audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 11:03

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 23 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.07.22. 22:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Régóta foglalkoztat a téma, de idáig nem nagyon mertem bele vágni. Végűl is ez is olyan egyszerű szerkezet mint egy MC trafó :lol: , vagy egy picit bonyolúltabb.
Szóval most a hétvégén erőt vettem a lustaságomon és megtekertem egy sztereóra valót, -38dB és +2dB között 2dB-es lépésekben. Természetesen a mag anyag nanokristály. Jelenleg a trafók össze vannak rakva és bevasalva, a következő napokban fogom tesztelni, egyelőre yaxly tárcsás megoldásal, de a jövőben ha hozza az elvárásokat akkór kap majd egy micro kontrolleles megoldást a kényelmesebb használat miatt.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.07.25. 13:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
-Autótrafós lesz (1 tekercs, nagyon sok egymás utáni leágazással)?
-Vagy kevesbb külön tekercs, amik tetszőlegesen kötögethetők / kihagyhatók (azonos vagy ellentétes polaritással)? :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.07.25. 20:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Első meghallgatás, iszonyatosan kraftos :D egyelőre csak pár kivezetéssel a próba miatt. Idáig izgi volt hogy egyáltalán hallgatható lesz e.
A primer és a szekunder föld össze van kötve kvázi autótrafóként működik 21 leosztásban -38 és +2 dB között 2dB-és lépésekben. Sima potihoz képest nem érzem- hallom az alját kevesebbnek, igaz félvezetős riaa a jelforrás. Jelenleg Sajti V4 erősítője vendégeskedik nálam, elsődlegesen ehhez lett megtekerve ez a trafópáros, ill majd a hasonló sajáthoz.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.07.25. 21:28 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
A kedvedért rámértem az (kb. SU90 nagyságú nano vasas) egyik 24 osztású AVC-mre:
teljes tekercs: 74.8H, 131pF, DCR: 68R
súly: 1780gr :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.07.26. 06:28 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
euro21 írta:
A kedvedért rámértem az (kb. SU90 nagyságú nano vasas) egyik 24 osztású AVC-mre:
teljes tekercs: 74.8H, 131pF, DCR: 68R
súly: 1780gr :lol:



SU30B 80.4H, 114pF, DCR: 266R
Súly: 161g :P

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.07.30. 22:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Bekötöttem az összes kivezetést, szerintem bitang jó a cucc :D hihetetlen dinamika és sàvszélesség, folyékony a zene , semmi fárasztó nincs a hangban a V4 erősítővel.


Csatolmányok:
C3F4E1A9-37F3-418A-9FF0-A18542FCA4D8.jpeg
C3F4E1A9-37F3-418A-9FF0-A18542FCA4D8.jpeg [ 293.54 KiB | Megtekintve 29129 alkalommal. ]

_________________
72 audio
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.07. 15:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.10.02. 08:43
Hozzászólások: 32
DHT írta:
Bekötöttem az összes kivezetést, szerintem bitang jó a cucc :D hihetetlen dinamika és sàvszélesség, folyékony a zene , semmi fárasztó nincs a hangban a V4 erősítővel.

Én kísérleteztem hangerő potikkal és mindig ugyan az lett az eredmény. Amint bekerül a jel útjába vége az erősítőnek. Mármint azzal összehasonlítva ha nincs benne egyáltalán. Most is arra gondolok, hogy az erősítőt csak most hallani igazán, hogy a potméter kikerült belőle, végre. Vagyis az erősítő eddig is így szólt csak a jel útjában lévő szabályzó miatt ez nem hallatszott. És ez az érdekes. A Hang eddig is ott volt! Ez az őrület! Legalább is számomra... :)
A transzformátoros szabályzás lehet egyedül elég jó. Persze annyira nem mintha az sem lenne. Lehet úgy is, teljesen hangerő szabályzó nélkül, ma már - és ez az legjobb- de akkor le kell mondani a tisztán analóg jelforrásról! Mert hangerőt muszáj állítani.
Vagyis két út van - hangsúlyozom, szerintem - Transzformátoros hangerő szabályzás és a Digitális.
Sajnos.
Legalább is szerintem.
Azért ezt is érdemes megfontolni.
Szóval úgy érzem a ma rendelkezésre álló DAC-ok világában, hogy mintha kicsit elkésett lenne a dolog.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.07. 21:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
pechman8 írta:
DHT írta:
Bekötöttem az összes kivezetést, szerintem bitang jó a cucc :D hihetetlen dinamika és sàvszélesség, folyékony a zene , semmi fárasztó nincs a hangban a V4 erősítővel.

Én kísérleteztem hangerő potikkal és mindig ugyan az lett az eredmény. Amint bekerül a jel útjába vége az erősítőnek. Mármint azzal összehasonlítva ha nincs benne egyáltalán. Most is arra gondolok, hogy az erősítőt csak most hallani igazán, hogy a potméter kikerült belőle, végre. Vagyis az erősítő eddig is így szólt csak a jel útjában lévő szabályzó miatt ez nem hallatszott. És ez az érdekes. A Hang eddig is ott volt! Ez az őrület! Legalább is számomra... :)
A transzformátoros szabályzás lehet egyedül elég jó. Persze annyira nem mintha az sem lenne. Lehet úgy is, teljesen hangerő szabályzó nélkül, ma már - és ez az legjobb- de akkor le kell mondani a tisztán analóg jelforrásról! Mert hangerőt muszáj állítani.
Vagyis két út van - hangsúlyozom, szerintem - Transzformátoros hangerő szabályzás és a Digitális.
Sajnos.
Legalább is szerintem.
Azért ezt is érdemes megfontolni.


Szóval úgy érzem a ma rendelkezésre álló DAC-ok világában, hogy mintha kicsit elkésett lenne a dolog.


Mi van elkésve?! Én 99,9%-ban analógot hallgatok. De van céleszközöm ( X42DAP) is számítógépes zene lejátszásra de trafóval szabályozni ha tisztán a hangzást nézzük sokkal jobb. A trafó kicsit komplexeb eszköz mint egy potméter ezért a hangra gyakorolt hatása is màs, illetve a végerősítő és a jelforrást is illeszti egymáshoz ha kellően jók a paraméterek.
De jó trafót erre a célra igen nehéz készíteni ( sokaknak bele is törik a bicskája)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.08. 07:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.10.02. 08:43
Hozzászólások: 32
Teljesen egyet értek Veled. Kicsit félreértettél. A véleményem nem arról szólt, hogy ne hallgassunk analóg jelforrásokat. Szeretném még a látszatát is ennek elkerülni. Hanem arról , hogy el tudjuk hagyni a hangerő szabályzókat azok minden nyűgjével együtt ma, de akkor le kell mondani az analóg jelforrásról. És erre komoly indokom is van amiről szívesen olvasom a véleményedet. : A novemberi Audiofile shown a Merriot hotelben a BEAG-os teremben meg lehetett hallgatni egy komoly LP-t és a digitális jelforrást is ugyan azon a láncon. Éppen Te kérted, hogy kössék be most az LP-t. Én is a teremben voltam.(Bár lehet, hogy összekeverlek Valakivel és akkor elnézést kérek.) Így akaratlanul is volt egy komoly digital-analog összehasonlítás. (bár a Te célod a kétféle phono összehasonlítás volt, gondolom, mármint a sajátod és a BEAG-osoké, a Tiéd a jobb!.) A digitálisnak nem volt semmi szégyenkezni valója! Szóval: Arra gondolok, hogy mint választást ezt is mérlegelni lehet. Az vitán felül áll, hogy - szerintem is- a trafós hangerő szabályzás messze jobb a potméteresnél, ha már szabályzunk.. Az egyik barátomnak van is ilyen: Promitheus Audio TVC. Csak jókat lehet mondani róla. Nekem két hete érkezett egy DECCA 180g-os LP-m angliából én is hallgatok analógot.... De mégis a gondolataim közt az is forog, hogy az egész macerát el is lehet hagyni. Az biztos, hogy nagyon érdekel a téma és , hogy hová juttok a Ti megoldásaitokkal amiket sokkal nagyobbra értékelek a gyári termékeknél.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.08. 07:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
pechman8 írta:
...
Vagyis két út van - hangsúlyozom, szerintem - Transzformátoros hangerő szabályzás és a Digitális.
Sajnos.
Legalább is szerintem.
Azért ezt is érdemes megfontolni.
Szóval úgy érzem a ma rendelkezésre álló DAC-ok világában, hogy mintha kicsit elkésett lenne a dolog.
Pontosan milyen digitális hangerőszabályzásra gondolsz?
Az sem teljesen világos, hogy hogyan lehet összehasonlítani azt a két állapotot, amikor be van iktatva egy hangerőszabályzó potméter vs nincs beiktatva.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.08. 12:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2016.10.02. 08:43
Hozzászólások: 32
shany írta:
pechman8 írta:
...
Vagyis két út van - hangsúlyozom, szerintem - Transzformátoros hangerő szabályzás és a Digitális.
Sajnos.
Legalább is szerintem.
Azért ezt is érdemes megfontolni.
Szóval úgy érzem a ma rendelkezésre álló DAC-ok világában, hogy mintha kicsit elkésett lenne a dolog.
Pontosan milyen digitális hangerőszabályzásra gondolsz?
Az sem teljesen világos, hogy hogyan lehet összehasonlítani azt a két állapotot, amikor be van iktatva egy hangerőszabályzó potméter vs nincs beiktatva.


Igen! Pontosan erről van szó. Ahogyan Te is írod. Azt az állapotot nem lehet összehasonlítani ahol a jel útjában nincs semmi azzal ha van! Pontosan erről beszélek. A túl nagy különbségről. Tehát az olyan rendszer lenne az ideális ahol hangerőt tudok állítani, DE a jel útjában nincs semmilyen szabályzó! És ez lehetséges! Mégpedig úgy, hogy minden erősítő fokozatból száműzünk minden potmétert (is)-ahogyan én is építem magamnak az erősítőket- és magát a műsorforrást állítjuk a megfelelő kimeneti teljesítményre. Ezt pedig csak digitálisan lehet. Itt lehetőségem van magát a jelet létrehozni a nekem tetsző szintűre. Amit aztán az erősítő tágra tárt karokkal vár. Hogyan? A számítógép küldi az adatbiteket a DAC felé. A hangot a DAC állítja elő. A számítógépen pedig a DAC driverén keresztül a lejátszó szoftveren állítom a hangerőt! Ennyi :) Tudom most jön az érvelés, hogy így is van veszteség. Ez gyakorlatilag nem igaz ma már! Kutattam sokat a témában. A veszteség: 0,00000002%! Vagyis 2 százmilliomod százalék. Ezt nem is kommentálom.
De! Van érvem is ami miatt figyelemmel kísérem ezt a témát. Ez pedig, hogy "bárhol a jel útjába helyezett transzformátor hangját szeretjük hallani". Talán ezért szeretem jobban a kimenőtrafós erősítőket az OTL.-nél. És a CLC szűrőket a CRC-nél. Szóval a téma érdekel. Már megint a "vas hangja"!... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.08. 13:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
"Igen! Pontosan erről van szó. Ahogyan Te is írod. Azt az állapotot nem lehet összehasonlítani ahol a jel útjában nincs semmi azzal ha van!"

bizony így van. Nekem már tízen éve, vagy több nincs hangerő-szabályozó potim, akármilyen rendszerű. A forrás kimenő szintjéhez hozzá lehet illeszteni az (vég)erősítő bementi érzékenységét és ennyi. Egy forrás készüléknél ez egyszerű, de amikor még volt Lp forrásom is, akkor annak MC elektronikája erősítését hoztam fel (nem potméter) arra, ami kb azonos volt a digitális kimenő szintjével. Mivel előerősítőm sincs, ezért forrás váltás IC kábel átdugással történt.
A rendszert nem használom háttérzenélésre, az engem idegesít. Ha zenék, felvételek átlag hangereje változik, mert tényleg nem egyforma, akkor legyen a rendszer felbontása, dinamikája olyan széles, hogy zavarok, torzítások növekedése nélkül legyen élvezetes az átlagban halkabb felvétel és hangosabb is. /a felkompresszált gagyi zenéket viszont ki szoktam hajítani, azok nekem halkabban is szemetek/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.08. 14:15 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
pechman8 írta:
Én kísérleteztem hangerő potikkal és mindig ugyan az lett az eredmény. Amint bekerül a jel útjába vége az erősítőnek. Mármint azzal összehasonlítva ha nincs benne egyáltalán.


Nekem például 2db ellenállás állítja be a hangerőt. Igaz, hogy az egyik időről időre cserélődik...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.08. 14:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
pechman8 írta:
Én kísérleteztem hangerő potikkal és mindig ugyan az lett az eredmény. Amint bekerül a jel útjába vége az erősítőnek. Mármint azzal összehasonlítva ha nincs benne egyáltalán.
Ez így eleve hordoz egy módszerbeli hibát.
Az erősítők többé-kevésbé/érzékenyen reagálnak a meghajtóimpedancia változására. A potméter beiktatásával - gondolom - ez alapvetően változott, plusz még a potméter tekergetésével a "változás" is változott.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.08. 15:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
shany írta:
pechman8 írta:
Én kísérleteztem hangerő potikkal és mindig ugyan az lett az eredmény. Amint bekerül a jel útjába vége az erősítőnek. Mármint azzal összehasonlítva ha nincs benne egyáltalán.
Ez így eleve hordoz egy módszerbeli hibát.
Az erősítők többé-kevésbé/érzékenyen reagálnak a meghajtóimpedancia változására. A potméter beiktatásával - gondolom - ez alapvetően változott, plusz még a potméter tekergetésével a "változás" is változott.

két darab flancos-drága hifi ellenállásos leosztóval egyszer én is kísérleteztem, nem cserélgetős, teljesen fixre forrasztott, egy RCA aljzat és dugó közé applikálva, de bizony annak is volt, igaz nem sok, degradáló hatása. Ok, ebben a megoldásban benne volt a hangban a két WBT-RCA alkatrész "hangja". Ha bevált volna, akkor a forrás váltásomnál az IC kábellel együtt ezt is cseréltem volna egy-az-egyben egy másikra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.08. 16:13 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
shany írta:
Az erősítők többé-kevésbé/érzékenyen reagálnak a meghajtóimpedancia változására. A potméter beiktatásával - gondolom - ez alapvetően változott, plusz még a potméter tekergetésével a "változás" is változott.


Nekem is sokat hozott a hangerőszabályzó előtt/után alkalmazott impedanciaillesztő fokozat. Dinamikusabb, magabiztosabb lett a hangja, több lett a részlet, és valahogy kinyílt az egész hangzás...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.08. 19:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
pechman8 írta:
Teljesen egyet értek Veled. Kicsit félreértettél. A véleményem nem arról szólt, hogy ne hallgassunk analóg jelforrásokat. Szeretném még a látszatát is ennek elkerülni. Hanem arról , hogy el tudjuk hagyni a hangerő szabályzókat azok minden nyűgjével együtt ma, de akkor le kell mondani az analóg jelforrásról. És erre komoly indokom is van amiről szívesen olvasom a véleményedet. : A novemberi Audiofile shown a Merriot hotelben a BEAG-os teremben meg lehetett hallgatni egy komoly LP-t és a digitális jelforrást is ugyan azon a láncon. Éppen Te kérted, hogy kössék be most az LP-t. Én is a teremben voltam.(Bár lehet, hogy összekeverlek Valakivel és akkor elnézést kérek.) Így akaratlanul is volt egy komoly digital-analog összehasonlítás. (bár a Te célod a kétféle phono összehasonlítás volt, gondolom, mármint a sajátod és a BEAG-osoké, a Tiéd a jobb!.) A digitálisnak nem volt semmi szégyenkezni valója! Szóval: Arra gondolok, hogy mint választást ezt is mérlegelni lehet. Az vitán felül áll, hogy - szerintem is- a trafós hangerő szabályzás messze jobb a potméteresnél, ha már szabályzunk.. Az egyik barátomnak van is ilyen: Promitheus Audio TVC. Csak jókat lehet mondani róla. Nekem két hete érkezett egy DECCA 180g-os LP-m angliából én is hallgatok analógot.... De mégis a gondolataim közt az is forog, hogy az egész macerát el is lehet hagyni. Az biztos, hogy nagyon érdekel a téma és , hogy hová juttok a Ti megoldásaitokkal amiket sokkal
nagyobbra értékelek a gyári termékeknél.




Kinek mi tetszik izlés dolga, de rátérve a Beagosokra: szerintem nagyon gyenge volt ismét a rendszer hangja, olcsó japkó lemezjátszó valami gagyibb Ortofon mc- vel. Sajnos még nem tudnak jól demózni, ugyanis abban a rendszerben sokkal nagyobb potenciál van.
Én nem tartom életszerünek hogy nem lehet hangerőt állítani, van egy-két kivétel de álltalánosságban ez nem járható út. Én ha dolgozom otthon (papír munka) akkor halkan zenélek vagy ha olvasok akkor is halkan szól a zene. De ha direktben zenét hallgatok akkor már sokkal hangosabban, és mivel a lemezek között van 3-9 dB eltérés is jelszintben ezt csak szabályzással lehet kb azonos szintre hozni.
Az idén is úgy néz ki hogy kiállítunk de már tisztán félvezetősen akarok nyomúlni, azért a trafók maradnak csak MC meg hangerő formában.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Digitális hangerőszabályozás
HozzászólásElküldve: 2018.08.09. 12:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
pechman8 írta:
És vissza is kanyarodok az eredeti témához, ugyanis itt nem is erről van szó! Hanem egy transzformátort rakunk a jel útjába ami mindig izgalmas! Személyes véleményem , hogy ilyen esetekben nem is szabad méricskélni. Egész egyszerűen alkalmazzuk a 1. Thessalonika 5:21 alapelvét és kész. A transzformátor "beleszól" a hangba, de ez nem baj mert mi emberek ezt szeretjük hallani. Én személy szerint szeretem ezt a jelenséget és tekercset tennék minden hova ha bírná a pénztárcám. :) DHT topikja számomra azért fontos mert valóban megépített, kipróbált megoldásról számol be. Itt tényleg testetöltött valami. Nagyon várom a további fejleményeket. Főként, hogy esetleg lesz e termék belőle, mert akkor a csöves RIAA-m után jól jönne. Ő vette a fáradságot és helyettem is neki látott az anyagokkal való kísérletezéshez. Biztos vagyok benne, hogy a gyári megoldásoknál jobb és olcsóbb születik!




Azt nem tudom hogy mit értesz gyári megoldás alatt? Minden esetre az enyém is eléggé bajosan reprodukálható mert ezeket a nanokristályos magokat 50 db-tól lehet rendelni :? És eléggé borsos lett az ára az utobbi időben. De tény hogy túl sok cég nem foglalkozik vele ill akik igen vagy permalloy vagy nanokristály vasakat használnak...
De talán ennek a fejtegetését inkább a másik topikban.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.09. 12:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
shany írta:
pechman8 írta:
Én kísérleteztem hangerő potikkal és mindig ugyan az lett az eredmény. Amint bekerül a jel útjába vége az erősítőnek. Mármint azzal összehasonlítva ha nincs benne egyáltalán.
Ez így eleve hordoz egy módszerbeli hibát.
Az erősítők többé-kevésbé/érzékenyen reagálnak a meghajtóimpedancia változására. A potméter beiktatásával - gondolom - ez alapvetően változott, plusz még a potméter tekergetésével a "változás" is változott.


Azért az nem egy biztató jel, ha az erősítő a bementi impedancia változásának függvényében más és más hangképet produkál.. :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.09. 20:21 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
emersys írta:
Azért az nem egy biztató jel, ha az erősítő a bementi impedancia változásának függvényében más és más hangképet produkál.. :?


Pedig ha belegondolsz, akkor nemigen lehet olyat építeni, amelyik teljesen érzéketlen a meghajtó impedancia változására.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.09. 22:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Műszakilag való igaz, de ha már a füllel is hallható tartományt éri el a bemeneti impedancia illesztése a vas fokozatra nézve az egy elég komoly gond.
Gondolok itt most arra, hogy kisebb hangerőn akár arányaiban is kevesebb a mély tartomány, magasabb hangerőn erőteljesebb a közép de leginkább a felső tartomány.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2018.08.10. 07:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
OFF
Ez azért összetettebb téma.
Ha csupán egy erősítő bemenetét - a meghajtóimpedancia hatását - vizsgáljuk, akkor első megközelítésben az alacsony bemenőáramú erősítőeszközök, és alacsony bemeneti kapcitást biztosító kialakítással ( cső, Jfet, stb feszültségkövetők ) lehetne csökkenteni a hatást, viszont pl. a zaj szempontjából ez nem feltétlen lesz optimális.
Ott van még a meghajtófokozat is, a különböző terhelő impedanciák hogyan hatnak (vissza) rá.

A leglényegesebb tényezőt viszont - gyakorlatilag - megfoghatatlannak tartom, ez pedig a szinergia. Sokszor számolnak be arról, hogy egy pótlólag beiktatott előerősítő fokozat pl. teltebbé, dinamikusabbá, tisztábbá, stb teszi a hangot ( én is tapasztaltam ilyesmit a dacom kapcsán ). Pedig ha összehasonlítanánk a két állapotot paraméterek szempontjából, akkor többnyire nem változik a kapott frekvenciamenet, de sok esetben a torzítási komponensek, ezek aránya sem változhat jelentősen, füllel mégis változást hallunk.

Nyilván, ha megfelelő körültekintés nélkül építünk be potmétereket, ellenállás-osztókat, stb. akkor - szerencsétlen esetben - paraméterekben mérhetően is jelentős változást idézhetünk elő.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Trafós hangerő szabályzás
HozzászólásElküldve: 2020.04.03. 22:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Picit felhozom a témát. :P
Tekertem egy új hangerőszabályzó trafót, de ez már teljesen autotrafó kivitel. -54 és 0 dB közöt kapcsolható 2db lépésekben, az alsó 4 lépés 4dB leosztásban. Ez is mint az előző trafó nanocristal magra készült SU30B. Az előzőhöz képest javult a felbontás, a dinamika, és a sávszélek is.


Csatolmányok:
Resized_20200403_210318.jpeg
Resized_20200403_210318.jpeg [ 234.68 KiB | Megtekintve 20141 alkalommal. ]

_________________
72 audio
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 23 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség