audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.03. 05:32

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1478 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.01.01. 15:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 23:53
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: Budapest
Köszönöm, jó tudni.

Talán ez nálam nem áll fent. (bár megbizonyosodni nem tudtam róla, mert nincs oszcilloszkópom)
Viszont nem melegszik jobban az átalakítás után, és a hangján sem hallom hogy probléma lenne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.01.23. 18:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Heló.Lenne egy kérdésem.

Ha növelem a becsatoló kondi kapacitását, akkor a kondi utáni soros szűrőellenállás értékét csökkenteni kell, hogy ne tolja el alsó irányba a tartományt. Ugye jól tudom?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.01.23. 19:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
rolitechno írta:
Heló.Lenne egy kérdésem.

Ha növelem a becsatoló kondi kapacitását, akkor a kondi utáni soros szűrőellenállás értékét csökkenteni kell, hogy ne tolja el alsó irányba a tartományt. Ugye jól tudom?


A bemeneti soros szűrőellenállás értéke nem függ össze a bemeneti csatoló kondi értékével. A csatoló kondi a mélyfrekis átvitelt határozza meg, a soros ellenállás az utána következő párhuzamos kondival a felső határfrekit határozza meg.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.01.23. 20:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
A szokásos értékek mellett nem szükséges csökkenteni, mert a bemenet impedanciája lényegesen magasabb mint a sorosan bekötött gerjedésgátló ellenállás értéke. Fontosabb a minősége, mert a jelútban van. Forszírozni kell az elhagyását.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.01.23. 20:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Tehát ha 0.68uf helyett 1.5uf használok csatolónak szintén 3K ellenállással, akkor nem tolódhat lejjebb a sávszélesség..mivel nincs összefüggésben. De akkor mivel van összefüggésben a csatoló kondi értéke ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.01.23. 20:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
rolitechno írta:
Tehát ha 0.68uf helyett 1.5uf használok csatolónak szintén 3K ellenállással, akkor nem tolódhat lejjebb a sávszélesség..mivel nincs összefüggésben. De akkor mivel van összefüggésben a csatoló kondi értéke ?


A csatoló kondi utáni párhuzamos ellenállással. Ez 10-100k között szokott lenni.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.01.23. 20:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Értem.Az nálam 47K..
kösz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.01.23. 20:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 10:25
Hozzászólások: 401
Ez milyen lehet? Vajon tényleg a a Marantz MA-9S2 van lekoppintva?

http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130629633793


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.01.23. 20:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
feket663 írta:
Ez milyen lehet? Vajon tényleg a a Marantz MA-9S2 van lekoppintva?


Nem.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.05.03. 19:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.05.03. 16:18
Hozzászólások: 7
Sziasztok,
az alábbi két kapcsolás között vacillálok, szerintetek melyiket építsem meg? Sajna nem találtam róluk túl sok véleményt, vagy aki utánépítette volna. Először KD mesteré felé húzott a szívem, mert az tuti működőképes és valószínűleg szépen fog szólni, de most inkább a másikon gondolkozom, mivel arról tényleg semmi infóm nincs. Az alkatrészek majdhogynem azonosak, gondolok itt a tranyókra, ha mást nem megépítem mindkettőt monóba és amelyik jobban szól megcsinálom a másikból a párját.


Csatolmányok:
Magyarázat: 30-100W-os erősítő
30-100W-os.jpg
30-100W-os.jpg [ 91.34 KiB | Megtekintve 46228 alkalommal. ]
Magyarázat: KD mester egyik erőlködője talán 60W-ot tud 8 Ohm-on ha jól emlékszem
nagyonolcsampiqf4.gif
nagyonolcsampiqf4.gif [ 7.98 KiB | Megtekintve 46228 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.05.22. 10:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Üdvözletem! Mit gondoltok, a jelölt ponton mérve milyen tőmérsékletet eltérés lehet a szilícium lapkához képest?
Csatolmány:
dT.jpg
dT.jpg [ 25.17 KiB | Megtekintve 47090 alkalommal. ]
(A osztályban ~90°C-ot mérek)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.05.22. 18:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Sapi írta:
Sziasztok,
az alábbi két kapcsolás között vacillálok, szerintetek melyiket építsem meg? Sajna nem találtam róluk túl sok véleményt, vagy aki utánépítette volna. Először KD mesteré felé húzott a szívem, mert az tuti működőképes és valószínűleg szépen fog szólni, de most inkább a másikon gondolkozom, mivel arról tényleg semmi infóm nincs. Az alkatrészek majdhogynem azonosak, gondolok itt a tranyókra, ha mást nem megépítem mindkettőt monóba és amelyik jobban szól megcsinálom a másikból a párját.

Én a másodikat építettem volna meg, de mit tesz isten, a csöves ugyanilyen szimmetrikus kivitelben sokkal jobban szól. Úgyhogy azt tanácsolom, tanuld meg a csöves technikát. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.05.22. 18:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Lófaxt!

Egy jó tranyós lever mindent, mint vak a poharat. Sokkal jobban szól, mint egy ilyen uborkás üvegekből gányált xar. :mrgreen: Attól jó. Amelyik meg nem, az nem jó. De amelyik jó, az attól jó, hogy jobban szól a xar csöveseknél, ha pp, ha se, ha van benne 300B meg 6H30, ha nincs. ;) :twisted: :twisted: :twisted:

A kérdezőnek egyik kapcsolást sem ajánlanám igazán. A sajátom marha régi. TIP142-147-el működik, 0,47Ohm emitter ellenállásokkal, de BDW-vel megfut hőre, ahogy a másik kapcsolás is. Nem "highendezésre" lett kitalálva egyébként sem. A másik kapcsolást kipróbáltam, egész jó hangja van érdemes lehet kipróbálni, de azért attól a csőalázóan jó hangtól még mindig qrva messze van (szerintem)...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.05.22. 18:54 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
megaymir írta:
Üdvözletem! Mit gondoltok, a jelölt ponton mérve milyen tőmérsékletet eltérés lehet a szilícium lapkához képest?
Csatolmány:
dT.jpg
(A osztályban ~90°C-ot mérek)


Szia! A lapka hőmérséklete a tokon belül szinte biztosan magasabb legalább 10 fokkal, pláne, ha hűtőbordán van a tranzisztor.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.05.22. 19:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
Ahogy mondod, bordán van. Akkor nem érdemes nagyon feszíteni a húrt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.05.22. 20:17 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Szerintem a 90° már nem üzembiztos, előbb-utóbb meg fog sülni. Ahol lehet inkább kerülöm a csillámot és a bordát szigetelem. Még csillám nélkül is van 10-15° különbség a tok és a borda közt, a lapka meg még ennél is melegebb. Ha a bordát nem lehet 50° alá vinni, akkor érdemes elgondolkozni a kényszerhűtésen. Alacsony fordulatú ventilátor kompromisszum nélkül, simán képes emelni a hűtés hatásfokát a duplájára.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.13. 21:17 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
shany írta:
Nemrég botlottam bele a Denon POA-S1 kapcsolási rajzába. Próbálkozott már ilyennel valaki, esetleg vélemény róla?
Az áramerősítő fokozat egyszerűsített formában:
Csatolmány:
Denon POA-S1.jpg
Denon POA-S1.jpg [ 127.95 KiB | Megtekintve 46920 alkalommal. ]

Nem hagyott nyugodni ez az áramkör. ( A Denon, UHC (Ultra High Current) Mos Single Push-Pull Circuit-nak nevezi. )
Egy félig-terv az eddigi áramerősítő fokozatom átalakítására:


Csatolmányok:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 95.96 KiB | Megtekintve 46920 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.13. 22:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
A fet helyére nekem szimpatikusabb lenne a tranzisztor. Olyan nagyon sok értelme szerintem nincs a kapcsolásnak. Értelme akkor volna, ha egy opampot is elé dobtak volna, visszacsatoltak volna rá és annak is utánhúzták volna a tápját a bemeneti jellel (nem a kimeneti jellel).

Ha viszont nem csak DC csatolásban kívánod használni (a csatoló kondenzátorok alapján gondolom), akkor szerintem változtasd meg az elejét valahogy így. Sokkal jobb lesz az ofset stabilitás, tápelnyomás, meg egy kicsit a kivezérelhetőség is...


Csatolmányok:
out.GIF
out.GIF [ 18.88 KiB | Megtekintve 46910 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.14. 07:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
KD mester írta:
A fet helyére nekem szimpatikusabb lenne a tranzisztor. Olyan nagyon sok értelme szerintem nincs a kapcsolásnak...


Értelme akkor lenne, ha jobban szólna mint az eredeti áramkör, ezt egyenlőre nem tudom, a meghallgatás még odébb van.

/ Műszaki szempontból nézve ( ha érdekel valakit ):

Az eredeti 3 fokozatú erősítő helyett kapunk egy 1 fokozatú mosfet source-követőt.

Az eredeti erősítőből egy segédáramkör lesz, mely a mosfet tápfeszültségét tartja állandó értéken. Pontosabban, a megcélzott működés az Udg stabilizálása, és így a bemenet felöl látott Ciss redukálása. ( Az eszköz Ciss karakterisztikája nyilván nem változik meg.) Ez a működés függ a bipoláris erősítő meredekségétől, a Denon áramköre esetében jobban látszik a törekves ebben az irányban.

Tehát az eredmény, egy nagy teljesítményű - akár több mint 1000W-os - 1 fokozatból álló mosfet erősítő, mely bemeneti kapacitása ( és az ezzel összefüggő torzítás ) sokkal kisebb mint egy hasonló teljesítményű, párhuzamosan kapcsolt mosfetekből álló fokozatnak, de a párhuzamosan kapcsolt bipoláris tranzisztorokkal épített ilyen teljetményű fokozatnál is.
Így akár nagyobb kimeneti impedanciájú meghajtó áramkörrel is jól működhet, ahogy a Denon esetében is. /

Bipoláris tranzisztorral nem lehet helyettesíteni a mosfetet, hiszen annak meg a bemeneti árama lenne nagyon nagy, emellett egy ekkora áramú tranzisztor kapacitása is hasonló lehet a mosfetéhez. Esetleg egy több fokozatú erősítő ( pl. emitter-követők ), de akkor meg elveszik az egyszerűség, az 1 fokozat ( képzelt ) előnye.

Másrészt érdekel a tápfesz. utánhúzott kimeneti erősítő eszköz hangja. Ez most épp mosfet, ez adja a legegyszerűbb felépítést.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.14. 11:27 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Szerintem a vezérelt tápnak nem elég ez a követős megoldás, oda valami szorosabb vcs kellene, mert így egy soros áramköri felépítésed van ahol a két(vezérelt felenként nézve) eszköz, a fet és a tranyók egymással versengnek. Nem garantált, hogy a vezérelt táp nem marad le a fethez képest. Szerintem a vezérelt tápnak kicsit nagyobb erősítés kéne, akkor is ha így sérül az elv, de mindenképpen ennél pontosabbnak kellene neki lenni.
Na persze ráérsz bonyolítani, ha már így is lesz hozadéka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.14. 15:16 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Bonyolítani persze lehetne, bár egy korrekt szabályozás is felvet problémákat.
Emellett odalenne a megvalósítás egyszerű eleganciája.

Annyira azért nem rossz a helyzet. Kisfrekvencián a fesz. utánhúzás milyenségét a mosfet és a tranzisztoros erősítőre vonatkoztatott meredekség/kimenő áram karakterisztikák különbsége határozza meg.
Ez pedig feltűnően hasonló mindkét esetben.
Tehát amennyiben a mosfet Uds állandó értéken tartása a cél, ez így is nagyon megfelelő lehet.
Mondjuk a konstans Uds nem éppen egyenlő az állandó Udg-vel, amely a Ciss hatását elliminálná, és amelyet valószínűleg a Denon erőltetni próbált.
Magas frekvencián biztos hibát okozhat az eltérő nagyfrekis viselkedés, de ez jóval a hasznos sáv fölött lehet, sávkorlátozással kiküszöbölhető, ez pedig egyébként is be van építve a komplett erősítő legelején.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.14. 15:50 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Ezt inkább úgy csinálnám, hogy építenék egy szabályzott tápegységet és a végfet Uds feszét figyelném a táp hibaerősítőjével. Ez egy kvázi disszipatív szabályozó lenne, ahol az erősítőből a tápegységbe helyezzük át a disszipációt. A vezérlés egyszerűsödhetne, hisz nem az erősítőbe kell beleaplikálni a táp vezérlését, az egy teljesen független és jóval precízebb működésű egységként funkcionálhatna.
Ráadásul bármilyen erősítőhöz illeszthető, csupán a végtranyák táplálását kellene leválasztani az erősítő többi részéről, és ezen keresztül hajtani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.14. 16:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát szerintem hangfrekin semmiféle gond nem lesz a követési sebességgel. Az elv jó, működni fog gond nélkül, csak szerintem nem biztos, hogy hoz valami érdemi javulást.
Viszont a kivezérelhetőségen szépen ront és ezzel a hatásfokon is szép nagyot ront.

Van egy kifinomultabb változata, ahol a végfok alacsony tápfeszről jár tiszta A osztályban (pl +-5V külön trafó szekunder, stb) és azt az alacsony tápfeszt AB-osztályú ellenütemű fokozat "modulálja".
Ott legalább több amperes lehet a nyugalmi áram, a hatásfok mégis AB osztályra jellemző. A tápfeszültség utánhúzás ugyanígy teljesül, mint itt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.14. 19:24 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Az AB+A osztályú erősítő elve már jó régi, de valamiért nem terjedt el ez a megoldás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.14. 20:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
otlm írta:
Ezt inkább úgy csinálnám, hogy építenék egy szabályzott tápegységet és a végfet Uds feszét figyelném a táp hibaerősítőjével. Ez egy kvázi disszipatív szabályozó lenne, ahol az erősítőből a tápegységbe helyezzük át a disszipációt. A vezérlés egyszerűsödhetne, hisz nem az erősítőbe kell beleaplikálni a táp vezérlését, az egy teljesen független és jóval precízebb működésű egységként funkcionálhatna...

Valóban precízebb lenne. A hangsúly a precízen van, hiszen pl. egy precíziós, hatalmas negatív visszacsatolással működő OPA is precíz működésű, de vajon meghallgatva is jó? Egy ilyen szabályozással hasonló problémakört építenénk be, hiszen a szabályozás hatással lenne a kapott hangra is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.14. 21:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
KD mester írta:
...Viszont a kivezérelhetőségen szépen ront és ezzel a hatásfokon is szép nagyot ront.

Sajnos ezt be kell áldozni, még nem tudom megéri-e.

KD mester írta:
Van egy kifinomultabb változata, ahol a végfok alacsony tápfeszről jár tiszta A osztályban (pl +-5V külön trafó szekunder, stb) és azt az alacsony tápfeszt AB-osztályú ellenütemű fokozat "modulálja".
Ott legalább több amperes lehet a nyugalmi áram, a hatásfok mégis AB osztályra jellemző. A tápfeszültség utánhúzás ugyanígy teljesül, mint itt...

Láttam ilyesmit, fel is merült a gondolat, de az már egy másik erősítő lenne, kisebb teljesítménnyel...


Csatolmányok:
expX1-Amp.gif
expX1-Amp.gif [ 37.86 KiB | Megtekintve 46788 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.14. 21:48 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
shany írta:
otlm írta:
Ezt inkább úgy csinálnám, hogy építenék egy szabályzott tápegységet és a végfet Uds feszét figyelném a táp hibaerősítőjével. Ez egy kvázi disszipatív szabályozó lenne, ahol az erősítőből a tápegységbe helyezzük át a disszipációt. A vezérlés egyszerűsödhetne, hisz nem az erősítőbe kell beleaplikálni a táp vezérlését, az egy teljesen független és jóval precízebb működésű egységként funkcionálhatna...

Valóban precízebb lenne. A hangsúly a precízen van, hiszen pl. egy precíziós, hatalmas negatív visszacsatolással működő OPA is precíz működésű, de vajon meghallgatva is jó? Egy ilyen szabályozással hasonló problémakört építenénk be, hiszen a szabályozás hatással lenne a kapott hangra is.

A hibaerősítő nem feltétlenül műveleti erősítő, de akár azzal is lehet jó hangú, meg rossz is.
A hangzási eredmény valamennyire mindig ismeretlen tényező, mindent kipróbálni meg nem lehet


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.14. 22:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
otlm írta:
Ezt inkább úgy csinálnám, hogy építenék egy szabályzott tápegységet és a végfet Uds feszét figyelném a táp hibaerősítőjével. Ez egy kvázi disszipatív szabályozó lenne, ahol az erősítőből a tápegységbe helyezzük át a disszipációt. A vezérlés egyszerűsödhetne, hisz nem az erősítőbe kell beleaplikálni a táp vezérlését, az egy teljesen független és jóval precízebb működésű egységként funkcionálhatna.
Ráadásul bármilyen erősítőhöz illeszthető, csupán a végtranyák táplálását kellene leválasztani az erősítő többi részéről, és ezen keresztül hajtani.


Ez tulajdonképpen az az eset, amikor a kimeneti jellel vezérled a két tápfesz utánhúzó egységet.

Csakhát ezzel az a nagy büdös helyzet van, hogy a végerősítő eszközök kapacitásain keresztül létrejön egy pozitív visszacsatolás a kimenetről. Ez alapból egy jó kis oszcillációhoz vezethet. De ha még nem, akkor is lengésekkel válaszolhat az ugrásjelre, stb. Akkor megpróbálhatod lassítani, de akkor meg lőttek a követési sebességnek. Akkor ugyan stabillá lehet tenni, de ettől már messze elmarad a bemeneti jellel vezérelt verziótol is (lőttek a precíz követésnek). Szívás a korrekt gyakorlati megvalósítása. Gyakorlatban szerintem sokkal járhatóbb út az, amit shany először betett, vagyis a bemeneti jellel történő vezérlés...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.15. 05:21 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Hát stabilitás szempontból jobb, az vitán felül áll.
A többi sok minden máson is múlhat, de ezek az aggályok persze jogosak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.19. 20:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Végeztem egy gyors meghallgatást az egyik ideglenesen átalakított csatornával. Tehát felváltva szólt az eredeti és az átalakított ( mosfetesre ) végfok ugyanazon az egy hansugárzón. A fenti rajztól lényegében egy ellenálással tér el.
Csatolmány:
Clipboard03.jpg
Clipboard03.jpg [ 35.36 KiB | Megtekintve 46683 alkalommal. ]

Bár 1 hangszóróval nagyon nehéz összehasonlítani a kapott hangot, úgy tűnik mégis lehet értelme ennek az elgondolásnak. Amit hallani vélek:
A magas vmivel több, a hangkép a lágyabbnak, emellett talán dinamikusabbnak hat, de a lényeg a középtartomány, a félvezetős erősítők kritikus pontja ( szvsz ). Itt mintha több lenne az információ, de méginkább fontos, hogy tisztább, természetesebb pl. a női énekhang. Mintha hiányozna a félvezetős keménységet létrehozó torzítások egy része, úgy, hogy a részletek viszont megmaradnak, sőt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.21. 21:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Módosítottam még néhány apróságot a kapcsolási rajzon ( az offset kompenzálás nincs a rajzon ), majd megint meghallgatás monóban. Bizony nem kicsi, úgy mondanám; klasszis különbség az eredeti tripla EF végfokhoz képest. Sajnos sztereóban már nem tudok majd ilyen tesztet végezni, de valószínű, hogy akkor sem fog gyengébbnek tűnni...
Csatolmány:
Clipboard04.jpg
Clipboard04.jpg [ 95.75 KiB | Megtekintve 46312 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.21. 21:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egészen pontosan miben is változott ez a kapcsolás?

Nem lehetett semmi összerakni sem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.21. 22:27 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
KD mester írta:
Egészen pontosan miben is változott ez a kapcsolás?

Nem lehetett semmi összerakni sem...


Néha irigylem a kitartásáért. Ez sem egy low-cost erősítő....

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.21. 22:55 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
KD mester írta:
A fet helyére nekem szimpatikusabb lenne a tranzisztor. Olyan nagyon sok értelme szerintem nincs a kapcsolásnak. Értelme akkor volna, ha egy opampot is elé dobtak volna, visszacsatoltak volna rá és annak is utánhúzták volna a tápját a bemeneti jellel (nem a kimeneti jellel).

Ha viszont nem csak DC csatolásban kívánod használni (a csatoló kondenzátorok alapján gondolom), akkor szerintem változtasd meg az elejét valahogy így. Sokkal jobb lesz az ofset stabilitás, tápelnyomás, meg egy kicsit a kivezérelhetőség is...


Ez egész jónak néz ki, alig kéne rajta változtatni egy hibridhez :)
pl a bemeneti tranyópárt, áramgenerátorokat, szinteltolót elhagyva, s a kimeneti darlingtont J79-K216-J50-K135-re cserélve Über lenne :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.21. 23:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ezt most kötekedésnek szántad? :lol:

Volt egy 2SK135 2SJ50 végű változata is. Ebben a képen látható dologban is ez volt felhasználva. De végül tranzisztoros lett...

A J79-K216 nekem idáig sehol nem volt nyerő választás, pláne nem meghajtónak. Még 2SK135 2SJ50 elé sem. Az is jobb, ha tranyó hajtja...


Csatolmányok:
L2.JPG
L2.JPG [ 74.97 KiB | Megtekintve 46269 alkalommal. ]
L2 out.GIF
L2 out.GIF [ 10.13 KiB | Megtekintve 46269 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.22. 07:40 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Shany!
Simán elhiszem hogy klasszissal jobb. A hagyományos kapcsolásokban nincs már tartalék, valami plusz kell mindig a pluszhoz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.22. 08:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
KD mester írta:
Ezt most kötekedésnek szántad?...A J79-K216 nekem idáig sehol nem volt nyerő választás, pláne nem meghajtónak...


Nem tudom, mennyire jellemző ennek a típusnak a hamisítása...

Másrészt én is őrzök néhány 2SJ77 / 2SK214 párt. Majd vmikor ki akarom próbálni őket, de tápfesz utánhúzott módon, meghajtóként ( ez az ötlet meg az Accuphase-től származik )...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.22. 08:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
otlm írta:
Shany!
Simán elhiszem hogy klasszissal jobb. A hagyományos kapcsolásokban nincs már tartalék, valami plusz kell mindig a pluszhoz.


Ez a különbség azért csak az én tripla EF fokozatom esetén érvényes, bár az sem indokolt, hogy az enyém sokkal rosszabb legyen mint a többieké.
Mindenesetre, sztereóban majd pontosabb képet kaphatok ez ügyben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.22. 09:21 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Idézet:
Nem tudom, mennyire jellemző ennek a típusnak a hamisítása...

Másrészt én is őrzök néhány 2SJ77 / 2SK214 párt. Majd vmikor ki akarom próbálni őket, de tápfesz utánhúzott módon, meghajtóként ( ez az ötlet meg az Accuphase-től származik )...


Én még a Borbélytól kaptam, vagy 14-15 éve, eredetiek, és nagyon jók


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.22. 11:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Az enyémek is több évtizedesek. A fele zöld. Nagyon szépen néz ki a kapcsolási rajzon, ha ilyen a meghajtó. Csakhát a hang valahogy tranzisztorral mindíg jobb lett (nálam, azokban, amiben próbáltam).

Például B5-be se tegyétek TIP122-TIP127 helyett...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.28. 18:22 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Újabb aprócska változtatások az "UHC" végfokon, meg néhány mérés ( az offset kompenzálás nincs a rajzon ):
Csatolmány:
Clipboard05.jpg
Clipboard05.jpg [ 95.33 KiB | Megtekintve 46823 alkalommal. ]

Csatolmány:
EF-UHC_8Ohm-100Hz.jpg
EF-UHC_8Ohm-100Hz.jpg [ 95.96 KiB | Megtekintve 46823 alkalommal. ]

Csatolmány:
EF-UHC_8Ohm-10kHz.jpg
EF-UHC_8Ohm-10kHz.jpg [ 93.56 KiB | Megtekintve 46823 alkalommal. ]

Csatolmány:
EF-UHC_8Ohm+1uF-10kHz.jpg
EF-UHC_8Ohm+1uF-10kHz.jpg [ 94.01 KiB | Megtekintve 46823 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.28. 18:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Az áramkör a bemeneti 100kHz-es sávkorlátozással együtt 90kHz -3dB felső határfrekit eredményez. A bemeneti kapacitása nagyságrendileg 500pF körül lehet. A kimeneti impedancia 10Veff - 50Hz-en 8Ohm terhelés esetén 0,2 Ohm körüli.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.28. 18:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Szia. Szép átvitelek. A komplex terhelésen jelentkező túllövést tudod kompenzálni.
Mennyire stabil a kimeneti dc-d?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.06.28. 18:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Szia! A kimeneti offset +-20mV-on belül van jelenleg, bár még nem néztem extrém hőmérsékleti viszonyok közt.

A kapacitív terhelésre való berezgéssel nem foglalkozok, már ez is szépnek számít, ha úgy nézzük. Ennek inkább csak a stabilitással kapcsolatban van jelentősége...
Vélhetően nem lenne jobb a hang összességében ( ha csillapítanám ), sőt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.07.04. 20:28 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Nekiálltam a másik csatorna átalakításának is. Előtte még egy meghallgatás volt, most a kevés tesztzenén kívül mindenfélét hallgattam. Nem minden esetben volt nagy a különbség, de néhol egészen döbbenetes. Pontosabban az eredeti EF-végfok hibája lett így nyilvánvaló az "UHC-MOS" ellenében, A-B tesztben, monóban...
Még egyszer a kapcsolás, most már a teljes, az offset kompenzálással, amely gyakorlatilag nem változott, meg néhány U,I érték:
Csatolmány:
Clipboard06.jpg
Clipboard06.jpg [ 95.97 KiB | Megtekintve 46747 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.07.08. 17:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Szia.
10 Ohm bázis ellenállások helyet próbáld meg 22 Ohm szénréteget. Az Mjl-nek én engednék 100-120mA is. Szerintem jobb lesz a hangja. Valmint mivel magasabb a nyugalmi áramod stabilabb lesz még komplex terhelésre is.
MJL4281/4302-et használsz bent? -Azok elég jók. Én az eggyel kisebb telj tűrésűt az MJL3281/1306-ot használom de nekem nem jöttek be a 2sc meghajtók ezekhez a végtranyákhoz. Az mje15034/35 viszont annál inkább. Titka a magasabb nyugalmi áram.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.07.08. 18:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
A kompenzálással kapcsolatban igazad van, a hang rovására mehet, de módjával azért lehet csinálni.
Már az is nagy előny ha nem túllövés lesz, hanem inkább "rádiusz szerű behullámosodások" :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.07.08. 20:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
emersys írta:
Szia.
10 Ohm bázis ellenállások helyet próbáld meg 22 Ohm szénréteget. Az Mjl-nek én engednék 100-120mA is. Szerintem jobb lesz a hangja. Valmint mivel magasabb a nyugalmi áramod stabilabb lesz még komplex terhelésre is.
MJL4281/4302-et használsz bent? -Azok elég jók. Én az eggyel kisebb telj tűrésűt az MJL3281/1306-ot használom de nekem nem jöttek be a 2sc meghajtók ezekhez a végtranyákhoz. Az mje15034/35 viszont annál inkább. Titka a magasabb nyugalmi áram.

A végtranzisztorok bázisában a 22 Ohm már túl magas, feleslegesen növelné a kimenő-impedanciát normál esetben. Viszont hatással lehet így a hangra, teltebbé, lágyabbá teszi azt, megintcsak normál esetben.
A 8 pár végtranzisztor az én erősítőmben max. 70mA-rel / tranzisztor mehetne, ennyit tud biztonságosan eldisszipálni a passzív hűtés. ( Itt +/- 72 V a tápfesz, ez így is 85W csatornánként, vezérlés nélkül. )
MJE15034/35 párost nem próbáltam még, igazából elriasztott a MJE15034 mért, sokkal gyatrább béta-linearitása ( Hfe / Ic karakterisztika ), a 2SA1837 / 2SC4793 és a 2SA1930 / 2SC5171 jóval jobb ebből a szempontból, és könnyen válogathatóak párba.

Jelen esetben viszont a bipoláris erősítő rész messze nem úgy funkcionál mint a te erősítődben, így nem érvényes pl. a 10 / 22 Ohm hatása sem. Itt a minél kisebb érték lenne kívánatos, a 10 Ohm-ra is csak stabilitási szempontból van szükség.
Itt a 2db a mosfet az "erősítő", ezek működése, a működési feltételek, a paramétereik a meghatározó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.07.08. 20:45 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
emersys írta:
A kompenzálással kapcsolatban igazad van, a hang rovására mehet, de módjával azért lehet csinálni.
Már az is nagy előny ha nem túllövés lesz, hanem inkább "rádiusz szerű behullámosodások" :)

Ezt nem igazán értem...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2012.07.08. 21:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Szia.
Idézet:
A végtranzisztorok bázisában a 22 Ohm már túl magas, feleslegesen növelné a kimenő-impedanciát normál esetben. Viszont hatással lehet így a hangra

-Igen , valóban ez lett volna a lényeg hogy egészen más hangot kapsz majd. Nekem pl 10 Ohm-al nem volt az igazi. A 22 Ohm-t ezért mertem még megreszkírozni. (Valamit valamiért alapon..)
Idézet:
A 8 pár végtranzisztor az én erősítőmben max. 70mA-rel / tranzisztor mehetne, ennyit tud biztonságosan eldisszipálni a passzív hűtés. ( Itt +/- 72 V a tápfesz, ez így is 85W csatornánként, vezérlés nélkül. )

-Értem, sajnos még készre szerelten nem láttam, így nem tudtam, hogy passive bordára tetted.
Idézet:
MJE15034/35 párost nem próbáltam még, igazából elriasztott a MJE15034 mért, sokkal gyatrább béta-linearitása ( Hfe / Ic karakterisztika ), a 2SA1837 / 2SC4793 és a 2SA1930 / 2SC5171 jóval jobb ebből a szempontból, és könnyen válogathatóak párba.

-Hangra nekem ez hozta azt amit vártam a sok kipróbált széria közül., nem vitte el más irányba a csöves meghajtás hangját. Hűen közli, -ez számomra fontos. Mérés során-i átviteli problémákkal nem találkoztam, így annyira nem nem tartom veszélyesnek ezt a felállást.
Idézet:
Jelen esetben viszont a bipoláris erősítő rész messze nem úgy funkcionál mint a te erősítődben, így nem érvényes pl. a 10 / 22 Ohm hatása sem. Itt a minél kisebb érték lenne kívánatos, a 10 Ohm-ra is csak stabilitási szempontból van szükség.

-Szerintem érvényes, és hatással is lenne a hangra. De ezt csak te tudnád megmondani a hallgatózás alapján pl.
Valamint fontosnak vélem, hogy alacsony kapacitású legyen a 2db fet , mert amúgy aztán igazán karcos hangkaraktert is felvehet az egész.
Sikerült amúgy a párját is elkészítened?
Hibrid kimeneti fokozatnak is nagyon jó lehetne.. :)


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára emersys 2012.07.08. 21:38-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1478 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 50 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség