audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 14:43

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 137 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.07.09. 09:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Itt beszélhetnénk meg minden olyan dolgot ami ezzel a témával kapcsolatos.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.07.11. 21:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Nem volt már egy hasonló "Audio kimenők digitális áramkörökben" rész, ahol ezzel foglalkoztunk?
Vagy ez szűkebb halmazt jelöl?

Én feltétlen híve vagyok az I/V trafóknak, de most a legutóbbi AD1852s kísérlet kicsit elvette a kedvem. Persze nem biztos, hogy a trafó rossz, lehet hogy a DAC tud ennyit.

Addig is lenne itt néhány kérdés, hátha beindul tőle ez a mozgás itt is.

- Hol lehet beszerezni olcsón jó minőségű vasmagot? Mumetál, Vacoprerm 100 - M42es méretben.
- Nem lehet valamelyik másik gyártótól kisebb amorf, vagy nanokristályos magokat beszerezni ésszerű áron? SU39 volt a legkisebb, amit vettek páran, és biztosan nagyon jó hangja van, de én kisebb méretet szeretnék, SU30b-t mondjuk. Nem mértem, ez csak egy érzés, hogy 1mA kijön a dacból, annak nem mindegy hogy mekkora vasat kell felmágnesezni.
- Mi a helyzet a "toroid" alakú magokkal? Abból lehetne venni 4-5000ft ért. Vajon jó lenne I/V trafó pozícióba? Hol lehetne megtekertetni, milyen legyen a tekercs elrendezése?
- Hogyan lehetne egy elkészült trafó egzakt módon minősíteni, hogy most ez jól fog-e szólni hangra? Valami olyan mérési metódus kellene, ami nem csak a freki átvitelt méri, hanem valami hasonlót csinálna, mint az igazi zene.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 15:16 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:15
Hozzászólások: 158
Egy kis reklám az Enpay-nak.
3-an vettünk Nano su39b-t I/V trafó készitése céljából. Hát most 8uH alatt jár a vasmag... nem is tudom miért...:(


Csatolmányok:
DSCF1004.JPG
DSCF1004.JPG [ 113.96 KiB | Megtekintve 72256 alkalommal. ]
DSCF1007.JPG
DSCF1007.JPG [ 104.05 KiB | Megtekintve 72255 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 16:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:01
Hozzászólások: 231
Elég gány a vágási felület, ez a baj? Ezt a vásárlás előtt nem lehetett tudni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 18:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Tudtuk hogy ilyen de még így is olcsó, cmc-s sík köszörűs majd rendbe teszi.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.07.13. 22:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Izgatottan várom a fejleményeket! Mikorra várhatók az első mérések, tekerések, meghallgatások?
Milyen fajta DAC chipekhez lesznek illesztve a trafók?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 03:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:01
Hozzászólások: 231
DHT írta:
Tudtuk hogy ilyen de még így is olcsó, cmc-s sík köszörűs majd rendbe teszi.


Ha ez megoldható én is vennék egy DAC-hoz valót, akkor lehet rendelni vagy nem?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 06:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Lehet, jövő héten adom le a rendelést.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.07.14. 20:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Azért az amorfnak tükör a felülete, nem értem miért nem tudják ezt is normálisan felcsiszolni. :roll: Lehet hogy kellene amorfot is ki kéne próbálni. Annak vajon mekkora lehet az Al értéke azonos keresztmetszetnél?

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.07.15. 22:53 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Bár az amorfnak tükör a felülete, de nem fekszik össze rendesen a két vasfél, a külső körön érintkezik, belül meg van a természetes légrés :P . És még van egy aprócska gond az amorffal (hát persze az Enpay-jal) mégpedig az, hogy az idővel a vágási felületnél elkezd duzzadni a vas. Aztán egyszercsak a vas nem fér be a gyári csévéjébe. Ez épeszű felhasználásnál nem gond, de ha még a vásárlás után évek múltával is ki-be rakosgatja a gazdája a vasat különböző tekercsek között, akkor egy idő után lesz meglepi, meg egyedi csévekészítés. A nanonál ez nincs, mert a hőkezelés kiöli a feszültségeket a vasból.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.08.11. 20:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Sziasztok!

Ezt a trafót próbálta már valaki?
http://www.monacor.hu/frontend.php/prod ... 51/LTR-110

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.04. 14:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Halihó,

A Sabre Buffalo fórumrészben előkerült egy új anyagból készült I/V trafó:
http://www.ebay.com/itm/Feastrex-FINEME%20...%202eb727fe07
Itt vannak róla adatok:
http://www.hilltech.com/pdf/hl-fm10-cFinemetIntro.pdf
H, M és L típus van belőle, én az L-re szavaznék, hogy jó lenne nekünk trafót csinálni belőle.
Megerősítés - ellenvélemény? Vajon hogy lehetne szert tenni két trafóra való mennyiségre, vagy többre, ha mást is érdekel?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.04. 15:15 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
[quote="GA2"]Halihó,

A Sabre Buffalo fórumrészben előkerült egy új anyagból készült I/V trafó:
http://www.ebay.com/itm/Feastrex-FINEME%20...%202eb727fe07
Itt vannak róla adatok:
http://www.hilltech.com/pdf/hl-fm10-cFinemetIntro.pdf
H, M és L típus van belőle, én az L-re szavaznék, hogy jó lenne nekünk trafót csinálni belőle.
Megerősítés - ellenvélemény? Vajon hogy lehetne szert tenni két trafóra való mennyiségre, vagy többre, ha mást is érdekel?[/quote

Nem olyan új anyag ez, nanokristályos vas, Bodnár Zsolti hónapok óta ezt használja és kellőképpen meg is van elégedve a minőségével a csöves erősítőjében. Csak a Hitachinál hívják Finemet-nek...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.04. 20:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Nem csak az erősítőmben van ilyen hanem a dac-ban is nanokristály figyel I/U ként :mrgreen:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.05. 19:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
A hitachi vas vágásfelülete nem egy napon emlegetendő az Enpayéval. Mondjuk nekem amorf van tőlük, nem nano. Egy bátor kolléga bevállalt két módosított méretű nano SU75B-t a messzi amerikából, egy MK Magnetics nevű cégtől. Van kicsi egyenetlenség a vágási felületeken, de brutál indukciót ad, ideális lesz az ezer menet körüli tartományban.

És van, aki évek óta ilyen vasakat használ :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.06. 19:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Barth Ida írta:
A hitachi vas vágásfelülete nem egy napon emlegetendő az Enpayéval. Mondjuk nekem amorf van tőlük, nem nano. Egy bátor kolléga bevállalt két módosított méretű nano SU75B-t a messzi amerikából, egy MK Magnetics nevű cégtől. Van kicsi egyenetlenség a vágási felületeken, de brutál indukciót ad, ideális lesz az ezer menet körüli tartományban.

És van, aki évek óta ilyen vasakat használ :lol:

Szerintem azért abban megegyezhetünk hogy ha a felületi kialakítás finoman szólva hagy is maga után kívánnivalót, az árát azért vastagon megéri az ENPAYnano vas.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.06. 21:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
DHT írta:
Barth Ida írta:
A hitachi vas vágásfelülete nem egy napon emlegetendő az Enpayéval. Mondjuk nekem amorf van tőlük, nem nano. Egy bátor kolléga bevállalt két módosított méretű nano SU75B-t a messzi amerikából, egy MK Magnetics nevű cégtől. Van kicsi egyenetlenség a vágási felületeken, de brutál indukciót ad, ideális lesz az ezer menet körüli tartományban.

És van, aki évek óta ilyen vasakat használ :lol:

Szerintem azért abban megegyezhetünk hogy ha a felületi kialakítás finoman szólva hagy is maga után kívánnivalót, az árát azért vastagon megéri az ENPAYnano vas.


Igen, ebben teljesen igazad van, megéri az árát. SE, vagyis légréses alkalmazásoknál a felületi hibák nem rontják igazán a minőséget, inkább csak esztétikai a probléma. Gond igazán akkor van, ha a maximális induktivitást szeretnénk kiszedni a vasból egyenáram nélkül, mert akkor az Enpay felejthető. Több cégtől volt már a kezemben nanokristályos vas, és furcsamód az áruk leginkább a vágási felületük minőségével korrelált. Csak egy kicsit túl meredek a görbe, kicsi minőségjavulásért hatalmas árkülönbséget kell fizetni.

Az igazi cumi az, ha mindig csak 2-4 db-okat vesz az ember, mert dupla ára van a vasaknak, mintha nagy tételben vásárolnánk. És sajnos összehozni 5 embert, akinek ugyanaz a geometriájú vas kell, az köreinkben lehetetlen, meg ugye vannak az ébredő magyarok szövetségének tagja is, akik mindig későn világosodnak meg, hogy bakker nekik ez-meg-az kellett volna, de ugye lesz még rendelés?!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.23. 14:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Barth Ida írta:
meg ugye vannak az ébredő magyarok szövetségének tagja is, akik mindig későn világosodnak meg, hogy bakker nekik ez-meg-az kellett volna, de ugye lesz még rendelés?!


Én mostanában kezdek ébredezni az irányban, hogy a PCM1704-eim mögé (csatornánként egy-egy) jó lenne valamilyen hájend kicsatolás, pl nano vasas trafó.
Amiben még meg kell világosodnom: milyen típusszámú magra van szükségem, kábé azt hogyé adja, hol elérhető az ilyen trafókat profi módon megtekerő ember, mit kóstál a tekerés, elegendő kimenő jelszintet ad-e további erősítés nélkül egy 1:20-as áttételű trafó. Asszem 1:20-as áttételt javasolnak a PCM1704-hez.
Ezek tisztázása után/közben én is benne lennék egy közös rendelésben, ha számomra is tolerálható összeg lenne a két kész trafó.

Szerintetek mennyiből lehetne kihozni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.23. 18:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:53
Hozzászólások: 393
Nem vagyok szakértő, de szerintem ilyen nagy áttétel nagyon nehezen lehet megvalósítható (kellő minőségben). :roll: Ráadásul áram kimenetes dac, kis impedanciával kell terhelni.

_________________
üdv.: istipisti
mottó: Az a jobb amelyiket tovább tudod hallgatni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.23. 18:43 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Átemelem a régi fórumról egy hozzászólásomat:

"Szerző: euro21 » 2010. május 1., szombat 21:13
Nekem a PCM63 után egy Sowter van (18.7 áttétel) 2K-val lezárva, tehát a DAC a visszaillesztett 5.7 ohm (+trafó primer DCR) -ot "látja". Ez után egy Siemens CCa-val (E88CC család) megvalósított SRPP erősít akkorát rajta, hogy kijöjjön a 2V (0 dB-s tracknél)."

A 1704 a PCM63 "után fejlesztése".
A trafó Sowter 8347.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.24. 13:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Idézet:
Szerintetek mennyiből lehetne kihozni?

Kb-20-40eFT lehet szerintem a két trafó elkészülés utáni ára.
Sokan vettek ilyen magot, talán tudnak nekünk ebben a kérdésben segíteni.
És izgatottan várom azt is, hogy elmondják végre, hogy milyen lett ezeknek a trafóknak a hangja.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.24. 21:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Köszi a válaszokat srácok!

Akkor sajnos trafós dolog után is kell az erősítés.

Euro21,

az a Sowter-dolog nem egy olcsó mulatság. :cry: A trafót követő erősítő fokozatban alkalmaztál valamilyen szűrőt a 20kHz fölötti csúnyaságok kiszűrésére? Ahogy látom, ennek a Sowter trafónak a "frekvenciateteje" 120kHz környékén van.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.24. 22:53 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
A Sowter 8347 a mai GBP/HUF (332) árakon számítva kb. 20e/db.

Az árfolyam az utóbbi öt évben szinte sose ment 300 alá, és az utóbbi három évben többször volt tartósan 350 közelében, tehát a mostani árszínvonal nem (olyan) magas.

Nem használtam semmilyen "extra" szűrést, rábíztam a trafóra.
Szép a görbe, amit felraknak a honlapjukra, de erősen kétlem, hogy pár mV-os meghajtással is tudja. ;)
30kHz-en a 15 fokos fázistolás már inkább jelzi azt (amit pár angol nyelvű site-on régebben kitárgyaltak), hogy a trafóba "be van építve" a kellő vágás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.25. 00:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
euro21 írta:
A Sowter 8347 a mai GBP/HUF (332) árakon számítva kb. 20e/db.

Az árfolyam az utóbbi öt évben szinte sose ment 300 alá, és az utóbbi három évben többször volt tartósan 350 közelében, tehát a mostani árszínvonal nem (olyan) magas.

Nem használtam semmilyen "extra" szűrést, rábíztam a trafóra.
Szép a görbe, amit felraknak a honlapjukra, de erősen kétlem, hogy pár mV-os meghajtással is tudja. ;)
30kHz-en a 15 fokos fázistolás már inkább jelzi azt (amit pár angol nyelvű site-on régebben kitárgyaltak), hogy a trafóba "be van építve" a kellő vágás.


Egy komolyabb vasmag ára se nagyon van 10e Ft/db alatt, elkészítve ez duplázódhat is.
Az én problémám leginkább az, hogy a kész trafókat árusító cégek - kevés kivétellel - még mindig nem álltak át/rá a modern magokra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.25. 09:38 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Barth Ida írta:
a kész trafókat árusító cégek - kevés kivétellel - még mindig nem álltak át/rá a modern magokra.

Talán ebben az is benne lehet, hogy a modern magokról (pl. nano) a mélyen tisztelt gyártók szinte semmilyen paramétert nem adnak meg (már ami a hangfrekvenciás felhasználásnál számíthat).

Ráadásul a termékek és paraméterek időállósága (holnap is ugyanazt gyártják?) sem áll sziklaszilárd alapokon.

Emiatt ha beválik egy lemezes vas (ráadásul viszik is), akkor bolond lenne a gyártó változtatni.

Egy kisebb speciálcég általában nincs felkészülve a nagyon széles merítésből adódó, jelentős ráfordítást igénylő hosszú és bonyolult kísérleti fejlesztésekre.

Főleg úgy, hogy a nagyobb feszültségű/áramú/teljesítményű (értve ez alatt a normál audio jelátvitelt -bemenő-illesztő-kimenő trafók- ) felhasználástól eltekintve a speciális igények (MC, I/V trafók, TVC-AVC) nagy valószínűséggel más-más jellegű vasat igényelnek.

Ettől eltekintve pl. TVC-AVC alkalmazásnál van aki konzekvensen nagy koercitív erejű, kis méretű lemezes vasat használ (pl. S&B, Slagle, Silk), van aki böhöm nanot (Promitheus-Glasshouse).

Több úton is el lehet jutni Rómába.... a lényeg az, hogy odaérjünk. :)
Ja, hogy közben van pár zsákutca és még több kitérő.... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.25. 13:16 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
euro21 írta:
30kHz-en a 15 fokos fázistolás már inkább jelzi azt (amit pár angol nyelvű site-on régebben kitárgyaltak), hogy a trafóba "be van építve" a kellő vágás.

... mert a következő kérdésem az lett volna, hogy így akkor hogy érvényesül az átlapolódás elleni szűrés. Bár még így is beleszól a DA konverzió után keletkező tükörspektrumú jel 24,1kHz-től (ha jól számoltam), ha 30x kHz környékén kezd vágni a trafó.

Vannak olyan "elvetemült alakok", akik egy ellenállást tesznek a DA koverter után, aztán csöves erősítést. Az szólhat jól, vagy az már tényleg felejtős?
Nekem a DA konverter után jelenleg egy LCL szűrő van, utána lezárva egy 25 ohmos ellenállással. Ezután következik egy 6C45-ös földelt kollektoros fokozat, mely így is rendelkezik elegendő erősítéssel.... Ha viszont kivenném a szűrőfokozatot, csak a 25 ohmos ellenállást hagynám benne. Hifi ellen való vétek lenne?

Az a jó trafós dolog nagyon-nagyon drága mulatság, akár készet veszek, akár nano vasat, és megtekertetem. Tényleg annyival jobban szól? Hülye kérdés - mihez képest, és kinek mennyire jó rendszere van.
Ha esetleg a Puskás börzén vennék két magot, pl. régi jó fojtókat, aztán itthon megtekerném? Ha annyival jobb a trafós kicsatolás, akkor már ez is előrelépés lenne, aztán ha továbblépek, komolyabbat...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.25. 14:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
A folyók nem folynak visszafelé, sőt meg sem állnak. Aki nem fejleszt - akár mert a vasmaggyártó nem ad megfelelő információt - az lemarad. És ha itt páran megtehetjük, hogy megveszünk teljesen ismeretlen vasakat és kísérletezünk velük, akkor nehogymá' néhány jónevű profi cég ne tehesse ezt meg, főleg akiknek ez a fő profiljuk. Másrészt pedig nekem nagyon úgyy tűnik, hogy pl a nanokristályos vasakat sok cég a Hitachi metallstól veszi, mármint a szalaganyagot, csak a kész vashoz szükséges mechanikai munkát teszi bele önmaga. Ez egy picit egyszerűsíthetne a kísérletezési igényeken.

Hagyományos vas - nagyon nagy szerencsének kell birtokában lenni ahhoz, hogy azzal jól szóljon. Mert prosztó vasból van ezer fajta, és van néhány fajta, ami jó. Az amorf és nano vasak pedig általánosan jók. Legalábbis én még nem találkoztam olyannal, amit rossznak mondhattam volna.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.25. 14:56 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
hifitibi írta:
Ha viszont kivenném a szűrőfokozatot, csak a 25 ohmos ellenállást hagynám benne. Hifi ellen való vétek lenne?

A (kommersz) szűrő kiiktatása és a hangfrekvenciás fokozatban történő esetleges sávhatárolás megvalósítása sokkal "többet" hoz hangban, mint pl. (az egyébként igen fontos) jó sok jó minőségű táp. Ráadásul ha az ellenállás értékével (csökkentve)
"hangolod" a rendszert, többnyire sokkal jobb hangot érhetsz el a gyárinál.

hifitibi írta:
Tényleg annyival jobban szól?
Tényleg. 8-) Szoktam mondani, hogy az ilyen lépésekre (már ha tényleg szüksége van rá -hallja, ráadásul a rendszere is meg tudja jeleníteni-) -jó esetben- egyszer kell rászánnia magát az embernek.

hifitibi írta:
Ha esetleg a Puskás börzén vennék két magot..

Ez is megoldás, lásd Akki által gyárt/a/tott trafókat. Hátránya, hogy a "kutya vacsorája" effektus és a megismételhetetlenség egyenlő arányban van jelen. :lol: Emiatt nem hajlandó pl. szinte egyetlen gyártó sem OS/NOS (old stock/new old stock) alkatrészt használni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.25. 16:12 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Barth Ida írta:
nehogymá' néhány jónevű profi cég ne tehesse ezt meg, főleg akiknek ez a fő profiljuk.

Az utolsó szóban változtasd csak meg az "l" betűt "t"-re. ;)

Amíg a jól bevált terméket viszik, mint a cukrot, fejleszthet az adott részleg ugyanolyat ("csak akkor gyártunk házon belül konkurens terméket, ha ugyanazon termelési lánccal olcsóbb a kihozatal"), sokkal jobbat ("el lehet adni drágábban -nagyobb haszonnal- a jobb terméket?"), vagy teljesen mást (mennyi a technologizálási költség, mekkora beruházás kell a gyártáshoz, mennyi lesz az önköltség, mekkora haszon realizálható, mikor térül meg a kezdeti beruházás...), a pénzügyes/kereskedő fog dönteni (döntés előterjesztő anyagot előkészíteni).

Amennyiben kis, vagy (közel) egyszemélyes cégről van szó, a skizofrénia csak előnyt jelent. :lol:

Amíg a piac rá nem kényszeríti a lépésre, a többség nem fog megmozdulni.

Lásd Bent Audio esete a Stevens@Billington (S&B) TX-102-es TVC-ével.

Készült egy jó trafós hangerőszabályzó az angol S&B-nél (erőteljes DIY nyomásra/közreműködéssel), amit a DIY közösség tömegesen kezdett használni/vásárolni. Jó drágán, de még korrekt áron.

A kanadai Bent Audio (John Chapman) dobozolva is elkezdte árulni.

Évekig futott az üzlet, a trafó gyártótól sokat vettek, a Bent jó (igen drága) áron adta a kész terméket -főleg Amerikában-. A DIY közösség és a Bent nagyarányú tesztjei két módosításra "késztették" a S&B-t, amiből a MKII nem igazán jött be, de a MKI és a MKIII jól fogyott. Az ezüsttel tekert verziók pl. ára már a csillagokat célozta meg, de vitték, mint a cukrot. Nem volt konkurencia ebben a minőségben (a Sowter nem rúgott labdába), vagy csak drágábban (pl. Audio Consulting Svájcban).

Aztán szemlélet váltás (profit maximalizálás?) hatására a Stevens@Billington taktikát dolgozott ki (Sales!). Nem adott el a DIY közösségnek, de a viszonteladóknak sem. Nem adott el TVC-t, MC trafót, LCR RIAA (fonó) egységet, pedig mindegyik kiváló termék volt, és vitték volna! Saját cégén -Music First Audio- nagyon csicsás, gyémánt árú dobozolt terméket adott el. Csökkenő darabszámban. ;)

A Bent pofára esett, se TVC, se MC trafó (azt is a S&B-től vette). Le is ült egy időre, de Chapman alternatívákat keresett.

A Bent megállapodott Dave Slagle-el (Intact Audio), hogy nagy tételben vásárol tőle AVC-t. A Bent közzétette az új stratégiát, miszerint az AVC sokkal jobb, mint a TVC. ;) Elkezdték nyomni az ipart.

Megjelent a thaiföldi Silk Audio saját termékeivel (TVC-AVC-MC). Többen, közte a DIY Hifi Supply (előtte S&B-t használt) elkezdték dobozolva is árulni.

Közben a maláj Promitheus jó érzékkel (és nagyon jó -DIY és dobozolt- TVC termékekkel) betört a piacra, viszonylag alacsony áron.

Mindhárom gyártó hangminőségben felvette a versenyt a S&B-vel, olcsóbb áron. Némelyik sokkal olcsóbb áron. A kinézet persze egyszerűbb volt.

Nagy valószínűséggel a Music First Audio piaca telítődött, de inkább drasztikusan csökkenhetett (válság?). Persze ez nem csoda 1600 fontos árnál. ;)

Ma már a S&B hajlandó eladni bárkinek MC-t és LCR modult. :lol:
Sőt saját dobozolású TVC-t. Kicsit sárga, kicsit savanya, de csak 600 font. :o


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.25. 18:02 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Csak példaképpen egy rövid recenzió (2007-es) a S&B/Music First "gyártelepéről". ;)
http://www.tnt-audio.com/tours/musicfirst_e.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.25. 21:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Hát igen, amíg a gyengébb technikát is el lehet adni, mint világmegváltást, addig kisebb a cégen a nyomás a fejlesztésre. De a világ nem áll meg, az új technika előbb-utóbb teret nyer és még a vér-sznobok is kénytelenek belátni, hogy bizonyos újabb fejlesztések nyugdíjba küldik a régit. Aki sokat dagonyázott a posványban és nem fejlesztett rá az újra, az lépéshátrányból fog indulni. Rossz esetben a profitjuk igen lesoványodhat a rossz döntések következményeként.

A hifi társadalom nagyon alkalmas terep egyébként a dagonyázásra, itt sokan nem hajlandók kipróbálni az új dolgokat, úgy mondanak véleményt, hogy nem is ismerik, amiről beszélnek.

Roppant módon irígylem a cégeket az anyagi lehetőségeikért, amivel sokkal több mindent kipróbálhatnak, mint az akármilyen elszánt amatőr. Az a cég, ami ezt mégsem teszi meg, az megérdemli az orcára esést. (Ebből is látszik, hogy nekem sose lesz ilyen cégem, mert az összes szabad eszközt egyből szétszórnám kísérletezésre - amivel meg is öngyilkolnám szegény vállalkozást )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.25. 22:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:15
Hozzászólások: 158
Hello!

A nanó vasakkal, amiről betettem a képet, még mindig nem kezdünk semmit DHT kollégával, mert sajnos magátol nem csiszolódott síkba :cry:
Csiszolatlanul meg a kb. 6uH Al érték meg enyhén karcsú, mert mindketten Nos-ban utazunk amihez sokkal jobban kellene az induktivitás.
Pont ez az érdekes nekem, hogy mindenki a magasátvitelével foglalkozik az I/V trafónak, miközben tudtomal az "csak" a slew-rate-et "rontja"... A Dac IC meg DC-t nyom ki magából x kHz-enként más más érteékkel, de DC-t, és az I/V trafók elég erősen ejtik ezt a DC-t a minták között, mindenféle izgalmas jelalakot létrehozva ezzel... Ezt én nem nevezném szűrésnek...


Csatolmányok:
Kép 021k.jpg
Kép 021k.jpg [ 210.91 KiB | Megtekintve 72323 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.25. 23:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Idézet:
magátol nem csiszolódott síkba

Ó, hát ez az oka. Még régebben azt olvastam, hogy megérkeznek a vasak, és rögtön indul mind a síkköszörűshöz. Mégsem így lett?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.26. 09:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
euro21 írta:
hifitibi írta:
Tényleg annyival jobban szól?
Tényleg. 8-) Szoktam mondani, hogy az ilyen lépésekre (már ha tényleg szüksége van rá -hallja, ráadásul a rendszere is meg tudja jeleníteni-) -jó esetben- egyszer kell rászánnia magát az embernek.


Tehát ha jól értem, a szűrő kiiktatása, sávhatárolás, ellenállás értékének csökkentése - szóval még ennél is jobb a trafós kicsatolás.

Köszi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.27. 15:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Kis információ az amorf, a mikro- és nanokristályos anyagokról.

http://www.szfki.hu/~konczos/tanfolyam/7.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.27. 18:13 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Ez mind nagyon szép.
Csak éppen teljesen használhatatlan.
Amire valójában itt szükség van, az az induktivitás - menetszám - vaskeresztmetszet - légrés optimumának megtalálása a legjobb hangzás érdekében. No erre nincs túl sok tapasztalat a többségnél. És bizony néha olyan értékek jönnek ki, amik alapjaiban ellentmondanak a hagyományos trafó - erősítőtervezés dogmáinak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.27. 21:15 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Barth Ida írta:
Ez mind nagyon szép.
Csak éppen teljesen használhatatlan.
Amire valójában itt szükség van, az az induktivitás - menetszám - vaskeresztmetszet - légrés optimumának megtalálása a legjobb hangzás érdekében. No erre nincs túl sok tapasztalat a többségnél. És bizony néha olyan értékek jönnek ki, amik alapjaiban ellentmondanak a hagyományos trafó - erősítőtervezés dogmáinak.


Szó nincsen használhatatlanságról. Nekem hasznos információ volt annak tisztázása, hogy mi az az amorf, és nano izé...
Nem vagyok benne biztos, hogy mindenki, aki ezt a topicot olvassa, tisztában van a ezeknek az anyagoknak a tulajdonságaival, szerkezetével, előállításuk komplexitásával. Ha már legalább egy fórumtárs ismereteit sikerült bővítenem a csatolt linkkel, akkor már megérte.

Egyébként ebben az anyagban szó nincsen még trafóról. Csak hogy tudja mindenki, miért kerül annyiba a nanovas.

Akit meg nem érdekel, ne olvassa.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.28. 13:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
GA2 írta:
Idézet:
magátol nem csiszolódott síkba

Ó, hát ez az oka. Még régebben azt olvastam, hogy megérkeznek a vasak, és rögtön indul mind a síkköszörűshöz. Mégsem így lett?

Sajna minden szaki aki meglátta a vasat csak visszakozott a melótól, pedig mondtam hogy a pénz az most másodlagos, de senki nem látott fantáziát abban hogy 12 garnitúra vasat síkba húzzon :( Meg az idő is kevés mostanában az ilyenfajta tevékenységre. A síkba csiszolást házilag már kidolgoztam csak az sajnos elég időigényes, viszont 2,5-3X nagyobb induktivitást lehet elérni a gyári állapot hoz képest. :geek:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.28. 18:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
hifitibi írta:
Barth Ida írta:
Ez mind nagyon szép.
Csak éppen teljesen használhatatlan.
Amire valójában itt szükség van, az az induktivitás - menetszám - vaskeresztmetszet - légrés optimumának megtalálása a legjobb hangzás érdekében. No erre nincs túl sok tapasztalat a többségnél. És bizony néha olyan értékek jönnek ki, amik alapjaiban ellentmondanak a hagyományos trafó - erősítőtervezés dogmáinak.


Szó nincsen használhatatlanságról. Nekem hasznos információ volt annak tisztázása, hogy mi az az amorf, és nano izé...
Nem vagyok benne biztos, hogy mindenki, aki ezt a topicot olvassa, tisztában van a ezeknek az anyagoknak a tulajdonságaival, szerkezetével, előállításuk komplexitásával. Ha már legalább egy fórumtárs ismereteit sikerült bővítenem a csatolt linkkel, akkor már megérte.

Egyébként ebben az anyagban szó nincsen még trafóról. Csak hogy tudja mindenki, miért kerül annyiba a nanovas.

Akit meg nem érdekel, ne olvassa.


Akit ez érdekel, már 10 évvel ezelőztt olvashatta a

http://www.metglas.com/
http://www.magmet.com/whatsnew.php
http://www.mkmagnetics.com/
honlapokon.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.28. 21:44 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Ez a 3 fenti cím vajon adna el nekem két db picike trafót?
Van valami összehasonlítás ár szempontjából a török gyártóhoz képest képest?

Idézet:
Sajna minden szaki aki meglátta a vasat csak visszakozott a melótól,

Valóban, mivel a csiszolandó felülettel szemben nincs sík felület, ezért nehéz a felfogatása.
Ha több egyforma van, akkor érdemes lenne csinálni egy sablont, ami pont 90°-ba tartja a magot, és alul van egy sík felülete, ami esetleg vasból van, és az asztal mágnesére jól felfekszik.
Ha csavaros a felfogatás, akkor kicsit módosítani kellene. Kell hozzá egy marógép.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.29. 18:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Hogy mennyit adnának el, az egy jó kérdés. Anno a Metglassal harcoltam, amikor az SU102B-ket vettem, mert először 10 db-ot akartak csak eladni. Aztán megegyeztünk 4 db-ban. A Magmet és az MK Magnetics akár 1 db-ot is legyárt, csak horror áron. Amikor a többség az itteni (vagy inkább még a régi fórumon) az amorf és a nano vasakat vette, az Enpaynál ~20e volt egy nano SU75B, a Magmet 140e-et kért 1 db-ért. Egy kollega most vett extra SU75B-t az MK Magnetics-tól - szélesebb szalagból, vastagabbra tekerve - kb hasonló összegért, de azt tudni kell, hogy az árak igen fluktuálnak. Ennél a vásárlásnál rákérdeztünk az SU24-30-39 környéki vasakra is, bizony 20-30e-re jött volna ki db-ja.
Általánosan elmondható, hogy 3 db-tól van olyan ~25% árcsökkenés, 9-10 db-tól akár feleződhet is az ár. De mondj gyorsan 5-6 embert, akinek ugyanaz a méret kell!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.29. 18:57 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Még egy dolog a nano vas csiszolásról - a gond az, hogy ez a vasanyag MORZSOLÓDIK! Tehát nagyon óvatosan kell vele bánni, nehogy elfogyjon a vas csiszolás közben. Egyébként nem kell túlspilázni, mindkét részt síkba kell hozni és akkor illeszkedni is fognak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.29. 20:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Igen régen 20E volt az SU75B illetve tavaly egy rövid ideig, most már 50E darabja az ENPAY vasnak :( Két rendelést bonyolítottam le idáig és az ár tényleg nagyon függ a rendelt mennyiségtől. Azért azt hozzáteszem még hogy tényleg megérik az árukat, valami olyat tudnak amit a többi trafó sajnos nem tud.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.09.29. 22:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:15
Hozzászólások: 158
GA! Azt nem irtuk, de azok az Enpay su39b nano vasak amiket kézi fűrésszel szebbre vágnék... 9eHUF/db környékén voltak legutóbb. Szóval minőségi gyártóknál amiket BG linkelt, nyugodtan 3-4x-es árral lehet számolni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.10.17. 20:48 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Azt szeretném kérdezni, hogy egy pl. M42 (kb. permalloy) vasra megtekert trafónak mekkora sávszélességet illik biztosítani, ha a DAC PCM1704, és az áttétel 1:15-20 közötti.

Köszi:Tibor


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.10.18. 07:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Idézet:
M42

Az alsó határfrekit a primer menetszám határozza meg, ez lehet akár 5-10Hz is.
A felsőt a felhasznált anyagok. Pld. cerimel huzallal tekerve a 20kHz-0dB nem probléma.
0,1mm vastag lemezből készült trafó a szakirodalmak szerint 100kHz-ig is elmenne, de a dac szempontjából, jobb, ha 20kHz felett vág, mert akkor kevesebbet kell szűrni.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2011.10.18. 20:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Köszi


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2012.03.09. 16:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
ESETLEG :

http://www.cinemag.biz/direct_box/direct_box.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2012.03.09. 19:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
psuser írta:

Hát ezt nagyon nem kötném rá, hacsak utána nem kötsz egy egyenes átvitelű RIAA-t. :D
Ez a trafó lefelé trafózik, azért nem step up, hanem dawn. Az 51 ohmos I/U ellenállód kb ugyanannyi mV-ot gerjeszt. Ha ezt még letranszformálod 20-ad részére, akkor kb 2,5mV-ot kell, hogy vezess a csöves fokozatodra.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: I/U TRAFÓK
HozzászólásElküldve: 2012.11.22. 09:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.22. 09:04
Hozzászólások: 42
Sziasztok ! A tanácsotokat szeretném kérni. Szerintetek AD1865 és csöves kimenet közé jól használható lenne Altec 15356 ? (150:600 ohm , 1:2 áttétel) . Vagy mit tudnátok ajánlani oda ? Köszi előre is . Üdv, T.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 137 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 30 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség