audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.04. 06:23

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2021.02.11. 05:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
tunerman írta:
Idézet:
Konzol írta:

Igazi PP, igazi trebitch.... Mi jöhet még?
Fejlődés abban, hogy az egy bemenet az nem kettő  :D
TJ.

Antiparallel Single End


Inkább egy tankönyvet nézegess, ne angol szótárt!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.11. 05:40 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Idézet:
Inkább egy tankönyvet nézegess, ne angol szótárt!

Kedves Konzol!
A jótanács és a szakmai cáfolat NEM azonos fogalmak :D :D :D
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.11. 05:58 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
OFF
Azért annyi észrevételem lenne, hogy a V-MOSPOWER FET SE kapcsolásom internetes népszerűsítése érdekében egyesek igen sokat tesznek.
Köszönöm.
ON
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.11. 06:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
tunerman írta:
Idézet:
Inkább egy tankönyvet nézegess, ne angol szótárt!

Kedves Konzol!
A jótanács és a szakmai cáfolat NEM azonos fogalmak :D :D :D
TJ.


Így jártál!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.11. 06:50 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Idézet:
Így jártál

OFF
Akkor a jótanácsért - jótanács jár, én meg ezt az egyetemi oktatási segédletet javaslom elolvasásra ;)

http://elektroncso.hu/cikkek/amptitok.php

ON TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.11. 19:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
tunerman írta:
Idézet:
Kimondhatjuk, hogy a leírt komplementer follower tehát nem PP, hanem egyik, vagy másik irányú vezérlés esetén SE fokozatként funkcionál - egy aktív eszköz egy ellenállással. Mivel két eszközt használunk, ezért Parallel Single End kapcsolással állunk szemben, az "N" és "P" eszközök miatt ez Complement PSE kapcsolásnak nevezhető. Itt csak hol az egyik, hol a másik eszközön folyik az áram a vezérlés és az eszköz polaritásának megfelelően. Az igazi PP esetén mindkettő eszköz egyídejű(!), de egymáshoz képest 180°-os vezérlése a feltétel.

A 180°-ot az "N", "P" polaritása adja. Attól , hogy "B" osztályban használod, ugyanúgy egyidejűleg vezérled a két eszközt, csak a lezárt félen ennek nyilván nem lesz hatása (áram)...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.11. 21:31 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Újra elmondom, hogy ennél az egy(!) bemenetű komplementer followernél, vagy az egyik, vagy a másiknak van vezérlése a bemenő jel polaritásának megfelelően. Felváltva működnek, ami abszolúte nem egyezik a két bemenetű, két driveres 180°-os egyidejű vezérlést kapó Push Pull kimenettel.
Azért az egy meg kettő szám közötti különbséget el kellene fogadni...

Le van írva többször is, az állandó munkaponti áram jelenleg 1,2A, a 16 ohmos hangszóróhoz. A kapcsolás tehát ezzel a beállítással és hangszóróval nem megy "B" osztályban. Tehát nincs lezárt fél, a munkaponti és a kimenő áram különbsége folyik mindig a nem vezérelt eszközön.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.12. 09:07 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
ON!
Néhány rövid gondolat:
1. Az eddigi hozzászólások alapján nem vette senki észre, hogy a Push Pull elv legfontosabb meghatározása az EGYIDEJŰLEG, mindkét aktív elemet vezérlő 180°-os vezérlő jel
2. A komplementer kivitelű follower kimenet csak egy vezérjőjelet kap, a jel polaritásának megfelelően VÁLTAKOZVA nyítnak az eszközök
3. Valószínűleg ez az elvi különbség - az EGY és a KETTŐ szám indított el azon az úton, hogy megvizsgáljam ezt kérdéskört - miért tartanak valamit egyfomának, amikor valójában különbözőek?
4. Az eredménye a vizsgálódásaimnak az, hogy valóban különbözik a két eltérő elven működő follower, a váltakozva megjelenő jelek a kimeneten ezt pedig NEM mutatják meg
5. Ott találtam elvi hibát a kb. 70 éves tananyagban, hogy nem vették észre az egyídejű, két 180°-os jelet ígénylő followernek mindkét eleme kap vezérlést, amíg a jel polarítását felhasználó elemeknél ez váltakozva történik meg
6. Átgondoltam, hogy miképpen is működhet ez az egy bemenetű follower a két félperiódus alatt úgy, hogy a kimeneti jelben ez a váltakozva működés nem vehető észre
7. Az eredmény az, hogy az egyik félperiódusban egyik aktív elemnek a másik csak passzív eleme (SE), míg a másik félperiódusban ez fordítva történik meg
8. Mivel a két SE működés váltakozóáramúlag párhuzamosan történik meg, ezért ez a Parallell Single End elven működő kimenet
9. Mivel ez pedig a váltakozó áramúlag párhuzamos funkcionáló "N" és "P" eszközzel történik meg, így a Complement Parallel Single End elnevezést kapta meg.

OFF!
Elismerem, hogy a szerintem átgondolt, elvi működést részletesen taglaló okfejtésem egy amatőr, DIY fórumon tettem meg, de ennek nem az az elsődleges célja, hogy ezzel bárkit megsértsek az eddigi szakmai megyőződésében!
Ezek a gondolatok remélem paradigma váltásra késztetnek majd olyan embereket, akiknek évtizedek óta erről a témáról mást tanítottak...
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.12. 10:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
DöG írta:
shany írta:
DöG írta:
...Ha a két végtranyó kollektorába beiktatsz 1-1 kis értékű ellenállást, és azon szkóppal méred/ fotózod a kivezérléskori áramokat -DC- (terhelve!), akkor lehet látni, hogy valóban csak a fölső NPN tranyó árama változik-e jelentősen (=SE), vagy az alsó PNP is! (=ellenütemű, PP,...) Ha feltöltöd a képet, akkor mindenki látja! :D
néhány 10-ed ohmos ellenállásokkal nem szabadna változnia az áramköri viszonyoknak. szerintem.
Már kétszer kértem...kb ennyi eredménnyel, mint most is látható.
De a kedvedért ;)
AC komponens mérés a 3db beiktatott 1mOhm mérőellenálláson. Pont egyformák, és pont egyformára állított a szkóp csatornák érzékenysége is, hogy könnyen megfigyelhető legyen, hogy az alsó és felső kimenti rész milyen módon, és milyen arányban járul hozzá a terhelés kimenőáramhoz:...
Köszönöm!
Akkor az én saccolmányom is kb. stimmel (PNP-re kb. 1/4-ede jut az NPN vezérlésének). :P
Szívesen, ha már ennyit dolgoztál vele, meg a vizuálisabb típusuak kedvért is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.12. 10:37 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
tunerman írta:
....OFF!
Elismerem, hogy a szerintem átgondolt, elvi működést részletesen taglaló okfejtésem egy amatőr, DIY fórumon tettem meg, de ennek nem az az elsődleges célja, hogy ezzel bárkit megsértsek az eddigi szakmai megyőződésében!
Ezek a gondolatok remélem paradigma váltásra késztetnek majd olyan embereket, akiknek évtizedek óta erről a témáról mást tanítottak...
TJ.

Nézd, nem tudsz két áramértéket összeadni, tranzisztor bemeneti karakterisztikát értelmezni, stb, stb, stb......OK
Ezekre építve elméletet gyártasz...OK
Lenulláztad magad szakmailag itt és máshol is...OK

Nyomod lefelé ennek a fórumnak is a szakmai színvonalát...ez szerintem nem OK
Viszont legalább azt vedd már észre, hogy a hozzászólásaid bosszúságot, indulatokat gerjesztenek többekben. Az, hogy bennem is, az egy dolog, de azzal, hogy indirekte mindenkit - magadon kívül - műszakilag alulművelt, ilyen primitív sz@rságok megértésére képtelen hülyének tartasz, az gond. Még arra sem veszed a fáradságot, hogy értelmezni próbáld a fórumtagok válaszait.
Alapvetően azért jövünk erre a fórumra, hogy "jól érezzük magunkat". Ebbe belefér műszaki érdekességek olvasása/közlése, új információ, tapasztalatok, egy kis humor, beszélgetés, akár viták, vélemények ütközése, stb, de nem ez....

Ide irkáld az elméleteidet: info@titkarsag.mta.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.12. 11:24 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Idézet:
Akkor az én saccolmányom is kb. stimmel (PNP-re kb. 1/4-ede jut az NPN vezérlésének)

Össze van kötve a VMP1 drainja a PNP bázisával - hogyan juthat rá a vezérlő jel negyede? :D :D :D
TJ.


Csatolmányok:
V_MOSPOWER_FET_SE_amplifier.jpg
V_MOSPOWER_FET_SE_amplifier.jpg [ 791.72 KiB | Megtekintve 21915 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 10:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
tunerman írta:
Idézet:
Akkor az én saccolmányom is kb. stimmel (PNP-re kb. 1/4-ede jut az NPN vezérlésének)

Össze van kötve a VMP1 drainja a PNP bázisával - hogyan juthat rá a vezérlő jel negyede? :D
TJ.
Úgy hogy közös módusú a vezérlése komplementer párnak! (mivel nem elég jó áramgenerátor az alsó tranyó, a felső tranyó dinamikus Vbe változása modulálja az alsó tranyó áramát is).
A korábban betett DC szimulációmban, illetve utána Shany által betett kimeneti AC szimulátoron láthatod, hogy jelentősen változik az alsó tranyó árama is!
A rajzomon Rbe' szimbolizálja az NPN tranyó dinamikus Vbe/Ibe változását. Ez az ellenállás 'átkonvertálható' az emitter oldalra (Rbe'/Béta). Ennek az átkonvertált emitter ellenállásnak, és az alsó oldal (0R33 + alsó tranyó dinamikus ellenállásának soros összege) aránya szabja meg, hogy mennyire vezérelt/vezéreletlen az alsó áramgenerátor tranyó.

Egyébként szerintem 2db + alkatrésszel megoldható a probléma: Ehhez nem a 2 végtranyó bázisa között kell fixen tartani a feszültséget, hanem az NPN emittere, és a PNP bázisa között! A betett + tranyó arra szabályoz vissza, így 'önbeálló' marad a felső tranyón Vbe. :idea:
Csatolmány:
Tunerman_SE-sítése.png
Tunerman_SE-sítése.png [ 15.42 KiB | Megtekintve 21767 alkalommal. ]

Így már ~tényleg fix áramú áramgenerátor lessz a PNP tranyó, abba nem szól már bele a felső tranyó dinamikus Vbe változása. Ráadásul a depletion Fet is valódi SRPP-ként tud működni (csökken az alsó FETen a dinamikus áramváltozás), nő a kör erősítés, csökken a torzítás... elvileg. 8-) Szerintem próbáld ki, hátha beválik! :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 11:10 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Köszönöm a rajzot, de eddig kivétel nélkül még több alkatrészt tartalmazó javaslataid voltak. Amennyiben kevesebb alkatrésszel jobban működőt mutatsz, azt szívesen veszem.
Azzal is tisztában vagyok, hogy a DN2540N5-G nem tökéletes CCS, és aztán azzal is, hogy már rajzon láthatóan aszimmetrikus a kimenet.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 11:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
DöG írta:
Tunerman_SE-sítése.png
Hülyeséget rajzoltam! :oops:
Így talán már jó lesz:
Csatolmány:
Tunerman_SE-sítése_jav.png
Tunerman_SE-sítése_jav.png [ 16.18 KiB | Megtekintve 21754 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 11:28 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
tunerman írta:
Köszönöm a rajzot, de eddig kivétel nélkül még több alkatrészt tartalmazó javaslataid voltak...
Már +4. :mrgreen:
Én nem vagyok olyan jó alkatrész spórolásban mint te. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 12:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
DöG írta:
Tunerman írta:
Amennyiben kevesebb alkatrésszel jobban működőt mutatsz, azt szívesen veszem.
Már +4. :mrgreen:

Már csak +1db! (ha sikerül oda passzoló nyitófeszültségű fetet találnod bele) :P
Csatolmány:
Tunerman_SE-sítése_jav+1db.png
Tunerman_SE-sítése_jav+1db.png [ 14.05 KiB | Megtekintve 21740 alkalommal. ]

ez már bele kéne hogy férjen... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 12:16 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Idézet:
ha sikerül oda passzoló nyitófeszültségű fetet találnod bele

Azért nem ilyen egyszerűen mennek a dolgok :D
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 13:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
tunerman írta:
Idézet:
ha sikerül oda passzoló nyitófeszültségű fetet találnod bele

Azért nem ilyen egyszerűen mennek a dolgok :D
TJ.
Ez a tücsökherélős db talán passzolna bele? NTA4153 (SC-75) :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 13:36 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Azért ne maradjanak már műszakilag helytelen dolgok ezeken az oldalakon...
tunerman írta:
...
1. Az eddigi hozzászólások alapján nem vette senki észre, hogy a Push Pull elv legfontosabb meghatározása az EGYIDEJŰLEG, mindkét aktív elemet vezérlő 180°-os vezérlő jel
....

Nem így van, ezért nem akarta senki észrevenni... ;)
A vezérlő jel nem határozza meg egy kimenet üzemmódját, csak annak ESETLEGESEN (!!!) szükséges velejárója! Ezen lépjünk már át!
Részben szabad fordításban: "A push-pull erősítő egy olyan elektronikus áramkör, amely pár aktív eszközt használ, amelyek felváltva táplálják, vagy nyelik el az áramot a csatlakoztatott terhelésről." A vezérlés szóba sem kerül!
https://rnbpnmuajpatmskzedad4v3sjq-jj2c ... ull_output
tunerman írta:
...
2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.....

A hibás felvetés, hibás következtetéseket szült.
Kicsit javítottam és egyszerűsítettem a rajzodon, hogy mindenki számára egyértelmű legyen a félreértés közöttünk, vagyis közted és a tudomány mai állása között.
Csatolmány:
egyenlanemegyenlo.jpg
egyenlanemegyenlo.jpg [ 38.31 KiB | Megtekintve 21714 alkalommal. ]

Az ábrán látható "A" és "B" pontokat egy-egy feszültség generátor köti össze, amely a VEZÉRLÉS szempontjából rövidzárnak minősül. Ez alapján teljesen lényegtelen hány jelet (1-2-3-100...) és hová kötünk rá ezen pontokra, a kimeneti rész bemeneti jele akkor is csak EGY lesz, az odakötött jelek eredője! Mindkét bázison, mindkét esetben ugyan az a közös jel van!
Vagyis a kimenetet egy ellenütemű komplementer végfokozat hajtja, amely szerintem és a világ szerint sem "Single Ended".

UI: Már más is jelezte (shany), hogy "+ Drive" és a "- Drive" jelzéseidre pedig AZONOS FÁZISÚ (!) jel kell kerüljön (csak az egyenfesz szintben van eltérés), különben csak füstöt csinál hangot nem. ;)
Ezért zavaros a következő mondatod is: "Ott találtam elvi hibát a kb. 70 éves tananyagban, hogy nem vették észre az egyídejű, két 180°-os jelet ígénylő followernek mindkét eleme kap vezérlést"

Bocs!
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 13:40 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Kedves Balázs!
Fogalmilag az egyidejűleg és az egymás után felváltva - mást jelent a szakkönyvekben leírva is.
Baráti üdvözlettel: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 13:46 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Kedves Jenő!
Akkor olvasd el még egyszer mert szövegértési problémáid vannak...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 13:47 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Idézet:
. UI: Már más is jelezte (shany), hogy "+ Drive" és a "- Drive" jelzéseidre pedig AZONOS FÁZISÚ (!) jel kell kerüljön (csak az egyenfesz szintben van eltérés), különben csak füstöt csinál hangot nem. ;)
Ezért zavaros a következő mondatod is: "Ott találtam elvi hibát a kb. 70 éves tananyagban, hogy nem vették észre az egyídejű, két 180°-os jelet ígénylő followernek mindkét eleme kap vezérlést"

Cortez topiktársunk berakott linkjén található kapcsolás egy igazi push pull....ezt a pp elvet raktam be.
A felső driver amikor nyít, vele EGYIDEJŰLEG az alsó pedig a zárás felé halad.
TJ.


Csatolmányok:
Symm75W.png
Symm75W.png [ 34.57 KiB | Megtekintve 21711 alkalommal. ]


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tunerman 2021.02.13. 13:57-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 13:52 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
deeraudio írta:
Kedves Jenő!
Akkor olvasd el még egyszer mert szövegértési problémáid vannak...
db

Én azt írtam, hogy az egyidejűleg húzom/nyomom vezérlés, az nem azonos az egymás utáni, váltakozva vezérléssel
Ha belegondolsz ez időbeli eltérés...most akkor erről akarsz vitatkozni?
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 14:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Úgy tűnik TJ képtelen felfogni, hogy a meghajtás módja lényegtelen az ügyben, csak úgy, mint ahogy azt sem érti, hogy a jel teljes periódusát kell figyelembe venni. Ebből születnek az olyan sületlenségek, mint amiket itt mantrázik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 14:09 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Konzol írta:
Úgy tűnik TJ képtelen felfogni, hogy a meghajtás módja lényegtelen az ügyben, csak úgy, mint ahogy azt sem érti, hogy a jel teljes periódusát kell figyelembe venni. Ebből születnek az olyan sületlenségek, mint amiket itt mantrázik.

A másik ember minősítése nem válasz arra, hogy pl. először az NPN tranzisztor nyít, majd a vezérlőjel polarításváltása után a PNP. :D
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 14:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Ez nem minősítés, puszta tényközlés. Ebből a hozzászólásodból is egyértelmű, hogy nem érted a folyamat lényege az időbeliség.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 14:32 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
tunerman írta:
....
Én azt írtam, hogy az egyidejűleg húzom/nyomom vezérlés, az nem azonos az egymás utáni, váltakozva vezérléssel
Ha belegondolsz ez időbeli eltérés...most akkor erről akarsz vitatkozni?
TJ.

Most tényleg nem érted, vagy már csak azért sem akarod érteni?! ;)
..."amelyek felváltva táplálják, vagy nyelik el az áramot"...
Amikor az egyik táplál, akkor a másik elnyel, utána "cserélnek", de magyarul tényleg egyértelműbb - ELLENÜTEMBEN működnek.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 14:43 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
tunerman írta:
Idézet:
. UI: Már más is jelezte (shany), hogy "+ Drive" és a "- Drive" jelzéseidre pedig AZONOS FÁZISÚ (!) jel kell kerüljön (csak az egyenfesz szintben van eltérés), különben csak füstöt csinál hangot nem. ;)
Ezért zavaros a következő mondatod is: "Ott találtam elvi hibát a kb. 70 éves tananyagban, hogy nem vették észre az egyídejű, két 180°-os jelet ígénylő followernek mindkét eleme kap vezérlést"

Cortez topiktársunk berakott linkjén található kapcsolás egy igazi push pull....ezt a pp elvet raktam be.
A felső driver amikor nyít, vele EGYIDEJŰLEG az alsó pedig a zárás felé halad.
TJ.

Így már ezt a gondolatod is értem, de máshogy nem is jönne léte kimeneti jel... ;)
Ugyanakkor csak a végét tekintve, ha bármelyik tranyót (Q5 vagy Q6, persze egyszerre csak egyet) kicserélnéd egy ellenállásra a kapcsolás ugyanúgy működne, de mégsem válna SE erősítővé, mert az alapdefiníció szerint a kimeneten egy ellenütemű működést létrehozó, komplementer pár található.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 14:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Én továbbra is úgy érzem, hogy értem tunermant: a "soros" (egymáson keresztüli, 1 "csatornás") vezérlés amit ő SE-nek mond,
és a párhuzamos (egymástól valóban független, szimmetrikus, 2 "csatornás") vezérlést hívja (igazi és kizárólagosan) PP-nak.
Ugye?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 14:49 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Kedves Balázs!
A 9 pontos leírásomban benne van, hogy a kimeneten megjelenő jel egyidejű, kettős 180°-os vezérlést kapó, és az egy vezérlőjeles váltakozva műkődésű által előállitottat nem lehet megkülönböztetni.
A lényegi különbség a jel előállításában van!
Ezért felesleges a kimeneti jelet nézegetni, mert leírtam, hogy az egy vezérlőjeles vezérlés csak sorban és feltváltva tudja létrehozni a kimenő jelet. És ha ez így van akkor megvizsgálom, hogy mi van az első félperiódusban és mi a másodikban.
A push pullnál nincs mit vizsgálni, mert EGYIDEJŰLEG MINDKETTŐ vezérelt.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 14:51 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Cortez írta:
Én továbbra is úgy érzem, hogy értem tunermant: a "soros" (egymáson keresztüli, 1 "csatornás") vezérlés amit ő SE-nek mond,
és a párhuzamos (egymástól valóban független, szimmetrikus, 2 "csatornás") vezérlést hívja (igazi és kizárólagosan) PP-nak.
Ugye?

Gratula! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 14:56 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
tunerman írta:
....
A lényegi különbség a jel előállításában van!
...TJ.

Kedves Jenő!

Szerintem és a világ szerint pedig nem, de máshogy már nem tudom elmagyarázni ezt az egyszerű tényt. Sem az SE, sem pedig a PP definíciójában nem szerepel a vezérlés, a jel előállításának mikéntje.
Írd így és elfogadjuk: "Szerintem a lényegi különbség a jel előállításában van!"
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 14:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Ezzel az a gond, hogy SE alatt azt értjük, mikor kimenő jel teljes periódusa egyetlen (logikai) eszközön bekövetkezett változás eredménye. Amikor a kimenő jel egyik felét az egyik, a másikat a másik állítja elő az ellenütemű üzemmód.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 15:02 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Konzol írta:
Ezzel az a gond, hogy SE alatt azt értjük, mikor kimenő jel teljes periódusa egyetlen (logikai) eszközön bekövetkezett változás eredménye. Amikor a kimenő jel egyik felét az egyik, a másikat a másik állítja elő az ellenütemű üzemmód.

Nincs gond - a két azonos polaritású eszközzel PSE...egy "N" és egy "P" eszközzel Complement PSE....az eredmény azonos, mindkettő esetben váltakozó áramúlag (AC) párhuzamosan kapcsolódnak.
TJ.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 15:06 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Mindjárt jön szskkönyv. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 15:09 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
deeraudio írta:
tunerman írta:
....
A lényegi különbség a jel előállításában van!
...TJ.

Kedves Jenő!

Szerintem és a világ szerint pedig nem, de máshogy már nem tudom elmagyarázni ezt az egyszerű tényt. Sem az SE, sem pedig a PP definíciójában nem szerepel a vezérlés, a jel előállításának mikéntje.
Írd így és elfogadjuk: "Szerintem a lényegi különbség a jel előállításában van!"
db

Szerepel 1969 óta!
TJ.


Csatolmányok:
Komplementer_follower.JPG
Komplementer_follower.JPG [ 145.93 KiB | Megtekintve 21622 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 15:13 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Konzol írta:
.... Amikor a kimenő jel egyik felét az egyik, a másikat a másik állítja elő az ellenütemű üzemmód.

Vagy, "A" osztályú állapot esetén mindkét elem egyszerre, minden időpillanatban részt vesz a kimeneti áram előállításában, amikor az egyik hozzátesz a másik elvesz belőle, ellenütemben...
Vagyis egyszerűbben az egyik elem nyitóirányú vezérlése esetén csökken a kimeneti áram, a másik elem nyitóirányú vezérlése esetén nő a kimeneti áram.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 15:21 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
deeraudio írta:
Konzol írta:
.... Amikor a kimenő jel egyik felét az egyik, a másikat a másik állítja elő az ellenütemű üzemmód.

Vagy, "A" osztályú állapot esetén mindkét elem egyszerre, minden időpillanatban részt vesz a kimeneti áram előállításában, amikor az egyik hozzátesz a másik elvesz belőle, ellenütemben...
Vagyis egyszerűbben az egyik elem nyitóirányú vezérlése esetén csökken a kimeneti áram, a másik elem nyitóirányú vezérlése esetén nő a kimeneti áram.
db

Kedves Balázs!
A helyzet az, hogy a T1 tranzisztor vezérelt, akkor másik meg nem....itt a szakkönyv, T2 nincs vezérelve, csak a munkaponti áram folyik rajta - az egy passzív elem, egy SE.
OFF
Be is b@szna ha kinyítna - egyből rövidzár :D

TJ.


Csatolmányok:
AB_komplementer__follower.JPG
AB_komplementer__follower.JPG [ 213.9 KiB | Megtekintve 21610 alkalommal. ]


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára tunerman 2021.02.13. 15:29-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 15:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
deeraudio írta:
Konzol írta:
.... Amikor a kimenő jel egyik felét az egyik, a másikat a másik állítja elő az ellenütemű üzemmód.

Vagy, "A" osztályú állapot esetén mindkét elem egyszerre, minden időpillanatban részt vesz a kimeneti áram előállításában, amikor az egyik hozzátesz a másik elvesz belőle, ellenütemben...
Vagyis egyszerűbben az egyik elem nyitóirányú vezérlése esetén csökken a kimeneti áram, a másik elem nyitóirányú vezérlése esetén nő a kimeneti áram.
db


Ez persze igaz. Csak azért "egyszerűsítettem" a fogalmazáson, hogy egyértelmű legyen a mondanivalóm. Oda kellett volna írnom,hogy B osztályú üzemben


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 15:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Idézet:
Be is b@szna ha kinyítna - egyből rövidzár :D

Na - ezt a mondatomat hagyták ki mindegyik szakkönyvből, és ez így megy 70 éve...
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 15:36 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
tunerman írta:
Kedves Balázs!
A helyzet az, hogy a T1 tranzisztor vezérelt, akkor másik meg nem....itt a szakkönyv, T2 nincs vezérelve, csak a munkaponti áram folyik rajta - az egy passzív elem, egy SE.
...
TJ.

Kedves Jenő!

Persze így van a szakkönyv helyesen írja, te meg rosszul értelmezed. ;)
SE - önmagában, egy pici időpillanatra, de nem a kimenet felől vizsgálva és nem erősítőként tekintve rá.
Vagy, hogy te is megértsd, IGEN (!) a kimeneti jelet két SE erősítő hozza létre ellenütemben működve, vagyis a kimenetet tekintve PP.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 15:43 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Nem!- mivel végig a két SE állítja elő felváltva a kimenőjelet, annak csak Paralellel SE lehet a neve, de mivel itt egy "N" és egy "P" elem van, ezt csak a Complement Paralellel Singe End név adja vissza.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 15:52 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
SE = Single Ended = Egyvégű...
Két SE... Felváltva... S a végeredmény SE....
Ez most komolyan? Azt hiszem én itt befejeztem.... :(
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 15:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
tunerman írta:
Nem!- mivel végig a két SE állítja elő felváltva a kimenőjelet, annak csak Paralellel SE lehet a neve, de mivel itt egy "N" és egy "P" elem van, ezt csak a Complement Paralellel Singe End név adja vissza.
TJ.



Ez marhaság! Tiszta B osztályt feltételezve, hogy egyértelmű legyen a dolog egyetlen olyan pillanat sincs a perióduson belül mikor két eszköz vezérli a kimenetet! Tehát nem kapcsolódnak párhuzamosan a terhelésre, hanem perióduson belül fölváltva, ellenütemben. Ez pedig maga a PP üzemmód.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 16:09 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Igen - amit leírtál az a PSE lenne, a munkaponti áram miatt NEM "B" osztályú, mert olyan SE nincsen.
Egy aktív elem van itt kérem egy passzív elemmel ;) Én végig a jel előállításáról beszélek.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 16:16 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
deeraudio írta:
SE = Single Ended = Egyvégű...
Két SE... Felváltva... S a végeredmény SE....
Ez most komolyan? Azt hiszem én itt befejeztem.... :(
db

Az SE kapcsolás kimenetén is egy szinuszhullám jelenik meg, a két váltóáramúlag párhuzamosan kapcsolódó (PSE) kimenetén is. A kimeneti szinuszjelből Te nem mondod meg, hogy SE, PSE, vagy PP állította elő - az fix.
Az ábrán ha két NPN tranzisztor lenne parallel, az is PSE lenne.
TJ.


Csatolmányok:
V-MOSPOWER_FET_SE_complement_PSE.jpg
V-MOSPOWER_FET_SE_complement_PSE.jpg [ 752.16 KiB | Megtekintve 21562 alkalommal. ]


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tunerman 2021.02.13. 16:20-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 16:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Két eszköz állítja elő a kimenő jelet egymást váltva.
Ha már annyira ragaszkodsz a passzív eszközhöz egy kettős tápfeszű végfokból vedd ki az egyik tranzisztort, tegyél helyére helyére egy ellenállást, mint passzív eszközt, állíts neki nyugalmi áramot, vezéreld a nullához képest szimmetrikusan, majd csodálkozz rá a szép félszinuszokra a kimeneten, amit csodás "SE" fokozatod előállít.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 16:53 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
tunerman írta:
deeraudio írta:
SE = Single Ended = Egyvégű...
Két SE... Felváltva... S a végeredmény SE....
Ez most komolyan? Azt hiszem én itt befejeztem.... :(
db

Az SE kapcsolás kimenetén is egy szinuszhullám jelenik meg, a két váltóáramúlag párhuzamosan kapcsolódó (PSE) kimenetén is. A kimeneti szinuszjelből Te nem mondod meg, hogy SE, PSE, vagy PP állította elő - az fix.
Az ábrán ha két NPN tranzisztor lenne parallel, az is PSE lenne.
TJ.

Az első mondatnak semmi értelme, bizonyításra alkalmatlan, hiszen egy adott kapcsolásról beszélgetünk és nem a kimeneti jel alapján találgatjuk az erősítő üzemmódját.
A PARALLEL-itás (ha egy kapcsolás nevében megjelenik) akkor az mindig ugyan azt jelenti, hogy a párhuzamosan kötött elemek, együtt és azonosan működnek minden időpillanatban, gyakorlatilag "egyként" viselkednek, akár egy elemmel is helyettesíthetőek...
A fentiek alapján kapcsolásod se nem PARALLEL, sem nem SE.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 16:59 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1985
Látszik az ábrán, hogy minden időpillanatban, FOLYAMATOSAN párhuzamosan kapcsolódnak (nyitva 1,2A munkaponti áramra)
A két kollektor, a két bázis és a két emitter - a folyamatos vonalak a rajzon erre utalnak (minden időpillanatban az egy AC jel ott van a bázison és az emitteren...szkópon megnéztem ;)
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2021.02.13. 17:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
Konzol írta:
Két eszköz állítja elő a kimenő jelet egymást váltva.
Ha már annyira ragaszkodsz a passzív eszközhöz egy kettős tápfeszű végfokból vedd ki az egyik tranzisztort, tegyél helyére helyére egy ellenállást, mint passzív eszközt, állíts neki nyugalmi áramot, vezéreld a nullához képest szimmetrikusan, majd csodálkozz rá a szép félszinuszokra a kimeneten, amit csodás "SE" fokozatod előállít.


Nekem furcsamód működött egy hangerőállító buffer fokozataként. Úgy -90dB torzitassal. De biztos csak káprázott a szemem :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség