audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.19. 00:20

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 9 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: digitális fázisfordítás
HozzászólásElküldve: 2021.06.13. 23:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.11.12. 16:34
Hozzászólások: 64
Üdv mindenkinek...
Egy kis tanácsot ,segítséget szeretnék kérni abban a kérdésben hogy rá lehet-e bírni a közkedvelt jól ismert DAC-okat TDA 1543 -1541 passzív I/V Cs 8414 receiverrel építve ,hogy a kimeneten 180fokos azaz teljes fázisfordított jelet kapjunk?
Én sajnos elméletben nem vágom a témát ...
Talán van erre lehetőség a cs 8414 bekötés vezérlésnél /rxp rxn? vagy máshol/
Ha valaki tud segíteni ha lehet kérem küldjön ,tegyen fel képet rajzot ...
Előzetesen máris válaszolok arra hogy minek ez nekem ...Hát a fázishelyes analóg jelet már tudom fordítgatni félvezetővel, csővel stb de pont ezt akarom kihagyni .../minőségromlás/ Nekem most a jel további erősítése szempontjából jobban jönne ha fázisfordított jellel tudnék indulni a dactól...
Előre is köszi a válaszokat...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: digitális fázisfordítás
HozzászólásElküldve: 2021.06.14. 18:03 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Sajnos egyszerű módszert nem ismerek.
Van bonyolult módszer 1541-re, mert gyártanak olyan PCM-Szimultán átalakító panelt, ami készít azonos és ellenfázisú jelet is a 1541-nek, abból a célból, hogy két csipből szimmetrikus jel jöjjön ki már a dac-ból. Ebből te használhatnád a neked tetsző jelet. A diyaudio.com-on árulnak ilyen panelt, nem is drágán.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: digitális fázisfordítás
HozzászólásElküldve: 2021.06.14. 20:05 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
1:1-es trafóval tudsz fázisfordítást a legegyszerűbben elvégezni az analóg kimeneten.

Egyébként ha a DAC bemenete SPDIF trafós csatolású és a DAC negatív pontja nincs összekötve /védő/földdel, teljesen mindegy, hogy a következő fokozat bemenetének negatív pontjára a DAC kimenet "negatív", vagy "jel" vezetékét kötöd, azaz a fázisfordítás így is megvalósítható lenne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: digitális fázisfordítás
HozzászólásElküldve: 2021.06.14. 20:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Szerintem az 1:1 trafónak nem ugyanaz az átvitele, ha fázisban, és ha ellenfázisban van bekötve.

Találtam egy kapcsolást, ahol digitálisan van megfordítva, igaz ez más IC-hez való, de gondolom át lehetne rajzolni TDA-ra is.


Csatolmányok:
D1.jpg
D1.jpg [ 75.58 KiB | Megtekintve 8498 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: digitális fázisfordítás
HozzászólásElküldve: 2021.06.15. 13:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.11.12. 16:34
Hozzászólások: 64
Köszönöm az eddigieket...
Valóban az lenne a cél hogy szimm. kimenetet csináljak belőlük ,de lehetőleg ne analóg módon "rontsak " a jelen.
Azt hittem a receiver ic rxp rxn bemenetnél kell keresgélni...
Van mini spdif trafóm ...ezen elgondolkodom
Azért ha beugrik még valakitől ötlet szívesen várom...
Egy ideje nagyon rákattantam az xlr -re sokkal sokkal jobb sajnos....a földfüggetlen zene...Egyenlőre fülest hajtok így .
Vannak szimm.kimenetű DAC jaim Wolfson stb.de a hangjukból valami hiányzik.. amit a jó öreg TDA-k tudnak...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: digitális fázisfordítás
HozzászólásElküldve: 2021.06.15. 13:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 21:47
Hozzászólások: 576
Én két tda chippel építettem meg a 1541-semet. oldalanként egyel. előtte egy hardveres bitszámláló(logikai icékkel) csinálja meg a soros jelet az I2S jelböl. igaz igy csak 16-bites jelet lehet adni a bemenetére. oldalanként kap a chip egy egy invers és egy nem invers jelet. igy van egy "szimmetrikus" kimenetem. most trafóra dolgozik de készül a szimmetrikus bemenetű végfog, ki fogom próbálni vele.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: digitális fázisfordítás
HozzászólásElküldve: 2021.06.15. 14:35 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
Szia János!

A DAC-ok a PCM jelet 16 bites számok formájában, sorosan kapják a bemenetükre. Mivel a jeltartomány pozitív és negatív értékei is le vannak képezve, ezért a számértékek is pozitív és negatív tartományúak. Valójában a 16 bit-es adat +-15bit-es, előjeles egész szám alakban érkezik a bemenetre. Ezt akarod, még digitális szám formájában meginvertálni, hogy az ellenfázisú jelet egy másik DAC csippel elő tudjad állítani, ha jól értem. Az analóg megoldásoknál ez szerintem is sokkal korrektebb.

Ez esetben a jelfolyam kettes-komplemens értékeit kellene előállítanod, ami sajnos tényleg nem egyszerű dolog, a következők miatt.
A DAC-ok az adatokat legtöbbször MSB first sorrendben kapják. A bitfolyamból a kettes-komplemens előállítására létezik soros algoritmus, ami neked pont jó lenne, de ez értelem szerűen az LSB felől működik csak. A CS8414-nek van MSB last üzemmódja, ez azonos az LSB first-el. Ebbe az üzemmódba állítva elvileg így kiadja az adatokat és átkódolható.

A kapcsolás nem túl bonyolult, a CLK a BCLK, az adatsor végén az LRCLK lefutó élével kell törölni a flip-flop-ot (RST).

Csatolmány:
2's complement_sch.png
2's complement_sch.png [ 22.14 KiB | Megtekintve 8415 alkalommal. ]


A kódoló viszont jelkésleltetést visz a rendszerbe, ezért ritkán használják így.

GA2 által küldött rajz szerintem jó, azt kellene kipróbálni. Ez csak egyes-komplemenst állít elő, aminek az a baja, hogy lesz +0 és -0 is (0000 = +0, 1111= -0). Ez egy bit eltolást fog jelenteni a negatív tartományban, de szerintem ezt nem lehet észrevenni a hangban.
A rajzon 7486-os antivalencia kapukat használnak. Ezek felhasználhatók programozható inverterként. Az U9A kapu nem invertál, mivel 1-es lába a földön van. Ugyanígy nem invertál U9C, U9D, ezek is csak a jelkésleltetés elkerülése miatt kerültek beépítésre. Az egyes-komplemens jelhez az invertálást az U9B kapu végzi (5. láb tápon). Az erre kapcsolt DAC csip kimenetén lesz fázis fordított analóg jel.
Ha tudok még segíteni, írj!

Attila

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: digitális fázisfordítás
HozzászólásElküldve: 2021.06.15. 19:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Csak hogy legyen valami működőképes megoldás is említve:
https://www.diyaudio.com/forums/group-b ... cb-11.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: digitális fázisfordítás
HozzászólásElküldve: 2021.06.15. 20:06 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 532
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Vagy ez:


Csatolmányok:
3bde090d_vbattach13403.jpg
3bde090d_vbattach13403.jpg [ 42.75 KiB | Megtekintve 8363 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 9 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség