audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.28. 09:03

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1478 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.24. 16:27 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
fritzss írta:
Nekem az a tapasztalatom hogy a tökéletes erösitőben nincs csatolo kondi sem a bemeneten sem a kimeneten.Az befolyásolja a hangot a legjobban.
Neked van tökéletes erősítőd vagy találkoztál már ilyennel?

Vajon hány hifista, vagy akár itteni készüléképítő szeretne tökéletes erősítőt hallgatni?
Általában azt szeretik, ha "jól szól"....mármint mindenkinek a saját szája íze szerint jól....

Persze lehet csoportokat képezni a hasonló ízlésűek, hasonlót preferálók, hasonló igét hirdetők között. Akik számára saját hangi elvárásaikat maximálisan hozó erősítő a tökéletes.....
Nem tudom, az abszolút értelemben tökéletes erősítő mennyire lenne népszerű, azon túl, hogy nyilván csak egy lenne a sok egyéb érdektelen készülék közül ? Vajon felismernénk-e közöttük ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.24. 16:59 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
fritzss írta:
Nekem az a tapasztalatom hogy a tökéletes erösitőben nincs csatolo kondi sem a bemeneten sem a kimeneten.Az befolyásolja a hangot a legjobban.

Ilyen tapasztalatot csak tökéletes erősítő birtokában lehet szerezni. Ilyened van?
Nem elég a tökéletes erősítő, kell hozzá tökéletes hangsugárzó, forrás készülék, kábelek és nem utolsó sorban megfelelő akusztikájú szoba. Ezek is megvannak?
És ha ez már mind rendelkezésedre áll, akkor még szükségesek a tökéletes(-hez legalább konvergáló) felvételek.
Na majd, ha ez mind megvan a gyakorlatban, akkor érdemes irkálni az ilyen irányú tapasztalásokról, addig csak blabla. Az avx fórumon elmegy ez a szöveg, de itt sokan megmosolyognak, még ha nem is fejezik ki véleményüket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.24. 17:38 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2023.01.06. 15:18
Hozzászólások: 7
Hát van egy onkyo M505 dc-150khz müködő erősitőm , a kollégámnak egy nad silverline s300 szintén dc től müködő erősitő . Meg egy denon AVR-X7200W.
Hangfal 4 utas berylium magas focal középpel és mélyel 130 liter /doboz.
Kihallani minden külömbséget erősitő és erősitő között .Az Onko-n kapcsolható dc 0,15hz 10hz az is hallható külömbség.
Teszt hallgatást szoktunk tartani kollégák. Ha mindenki ráér.
De persze nem szeretnék senkivel vitába szállni hogy kinek van igaza.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.24. 21:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
OK, megépítettük a világ legjobb erősítőjét. Következő lépés?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 12:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Szabó Zoltán írta:
fritzss írta:
Nekem az a tapasztalatom hogy a tökéletes erösitőben nincs csatolo kondi sem a bemeneten sem a kimeneten.Az befolyásolja a hangot a legjobban.


Ezzel rengetegen nem értenek egyet. Még a csöves fejhallgató erősitőnek is az OTL kimenet hozta meg a sikert hangilag.Maga mögé utasitva sok trafos kimenetű készüléket


Csatolmányok:
317088216_5919908014734499_7836979373182843905_n.jpg
317088216_5919908014734499_7836979373182843905_n.jpg [ 73.15 KiB | Megtekintve 6251 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 14:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Akkor itt mosolygom meg, mert tegnap már olvastam a hozzászólást, gondoltam annyiban is marad ez az ügy. Ja, nem :D

Saját véleményem a hozzászóláshoz:

Szerintem nincs kellő tapasztalatod készülékek tekintetében. Úgy értem, nem próbáltál ki kellő mennyiségű eszközt és felvételek terén is lehetnek kérdőjelek. Mi az etalon készülék, felvétel és élő hangszerek, megszólalás tekintetében, de leginkább komplett rendszerek tekintetében, beleértve az akusztikai problematikákat is? Ha azok, amiket felsoroltál, akkor megint csak az jön le számomra, hogy nincs kellő tapasztalatod a témában. Attól, hogy azt gondolom magamról, hogy mindent is tudok, még nem feltétlenül van így, ahogy azt a hozzászólásokból is láthatod.

A felsorolt erősítőket leginkább a konzumer kategóriába és azon belül is azok felső kategóriájába tenném, de közük sincs az úgynevezett high-end eszközökhöz. Az Onkyo-t erősen vintage-nak mondanám, ami persze nem jelenti azt, hogy nem lehet ez egy jó erősítő. Erősen kérdéses számomra több évtizedes készülék állapota és hangja az új állapothoz képest. Mi köze van annak a hangminőséghez, hogy egy erősítő, vagy bármelyik készülék 150KHz-ig visz át?

Ahogy itt már többször is elhangzott, nem komponensek (erősítő, cd, stb.) hanem szinergia lehetséges a teljes rendszer, akusztika, felvétel és ember között. Majd te is rá fogsz jönni, ha még kitartasz e-mellett a hobbi mellett még pár évtizedig és beletolsz rengeteg pénzt, leginkább időt, főleg akkor, ha nincs kialakult nézőpontod a témához :-)

Honnan tudod, hogy jó az irány amerre mész? Ki, vagy mi mondja meg. Mint fentebb is írtam: Mi, vagy mik az etalon?

Műszaki oldalról közelítve a kérdéshez. Mondj egy indokot, hogy a teljes rendszeredben, minden készülékben kiiktatod egy dróttal a csatoló kondikat? CD, vagy bármilyen forrás eszköz kimenete és az összes benne lévő audio fokozatból eliminálod a kondikat, vagy a trafót, erősítő kimenetén és minden audio fokozatában (elő és végfok) eliminálod a csatoló eszközöket?

A leírtak alapján azt gondolom három dolog történhet:

1. Tanulságosak a leírtak számodra, a feléd forduló tükörben képes vagy magad meglátni és később rájössz, hogy miben kell még fejlődnöd
2. Megsértődsz és azt gondolod, mindenki bolond, csak te vagy normális
3. Tovább folytatod azt, amit elkezdtél.......

Egyetlen dologgal viszont majdnem egyet tudok érteni, de nem úgy, hogy megfogalmaztad :-) A csatolókondik és a trafók erősen befolyásolják a hangzást egy készülék ki és bemenetein és bárhol a jelútban!!! És mi a túró van a készülék többi alkatrészeivel, amik részt vesznek a működésében és ezek hogyan hatnak egymásra?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 14:59 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
[quote="hifipisti"]Akkor itt mosolygom meg, mert tegnap már olvastam a hozzászólást, gondoltam annyiban is marad ez az ügy. Ja, nem :D

Bocs de én tegnap nem szóltam hozzá !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 15:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Én nem is rád gondoltam, de ha már magadra vetted ;-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 15:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
ez a cucc tobbet is meger mint 19 ezer euro
https://www.fidelity-online.de/ultrasone-volcano/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 15:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2023.01.06. 15:18
Hozzászólások: 7
Sima elektronika hogy a kondenzátor nem képes minden frekvencián mükődni , csak az elméleti kondenzátor.
Ez azért a mai fizika szerint és a kondenzátor gyártok szerint is tény.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 16:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
Ahogyan az is tény, hogy se ideális hangsugárzó, de erősítő és még csak ideális akusztika és ízlésvilág sincs.
Ahogyan ideális vezető sincs a gyakorlatban, tehát a dróttal való átkötés se lehet alternatíva. Vagy a kábelek különbségében is kételkedsz? Tehát, megállapítható, hogy továbbra is kompromisszumok tömkelege az idealizált zenehallgatás is :-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 16:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 838
LKA írta:
ez a cucc tobbet is meger mint 19 ezer euro
https://www.fidelity-online.de/ultrasone-volcano/


Úgy látom Magyar az erősítő gyártója? Az látszik rajta, hogy kis szériás, kézzel összerakott motyó. Szép rajta minden szempontból a munka az alkatrészek is egész jónak tűnnek. Ennyiért talán lehetne jobb a benne a poti talán :-) Van a bemeneten egy-egy szimmetrizáló trafó, mivel a cucc felépítése aszimmetrikus :-) Tehát szimmetrikusan hajtva tutira máshogyan fog szólni, mint RCA-ról :-) Hogy az ára mennyire van rendben majd megmondják a felhasználók. Azt el is hiszem, hogy az Ultrasone-hoz csöves cucc kell :-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 18:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Senkit nem zavar, hogy ez nem félvezetős és nem végerősítő? :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 19:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
hifipisti írta:
LKA írta:
ez a cucc tobbet is meger mint 19 ezer euro
https://www.fidelity-online.de/ultrasone-volcano/


Úgy látom Magyar az erősítő gyártója? Az látszik rajta, hogy kis szériás, kézzel összerakott motyó. Szép rajta minden szempontból a munka az alkatrészek is egész jónak tűnnek. Ennyiért talán lehetne jobb a benne a poti talán :-) Van a bemeneten egy-egy szimmetrizáló trafó, mivel a cucc felépítése aszimmetrikus :-) Tehát szimmetrikusan hajtva tutira máshogyan fog szólni, mint RCA-ról :-) Hogy az ára mennyire van rendben majd megmondják a felhasználók. Azt el is hiszem, hogy az Ultrasone-hoz csöves cucc kell :-)



Az erősitő ára Egy hozzá készült fejhallgatóval ,és a csöveken kivül 10 év garival értendő.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 20:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
ez tok ugyanaz (na jo, majdnem) mint a Ultrasone Volcano :D
https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f= ... 250#p68821


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.25. 20:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
hifipisti írta:
Úgy látom Magyar az erősítő gyártója?



https://www.muzix.hu/ultrasone-volcano

Az oldal szerint csak olcsó összeszerelő üzem vagyunk.
https://www.head-fi.org/threads/new-20k ... 841/page-2


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.26. 13:32 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
mayky írta:
hifipisti írta:
Úgy látom Magyar az erősítő gyártója?



https://www.muzix.hu/ultrasone-volcano

Az oldal szerint csak olcsó összeszerelő üzem vagyunk.
https://www.head-fi.org/threads/new-20k ... 841/page-2



És honnan tudja a cikk iró mennyiért kapja az Ultrasone az erősitőt ? Illetve mennyibe került a fejlesztés ? Enek az erősitőnek a Munkadij költséghányada 5%


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.01.26. 13:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
LKA írta:
ez tok ugyanaz (na jo, majdnem) mint a Ultrasone Volcano :D
https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f= ... 250#p68821

ez egy régebbi fejlesztésünk


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.07. 01:26 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
Van 2 igen csúnya kinézetű, de azért majdnem teljesen megépített N. Pass M2x monoblokkom még védelem és venti nélkül, de sajti cuccát tervezem előbb-utóbb beépíteni (köszönöm utólag is).
A bogár nem alszik, tunningolnám őket.
Az alábbi 3 területen tervezem az upgrade-et, 2-ben vannak kérdéseim:

1. Kondicsere
A rajz szerint a C2 10uF/50V -os ES Nichicon kondi.
Milyen kondira érdemesebb kiváltani és mekkora értékű a szükséges és elégséges, azaz a C2 milyen R-rel alkot egy felüláteresztő szűrőt?
- "Antik", de azért jó hírű Siemens MP J/S kondenzátor B25221 az ebay-ről
vagy
- Jantzen Superior Z-cap
Most ClarityCap 2.2uF bypass-t használok a 10uF fölé. A 10uf-os még nem próbáltam kikötni.
- Esetleg más tipp?

2. A vég MOSFET párok duplázása
Nekem a szimpla párokhoz képesti "duplázás" mindig pozitívumokat hozott hangban így itt is megpróbálkoznék vele.
A vége az M2x-hez képest is kissé egyedi, mert 2SK1530/2SJ201-es Toshiba feteket használ az IRFP-k helyett (állítólag NP kedvence, de rég nem gyártják ugye).
A nyugalmi áram beállításra N.P áltai "optical bias" szabadalmat hsználja. Ha jól értem az optocsatoló miatt galvanikusan leválasztva "figyeli" a source ellenállásokon eső feszültséget és szabályozza az Ugs-t ha eléri a nyitófeszt.
Szinte biztosra vehető, hogy a beszerzendő plusz FET-ek nyitófeszültsége nem ugyanaakkora lesz, mint a bentlévőké, de nem szeretnék a másik párnak is egy "optical bias-t" építeni.

Nagyon ördögtől való ugyanazt a source ellenállásokat (módosított értékkel és teljesítménnyel) használni az új párnak is?
Jól gondolom, hogy a különböző nyitófeszültségű fetek esetében annyi fog történni, hogy nem egyenlő eloszlású lesz a 2 páron az áram?


Most 0,33 Ohm-osak a source ellenállók, így 1,8A-es a nyugalmi áram. Az optocsatoló nyitófesze az adatlap szerint tipikusan 1,3V. Mérni nem mértem, de ahogy számoltam kb. stimmel.
Nem szeretnék kétszer ekkora nyugalmi áramot ezért csökkenteném az R értéket 0,25-re (Caddock MP915 15W) így kb. 2,4A-en osztozna a 2 FET.
Kapna egy kis Noctua ventit és sajti féle védelmet és lágyindítót (nagyon köszi).

Csatolmány:
M2X_V1b_MainAmp_Schematic_image.png
M2X_V1b_MainAmp_Schematic_image.png [ 95.13 KiB | Megtekintve 3426 alkalommal. ]


3. A lehetséges "line" trafócsere
Az erősítő lelke, a feszültségerősítést végző kis Edcor trafó.
Van a diyaudio.com -on egy kazah fickó aki rengetek I/V trafót tekert már és nagyon jók a visszajelzések. Megkérdeztem egy amorf magos helyettesítőröl. Nem tudni mennyit hozhat, de nagyon
mozgatja a fantáziámat.
Itt nincs kérdés, maximum, hogy mennyit hozhat hangban, de ezt szerintem lehetetlen megbecsülni:
És az egyik oldal:
Csatolmány:
Pass_M2x_01.jpg
Pass_M2x_01.jpg [ 370.1 KiB | Megtekintve 3425 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.07. 11:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
efGyuri írta:
...A bogár nem alszik, tunningolnám őket... vannak kérdéseim:

1. Kondicsere
A rajz szerint a C2 10uF/50V ... mekkora értékű a szükséges és elégséges, azaz a C2 milyen R-rel alkot egy felüláteresztő szűrőt?[/i]

2. A vég MOSFET párok duplázása...

3. A lehetséges "line" trafócsere...
OFF (én másképp csinálnám...):
1.) Én a +/- tápfeszről 47k/47k-t (ezek parallel eredője alkot C2-vel, illetve a trafó bizonyos paramétereivel egy alul áteresztő szűrőt)
a.) 2-2 tagra bontanám köztük 1-1 utánhúzó kondival a kimenetről: így egyrészt nőne a PSR, másrészt csökkenne a trafó alacsony frekis terhese > C2 csökkenthető, javul az alacsony frekis átvitel...
b) utánhúzó után komplemener emitter követő párral hajtanám a fetek gate kondijait (a teljesítményfetek nagy bemenőkapacitása, illetve annak kivezérléstől is függő nemlinearításának kezeletlensége szerintem a kapcsolás gyenge pontja) > csökken a trafó (és az elötte lévő buffer) kapacitív terhelése, elvileg javul a magas frekvenciás átvitel, csökken a fetek vezérlési torzítása... szerintem :?
2.) Fetek duplázásánál szerintem:
-a gatek maradhatnának közös ponton
-meghagynám az egyenkénti* source ellenállásokat az "original" A-osztályú fet párnál -amiről megy a a munkapont visszaszabályozása-,
-de a további fet pároknál 1-1 soros Schottky dióda + ellenállás párt használnék helyette (AB osztály, -így kevésbé nőne a disszipáció-) :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.07. 15:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 819
Tartózkodási hely: ~ Bp.
DöG írta:
(én másképp csinálnám)

Csatolmány:
Magyarázat: Valahogy így...
Trafós-fetes utánhúzott.png
Trafós-fetes utánhúzott.png [ 15.51 KiB | Megtekintve 3350 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.07. 16:28 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
Köszönöm a tippeket.
1. Ez nagyon szép és a rajzot köszönöm, de tulajdonképpen újra kell építeni a végét az erősítőnek. Egy komplementer emmiterkövető beépítése magával vonja, hogy ellenállókat kell kiszedni, vezetékezni ide-oda.
Ennek ellenére tetszik a dolog és bár komoly barkácsolást igényelne, de ha biztos és jelentős lenne a hatás elgondolkoznék a kivitelezés módján.
Inkább jobb lenne tervezni egy olyan új panelt amely alkalmas mindkét verzióra, sőt a plusz végfeteket is fogadja:-)
2. Hát a borda így is forró, az egy fetre jutó áram meg tulajdonképpen kevesebb lenne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.07. 18:20 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1978
Idézet:
OFF (én másképp csinálnám...):


A Nelson Pass sikeresen eltávolítva, :D cserébe lesz egy bonyolultabb, több alkatrészt tartalmazó DIY erősítőd.
Megéri?
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.07. 19:59 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
tunerman írta:
Idézet:
OFF (én másképp csinálnám...):


A Nelson Pass sikeresen eltávolítva, :D cserébe lesz egy bonyolultabb, több alkatrészt tartalmazó DIY erősítőd.
Megéri?
TJ.

Tulajdonképpen már ez sem N.P ha kicsit is szigorúak vagyunk. Az elvek és a funkciók stimmelnek, de már csak az Edcor trafó egyezik meg az M2-vel. Egyébként nem zavar ha a vas nem köthető N.P-hez ha amúgy jobban szól.
Az, hogy megéri max. akkor derülne ki ha az ember megépítené. Egy új panelen lehetne mindkét verzióra tervezni arra az esetre ha mégsem jönne be. Túl nagy meló...
A trafócsere szerintem a legbiztosabb eredményt adná, de az nagyon zsebbenyúlós.
A csatolókondi fajtájára továbbra is várok tippeket, olvastam nagyon pozitívakat orosz kondikról pl.bypassnak 1 uF-os K40Y-9.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.07. 20:51 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1978
efGyuri írta:
tunerman írta:
Idézet:
OFF (én másképp csinálnám...):


A Nelson Pass sikeresen eltávolítva, :D cserébe lesz egy bonyolultabb, több alkatrészt tartalmazó DIY erősítőd.
Megéri?
TJ.

....Az elvek és a funkciók stimmelnek, de már csak az Edcor trafó egyezik meg az M2-vel. Egyébként nem zavar ha a vas nem köthető N.P-hez ha amúgy jobban szól....


Arra akartam felhívni figyelmet, hogy Nelson Pass a no global NFB-s elvet követi, minimál koncepcióval.
Amikor a kapcsolásába további nemlineáris aktív elemek kerülnek bele + passziv alkatrészek is, akkor az NFB hiánya miatt növekvő torzitások és zaj jelenik meg a kimeneten. Ez így semmiképpen sem jelenthet jobb, természetesebb hangzást.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.22. 14:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Mivel nincs hangulatom erősítőt építeni, és valamin kellene azért zenét hallgatni ezért vettem 2 db hibás, jobb sorsa érdemes ONKIO integra A8250.
A kettőből talán tudok egy csinálni. Az egyik alját leszedve látom hogy már is van 2 zárlatos végtranyóm. Mivel eredetit nehéz beszerezni, úgy gondoltam hogy duplázva tennék bele az Accuphase projektből megmaradt 2SC2837-2SA1186-os páros a végtranzisztorok duplázásának egyébként meg van a helye, mert ugyan ez a NYÁK van az A8270-esben (amiben duplázott végtranyó van).
Vagy esetleg FET-essé alakítani a végét, csak hát ott a BIAS-sal kellene játszadozni.


Csatolmányok:
P1180842.JPG
P1180842.JPG [ 67.68 KiB | Megtekintve 3077 alkalommal. ]
P1180843.JPG
P1180843.JPG [ 139.43 KiB | Megtekintve 3076 alkalommal. ]
P1180844.JPG
P1180844.JPG [ 118.51 KiB | Megtekintve 3076 alkalommal. ]
P1180845.JPG
P1180845.JPG [ 107.33 KiB | Megtekintve 3077 alkalommal. ]
P1180846.JPG
P1180846.JPG [ 137.09 KiB | Megtekintve 3077 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.22. 14:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
A kapcsolás
Vannak benne (számomra) érdekes dolgok. pl., az INPHASE TRANSFORMER, a szek. tekercsnek a 2 diódás bekötése a pufferkondik közös pontjához.


Csatolmányok:
onkyo_a-8250_sch.pdf [884.43 KiB]
38 alkalommal.
A8250.jpg
A8250.jpg [ 314.07 KiB | Megtekintve 3077 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.22. 14:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Ezek mondjuk eredetinek tűnnek.

https://www.ebay.com/itm/324863782618?h ... R8CgmfD-Yg


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.22. 14:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Miért nem veszel TTC5200/TTA1943 párt? Olcsón, megbízható helyről beszerezhető.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.22. 15:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Végülis! Az e-bay-es árából vehetek jó párat. A Mouser-nél van még az a 15.000 feletti ingyenes szállítás?
https://hu.mouser.com/ProductDetail/Tos ... WFFg%3D%3D
Csak hát kérdés, hogy az olcsóság nem megy a minőség rovására ? Kérdezem én, aki hulladékból akar High-End erősítőt. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.22. 15:16 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
mayky írta:
Végülis! Az e-bay-es árából vehetek jó párat. A Mouser-nél van még az a 15.000 feletti ingyenes szállítás?
https://hu.mouser.com/ProductDetail/Tos ... WFFg%3D%3D
Csak hát kérdés, hogy az olcsóság nem megy a minőség rovására ? Kérdezem én, aki hulladékból akar High-End erősítőt. :lol:


Igen, megvan még. A minőséggel nincsen probléma.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.22. 23:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Cserélgetem a rossz tranzisztorokat.
Érdekes hogy a Q601 2sc1845 az F-es hfe 700 feletti, a Q603-as 2sa992 pedig E-s hfe 370 Ezt most direkt így alkalmazták, vagy tényleg ennyire mindegy hogy ekkora eltérés van?

Mind a 2 erősítőben így van. Egyikből javítom a másikat, minössze 2 pár jó végtranzisztorom van.

Ezek a tranzisztorok gondolom csereszabatosak a Fairchild ksa992 és ksc1845-tel ? Abból F-eseim vannak

itt egy jobb rajz


Csatolmányok:
onkyo.jpg
onkyo.jpg [ 406.91 KiB | Megtekintve 2979 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.23. 07:25 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
mayky írta:
Ezek a tranzisztorok gondolom csereszabatosak a Fairchild ksa992 és ksc1845-tel ? Abból F-eseim vannak


Igen, mehetnek a 2SC/2SA-k helyére.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.26. 14:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Az normális hogy a Q902-es 74fokos ?


Csatolmányok:
q902.jpg
q902.jpg [ 11.37 KiB | Megtekintve 2693 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.26. 14:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Egyébként az erősítő belseje hőkamerán olyan mint egy karácsonyfa :lol:


Csatolmányok:
IMG_0002.JPG
IMG_0002.JPG [ 13.59 KiB | Megtekintve 2693 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.26. 14:39 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
mayky írta:
Az normális hogy a Q902-es 74fokos ?

Elegánsnak nem mondható… R902 növelésével csökkenthető a disszpiációja.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.26. 14:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Ebben benne lehet, hogy ez az erősítő még 220V-ra van tervezve, 235 V-on az a +-53 V az +- 57-56 V


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.26. 14:50 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
mayky írta:
Ebben benne lehet, hogy ez az erősítő még 220V-ra van tervezve, 235 V-on az a +-53 V az +- 57-56 V


Valamennyire az is benne van, persze.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.27. 12:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Sok helyen látom, hogy a stab tápokban az ellenállás helyett egy JFET-et alkalmaznak, miért jobb ez mint az ellenállás ?
(pl. ONKYO A-8700)


Csatolmányok:
stab táp.jpg
stab táp.jpg [ 34.81 KiB | Megtekintve 2552 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.27. 14:11 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
mayky írta:
Sok helyen látom, hogy a stab tápokban az ellenállás helyett egy JFET-et alkalmaznak, miért jobb ez mint az ellenállás ?
(pl. ONKYO A-8700)

Ugyan akkora áram esetén sokkal nagyobb impedanciát képvisel (áramgenerátor), így jobb tápszűrés érhető el.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.27. 14:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Köszi ! Ez végül is egy egyszerű tuning lehetőség, fogsz egy FET-et (2SK 264) összecsavarod a G-S lábát és berakod az ellenállás helyére.
Vagy egy ilyet https://hu.mouser.com/ProductDetail/757-2SK209GRTE85LF mondjuk ennek nehezebb összecsavarni a lábát. :lol: (Kár, hogy nincs P csatornás párja)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.27. 14:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
mayky írta:
(Kár, hogy nincs P csatornás párja)


Nem is kell. Mindkét helyre jó, mivel kétpólus.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.27. 14:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Jahhh, én már egy kicsit másra gondoltam, erősítő bemenetére. :oops: pl. 2SK170 2SJ74 kiváltásra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.27. 15:18 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
mayky írta:
Jahhh, én már egy kicsit másra gondoltam, erősítő bemenetére. :oops: pl. 2SK170 2SJ74 kiváltásra.


LSK174/LSJ70-et.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.27. 15:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Igen,de ezek drágák. :lol: De egyébként vettem az aliról anno ( NEC : 2SK163-L 2SJ44-L K163 J44 L ) -t kicsit barátságosabb áron volt még akkor.
https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 1802mowBpp
Erdetinek tűnnek.
Meg ez a "Jiya---Audio HI-FI components Store " ez elég jó dolgokat árul, és szerintem eredetiek.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára mayky 2023.11.27. 15:27-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.27. 15:22 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
mayky írta:
Igen,de ezek drágák. :lol:


A minőségnek ára van...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.27. 15:44 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
mayky írta:
Köszi ! Ez végül is egy egyszerű tuning lehetőség, fogsz egy FET-et (2SK 264) összecsavarod a G-S lábát és berakod az ellenállás helyére.
Vagy egy ilyet https://hu.mouser.com/ProductDetail/757-2SK209GRTE85LF mondjuk ennek nehezebb összecsavarni a lábát. :lol: (Kár, hogy nincs P csatornás párja)

Vagy egy ilyet, nem kell egyből "egzotikus" dolgokra gondolni:
https://www.tme.eu/hu/details/j112/n-cs ... ok/onsemi/
Veszel 25db-ot és akkor még válogathatod is, hogy mindkét csatornába, adott pozícióba azonos áramú kerüljön...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.27. 21:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Elkezdtem kitermelni az anyagot a donor készülékből. Kell belőle a balance poti mert a másikban meg van szakadva és ezért nem szólt a bal oldala.
Gondoltam rámérek a hálótatira mert ki volt égve a bizti. Hát van egy zárlatos hálózati trafóm. Nem bírta a 230-at.


Csatolmányok:
poti.JPG
poti.JPG [ 34.79 KiB | Megtekintve 2415 alkalommal. ]
trafó.JPG
trafó.JPG [ 41.68 KiB | Megtekintve 2415 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.27. 22:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Hááááát sajnos mindkét poti rossz. Abból már láttam hogy valaki előttem már átkötötte.


Csatolmányok:
poti2.JPG
poti2.JPG [ 10.85 KiB | Megtekintve 2407 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2023.11.28. 17:29 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 532
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Szia!

A mult héten javítottam pont ilyen erősítőt! Csak a kis táp biztije fáradt el benne, szerencsére.
Ami hiba még előjött, hogy a hangszóró átváltó kapcsoló szét van kopva és csakakkor kacsolt át "A"-ra off-ról ha túlfordítottad. Szerintem megéri azt is megnézni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1478 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség