audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.28. 20:38

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 17:09 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
tunerman írta:
Látszik az ábrán, hogy minden időpillanatban, FOLYAMATOSAN párhuzamosan kapcsolódnak (nyitva 1,2A munkaponti áramra)
A két kollektor, a két bázis és a két emitter - a folyamatos vonalak a rajzon erre utalnak.
TJ.

Párhuzamosan kapcsolódnak, mégsem PARALLEL elemek... Tudom ezt sem fogod érteni, de már nem érdekel tovább...

Az erősítődnek ez lehetne a neve:
V-MOSPOWER drived COMPLEMENT Output
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 17:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
A HE-n, a jó tanács ( https://www.hobbielektronika.hu/forum/t ... ml#2414645 ) mellé kapott, és ide betett anyagban is végig ellenüteműről van szó, de ez mindegy is.

De ugorjunk, mert van ennél rosszabb is:

Mélyanalízisnek vetettem alá az alábbi kapcsolást. Arra a következtetésre jutottam, hogy a nevezett működési móddal ellentétben bizony ez egy SE erősítő, tehát ha helyesen akarunk eljárni ( és akarunk ), akkor kénytelenek vagyunk – immáron helyesen - Single-Ended-Grass-Gobbler-nek nevezni.
Egész pontosan „nyúl-SEGG erősítő” a helyes megnevezés.

Ezt az elnevezési baklövést még ki is tudom javítani, a működés leírását pontokba szedni, és a különböző fórumokon a közölni, Ami viszont még nagyobb probléma:
Visszanéztem 70 évnyi oktatási tananyagot ( na jó, csak 65 ), és sehol nem találtam ezt az kapcsolást ! Egyszerűen kihagyták az oktatásból :shock: .........mondjuk a kifestőket nem néztem...
Mit lehet ilyenkor tenni?
Csatolmány:
Clipboard01111.jpg
Clipboard01111.jpg [ 27.57 KiB | Megtekintve 19466 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 17:18 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
tunerman írta:
Látszik az ábrán, hogy minden időpillanatban, FOLYAMATOSAN párhuzamosan kapcsolódnak (nyitva 1,2A munkaponti áramra)
A két kollektor, a két bázis és a két emitter - a folyamatos vonalak a rajzon erre utalnak (minden időpillanatban az egy AC jel ott van a bázison és az emitteren...szkópon megnéztem ;)
TJ.

Az elvi helyettesítő ábra alapján SOHA (!) nem nevezünk egy kapcsolást PARALLEL-nek!
Ellenpéldát kérek és nem a tiedet!
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 17:20 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1979
deeraudio írta:
tunerman írta:
Látszik az ábrán, hogy minden időpillanatban, FOLYAMATOSAN párhuzamosan kapcsolódnak (nyitva 1,2A munkaponti áramra)
A két kollektor, a két bázis és a két emitter - a folyamatos vonalak a rajzon erre utalnak.
TJ.

Párhuzamosan kapcsolódnak, mégsem PARALLEL elemek... Tudom ezt sem fogod érteni, de már nem érdekel tovább...

Ez erősítődnek ez lehetne a neve:
V-MOSPOWER drived COMPLEMENT Output
db

Az eddigi gyakorlat (csöves) ismerte a két azonos polarítású eszköz váltakozó áramú (AC) párhuzamositását, most van egy Coplement PSE váltakozó áramú párhuzamos kötéssel....mert az nincs kőbe vésve sehol, hogy azonos, vagy complement eszközök váltóáramúlag nem lehetnek párhuzamosan működők.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 17:32 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
sutemenyx írta:
Konzol írta:
Két eszköz állítja elő a kimenő jelet egymást váltva.
Ha már annyira ragaszkodsz a passzív eszközhöz egy kettős tápfeszű végfokból vedd ki az egyik tranzisztort, tegyél helyére helyére egy ellenállást, mint passzív eszközt, állíts neki nyugalmi áramot, vezéreld a nullához képest szimmetrikusan, majd csodálkozz rá a szép félszinuszokra a kimeneten, amit csodás "SE" fokozatod előállít.


Nekem furcsamód működött egy hangerőállító buffer fokozataként. Úgy -90dB torzitassal. De biztos csak káprázott a szemem :D


Ellenállás viszonyok határozzák meg mekkora jelnél kezd kezd vàgni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 17:49 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
tunerman írta:
.....
Az eddigi gyakorlat (csöves) ismerte a két azonos polarítású eszköz váltakozó áramú (AC) párhuzamositását, most van egy Coplement PSE váltakozó áramú párhuzamos kötéssel....mert az nincs kőbe vésve sehol, hogy azonos, vagy complement eszközök váltóáramúlag nem lehetnek párhuzamosan működők.
TJ.

Jah a "működés"... Na az nem párhuzamos, hanem ellen-párhuzamos / ANTIPARALLEL...

Leírtam:
"A PARALLEL-itás (ha egy kapcsolás nevében megjelenik) akkor az mindig ugyan azt jelenti, hogy a párhuzamosan kötött elemek, együtt és azonosan működnek minden időpillanatban, gyakorlatilag "egyként" viselkednek, akár egy elemmel is helyettesíthetőek..."
Cáfolat csak más forrásból, példából elfogadható számomra! ;)

A megnevezéseid nem fedik a műszaki valóságot lásd be végre! 8-)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 18:02 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1979
Kedves Balázs!
Belátom, igazad van.
Idézet:
. Konzol
Hozzászólás témája: Re: Félvezetőkkel építhető single end kapcsolásokHozzászólásElküldve: 2021.02.11. 05:34
Online
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1215
tunerman írta:
Idézet:
Konzol írta:

Igazi PP, igazi trebitch.... Mi jöhet még?
Fejlődés abban, hogy az egy bemenet az nem kettő :D
TJ.

Antiparallel Single End


Inkább egy tankönyvet nézegess, ne angol szótárt!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.14. 04:55 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1979
OFF
Idézet:
Ez az indirekt bizonyítása, hogy a komplementer kimenet az áramváltozással leírtak szerint nem igazán PP!
Mindaddig érvényes ez a definició, amíg a beállított munkaponti áramot meg nem haladja a kimenőáram. Amikor ez bekövetkezik, akkor megszünik a másik eszköz szerepe, mert rajta semmilyen áram nem folyik.

Mivel a forgalomban lévő erősítők komplementer followeres kimenetet használnak, ezért tehetek egy érdekes felvetést.
Amikor a kimenet munkaponti áramát megnövelik (BIAS), akár az "A" osztályig is feltekerik, akkor a fent leírt definició szerint működik a komplementer follower! Az "N" es a "P" eszközök antiparallel SE üzemmódban dolgoznak amíg a munkaponti áramot meg nem haladja a kimenő áram - utána átlépnek "B" osztályba.
Ezért szól mindenki szerint füllel hallhatóbban jobban ugyanazon erősítő "A" osztályba feltekert munkaponti árammal  :D  mert szerintem valójában a kimenete addig váltakozó áramú szempontból egy antiparallel SE.
ON TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.14. 08:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Az A osztályú üzemmódból B osztályba való lépés járulékos torzítàst okoz az ellenütemben működő fokozatoknál. Megnő a kimenő ellenállás, csökken a meredekség, mivel az egyik eszköz lezár, logikalilag távozik az áramkörből. A jelenség gm duplázódás néven ismert.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.14. 10:15 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1979
Idézet:
. Ezért szól mindenki szerint füllel hallhatóbban jobban ugyanazon erősítő "A" osztályba feltekert munkaponti árammal :D mert szerintem valójában a kimenete addig váltakozó áramú szempontból egy antiparallel SE.

Másról beszélünk, egy 30 wattos "AB" beállítású erősítót feltekerünk "A" osztályú munkapontra (nagyobb hűtőborda szükséges!), akkor általános vélemény az, hogy jobb lett a hangja....nincs itt szó semmi 'B" osztályról.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.14. 10:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Értelmesen nem tudsz tiszta A osztályt csinálni a hangsugárzó dinamikus viselkedése miatt, csak meglehetősen kis teljesítményre. 1.5-2 Ohm minimális terhelő impedanciával számolva vagy klippelésbe vagy B osztályba kerül a végfok már viszonylag alacsony átlagos hangerőn is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.14. 10:29 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1979
Az nem volt meghatározva, hogy a 30 watt milyen terhelésen jelenik meg. Csak az elv szemléltetése volt a célom, amit a hozzáértőbbek kipróbálhatnak.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.14. 11:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Konzol írta:
Az A osztályú üzemmódból B osztályba való lépés járulékos torzítàst okoz az ellenütemben működő fokozatoknál. Megnő a kimenő ellenállás, csökken a meredekség, mivel az egyik eszköz lezár, logikalilag távozik az áramkörből. A jelenség gm duplázódás néven ismert.


A gm doubling csak akkor lep fel (AB osztalyban) ha nem idealis a nyugalmi aram es tul van allitva. Pl 80mA helyett 150mA (paronkent). Ilyen meg akkor is elofordul ha nem jo a hokompenzalas es elmaszik a nyugiaram (pl bedobozolas utan) vagy csak nagyon lassan all vissza a beallitott ertekre.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.14. 12:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Elfogadom, hogy igazad lehet, bár ha jól értem itt kicsit mást írnak a dologról:

https://tubecad.com/2015/10/blog0331.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.14. 12:31 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Ez egy 3EF kimenet feszerositese, 3 par vegtranyo, 0R22 emitter
vertikalisan a feszerosites, pl 975m = 0.975 (1 az idealis)
horizontalisan a kimeneti feszultseg 4ohmba

felso kep 75mA/par
also 144mA/par


Csatolmányok:
3EF-wingspread-75mA.jpg
3EF-wingspread-75mA.jpg [ 51.93 KiB | Megtekintve 19256 alkalommal. ]
3EF-wingspread-144mA.jpg
3EF-wingspread-144mA.jpg [ 50.02 KiB | Megtekintve 19256 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.15. 06:18 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1979
A topik címének megfelelő eddigi hozzászólásokat figyelembe véve feltennék egy kérdést. A V-MOSPOWER FET SE nevű kapcsolásomat még senki sem rakta össze deszkamodelként az elmúlt két és fél év alatt? Az egyetlen feszültségerősítő V-MOSPOWER FET számtalan tipusa olcsón beszerezhető: VMP4, 2N6657, 2N6658, VN66AF, VN88AF, stb.
Mert a faék egyszerűségű, néhány alkatrészt tartalmazó kapcsolást utána szénné lehetne mérni, spektrumanalizátoron mindent kimutatni. Minden tisztelt topikolvasó ennek szerintem több hasznát venné, mint a betett állandóan változó szimulációknak.
A puding próbája az evés :D
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.15. 07:43 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1979
Erre gondoltam ;)
TJ.


Csatolmányok:
V-MOSPOWER_FET_SE_board_model.jpg
V-MOSPOWER_FET_SE_board_model.jpg [ 1.18 MiB | Megtekintve 19134 alkalommal. ]
V-MOSPOWER_FET_SE_board_model1.jpg
V-MOSPOWER_FET_SE_board_model1.jpg [ 1.27 MiB | Megtekintve 19134 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.15. 08:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
tunerman írta:
A topik címének megfelelő eddigi hozzászólásokat figyelembe véve feltennék egy kérdést. A V-MOSPOWER FET SE nevű kapcsolásomat még senki sem rakta össze deszkamodelként az elmúlt két és fél év alatt? Az egyetlen feszültségerősítő V-MOSPOWER FET számtalan tipusa olcsón beszerezhető: VMP4, 2N6657, 2N6658, VN66AF, VN88AF, stb.
Mert a faék egyszerűségű, néhány alkatrészt tartalmazó kapcsolást utána szénné lehetne mérni, spektrumanalizátoron mindent kimutatni. Minden tisztelt topikolvasó ennek szerintem több hasznát venné, mint a betett állandóan változó szimulációknak.
A puding próbája az evés :D
TJ.


Minek szimultánban nyomni itt , meg a hobbit elektronikán?

https://www.hobbielektronika.hu/forum/a ... u-erositok

Mondjuk ott nem nagyon van aki vitázna, kevés az igazi szakember, a többi meg úgysem szól.
Ennyire vágysz az elismerésre, vagy az önigazolásra?
Nem kötekedni akarok, csak szeretném végre megérteni ezt az egész "neverending story"-t.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.15. 08:39 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1979
Megkérdeztem, hogy valaki megépítette-e deszkamodellként - ennyi.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.15. 08:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
tunerman írta:
Megkérdeztem, hogy valaki megépítette-e deszkamodellként - ennyi.
TJ.



Az oké is.

Idézet:
Mert a faék egyszerűségű, néhány alkatrészt tartalmazó kapcsolást utána szénné lehetne mérni, spektrumanalizátoron mindent kimutatni. Minden tisztelt topikolvasó ennek szerintem több hasznát venné, mint a betett állandóan változó szimulációknak.


Te végeztél ilyen méréseket? Szerintem azzal meggyőzőbb lennél.

Ha küldesz egy sztereo garnitúra félvezetőt, és kapcsolási rajzot, összerakom, és publikálom a méréseket.(Természetesen utána visszaküldöm az alkatrészeket.)
Ezt teljesen komolyan mondom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.15. 09:00 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1979
Luki írta:
tunerman írta:
Megkérdeztem, hogy valaki megépítette-e deszkamodellként - ennyi.
TJ.



Az oké is.

Idézet:
Mert a faék egyszerűségű, néhány alkatrészt tartalmazó kapcsolást utána szénné lehetne mérni, spektrumanalizátoron mindent kimutatni. Minden tisztelt topikolvasó ennek szerintem több hasznát venné, mint a betett állandóan változó szimulációknak.


Te végeztél ilyen méréseket? Szerintem azzal meggyőzőbb lennél.

Méréseim itt láthatóak két és fél éve:

https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f= ... &start=300


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.15. 09:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
tunerman írta:
Luki írta:
tunerman írta:
Megkérdeztem, hogy valaki megépítette-e deszkamodellként - ennyi.
TJ.



Az oké is.

Idézet:
Mert a faék egyszerűségű, néhány alkatrészt tartalmazó kapcsolást utána szénné lehetne mérni, spektrumanalizátoron mindent kimutatni. Minden tisztelt topikolvasó ennek szerintem több hasznát venné, mint a betett állandóan változó szimulációknak.


Te végeztél ilyen méréseket? Szerintem azzal meggyőzőbb lennél.

Méréseim itt láthatóak két és fél éve:

https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f= ... &start=300


Akkor minek túráztatod a közönséget ? :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.15. 09:09 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1979
Újra, csak megkérdeztem, hogy valaki megépítette-e deszkamodellként - ennyi és nem több.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.15. 09:38 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
tunerman írta:
Újra, csak megkérdeztem, hogy valaki megépítette-e deszkamodellként - ennyi és nem több.
TJ.


Valószínűleg nem tűnt fel számodra, hogy itt mindenki építi a magáét, vagy olyat ami kellő képen felkeltette az érdeklődését. Az általad publikáltak valószínűleg nem érték el az érdeklődés azon küszöbszintjét, hogy pákát fogjanak,pénzt adjanak alkatrészre.
Te sem építettél LKA, Sajti, Mzperix, folytathatnám erősítőket, mert az érdeklődési körödön kívül esik.

Ezen túl felhívom a figyelmedet arra, hogy ez itt egy elméleti kérdésekkel foglalkozó topik. Építeni, meghallgatni, összehasonlítani máshol kell.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.15. 09:58 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1979
Értettem, a kérdést felteszem a megfelelő helyre.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség