audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 03:50

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 237 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 02:10 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Hangszerhangok, felharmonikusok.
1984 környékén már aktívan hallgattam, rögzítettem klasszikus zenét kazettára, egy Bécsböl hozott philips stereo táskarádióval. Nem kimondottan high-end eszköz, a rádió átvitele se.
Ugyanakkor egy idö után, kb 2 taktusból, a hegedük hangjából, szinezetéböl meg tudtam mondani, hogy a Muzici de Róma kamarazenekar vagy a Venetoi szólisták játszanak. A lengyel monó konyhai rádión is.
Elgondolkodtató hogy egy hangszerhang mitöl lesz ennyire jellemzö dolog, ami még ilyen gyatra reprodukciós eszközökön is átjön. Ehhez nem kell 20-20k átvitel, söt a viszonylag magas THD torzítás sem nyomja el az információt.
Gyanítom hogy az ember agya teljes spektrumú analizátor lehet és az összkép változására nagyon érzékeny. A hallás és agyi feldolgozás fiziológiája is erre utal. Nem utólsó sorban pedig holografikus, tehát nagymértékü információvesztésnél is össze tudja rakni a forrás jellemzöit.
Emiatt nem könnyü átverni az agyat, mert egyböl kiszúrja, ha valami nem ok a spektrumban. Szerintem emiatt nincs nagyon korreláció az általunk méregetett müszaki paraméterek és a hangzásbeli minöség között.
Talán ha a teljes spektrumot tudnánk analizálni elöbbre jutnánk, de ahhoz is tudni kellene hogy müködik az agyban a hallás folyamata.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 02:20 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Ez nem SE-ről, meg PP-ről, meg tranzisztorról, FET-ről szól, hanem általánosan bármely zenereprodukáló eszközről. Neked meg dys-cussnak is van valamilyen becsípődése az SE-k irányában, valahogy mindenről ez jut az eszetekbe. Egyébként sajnos amiket én hallottam eddig, a többség nekem se tetszett. De mivel hallottam már igazán jót is, sőt az eddig hallott legjobb hang is ilyenből jött ki, ezért én ezirányba álltam. Ezután én mégse megyek téríteni minden második hozzászólásommal, mert minek?

Nem verseny ez, csak egy kitűzött cél elérésére akartam utalni. És akárki akármit mond, azért csak jobbat akarunk csinálni, mint mások. Még akkor is, ha tudom, hogy nem ugyanazoknak a szempontoknak mentén értékeljük a produktum hangját, mint mások. Nagy valószínűséggel összehallgatva két készüléket még az is előfordulhat, hogy mindketten mást hallunk jobbnak, mert nem ugyanazt keressük a zenében. Ha ugyanazt halljuk is, nem ugyanúgy súlyozzuk a paramétereket.

Ezért képződnek különböző, hasonló ízlésvilágú embereket tömörítő kasztok, akik optimális esetben kultúráltan együtt tudnak élni egymással, rosszabb esetben egymásnak beszólogatva amolyan kvázi fegyverszünetben, legrosszabb esetben anyázva.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 02:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
KD mester írta:
Számtalan példára emlékszek az ilyen összelőtt rendszerekben lévő "legeslegjobb" dolgokkal kapcsolatban.

Az egyik leg emlékezetesebbet elmesélem. Egy másik fórumon, valaki dicsekedett, hogy bizonyos komponens ilyen q.. va jó, meg olyan q...a jó nála. Sorolta a dolgokat, hogy mi mindennél volt sokkal jobb (de csak az ő rendszerébe persze). Már szinte agresszíven osztotta az észt, fölényesen, mindenkit lebeszélt mindennek az építéséről. Mindenki csak olyat csináljon, amit ő, mert az mindennél jobb...

Ezt is megépítette, azt is, meg mindent. Senkinek nem hisz már, hogy mi a jó, mert mindet kipróbálta, mind s...rok voltak, de most megtalálta a tutit. Ő tudja, meg minden... Külön honlapot is csinált az után épített kütyünek, hogy népszerűsítse a "legeslegjobbat" amit talált (egy ilyen közismert diy dolog volt csak a cucc egyébként).

Azt amikor elvitte a kütyüjét életében először máshova (egy hifis találkozóra), ő maga írta le, hogy nem érti a dolgot:

Szinte minden s...r jobb volt a találkozón az ő kis agyonajnározott cuccánál. A korábban általa lefikázott dolgok meg valósággal szétalázták. Pedig őnála otthon mennyivel jobb volt ezeknél a bigyója... Nem érti, hogy lehet ez...

(Előtte évekig kardoskodott a többi ajnározóval, hogy nem hisz nekik, nem is szólnak jól a dolgaik, kipróbálta mindegyiket és nem jók.)

Azt visszanyalt neki a fagyi... :lol: Pont úgy járt ő is a cuccával, neki se lehetett hinni már. :lol:

Szerintem azóta sem érti a dolgot... De legalább volt olyan tökös, hogy leírja saját maga. ;)


Pl van ilyen, mikor valaki összehozza magának a erősítőt tutira (írhatnék mást is, de erősítő fejlesztős a téma).
Azt nagyon elégedett is vele, mert minden korábbinál jobb, meg minden.

Csak akkor jön a meglepi, amikor egyszer lecserél valamit a rendszerben. (mondjuk új hangfalat vesz). Hirtelen a nagyon jó hang valahogy nagyon s...r lesz. Pedig a hangfal biztos jó, mert azt előzetesen meghallgatta, és az q...a jól szólt, azért is vette meg, stb, stb.

Akkor jön az igazi meglepetés, amikor rákerülnek véletlenül a korábbi s...r erősítők és elkezd a rendszer jól szólni ezekkel, esetleg sokkal jobban, mint a jól bevált, évekig megelégedéssel használt, "legeslegjobbal"...



Még a "nirvánákról" annyit, hogy tényleg van különbség "nirvána" és "nirvána" között.

A véletlenül összelőtt rendszerben kialakul egy lokális optimum. Egy ilyen kis "nirvána".
És akkor hiába tesznek be millás, tényleg jó vasakat a rendszerbe, a kis házi diy kütyü mindig, mindennél jobb lesz...

Az építője ilyenkor el sem hiszi, hogy mennyire jót alkotott, de egy kis idő múlva azért megbarátkozik azzal a hamis gondolattal az egója, hogy milyen qva jót is csinált, ilyen világklasszis verő masinériát... :lol:

De ez persze egy önbecsapás. Csak egy lokális optimumba ragadt a rendszerével és az verte át. Az épített vacka meg csak egy középszerű szutyok valójában...

Az ilyen akkor okoz "anomáliát" a lelki világában, amikor viszi a "csodamasinát" téríteni (a hízott májával együtt) máshova, de az érthetetlen módon nagyon csúnyán cserben hagyja valahogy...

Azt akkor nem érti, hogy mi van, há 5 millás izénál jobb volt, most mé ilyen s...r?

Akkor lehet májat hizlalni, amikor 10 különböző rendszerben 8-szor veri le az 5 millás izékat a cuccos. Ott kezdődik az, hogy valami jó. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 02:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Mi ebből a tanulság? :mrgreen:

Ha találkozóra mentek, akkor egész rendszert vigyetek. Abba mindenki viheti a cuccát, a tiéd szinte mindig jobb lesz, mindenki másénál, ha odafigyeltél a rendszer összehangolására valamennyire (ha nem, akkor meg nem is nagyon lesz vállalható hangja egyébként se).

A legfontosabb, viszont!!! ne add oda a komponenseidet más rendszerbe kipróbálásra, mert akkor ráke.... izé rápacsálhatsz. Komoly esély van rá, hogy nem a tiéd lesz a legjobb.:lol:

Az a lényeg, hogy mások vigyék a cuccukat a te rendszeredbe meghallgatni. Amikor beteszik, borul a bili (az egyensúly). Akkor a te dolgaid lesznek mindig a legjobb hangúak. Demonstrálhatod ezt a találkozón, hogy pl a te DAC-od, erősítőd, hangfalad, mennyivel jobb, mint másoké, a fél fórumét lenyomja, (már azét, aki volt olyan hülye, hogy odavigye hozzád :lol:).

(Ez nem csak elmélet. Ez a szinte mindig működő gyakorlati tapasztalat is. )

A szedett-vedett találkozón összerakott rendszerekbe ne tedd be a cuccodat. Ezek is veszélyesek a nimbuszra. Egyenlő esélyeket adnak a dolgoknak. A te cuccod marha nagy előnye, ami az összehangoltságból jön, semmivé foszlik ilyenkor, mert sokkal inkább a valódi minősége fog kijönni, nem pedig az ál/kamu megtévesztés, amit a dolgok összehangolásával érhetsz el.

A leges legrosszabb odaadni valamelyik dédelgetett komponensedet egy másik komplett-összehangolt rendszerbe egy próbára.

Ez a biztos vereséggel egyenlő. 90% fölött van, hogy a te cuccod fog alul maradni. Ezt sose tedd, ha versenyezni akarsz...
Vigyék csak hozzád ők a s...jaikat, ha akarnak valamit, mondjuk versengeni... :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 03:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Szóval mi történik akkor, ha azonos nyugalmi áram mellett nélkülözném egy pár esetében az NJW tranzisztorok mellett az emitter ellenállásokat B100 esetében? Kell-e nagyobb hűtőborda?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 03:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyébként eszembe jutott, egy nagyon jó példa az előző hozzászólásomban leírtakra. (Tudnék sokkal többet is írni, minden találkozón többszörösen fellépett a jelenség idáig).

Egyik fórumtársunk elhozta a bigyóját egy találkozóra.

Bízván a DHT csövek, a nano vasak, Z-foil ellenállások és teflon kondik erejében.

De egy "mezei" tisztán félvezetős készülék úgy nyomta le a cuccát, mint tankhajó a teknős békát. (És abba nem volt nano vas, meg Z foil, meg egy szál cső sem... ;) )
(Genyó is voltam vele. A nanovasakra nézve "beszótam" neki, hogy inkább ittad volna el. :mrgreen: )

A probléma az volt, hogy idegen, kellően összehangolt rendszerbe tette be a készülékét.

Na de a lényeg, hogy nem volt ám neki rossz a cucca, csak nem számolt a "szinergia erejével".
Hogy az bizony messze túlmutat a csöveken, meg nano vasakon, meg a többi ilyen baroms... izé :mrgreen: , dolog hatásán is.

Szóval a szinergia mindenek felett áll a hifiben. Semmilyen hájpolt alkatrész hatása nem fogható hozzá. Ezeknek a hatása csak törpeség a szinergiához képest. ;)

Éppen ezért a szinergiára kell rágyúrni, nem az ilyen törpeség hatású huncutságokkal bíbelődni, (főleg a költségesekkel nem éri meg...)

A szinergia meg összetett okokon és bonyolult dolgokon áll, vagy bukik. Éppen ezért statisztikus módszerekkel kezelhető jól igazán.
(A tapasztalatokkal, meg a hifis babonákkal is igazából ki lehet törölni ezen a téren, nem sokat érnek).
Valamilyen evolúciós algoritmust kell bevetni rá. Kísérletezés, kombinálás, stb összjátékát...

A rakunk mindenhova, minél drágább, meg minél hájpoltabb dolgokat, azt az tuti jó lesz attól "algoritmus" hatása a gús büdös TT...ba sincs attól, amit ezzel el lehet érni... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 04:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Még szerencse, hogy B100-on nincs olyan sok kritikus pont, amire figyelni kellene.
Mindegy, emitter ellenállás nélkül fogom megépíteni... :lol: Legalább is összeütök majd egy deszkamodellt...

Én rendszert magamnak építek, magam és a világon legszebb barátnőm fogja hallgatni, akinek szerintem tetszik
a jelenlegi is. Na és még ettől jobb lesz. Kicserélek még néhány bázis ellenállást, meg óvatosan szűröm majd az
eredeti 2SD/2SB tranzisztorokat a B100-on. Ha elszáll, nem probléma! Lesz másik! :twisted:

LMK pedig adja magát. Hangra jól megtervezett szerkezet, lokális visszacsatolással. Abszolút jó az. ;)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 08:15 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Toto írta:
Szóval mi történik akkor, ha azonos nyugalmi áram mellett nélkülözném egy pár esetében az NJW tranzisztorok mellett az emitter ellenállásokat B100 esetében? Kell-e nagyobb hűtőborda?


Ki kell próbálni, bár kétséges lesz az eredmény. Mindenesetre a hőkompenzálást végző tranzisztort tedd minél közelebb a végtranyókhoz, esetleg rá is csavarozhatod valamelyik tetejére. Nagyobb hűtőborda mindenképp. De szerintem inkább csak csökkentsd az ellenállás értékét, közben ellenőrizd a hőstabilitást. Amíg ezzel kísérletezel, addig elég a filléres ellenállás is, DC szintű tesztelésre nem kell jobb.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 09:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Mi történik, ha elszáll a hőstabilitás? Hirtelen megemelkedik a nyugalmi áram mértéke annyira, hogy megsülhetnek
a tranzisztorok?

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 09:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Toto írta:
Mi történik, ha elszáll a hőstabilitás? Hirtelen megemelkedik a nyugalmi áram mértéke annyira, hogy megsülhetnek
a tranzisztorok?


Először szépen lassan elkezd emelkedni a nyugalmi áram, aztán ez a folyamat önmagát erősítve felgyorsul, és a végén megsült a cucc...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 09:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Ellenállást a tápba és akkor lehet vele nyugodtan játszani, a bordákat meg akár direkt külön melegíteni közben...

A filozofálás részhez még:
Tudom, hogy nem feltétlenül van éles határ, de szerintem azért valamennyire csak van egy durvább,
műszaki része is a dolognak, és kétségtelen hogy van ezen felül egy finomhangolósabb, ami már
nagyon szubjektív, megjósolhatatlan, stb. Szerintem főleg az előbbi résznek van értelme az
ilyen fórumokon, mert a másik gyakorlatilag kezelhetetlen, teljesen más természetű.
Pl. sokol rádión is lehet zenét hallgatni, de azért csak jobb egy modernebb összeállításon,
és ezt alapvetően a tisztán műszaki megoldások okozzák, hogy ti. rendesen meg van építve.
A legfontosabb dimenzió egyébként ebben az egészben egyébként sztem az emberi psziché.
Azon belül is a két alapvető képessége: az egyik az "elvárás teremtette kontextus" egy adott helyzetben,
a másik pedig az általatok is emlegetett kiegészítő képessége. Az agy, tényleg hihetetlen szerkezet.
Csak mert tökéletesen csendben, észrevétlen dolgozik, úgy tűnhet nem csinál semmit,
de mind műszakilag, mind "lelkileg" nagyon sokat is szabályoz, alakít, kiegészít.
Egy konkrét friss tapasztalat: a bal szemem sajna már kicsit romlik, így ha letakarom a jobbat,
messzire már homályos a látásom, mosottan látom csak az apróbb betűket, míg a jobbal szinte tökéletes.
Viszont - és most jön az izgalmas rész- mindkettőt használva élesen is látok, meg térben is...
Eltűnik a homály, pedig 50%(!)-ban nagyon torz infót kap a feldolgozó egység, ám ha mégis van alapja,
mintája a valóságosabbhoz, automatikusan azt használja viszonyításként... Elképesztő funkció...! :)
Ugyanígy amikor zenét hallgatunk, igazából közben párhuzamosan kb tudjuk is mit "kellene"/szeretnénk
hallani és az eredeti, bemeneti jelet az agy folyamatosan ezekkel viszonyítgatja. Igazából a zenét
csak referenciaként használja fel, emlékeztetőnek, alapanyagnak hogy mit is képzeljen el éppen,
hasonlóan mint az olvasásnál van az a jópofa jelenség amikor még összekevert betűkkel is simán elvan.
És éppen e tevékenysége miatt szokták mondani, hogy bizonyos rendszereket "fárasztó" hallgatni,
mert azoknál többet kell dolgoznia az agynknak, bár nyilván ez is egyén meg helyzetfüggő,
meg itt jön be az elvárás rész is, mert az meg még erősebb. Ha túl sokat várunk vmitől, akkor
az lesz a referencia alap és ahhoz képest vizsgálódik (differősítő :)) jelleggel az agy,
ez okozza ezt az elviszem/csalódok jelenséget is. Az otthoni sikerek, eredmények pedig azért
működhetnek, mert az agynak van ideje kialakítani és memorizálni egy hosszabb távú kompenzálást,
amit utána kicsit "default"-ként másnap is elő tud hívni. Ha ez hirtelen borul, akkor nem fog összeállni
a "szinergia", de nem is feltétlen műszaki okok miatt. Ezt pl. arra alapozon, hogy nem egy ismerős
mondta már, hogy elég ha csak egy idegen ember jön pl. hallgatózni és máris máshogy szól a cucc...
Tehát szerintem valahogy úgy jó kezelni, hogy a durva/triviális műszaki részt nagyjából műszakilag kezelni
(pl sosem fog jól szólni egy cucc, ha gerjed, túlvezérlődik, nagyon gyenge a táp, stb) az ezek után
maradó finomhangolást akár vagy teljesen elhagyni és inkább felszabadulva zenét hallgatni vagy lehet csinálni,
de akkor inkább csak játéknak felfogni, folyamatosan hangolgatni, kísérletezni, mint a recepteken egy séf. :)
De tudni kell, hogy ezek mindig is szubjektívek lesznek, és abszolút viszonylatban tényleg kb. nano hatásúak.
Gondolom mindenki ismer hasonlót: amikor vki nagyon hangoztatja hogy ő csak a kedvenc sörmárkáját issza meg,
és ha letesznek elé 2 másikat, simán olcsóbbakat, meg sem tudja mondani, melyik is volt az a tuti finom...
Gyakran olvasni pl itt is alkatrészek hangjáról, meg kábelekéről, de ezek sztem 95%-ban az agyra hatnak
az elvárás/kiegészítés funkcióin keresztül. Meg hát én arra jutottam, ha valami ennyire kis javulást hoz,
és legtöbbször nagy költséggel, akkor tényleg csak poénból, játékból érdemes foglalkozni vele... :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 10:23 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
A topik témájához:

1. A "gyári" erősítőket általában egy team viszi végig, mindenki a saját területén beledolgozva a projektbe.
2. A "DIY" erősítő egy emberhez köthető, az ő tudása tükröződik vissza minden egyes momentumban.

A végeredmény szempontjából - az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján - gyári erősítők közül véletlenszerűen kerülnek ki a jó hangú darabok...nem a tudatos "beletervezés" okán.
A DIY erősítők szűk körű ismertsége igencsak hátráltatja az általános megítélésüket, talán a különböző kiállításokon, bemutatókon való szereplés tehet ez ellen valamit.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 10:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát, úgy néz ki nem nagyon értitek, miről beszéltem.

Nem ilyen filozófiai jellegű dolgokról pofáztam, meg apró, megfoghatatlan kis különbségekről.

Pont fordítva...

A szándékom a nagyon durva hangzásbeli eredmények elérését lehetővé tevő, valóban (ki...ul nagyon) számító tapasztalati valóságban megnyilvánuló jelenségekről szólt volna.

A jó hangot a szinergia megteremtésével lehet elérni elsősorban.

És azt hogy kell csinálni?

Egyszerűen:

Amikor mondjuk CD lejátszót cserélsz, és az újjal jobb a hang, akkor egyáltalán nem biztos, hogy az új CD lejátszó "jobb hangú" is valójában. Lehet, hogy csak jobban illeszkedik a már meglévő két komponenshez, az erősítőhöz, meg a hangfalhoz. Ez nagyon gyakori.

Olyan az egész jelenség, mint amikor egy papír tölcsérbe lisztet szórsz. Elkezded pöckölgetni a papírt és a por elkezd a középpont felé "tendálni". Pár pöckölés és a por 90%-a középen lesz.

Ugyanígy van a hifiben is. Elkezded cserélgetni még az erősítőt, meg a hangfalat is. A jó választásokat megtartod egészen addig, amíg a másik kető cseréjével már nem nagyon tudsz előre lépni. A rendszer hangja elkezd tendálni egy optimum felé. És igen hamar eljut egy elég jó összerendeződött állapotba.

Minél több a lépésszám, annál jobb a hang, de már annál ritkább és kisebb az előrelépés is.

Egy tucat ilyen sikeres kör után már annyira összeállt a rendszer, hogy baromi nehéz előrelépni vele. Viheti bárki a ház árú erősítőket, meg DAC-okat, mindegyik elvérzik, mint a leszúrt disznó, mert ezek már csak borítják a rendszer szinergiáját.

Viszont ez a játék baromi költséges, ezért van értelme a diy-nek. Ott a készülékeken belül el lehet végezni ezt a folyamatot. Minden változtatás a készülékekben egy új készüléket eredményez ugyanis ebből a szempontból. ;) És ez sokkal olcsóbb, mintha 20 különböző hangfalat, erősítőt, meg lejátszót megvennél és ezeket kombinálgatnád, amíg bele nem trafálsz.

Az egész folyamatban egy közismert evolúciós algoritmus fut le. Ebben is, meg a papírtölcsérbe szórt lisztes folyamatban is. Ennyi.

Akinek van esze, az intelligens módon ezt csinálja, aki meg nem, az vegye a nano vasat. Mert megérdemli. :lol:

Tudat alatt ők is ezt csinálják. A próbálkozások hozzák az eredményeiket, nem a hájpolt vackok.
Utólag ezt rákenik ezekre a drága s...rokra, hogy azét lett jó, ezzel nyugtatják magukat a sok elköltött lóvé miatt. :D

Persze ez a legnagyobb önámítás. Ha tényleg így lenne, akkor a hájpolt izékból összerakott cucc elsőre a világon a legeslegjobb lett volna, nem kellett volna 10 évig s...akodni rajta, hogy jól szóljon. A 10 év s...akodás hozta meg az eredményt ugyanis, olyan 95%-ban legalább.

Ha tudatosan csinálta volna ezt a hájpoló kolléga, akkor lehet, 1 év se kellett volna, meg hájpolt izék se kellettek volna...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 11:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Nyugi KD, mindenki érti...! :P
Azért ezekben semmi extra újdonság nincs, mindenki tudja és elismeri,
hogy rendszerben kell gondolkodni, nincs szent grál itt sem,
meg hogy próbálgatni kell, meg hogy nem a 0.00001% THD a tuti jó...
A drága irányok ajnározása meg nyilván egyfajta sznobizmust/vagy kereskedelmet is rejteget általában.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 11:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
KD mester írta:
Viheti bárki a ház árú erősítőket, meg DAC-okat, mindegyik elvérzik, mint a leszúrt disznó, mert ezek már csak borítják a rendszer szinergiáját.


Természetesen vannak olyan készülékek, ami beleillesztve "bármilyen rendszerbe" tudja azokat a dolgokat, amit a rendszer működése megkíván.
Én például kölcsön szoktam adni meghallgatásra az erősítőimet, amit persze közben elvisznek más helyekre...volt már az AN termékek forgalmazójánál is egyik darabom.
Arról a régi történetről nem is beszélve, amikor az 1992-es HES-en az előbb említett cég rendszerében volt a demózásom.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 12:12 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
HES 1992


Csatolmányok:
TwinServo_OTL_1992.JPG
TwinServo_OTL_1992.JPG [ 873.81 KiB | Megtekintve 57239 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 13:50 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Természetesen vannak olyan készülékek, ami beleillesztve "bármilyen rendszerbe" tudja azokat a dolgokat, amit a rendszer működése megkíván.


Ó, hát persze tunerman, álmodban, meg képzeletföldén biztos van ilyen.

De egy ilyen OTL egész biztosan nem olyan.... ;) A papír és a net meg mindent elbír...

Amit írtál, az csak ilyen tapasztalat hiányából fakadó, meg öntömjénezési célból írt, a tapasztalati valóságnak 180 fokban ellentmondó üres duma szerintem...

Sokféleképpen lehet értelmezni is: ha a rendszer működése annyit kíván meg csak, hogy valami hang kijöjjön belőle, azt ja, sok esetben teljesítheti, (de egy sokol rádió is teljesíti az ilyen követelményeket).

(Trabantba szerelve motor helyett elég esélytelen, hogy teljesítse a követelményeket. Márpedig a trabant is egy rendszer, te meg bármilyen rendszert írtál... :mrgreen: )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 14:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Nekem úgy tűnik, hogy ezzel az evolúciós elmélettel egyedül vagy az összes fórumtaggal szemben.
Nálam ha érkezett egy jobb erősítő, akkor az jobb volt, ha jött egy jobb hálózati kábel akkor az jobb volt.
Persze ehhez kell egy jó rendszer. Videoton erősítővel, meg HS280-as hangfallal tényleg meghatározhatatlan a végeredmény. Viszont egy jó rendszerben be szokott jönni a papírforma.
Azért ehhez ez is kell, hogy a tulajdonos, és a "vendég" készülék gazdája is elég tapasztalt legyen, és korrekten megmondja mit hallott. Csak egó mentesen lehet korrekt ítéleteket hozni a hangról.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.23. 14:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Nem, nem vagyok vele egyedül. Ehhez ugyanis csak valamennyi józan ész, meg logika kell. (A 4 lépéses evolúciós algoritmus megértéséhez nem kell sok ész).
Az meg azért a többségnek szerencsére van. És ezért értik is. ;) Hát aki meg nagyon hülye az nem érti... De hát arról már nem én tehetek.

És tudom azt is, hogy ez a fórum 80-90%-ának a gyakorlati tapasztalataival is teljesen összhangban van. ;)
Csak a mögötte lévő dolgokat mutattam meg. Hogy miért vannak ezek az általánosan tapasztalt "furcsa" jelenségek, amik nem is furcsák igazából...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.24. 17:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyébként meg azért nevezem a kísérletezést evolúciós algoritmusnak, mert ténylegesen az. ;)

Az evolúciós algoritmusokat ma már nagyon széles körben alkalmazzák a mérnöki gyakorlatban. Elsősorban számítógépeken futtatva. Rendkívül nehéz tervezési feladatokat lehet ezekkel megoldani. Olyan nehezeket, amikhez már kevés az emberi ész, vagy már sok ember együttes esze is kevés. Az ilyen nagyon sok változót tartalmazó, marha összetett problémákal terhes optimalizálási eljárásokat, optimumra tervezést evolúciós algoritmusokkal csinálják a mérnöki gyakorlatban...

A sima próba-szerencse módszer is evolúciós algoritmus. Konkrét neve is van: stochasztikus hegymászó algoritmus...

Szóval nekem nem "elméletem van". Ez nem egy elmélet. Annak elmélet, aki semmit nem ért belőle (pedig nem bonyolult), és azt hiszi, hogy én egy elméletet adtam itt elő. Hát már pedig ez nem elmélet, ez a működő, valóságban elterjedten használt gyakorlati optimalizációs eljárás. A természetben is ez működik. De gépeket, meg mindenféle rendszereket is lehet optimalizálni vele...

A sima próba-szerencse kísérletezés folyamatában is egy egyszerű evolúciós algoritmus lép fel.

Viszont, ha valaki ismeri az összetettebb, hatékonyabb evolúciós algoritmusokat, akkor magát a kísérletezés folyamatát is optimalizálhatja ezeknek a bevonásával. Az egészben valószínűségeket kell kezelni (van egy valamekkora valószínűsége, hogy a diy kütyünk jól fog szólni ugye).
Ha valaki ezeket az egyébként nem túl bonyolult dolgokat megérti, akkor tudni fogja, hogyan kell kísérletezni, hogy minél kevesebb lépésszámmal, minél jobb hangot tudjon összehozni....

A hifiben legfontosabb dolgot, a szinergiát sem lehet máshogy összehozni. A hájpolt, drága s...októl önmagában nem lesz szinergia. A nano vastól se lesz. A hifis gyogyósságoktól, hiedelmektől, képzelt szabályok alkalmazásától se lesz. ;)

Egyetlen dologtól lesz csak. A valóságban kipróbált létező rendszerek kipróbálás-kombinálás-kipróbálás lépései után áll majd elő...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.24. 17:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát, hogy jó hangja legyen az erősítőnek, pláne az egész rendszernek, az bizony kihívás. Pont egy olyan probléma, amire evolúciós algoritmust szokás alkalmazni.

Első lépésben el kell felejteni az összes hifis "szabályt" meg ilyen babonát, mert ezek csökkentik a kipróbálható "mintázatok" változatosságát (ezekből építünk rendszert) és ezáltal az evolúciós algoritmusunk hatékonyságát csökkentik.

Ha "kiganyéztuk" az agyunkból a sok baromságot, hiedelmet, (beleértve a saját előzetes hifis tapasztalatainkat is ;) ), akkor neki lehet állni a "tenyésztésnek".
Tervezés helyett "tenyésztünk". Kitenyésztjük az erősítőt, hogy jó hangja legyen. Ugyanígy kitenyészthetjük az egész rendszert is átfogóan. Attól lesz majd meg a szinergia. És attól fog q...a jól szólni a rendszer. És ehhez nem kell, hogy önmagukban "jó hangúak" legyenek az építőelemek. Ez is csak egy amolyan ésszerűnek látszó, de valójában cseppet sem ésszerű hiedelem.

A komponensekről egyébként sem tudjuk eldönteni, hogy jó hangúak e. Ez értelmezhetetlen ugyanis. Csak egy valamilyen rendszerbe, valahogyan beágyazva van valamilyen hatásuk. Önmagukban nincs semmilyen hangjuk. Más rendszerekbe, más pozíciókba beépítve meg tök más hatásuk van...

Az alkatrészeknek csak statisztikailag lehet "jó hangja". Hogy mittom én ez a tranzisztor az esetek 60%-ában a legjobb szokott lenni ezért ezt súlyozottan használjuk fel a kísérletekben a többi 5-10%-os tranzisztorral szemben. (ez már így ésszerű, hatékonyság növelő módszer például).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.24. 18:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Egy erositonek nem lehet se jo se rossz hangja, ugyanis egyaltalan nincs hangja :)
Ez a fajo igazsag ! ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.24. 20:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
mzperx1 írta:
Egy erositonek nem lehet se jo se rossz hangja, ugyanis egyaltalan nincs hangja :)
Ez a fajo igazsag ! ;)


Nem, ez a képzelt, ez csak a hit. Elméletileg nem lehet. Elméletben van ilyen..

Ezzel szemben a valóság, a fájó igazság pont az, hogy az erősítőnek nagyon is van hangja. ;)

Sőt, még a drótoknak is van ám...(meg az ellenállásoknak, a kondiknak, minden s...rnak).

(Tegye fel a kezét, aki mást tapasztalt... Szerintem ezen a fórumon 90% felett van ebben a kérdésben a konszenzus. Mindegyikünk ezt tapasztalta és ezt tapasztalja. ;) Másképp be se lépnénk az erősítős témába, mert minek. Az erősítőknek nincs hangja úgyse... )

Rejtés:
Látszik azért, amikor ezeket a témákat feszegetem, hogy az emberek agyába mennyire bele van égve az a korlátozó hitrendszer, az az irracionális, logikátlan, valósággal összeegyeztethetetlen, értelmetlen és felesleges idealizmus, amit szeretnek is kergetni.

És emiatt ennek a kergetése is pont olyan értelmetlen dolog, vagyis: irracionális, logikátlan, valósággal összeegyeztethetetlen, értelmetlen és felesleges. Pont emiatt nem jutnak el a működő, igazi megoldásokhoz... Persze könnyebb is a fotelben ülve, fejben délibábokat kergetni... A "valósághű hangvisszaadást", meg a "nincsenhangú" erősítőt... :lol:

Sajnos ezek csak képzeletföldén léteznek, mint a télapó, meg a medvedisznóember...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.24. 20:49 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
mzperx1 írta:
Egy erositonek nem lehet se jo se rossz hangja, ugyanis egyaltalan nincs hangja :)
Ez a fajo igazsag ! ;)

Dehogy nem, még brrummmoghat is ha elrontjuk. :lol:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.24. 21:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Brummogni tud a medvedisznóember is :lol: , mert félig medve, félig disznó, félig ember...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.25. 10:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
KD mester írta:
A kínaiakra nem lehet adni.
Az összes hamisat árul. Ha véletlenül valamelyik eredetit küld, legközelebb tuti, hogy az is hamisat küld már...

Sajnos az eddig bevált beszerzési forrásom is hamisat árul már. Legalább is ezt küldte ki Emersys-nek. Még szerencse, hogy nem "ipari" mennyiséget rendeltem tőle újra. Az lett volna igazi sz.pás.
Ráírtam, elküldtem azokat a képeket, amiket emersys csinált, azt írta, hogy különböző lotkód különböző jelölést jelent, és persze nem hamisat küldött... utána meg is kapta a fejmosását!

Most nem tudom, hogy sírjak, vagy nevessek... ha az előző 34 párt sikerült eredetin kiküldenie.
Na mindegy, ezentúl biztos, hogy abszolút senkinek nem vásárolok az ebay-en, tényleg könnyen hamisat küldhet mindegyik.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.25. 13:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Még szerencse, hogy nem rendeltem tőle, sejtettem, hogy hamis...
Mondtam hogy a kínai az olyan, hogyha véletlenül eredetit küld is (ami eszméletlen ritka), következő rendelésnél már az is hamisat fog küldeni. :twisted:

Ugyanígy jártam azzal, akitől a CDIL gyártmányú 2240-970-et vettem. Szándékosan hamis 2240/970-eket rendeltem, hogy kipróbáljam ezeket. Hát a CDIL gyártmányú eszméletlen jó lett. Rendeltem is belőle még újra, jóval többet.

A 3. rendelésnél viszont olyat küldött, amit az összes többi kínai árul 10-15Ft/db áron is. Úgyhogy rápacsáltam mert harmadszorra ilyet kaptam sokkal drágábban. (átállt erre mert ez a legolcsóbban beszerezhető). Ennek a hangja viszont nem lett jó az eddigi dolgaimba. Meg hát ha ez kellett volna, akkor vehettem volna ilyet sokkal olcsóbban is... Szóval az összes kínai ezt a fajtát árulja már, ezt a legolcsóbbat.
Vannak jó hangú koppincsok, de ez pont nem az sajnos...

Semmi ilyesmit nem szabad kínából rendelni. Ezek mindent hamisítanak. Szinte mindent elképesztően s...r minőségben ráadásul.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.25. 14:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
KD mester írta:
Ugyanígy jártam azzal, akitől a CDIL gyártmányú 2240-970-et vettem. Szándékosan hamis 2240/970-eket rendeltem, hogy kipróbáljam ezeket. Hát a CDIL gyártmányú eszméletlen jó lett. Rendeltem is belőle még újra, jóval többet.

Próba, szerencse... ;)
Viszont én nem hiszek az ilyen szerencsékben... :twisted:
Nekem jó lesz a Toshiba is. Rendeltem is újra még egy párat, hátha válogatni kell majd, stb.

Egy biztos: jól is tettem, hogy jól bespájzoltam még az eredeti alkatrészekből... Eladóm amúgy megígérte, hogy holnap utánanéz, van-e még olyan... (amiből nekem küldött)

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.25. 15:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát csak tudod ez jobb, mint a toshiba. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.25. 15:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Mármint LMK-ba áramgenerátornak?
Szerintem több tranzisztort is ki lehetne oda próbálni.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.25. 15:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Az LMK-ba nincs semmilyen áramgenerátor, már többször elmondtam...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.25. 15:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.20. 16:52
Hozzászólások: 5155
Ez a kisebb mértékű offset probléma, ami LMK-nál erőteljesen jelen van, nem igazán zavar.
2SB/2SD is megvan, és ha már sikerült eredetin kifogni, akkor fel is kell használni.

2SA/2SC-hez pedig megy a Toshiba, ha nem sikerül jobbat találni hozzá.

_________________
http://diyaudio.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.25. 15:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Mondom, hogy nincs benne áramgenerátor!

Hol láttál te abban áramgenerátort?

Azt Toto féle kapcsolás. :mrgreen: Azt se tudod, hogy mi van a kapcsolási rajzon, mi mit csinál benne...

(utólag látom kiszerkesztetted a hozzászólásból, amire most válaszoltam)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.25. 20:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.08. 19:28
Hozzászólások: 150
Tartózkodási hely: Paks
KD mester írta:
Brummogni tud a medvedisznóember is :lol: , mert félig medve, félig disznó, félig ember...

És ráadásul Al Gore szerint tényleg létezik:D

_________________
Fész


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.26. 14:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Pü-ben jött pár érdeklődés, hogy hol lehet olvasni az evolúciós, meg genetikus algoritmusokról, és hogy lehet ezekkel erősítőt fejleszteni?

Hát egyszerű google-> evolúciós algoritmus vagy genetikus algoritmus...

http://ait.iit.uni-miskolc.hu/~dudas/MIEAok/MIea8.PDF

Itt lentebb is említik, hogy probléma az, amikor az algoritmus lokális optimumba fut bele (összehangolt a rendszer. A millás vasakat lenyomja az erősítő benne, a tulaj azt hiszi, hogy "valamit" csinált). A lokális optimumnál is úgy tűnik, hogy az ember akármin változtat, már csak rontani tud. Így beleragad. A "nirvánák" között is vannak különbségek. Mindig lehet nagyobba és még nagyobba belefutni. Leragadni viszont ott kell, ahol már meg van elégedve az ember a hanggal.


http://www.cs.elte.hu/~zempleni/kornyik.pdf

A gyakorlati alkalmazás nagyon egyszerű. (Kérdés volt, hogy hogy lehet ezzel előerősítőt fejleszteni?)

3 db-ra szét kell szedni az előerősítőt. Bemeneti fokozat, feszültségerősítő fokozat, buffer fokozat.

Kell csinálni egy alapkártyát, amibe bedugaszolható ez a 3 kisebb kártya. A kisebb kártyákban cserélhetőek a félvezetők (vagy csövek), de még az ellenállások és kondik cserélhetősége is nagyon erősen javasolt.

Több féle ilyen cserélhető VAS, meg bemeneti, meg buffer kapcsolást készíthetünk. Ezek cserélhető alkatrészekkel rendelkeznek. Ilyen kis bélyegméretű foglalatos panelecskék. Így mind a kapcsolást tudjuk változtatni, mind az alkatrészeket.

Ezek lesznek az algoritmusunk alapobjektumai amikkel dolgozik majd (egy konkrét kapcsolás egy konkrét alkatrészbázissal egy egyed, az összes, meg a populáció). A fejlődés nem lesz folyamatos. Váratlanul jön, ugrásszerű lépcsőkben...



Ja, van olyan előerősítő, amibe nincs külön kimeneti buffer fokozat, ott a 3. kártya csak egy drótot fog ugye tartalmazni...

Aztán van olyan előerősítő, amiben van servo. Ott szükség lesz egy 4. kártyára. Cserébe nem lesz ki és bemenet csatoló kondi, amivel nem kell szórakozni az alaplapon... (azok egyfajta külön evolválandó blokkot képviselnek az alaplapon).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.26. 15:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Még könyv is van, jó sok pl:

http://www.alexandra.hu/scripts/cgi/web ... =kategoria


Mondjuk keresés közben más könyveket is beajánlott a kereső: :lol:

http://www.alexandra.hu/scripts/cgi/web ... vettek_meg


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.26. 20:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.07.17. 08:58
Hozzászólások: 490
Tartózkodási hely: Maglód
Őőő a második különösen fontos a fejlesztés szempontjából.... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.26. 22:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
A számítógépeken futó erősítőfejlesztés mikor kerül sorra? ;)
Mivel ezen a területen lehet néhány évtized hátrányunk...
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.26. 23:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Szerintem már régen működik. Anno vagy 30 éve Sípos Gy írta, hogy a nagy gyárak (akkor még voltak) igenis mérték pl. a hőtranzies torzítást. Csak nem publikálták.
A számítógép meg csak egy gép.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.26. 23:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
tunerman írta:
A számítógépeken futó erősítőfejlesztés mikor kerül sorra? ;)
Mivel ezen a területen lehet néhány évtized hátrányunk...
Üdv: TJ.


Már elég régen sorra került. 10 éve ezen a fórumon is már szinte mindenki számítógépen fejleszti az erősítőt. (elődfórum+ez az kb 10 év).

Egy stádiumig jó is számítógépen fejleszteni. De utána meg kell építeni a számítógépen fejlesztett dolgokat és a valóságban kell a finomításokat elvégezni. Sajna a hangra történő evolúciót nem tudjuk megcsinálni a géppel, mert ahhoz vissza kéne neki csatolni valahogy, hogy jó e a hangja a cuccnak, vagy nem... Ezért ezt kénytelenek vagyunk materiális szinten lefuttatni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.26. 23:41 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Van pl a Tinában is olyan funkció, hogy jellel szimulálsz (pl egy wav file). Hogy az áramkörnek a amplitúdó vagy fázisviszonyokra milyen hatással van még csak hihetö is, hogy megjelenik a kimenö jelben, de az alkatrészek hangját szeintem nem tudja modellezni. Még a tranzisztorokét se, pedig azok eléggé markánsan meghallatszanak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.27. 23:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Durva leszek, előre is elnézést kérek. B...d meg Tina-t. Jó dolog a szimuláció, csak semmi értelme 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.28. 08:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
FordPrefect írta:
Durva leszek, előre is elnézést kérek. B...d meg Tina-t. Jó dolog a szimuláció, csak semmi értelme 8-)

Ebben maximálisan egyetértünk. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.28. 10:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Jómagam két dologra használom a Tinát, egyenáramú áramkörvizsgálatra, meg szűrő tagok bode diagramjának rajzolgatására. Erre jó. Amúgy van jó pár hiba benne. Egyszerű dolgokat is le tud szimulálni hibásan (opa-k esetén tapasztaltam).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.28. 11:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
FordPrefect írta:
Durva leszek, előre is elnézést kérek. B...d meg Tina-t. Jó dolog a szimuláció, csak semmi értelme 8-)


Mint minden sarkos véleménynek, ennek is meglehetősen kevés az igazságtartalma....

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.28. 14:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
Speciel én kifejezetten örülök neki hogy nem kell kopmplex, frekvenciafüggő hálozatnak számológéppel, papíron nekiesni. :) Arra kell használni amire való, nem kell többet várni a szimulátoroktól.

A másik dolog, ha tudnánk mondjuk pl. spektumanalizátorral kimutatható korrelációt találni az alkatrész-csere meg a speltrum változásában, abból nem tudnánk megmondani hogy ez auditíve hogy jelentkezik majd. Ebből a szempontból még mindig a fül/agy a legjobb műszer.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.28. 16:38 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Sajnos nem a fül a legjobb műszer. Hanem az agy...
Amint az emóció ki van kapcsolva teszteléskor, elég zsengévé válik a fülünk... ezért nem érnek hajítófát sem a kettős vaktesztek...
Be kellene látni, hogy az emóció átvitelének pontossága (amitől végül is nagyban függ megelégedettségi szintünk) még nincs leírva műszakilag -de ez nem jelenti azt, hogy nem lehetséges, csak még egy kicsit várni kell rá...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.28. 17:47 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
Hát igen, a zenehallgatás elsősorban az érzelmeket ébreszti fel az emberekben...persze lehet, hogy ez általánosságban nem mindenkire érvényes.
Ami pedig a számítógépeken futó softveres erősítő fejlesztő progikat illeti - a programozó tudása nem elégséges a magasabb szintekhez, valaki csak tolja a szekerét...a kérdés az, hogy mennyi az ő fejében felhalmozott tudás. Attól, hogy valaki ismeri az ABC-s könyvet, verset még nem tud írní.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.28. 18:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
Azert abban szerintem megegyezhetunk, hogy a szimulatorok az erosito aramkorok mukodesenek (pl.munkapontok, szurohalozatok, visszacsatolasok) ellenorzesere kivaloan megfelelnek. Az ezutani hang alapu tovabbfejlesztes termeszetesen meg nem megoldott, de ezek a programok nem is erre lettek kitalalva. A legfontosabb szerintem, hogy kulonosen a felvezetokhoz (vagy akar csovakhez) jo modellekkel rendelkezzunk. Ezek beszerzese (esetleg elkeszitese) lehet problemas.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.12.28. 18:19 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Akit nem érzelmileg fog meg a hallgatott zene, az vajon miért hallgat zenét? :oops:

A szimulátorok durva hibákat képesek kimutatni, vagy függvényeket prognosztizálni, de a hangminőség "fejlesztéséhez" nem lehet használni, mert ahhoz azt is tudni kellene, hogy mi az a mérhető tulajdonság, ami egyértelműen hozzárendelhető a hangminőség javításához. Van olyan szimulátor program, ami különbségi frekvencia torzítást tud predesztinálni ? (difference frequency distortion)
Az azért érdekelne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 237 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 45 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség