audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 06:51

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 575 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.28. 23:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Az lehet 1 magyarázat az "öblösebb" mélytartományra, hogy a stabilizálatlan táp belső ellenálása nagyobb ezért ennek a végfoknak a damping faktora rosszabb lett. Jobban magára hagyja a hangsugárzót vagyis csal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 02:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Nálam is hasonló gond volt a hibrid csöves tápjaával egy időben,de rájöttem, hogy a kimeneti áteresztő csövek után csak pár uF Bipoláris kondi volt és ez kevés. Elko-val mindenképp meg keltett toldani a végét, mert dinamika szegényebb de legfőképp magasabb belső ellenállású a táp amit modulálunk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 08:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Halus írta:
Az lehet 1 magyarázat az "öblösebb" mélytartományra, hogy a stabilizálatlan táp belső ellenálása nagyobb ezért ennek a végfoknak a damping faktora rosszabb lett. Jobban magára hagyja a hangsugárzót vagyis csal.


Az a baj, hogy túl sok a különbség a két végfok között. Így inkább csak elméleti okoskodás az egész. Valahogy közelebb kellene hozni a két megoldást egymáshoz, vagy lépésenként haladni a fejlesztéssel.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 09:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Halus írta:
Az lehet 1 magyarázat az "öblösebb" mélytartományra, hogy a stabilizálatlan táp belső ellenálása nagyobb ezért ennek a végfoknak a damping faktora rosszabb lett. Jobban magára hagyja a hangsugárzót vagyis csal.

A mélytartományban elég nagy az erősítő tápfeszültségelnyomási tényezője, itt valószínűleg elhanyagolható a tápok viselkedésének a különbsége.

A műszakibb ízű magyarázat valami olyasmi lehetne, hogy valójában nem a mélytartomány különbözik, hanem a fölötte levőek. Eltérő az áramkör és a passzív elemek termelt torzítási komponenseinek a mértéke és aránya a két verzióban.
Pl. a torzításokkal feldúsult közép-, és magastartományt hangsúlyosabbnak érezzük, ugyanekkor a mélytartomány vékonyabbnak hat változatlan jelszint mellett.

Persze lehet más, (leg)kevésbé műszaki magyarázat is :)

Az eredeti JLH rajz tartalmaz egy, a kimenettel soros 0,1Ohm ellenállást. Ez be van építve?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 10:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
shany írta:
A mélytartományban elég nagy az erősítő tápfeszültségelnyomási tényezője, itt valószínűleg elhanyagolható a tápok viselkedésének a különbsége.
Teljesen másképp látom: talán tudatos az a beálítás ami a differenciál erősítő környékén megfigyelhető, egyrészt az asszimetrikus árambeállítás, másrészt a jelentősen eltérő CE feszültségek (a beépített 22k miatt), ami termikus! torzítást illetően erősen szuboptimális.
Az optimális az lenne, hogy az áram 50-50%-ban van felosztva és a kollektorok is folyamatosan azonos potenciálon vannak, a disszipációk együttfutásának érdekében.
Mivel a differenciál erősítő a hurkon kívül van, a visszacsatolás ezt a hibát nem hogy csökkenteni nem tudja, hanem ugyanúgy erősíti, mint a normál bemenő jelet.
A külső tápfeszültség változás gyakorlatilag mindkét differenciál erősítős tranzisztoron megjelenik, így táp felől is bedüböröghet a hiba.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 10:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
mzperx írta:
Mivel a differenciál erősítő a hurkon kívül van,


Ez biztos? Mert én anno úgy tanultam, hogy hogy csak a jobb oldali tranzisztor van a hurkon kívül. Mert a kivonódás a baloldali tranzisztorban történik meg, ezért az a hurok része.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 10:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
sajti írta:
mzperx írta:
Mivel a differenciál erősítő a hurkon kívül van,
Ez biztos? Mert én anno úgy tanultam, hogy hogy csak a jobb oldali tranzisztor van a hurkon kívül. Mert a kivonódás a baloldali tranzisztorban történik meg, ezért az a hurok része.
Sajti
Attól tartok igen. A differenciál erősítőre úgy kell tekinteni, mint egy "kivonóra" vagy különbség képzőre, amiben mindkét tranzisztor (hibája) játszik. A klasszikus visszacsatolási modellekben a kivonási pont egy ideális elem, és a paraméterek javulása csak a mögötte lévő elemekre van általában levezetve. Ha a kivonás hibáját figyelembe vesszük egy hiba generátorral, akkor az gyakorlatilag a bemenő generátorral fog sorba kapcsolódni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 10:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
mzperx írta:
A differenciál erősítőre úgy kell tekinteni, mint egy "kivonóra" vagy különbség képzőre, amiben mindkét tranzisztor (hibája) játszik.


És ha úgy tekintjük, hogy a bementi tranzisztor egy közös emitteres fokozat, amihez a másik, mint emitterkövető csatolja a jelet?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 10:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Az eredeti JLH rajz tartalmaz egy, a kimenettel soros 0,1Ohm ellenállást. Ez be van építve?[/quote]

Én egy 1ohm paralel pàr uH tagot raktam be. A mykie-től vett panelekben van benne a 0.1ohm. Ez a végfok tegnap lett hallgatható. Talán ma este meg tudom hallgatni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 11:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Azt még megjegyezném, hogy mivel ezt úgy készítettem, hogy stab táp nélkül mehessen, tettem a végfok és meghajtó rész közé 2x10ohm és 2x100uF szűrő tagot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 11:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Halus írta:
Azt még megjegyezném, hogy mivel ezt úgy készítettem, hogy stab táp nélkül mehessen, tettem a végfok és meghajtó rész közé 2x10ohm és 2x100uF szűrő tagot.


Ez egy 160Hz-es töréspontú szűrő, tehát pont a mélytartományban szinte semmit sem szűr...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 11:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mzperx írta:
shany írta:
A mélytartományban elég nagy az erősítő tápfeszültségelnyomási tényezője, itt valószínűleg elhanyagolható a tápok viselkedésének a különbsége.
Teljesen másképp látom: talán tudatos az a beálítás ami a differenciál erősítő környékén megfigyelhető, egyrészt az asszimetrikus árambeállítás, másrészt a jelentősen eltérő CE feszültségek (a beépített 22k miatt), ami termikus! torzítást illetően erősen szuboptimális.
Az optimális az lenne, hogy az áram 50-50%-ban van felosztva és a kollektorok is folyamatosan azonos potenciálon vannak, a disszipációk együttfutásának érdekében.
Mivel a differenciál erősítő a hurkon kívül van, a visszacsatolás ezt a hibát nem hogy csökkenteni nem tudja, hanem ugyanúgy erősíti, mint a normál bemenő jelet.
A külső tápfeszültség változás gyakorlatilag mindkét differenciál erősítős tranzisztoron megjelenik, így táp felől is bedüböröghet a hiba.

Igazad van, ezt az aszimmetrikus kialakítását teljesen elfelejtettem. :oops:
Az aszimmetria lerontja a tápfesz.elnyomást is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 11:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
sajti írta:
mzperx írta:
A differenciál erősítőre úgy kell tekinteni, mint egy "kivonóra" vagy különbség képzőre, amiben mindkét tranzisztor (hibája) játszik.


És ha úgy tekintjük, hogy a bementi tranzisztor egy közös emitteres fokozat, amihez a másik, mint emitterkövető csatolja a jelet?

Sajti


Ebből a szempontból mindegy.

Invertáló erősítőként használva egészen mások a viszonyok. Ki lehet próbálni! Földelni a mostani bemenetet, és a visszacsatoló ellenállás föld felé menő pontját használni bemenetként.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 11:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Simán kipróbálható ebben a dobozban, hogy a meghajtó részt stabról és emelt feszröl (2×34V) járatom. A képen látható élire állított panelek LM317/337 páros. De beállíthatom 2x30V-ra is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 12:17 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Halus írta:
Simán kipróbálható ebben a dobozban, hogy a meghajtó részt stabról és emelt feszröl (2×34V) járatom. A képen látható élire állított panelek LM317/337 páros. De beállíthatom 2x30V-ra is...


Ha egyszerű kipróbálni, akkor hajrá! Ez jobb, mint folyamatosan ötletelni...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 12:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Mindenképpen érdekes, hogy ugyanabból a kapcsolásból csupán a tápegység változtatásával többfêle hangzást ki lehet hozni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 13:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Én egy 1uF mkp+ 100nf mkp +470uf -os elkot tennék csak rá a szimmetrikus táp kimenetre.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 13:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
A stabilizált tápra gondoltad?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.29. 14:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Igen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.30. 22:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Ma meghallgattam a módosított "kis" Naim-ot. A meghajtó rész kapott egy +/-30V stab tápot LM317/LM337 párossal. Bizony közelebb került a két hangzás. De a replika végfok azért sokkal jobb. Mostani győri talin kapott CD 11-es tracket hallgatva a teljes stabilizátoros replika sokkal kellemesebben bársonyosabban nagy atmoszférával szól. Ez a csökkentett verzió pedig veszített az öblösségéből ugyan és javult a felső tartomány de még mindig megmaradt egy jó hifinek miközben a repilka már inkább a high-end tartományban jár. Megmértem a regulátoros és regulátorossá tett erősítő torzítását. Össze lehet hasonlítani a gyári és a replika méréseivel melyek itt a Naim topicban az ötödik oldalon vannak.


Csatolmányok:
Nap250 MJL2x30V No Regulator.PNG
Nap250 MJL2x30V No Regulator.PNG [ 42.21 KiB | Megtekintve 39328 alkalommal. ]
Nap250 MJL2x30V Driver with Regulator.PNG
Nap250 MJL2x30V Driver with Regulator.PNG [ 45.23 KiB | Megtekintve 39328 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.31. 08:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Halus írta:
Mindenképpen érdekes, hogy ugyanabból a kapcsolásból csupán a tápegység változtatásával többfêle hangzást ki lehet hozni...

Akkor te sem tudtad, hogy az erősítőben valójában a táp szól... :mrgreen:
A dedikált táp kisáramú fokozatok részére szinte bármiféle erősítőben bejön, ha jól csinálják.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2017.10.31. 08:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
mzperx írta:
shany írta:
A mélytartományban elég nagy az erősítő tápfeszültségelnyomási tényezője, itt valószínűleg elhanyagolható a tápok viselkedésének a különbsége.
Teljesen másképp látom

Kicsit talán off: én "DRD" kapcsolású csövesnél fedeztem fel egyszerű brummelnyomás-optimalizálási lehetőséget (nagyképűen hangzik, de azóta sem láttam mástól), a régi fórumon többször meg is említettem kedvező hatását a hangminőségre, persze ahogy lenni szokott, a kutyát sem érdekelte :lol:

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.20. 17:16 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Lusta vagyok nyákot tervezni a saját előerősítő elképzelésemnek, ezért szétnéztem, milyen egyéb áramkört tudnék még elképzelni kipróbálásra viszonylag kevés munkával?
A jelenlegi jelölt az ebay-en is olcsón megvásárolható Naim NAC 152XS véven futó nyák:
https://www.ebay.com/itm/HIFI-NAC152XS- ... :rk:1:pf:0
Csatolmány:
Naim NAC 152XS.jpg
Naim NAC 152XS.jpg [ 73.06 KiB | Megtekintve 37531 alkalommal. ]


Úgy tűnik, törekedtek a minél jobb hasonlóságra:
Csatolmány:
TB2P67XcXXXXXa2XpXXXXXXXXXX-2158064197.jpg
TB2P67XcXXXXXa2XpXXXXXXXXXX-2158064197.jpg [ 158.17 KiB | Megtekintve 37531 alkalommal. ]


Ha jól értem, a Naim 3db erősítő egységen is keresztülküldi a jelet, annak ellenére, hogy - csak nagyszintű bemenete lévén - egy is elég lenne....ugye a highend bugyrai
( a Naim sem talál ki havonta új áramkört, gyakorlatilag évtizedek óta ez van......akárcsak a meglepően hasonló Heed erősítőkben )
Csatolmány:
Naim_Gain_board_schem_t.jpg
Naim_Gain_board_schem_t.jpg [ 106.2 KiB | Megtekintve 37531 alkalommal. ]

Csatolmány:
Naim_time_align_schematic (1).jpg
Naim_time_align_schematic (1).jpg [ 221.1 KiB | Megtekintve 37530 alkalommal. ]


A tápegység egy (szinte üres) külön dobozban helyezkedik el ( bár egyéb Naim végfokoktól is kaphatja a csatornánként +24V-os DC-t ), gyakorlatilag a létező legegyszerűbb LM317-es sabilizátorokkal megépítve:
Csatolmány:
FLATCAP-2-180133-14.JPG
FLATCAP-2-180133-14.JPG [ 238.13 KiB | Megtekintve 37527 alkalommal. ]


Ezen az oldalon kulcsfontosságú információk találhatóak, a gyári passzív alkatrészekről, és értelmes/kipróbált tuning alkatrészcsrékről:
http://www.acoustica.org.uk/t/naim/preamps.html

Mint pl. az ellenállások:
- BC componets SFR25
- a tantál formájúak: BC128 solid aluminium cap


Épített-e valaki már ilyet, van-e valamilyen tapasztalat ezzel kapcsolatban, akár a gyári Naim előerősítőkkel?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.20. 17:38 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Ezt akarod hallgatni? Ez borzasztó. Pláne ilyen mezei táppal. Bocsánat a rökönyödésért, de ennél azért sokkal jobbat össze lehet rittyenteni egy este alatt pl AD797, AD8397 +sönt stab, vagy Pass féle fetes buffer vagy srpp szerű fetes kapcsolás.
2018-at írunk, ha jól emlékszem, nem 1980-at!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.20. 17:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Köszönöm az őszinte infót. Sajnos még nem hallottam ilyesmiket, de elég jó véleményekről-, rajongói táborról olvasni, meg azért 2000EUR fölött van egy ilyen szett ára, és régi, elismert gyártóról van szó.
Bennem is él a szkepticizmus erősen, a műszaki oldalával nem is tudok igazán mit kezdeni, de hajlamos vagyok meghajolni az évtizedek tapasztalata előtt adott esetben.....ha tényleg érdemes.

OFF
( felmerült még bennem ez a Pass féle cucc is, előerősítőként alkalmazva, már régen kinéztem magamnak:
https://diyaudiostore.com/collections/p ... e-for-ba-3
lenne is hozzá alkatrészem...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.20. 18:11 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Akkor ne is keress tovább, állj neki, ez mindjárt más tészta.
És a reputáció is megvan, Pass nagyobb név és munkásság, mint egy Naim, még akkor is, ha esetleg naimból többet adtak el.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.20. 18:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
shany írta:

Épített-e valaki már ilyet, van-e valamilyen tapasztalat ezzel kapcsolatban, akár a gyári Naim előerősítőkkel?


Én átmásoltam egy naim nyákot, de jött a marantz úgyhogy ez elmaradt.

download/file.php?id=15297


Csatolmányok:
naim_preamp.JPG
naim_preamp.JPG [ 102.1 KiB | Megtekintve 37515 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.20. 21:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
shany írta:
Bennem is él a szkepticizmus erősen

Akkor talán meg kellene hallgatni egy komplett Naim rendszert, tisztességesen installálva. Habár ennek így még nincs sokkal nagyobb jelentősége, mint az első randinak. Kizárólag az a fontos, hogyan viselkedik az "együttélés" során. És persze másféle (tapasztalt, jófülű kereskedő által ajánlott) rendszereket is, hiszen ezek a marketinggel és a városi legendákkal ellentétben mind-mind egyéniségek.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.20. 21:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Szabó Zoltán írta:
Ezt akarod hallgatni?
Megfüleltem a rajzot a rendelkezésre álló lejátszóprogramokkal, és tanúsíthatom, hogy nincs hangja... :mrgreen:

Idézet:
2018-at írunk, ha jól emlékszem, nem 1980-at!
Helyes a bőgés;))
Kép

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.21. 07:44 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
shany írta:
Lusta vagyok nyákot tervezni a saját előerősítő elképzelésemnek, ezért szétnéztem, milyen egyéb áramkört tudnék még elképzelni kipróbálásra viszonylag kevés munkával?


Mekkora erősítésre van szükséged egyáltalán?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.21. 10:37 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
bta írta:
shany írta:
Bennem is él a szkepticizmus erősen

Akkor talán meg kellene hallgatni egy komplett Naim rendszert, tisztességesen installálva. Habár ennek így még nincs sokkal nagyobb jelentősége, mint az első randinak. Kizárólag az a fontos, hogyan viselkedik az "együttélés" során. És persze másféle (tapasztalt, jófülű kereskedő által ajánlott) rendszereket is, hiszen ezek a marketinggel és a városi legendákkal ellentétben mind-mind egyéniségek.
A saját jelenlegi helyzetem, hogy van egy olyan félvezetős végerősítőm, amely teljesen kielégiti mind a hangminőség-, mind a kimeneti teljesítmény ( üzemszerű működés 2Ohm körüli hangsugárzó impedanciára, akár 1000W / csatorna teljesítménnyel )
Ez elé keresnék, egy minél egyszerűbben elkészíthető, de magas minőségű előerősítőt. Úgy gondolom, ez a végerősítő (darcil) hangilag meglehetősen jó egyensúlyú, így olyan előerősítőt szeretnék, amely önmagában is jól működik, bármilyen - nem speciális - hangképű rendszerbe jól beilleszhető.

Egy teszt a Naim NAC 552 előerősítő+tápegységről nem Naim rendszerben. Ugyanazzal a több évtizedes kapcsolással, jelenleg is futó modellről van szó. mellesleg itthon 8.000.000,- Ft az ára...:
https://www.stereophile.com/solidpreamps/880/index.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.21. 10:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Még egy dolog a szinergia kapcsán. A teljes Naim előrerősítő áramkör rendkívül sávhatárol:
Csatolmány:
Clipboard0111.jpg
Clipboard0111.jpg [ 189.98 KiB | Megtekintve 37379 alkalommal. ]

https://www.stereophile.com/content/nai ... asurements

A külön kimeneti szűrő nélküli NOS dacom nagy energiájú oldalsávi spektrumát jelentősen csillapítja, ennek lehetne hangban közveten hozadéka....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.21. 10:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
sajti írta:
shany írta:
Lusta vagyok nyákot tervezni a saját előerősítő elképzelésemnek, ezért szétnéztem, milyen egyéb áramkört tudnék még elképzelni kipróbálásra viszonylag kevés munkával?


Mekkora erősítésre van szükséged egyáltalán?

Sajti
Néhányszorosra gondoltam, pl. 10dB.
( ugye, ez lenne az saját elképzelés: download/file.php?id=21621&mode=view )

Meg ki akarom próbálni a "Zeel" 50Ohmos, BNC jelvezetést is az előerősítő és a végerősítő között, az előerősítőnek képesnek kellene lennie dolgozni 50(100) Ohmra....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.21. 11:18 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
shany írta:
( ugye, ez lenne az saját elképzelés: download/file.php?id=21621&mode=view )


3-4 szeres erősítéshez szerintem simán használhatsz DC visszacsatolást, mert nem lesz túl nagy offszeted. Ha pedig van a darcil bemenetén csatoló, akkor végképp...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.21. 11:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
sajti írta:
shany írta:
( ugye, ez lenne az saját elképzelés: download/file.php?id=21621&mode=view )


3-4 szeres erősítéshez szerintem simán használhatsz DC visszacsatolást, mert nem lesz túl nagy offszeted. Ha pedig van a darcil bemenetén csatoló, akkor végképp...

Sajti
Ez egy szándékos "inkorrekció", a darTZeel szellemiség jegyében, az általuk is használt elkóval. A Naimmal kapcsolatban pl. ezt írják a visszacsatolásban levő elkóról:
"...Basically the feedback path would seem to be the most sensitive part of the preamp so upgrades here have a disproportionately huge effect."
http://www.acoustica.org.uk/t/naim/preamps.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.21. 11:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
shany írta:
"...Basically the feedback path would seem to be the most sensitive part of the preamp so upgrades here have a disproportionately huge effect."


Ez összecseng a saját tapasztalataimmal. Más kérdés, hogy a V4-ben a nagyobb visszacsatoló kondi rontja a hangzást. Ez a 470u tűnik az optimumnak.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.23. 10:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
shany írta:
Egy teszt a Naim NAC 552 előerősítő+tápegységről nem Naim rendszerben. Ugyanazzal a több évtizedes kapcsolással, jelenleg is futó modellről van szó. mellesleg itthon 8.000.000,- Ft az ára...:
https://www.stereophile.com/solidpreamps/880/index.html

No tessék, képbe jött a vételár is, holott ez egy diy fórum, ahol az emberek nem vásárolni szeretnének, hanem valamilyen gyári készülék hangminőségét, hangzásvilágát reprodukálni;)

Ismert közvélekedés, hogy (legalább) a nagymúltú gyártóknál idővel kb. helyére kerül az árazás, így a sokkal drágább modell, az bizony, klasszissal jobb. A való életben azonban nem mindig így van, illetve a készülék hangminősége rémesen összetett dolog. Nem lehet számegyenesre erőltetni, mert úgy lényeges információk vesznek a semmibe. Talán a legfontosabbak. A naim gyártói fórumát olvasgatva érdekes vélemények kerülnek napvilágra:
Idézet:
The 252 is the dullest of dull things from dull town.
Igen, a 252-est alapvetően fakónak, unalmasnak, de mégis az egyik legjobban sikerült terméknek tartják, a 282-est viszont kicsit(?) tolakodónak. A viszonylag drága 552 meglepően sok kritizát kap. Elismerve, hogy az egy másik osztály, "egy más világ". Csak éppen szinte senkinek nem kellene. Valószínűleg olcsóbban sem. Komolyabb rendszerben talán kijönnének a komoly erényei...
Vagy nem, mert nincsenek. "Dicső lovag, nincs is lovad" :D Megtudjuk-e ezt mi valaha?
Tovább árnyalja a képet a külső tápegység opció. Árnyalja? Teljesen átfesti. A semmitmondó magazintesztekkel ellentétben, ilyesmire lehet számítani. (Oké, talán nem lesz ekkora a meglepetés.)

A másik félreértés a rendszerben gondolkodással kapcsolatos, mely fogalomról az átlaghifistának rögtön a Naim jut eszébe. Amikor az első Naim hangdobozomat (Intro-2) vettem egy angol úriembertől, kiemelten felhívta a figyelmemet, hogy legtöbben a kis inegrálttal használják, és ha el szeretném kerülni a csalódást, akkor hármashoz ne vegyem meg, vagy cseréljem le azt. Nait-1 vagy 2 jó, 5-ös remek, a hármas kerülendő. Nem beszélt butaságot...

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.24. 08:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
bta írta:
.... a készülék hangminősége rémesen összetett dolog....
Mi lenne a konklúzió ebben a a konkrét esetben? Vagy ez tisztán ezotéria, Naim-ról ( angol hifiről ) csak kellő - a pórnép számára elérhetetlen - magasságokba emelkedve lehet szót ejteni ?
Érzem a Hifi Magazinos gyökereket, de én másképp látom ezeket a készülékeket, mint a "hifisták", a Naim rajongók, akik számára ezek alapvetően csodálatos fekete dobozok.

Első nekifutásra azt látom, hogy gyakorlatilag mindegyik készülék pontosan ugyanazt az erősítő áramkört tartalmazza évtizedek óta, ugyanazon ellenállás-, kisértékű kondenzátorkészlettel. A különbségek készülékenként:
- a csatolókondenzátorok típusa
- a panelen levő tápszűrőkondenzátorok típusa
- a nyák mérete, elrendezése
- a tápfeszültségek szeparáltsági foka
- a különálló tápegységben alkalmazott LM317 TO220 vagy TO3-as tokozású
- a különálló tápegységben a pufferkondenzátorok száma, kapacitása
- a különálló tápegységben a toroid trafó teljesítménye

Ezek variálásával folyamatosan lefedik az egész előerősítő termékskálát, ami azért bravúrosan hatékony (fejlesztési?) költségek szempontjából


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.28. 21:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 12:39
Hozzászólások: 444
Tartózkodási hely: Budapest
Szimuláltam ennek a Naim Line Ampnak a működését BC550C,BC557C tranzisztorokkal. Az erősítése 15dB felső határfreki 650kHz körül van. Torzítása erősen 2 harmónikus jellegű.


Csatolmányok:
Naim Line Amp.PNG
Naim Line Amp.PNG [ 25.18 KiB | Megtekintve 36873 alkalommal. ]
Naim Line Amp F_resp.PNG
Naim Line Amp F_resp.PNG [ 32.6 KiB | Megtekintve 36873 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.28. 22:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
shany írta:
Idézet:
a készülék hangminősége rémesen összetett dolog....
Mi lenne a konklúzió ebben a a konkrét esetben?

Amit idéztél, az már a konklúzió :D
Egyébként sem értem, miféle "konkrét esetről" beszélsz. A diy fórumok átka, hogy leginkább ezekről, mármint a saját rendszer hangzásvilágáról nem érdemes társalogni. A többiek számára ui. nincsenek rendes fogódzópontok, etalonok, referenciák. Ahol a lemezjátszótól a hangsugárzóig, állványtól a tápkábelig minden saját készítésű, "fejlesztésű", ott hatványozottan nincsenek.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.28. 22:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
shany írta:
A különbségek készülékenként:
...
Ezek variálásával folyamatosan lefedik az egész előerősítő termékskálát, ami azért bravúrosan hatékony


Nahát, csak meglett a jó hang recepjének egyik alapja..;) Márkanévtől függetlenül. És igen, bravúrosan hatékonyan kellene csinálni, hiszen a rengeteg kombinációból kevés lesz jó. A sokévtizedes tapasztalattal rendelkező fejlesztőknek sem mindig jön össze. További rossz hír, hogy nem mindenütt a lényeget vetted észre, illetve nem csak az elektronikus alkatrészek "játszanak".

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.29. 15:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Halus írta:
Szimuláltam ennek a Naim Line Ampnak a működését BC550C,BC557C tranzisztorokkal. Az erősítése 15dB felső határfreki 650kHz körül van. Torzítása erősen 2 harmónikus jellegű.
A Stereophile mérése, ebben elvileg benne van a másik, "time-aligned filter" nevű erősítőrész hatása is:
Csatolmány:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 191.9 KiB | Megtekintve 36786 alkalommal. ]

https://www.stereophile.com/content/nai ... asurements


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.30. 11:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
bta írta:
...Egyébként sem értem, miféle "konkrét esetről" beszélsz. A diy fórumok átka, hogy leginkább ezekről, mármint a saját rendszer hangzásvilágáról nem érdemes társalogni. A többiek számára ui. nincsenek rendes fogódzópontok, etalonok, referenciák. Ahol a lemezjátszótól a hangsugárzóig, állványtól a tápkábelig minden saját készítésű, "fejlesztésű", ott hatványozottan nincsenek.
Belinkeltem egy megvásárolható nyákot, valamint a egy oldalt, mely információi szerint beépíthető ez a nyák a gyárilag is használt alkatrészekkel. Ez elég konkrét.
Mivel ez egy diy fórum, a fő téma maga az építés elvileg. A diyer csak konkrét alkatrészeket tud megrendelni, beforrasztanani, szintén egy-egy konkrét helyre.
Szintén a diyerség velejárója, hogy a fő örömforrás az adott készülék létrehozása. Szerintem itt már mindenki alaptételként kezeli, hogy egy gyári készülék klónozása szinte lehetetlen, és a végeredmény - akár rendkívüli precíz kivitelezés ellenére - nem tökéletesen ugyanúgy fog szólni.

Ami miatt kiválasztottam ezt az áramkört, az a mai szemmel speciális felépítése, és a követhető-, dokumentált alkatrészkészlet. Ezek - úgy gondolom - meghatározó jelentőségűek a "hang" szempontjából. Mivel azt is gondolom, hogy tökéletesen semleges-, sajáthang nélküli erősítőt nem lehetséges készíteni ( sőt, gyakorlatilag még egy darab drótot se ), így megoldásnak tartom, ha az az erősítő áramkör olyan színeződéssel, sajátos hangi jellemzőkkel változtatja meg a bemeneti jelet, amely jól tolerálható, akár tetszetős, kellemes, mindamellet, hogy a lehető legkisebb mértékben teszi ezt.
Én ezt előlegeztem meg a Naim áramkörnek, annak ellenére, hogy semmilyen konkrét tapasztalatom nincs vele. Nyilván, ez hatalmas tévedés is lehet, és itt jönne képbe a gyári készülékek hangi jellemzőinek az ismerete.

Ha a - láthatóan - magasfokú témaismereted alapján a NAC 252 típust látod a legközkedveltebbnek, akkor ez már segítség, én pl. hajlamos vagyok ebből a típus univerzalitására, szélesebb körben használhatóságára következtetni. Ez pont az tulajdonság, amelyet már fentebb is lényegesnek tekintettem.


bta írta:
... További rossz hír, hogy nem mindenütt a lényeget vetted észre, illetve nem csak az elektronikus alkatrészek "játszanak".
Nagy segítség lenne, ha részleteznéd ezeket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.30. 14:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Valamilyen marantz-os, V4-es topológiájú előfokon nem gondolkodtál?
download/file.php?id=18270&t=1


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.30. 15:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mayky írta:
Valamilyen marantz-os, V4-es topológiájú előfokon nem gondolkodtál?
download/file.php?id=18270&t=1
Szükségem van kevés feszültségerősítésre is.

/ Annyi történt közben, hogy összekaptam magam, és már gyártás alatt is van, a jó ideje felvetett, és felerészben a darTZeel NHB-18NS-ből kinézett áramköröm ( viewtopic.php?p=80576#p80576 ) Ezt most már kipróbálom ha így esett, a Naim-féle lett az egyik alternatív verzió későbbre.

A saját áramköröm első tagja egy relatíve nagyon egyszerű felépítésű CF OPA ez hasonlít a Marantz áramkörökre ( és vélhetően a darTZeel-re is ), a második tag pedig tisztán a darTZeel 50Ohmos vonalmeghajtó áramköre, amely hasonlóan diamond-buffer mint a linkelt Marantz buffered.
Ez a darTZeel féle 50Ohmos - BNC jeltovábbítás izgat egy kicsit, ez is alapvető cél volt a saját áramköröm esetén. ( ehhez a Belden koax kábelt már meg is kaparintottam mxperx-től :) )

Csak éppen, ezek ugye "fekete bogarak". Ha valami szinte pontosan ugyanúgy létezik integrált formában is ( és nem szükséges magas tápfeszültség ) vagy túl bonyolult, akkor nem látom értelmét diszkrétezni, pedig én aztán nem vagyok OPA fan. A Naim ( és a Heed ) viszont pont ilyen integrálatlan fajta. /


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.30. 22:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
shany írta:
Ezek - úgy gondolom - meghatározó jelentőségűek a "hang" szempontjából.


Is :mrgreen:
Meg nem is.

1-2 alkatrészcsere akár a hangminőség drámainak mondható javulását vagy visszaesését is magával hozhatja. Szerintem nem nagyon érdemes esélyeket kalkulálni... a lényeg nem azon fog múlni.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.31. 12:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
bta írta:
...1-2 alkatrészcsere akár a hangminőség drámainak mondható javulását vagy visszaesését is magával hozhatja...
Csak itt ugyebár nem vaktában lődözünk, gyakorlatilag pontos alkatrészlista áll a rendelkezésünkre. Ez az egyik alapja az egész témafelvetésemnek, ez nem fióktakarító projekt ;)

Mellesleg, az áramköröket alkotó alkatrészek típusának meghatározó hatása a kapott hangot illetően, az "alkatrész-szinergia" jól ismert jelenség itt a fórumon. ( KD képviselte ezt talán a legmarkánsabb módon a félvezetős elektronikák esetén )
A fórumozók jó része alapvető elvként tekint rá, más részük tisztán a műszaki oldalról közelít az alkatrész kiválasztáshoz, és sokan a két véglet között találják meg a legszimpatikusabb hozzáállást.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shany 2018.10.31. 12:18-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.31. 12:17 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Kínai Naim tápegység kit, bontott eredetinek mondott stab. IC-vel. Ilyen áramkör van a legnagyobb előerősítő tápegységekben, több is:
https://www.ebay.com/itm/24V-Regulated- ... :rk:8:pf:0
Csatolmány:
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg [ 100.83 KiB | Megtekintve 36467 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.31. 12:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
shany írta:
Ilyen áramkör van a legnagyobb előerősítő tápegységekben, több is:
Hát nincs túlbonyolítva :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: naim
HozzászólásElküldve: 2018.10.31. 15:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Az Lm317 és az előfok kapcsolatáról:

http://www.acoustica.org.uk/t/naim/317_ ... ilter.html

illetve:


http://www.acoustica.org.uk/t/3pin_reg_notes1.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 575 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség