audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 07:21

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 19 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.04.11. 18:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
"A védővezetős érintésvédelmi módok csökkenteni igyekeznek az esetleges testzárlatok következtében fellépő hibaáramok okozta érintési feszültséget.
Annak érdekében, hogy az érintési feszültség minél jobban csökkenjen, a szabvány előírja, hogy minden épületben ki kell építeni az úgynevezett egyenpotenciálra hozó ( EPH ) hálózatot."

Egy jó, laikusoknak szóló leírás:
http://villanyszereles.freebase.hu/images/eph.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.04.11. 22:38 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Az első érintésvédelmi osztály jele:


Csatolmányok:
EVI.gif
EVI.gif [ 5.8 KiB | Megtekintve 31456 alkalommal. ]

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.05.24. 14:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.29. 09:51
Hozzászólások: 83
Hmm, nem tudom jo helyen teszem-e fel a kerdest. Fa dobozba epitett csoves erositobe bemegy a villany tapkabelen. Itt adott a vedofold. Erdemes-e, illetve szabad-e ide barmit bekotni? En a trafomagok bekotesere gondoltam, illetve egy kis erteku ellenallaton keresztul esetleg a foldet is ide lehetne kotni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.05.24. 15:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 19:01
Hozzászólások: 335
Helló!
Szerintem hogyha nincs az erősítőn olyan alkatrész, ami a doboz belsejéből képes kivezetni bármilyen feszültséget akkor nem szabad földelni (kettős szigetelés).Viszont ha a trafód primer és szekunder tekercsei között van egy sor menet, amelynek egyik vége ki van vezetve arra érdemes rákötni a védőföldet, az azért van ott.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.05.24. 19:25 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
Nem így kell hozzáállni. Ha a megérinthető fém részek (amik nyilván vannak, hiszen erősítőről van szó) és a hálózati potenciálon (akár ideiglenesen is) lévő alkatrészek között van olyan út, ami nem teljesíti kettős/megerősített szigetelésre vonatkozó szabályokat (és ebből van jópár), akkor két dolog lehetséges: vagy életvédelmi földelést kell alkalmazni (ennek pontos módjáról is lehet regényeket írni), vagy csak saját felelősségedre építheted meg!

A védőföld és az árnyékolás két külön fogalom, ha néha egy helyre is kötjük.

Vagyis az első kérdés az, hogy szabad-e nem bekötni a földet, és ennek megválaszolásához a teljes erősítőt alaposan végig kell járni a hálózat felől.

Ha szabad, mert mind a trafó, mind az egyéb konstrukciók megfelelnek a kettős szigetelésnek, akkor lehet feltenni a kérdést, hogy érdemes-e mégis bekötni a földet és hová, de ez az erősítő részleteitől és a rendszertől is függ, amibe beilleszted!

Ez utóbbit annyira nehéz előre (pláne látatlanban) eldönteni, hogy profi célú készülékeken van egy kapcsoló, hogy a beépítés után lehessen bekötni vagy megszakítani a földet az adott rendszernek megfelelően.

Van 1-2 speciális eset, amikor lehet tudni, hogy oda érdemes bekötni a földet, ilyen a yagi által említett árnyékoló tekercs, és a készülék fa dobozára belülről (gondosan, nehogy leessen!) felragasztott fém árnyékoló fólia.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.05.24. 19:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
A fáraszereltség nem valósít meg kettősszigetelést. A készülék megérinthető fémrészei pl. a csatlakozók is meg az esetleges fémből készült márkajelzések, !FACSAVAROK!, kezelőszervek is. Ezeken a fémrészeken nem léphet fel veszélyes feszültség még igen párás környezetben sem. A fa erősen nedvszívó. Ennek a veszélyes feszültségnek a kialakulását kell megakadályozni. A trafót ha te teszed bele te felelsz a trafó megfelelő voltáért, nem csak a vasmag felé a többi fémrész felé is kialakulhat zárlat. Addig is amíg hozzáértő válasz is meg nem érkezik: a sör is vezetővé teszi a fát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.05.25. 09:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.29. 09:51
Hozzászólások: 83
Sztem a tokeletes erintesvedelem alapbol ott bukik, hogy a csovek kikandikalnak a dobozbol. Nem is a tokeletes elmeleti, hanem egy megfelelo gyakorlati megoldas erdekelne engem. Egyebkent egy williamsonrol beszelunk diofas egyeniranyitassal. A halotrafoban termeszetesen van arnyekolas a primer es a szekunder kozott.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.05.25. 11:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Más körülmény a szakképzett személy saját céljára épített berendezése és kioktatott környezete, megint más a kereskedelmi forgalomba hozatal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 08:56 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Ha megfogod a csövet akkor nem megráz hanem megéget :P . Baromi nehéz eltörni egy csövet, egyszer próbáltam rossz pl509-et eltörni hogy hozzáférjek a belsejéhet. Kalapáccsal vagy 5-öt mértem rá fokozódó erősséggel mire eltört(persze nem akartam porrá zúzni azért). Az ütés erősségéről annyit hogy a koponyára mérve minimum egy csúnya duzzanat keletkezett volna tőle. Szóval eléggé bírja. Nem anódsapkás cső szerintem teljesen biztonságos akkor is ha nincsen rajta burkolat, de azért mechanikai védelem nyilván nem árt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 09:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Mi a különbség egy kiálló cső és egy olvasólámpa 230V-os ízzója között?!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.05.31. 10:48 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
FordPrefect írta:
Mi a különbség egy kiálló cső és egy olvasólámpa 230V-os ízzója között?!

No igen, jogos. Abban is hasonlítanak hogy manapság egyik sem számít korszerű eszköznek, de az egyiknek legalább jó a hangja, a másiknak meg a fénye.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 09:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.30. 20:41
Hozzászólások: 108
Impregnált fa dobozba épített csöves erölködő esetén, amiből nem áll ki semmi fém, (kivéve a bemeneti is kimeneti csatlakozókat)mit ajánlotok? Mit és hogyan ill. hol érdemes a hálózati földre kötni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 21:18 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
Érintésvédelmi szempontból akkor nem kell a védővezetőhöz kötni a kiálló fémrészeket, ha az áramkör törpefeszültségű táplálású és a transzformátor ami ezt előállítja biztonsági transzformátor kivitelű.
(Van még az 1:1-es elválasztó transzformátor, de az kifejezetten ipari célú és csak 1 db berendezés üzemeltethető róla.)
A kapcsolóüzemű tápegységek is adhatnak biztonságos leválasztást, de ezek szabványát nem ismerem, nem voltak még ilyenek amikor ebből vizsgáztam - jó lenne, ha friss végzettségűek is hozzászólnának!
Annyi rémlik, hogy a kapcsitáp nagyfrekis trafója is lehet biztonsági kivitelű, a szekunder és a primer között a visszacsatolás nem lehet galvanikus kapcsolat, pl. megfelelő szigetelőképességű optocsatoló megengedett. Mármint az érintésvédelmi előírások szerinti megfelelő szigetelésű, itt tehát minimális távolságok, kúszó áramutak is meg vannak adva.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.07.16. 23:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Volna lehetőség fi relés megoldásra?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 10:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
Szerintem igen, az FI relé minden olyan esetben alkalmazható, amikor a többi ÉV megoldás nem működik.

Van még egy lehetőség, de én csak bányában találkoztam vele, a szigetelt csillagpontú hálózat, a csillagpontra kötött szigetelésvizsgáló készülékkel. Kicsiben (egy fázisnál) úgy lehetne elkészíteni, hogy egy 1:1-es trafó szekunderét középen megcsapolva szigetelésvizsgáló relével mérni a földhöz képesti szigetelést, ezzel a módszerrel nem csak egy berendezést lehet rákötni a trafóra, mint az elválasztó trafó esetén. Hifihez ez a megoldás szerintem nem jó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 10:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
pagrus írta:
Szerintem igen, az FI relé minden olyan esetben alkalmazható, amikor a többi ÉV megoldás nem működik.

Van még egy lehetőség, de én csak bányában találkoztam vele, a szigetelt csillagpontú hálózat, a csillagpontra kötött szigetelésvizsgáló készülékkel. Kicsiben (egy fázisnál) úgy lehetne elkészíteni, hogy egy 1:1-es trafó szekunderét középen megcsapolva szigetelésvizsgáló relével mérni a földhöz képesti szigetelést, ezzel a módszerrel nem csak egy berendezést lehet rákötni a trafóra, mint az elválasztó trafó esetén. Hifihez ez a megoldás szerintem nem jó.


Laci, pontosítsunk. FI relé önmagában nem használható, kiegészítő parallel védelemként igen. Egyébként is kell mellé a védővezető, mert ugye arra szolgál hogy érzékeli mekkora áram halad át a védővezetőn (áram hiány a nullavezetőn)

Ezt a másikat csillagpont-szigetélés-mérés dolgot nem értem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 15:03 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
istvan01 írta:
...Egyébként is kell mellé a védővezető, mert ugye arra szolgál hogy érzékeli mekkora áram halad át a védővezetőn (áram hiány a nullavezetőn)

Ezt a másikat csillagpont-szigetélés-mérés dolgot nem értem.

Szerintem nem azt méri, hogy a védővezetőn mekkora áram folyik át, hanem a fázis és a nulla különbségét méri, ez a hibaáram pedig az áramütött személyen is átfolyhat közvetlenül a föld felé a védővezetőt kikerülve - ha ez az áram meghaladja a beállított értéket akkor lekapcsolja a berendezést.
Valóban lehetnek olyan esetek is, pl. szigetelésromlás, amikor a hibaáram a védővezetőn folyik el, az FI relének ekkor is le kell kapcsolnia, ezért nem szabad a védővezetőt átvezetni a FI relé érzékelő vasmagján, csak az üzemi vezetőket.

A általam említett bányabeli szigetelt csillagpontú hálózatban nincsen nullavezető hanem egy szigetelésmérő műszer csatlakozik ide, de szerintem ezzel nem érdemes foglalkoznunk, csak azért említettem, mert ez is hibaáramot mér, de nem különbségit, hanem a szigetelés leromlásakor a szigetelésmérő műszeren átfolyó kis áramot. A középmegcsapolású szekunder tekercses transzformátor tulajdonképpen kétfázisú áramot állít elő amelynél a fázisok szöge 180 fok, ekkor a középleágazást "csillagpontként" használva kialakitható a fenti rendszer.
Ezt nézd meg:
Hálózatok osztályozása csillagpontkezelés alapján:
http://tompull.uw.hu/downloads/ppt/takacs_gergo.ppt
A nagyfeszültségű energiaátvitelben is alkalmazzák, de én csak a mélyművelésű bányák rendszerét ismerem, az kicsit más mert nincs kompenzálás csak folyamatos szigetelés mérés, ott terveztem is ilyen berendezéseket.
Erről a folyamatos szigetelésmérésről nem sok anyagot találni a neten, itt van egy: Áram-védőkapcsolás és állandó szigetelésellenőrzés vizsgálata


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 17:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
pagrus írta:
Szerintem nem azt méri, hogy a védővezetőn mekkora áram folyik át, hanem a fázis és a nulla különbségét méri, ez a hibaáram pedig az áramütött személyen is átfolyhat közvetlenül a föld felé a védővezetőt kikerülve -

You are right, a FI relé a FI relét (áramváltót) elkerülő (bármilyen úton) áramot méri.
A szekunder-középleágazás szokásos a hifi leválasztó trafóknál, de még jobb eredményt érhetünk el (közösmódusú zajra) ha a primer kétfázisú, de lehet akár 3 fázisú is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: EPH - Egyenpotenciálra hozás
HozzászólásElküldve: 2011.07.17. 19:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
istvan01 írta:
.... ha a primer kétfázisú, de lehet akár 3 fázisú is.

hoopsz .. A 3 fázisú primerből nem lesz egyfázisú szinusz, ezt visszavonom ... csak ha mindkét oldal 3 fázisú, de az már itt nem érdekes ..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 19 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség