audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 11:05

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3528 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 71  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2012.12.13. 13:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Üdv!

Régebben beígértem, hogy lesz egy egészen újszerű (rendhagyó) erősítős diy project elindítva a részemről. Ez egy szokatlan, dologról, egy variálható erősítőről szólna. Hasonlóval egyáltalán nem is lehet találkozni máshol. Legalább is én nem láttam ilyesmit sehol máshol.

Nos, mindenki építget mindenféle dolgot és persze mindenki másra esküszik. Már-már úgy tűnik, hogy kivétel nélkül mindenki süket, vagy hülye, aki hifivel foglalkozik, olyan ellentmondásos vélemények olvashatóak mindenféle hangreprodukáló berendezésekről. Igazából az a helyzet, hogy mégis mindenkinek igaza van. Az audio lánc elemei csak egy bizonyos környezetben, vagy rendszerbe illesztve ítélhetőek meg. Másik rendszerben egészen más eredményt ad pl egy hangsugárzó, vagy erősítő, mint amiben ki lett fejlesztve.

A most ismertetésre kerülő dolog egy variálható erősítő, amit rengeteg féle változatban meg lehet építeni. Hozzá lehet hangolni a legkülönfélébb audio rendszerekhez. Tovább lehet fejleszteni. Különösen a kísérletező kedvűeknek ajánlanám.

Az elv annyi lenne, hogy szét lett választva maga az erősítő egy feszültségerősítő részre és egy könnyen meghajtható, magas bemeneti impedanciájú, gyors teljesítmény buffer fokozatra. Így nagyon könnyen lehet vele mindenféle topológiát, kapcsolástechnikát kipróbálni. Készíthetünk csöves, vagy transzformátoros feszültségerősítő fokozatot, vagy félvezetős erősítő fokozatokat, stb. A kimeneti impedancia illesztést egy nagyobbacska "diamond buffer" néven ismert topológiájú feszültségkövető végzi. Egy ilyen diamond buffer hajtja a hangsugárzót, a jel erősítését meg tetszés szerint megoldhatjuk.

Aki nem élvezi az ilyesfajta szórakozást, nem szeret kísérletezni, annak meg lesz egy jókora adag konkrét recept is, amikkel nagyon magas hangminőségű erősítőket lehet építeni. Igyekeztem ezeket kifejezetten jó hangra kiélezni. (Bár ez szubjektív, meg rendszer függő, hogy kinek, meg milyen is a jó hang.) Mindegyik meghajtó modul egy egészen más erősítőt jelent egészen más tulajdonságokkal, egészen más hangzásvilággal. A gyakorlati tapasztalat az, hogy a feszültségerősítő fokozat alapjaiban meghatározza az egész hangképet, azt is, hogy hogyan illeszkedik az erősítő az adott rendszerbe, vagy nem stb. Szóval ennek a cseréjével gyakorlatilag egy teljesen új erősítő birtokába kerülünk. A feszültségerősítő modulok sokkal könnyebben megépíthetőek, mint egy komplett új erősítő ezért is célszerű ezeknek a cseréjével játszani. A kimeneti fokozat meg a jelenlegi legjobb, amit sikerült összehozni. Ha a bele való félvezetőkkel készítjük el, akkor nem ezen fog múlni az erősítő hangja, hanem a meghajtáson és a tápegységen.

Mindenesetre itt lesz például a B9 erősítő is, ami a B5 "új" változata. Jobb paraméterei vannak, sokkal könnyebben illeszkedik különféle rendszerekbe. Ez utóbbi kifejezetten kívánatos tulajdonság egy diy projectre szánt erősítőnél. Egyenlőre nagyon pozitívak vele a tapasztalatok. (Egy igazán jó hangú erősítő lett szerintem).

Maga a buffer elkészíthető nagyobb teljesítményre is több végtranzisztor párhuzamos kapcsolásával. Egy pár végtranzisztorral 100W RMS-t lehet kivenni. Szóval 100W-onként +1 pár végtranyó kell legalább. Ehhez nem terveztem nyákot, nekem egyenlőre elég volt az 1 pár is. Aki nagyobb teljesítményt akar, majd módosítja a nyáktervet igényei szerint...
Két féle nyákterv van: 2SA1930 és 2SC5171 meghajtó tranyóhoz, valamint 2SB649 és 2SD669 meghajtó tranyóhoz. Ez a két típus az, ami a legjobb meghajtó lett az NJW-khez. (Nagyon fontos ez a típus a jó hanghoz.) Sajnos mindkettőből hamisat árulnak a HQ-ban, szóval én a külföldi rendelést tudom ajánlani.

A 1 pár végtranzisztorral a buffernek +-40-50V tápfeszültséget ajánlanék 8Ohm-ra és +-30-36V tápfeszültséget 4Ohm-os hangsugárzókhoz. (Legjobb a +-40V, azzal még biztonságosan elvan 4-8Ohm-ig).

Figyelem! Az ide feltöltött dokumentációimat nem szeretném viszont látni a hobbi elektronika.hu-n. Ehhez nem is fogok hozzájárulni. Egyszerűen azért, mert nem kell, hogy teljesen kezdő építgetők elkezdjék ezeket az áramköröket kókányolgatni mindenféle szemétből, aztán irkálják a sok hülyeséget. Az a tapasztalatom, hogy ettől egyszerűbb áramköröket sem képesek normálisan, üzembiztosan megépíteni, stb. Ez egyszerűen nem nekik való kategória. Az ilyesmire ott van a quad 405, mindenféle ipari hulladékból össze lehet rakni. (Mondjuk szerintem olyan is a hangja, meg annyit is ér.) Meg megmondom őszintén itt a fórum, bárki regisztrálhat, itt is meg lehet vitatni ezzel kapcsolatban mindent.

Akkor tehát itt a kimeneti buffer elkészítési receptje ZIP-ben:


Csatolmányok:
B100.zip [373.38 KiB]
1578 alkalommal.
összekötés.JPG
összekötés.JPG [ 42.73 KiB | Megtekintve 99239 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.13. 13:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
A következő dolog, ami kell ehhez a "kétpaneles" erősítőhöz, az valamilyen meghajtó fokozat. Először néhány egyszerűbben elkészíthető, kis helyigényű meghajtóval indítanék. (B9, Naim nap 250, ST152, Heed canopus).

Akkor az első két meghajtó fokozat a Heed canopus meghajtó fokozata és a B9. Az előbbivel a canopus erősítő építhető meg jobb kiadásban. Ez +-27...33V tápfeszültség tartományban használható. A B9 +-27...50V tartományban használható. Igazából a canopus csak azért készült el, mert a topológiai hasonlóság miatt a B9 nyákon kis módosítással meg lehetett építeni ezt is.
A B9 nyákján csak B9 meghajtót lehet megépíteni. Viszont a canopus nyákján elkészíthető a canopus is, meg a B9 is. A B9-ben nics átfogó negatív visszacsatolás, mások a félvezetők, a munkapontok, de a topológia hasonló. Egyébként a két kapcsolásnak az égvilágon semmi köze egymáshoz. A hangzásuk kb annyira hasonlít egymásra, mint egy kínai zsebszámológép, meg egy román jeti. :D

Fénykép a kimeneti bufferről:

Alatta a B9 zip:


Csatolmányok:
B100.JPG
B100.JPG [ 52.41 KiB | Megtekintve 99381 alkalommal. ]
B9+canopus.zip [326.11 KiB]
1773 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.13. 14:32 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Pár fontos infó:

-Kérdésekre egyebekre itt a fórumban válaszolok.

-A B9-ről annyit még, hogy +-35V alatti tápfesz esetén a két 6,8Kohm-ot ajánlatos lecsökkenteni mondjuk 4,7K-ra. (Ezen olyan 3-4 mA körüli áramnak kell folyni.)

[R=(Ut-15V)/4mA]

-A buffer 2W-os 1K-s ellenállásait úgy kell megválasztani, hogy olyan 20mA menjen át rajtuk.

[R=(Ut-15V)/20mA]


-A buffer végtranzisztorainak nyugalmi áramát olyan 100 mA körüli értékre állítsuk be. A termikus kompenzálásnál PNP tranzisztor van felcsavarozva az L-idomra! Nehogy valaki megszokásból BD139-et tegyen ide!!! BD140, vagy hasonló tokozású PNP tranzisztor kell oda.

-Akinek unszimpi a szalagkábel, az forrasztással és vezetékekkel is összekötheti a meghatót, meg a buffert a forrtüskéken keresztül. Én szerintem nincs semmiféle hallható hatása a tüskesor+szalagkábel összekötésnek. Viszont rendkívül praktikus, kényelmes dolog és még esztétikus is szerintem.

-A 2,5A-es biztosítékok tájékoztató jellegűek. Remélem mindenki el tudja dönteni, hogy mekkorát célszerű oda tenni a tápfesz, meg a hangfal impedanciát figyelembe véve...

-A meghajtó fokozatok leírása bővülni fog. (Elég sok van már most is de időigényes a kapcsolási rajzok elkészítése stb. Ahogy időm engedi, majd töltök fel többet is.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.13. 19:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Alkatrészbeszerzésről:

A végtranyót az fdh.hu-ról be lehet szerezni. Vagy mouser, stb. Lomex is hoz be állítólag külön kérésre. (Mondjuk az fdh-nál elég drága szokott lenni. 700Ft és 2000Ft között van egy darab, mikor hogy.)

A meghajtó kicsit neccesebb. HQ-ban a 2sa1930 az hamis.

Külföldről ebay stb olcsón lehet rendelni meghajtót meg végtranyót is...

Akkor a másik fórumon sajti vett egy kazal ilyen meghajtót (2sc5171 2sa1930), hirdette is, elvileg tőle is be lehet szerezni.

A 2SA1837 és 2SA4793 is használható, bár ezek már kicsit kevésbé jó hangot adtak amikor próbáltam, de még mindig sokkal jobb volt , mint másik 30 féle, amit belepróbáltam.

A 2SB649, 2SD669 van még ami nagyon jól passzol az NJW-hez. Ez megint csak marha jó meghajtó.

(Ha minden kötél szakad, akkor tudok adni pár embernek én is egy darab sztereó erősítőre valót, nem többet.)

A többi dolog elvileg problémamentesen bárhol kapható. BAV99 BJ dióda kemény 3Ft körül van a lomexban. Ha valaki csak ezért nem szeretne ilyet rendelni, akkor módosítsa a nyákot pl két LL4148 diódára stb, tökmindegy mire. A BJ jelölés azt jelenti hogy sorba vannak kötve a diódák a SOT-23 tokban, szóval csak ez a jelölésű a jó.

Van pár felületszerelt alkatrész a panelen, de ezektől nem kell megijedni. 1206-os méretű SMD ellenállások, meg SOT23 tokok vannak a panelen. Ezeket nem nehéz beültetni egy sima csipesszel, átlagos forrasztópákával. Ráadásul lyukakat sem kell furkálni nekik. Van 1db 0805-ös méretű 680Ohm-os ellenállás a panelen, ami a mechanikai okok miatt ekkora. Egyedül a két 1uF-os kerámia kondira kell nagyon odafigyelni. Ezek legyenek lehetőleg X7R anyagúak (lomexban lehet kapni 1206 és 0805 méretben is mindenfélét) és a lehető legalacsonyabb hőmérsékleten forrasszuk be ezeket. Ne hevítsük túl, mert nagyon könnyen bezárlatosodnak a túlhevítéstől. legalább 16V-osat rakjunk bele, de még 0805 méretben is lehet kapni 1uF/50V-os kondit, az még jobb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.13. 19:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Ezekhez is lehet csöves meghajtást csinálni :-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.13. 19:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Toto írta:
Továbbra is úgy gondolom, hogy ide olyan kapcsolás kell, amellyel komolyan le lehet beszélni a DIY közönséget a csöves megoldásoktól. B5 egy mérföldkő volt, B9 tulajdonképpen annak a továbbfejlesztése, csiszolása.

Szóval érdemes inkább ezt megépíteni, ha valaki most szeretne építeni félvezetősből erősítőt, érdemes,
de lehet, hogy kicsit várni is, hogy reménykedjünk, lesz még ettől abszolút legjobb.


Lehet csöves meghajtást is készíteni...

Annyi, hogy kell a csöves meghajtó paneljére egy ofsetbeállító trimmert tenni a csatolókondi után (már nem igen fért rá a buffer panelre, de felületszerelt trimmert még ráhekkelhettek simán arra is), meg pár ellenállást stb, vagy akár servot is. Aztán akármilyen csöves meghajtót is lehet csinálni elé.

(Én is tervezem, hogy majd lesz az is. Majd beszélek emersyssel, hogy bele megy e egy jó csöves meghajtó leközlésébe).

Szerintem nem kell lebeszélni senkit a csöves dolgokról. Viszont szerintem a csövesek nagy része nem ér egy kalap... sem. Ott is a minőségi alkatrészekből, jó kimenő trafóval lehet jót csinálni. Az ilyen tv csövekből épített diy-es s...rok meg egy HTA30 al sem veszik fel a versenyt hangminőségben. Ezekből van a legtöbb (pl vaterán mindig van pár gyöngyszem) az ilyeneknek nem látom semmi értelmét. Aki ilyet akar az inkább építsen egy B9-et. Az jól is fog szólni, nem 3W-ot ad, meg kimenőtrafót sem kell tekerni hozzá. Ha meg csövest épít, akkor valami 300B SE, vagy ARC alá ne adja az ember. Szarból meg nem lehet várat építeni, ha van cső, ha nem. Pusztán attól még semmi nem lesz jó hangú, hogy csöves.


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2012.12.13. 20:25-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.13. 21:20 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
KD mester!

Tudsz feltenni mérési eredményeket is? (átvitel, THD-N, IMD stb)

Ha nincs rá lehetőséged, szívesen segítek benne.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.13. 21:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Mérések hagyományos műszerekkel lettek mérve. (Analóg torzításmérő, oszcilloszkóp). Fényképeket ezekről sajnos nem csináltam. A kimeneti fokozat a jelzett tranyókkal visszacsatolás nélkül 0,05% alatt volt harmonikus torzítás tekintetében. Valahogy az rémlik, hogy 100W RMS-nél mértük ezt 8Ohm-on. (Több, mint egy éve volt már.) Valószínűleg válogatás nélkül is 0,1%alatt lesz mindenféle negatív visszacsatolás nélkül is, ha után építi valaki. A frekvencia átvitelt alapvetően a bemeneti szűrők határolják be, amik a meghajtó panelen foglalnak helyet..

A négyszögátvitellel eddig egyik meghajtó esetében sem volt gond.

Hangkártyás méréseket jelenleg nem tudok csinálni, mert hardveresen hibás a hangkártyám kb 2 éve. (Anélkül IMD-t DIM-et stb nyalánkságokat nem tudok mérni.) Januárban majd összehozok valami ábrázolható méréssorozatot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.13. 22:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Rejtés:
Toto!
Szerintem sincs sok értelme a csöves vs teljesen félvezetős meghajtások közti előnyök/hátrányok ecsetelgetésének ebben a topikban...
Ez a topik amit Dávid nyitott nem is erről szól szerintem.
Meg kell hallgatni mindkét csöves/tranzisztoros referenciát, -szavak dobálózása helyett ez kiértékelhetőbb meglátáshoz fog vezetni. Mindegyikből lehet jót és egészen sz@rt is kihozni.
Elhamarkodott döntéseket a csöves meghajtás kapcsán kár szerintem hozni, -mert én ezt éreztem a hozzászólásaidban. (Persze te tudod, nekem voltaképp mindegy, csak nem értelek..)


-Személy szerint én is a modulszerű felépítés mellett voksolok, -az biztos hogy így a lehetőségek kiaknázása a végtelenbe nyúl, valamint a meghajtások közti differencia is azonnal mutathatja, hogy az adott rendszerben melyik elmélet áll leginkább helyt, avagy közelebb.
Szerintem is jó ötlet az ilyen jellegű kivitelezés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.14. 01:47 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
Szintén örülök a dolognak, különösen, hogy normálissá vált az akusztikai környezet körülöttem (normális szoba) és végre hódolhatok újra a hobbimnak :-)
A fokozatok szétválasztása kifejezetten támogatja régi "perverziómat" a buffertől teljesen független, stabilizált kis zajú tápellátást (trafó is külön a fokozat számára) a feszültség erősítő résznek. Jó 15 évvel ezelőtti tapasztalatom, hogy egy szimpla 78/7915 -ös táp a fesz.erősítő részére, külön trafóval határozottan szebb hangot ad, mint a Zeneres, egytrafós verzió. Tudom a kettős (+/-) SuperTeddyReg használta lehet, hogy ágyúval verébre kategória, de nagyon kíváncsi lennék az eredményére.
A buffer számára is stabil táp ellátása nem izgat, bár tudom Naim NAP 135/250..
Biztos vagyok benne, hogy Dávidnak is vannak tapasztalatai a szeparált tápellátásról.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.14. 08:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Én csak a Canopus-ról tudok erről véleményt mondani, mivel elég sokat tököltem régebben vele - már 6-8 évvel ezelőtt arra a töprengésre jutottam vele, hogy le kell választania az elejét és a végét egy triangle végfok megoldásnál láttam egy sima soros áteresztó tranyós megoldást azt tettem a táp oldalakra - szerintem sokat hozott rajta - meg az elején a két elkó az nagyon nem mind1. Viszont amit a "Yoda" Mester :))) is berajzolt Zener nekem elrontotta a hangot de ne kérdezzétek miért.

Az tuti, hogy SANKEN eredeti tranyókkal volt igazán elemében.

Volt aki javasolta, hogy az elkókkal ( 220 mikrós nálam 1000 ) tegyek fóliát párhuzamosan , mert azt úgy kell - na akkor orion néprádió lett belőle ...

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.14. 14:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Köszönjük KD mester a kapcsolásokat!
Majd időm engedi megépítgetem a buffert, és majd hozzá vmelyik meghajtót, kíváncsi vagyok mit ad a neten kézen forgó kapcsolásokhoz képest.
Tranzisztorosból eddig abszolút győztes nálam, -az én rendszeremen- az JLH 75W (Ágoston féle emelt tápfeszü), amit KD mester bocsátott rendelkezésemre.
A Hiraga-k nem nyerték meg annyira a tetszésemen, pedig reménykedtem.

A csöves-félvezetős vita elég meddő egyébként (ti. kinek mi tetszik), én most építgetek egy PP-t, mindkettő más világ, előnyökkel hátrányokkal, bár én most már inkább csövest favorizálom, de egy jól megépített tranyós is tud szépen szólni.
De az jól hallható a csöves esetén hogy zeneibb, nem nyeli el annyira a finom részleteit a zenének főleg pl. egy OTL, viszont a magasai nekem gyengébbnek tűnnek mint a tranyósoknak. De ezek csak személyes, és lehet elhamarkodott kijelentések, hisz tuti hogy ebből is abból is lenne igen jót építeni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.14. 15:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Tranzisztorosból eddig abszolút győztes nálam, -az én rendszeremen- az JLH 75W...


Abból nekem is van egy 4 csatornás példányom még mindig. Majd azt a JLH meghajtót is megépítem is kipróbálom, hogy mit tud ezzel a bufferrel. Januárban lesz eredmény...

A nyáktervet viszont hamarabb is feltehetem, ha elkészül és ki lehet próbálni még idén.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.14. 16:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Kíváncsi leszek mit tud majd azzal. Mindenesetre mást tranyósból nem is hallgatok, mert egyik sem tud feljönni hozzá nálam. Ez egész szépen leválik a hangfalról, és szép torzítatlan, csilingelő, főleg a gyors rock zenénél igazán szárnyal. De akusztikus zenénél is jól teljesít.
A csöves persze más megint, sokkal élőbb, megfoghatóbb a zene, bizonyos tartományokban igen jól muzsikál, főleg középtartományban sokkal több részlet jön ki, mint a félvezetősnél, viszont kicsit lomhábbnak tűnik, és a magasokkal még nem vagyok kibékülve, lehet még gyúrni kell rá.:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.14. 16:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Szerintem is elég jó hangú erősítő az a 75W-os JLH félvezetős viszonylatban, ha rendesen van megcsinálva, MJL végtranyókkal, rendes relékkel, táppal, stb. Mondjuk az MJL, vagy MJ21194 végtranyókkal +-60V tápról már nem 75W-os, hanem sokkal több...

(A Naim nap 250 is hasonló ugyanilyen végtranyókkal elkészítve.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.17. 17:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Mester!
1-2 kérdés. A buffer-en a pici fóliák is ERO-k? A másik hogy -ha jól nézem?- akkor az egyik panelre ráadva a tápfeszt, a másikra automatice átmegy a szalagkábelen, vagy a meghajtónak más tápfesz kell?
Még egy, hogy mekkora hűtőbordával kell számolni, így elsőre ha 100 mA, akkor gondolom elég a JLH 75W- hoz hasonló?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.17. 17:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
-Azok pont epcos-ok voltak, de tökmindegy. Valami 2 rasteres fólia kondi legyen ott. Legalább 63V-os.

-Igen, hűtőborda tekintetben elég a JLH-hoz hasonló méretű.

-A szalagkábelen minden átmegy, nem kell más vezeték. De ha bevágsz középre egy 6 eres szalagkábelt 10 eres helyett, akkor mehet a meghajtás külön tápról...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.17. 18:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
KD mester írta:
-Azok pont epcos-ok voltak, de tökmindegy. Valami 2 rasteres fólia kondi legyen ott. Legalább 63V-os.

-Igen, hűtőborda tekintetben elég a JLH-hoz hasonló méretű.

-A szalagkábelen minden átmegy, nem kell más vezeték. De ha bevágsz középre egy 6 eres szalagkábelt 10 eres helyett, akkor mehet a meghajtás külön tápról...


Tényleg a meghajtónak érdemes lenne vmi. stab. táp esetleg!?. Vagy mennyire van érezhető különbség ha nem külön táppal megy?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.17. 19:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hú, hát ezt ilyen részletességgel nem próbáltam. Ki kell próbálni, ha érdekel, hogy hoz e valamit a külön táp. Lehet, hogy jobb lesz tőle a hang, lehet, hogy rosszabb. Ja és valószínűleg minden meghajtással más és más lesz a dolog hatása.

Ennél a modul rendszerű erősítőnél marha egyszerűen ki lehet próbálni. Csinálsz egy pár kábelt 6 eresből, meg egy külön tápot. Hallgatod valamennyit hétvégén. Aztán leszeded a külön tápot, rádugod a 10 eres kábelt, aztán megint hallgatod. Ennyi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 18:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Na! Totonak lehet meglesz a kívánsága. Az L4-ből ugyan nem sikerült eltüntetni a fetes bemenetet. Mindent megpróbáltam, ami az eszembe jutott, de akármire is cserélem, akármilyen munkapontba, egyszerűen viszi magával a hangból azt a dolgot, ami miatt az az érzésem, mintha egy 100W-os dirkt fűtésű triódást hallgatnék. Ehhez kell a fet is. Tibi barátom marhára beletenyerelt a fetbe, meg a munkapontjába, én meg a "predriver" tranyókba, mert ezek együtt csinálják bele az SE szerű hangot. Szóval ez nem nagyon lett építhető dolog a "fethiány" miatt.

Na de a másik próbálkozás az nem végződöt ilyen kudarcal. Az most egyenlőre úgy tűnik, nagyon dúrván bejött. Nem akarom elkiabálni a dolgot, de most ilyesmi első tapasztalatok lettek. :D

A már egyébként is jól bevált CF meghajtót is kipróbáltam most full visszacsatolás nélküli üzemmódban.

Ma reggel megszólalt: :shock: :shock: :shock:
Hát ez, most, nagyon, nagyon oda...sz. Valami elképesztően tiszta, (igen Toto soha nem mos össze, ez nem, meg ja a B5-nél is qrvára sokkal jobb, szerintem ;) ). Olyan erő van benne, olyan irgalmatlanul kolosszális, mélyre menő basszussal, akkora dinamikával, hogy még ilyen nem volt soha. Semmi bántó felhang , tranzisztorosság, érdesség, Csak az erő árad a zenéből, tökéletes tisztasággal. (Igaz ugyan, hogy ez nem annyira SE hang, ez más dolog). Ba..ott jók a magas hangok, minden jó teljesen, részletező, nagyon levegős. Egész nap hallgattam, alíg bírtam kikapcsolni. Hosszú távon csak egyre jobb, abszolút nem fáraszt. Qrva magabiztosan, stabilan szól most. Majd még meg kell azért hallgatni másik rendszereken is. Mindössze a visszacsatolást dobtam ki, meg a servot reszelgettem. Az előzőleg kitökölt tranyókból majdnem minden maradhatott a régi. Egyedül a VAS-ba cseréltem le két tranyót, a visszacsatolás mentes üzemmód miatt.

Az már persze lehet, hogy majd a másik rendszerbe nem ilyen lesz. Hát, volt már ilyen is, ez még megeshet, de szerintem majd ebből jó kis diy-nek való lehet).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 19:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Jól hangzik mester! Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 19:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyenlőre csak ilyen tesztpaneleken létezik. Majd még kell egy normális nyákot (át) tervezni, mert egy pár balul sikerült régebbi próbálkozás nyákjára kókányoltam rá, (a szokásos foglalatokkal, hogy evolúciósan fejlődhessen ;) ).


Csatolmányok:
PC240769.jpg
PC240769.jpg [ 60.22 KiB | Megtekintve 98565 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 20:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
KDmester neked nem szokott probléma lenni a precidip foglalatba dugott félvezetőkkel? Pontosan a kontakt meddig biztos?

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 20:08 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
winkleer írta:
KDmester neked nem szokott probléma lenni a precidip foglalatba dugott félvezetőkkel? Pontosan a kontakt meddig biztos?


Miután bele dugom, szerintem pár óráig simán kitart, de inkább évig.. Egyébként szerintem nem rontanak a hangon. Ezek simán jobbak, mint pl egy csőfoglalat. Pont azon lepődtem meg, hogy kiszedtem pár tranyót, hogy cserélni lehessen a foglalatban őket. Erre foglalattal együtt is tök ugyanúgy szól az egész, nem ront semmit. Ja és a végleges cuccba ilyeneket nem is teszek természetesen, csak ilyen nem mágnesezhető alapanyagú, aranyozott szalagkábel csatlakozókat a legvégére. Azok sem rontanak a hangon szerintem.

Ez a precidip gyártó függő. 10 dugdosást még a legótvarabb is elvisel. De van olyan, ami simán túl van az 50-en, aztán még mindig fogóval kell kihúzni azt, ami bele kerül.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2012.12.24. 20:11-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 20:09 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Én is így szoktam összeválogatni az alkatrészeket. 10-20 alkalmat kibírnak, többet nem nagyon.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 20:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyébként ha sokat kell dugdosni, akkor nem precidip, hanem törhető tüskesor+törhető foglalat. A tranyókat előre rá kell forrasztani a tüskesor darabokra. A fényképen ilyenek is vannak, csak nem látszanak rendesen...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.25. 10:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Most olvasom, gratula hozzá ;)

A dinamika nagyon fontos. Térleképzés megvan? :)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.25. 14:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Persze, itt minden megvan, ami nekem fontos, már leírtam. Van tér is, nem csak ilyen jobbra-balra szétkent széles műtér, hanem itt, ami hátulról szól, az tényleg olyan, mintha a fal mögött lenne 5 méterrel a hangforrás. De a legfontosabb, ami nem egy konkrét dolog, hogy ezt élmény hallgatni, úgy összességében is marha jó és még nagyon attraktív is a hang. Volt már sokszor olyan, hogy első hallásra "fú, jézus úr isten ez milyen qrva jó", aztán 10 perc után elkezdett idegesíteni, előjött belőle itt egy kis zizegés, ott egy kis folytottság, stb. Ez meg teljesen jó volt, órákig tartó hallgatás után sincs benne semmi idegesítő. Ami ennyire attraktív hanggal, brutális dinamikával bír, annál szokott lenni némi durvulás is a hangban. Ennél meg semmi ilyesmi. Első hallásra is egészen döbbenetes volt, aztán ahogy elkezdtem hallgatni a zenét, egyszerűen élmény volt vele hosszabb időre is zenét hallgatni. Végig halgattam vele a zeneszámokat, nem volt olyan érzésem még a rosszabb minőségű felvételekkel sem, hogy bele kéne tekerni, át kéne ugrani azt a bizonyos zeneszámot. Ez nagyon tetszik benne. Olyan erő van a hangokban, ami még a B5 véget is felülmúlja. Szóval brutális. A mély az tényleg mély, nagyon mélyére megy, rendesen tömege van a mély és középhangoknak. Nem ilyen összekent burnyogást produkál, mint egyik-másik A osztályú. Tiszta a mély, feszes, mégis irgalmatlanul nagy. Dinamikus is, nagyon jó a ritmika, a mikrodinamika is elég komoly, hangok szinte arcon csapnak, ez is megvan. Levegője talán nincs annyi, mint az L4-nek, annyira azért nem meghitt, levegős hangzás, de azért még elég levegős hangja van, ebből a dologból is van benne egy nem kis adag.

Mondjuk egyenlőre ez még csak egy meghallgatás volt. Majd kiderül, mit produkál dynaudiokkal, 80dB körüli érzékenység mellett. Ha azon is jó lesz, akkor már valószínűleg sokminden másra is jó lesz...

Ja és hát a B5-nél jóval tisztább. Egyértelműen részletezőbb is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.25. 15:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Régebben volt egy másik irányvonal is, nagyon jó hangja volt, bőséges gazdag részletező. Aztán meghallgattunk Tibivel egy elég jó minőségű felvételt az L3 vagy L4 meghajtóval. Elől énekelt valaki közvetlen közelről. A másik énekes is megszólalt, olyan volt, mintha a terem végéből, több méterrel, hátrébb énekelne.

Meghallgattuk azt a bizonyos másik meghajtást. Ott elkezdett énekelni az egyik, közvetlenül a hangsugárzókból jött a hang, mondom, jó, ennek nem annyira erőssége ez, de attól még jó ez is, aztán elkezdett a másik énekes is is énekelni. Annyi volt a különbség, hogy az halkabb volt. :mrgreen: Annak a dolognak véget ért a karrierje, hiába volt egész megnyerő elsőre.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.25. 15:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyébként még érdekességnek leírom, hogy az egyik meghajtásnál a bemeneti kaszkód ugyebár a servo +-15V-os tápjáról, a Z-diódákról kapta az előfeszt. Ekkor volt még egy nagy 220uF-os kondi is ezekkel párhuzamban. Észrevettük, hogy ha más kondit teszünk (valami low esr nichicon, vagy mi a rossebb volt) bele, akkor folytottabbá és tompábbá válik a hang. Egy ideig tököltünk a kondival, de aztán bevágtam egy 1uF kerámia/390 Ohm RC tagot bele, hogy azon keresztül menjen a referenciafesz a kaszkódok bázisára. Úgy kitisztult a hang, hogy már elko sem kelett egyáltalán a Z diódákkal párhuzamosan.

Egy másik visszacsatolt dolog meg abszolút nem volt kényes erre. Simán elvolt szűretlen Z-diódáról levett referenciafesszel is. Nem lett folytott, nem tompult ki. Szóval ez a Z-dióda is olyan, hogy azért néha betesz a hangnak az a sok MHz széles spektrumú zaj, ami kijön belőle. Vannak áramkörök, amik nem tolerálják és meg kell szűrni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.26. 15:31 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Most pedig jön a másik két egyszerűbb meghajtás, ahogy megígértem. A NAIM NAP 250 meghajtója és egy másik, klasszikus műveleti erősítő topológiára épülő kapcsolás, ami a Naim-hoz tervezett nyákra építhető:

(A nyákterv, kapcsolás, itt kékkel szedve a ZIP-ben van).


Csatolmányok:
Nap250+ST152.zip [289.25 KiB]
1346 alkalommal.
P8040638.JPG
P8040638.JPG [ 101.51 KiB | Megtekintve 96044 alkalommal. ]
P8130650.JPG
P8130650.JPG [ 69.53 KiB | Megtekintve 96044 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.26. 15:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
A naim meghajtó +-40V tápfeszig használható. Az ST152 +-55V-ig.

A naim bemenetére nálam a legjobb hangot az MPSA18 adta. A második helyezett a BC414 lett. A többit nem sorolnám, volt sok minden, amit belepróbáltam, de ez a kettő, amit merek ajánlani. A BC546 pl egyáltalán nem tetszett, karcos, meg mosott lett tőle a hang.

A ZTX653 és 753 tranyót sem igazán sikerült leváltani. Annyira azért nem szólnak bele a hangba, mint a bemeneti diff erősítő, de kellenek ahhoz a varázshoz, amit ez a naim meghajtó produkál. Aki nem tudja beszerezni sehogy sem, az tegyen bele eredeti 2SB647, 2SD667-et. Azzal szinte majdnem olyannak bizonyult a hang, mint a ZTX-el. Akinek rendes naim nap 250 végfoka van, annak viszont nem ajánlom az MPSA18-at, mert kevés lehet a fázistartalék vele, könnyen begerjedhet és leéghet vele az erősítő (mivel itt a kollektorba tett 22K és a CB kapacitás is egy fázismenet befolyásoló tag).

A másik meghajtó egy elég tiszta hangú, klasszikus kapcsolású meghajtó. Magas tápfeszültségről is lehet használni. Még dinamikusnak is lehet nevezni a hangját. A basszusa elég megfogott, ezen a téren nem esik túlzásokba. De egy nagyon hallgatható hangja van. Kísérletezni lehet vele pl a tranyókat illetően. Ezekkel a tranyókkal elég tiszta, hallgatható hangja van, nem idegesítő, de más félvezetőkkel könnyen szert tehetünk egy középszerű, karcos, tranyós hangra is, szóval a csereberét csak annak ajánlom, aki szeret kísérletezni. Én national gyártmányú MPSA43-at tettem bele, meg szintén national 2N5401-et, azzal elég jó hangja volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.26. 17:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Előre láthatólag legközelebb majd csöves meghajtás kerül terítékre, meg a 75W-os JLH meghajtót tervezem kipróbálásra. De ezeknek majd még nyákot is kell tervezni előtte, stb, szóval az még egy kis idő lesz...

Az eddig felkerült 4 meghajtó közül én a B9, meg a Naim meghajtót tudom ajánlani a leginkább. A B9 előrelépés lehet a B5-höz képest. A naim kicsit rendszerfüggőnek bizonyult, de azért mindenképpen érdemes kipróbálni, mert nagy eséllyel, nagyon jó hangot fog adni az is.

A B9 meghajtó sajnos nagyon kényes a bemeneti tranyókra, a 220uF-os kondik is eléggé számítanak, valamint a tápban lévő 100uF-ok is belehallatszanak. A bemenetre ilyen felemás tranyó kell. Szerintem ezzel a legjobb. (Van amikor ezzel sem és cserélni kell másik két ugyanilyen tranyóra :mrgreen: , mert nem az igazi a hangja. Erre nem jöttem rá, hogy mi okozza, de akkor bele kell tenni másik 2 tranyót a bemenetre, aztán jó lesz). Az ilyen multiméterrel mérhető dolgokból nem igazán lehet levonni ezzel kapcsolatban semmi érdekeset, de az tény, hogy rendesen szórnak a tohiba BC546-ok. Néhány db ilyen felemás tranyót tudok küldeni annak, aki meg akarja építenei. Vettem ugyanis régebben 300 párat, van belőle...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.27. 01:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
Először is had gratuláljak a publikációkhoz, nagyon ígéretesnek tűnik ez az új irányvonal! ;)

Többször is említésre került a "rendszerfüggőség" illetve "meghallgatások".
Azt lehet tudni, hogy milyen rendszeren/rendszereken (hangfalak, forrás, stb.) történik a fejlesztés, és hallgatózás?
Pusztán kíváncsiság...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.27. 01:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Többféle hangsugárzóval is meg voltak hallgatva. A leg keményebb diónak a Tibi haverom dynaudio hangfalai számítanak, amik olyan 80-82 dB érzékenységűek (olyan pagrus féle S8 kategória hangilag). Leginkább erre szoktuk kiélezni az erősítőket. Azokon a hangfalakon ugyanis sok erősítő elvérzik. A legnagyobb érzékenységű hangfal meg egy MX2-es tannoy (91-92dB bár ez nem egy túl kifinomult hangfal), szóval ilyen 100dB-es csöves egérriogatókra való egyutas hangfalakon nem tesztelek, valahogy még egyet sem hallottam, ami tetszene. Ettől függetlenül pl a B9 valószínűleg ilyenekkel is megállná a helyét. Pl a B5 esetében több olyan visszajelzést is kaptam, hogy az egy utas fostex hangfalak mellől eltakarította a GU50 SE-t, meg hasonló csöves egérriogatókat. Nekem viszont nem annyira az esetem az egyutas, ilyenem nincs kéznél. Ha neked megvan még M1-es tannoyod, arra meg marha jó pl a naim meghajtó, vagy a B9. (Forrás az külső dac, vagy marantz cd 6000 ose).

Ja és a zene, az a legfontosabb szerintem. A leg alkalmasabb tesztelésre a minőségi akkusztikus jazz, főleg ez megy, meg mindenféle komolyzene, rock zene is kell (pl: Pink Floyd, stb). Én az ilyen templomi orgonás felvételeket is preferálom, ahol van kórus, stb, azon is sok minden kijön, különösen nehéz jól visszaadni, meg a zongorahangokat is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.27. 10:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Pink Floyd nagyon jól szuperált talán jól összeépített B5-ön, tartok tőle, hogy a B9-en sem lenne ez másképp.

Olyan 15 milliós rendszerrel hasonlítottam össze a hangját, és bizony nem volt sok különbség.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.27. 10:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.08.15. 22:45
Hozzászólások: 405
Értem, köszönöm a választ.

Az M1-et már eladtam, az M2.5 még megvan, viszont jelenleg egy pagrus által tervezett Gleden II fantázianevű hangfalpárt hallgatok, ami azért már egy másik kategória :)

Azt lehet tudni, hogy az L4-hez hasonló meghajtó, amiről pár hozzászólással ezelőtt olvashattuk lelkesedésedet, mikor kerül majd publikálásra?
Igazából ez izgatja leginkább a fantáziámat, most hogy sikerült egy (számomra) felsőbb kategóriás hangfalat építenem, szeretnék egy igazán jó erősítőt is hozzá. Persze ezzel egyáltalán nem szeretném a többi kapcsolásodat leminősíteni, biztosan mindegyik nagyon jól megállja a helyét a maga műfajában. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.27. 11:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát egyenlőre még a végleges nyákját sem terveztem meg! :?

Meg aztán ez a B9 is simán kiüti a nyeregből az ilyen diy-es körökben elterjedt tranyósokat. 10 éve csak gainclon, meg HTA30, meg még az a 3-4 dolog van, aztán semmi új nincs.

Ahhoz a gleden 2-höz nem is ártana egy ilyen erősítő főleg a mélyek tekintetében...

Rejtés:
Ja, ha a pagrushoz viszel majd esetleg ilyen erősítőt, akkor ne mondd meg neki, hogy az micsoda, mert kizavar a házból is. :mrgreen: Aszongya majd, hogy annak a rohadéknak át nem hozod a küszöbön az erősítejét.. :lol: Kicsit összerúgtam vele a port egy éve, már nem haverkodok vele, ha enyhén akarom kifejezni magam. :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.27. 17:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Amúgy meg mindenki ért valamihez.

Pagrus az íjászathoz,
KD mester az erősítőépítéshez,
a Drága Fekete Macskám pedig a totális megszptáshoz...

Így hát csakis audioban látom eddig az összes örömöm... Meg néhány alkotásban... Na mindegy.

B9-et ezekkel a tranzisztorokkal építeném meg, ilyenek vannak benne az előző erősítőimben is.
Talán csak a Philips öregebb kicsivel a régebbiben.


Csatolmányok:
IMG_5263.JPG
IMG_5263.JPG [ 1.1 MiB | Megtekintve 95787 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.27. 18:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Pontosan ez kell bele. Nagyon jó, hogy feltetted a fényképet. ;)

Rejtés:
Pagrust meg inkább hagyjuk. Le...m, hogy mi van vele... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.28. 02:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Külön táp ügyileg:

Továbbra is az a javallatom, hogy ha valaki külön tápot akar adni a meghajtásnak, akkor 10-eres helyett 6 eres szalagkábelt használjon. A külön tápot meg a meghajtó fokozat forrtüskéire kötheti. Csöves meghajtás esetén meg amúgy is mindenképpen külön tápról megy a meghajtás. Ott nem kell ezen fejet törni. :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 11:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Mester!
Kuksizom a buffert. Jól látom a beültetési rajzon a nagy 22R ellenállás másik oldalán vannak SMD ellenállások (talán tranyó is?) ültetve, ügye?
Mindenesetre ellenállásból lehet rendeset fog kapni, elfér az ott:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 14:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Azok 0,22R-ek. Alatta, a másik oldalon van egy smd tranyó meg egy smd kettős dióda, meg pár ellenállás.

(A fényképen .22R van, de a pötty az sajnos nem látszik.)


Csatolmányok:
beültetési rajz.gif
beültetési rajz.gif [ 23.96 KiB | Megtekintve 95570 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 18:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
KD mester írta:
Azok 0,22R-ek. Alatta, a másik oldalon van egy smd tranyó meg egy smd kettős dióda, meg pár ellenállás.

(A fényképen .22R van, de a pötty az sajnos nem látszik.)


Igen arra gondoltam, csak lehagytam én is a nullát:)
Ha majd vmi nem világos kérdezek ám:) Csak még gyűjtögető módban vagyok, talán most már minden meglesz hozzá, csak még idő a posta. :|


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 14:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Tegnap megint kaptam olyan visszajelzést a B5-el kapcsolatban, hogy "TTcsába, tényleg sokkal jobb azzal a yageo kondival"...

Szóval az ilyenek elkerülése érdekében dobjuk csak ki nyugodtan a nichicon muse-t, a francba belőle, meg az ON gyártmányú BC546-556-ot (B9-be különösen alja hangot adott a felemás tranyóhoz képest). Tegyünk bele ilyen 220uF/10V 85C-os yageo kondit.) Most egyébként 16V-osat lehet kapni a lomexban, valószínűleg az is jó lesz). A bemenetre a leírt típusú tranyókat tegyük be, a táphidegítésbe meg a samwha 100uF/50-63V-ot tegyünk egy 100-470nF-os MKT kondival párhuzamosan. Ugyanez vonatkozik a B9-re. Többet nem tépem a számat ezzel kapcsolatban...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2013.01.05. 14:24-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 14:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ez így van.

Táphidegesítésnek jó a Yageo 50V?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 14:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
(Érdekes módon a canopusba szinte alig lehet meghallani, hogy mi van a bemeneten. Majdnemcsak tökmindegy. Végül a BC414-416-nál kötöttem ki, de alig-alig lehet hallani valami különbséget.)

Ja tápba is jó a yageo, ha nincs samwha...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 17:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Üdv!
Amennyiben valóban érdekesebb, szebb a hangja mint a B5 nek, úgy meg kéne építeni. Valószínűleg csinálok majd egy tesztpanelt egy darab fára és összehasonlítom...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 17:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ezt is rendesen meg kell csinálni, hogy valóban jobb legyen. Meg azért ez más hangzásvilág egy kicsit, arra készülj föl...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 17:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Írnál róla pár szóban,hogy a te észrevételed szerint miben másabb hangzásra a B5-nél?

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3528 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 71  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 34 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség