audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.15. 08:23

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Fórum szabályok


A Bolhapiac adok-veszek rovatban elhelyezett hirdetések tartalmáért az Audiodiyers Fórum semmilyen formában felelősséget nem vállal. Tilos a rovatban közízlést sértő, tiltott, illetve kereskedelmi mennyiségben üzletszerűen folyó hirdetést elhelyezni. A nem szabályszerűen feladott hirdetések törlésre kerülnek. A hirdetés lejártát/deaktiválását kérjük jelezzétek a Moderátoroknak. A lejárt hirdetések átkerülnek a megfelelő fórumtopicba.



Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 13 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.02.24. 11:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 252
Kb. 1/4 köbméter szálas (laza) színes gyapjú hangdoboz töltéshez elvihető Debrecenből - kidobni sajnálom, nekem már nem kell.
Érte kell jönni, nem postázom. Egy üveg bort elfogadok érte..... 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.09. 11:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 252
Ha senkinek nem kell jövő héten megy a kukába...... :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.09. 14:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 577
Tartózkodási hely: Szolnok
Ha ott lennék, ennyiért kérném :) nem könnyű manapság venni sem ilyet.
Amatőr építőknél de sokszor látom, hogy zárt szerkezetű műanyaggal, vagy szivacsokkal cseszik el a belső térfogatot :)

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.09. 15:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3571
turho írta:
...Amatőr építőknél de sokszor látom, hogy zárt szerkezetű műanyaggal, vagy szivacsokkal cseszik el a belső térfogatot :)
Kivéve, mikor nem:
http://www.troelsgravesen.dk/ports.htm# ... box_volume


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.09. 16:05 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1046
Tartózkodási hely: Tamási
És azt se felejtsük el, hogy reflexben alkalmazva rejt némi, egyáltalán nem audiofil, veszélyt.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.09. 16:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 252
A gyapjú nem rejt semmilyen veszélyt, a szálkifújás esélye minimális ha nem közvetlenül a reflexcső mellett, vagy felett van elhelyezve. Sajnos a tapasztalat (nem csak saját, mérések, meghallgatások igazolják) az hogy a legjobb elnyelési tulajdonságokkal az üvegszövet (pl. Isover) rendelkezik, de ez tényleg tilos reflexbe - hacsak nincs sűrű tüllszövettel lefedve.
A szivacs messze a legrosszabb, mondom ezt úgy hogy 40 év alatt kb. 80-100 hangdobozt terveztem, építettem, tuningoltam, köztük néhány elég jól ismert típust.
A lényeg itt az lenne, hogy a szálas anyagok a dobozban a hanghullámok hatására mikromozgásokat végeznek, súrlódnak egymáshoz, és a mozgási (rezgési) energiát így hővé alakítják, elnyelik. Ezen túl persze a bennük lassabban terjedő hanghullámok miatt a doboz virtuális térfogatát megnövelik (jó esetben akár 30-40%-al is). Szivacs egyik előző feltételt sem teljesíti, lassítja, döglötté teszi a hangzást. (Celestion SL6-os szériát pl. új éltre lehet kelteni, mivel a doboz szó szerint dugig van tömve szivacslapokkal. Ezt hasonló tömegű Isover-re cserélve a hangzás felszabadul, sokkal "gyorsabb", élőbb lesz)....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.09. 17:01 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1046
Tartózkodási hely: Tamási
Én egyszerűen a molyokra gondoltam :). Elég ha egyszer egy betéved.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.09. 17:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 847
Szerintem üveggyapotot akartál írni, az üvegszövet vékony anyag, az üveggyapot viszont 2-15cm vastagságban és 10-120kg/m3 sűrűségben létezik. A kőzetgyapot ugyanolyan jó, mint az üveggyapot, amennyiben ugyanolyan a sűrűsége. A sűrűség elég fontos tényező, mert a fajlagos elnyelés frekvenciafüggése jócskán változik a sűrűségtől. A nyílt cellás poliuretán habszivacs nem rosszabb, amennyiben megfelelő sűrűségű, csak sűrű szivacsot még sosem láttam hangdobozban, mert az drága. Méréseim és gyakorlati tapasztalatom szerint a 40-60kg/m3 sűrűségű elnyelő anyag az optimális. A gyapjú is kitűnő, csak reflexdoboz esetén gondolni kell arra, hogy a moly simán belemehet, és fészket rak, majd onnan kirajzik a lakásba. Ezt meg lehet akadályozni egy kis laza vászonzacskóba elhelyezett levendulával, amit a reflexcső belső vége közelében rögzítünk, ez garantáltan elűzi a molyokat. Persze zárt doboz esetén nincs semmilyen gond.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.09. 17:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 252
Persze hogy üveggyapot akart lenni..... :roll: Amúgy igen, tényleg van kimondottan akusztikai célra készült szivacs, csak kicsit drágán mérik.

https://www.soundimports.eu/en/monacor-mdm-60.html

Egy ismerősömtől kaptam Hollandiából valami nagyon fura anyagot amit kimondottan erre a célra gyártanak, a nevét nem tudom majd megkérdezem. Nem, nem a Bondum... Egy elég durva textúrájú, valószínűleg növényi rostokból álló 4-5 centi vastag barna anyag rettenetes szaggal, és szinte lehetetlen elvágni, csak speciális szénacél pengével lehet, olló pl. egyáltalán nem viszi.... Hangügyileg viszont talán még az üveggyapotnál is jobb. A moly ellen jó még a régi jó naftalin golyócska is - ha nem zavar a szaga, bár szerintem nem túl sok puffog ki a dobozból.

https://www.emag.hu/naftalin-kerek-tabl ... DB5Y7RMBM/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.09. 19:59 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3571
dragonweed írta:
...A lényeg itt az lenne, hogy a szálas anyagok a dobozban a hanghullámok hatására mikromozgásokat végeznek, súrlódnak egymáshoz, és a mozgási (rezgési) energiát így hővé alakítják, elnyelik. Ezen túl persze a bennük lassabban terjedő hanghullámok miatt a doboz virtuális térfogatát megnövelik (jó esetben akár 30-40%-al is). Szivacs egyik előző feltételt sem teljesíti....
Mivel nem így működik...max 2-300Hz frekvenciág képes a fenti mérésnek megfelelő effektusra a hangsugárzó belső falaira helyezve. ( nem a doboz közepére helyezve, és gyatra/nemleges mélyhangcsillapító tulajdonsága ellenére ) Egyébként, akkor nem is hisszük el Troels mérését tojástartó szivaccsal ? 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.09. 22:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 252
Legyen igazad, legyen jó a szivacs..... 8-) Én ritkán méregetek, inkább hallgatózok. Persze az is egy lehetőség hogy én nem hallom jól. Egyébként Troels-nek nagy tisztelője vagyok, becsülöm a szorgalmát meg a tempóját hogy évek óta havonta ki tud jönni egy-két új dizájnnal. Én sajnos ennek a nyomába sem érek.... :cry:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.10. 07:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3571
Félreérted, nem azért tettem be a linket, hogy ebből egy leegyszerűsített jó vagy rossz jelzőt lehessen kreálni.

Eleve kettévágjuk a hangfrekvenciás sávot: a legalsó, "szub" tartományban - a szokásos méretek mellett - csak légnyomás változás van, és nem a hangdobozban keletkező állóhullámok, és befelé sugárzott, és onnan visszaverődő hangok csillapításával kell foglalkozni. ( amely a kapott hangminőségre leginkább hat )

Tehát egy bizonyos részfeladatra az olcsó szivacs is "jó"/megfelelő lehet...
Pl. a középhangsugárzóm belső térfogatába - csillapításra/elnyelésre én is gyapjút teszek, mivel arra a feladatra az "jó". Ha nem vettem volna már több kg ( Jantzen ) gyapjút, már itt figyelne a bor, amelyet viszek Debrecenbe ...
Meg az sincsen megtiltva, hogy egy hangsugárzó belsejébe többféle anyag kerüljön...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szálas színes gyapjú elvihető
HozzászólásElküldve: 2024.05.10. 13:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 252
Hát így ezzel egyetértek.. Csakhogy én szubokkal szinte egyáltalán nem foglalkoztam (jó ez sem 100% igaz, kettőt terveztem, akik megépítették szerették) Nekem a hangsugárzó az mindig egy, két vagy többutas polc vagy állódobozt jelent. Ezekbe lehetséges az említett többféle csillapítás kombinálása - sőt kizárólag szivacs használata is (uram bocsá' én is elkövettem ilyet nem is egyszer - leginkább korai Totem-es koromban) de ha valóban magas hanghűségű reprodukció a cél akkor szerintem ott a szivacs az "no go".
Ettől függetlenül lehet van akinek és ahol beválik, a véleményem teljesen szubjektív....

A gyapjú hétfőn megy a kukába, nem tudom hol tárolni, a pincében meg előbb-utóbb egértáp lesz belőle vagy elrohad..... :cry:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 13 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség