audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 07:37

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1478 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 30  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.03.20. 16:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ennyit sikerült kisajtolni belőle... :mrgreen:
Gyakorlatilag az eredeti kapcsolás, tápfeszültséghez igazítva, litetouch-al, hogy a panel a magas-fokú hozzáértés miatt le ne égjen. :lol: 95mA nyugalmi áram kell a jó hanghoz. Ebben nincs benne a zennerek nyugalmi árama, azt amúgy sem kell sorosan az emitter ellenállásokra kötni. +-24V adja magát, ha két 8V-os szekundert összekötjük, tehát spórolunk egy(2) trafót. Mélyhez megy valószínűleg a visszacsatolt erősítő +-35V-os táppal.


Csatolmányok:
diamond_bufferZ.PNG
diamond_bufferZ.PNG [ 78.72 KiB | Megtekintve 37891 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.03.20. 16:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
A THD egy dolog .semmi garancia hogy jól fog szólni. sok THD bajnok kapcsolást megépitettem aminek a hangja hajitófát sem ért.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.03.20. 21:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Igazad van. THD önmagában semmit nem ér. Viszont sikerült kiváltani a drivereket a már bevált, letesztelt hitachi tranzisztorokkal úgy tűnik. Egy jelentős változás van az áramkörben, 100 ohm helyet 200 van a drivereknél. Optimális nyugalmi áram környéke továbbra is 95mA, tápfeszültség +-24V. (23-27V)


Csatolmányok:
diamond_bufferZ.PNG
diamond_bufferZ.PNG [ 78.71 KiB | Megtekintve 37775 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.03.21. 12:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Még sikerült +-35V környékén alacsony torzítást elérni 8 ohmra. Igazítással (R5/R6 450 > 1k), és 200 ohm lecserélésével 300 ohmra, hogy a hitachi tranzisztorok árama 7-10mA között legyen. Ekkor 0.022%.

Szimulátor, és nem is működik mindig megfelelően, de gyakorlatilag megerősíti a gyakorlati tapasztalatokat ezekkel a félvezetőkkel.

emersys írta:
2sd/2sb 7-10mA közt nagyon karakteres, percíz feszes mélyei és szép játékos lecsengésű felső tartománya van, -első fokozat ehhez még hozzácsempészi a széles felbontású tulajdonságát és többi erényét.


A legnagyobb gond elvileg az optimális nyugalmi áram megtartása, ami nehézkes, mivel nem nagyon mászhat el.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.03.22. 20:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.13. 16:11
Hozzászólások: 62
Valaki mondana ennek a kapcsolásnak a működéséről valamit?
Nem értek egy két dolgot.
Pl:. Q5,Q6 áramgenerátorok bázisellenállásai ( R7,R8) valamint a D1,D2 Zenner diódák más erősítőkben a testre (gnd) vannak kötve.
Itt miért a hangszórókimenetre? Az mitől jobb hogy hangfrekivel kergetik őket?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.03.22. 20:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Feszültség utánhúzásnak hívják a megoldást.

A bemenő fokozat tápfeszültsége - közel - annyit változik, mint a kimeneti feszültség.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.03.22. 22:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.13. 16:11
Hozzászólások: 62
Konzol írta:
Feszültség utánhúzásnak hívják a megoldást.

A bemenő fokozat tápfeszültsége - közel - annyit változik, mint a kimeneti feszültség.


Köszönöm a választ.( A feszültség után húzást nem akkor és ott szokás használni pl: nagyjelű feszültségerősítőfokozatban ahol biztosítani
kell a végtranzisztorok vezérlőáramát a tápfeszültség pillanatnyi megváltozástól függetlenül)?
Itt a bemenő tranzisztorok munkaponti áramát áramgenerátorok állítják elő.Az áramgenerátornak meg "tökmindegy" hogy a végtranzisztorok, vagy(egyéb másik fokozatok) az erősítő működése során a tápfeszültséget "rángatják".Ők mindig monoton biztosítják azt a pár mA munkaponti áramot a bemeneti fokozatnak. Jelen esetben 24V-os +- tápfeszültség is elegendő a bemenőfokozat tranzisztorainak pár mA-es működéséhez.Vagy nem? Mi szükség van itt a bemenőfokozatban akkor erre az "után húzásos" megoldásra?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.03.22. 22:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
THD-t csökkent. Viszont az optimális tápfeszültség továbbra is +-22-27V. De lehet, hogy meg lehet majd oldani a low THD-t +-35V-ra is 4 ohm esetében. Az a jó, ha nem jelentős az eltérés a 4-8 ohm között.

Létezik egyébként olyan diamond buffer topológia is, ami talán 4 tranzisztorból áll, és van rajta visszacsatolás. Hátránya, hogy vonali trafót igényel a történet.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.03.22. 23:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Közkatona írta:
Konzol írta:
Feszültség utánhúzásnak hívják a megoldást.

A bemenő fokozat tápfeszültsége - közel - annyit változik, mint a kimeneti feszültség.


Köszönöm a választ.( A feszültség után húzást nem akkor és ott szokás használni pl: nagyjelű feszültségerősítőfokozatban ahol biztosítani
kell a végtranzisztorok vezérlőáramát a tápfeszültség pillanatnyi megváltozástól függetlenül)?
Itt a bemenő tranzisztorok munkaponti áramát áramgenerátorok állítják elő.Az áramgenerátornak meg "tökmindegy" hogy a végtranzisztorok, vagy(egyéb másik fokozatok) az erősítő működése során a tápfeszültséget "rángatják".Ők mindig monoton biztosítják azt a pár mA munkaponti áramot a bemeneti fokozatnak. Jelen esetben 24V-os +- tápfeszültség is elegendő a bemenőfokozat tranzisztorainak pár mA-es működéséhez.Vagy nem? Mi szükség van itt a bemenőfokozatban akkor erre az "után húzásos" megoldásra?


Például növeli a kivezérelhetőséget. Az áramgenerátornak csak egy darabig tök mindegy. Minimum 2-3V-ra szüksége van a megfelelő működéshez. Ez azt jelenti, hogy mintegy 4-5V kell tápfeszenként a működéshez, ennyivel csökken a kivezérelhetőség. Ezzel a megoldással az 10Vhelyett csak kb 3-4V" vész el".

Toto szimulàlgatott itt orrba-szájba, biztos pontosabb számokat tud mondani, én csak fejben fociztam most.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.05.05. 08:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ezt véletlenül találtam, egy szimulátor-zsonglőr régebbi ténykedése táblázatban is összesítve:
Csatolmány:
concours_schema.xls [66.5 KiB]
560 alkalommal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2018.06.03. 23:14 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
deeraudio írta:
... amely egy valóban puritán félvezetős végfokot eredményezhet annak minden előnyével. S remélhetőleg kiváló hanggal! 8-) ... :lol:
db
Ebben szinte biztos vagyok ;)
Győrben hallottam tunerman v-fetes rendszerét, tényleg varázslatos hanggal.
Szóval, ha kicsit negatívnak is tűnnék a témában, az nem azért van mert úgy gondolnám, hogy nem lehet remek hangminőséget produkáló rendszert így előállítani.
Nekem az a zavaró, hogy paramétercentrikusnak akar tűnni a "tervezés", holott ha kis torzítást akarunk elérni - ennél akár több nagysárenddel is - akkor olyan kapcsolást kell választani.
Ez egy másik iskola: nagyon jó hangminőség, de ez nem a hagyományos torzítási paraméterek szuper mivolta miatt van...hanem valami más miatt...

Személy szerint köszönöm hozzászólásaidat és az fórumbéli munkáid alapján egyáltalán nem éreztem a negatív felhangot bennük, sokkal inkább a tapasztalt "nézzük a másik oldalról is" jelent meg bennem... ;)
(A válaszom azonban a jelen témát tekintve, valójában OFF, mert nem SE erősítőt kívánok építeni ezekkel a FET-ekkel, mint Tunerman, hanem hibrid meghajtású, AB végűt...)
Nem szoktam tervezni, szimulálni bonyolultabb félvezetős erősítő áramköröket, mert úgy érzem az nem az én utam, nem is vágyom ilyesmire, ezért még soha nem is mélyedtem el benne. Többen is vannak itt a fórumon akik ezt régóta, nagy tapasztalattal és kiválóan űzik.
Persze lehet kicsit disszonáns a helyzet, de egyáltalán nem is cél a "paramétercentrikus tervezés", inkább csak az alkatrészválasztás. Illetve amely miatt nekem megtetszettek ezek az VMOS-ok, az elsőként a "Rádiókészülékek és Hangerősítők" c. könyv (30 éve) és a gyártó felhasználói jegyzetei a 80-as évekből, melyeket mostanában töltöttem le, kaptam meg. Lásd itt bővebben: viewtopic.php?f=77&t=3132
Nem törekszem kis torzításra bőven meg leszek elégedve, ha néhány tized százalék körül marad a zenehallgatási tartományban, hiszen a hangszedőm és a hangfalam is n*0,1%-os torzítással bír, akkor minek görcsölni pusztán ezen a jellemző tupírozásán. És igen, a Tunerman féle hang nekem is tetszik, sőt az az irány is amit ő képvisel.
Személy szerint egy másik paraméter az amire igazán gyúrok, ez pedig a Slew-Rate, hogy valójában mennyi lesz még nem tudom, de nagyon "gyors" erősítőt szeretnék építeni, nem feltétlenül nagy teljesítményre, 6-20dB visszacsatolással - ez majd még elválik...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2018.06.04. 07:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
...
Személy szerint egy másik paraméter az amire igazán gyúrok, ez pedig a Slew-Rate, hogy valójában mennyi lesz még nem tudom, de nagyon "gyors" erősítőt szeretnék építeni, nem feltétlenül nagy teljesítményre, 6-20dB visszacsatolással - ez majd még elválik...
db
Ezzel a koncepcióval csak óvatosan. Minél nagyobb sávszélességű egy erősítő - amely a kimenetéről vissza van csatolva - és minél alacsonyabb a kimeneti impedanciája, annál érzékenyebb lesz a kapacitív terhelésre, annál kisebb kapacitás képes a átviteli függvényt lerontani az instabil tartományba...

Nem azért nem épülnek extrém gyors a kimenetükről visszacsatolt erősítők gyakran, mert ez technikailag nehezen megoldható, hanem mert a terhelés nem egy ellenállás, esetleg egy egyszerű, előrejelezhető, "előkompenzálással" figyelembe vehető terhelés, hanem széles terhelő-impedanciatartományban tartani kell egy minimális fázistartalékot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2018.06.04. 08:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
shany írta:
deeraudio írta:
...
Személy szerint egy másik paraméter az amire igazán gyúrok, ez pedig a Slew-Rate, hogy valójában mennyi lesz még nem tudom, de nagyon "gyors" erősítőt szeretnék építeni, nem feltétlenül nagy teljesítményre, 6-20dB visszacsatolással - ez majd még elválik...
db
Ezzel a koncepcióval csak óvatosan. Minél nagyobb sávszélességű egy erősítő - amely a kimenetéről vissza van csatolva - és minél alacsonyabb a kimeneti impedanciája, annál érzékenyebb lesz a kapacitív terhelésre, annál kisebb kapacitás képes a átviteli függvényt eltolni az instabil tartományba...

Nem azért nem épülnek extrém gyors a kimenetükről visszacsatolt erősítők gyakran, mert ez technikailag nehezen megoldható, hanem mert a terhelés nem egy ellenállás, esetleg egy egyszerűen előrejelezhető, "előkompenzálással" figyelembe vehető terhelés, hanem széles terhelő-impedanciatartományban tartani kell egy minimális fázistartalékot.


ez azert nem egeszen igy van, lehet nagyon gyors, viszacsatolt erositot csinalni minden problema nelkul


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2018.06.04. 08:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
LKA írta:
shany írta:
deeraudio írta:
...
Személy szerint egy másik paraméter az amire igazán gyúrok, ez pedig a Slew-Rate, hogy valójában mennyi lesz még nem tudom, de nagyon "gyors" erősítőt szeretnék építeni, nem feltétlenül nagy teljesítményre, 6-20dB visszacsatolással - ez majd még elválik...
db
Ezzel a koncepcióval csak óvatosan. Minél nagyobb sávszélességű egy erősítő - amely a kimenetéről vissza van csatolva - és minél alacsonyabb a kimeneti impedanciája, annál érzékenyebb lesz a kapacitív terhelésre, annál kisebb kapacitás képes a átviteli függvényt eltolni az instabil tartományba...

Nem azért nem épülnek extrém gyors a kimenetükről visszacsatolt erősítők gyakran, mert ez technikailag nehezen megoldható, hanem mert a terhelés nem egy ellenállás, esetleg egy egyszerűen előrejelezhető, "előkompenzálással" figyelembe vehető terhelés, hanem széles terhelő-impedanciatartományban tartani kell egy minimális fázistartalékot.


ez azert nem egeszen igy van, lehet nagyon gyors, viszacsatolt erositot csinalni minden problema nelkul
Mi a hiba a gondolatmenetben?
( Egy régebbi erősítőm - 200W/8Ohm - 1MHz sávszélességű, tehát nyilván lehet csinálni, még nekem is sikerült )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2018.06.04. 08:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
shany írta:
LKA írta:
shany írta:
deeraudio írta:
...
Személy szerint egy másik paraméter az amire igazán gyúrok, ez pedig a Slew-Rate, hogy valójában mennyi lesz még nem tudom, de nagyon "gyors" erősítőt szeretnék építeni, nem feltétlenül nagy teljesítményre, 6-20dB visszacsatolással - ez majd még elválik...
db
Ezzel a koncepcióval csak óvatosan. Minél nagyobb sávszélességű egy erősítő - amely a kimenetéről vissza van csatolva - és minél alacsonyabb a kimeneti impedanciája, annál érzékenyebb lesz a kapacitív terhelésre, annál kisebb kapacitás képes a átviteli függvényt eltolni az instabil tartományba...

Nem azért nem épülnek extrém gyors a kimenetükről visszacsatolt erősítők gyakran, mert ez technikailag nehezen megoldható, hanem mert a terhelés nem egy ellenállás, esetleg egy egyszerűen előrejelezhető, "előkompenzálással" figyelembe vehető terhelés, hanem széles terhelő-impedanciatartományban tartani kell egy minimális fázistartalékot.


ez azert nem egeszen igy van, lehet nagyon gyors, viszacsatolt erositot csinalni minden problema nelkul
Mi a hiba a gondolatmenetben?
( Egy régebbi erősítőm - 200W/8Ohm - 1MHz sávszélességű, tehát nyilván lehet csinálni, még nekem is sikerült )


nem a savszelessegtol fugg az erzekenyseg a kap. terhelesre. lehet kis savszelesseg es gerjedhet C-re


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2018.06.04. 08:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
LKA írta:
...
nem a savszelessegtol fugg az erzekenyseg a kap. terhelesre. lehet kis savszelesseg es gerjedhet C-re
Ez eddig ok, de nem pont ezt írtam.

Ha nagy a sávszélesség, akkor az összes pólust a 2-tól kezdve magasan kell tartani, a 3-tól extra magasan. A kimenetre tett direkt kapacitív terhelés mindenképp drasztikus változást hoz az átviteli függvénybe, viszont a általában olyan kicsi az értéke ( hangsugárzó kábel ), hogy már nem számít a fázistartalék szempontjából.

Én azt állítottam, hogy minél magasabb a sávszélesség, annál kisebb kapacitás elegendő a magasra tolt pólusok "lehúzására".


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V-FET single ended amplifier
HozzászólásElküldve: 2018.06.04. 08:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
shany írta:
LKA írta:
...
nem a savszelessegtol fugg az erzekenyseg a kap. terhelesre. lehet kis savszelesseg es gerjedhet C-re
Ez eddig ok, de nem pont ezt írtam.

Ha nagy a sávszélesség, akkor az összes pólust a 2-tól kezdve magasan kell tartani, a 3-tól extra magasan. A kimenetre tett direkt kapacitív terhelés mindenképp drasztikus változást hoz az átviteli függvénybe, viszont a általában olyan kicsi az értéke ( hangsugárzó kábel ), hogy már nem számít a fázistartalék szempontjából.

Én azt állítottam, hogy minél magasabb a sávszélesség, annál kisebb kapacitás elegendő a magasra tolt pólusok "lehúzására".


nem, ez attol fugg h mekkora a fazis es az erositestartalek

amugy milyen savszelessegrol beszelunk ? kisjelu vagy nagyjelu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.04. 18:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Ha elég nagy a teljesítménytartaléka egy erősítőnek; akkor néhány (tized) ohmos fix rezisztív terheléssel, rendezni lehetne a gerjedékenység, és túlzott kimenőimpedancia okozta gondokat -nem-? :mrgreen: :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.06. 09:43 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Valójában pont ez a szokásos módja a kisjelű erősítők esetében: egy kimenetre sorosan kötött ellenállással "leválasztják" a kapacitást a kimenetről. Ha a kimenetre gyakorolt hatás így is jelentős, akkor a várható plusz fázistolás a - eredetileg rezisztív terhelésre méretezett - kompenzáció megváltoztatásával csökkenthető. Végerősítők esetén, pl. a JLH 75 ilyen, a kimenetén egy 0,1Ohmos ellenállás ( is )van.

Első körben, a kisjelű viselkedést vizsgálva, nem a teljesítménytartalék számít. Az erősítőnek a kimenete felöl látott impedanciája a lényeg. Ez és a kimenetre kötött terhelés impedanciájának eredője határozza meg, hogy milyen lesz a kimeneten a kimeneőfesz.
Tehát az erősítő átviteli függvényét a terheléssel együtt értelmezzük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.30. 11:32 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Egy érdekesség a CH Precision M1 2-channel Reference Power Amplifier kapcsán. ( https://www.ch-precision.com/en/products/power/m1 ):

Az erősítőnek menüből megváltoztatható a helyi és átfogó visszacsatolás mértéke, 0,5dB illetve 0 és 100% között 10%-os lépésekben a manuál szerint. ( https://www.ch-precision.com/images/use ... al_2v0.pdf )

Ezzel kapcsolatban, egy teszből idézve":
"The manual continues: "the M1 also provides two unique features: global/local feedback ratio and gain adjustments. The amount of global feedback…can be adjusted to best match virtually any loudspeaker…The amplifier gain can be adjusted…in 0.5dB steps." After a short experiment, we opted for zero global feedback, just as we had with the A1s."
( https://positive-feedback.com/reviews/h ... amplifier/ )

Csatolmány:
chp_m1_biamp.jpg
chp_m1_biamp.jpg [ 206.52 KiB | Megtekintve 36678 alkalommal. ]

Csatolmány:
chp_m1_biamp_.jpg
chp_m1_biamp_.jpg [ 165.14 KiB | Megtekintve 36678 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.30. 13:04 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Ebben milyen teljesitmény félvezetők vannak?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.30. 20:31 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
LUCKY01 írta:
Ebben milyen teljesitmény félvezetők vannak?
Ránézésre Onsemi ThermalTrak-nak kellene lenni ( NJL1302/3281 vagy NJL4302/4281 )
https://www.onsemi.com/pub/Collateral/AND8196-D.PDF


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.07.03. 08:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
"Szóval, egy mély belső elkötelezettségből született, sok éven át kiérlelt elektronikáról lesz szó. Különlegességét az adja, hogy bár nem elektroncsövekből épült, mégis - vagy tán emiatt is ??? - elképesztően jól hallgatható, hosszú távon sem fárasztó, zenehallgatásra ösztönző ( sic! ) elektronika jött létre az évek során. Amely, úgy érzem, immár túl van a fiatalkor szokásos faragatlanságán, felnőtthöz méltó erővel és kifinomultsággal lép színre.":
http://audioworld.blog.hu/2018/06/22/lz_seven_a_hetedik


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2018.07.03. 10:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
OFF

A belinkelt blogon kívül a facebook oldalát is elolvasgatva , kaphatsz egy
képet a "mindent " frappánsan kitaláló és tálaló szerzőről .
Az itt jelenlévő évek során építgető emberek által a topikokban leírtakhoz
képest semmi újat nem találhatsz ebben .Nekem először az önhájpolás
jut eszembe erről az eszenciális kinyilatkoztatásról .
("Amit szeretek magamban az a szerénység" ) .
Nem ártott volna jó néhányszor a SZERINTEM szó használata.
Semmi bajom a szerzővel félreértés ne essék de az itt jelenlévők
és nem jelenlévők tapasztalati tudása , amit sokszor meg is osztottak
hasznosabb és tanulságosabb lehet csak el kell olvasni .
Magyarul , nem kell nagyon elájulni , a marketing sok változata ismert ...
(A cikk utolsó mondatára hívnám fel a figyelmet .)

Nincs olyan erősítő meg minden más sem ami mindenkinek tetszeni fog ,
műszakilag kivitelezhetetlen mert nem vagyunk egyformák, szerencsére .
Üdv P.F.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.06.24. 17:02 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
Hi,

Hétvégén nagy lendületel belevágtam a régóta fiókban lévő diyaudios PeeCeeBee V4H (ez nem az a V4:)) panel beforrasztásának. A tápfesz +/-39V, a trafó 160W-os csatornánként ha netán véglegesen üzembe kerül. (Ahhoz mondjuk nagyot kell villantania)
https://www.diyaudio.com/forums/group-buys/317151-peeceebee-v4h-gb.html

Felmerült egy kérdés:
A Q9/Q10 KSE350/KSE340 (20W) VAS páros helyett valami jobbat, pl. KSA1381/KSC3503 Cob 2,6pF vagy van még TTA004B/TTC004B Cob 12pF-el?
A KSE-k esetében Cob értéket nem találtam.

Vannal eredeti 2SK1058/2SJ162 párjaim is, bár nem válogatottak. Persze utólag derült ki a fórumos visszajelzésekből, hogy a válogatott Exiconokkal jobban szól (lsd. Profusion).
Érdekes lehet, hogy van mindössze 2db ALF08NP16V5 dupla audio FET-em aminek a gyártása már megszűnt sajnos, így komolyan építeni nem lehet rá, de azért először azt próbálnám ki. Ebben az esetben még a source ellenállókat sem kell beforrasztani, mert közös a lábuk.
https://hu.farnell.com/semelab/alf08np16v5/mosfet-audio-np-ch-160v-8a-to/dp/1856771
Gy.


Csatolmányok:
20190624_084038_cr.jpg
20190624_084038_cr.jpg [ 973.26 KiB | Megtekintve 31880 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.06.24. 17:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Én megvenném azokat a KSE340/350 tranzisztorokat, és többet, hogy lehessen válogatni. ( pl a KSA1381/KSC3503 kollektor árama csak az ötöde a KSE-nek ). Valamint beforrasztanám a 2SK1058/2SJ162 is, csatornánként 2 párat a rajz szerint, majd a kapcsolásban nézném meg az együttfutást óvatosan. Utána, adott esetben lehet csereberélni is közöttük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.06.25. 10:06 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
shany írta:
Én megvenném azokat a KSE340/350 tranzisztorokat, és többet, hogy lehessen válogatni. ( pl a KSA1381/KSC3503 kollektor árama csak az ötöde a KSE-nek ). Valamint beforrasztanám a 2SK1058/2SJ162 is, csatornánként 2 párat a rajz szerint, majd a kapcsolásban nézném meg az együttfutást óvatosan. Utána, adott esetben lehet csereberélni is közöttük.

Köszönöm így teszek, előbb a biztos működő verziót.
Az összes tranzisztor megvan, tehát csak válogatni kell. Az a problémám a végső verzió azonnali kialakításával - mégha ideiglenes is - hogy különösen nehéz ki-be forrasztani az alkatrészeket mivel a panel 2 oldalas és nagyon vastag.
A 2db 2200uF-os kondenzátor esetében pedig az merült fel, hogy nincs oda való a Nichicon FG/Muse, Elna vonalról.Ami odafér az csak 1000uF/6.3V. Nyílván egy másikkal meg tudom patkolni, de azért az gány munka
Itt nincs a fiókban más alternatíva, de szerintem ez nem annyira kardinális mint a tranyókérdés.
Gy.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.06.25. 16:58 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
efGyuri írta:
Felmerült egy kérdés:
A Q9/Q10 KSE350/KSE340 (20W) VAS páros helyett valami jobbat, pl. KSA1381/KSC3503 Cob 2,6pF vagy van még TTA004B/TTC004B Cob 12pF-el?
A KSE-k esetében Cob értéket nem találtam.


Tény, hogy KSE340/350 közel sem ideális választás a VAS-ba. Lassú is, és a kapacitásai is nagyok. A TTA/TTC valamivel jobb, bár ennek is magasak a kapacitásai. A 3503/1831 ideális választás, bár ennek a párosnak a kvázi szaturációja a probléma.

Ha nincsen kedved küzdeni, akkor válaszd a bevált alkatrészbázist, mert elég komplex a kompenzálás, és lehet, hogy azt is módosítani kellene egy másik tranzisztorhoz.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.06.25. 20:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
efGyuri írta:
PeeCeeBee V4H

Erre igazán megnyaltam a szám szélét. Eddig nem ismertem.
Kíváncsi leszek az eredményre.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.06.26. 07:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
efGyuri írta:
... Az a problémám a végső verzió azonnali kialakításával - mégha ideiglenes is - hogy különösen nehéz ki-be forrasztani az alkatrészeket mivel a panel 2 oldalas és nagyon vastag....
Gy.
Estleg el tudnék olyat képzelni, hogy első körben a mofseteket nem a nyákkal és a nyákon átmenő csavarokkal szorítod le, hanem közvetlenül csavarozod a hűtőbordára. A nyákot pedig kissé eltartva, a mosfetek tetejétől kb. 5-6mm-re levő pozícióban forrasztod.
Ha kialakult a mért végeredmény, akkor a nyák mosfet-leszorító furatain keresztül - egy vékony csavarhúzóval - meg lehet lazítani/ki lehet csavarni a mosfetek csavarjait, és leemelni a nyákot a hűtőbordáról. Utána a mosfetek lábait el lehet csípni alul, a nyák tövében, majd a már független lábakat egyenként könnyedén ki lehet kapkodni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.07.01. 02:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.07.17. 17:29
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: Toronto, Kanada
efGyuri írta:
Hi,

Hétvégén nagy lendületel belevágtam a régóta fiókban lévő diyaudios PeeCeeBee V4H (ez nem az a V4:)) panel beforrasztásának. A tápfesz +/-39V, a trafó 160W-os csatornánként ha netán véglegesen üzembe kerül. (Ahhoz mondjuk nagyot kell villantania)
https://www.diyaudio.com/forums/group-buys/317151-peeceebee-v4h-gb.html

Felmerült egy kérdés:
A Q9/Q10 KSE350/KSE340 (20W) VAS páros helyett valami jobbat, pl. KSA1381/KSC3503 Cob 2,6pF vagy van még TTA004B/TTC004B Cob 12pF-el?
A KSE-k esetében Cob értéket nem találtam.

Vannal eredeti 2SK1058/2SJ162 párjaim is, bár nem válogatottak. Persze utólag derült ki a fórumos visszajelzésekből, hogy a válogatott Exiconokkal jobban szól (lsd. Profusion).
Érdekes lehet, hogy van mindössze 2db ALF08NP16V5 dupla audio FET-em aminek a gyártása már megszűnt sajnos, így komolyan építeni nem lehet rá, de azért először azt próbálnám ki. Ebben az esetben még a source ellenállókat sem kell beforrasztani, mert közös a lábuk.
https://hu.farnell.com/semelab/alf08np16v5/mosfet-audio-np-ch-160v-8a-to/dp/1856771
Gy.

Ne feled a 6db 47pF kondit hoza adni mert volt akinek oxcilalt igaz a Hitachi fettekel de en nem kockaztatnek. Shaan modositasa, figyelmeztetleg ha esetleg nem kovetned az angol verzional a modositast.


Csatolmányok:
IMG_20190102_212230.jpg
IMG_20190102_212230.jpg [ 187.2 KiB | Megtekintve 31544 alkalommal. ]
IMG_20190102_213352.jpg
IMG_20190102_213352.jpg [ 164.85 KiB | Megtekintve 31544 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.07.08. 19:31 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
deeraudio írta:
... nemrég válogattam IRF140-eket...
db
Mi lesz azokból?

(Ide átjöttem, mert ott teljesen OFF lett volna.)
Az IRF140-ekkel a terv egy egyszerű AB-osztályú buffer építése, 2x2db MOSFET/oldal felállásban. Előfordulhat, hogy félvezetős meghajtással fog készülni (JFET+BJT), de valószínűbb a csöves feszerősítő fokozat.
A cél leginkább, hogy minimális visszacsatolással, vagy teljesen nélküle, moderált (0.1-0.5%) torzítás mellett is alacsony kimenti impedanciát érjek el.
Persze ez még csak "álmodozás", mert két projektem megelőzi, így a mostani haladás alapján talán 3-5 év múlva kerül rá a sor! :lol:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.07.08. 20:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Az IRF140-nek nem túl magas a meredeksége ami az alacsony kimenő impedancia ellen hat. ( A meredekség Id árammal nő, tehát az erősítő kimeneti áramtartományában is jelentős a kimeneti impedancia értékének a változása. Ez egyébként nem feltétlenül olyan nagy gond, a kapott a hang akár kellemesebb is lehet, szándékosan is lehet így tervezni. ) A nagy teljesítményű mosfetek felé haladva nő a meredekség is, csak ezzel együtt a kapacitások is.
( A saját hibridemben a Denontól ellesett mosfet Ud feszültség utánhúzás viszont pont ezt a kapacitásproblémát szünteti meg, olyannyira, hogy akár 200A-es drain-áramú mosfeteket is közvetlenül lehet hajtani anódból...persze a bonyolultabb felépítés az ára ennek, meg az ezzel bejövő egyéb hang befolyásoló tényezők )

deeraudio írta:
... két projektem megelőzi, így a mostani haladás alapján talán 3-5 év múlva kerül rá a sor! :lol:
db
Milyen projektek ezek?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.07.09. 21:53 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
shany írta:
Az IRF140-nek nem túl magas a meredeksége ami az alacsony kimenő impedancia ellen hat. ( A meredekség Id árammal nő, tehát az erősítő kimeneti áramtartományában is jelentős a kimeneti impedancia értékének a változása. Ez egyébként nem feltétlenül olyan nagy gond, a kapott a hang akár kellemesebb is lehet, szándékosan is lehet így tervezni. ) A nagy teljesítményű mosfetek felé haladva nő a meredekség is, csak ezzel együtt a kapacitások is.
( A saját hibridemben a Denontól ellesett mosfet Ud feszültség utánhúzás viszont pont ezt a kapacitásproblémát szünteti meg, olyannyira, hogy akár 200A-es drain-áramú mosfeteket is közvetlenül lehet hajtani anódból...persze a bonyolultabb felépítés az ára ennek, meg az ezzel bejövő egyéb hang befolyásoló tényezők )

deeraudio írta:
... két projektem megelőzi, így a mostani haladás alapján talán 3-5 év múlva kerül rá a sor! :lol:
db
Milyen projektek ezek?

Az egyik a V-MOS alapú kimenettel (2x5db FET) ellátott AB osztályú hibrid, a másik egy nagyobbacska erősítésű (300..500x) full triódás passzív RIAA. ;) S persze a sok kicsit még fut mellettük. :)

S köszi az észrevételeket!
A V-MOSFET-ek esetén pl. akkora lesz a nyugalmi áram (50-70mA/FET), amely mellett már több, mint a teljes meredekség fele rendelkezésre áll.
Az IRF140-ekkel ezt már persze nehezebb megvalósítani, de 200mA/FET (itt ugye 2db) nyugalmi áram mellett már rendelkezésre áll a meredekség negyede, amely a párhuzamosítás miatt 0.2-0.3 Ohm kimeneti impedancia maximumot jelenthet. 8-)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.07.09. 22:37 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
deeraudio írta:
a másik egy nagyobbacska erősítésű (300..500x) full triódás passzív RIAA.

50dB feletti erősítésű RIAA? :shock:
Gatyát felkötni, pénztárcát megnyitni a kis zajú csövek válogatásához. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.07.09. 22:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
E88cc kaszkódba kötve, persze katódkövetővel (lehetőleg White), ebből két darab, közte a passzív RIAA. 8 cső kell hozzá sztereóba, és nem a zajra válogatás a legnagyobb probléma, hanem a rezgés mentesítés, jó árnyékolás a hűtés fenntartásával. 300uV érzékenységű MC-re már kellő jel/zaj viszonyt ad.
Most látom, ez már itt kissé offf, bocsánat...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.07.10. 09:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
deeraudio írta:
...
A cél leginkább, hogy minimális visszacsatolással, vagy teljesen nélküle, moderált (0.1-0.5%) torzítás mellett is alacsony kimenti impedanciát érjek el.
...
db

Ez az alacsony kimeneti impedancia azért relatív. A saját hibrid példámban - visszacsatolatlan verzióban - a 2SJ554/2SK1297 mosfet párossal Rki=0,2 Ohm volt, Uki=10Vrms és Rt=7,8Ohm mellett.
A 26dB-lel visszacsatolt verzió esetén Rki=0,058 Ohm volt, viszont ez Uki=31Vrms-nél lett mérve, szintén Rt=7,8Ohm-mal.

Én végül a visszacsatolt verziónál maradtam ( persze nálam egy kemény terhelést jelentő, 4Ohmos hangsugárzó szól ). Ehhez be kellett pakolni még egy plusz erősítőfokozatot is, de még így is jobb lett a hang ( számomra ), szinte minden tekintetben.

Bipoláris tranzisztorral kisebb kimeneti impedanciát lehet elérni, pl. a nyílthurkú daRcil esetében: Rki=0,074 Ohm, Uki=10Vrms esetén

Mindenesetre kíváncsi vagyok a végeredményre ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.17. 20:27 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A szerző a "gyors" végerősítőben ( SR>1000V/us ) valamint a gyors előerősítőben találta meg a hangminőség titkát 8-) ( No meg a HA5002 buffer ic-ben, amelyet - erős feltételezésem szerint - a darTZeel is használ a Zeel összeköttetés meghajtójaként :D )
Végerősítő, párhuzamosan kötött HA5002-vel:
https://www.audioxpress.com/article/the ... -amp-block
Csatolmány:
The 5002 Project.jpg
The 5002 Project.jpg [ 223.09 KiB | Megtekintve 29227 alkalommal. ]

Előerősítő:
https://www.audioxpress.com/assets/uplo ... 011-12.pdf
Csatolmány:
The Willow Preamp.jpg
The Willow Preamp.jpg [ 197.04 KiB | Megtekintve 29226 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.19. 16:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
erdekesseg keppen teszek fel egy cseh forumon talalt B osztalyu tok egyszeru retro vegfokot.
csak 6 tranyo, nincs homegfutas, egyszeru tap, nem kell dc vedelem, az eredmeny megis nagyszeru.
tobben sikerrel megepitettek, nehagy dolog meg valtozhat, fejlesztes allatt van.
az unnepek allatt majd tervezek hozza panelt.

ja es hogy hogy szol ? valahol a beszaras es eldobod az agyad kozt :lol:


Csatolmányok:
danwatt2.png
danwatt2.png [ 93.15 KiB | Megtekintve 28619 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.19. 16:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ezt meg is építetted? MJL tranzisztorok közé nem kell emitter ellenállás? Illetve zenerrel párhuzamosan kötve egy szűrőkondenzátor esetleg? BC550C helyére már meg is rendelődött egy tranzisztor.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.19. 17:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
en meg nem, de 100% mukodik. es jol
emitter ellenallas nem kell, a vegtranyoknak nincs nyugalmi arama, ez tiszta B osztaly.
a zenerhez nem kell kondi, csak ront a helyzeten. trukkos egy kicsit, esz nelkul nem szabad elvenii/hozzadni dolgokat.
a hutore ezek mennek : Q1,Q2, meg a ket BD


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.19. 20:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ehhez jó lenne külön témát nyitni, mivel qrvára nem tudom, hogy mi mit csinál, aztán az lesz, hogy leég az egész, és a több ezer forintos tranzisztorok. ^^
Hogy lehet belőle 30-45V-os tápfeszültséggel működő változatot építeni? Mi kell ahhoz, hogy ne bőgjön le vele az ember? És amúgy mekkora a feszültségerősítése?
Persze lehet itt össze-vissza szimulátorozni, de ahhoz több tudás is kellene, az meg nincs, ezért lenne érdemes egy külön topikban kitárgyalni a fejlesztést.
Mert amúgy jónak látszik a kapcsolás, de kb. mint egy class-D.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.20. 03:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.10.10. 20:37
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Biharkeresztes
A meghajtó komplementer tranyók nem BD139-140 ?

A BD149 az érdekes lenne oda PNP-nek :lol:

_________________
XMOS + dual PCM1794 DAC,+ TPA3255 D class + Focal Onix hangdoboz


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.20. 08:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Itt van a legutóbbi verzió, cseh danhard munkája... Elvileg jó 40-70V között. Nem ártana, ha 30-45V között is üzemeltethető lenne.
A tranzisztorok cserélődnének NJW-kre, meghajtók hitachi 2SB/2SD-re. Az a 220uF csatoló nem nagyon tetszik, mondjuk a másik se, a 470nF.
470nF helyet patkolt 2u2-t használnék, és a 220uF is valami patkolt kondi lenne.


Csatolmányok:
danwatt8_853.png
danwatt8_853.png [ 19.79 KiB | Megtekintve 28384 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.20. 08:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
hodyka57 írta:
A meghajtó komplementer tranyók nem BD139-140 ?

A BD149 az érdekes lenne oda PNP-nek :lol:


igen, eliras, javitom


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.20. 13:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Elsőre jónak tűnik. Viszont mi az a trimmer? Gerjesztést állít? Mennyi az optimális érték? Hogy mérjünk? Ezekhez a tranzisztorokhoz kell-e igazítani valamit?


Csatolmányok:
TWE.PNG
TWE.PNG [ 60.36 KiB | Megtekintve 28324 alkalommal. ]

_________________
http://diyaudio.hu
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.20. 14:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
a trimmer a DC szimmetriat allitja, OUT1=tapfesz/2, vagy 1-2V alatta (a tap kemenysegetol fuggoen ). legjobb meres kozben beallitani.
a be is kicsatolo kondi szukseges rosszasag :o
igazi RETRO szutyok :mrgreen:


Csatolmányok:
danwatt2.png
danwatt2.png [ 112.48 KiB | Megtekintve 28304 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.20. 14:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Danhard legutóbbi verziója nem tűnik rossznak, amit bevittem a szimulátorba, viszont olyan 35-45V közötti tápfeszültségről szeretném majd használni. Ehhez át kell kicsit variálni az áramkört. Mit állítsak át? Hangminősége láthatóan nagyon fog függni az alkalmazott csatolókondenzátortól.

_________________
http://diyaudio.hu


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Toto 2019.12.20. 15:03-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.20. 15:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
40V-os taprol kb 40W/4R jon ki


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2019.12.20. 15:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Eddig sehogy nem tudtam módosítani a kapcsolást, már a szimulátor kiakadt tőle. Annyit tudtam megtenni, hogy a kedvenc tranzisztorokat alkalmaztam, azt ennyi. 40V-ról már a szimulátor szerint is jól megy. 35V-ról már nem.

_________________
http://diyaudio.hu


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Toto 2019.12.20. 15:09-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1478 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 30  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: neodymium valamint 40 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség