálózata alapvetően minden téren mintázatokat keres és hasonlít össze. Ezt csinálja nagyon jól. Az emberi hallás az amplitudó és fázisspektrum analízisét végzi el legegyértelműbben. Aztán még a rosseb tudja milyen műveleteket végez ezen kívül. A lényeg, hogy a mintázatok közti különbségre megy rá, nem a precizitásra. A 440 hz-ről nem tudod megmondani, hogy 440hz-e, de meg tudod különböztetni a közvetlen utána jövő 450Hz-től. Meg meg tudod különböztetni, ha rá van modulálva 0,5%-os amplitudóval a 4Khz.
Arról nem is beszélve, hogyha felrobban tőled 3Km-re egy petárda, azonnal tudod, hogy milyen irányban volt...

OFF:

A marsjáródról annyit, hogy 2,5 megapixeles kamerát tettek arra a sz...a, mikor polgári személy is vehetett már 147 megapixelest. Elgondolkodtató nem? :D Van még pár ezer ilyen példa...
Az egy paraszt vakítás, hogy lökjenek valamit az embereknek, mire is megy az az elképzelhetetlenül sok lóvé. Attól a marsjárós hülyeségtől, rakétatechnikától 100 évvel előrébb járnak technikai színvonalat tekintve, csak azt nem fogják az orrodra kötni. Ha valami éri azt a sz..rt, akkor odamennek 5 perc alatt, aztán megrugdossák egy kicsit. :mrgreen: Kínosan ügyelnek, milyen fényképek kerülhetnek attól nyilvánosság elé, cenzúrázzák, stb...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 300 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség