audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 19:04

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 18 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: fotoellenállásos hangerőszabályzó
HozzászólásElküldve: 2012.12.18. 09:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:24
Hozzászólások: 40
Csatolmány:
Lightspeed-Passive-Attenuator-Schematic.jpg
Lightspeed-Passive-Attenuator-Schematic.jpg [ 82.12 KiB | Megtekintve 29847 alkalommal. ]
Ami elindított http://diyaudioprojects.com/Solid/DIY-L ... ttenuator/

Már első ránézésre látszik az elv előnye: a hangerőszabályzó szinte ideális helyre építhető, nem kell figyelembe venni, hogy a forgatógomb tengelyében legyen. Kevesebb a kábelezés a hagyományos potenciométeres/fokozatkapcsolós szabályzáshoz képest (ahova először a bemenetválasztótól el kell vezetni a jelet, majd onnan továbbvezetni az erősítőfokozathoz), mivel közvetlenül az erősítőfokozat bemenetére építhető, a kapcsolós hangerőszabályzóval szemben további előny, hogy a hang mindig ugyanazon az alkatrészen megy keresztül. Ha valaki szimmetrikus rendszerben gondolkodik semmi akadálya 4-es szabályzót építeni.
Viszont van ami nem tetszett: miért kellett sztereó potit használni, hiszen mónó potival egyszerűbben megoldható a szabályzás, ráadásul a vezérlőfesz együttfutásával sem lehet probléma.
Csatolmány:
monó potival.JPG
monó potival.JPG [ 53.01 KiB | Megtekintve 29847 alkalommal. ]

Ezzel együtt könnyen átalakítható a számomra szimpatikusabb sönt szabályzásra. A fix értékű soros ellenállás típusa szabadon megválasztható, bármilyen jobbhangú típus beépíthető. Az egyik lába a bemenetválasztó kimenetéhez, a másik közvetlenül az elektroncső lábához forrasztható, a fotoellenállás szintén ide építhető.
A cikk is felhívja a figyelmet, hogy a fotóellenállásos optocsatolót http://diyaudioprojects.com/Solid/DIY-L ... upler.pdfválogatni kell. Ez való igaz, a rendelt 6 db-ból nem volt két teljesen egyforma. Amíg a rendelésem meg nem jött, hagyományos fotoellenállásból és nagy fényerejű LED-ből építettem kísérletképp egy ilyen áramkört. Ami feltűnt, hogy bár a fotoellenállást is válogatni kell, de ha találok két egyformát, az bármilyen fényerejű megvilágításnál egyforma marad, viszont a LED nem így viselkedik. Ugyan teljes fényerőnél egyformák, de ahogy csökkentem a tápfeszültségüket, nem egyformán változik a fényerejük. Ráadásul amelyiknek gyorsabban csökken a fényereje, van, hogy egy szint alatt a fényerőcsökkenés lelassul, és a másik, eddig világosabb LED jobban sötétedik. Ezen a problémán az eredeti cikkben alkalmazott helitrimmer sem segít. Hogy a válogatással ne kelljen bíbelődni (a 40db-os készletemből nem volt két teljesen egyformán viselkedő LED) egy, de nagy teljesítményű (1W) és méretű Power LED-et használok, melyre a két fotoellenállás bőven ráfér. Ez a LED már nem táplálható egyszerű módon, az árama pár tized mA-től 350mA-ig változik, miközben 2,2 és 3,3V között kell szabályozni a tápfeszültségét. Ezt egy LM317-es szabályzóval értem el. A járulékos ellenállások értékét úgy számoltam ki ,http://www.reuk.co.uk/LM317-Voltage-Calculator.htm hogy a rendelkezésre álló poti teljes fordulatára 2,2 és 3,3V között változzon a kimenőfeszültség.
Az áramkört én az egyenirányítócső fűtőfeszültségére kötöttem, a terhelés nem számottevő, a 350mA áramot minimális hangerőállásban (ekkor világít a LED a legerősebben és ekkor a legkisebb a fotoellenállás ellenállása) veszi fel, és ahogy növeljük a hangerőt, a felvett áram rohamosan csökken, az én esetemben a szokásos hangerőállásban 5mA körüli.
Én azt vártam, hogy a hangminőség valami olyasféle változáson megy át, mikor az Alps potiról áttértem a fokozatkapcsolós sönt szabályozásra, amikor is minden valamivel precízebb, pontosabb, a tér stabilabb lett. Ez a fotoellenállásos szabályzó viszont más. Az apró kis történések azok, melyek jobban előjönnek. Azt ne várjuk, hogy egy átlagos erősítőből klasszis lesz, de annyit számít, mint mikor egy jó kábelről egy igazán jóra váltunk. Pl.: V-ről Vz-re


Csatolmányok:
fotoellenállás LED optikán.jpg
fotoellenállás LED optikán.jpg [ 35.95 KiB | Megtekintve 29847 alkalommal. ]
power LED.jpg
power LED.jpg [ 34.67 KiB | Megtekintve 29847 alkalommal. ]
hangerőszabályzó.JPG
hangerőszabályzó.JPG [ 189.26 KiB | Megtekintve 29847 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.18. 19:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
A hangjáról lenne jó tudni valamit. Valakinek tapasztalata :?:

Túrtam picit, van itthon 4db NSL-32SR3 :D

A ledekhez valami spéci fényerőszabályzó kellene. Vannak ilyen cél IC-k
Ha lehetne minden led fényerejét precízen állítani, akkor nem kellene a válogatás.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hifipisti 2012.12.18. 20:14-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.18. 20:01 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Ha gondolod, mérhetek rajta egy átvitelt / torzítást :D

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.19. 20:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:24
Hozzászólások: 40
hifipisti írta:

A ledekhez valami spéci fényerőszabályzó kellene. Vannak ilyen cél IC-k
Ha lehetne minden led fényerejét precízen állítani, akkor nem kellene a válogatás.


Ezek a LED-hez készült fényerőszabályzó IC-k PWM szabályzók. Ezt a kapcsolófrekit a fotoellenállás még átviszi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.20. 16:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 509
A diyaudio-n a 7805 helyett salas-t ajánlották.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.20. 16:30 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
(Mindenhova a salas-t vagy a teddy-t ajánlják. Ide viszont áramgenerátor kellene, meg hozzáértés...)

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.20. 17:39 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
sny21 írta:
Mindenhova a salas-t vagy a teddy-t ajánlják.

Nem véletlenül.
Az LDR-es szabályzók hírhedetten érzékenyek a tápra.

Ja, és a meghajtásra is. ;)
Nem is szeretik a 20Hz-es (vagy alatti) négyszögek képét felrakni a netre (tisztelet a kivételnek). :D

Ja, és a nagy (? 2V RMS) jelű torzításuk se nulla (akár 0.1% is lehet). ;)

p.s. megjegyzéseim nem a lebeszélés, hanem a tisztá/bba/n látás miatt születtek. :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.21. 11:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:24
Hozzászólások: 40
Méricskéltem egy picit.
Egyszerűen kihúztam a csövet a foglalatból, és a rácsra menő alkatrészlábra csíptettem a szkópkábelt.
Csatolmány:
mérési összeállítás.JPG
mérési összeállítás.JPG [ 31.36 KiB | Megtekintve 29686 alkalommal. ]


A generátorom nem áll a helyzet magaslatán, de a lényeg talán így is átjön. Bemeneti érzékenység 1V/Div
Csatolmány:
10Hz.JPG
10Hz.JPG [ 82.7 KiB | Megtekintve 29686 alkalommal. ]

Ezt a jelet nem volt egyszerű fényképezőgéppel elkapni, most is csak félig sikerült.
Csatolmány:
20Hz.JPG
20Hz.JPG [ 82.4 KiB | Megtekintve 29686 alkalommal. ]

Csatolmány:
100kHz.JPG
100kHz.JPG [ 85.44 KiB | Megtekintve 29686 alkalommal. ]

Az egy más kérdés, hogy a fotoellenállás miként követi a megvilágítás változásait, mert akkor már a gyorsasága (inkább lassúsága) és a memóriaeffektusa is beleszól az eredménybe.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.19. 07:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Foglalkozott a témával mostanában valaki?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.19. 08:40 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:10
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest
Én régebben csináltam ilyesmit. A LED fényerőszabályozását úgy oldottam meg, hogy betettem egy harmadik fotoellenállást amit szintén a LED világított meg ezt a harmadik fotoellenállást egy feszültségosztóba kötöttem, majd ezt az osztott jelet műveleti erősítővel hasonlítottam össze a szabályozó potméter (hangerő) jellel és ennek a kimenetével hajtottam a ledeket. Ez teljesen analóg szabályozás és így kiküszöbölhető volt a LED nemlineáris működése. Teljesen jól működött, de elvetettem a projektet mert hangilag nekem az LDR nem jött be, mondjuk 1 félét próbáltam, lehet többet kellett volna, továbbá LDR és LDR között is volt különbség, akárhogy törekedtem rá nem tudtam megoldani a két csatorna szinkronban futását sem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.19. 08:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Nagyon régen - inkább 30 mint 20 éve - csináltam ilyet, digitálisan vezérelve a ledeket pwm jellel, így szoftverből kiküszöbölve az együttfutási gondokat, működött is rendesen, de már nem emlékszem sem a részletekre, sem arra, hogy milyen volt a hangja, sem arra, hogy mi lett a panellel...
Egy arduino szerűséggel, vagy egy málna félével egyszerű "hardveres" hangerő szabályzó lehetne az mpd után, válogatni sem kellene az optocsatolókat. A hangja persze kérdéses.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.19. 09:20 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Én egyszerű söntszabályzóként kísérleteztem vele, ahol egy fix 10kohmos soros ellenállás után volt az NSL32 párhuzamosan.
Ennek egyetlen hátránya, hogy úgy 44-45dB-nél nagyobb csillapítást nem igazán lehet vele elérni, ellenben elég 2db-ot összeválogatni.
Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.19. 09:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Sajnos nem találtam semmilyen görbét az NSL-32 -ről, hogy viselkedik 0.1mA led áram alatt, amikor 1k-2k körüli az ellenállása, ami kicsit alacsony. Muszáj lesz megmérni egyet... a Farnell-nél elvileg van, bàr megepően nem olcsó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.19. 10:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Konzol írta:
Sajnos nem találtam semmilyen görbét az NSL-32 -ről, hogy viselkedik 0.1mA led áram alatt, amikor 1k-2k körüli az ellenállása, ami kicsit alacsony. Muszáj lesz megmérni egyet... a Farnell-nél elvileg van, bàr megepően nem olcsó.


Dobj egy címet pü-ben, van pár db-om, azokat megmérheted, ha gondolod.
Viszont figyelj oda, hogy lassan áll be az ellenállás, pláne kis LED áramnál. Elvileg 25MOhm, teljesen sötét állapotban.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.19. 10:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
A mostani elképzelés szerint, ha tudja az alkatrész, akkor jó lenne ha tartható lenne mondjuk 10k körüli minimum impedancia, ez sönt szabályzóval megoldható, két párhuzamos optokapuval megoldható lenne 50-55dB csillapítás, amibe azért már belefér némi balansz szabályzás, illetve 16bites felbontású pwm jel is elégséges...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.19. 10:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Konzol írta:
A mostani elképzelés szerint, ha tudja az alkatrész, akkor jó lenne ha tartható lenne mondjuk 10k körüli minimum impedancia, ez sönt szabályzóval megoldható, két párhuzamos optokapuval megoldható lenne 50-55dB csillapítás, amibe azért már belefér némi balansz szabályzás, illetve 16bites felbontású pwm jel is elégséges...


Én 10k-s soros ellenállás mellett 20mA-ig vezéreltem, akkor volt kb. 45dB leosztás. Az kb. bejött, hogy a maximumot nem lehett kimérni, mert sötét LED mellett gyakorlatilag nem volt csillapítás.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.19. 10:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Ez nagyjából stimmel is az adatlapon leírtak szerint.
A kis led áramú rész a kérdéses, de az a mérések sorân kiderül, mennyire extrapolálható az adatlap görbéje. ( 10uA - 10-12k )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2019.04.19. 13:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Az első vázlatos elképzelés az analóg részről

Csatolmány:
LDR_0.png
LDR_0.png [ 2.93 KiB | Megtekintve 23234 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 18 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség