audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 09:31

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2014.03.15. 20:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.08.21. 22:47
Hozzászólások: 139
Mostanában úrrá lett rajtam az előerősítő építési láz, de most, hogy egy kicsit jobban beleástam magam rögtön el is bizonytalanodtam...
Grundig aktiv box 50 hangfalaim vannak (4 utas, aktív hangváltós doboz), ehhez van egy passzoló Grundig MXV100 előerősítőm is (mindkettő teljesen diszkrét, tranzisztoros cucc). Noha nincs nagy baj ezzel a felállással, de úgy gondoltam esetleg megpróbálnék egy jobb előerősítőt építeni mint a Grundig (egyszerűbb jelút, kevesebb fokozat...). Abból szeretnék "főzni" amim van:
Az eredeti elképzelés az volt, hogy DLL101 csövekből építenék előerősítőt (telepes, miniatűr foglalatos, közvetlen fűtésű kettős pentóda), ez nem túl gyakori cső, csak a Tungsram gyártotta, nekem van 4db NOS. Egy másik oldalon megpróbáltak erről lebeszélni, mondván, hogy ECC-vel sokkal jobbat lehet csinálni satöbbi. Van néhány darab 6N2P-EV-m és egy-egy használt Tungsram ECC83 és RFT ECC82-m, tehát elvileg ezekből is építkezhetek, de ehhez van a legkisebb affinitásom, mert ehhez nekem sokkal macerásabb tápot csinálni (a DLL101 akár 50V alatt is jól érzi magát...)
A harmadik variáció az lenne, hogy egy egyszerű műveleti erősítős kapcsolást építenék OP42G-vel (mert ez van a fiókban).
Gyakorlatilag csak digitális jelforrásokat használok ezért elméletben semmi nem indokolja, hogy csöveset építsek, és bár az OP42 papíron egy jó ic, de kevés tapasztalatot olvasni róla a fórumokon, másrészt elriaszt az a felismerés is, hogy ha igaz előerősítőről van szó, akkor senki sem elégszik meg egy sima ic-s alapkapcsolással és ez talán nem véletlen.
Szerintetek mi volna a legjobb választás?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.03.16. 12:34 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Ennek a végét már többen megépítettük kiváló eredménnyel, csatornánként egy ECC82 kell hozzá:
http://www.4tubes.com/SCHEMATICS/BY-BRA ... /pv10a.gif
A tápot lehet variálni, többféle jó megoldás létezik...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.03.16. 13:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.08.21. 22:47
Hozzászólások: 139
Köszi!
Megfontolom, bár akkor kell keresnem két egyforma ECC82.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.03.30. 12:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.08.21. 22:47
Hozzászólások: 139
Építettem egy IC-set, ehhez is úgymond minden adott volt és relatív kis munkával eredményt lehetett elérni.
A koncepció az volt, hogy mivel aktív hangfalhoz hosszú interconnect kábel megy, aminek a kapacitása már nem elhanyagolható ezért a lehető legkisebb kimenő ellenállást tartottam szem előtt. A kapcsolás egy spártai egyszerűségű nem invertáló alapkapcsolás, nincs a jelútban kondenzátor, mert a hangfal bemenetén úgyis van... A kapcsolás egy viszonylag normális kivitelű passzív bemenetválasztó dobozkába lett beépítve, egy alps poti társaságában. A kábelezés teljesen Belden ezüstözött teflon szigetelésű kábellel történt. A tápegység egy külön dobozban kap majd helyet, egyelőre "pucéran" van. Ha már a kapcsolás primitív próbáltam a tápegységet normálisan megépíteni, a trafó 20VA-es. Hangzási tapasztalatok még nem nagyon vannak, csak tegnap este lett kész, persze rögtön hallatszott, hogy más, mint a grundig volt...


Csatolmányok:
ic_preamp.gif
ic_preamp.gif [ 16.47 KiB | Megtekintve 22865 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2014.04.13. 21:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.08.21. 22:47
Hozzászólások: 139
Az első tapasztalatok nagyon furcsák voltak az előerősítővel, mert egyfelől érződött, hogy sokkal jobb a térleképezése, de volt egy fura ércessége is. A Mérések kimutatták, hogy a frekvenciamenete nem egyenletes 500kHz fölött és van egy nagyfrekvenciás instabilitási hajlama is. Tettem hát a bemenetre egy RC szűrőt, ami kb. 300kHz-re korlátozza a sávszélességet ezek után eltűnt az érces hang, nagyon elégedett vagyok a cuccal.
Mellékelten csatolok néhány mérést, a right mark audio analyzer szerint szinte mintha "ott sem lenne" az előerősítő, ez mondjuk nem is csoda, hiszen az audigyben csak a jó öreg 4558-as műveleti erősítők dolgoznak, a 12kHz-es négyszög szerintem nem rossz :)


Csatolmányok:
Magyarázat: RMAA mérés Audigy SE hangkártyán
OP42_RMAA.PNG
OP42_RMAA.PNG [ 21.55 KiB | Megtekintve 22819 alkalommal. ]
Magyarázat: frekvenciamenet
OP42.png
OP42.png [ 13.88 KiB | Megtekintve 22819 alkalommal. ]
Magyarázat: 12kHz négyszög, fent a bemenet, lent a kimenet
OP42_12kHz.jpg
OP42_12kHz.jpg [ 27.97 KiB | Megtekintve 22819 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség