audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.26. 03:16

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 300 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 23:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Ide lehetne betenni a jól sikerült DIY hálózati kábelek recepjét, és esetleg a rosszul sikerültekét is - okulásul.
Nekem most a koax kábeles hálózati kábel vált be eddig.
Az első változatban olyan 75ohmos vastag koaxot kell keresni, aminek valódi réz a közepe.
A külső szigetelést, és az árnyékolást le kell szedni. Megmarad a középen lévő fehér szigetelt belső rész. Ebből kell 3db. Szorosan össze kell tekerni (jobbra) , egy kis szigetelő szalaggal összefogatni a két végét, hogy ne ugorjon szét, és az egészet behúzni egy zsugorcsőbe.
2 végére dugót forrasztani, és már kész is. Aki még biztonságosabbra szeretné csinálni, az a 3 eret, (vagy csak a fázist és nullát) külön is behúzhatja 1-1 csugorcsőbe, és utána egy közös csőbe.
Az utolsó változatban a koax belső részt bevágtam (félig), óvatosan kihúztam a belső eret (itt lehet vas is) beletettem egy vastagabb @1,2 rézdrótot, "gázos" teflon szalaggal körbetekertem.
Ezt 3x megcsináltam és az egészet ismét zsugorcsőbe húztam, gáz fölött rázsugorítottam és feltettem a dugókat.
Sajnos drága kábel nincs otthon, amihez sikerülne hasonlítani, de szerintem elég jó ár/érték arányú!

Még egy fontos dolog, az frissen elkészült kábeleket érdemes járatni. Én a PC-be dugom, ott megy pár napig, itt van áram is, impulzusok is szaladgálnak, szóval felkészülhet a való életre.

Ha valakinek van valamilyen ötlete, amit megcsinált és bevált, akkor szívesen olvasnék róla!

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 23:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 09:44
Hozzászólások: 216
Na ez a téma engem is érdekelne.

Ez a vastag koax mit jelent? Mennyivel vastagabb a normál kábel TV-s koaxhoz képest?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 06:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Az lesz az, normál TV's koax. Csak létezik már 3mm-es változat is, de az nem jó - ide.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 18:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Sziasztok!

Írtam már én erről a konstrukcióról még a régi fórumon.
http://forum.audiodiy.hu/viewtopic.php? ... &start=525

A koax azért jó mert habosított polietilénből van aminek nagyon kicsi a dielektromos állandója, szinte ugyanakkora minta a tefloné. A zsugorcsövet meg azért raktam rá anno mert nem találtam más szigetelő csövet. Kicsit nyomoztam utána és kiderült hogy a zsugorcső mint anyag szintén alacsony dielektromos állandóval rendelkezik. Magyarán az erek közötti kapacitás nagyon alacsony lesz (a zsugorcső e szempontból nem számít inkább amolyan woodoo). Volt pár próbálkozásom a vékony koaxal is, úgy is hogy az erek közé pamutszálat varrtam de nem jött be (bágyadt, dinamikátlan jellegtelen lett).
Vastag drót az igazi. Koaxnál vigyázni kell mert sok változat van, nekünk az a jó aminek a belső ere tömör és tiszta réz. Van sodrott konstrukció illetve rezezett vas is. Ezek felejtősek.

A következő lépés az lett hogy Darvas László nyomán elindultam a vastagabb egyeres drótok felé. Régebben is próbáltam már de valahogy nem jött be, torzított. Viszont, ahogy fejlődött a rendszerem annál inkább előnyösen szerepel a vastag egyeres drót.

Gondoltam egy merészet és tavaly év végén rendeltem a Conradtól talán 4 vagy 5mm belső lyukkal rendelkező szilikoncsövet. Vettem 2,5 mm vastag tömör egyeres drótot a villanyszerelő boltból. Meglehetősen drága!
A PVC szigetelést levágtam aztán a vastag drótot a gáztűzhely tüzén lassan áthúztam és hagytam lehülni. Ezt eljátszottam párszor. Az eredmény az, hogy a réz teljesen puha, lágy lesz. A felületét már nem emlékszem hogy lecsiszoltam-e.
Behúztam a szigetelő csőbe, aztán két ilyen szigetelt eret zsugorcsőbe toltam. Én nem zsugorítottam rá a csövet lustaságból, lazán hagytam, így szerencsés esetben a két szál kissé távolabb is kerülhet egymástól (kisebb belső kapacitás).
Villásdugónak olyat vettem aminek az érintkezője sárgaréznek tűnik, (nem nikkel bevonatos ).
Ezt használom a DAC-hoz, e még egy adag van a végfokhoz is. Majd ha lesz kedvem azt is összerakom.
GA2-nél ezt a kábelt próbáltuk és nagyon jól szerepelt. Mondjuk nem olyan filléres mint a koax belső. Ár/érték arányban az lehet az egyik legjobb.

További terv lenne a poliuretán cső kipróbálása! Postaköltség miatt drága. GA2, ha van kedved kipróbálhatjuk. (fele lenne a postaköltség)

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 19:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
A PU csövet még nem tudom, mert attól is függ, hogy mit kell bele tenni.

Nekem tetszik ez a teflon kábel is:
http://diyaudioprojects.com/Power/diyMains/
Belden 83803 Shielded Cable - nem tudom itthon lehet-e kapni:

Ez is érdekes (nem diy):
http://mojo-audio.com/XPC-5-Ribbon-Power-Cord-XPC-5.htm
Ilyen réz szalag nincs valakinek sok? OFC-be esetleg - csak vicceltem. Egy próbát megérne.

Nekem is az a tapasztalatom, hogy a vékony vezeték nem jó 230Vra, akárhogy sodortam, csavartam, mindig színezett valahol, vagy hiányzott valami valahol.

Egyetértek istipistivel, a vastagabb réz irányába kellene elmozdulni, vagy ezüst is lehet, (vagy keverve?). Hogy kilója most az ezüstnek? Nem tudom a pénzverdei ezüst teljesíti-e az OFC kritériumot, vagyis elég tiszta a mi céljainkra? Van ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalata?

Volt nekem 50cm orosz katonai koax, 1-1,2cm külső átmérővel. Belül 3-4 ér ezüstözött-réz volt, körülötte vastag, kemény teflon, utána ezüstözött-réz árnyékoló harisnya, legkívül valami fehér pamut/üveg szigetelés. Állítólag a Mig repülőkben használták, és tűzálló.
Jó lenne 3m belőle kipróbálni..


Csatolmányok:
Magyarázat: Orosz koax
koaxx.JPG
koaxx.JPG [ 197.45 KiB | Megtekintve 79949 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 19:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 09:44
Hozzászólások: 216
Fölmentem a tetőtérbe, találtam pár elég régi, már használaton kívüli koax káblelt. Szerintetek ezek milyenek?

Az egyik normál fehér TV koax, RG-6U jelölésű, régi, még az árnyékoló harisnyája is réz. Meglepően lágy. A vezető körül habosított fehér műanyag. a Vezető 1mm átmérőjű, kb 0.785mm2 keresztmetszetű.

A másik fekete "AM MICRO COAXIAL CABLE", vezető keresztmetszet és árnyékoló harisnya ugyanaz, mint az előzőnél, azonban itt a vezető körül nem habosított, hanem átlátszó, keresztmetszetében szabályosan lyuggatott műanyag található.

A harmadik a régi nagy parabola antenna kábele, fekete, vastag, köpennyel együtt elég merev koax. A kábel külső átmérője 12mm, a vezető körül vastag fehér habosított műanyag. A vezető átmérője kb. 1.95mm, keresztmetszet kb 3mm2

Jó lehet szerintetek a legutóbbi kábel? Kicsit esetleg megfaragva a habosított műanyagot, mert ebből 3 ér már elég vastag lenne...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 20:01 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Merev kábelrendszerhez nagyon jó elektronika kel, s ha mindez ráadásul ezüst, még jobban kijönnek az áramkörök gyengeségei.
Interconnektnek max 1,4mm (min1mm) , Hálózatinak, és készülékbelső GND-hez 2mm nagytisztaságú lágy tömör ezüst a legjobb.
HB1-hez meg jelenleg az AI csövessel 1,4mm selyemszigetelésű rézderótot használok. (Zolinak pl nem tetszett) Viszonylag lassan "ég" be.
Rezet takonylágyra megypirosra hevítés, majd hirtelen vizbe mártással lehet készíteni, de utána nem szabad hajlítgatni, mert visszakeményedik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 21:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 09:44
Hozzászólások: 216
akki írta:
Merev kábelrendszerhez nagyon jó elektronika kel, s ha mindez ráadásul ezüst, még jobban kijönnek az áramkörök gyengeségei.
Interconnektnek max 1,4mm (min1mm) , Hálózatinak, és készülékbelső GND-hez 2mm nagytisztaságú lágy tömör ezüst a legjobb.
HB1-hez meg jelenleg az AI csövessel 1,4mm selyemszigetelésű rézderótot használok. (Zolinak pl nem tetszett) Viszonylag lassan "ég" be.
Rezet takonylágyra megypirosra hevítés, majd hirtelen vizbe mártással lehet készíteni, de utána nem szabad hajlítgatni, mert visszakeményedik.


Akki ezek a méretek kábelátmérőt jelentenek? Ha igen, akkor ez tiszta eztüstből kész anyagi csőd...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 21:47 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
istipisti írta:
Van sodrott konstrukció .... Ezek felejtősek.

Hmmm....
Azért az ilyen sommás kijelentések előtt azért illik (minimum) utánaolvasni mások tapasztalatainak is.
A kifejezetten jónak (sokak és nem a gyártók/eladók által) minősített hálózati kábelek között a sodrott erekből álló konstrukciók elég számosak. Számszakilag szvsz számosabbak, mint az egyeres konstrukciók.

Mondjuk az is igaz, hogy egy gyártó, de még egy DIY guru sem kultiválja a koax erek hálózati felhasználását. :D

Mondom úgy, hogy még ma is használok koax (Belden 89259, 89248 -sodrott!-) teflon szigetelésű ereket, bár az igaz, hogy interconnect céljára.

Én speciel hálózati célra ilyeneket használok:
http://www.vhaudio.com/images/shieldedt ... irbulk.jpg
http://www.vhaudio.com/images/starquad.jpg
http://www.vhaudio.com/wire.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 22:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Akkor úgy írom hogy számomra. :)

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.15. 07:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
horvlas írta:
A harmadik a régi nagy parabola antenna kábele, fekete, vastag, köpennyel együtt elég merev koax. A kábel külső átmérője 12mm, a vezető körül vastag fehér habosított műanyag. A vezető átmérője kb. 1.95mm, keresztmetszet kb 3mm2

Jó lehet szerintetek a legutóbbi kábel? Kicsit esetleg megfaragva a habosított műanyagot, mert ebből 3 ér már elég vastag lenne...

Ez jól hangzik! Én mindenképpen kipróbálnám! Ha a külső műanyagot leszeded, már csak 10mm lesz a külső átmérő, az még kezelhető. Úgy kellene szétbontani, hogy az árnyékoló harisnyát épségben megmentsd! Lehet úgy, hogy a 3 eret háromszög alakban rendezed el, és lazán megcsavarod hosszában, és lehet úgy is, hogy 2 eret használsz (N, L) és a védőföldnek veszel hasonló méretű vastag egyeres sima vezetéket, ez fut majd a két vastag ér között.
A csatlakozók felőli résznél tényleg vastag a szigetelés a jó szereléshez, ezért a két végén 8-8cm-t le kellene szedni a 10mmes szigetelést, és a "sima" 5mm es koax szigetelését ráhúzni. Ezzel már be lehet kötni a dugókba, egy kis farigcsálás után. Az 5mmes koax ráhúzásához több módszer kínálkozik, vagy levágsz egy 15cm es darabot a "vastag" koax középső eréből, és megmelegítve átnyomod a közepén, aztán kihúzod és a megpucolt ér végére húzod, vagy félbevágod az 5mmes koax szigetelést, és úgy teszed rá, kicsit ilyenkor "eláll" a két vágási szél, ezért teflon szalaggal szorosan be lehetne tekerni, akár 2x is (0,15 vastag gázos teflon). Az így elkészített 3 ér laza sodratára kerülhet egy zsugorcső, és utána lehet feldugózni. Vagy a zsugorcső fölé még rátekerni a leszedett árnyékoló harisnyát, a forrás oldalon a védőföldhöz kötni, és egy másik zsugorcsőlvel még egyszer bevonni.
Volt itt az asztalon egy Legrand villásdugó, ebben a vezeték fogadó furat @3mm, úgyhogy bele kell mennie a 2mmes érnek, a másik oldalon úgyis forrasztva lesz.
Forrasztás után még jó sok FBS szilikon ragasztót szoktam a csatlakozókba nyomni (réz dolgokra nem), ez megvédi a kicsúszástól, és megakadályozza a mozgatás által létrejött esetleges zárlatokat.
A két végére, akol vékonyabb, valószínűleg vékonyabb zsugorcső is kell.

Nálunk elfogyott az üzletből a zsugorcső, talán sokat kísérleteztem?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.15. 17:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Találtam véletlenül egy oldalt, ahol a hálózati kábelek mérésével foglalkoznak:
http://www.shunyata.com/Content/DTCD.html

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.15. 18:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Megcsinálni nem tudnám, de ötletnek jó lehet: gázos boltban szokott lenni vas-konstatán thermoelem, lángőrnrek használják. 800mm hosszút is láttam, régebben 1-2 eFt/db volt. Interkonnektnek sztem jó - külső vezető kb. 4mm, belső vezető kb. 1mm, mindkettő tömör réz, a belső vezetőn valami selyem vagy pamut szigetelés van, meg jó sok levegő. Az őrláng vezeték is jó lehet valamire, ez is 4mm külső átmérő, belső meg lehet saját - olcsóbb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.15. 18:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
GA2 írta:
Találtam véletlenül egy oldalt, ahol a hálózati kábelek mérésével foglalkoznak:
http://www.shunyata.com/Content/DTCD.html

Nem tudom, vajon mi következik ezekből a mérésekből? DC tranziens lefutások valamilyen szimulált (?) lezárások között? A generátor 30VDC, a terhelés szimulált tápegység. Nekem elég életszerűtlennek tűnik, valamilyen összehasonlításra talán alkalmas. Az alkalmazási környezetben a hálózati kábel alacsony-impedanciás, főleg induktív (ismeretlen és változó) lezárásokat köt össze. A fő probléma, hogy hifis alkalmazásban a kábelen nagy áramtranzienseknek kell átfolyni (dióda-nyitások) a lehető legkisebb hozzáadott lengések nélkül, miközben nem árt ha csillapítja is tranzienseket, de mégis ne korlátozza az áramfolyást, ami dinamika veszteséget okozhat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.15. 20:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Akit érdekel tudok adni meghallgatásra DHT audio midnight kábelcsaládot(táp, IC, hangfal ez utobbi most 2m ) Idáig minden rendszerben ahol idáig próbáltuk nagyon jó eredményt hozott.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 00:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
istvan01 írta:
Nem tudom, vajon mi következik ezekből a mérésekből? DC tranziens lefutások valamilyen szimulált (?) lezárások között? A generátor 30VDC, a terhelés szimulált tápegység. Nekem elég életszerűtlennek tűnik, valamilyen összehasonlításra talán alkalmas. Az alkalmazási környezetben a hálózati kábel alacsony-impedanciás, főleg induktív (ismeretlen és változó) lezárásokat köt össze. A fő probléma, hogy hifis alkalmazásban a kábelen nagy áramtranzienseknek kell átfolyni (dióda-nyitások) a lehető legkisebb hozzáadott lengések nélkül, miközben nem árt ha csillapítja is tranzienseket, de mégis ne korlátozza az áramfolyást, ami dinamika veszteséget okozhat.

Nekem sem teljesen világos mit és hogyan mérnek.
Az is lehet, hogy nem életszerű, de ha betesznek egy "fekete" kábelt, és egy gyári drága kébelt, és jól látható a külömség, akkor a módszer talán használható egy bizonyos DIY kábel minőségének a megítélésére.
A kérdés az, hogy mi legyen az adó oldalon, és milyen legyen a terhelés (R; R-L-C ?)
HaWaLinn írta:
...vas-konstatán thermoelem...

A réz cső jó lehet a céljainkra, csak nem lehet túlságosan megcsavarni, mert összeroppan.
DHT írta:
Akit érdekel tudok adni meghallgatásra DHT audio midnight kábelcsaládot(táp, IC, hangfal ez utobbi most 2m ) Idáig minden rendszerben ahol idáig próbáltuk nagyon jó eredményt hozott.

Nekem még most korai, de ha végre elérek valami eredményt, akkor lehet róla szó. Kicsit félve kérdezem, hogy el lehet árulni, hogy sodrott, vagy egy eres, és hogy milyen a kialakítása?

Nézelődtem még ezzel a Shunyata kábellel kapcsolatban, az egyik oldalon volt egy fotó a belső részéről, ez alapján akár lehetne is fonni egy ilyet egy lelkes DIYesnek.
Igaz ez a régebbi változat, és mint írták ezt kézzel készítik. Jó vastagok a vezető keresztmetszetek 12-5 AWG-ig. Egy másik képen a felhasznált huzalt látni, nincs valakinek ilyen "finom" eres 4-6-8 kvadrátos vezetéke? Talán egyeres vezetékből megcsinálva is működne. Van benne még egy különleges anyag, ami a nagyfrekvenciás rárakódott zavarokat hűvé alakítja át, így szűr. Hasonló mint a ferrit gyűrű, de annak valamilyen káros hatásaitól mentes. Nincs valakinek ötlete, hogy mi lehet ez az anyag?
A mostani kábelek hasonló szerkezetűek, de már géppel fonják, és a legkisebb is 12 AWG (3,31mm2), és 130db különálló érből van megfonva. A legnagyobb 5 AWG (16,76mm2), és 600db különálló érből készül.


Csatolmányok:
Magyarázat: Vezeték és különleges anyag
CDA101 copper.JPG
CDA101 copper.JPG [ 100.29 KiB | Megtekintve 79842 alkalommal. ]
Magyarázat: Fonás
_Anaconda Helix.JPG
_Anaconda Helix.JPG [ 26.04 KiB | Megtekintve 79842 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 07:48 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Igen el lehet árulni :) Egyeres 0.32mm vezető szálakból áll PTE(a teflonhoz hasonló anyag csak égéskor nem bocsájt ki mérgező anyagot) szigeteléssel 2000V átütési szilárdsággal, az IC-nél 3-3 vezető van szintén ilyen elrendezésű a táp és a hangfal 6-6 vezetőből áll. Van akinél az ezüst Kondó kábeleket váltotta le ;) .

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 09:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Érdemes tanulmányozni a Psaudio power-cable koncepcióit.
Náluk az első szempont a zajelnyomás aminek legfontosabb eleme a többszörös árnyékolás többféle technikával. Az AC12 kábelük 4xszeres árnyékolású. A zajelnyomást ugye több irányból kell biztosítani, kábel külső környezetéből, a kábel belsejéből kifele, az elektromos hálózat felől és a táplált készülék felöl érkező zajkomponensekre.
Fontos a vezető anyaga elegendően nagy keresztmetszettel amihez LC-OFC és PCOCC-t használnak. Dielektrikum PE és PE-hab.
http://www.psaudio.com/uploads/files/Pe ... _paper.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.25. 13:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
A hálózati kábel árnyékolását hová kell kötni?
Az egyik végén a földre?
Vazze


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.25. 13:57 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Vazze írta:
A hálózati kábel árnyékolását hová kell kötni?

Mikor hova... ;)

Használok "kéteres" árnyékolt hálózati kábelt (NEM interconnect szerű kábel! :) ), aminek az árnyékolását a hálózati dugónál kötöttem "földre" (lebegő föld). Használok háromerest, aminek az árnyékolása szintén így van kötve. De használok olyan kéterest is, aminek a készülék oldalon van a "földelése". Ez sem rossz megoldás.

Elvileg az árnyékolást mindig a forrás oldalon (és csak ott) kell földelni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.25. 15:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
euro21 írta:
Vazze írta:
A hálózati kábel árnyékolását hová kell kötni?

Mikor hova... ;)

Használok "kéteres" árnyékolt hálózati kábelt (NEM interconnect szerű kábel! :) ), aminek az árnyékolását a hálózati dugónál kötöttem "földre" (lebegő föld). Használok háromerest, aminek az árnyékolása szintén így van kötve. De használok olyan kéterest is, aminek a készülék oldalon van a "földelése". Ez sem rossz megoldás.

Elvileg az árnyékolást mindig a forrás oldalon (és csak ott) kell földelni.


A forrás oldal helyett praktikusan mégis inkább azon az oldalon, ahol a központi földelés közelebb esik, és alacsonyabb impedanciával van jelen. A hálózati áramnál természetesnek tűnik, hogy a fali konnektor oldal van közelebb. Ha viszont a zavarforrás oldaláról nézzük, akkor is jó, többnyire a hálózat felől kapjuk a "zajokat", de nem ritka, hogy a táplált készülék a zajgenerátor, ekkor mégis inkább a készülék oldal a jobb árnyékoló bekötés. A külső (levegőn át) zajvédelem szempontból megint csak a konnektor oldal a jobb, oda kell söntőlni a zajokat. Ennek aztán következménye, hogy gyakran bekötik mindkét oldalt, csak így nyílt terepet biztosítunk az áramhuroknak, amit a sima földeléssel, jelföld lekötésekkel már egyszer lehet előállítottunk. Na ezért jó a stúdiókban kötelező szimmetrikus jelátvitel, amit jelcsatoló trafókkal tovább lehet javítani, földhurok szempontból mindenképpen. Itt is fontos figyelni a csillag elosztást, ha szabályos akkor nincs földhurok, legalábbis az árnyékoló hálózat felületén.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.25. 18:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
Idézet:
Mikor hova...


Elfelejtettem írni, hogy 3 eres + árnyékoló harisnyás kábelnél.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.25. 19:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Vazze írta:
Idézet:
Mikor hova...


Elfelejtettem írni, hogy 3 eres + árnyékoló harisnyás kábelnél.

ha csak két ér van + harisnya, akkor nincs választási lehetőség. ( persze ha nem kettős szigetelésű készülékről van szó)
Külön játék az lehet még, ha dupla árnyékolás van a 3 vezeték körül. akkor én belső harisnyát a készülék oldalon, a külsőt a konnektor oldalon kötném be.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.26. 13:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
Köszi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.27. 00:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Végre sikerült elérnem valamit hálózati kábel ügyben!

Próbáltam növelni a keresztmetszetet, de egy idő után már nem volt kör keresztmetszetű vezetékem. Viszont találtam téglalap kersztmetszetűt! Ezen eredetileg "cérna" szigetelés volt, de azt úgyis le kellett szedni a kilágyításhoz. Találtam még csillám szalagot (0,1mm vastag), gondoltam ez jó lesz szigetelésnek, mivel a csillám kondik hangja is nagyon jó. A kivezetéseknél @2,2Cu huzal van, mert másként nem tudtam bekötni a csatlakozókba (kilágyítva!)
Ez úgy csatlakozik, hogy kifúrtam a lapos vezetéket, és a 2,2es vezeték végét kalapáccsal leperemeztem, befűztem a lyukon és lehajtottam, és még kalapáccsal szorosra vertem. Azután egy 500W-os pákával még meg is forrasztottam az egészet, egy kis ezüstös forrasszal. (A forrasztás éles/szúrós részit le kell reszelni, nehogy átfúródjanak a szigetelésen!)
A kivezetésre szilikon cső került, fölé teflon szalag, fölé zsugorcső, és a 3 ér köré még egy zsugorcső (Fő a biztonság!) A téglalap keresztmetszetű vezetőn van egy csillám szalag feles átlapolással, jó szorosan feltekerve, és még egy vastagabb zsugorcső. Az így elkészült ereket a lapos oldalukkal egymás mellé tettem, a forrasztások kifelé állnak mindkét oldalon. Mellé tettem még egy merev @2es huzalt, amin a védőföld közlekedik. Az egészre árnyékoló harisnyát húztam (betáp oldalon testre kötve) , és még egy vastag zsugorcsőbe behúztam az egészet.
Az így elkészült kábel elég merev, de a kilágyítás miatt jól be lehet "idomítani" a helyére, a két vége (10cm) még jobban mozgatható.
És most jön a lényeg, a hangja! Bekötöttem a "koax hálózati" helyére, és hatalmas javulás történt! A tér 40%-al megnőtt minden irányban, a basszus olyan mély és gyors lett, hogy néha megijedtem, a magasak finomak és puhák, előjöttek a pici neszezések, motozások a zenében. Szóval élmény hallgatni. Azóta csináltam minden komponenshez, és minden kábelcserénél tovább javult a rendszer.
Kíváncsiságból kölcsönkértem egy jobb gyári kábelt, egy Harmonic Technologi ProAC-11-et.
Hasonló volt a két kábel, de a Harmonic a magasakkal csinál valamit, ami nem tetszett, és a tere is kisebb egy kicsit.
Mindenkinek javaslom, hogy csináljon valami hasonló kábelt magának, jó széles/lapos réz vezeték kell hozzá (7-10-15 stb. mm), és csillám helyett talán(?) teflon szalag is megteszi két rétegben+zsugorcső. Egyébként hegesztő trafó szekunderéhez használnak ilyen vastag vezetéket. Ha valaki nem találna a közelében, írjon egy pü-t, van 1-2kg.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.27. 07:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Mi ez a csillám szalag, ilyenről még nem hallottam?
A csillám törékeny ásványi lemezekből áll, nehezen hajítható törés-sérülés nélkül
A csupaszított lapos rézdrót keresztmetszete mekkora, mm2-ben ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.27. 16:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Valóban törékeny, ha vastag. Ez nagyon vékony és így hajlékonyabb. 0,1mm vastag. Ebből 0,08 a csillám, és ez van rádolgozva egy 0.02es műanyag filmre. Tekeréskor ez a film kívül van, és a csillám kicsit töredezne is, ez rásimítja a felületre.
Kb.16cm2 a csupasz réz keresztmetszete.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.27. 16:47 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Még az 'átkosban' dolgoztam a GVM-ben, ott lapos tekercselőhuzalra sütötték rá az akkor még Svájci, és Samica néven futó szallagot, ami csillámféle volt valamiféle hordozón. Most ezt találtam, név ua
http://www.vonroll.com/downloads/brochures/CABLOSAM.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 07:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Igen, valami ilyesmi, de más gyártó, mert papír szalag a közepe a tekercsnek.

Időközben a hálózati (készülék oldali) csatlakozóval kapcsolatban rájöttem egy érdekes dologra.
Kis csavarok lettek volna a vezeték rögzítésére, de ebbe @2,5-ös vezetéket nem lehet betenni, ezért kivettem a csavarokat, és megforrasztottam. Később kiderült, hogy a csavarok gátolják meg, hogy az érintkező hátra csússzon bedugáskor. Ezen úgy lehet segíteni, hogy a vezetéket átdugom a furaton, 90°-ban lehajtítom, és így forrasztom meg. 1,5-2mm-t kiáll lefelé, és ez fogja meggátolni a kicsúszást. A kábel rögzítő részt is meg kellet tuningolni, egy üvegszálas panel darabból reszeltem lefogatót, és így sikerült a 3 bemenő vezetéket leszorítani. Az eredeti kis leszorító túl kicsi. Persze aki Furutech csatlakozót használ (10000-75000Ft), annál valószínűleg nem fordul elő ilyen dolog.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 09:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:44
Hozzászólások: 258
Tartózkodási hely: Budapest, Óbuda
GA2 írta:
...Persze aki Furutech csatlakozót használ (10000-75000Ft), annál valószínűleg nem fordul elő ilyen dolog.
Igen ezt már kérdezni is akartam, hogy a csatlakozokkal mi van. Erről mindenki megfeledkezik, pedig egy tapkábel minőségében az is nagyon komoly szerepet jatszik. Van minőségben versenyképes megoldás töredék áron.

_________________
"Brummogásban leghitelesebb, leghifibb a medve,..."
/istipisti/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 18:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
GA2 kábele tényleg nagyon jó!
Annyira megtetszett hogy vásároltam tőle egy hosszabbítóra és + még 3 készülékre valót.
Másoknak is csak ajánlani tudom!
Eddig csak azért nem tettem nehogy elkapkodjátok előlem... :)

Quadlipi!
Konkrétumot is tudnál írni? Hol és mennyiért van valami frankó dugó?

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 20:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:44
Hozzászólások: 258
Tartózkodási hely: Budapest, Óbuda
istipisti írta:
Quadlipi!
Konkrétumot is tudnál írni? Hol és mennyiért van valami frankó dugó?
Hoogyne.
Villásdugónak ahogy az már sok helyen leíródott a BALS villásdugót ajánlom. De ez eredeti formájában csak a lehetőséget hordozza magában a jó hangra, mivel az eredeti érintkezői sima nikkelezett sárgarézből vannak. Az előny, hogy a dugó szétpattintható és kiszedhető belőle az eredeti érintkező, és cserélhető. Akinek van ismeretsége esztergályosnál az elkészítetheti az eredeti érintkező pontos mását tiszta vörösrézből. Én ezt tettem. A dolog előnye még annyi, hogy ha az érintkező kiszedhető a házból, akkor forrasztható is. Bár vannak akik a csavarozást hangra jobbnak tartják. A másik oldalra a Svájci Schurter masszív IEC dugóit szokták használni, ami megint egy kedvező árú és "jó hangú" dugó. Mindkét dugó kb. 1000Ft/db.
ui:A beszerzésről csak privátban.


Csatolmányok:
BALS typ73 Gold plated Copper contact1.JPG
BALS typ73 Gold plated Copper contact1.JPG [ 89.66 KiB | Megtekintve 83981 alkalommal. ]
BALS 7302 Gold plated copper contact 2.JPG
BALS 7302 Gold plated copper contact 2.JPG [ 50.12 KiB | Megtekintve 83981 alkalommal. ]
101-04-002c.jpg
101-04-002c.jpg [ 26.29 KiB | Megtekintve 83981 alkalommal. ]

_________________
"Brummogásban leghitelesebb, leghifibb a medve,..."
/istipisti/
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 21:11 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Bals: http://ww2.dl1.hu/webpage/tvon_bals.php
Schurtert "bta" árult.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 21:28 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Jókat somolygok magamban.
Egy-két éve még az interkonektek, hangfalkábelek hangra gyakorolt hatását taglalók kaptak hideget, meleget, a hálózati kábellel pedig csak az a gúnyos megjegyzés került elő, hogy akkor cseréljünk paksig?.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.29. 21:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Könnyen beszél akinek helyben van a szélerőmű! :lol: :lol: :lol:
Nekünk meg messze van Paks, ezért csak az utolsó méterekre koncentrálunk. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.30. 12:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
euro21 írta:
Könnyen beszél akinek helyben van a szélerőmű! :lol: :lol: :lol:
Nekünk meg messze van Paks, ezért csak az utolsó méterekre koncentrálunk. :)



Szélerőmű?!
Ugye ezüst tekercses? Másképp ..... :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.30. 13:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:15
Hozzászólások: 147
Tartózkodási hely: Buda
Aki ilyen káposztás csülköt csinál, még a primer is tömör ezüst :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.30. 14:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Quadlipi,

Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmet a csatlakozókra is! Én még csak két hete foglalkozom ezekkel a hálózati kábel kísérletekkel, ezért még nem volt időm a csatlakozókkal is foglalkozni.
Itt vidéken még a kínai IEC csatlakozó is nagy kincs, ugyanis nem mindig van, és soká tart amíg elmagyarázz az ember, hogy mit szeretne pontosan.
A modifikált BALS csatlakozókba te milyen hálózati kábelt használsz?

euro21,
Idézet:
Schurtert "bta" árult.

Ez azt jelenti, hogy már nem árul, és nem lehet beszerezni?
A Ká-csánál van valami IEC csatlakozó 550Ft-ért, aranyozott. Vajon ez jó lehet, próbálta már valaki?

Krizsi, Barth Ida, mnjee,
A filozófia semmit nem ér, főleg a nyugati típusú. Itt gyakorlat van: bedugom a kábelt, meghallgatom a kábelt, sokkal jobban szól a kábel - ennyi és nem több! Nem számít mi van előtte, egyetlen kérdés van: az adott változtatás egy rendszerben javított, vagy rontott?

De ha kell, akkor ideológiát is tudok csinálni hozzá, de hirtelen:
Mint tudjuk, a szegény elektronoknak nehéz a napi dolga. Mielőtt megjön az áram, felteszik a bukósisakot, mert elég rázós utat kell megtenniük. Lassan nem tudnak menni, csak fénysebességgel, és ez túl nagy sebesség ahhoz, hogy kormányozni lehessen, ezért nincs is kormányuk (jó nekik!) Hagyományos sokeres vezetékben szegények mennének csak előre-előre, de mivel valaki megcsavarta a vezetéket, ezért állandóan döccennek egyet, amikor átlépik a sodrás határvonalát két vezető között, és van rengeteg. Szóval mire a hi-fi berendezésbe érnek, jojózik a szemük a sok ütközéstől. Nem csoda, hogy szívesen megpihennek a nagy puffer kondenzátorok "tengervizében". Mikor összeszedik magukat már valamivel jobban vannak, de még mindig kótyagos a fejük, és nem tudnak szépen egyenesen menni, ahogy az elektroncsőben kellene, Fiboracchi-spirál alakban közlekednek, ezért a hang is grízes lesz.
Ellenben a vastag négyzetes keresztmetszetű vezető ér (mindegy honnan jönnek,még ha az előszobából is!) olyan nekik, mintha egy vizes-csúszdán csúsznának be a készülékbe, kicsit pancsolhatnak, játszhatnak, hiszen ennek a vezetéknek nincs ellenállása, ezért nincsenek is ütközések! Nos, ezért sokkal nyugodtabb ennek a vezeték típusnak a hangja. Remélem ez a rövid, de annál lényegre törőbb leírás mindenkiben eloszlatott minden kétséget mindennel kapcsolatban.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.30. 18:21 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:44
Hozzászólások: 258
Tartózkodási hely: Budapest, Óbuda
GA2 írta:
...A modifikált BALS csatlakozókba te milyen hálózati kábelt használsz?
Én egy eredetileg hangfakábelnek készített kábelt használok. AudioQuest Indigo Blue 2x5 0,8mm-es eret tartalmaz ami enyhén megvan sodorva. A közepéből kihúztam a nylon szálakat, és oda került a földvezeték. Ill. nálam is még a kácsás dugó van az egyik felén. Azt kell majd lecserélnem Schurterre.
GA2 írta:
...Itt vidéken még a kínai IEC csatlakozó is nagy kincs, ugyanis nem mindig van, és soká tart amíg elmagyarázz az ember, hogy mit szeretne pontosan.
Tudok neked küldeni tuningolt Balsot. Keress meg pü-ben ha igényt tartasz rá.
GA2 írta:
euro21 írta:
Schurtert "bta" árult.

Ez azt jelenti, hogy már nem árul, és nem lehet beszerezni?
A Ká-csánál van valami IEC csatlakozó 550Ft-ért, aranyozott. Vajon ez jó lehet, próbálta már valaki?
Árul még, csak aszem most szabin van, de e-mailt vagy pü-t gondolom azért megkapja. A kácsást csak vékony hálózati kábelhez ajánlom. Pld. forráskészülékekhez. A Schurter annál jóval robosztusabb.

_________________
"Brummogásban leghitelesebb, leghifibb a medve,..."
/istipisti/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.07.30. 18:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Én a kácsásat használom a betáp oldalon és tökéletesen megfelel (hangra), hálózat felől pedig Kopp márkájú hálózati dugót. Ennek az érintkezője sárgaréz lemezből van hajlítva kőralakúra és ki is vehető vagy cserélhető de a tapasztalat az hogy ezek az üreges anyagok jobbak hangra mint a tömör társaik.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.08.04. 22:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Azóta minden készülékhez ilyen kábel került, sőt még a hosszabbító vezetékét is kicseréltem, meg belül a kis sodrott átkötéseket is. Gondolom nem meglepő a végeredmény: - A hosszabbító kábel cseréje is jól hallható volt, igaz már kicsit kisebb mértékben mint a közvetlenül a készülékekhez menő kábeleké. Még kellene vagy 10m ilyen vezeték a megszakítóig, de egyenlőre most megálltam itt. Nagyon nyugodt, dinamikus és tiszta/torzítás mentes lett így a hang, úgyhogy nem kell feltétlenül kicserélni.
Nem tudom más is tapasztalt-e ilyet, de azt vettem észre, hogy nagyobb hangerőn hallgatom a rendszert, ugyanis nem zavaró a nagy hangerő! Én arra gondolok, hogy ez a rendszer minőség javulásának a jele. Egy gond van, hogy a 2 emelettel fölöttem lévő lakó szólt, hogy nagyon hangos a zene - pedig csak 10W-os erősítőm van... (panel)

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.08.08. 19:18 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Esetleg más nem szeretné kipróbálni ezt a vastag vezető eres konfigurációt? Kíváncsi vagyok más rendszerekben hogy válik be.

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.08.08. 19:31 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
"Egy gond van, hogy a 2 emelettel fölöttem lévő lakó szólt, hogy nagyon hangos a zene - pedig csak 10W-os erősítőm van... (panel)"

Nekem alulról, meg oldalról jön némi panasz :)
Állítólag az alsó lakónál mocorog a fikusz, ha megküldöm az AI-t a HB1-el (klippig max12W)
Mondtam neki, ha abbahagyja a locsolását, előbb utóbb lenyugszik :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.08.08. 20:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.02. 10:26
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Kecskemét
Üdv!
Nem akarom elhinni, hogy egy hálózati kábel ilyen hatással lenne az erősítő hangképére. Ily módon az sem mindegy milyen huzallal van tekerve a hálótrafó, illetve a csatlakozótól trafóig, trafótól tápegységig futó vezetékek minősége sem mindegy. Nem beszélve az oszlopról bejövő, falakban futó vezetékekről. Akkor a mérőóra, kismegszakító, olvadóbiztosíték sem mindegy milyen.
Mérhető hatását ennek még senki nem tudta bizonyítani.
Ne haragudjatok meg érte, de ez irányban nagyon szkeptikus vagyok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.08.08. 21:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Akkor egy próbát megérne a dolog. Csinálj egy próba hálózati kábelt 2,5 mm vastag egyeres drótokkal (kettős szigetelés!).

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.08.08. 21:53 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Drága "szkeptikus" kicsit fordítsuk meg a doolgokat, nem kel feltétlen paksig kábelt cserélni :lol: mert mi van akkor ha pont a fogyasztótól visszafele működik a dolog!? De ez a jó és rossz kádel ill. halható vagy nem halható dolog tény kérdés és nem hit. ;) Nagyon szívesen adok kölcsön tápkábelt és utána majd szerintem tudunk miről beszélgetni. :)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.08.08. 22:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.02. 10:26
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Kecskemét
Erre most már nagyon kíváncsi vagyok. Viszont van egy kis bökkenő. A tápkábel cseréjéhez idő kell. Ez idő alatt, nem beszélve a csövek újrafűtéséről a hallott dolgot elfelejti az ember. Ezt a cserét hogyan lehet megoldani szünetmentesen?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.08.08. 22:28 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
Ha csak sűrűn átkapcsolgatva hallani meg valamit azzal nem érdemes foglalkozni. Ha jó a rendszered ez egy savpróba tud lenni. Ha nem hallasz különbséget a hálózati kábelek cseréjekor akkor még dolgozhatsz rajta.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.08.08. 23:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Nálam 1 ortó a változás mértéke hálózati kábel csere kapcsán. Aki esetleg nem olvasta 20 éve az akkori hi-fi irodalmat: 1 ortó az a hangzásbeli eltérés, amit egy tesztelésben képzetlen személy is nagy biztonsággal meghall.

Szóval olyan nagy a változás, hogy egy hálózati kábel csere+csövek felfűtése időre még a hangzásmemória nyugodtan meg tud jegyezni. Lehetne relés átkapcsolót fabrikálni, aminek a kapcsolója a lehallgató pozícióban van, és egy csöves talán nem menne tönkre egy pici áram kimaradástól, ha fázishelyesen van bekötve mindkét vezeték, de egy CD-nél már nem kísérleteznék ezzel. (most jut eszembe, hogy nekem már csöves egyenirányítós csöves erősítő is verte már ki a biztosítékot, mert túl hamar kapcsoltam vissza!)

Biztosan lehetne találni magyarázatot is, hogy miért van ez a hatás.
http://www.lessloss.com/page.html?id=76
Itt lehet érdekes dolgokat olvasni a témában!
Röviden annyi, hogy a kis frekvenciákat átengedi a jó hálózati kábel, viszont a nagy frekvenciákat nem!
Másrészt ezeket a dolgokat már nem biztos, hogy a fizika írja le jól, hanem inkább már a kvantumfizika tárgykörébe tartozik. Ezúton kérnénk egy kvantumfizikus fórumtársat, hogy magyarázza el nekünk a hálózati kábelek titkait!

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: HÁLÓZATI KÁBELEK KÉSZÍTÉSE
HozzászólásElküldve: 2011.08.09. 12:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
DHT írta:
Drága "szkeptikus" kicsit fordítsuk meg a doolgokat, nem kel feltétlen paksig kábelt cserélni :lol: mert mi van akkor ha pont a fogyasztótól visszafele működik a dolog!? De ez a jó és rossz kádel ill. halható vagy nem halható dolog tény kérdés és nem hit. ;) Nagyon szívesen adok kölcsön tápkábelt és utána majd szerintem tudunk miről beszélgetni. :)


Teljesen világos, nem kell Paksig hifi minőségűre cserélni a 230V-os hálókábelt. Praktikusan tapasztalatból világosan látszik, a készülék közelében lévő néhány méter sokkal fontosabb, mint a sok-száz méter, sok km távolságban lévő szakasz. Nyugodtan tessék felfogni egyszerűsítve mint egy szűrőt, egy olyan szűrőt, ami diszkrét elemek (RLC) nélkül végzi a szűrést, miközben csak szórt paraméterekkel van jelen az R/L/C tag. A vékonyabb kábelekben talán az R megjelenik, de kisebb terhelésre azok is szórt paraméterként kezelhetők. Egy szűrőnek (négypólus) a feladata a két oldal zavarjeleinek elszigetelése, csillapítása, elnyelése, visszaküldése (reflexió), plusz kábel esetén környezetből érkező és kábelből kifele irányuló komponensek csillapítása, árnyékolása.
Aztán ez a szűrő vagy jól végzi a dolgát, vagy kevésbé.
Persze hálózati kábellel minden problémát nem lehet megoldani akármennyit költünk is rá.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 300 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség