audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 08:36

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 225 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.28. 16:26 
Online
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
KD mester írta:
... Az meg, hogy rosszabb a hangja, egy nagy marhaság. Azért, mert nincs lába, azért nem rosszabb a hangja. Nekem semmi bajom nincs velük.

Melyiknek, melyiknél :) A félvezetőknél sem mindegy a tipus, gyártó ...... akkor itt?

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.28. 17:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Én nem értek azzal egyet, hogy hangra feltétlenül pozitív hatása van a magasabb működési hőmérsékletnek. Van, amikor bemelegedés után sokkal rosszabb lesz a hang, mint hidegen. Ez konstrukció, kapcsolás és félvezetőfüggő. A legjobb, ha ennek nincs hatása a hangra. Ahol van az egy gyenge konstrukció. Legalábbis semmiképpen nem tartom előnyösnek. Nem szeretek arra várni, hogy normális legyen a hang. ;)

A másik dolog, hogy ebbe TO220-as tokozásúak az eredeti végtranyók is. Csak +-24V a tápfesz, a 300 mA nyugalmi árammal sem lesz számottevő melegedés. A sors fintora, hogy ami jól szól benne (BD243C és BD244C), az is TO220 tokozású. Az MJL nem biztos, hogy ebbe való. De persze mindenki úgy b...ssza el, ahogy akarja, csak azt ne kérje hogy én is az ő "elképzelése" szerint rontsam el az erősítőt.

A hűtőborda hőmérséklete igenis változó, mégpedig a kivezérléstől és a bekapcsolás után eltelt időtől erősen függ, ugyanis ez egy AB-osztályú erősítő. A nagy jelű fokozat tranzisztorai erősen melegszenek, így azt igény szerint a hűtőfelület megválasztásával is egy magas (és legalább álladó) hőmérsékletre lehet hozni. Legegyszerűbben úgy, hogy egyáltalán nincs + hűtőfelület, csak a tok saját hűtőfelülete. Ha nincsenek bordára csavarva, ezek legalább másodpercek alatt elérik az állandó üzemi hőmérsékletüket.... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.28. 17:17 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Ha jó áron tud valaki Ottala nyákot, lehet hogy összedobnék egy párt. Van néhány békebeli időkben gyártott TE1819-TE1820 párom, ez elég jó hangú tranyópár


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.28. 18:04 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 00:57
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest-Szentendre
KD mester írta:
Az MJL nem biztos, hogy ebbe való. De persze mindenki úgy b...ssza el, ahogy akarja, csak azt ne kérje hogy én is az ő "elképzelése" szerint rontsam el az erősítőt.

Miért kell mindjárt a b..szast emlegetni mikor még a pákához sem nyúlt az ember?
Megkérdeztem az ajánlott tranyó típust ill. közöltem egy tényt, de nem kértelek meg, hogy tervezz inkább másik panelt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.28. 21:38 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
Idézet:
óriási szívás ezt az alkotos nyákot úgy beszerelni, hogy a nyugalmi áram stabilitásáért felelős tranyó is rajta legyen

Az a bizonyos tranyó abszolút rá van tervezve a bordára, csak Cirokl eltért a tervektől. Méghozzá szépen középen van, ahol a legoptimálisabb a "hőérzete". Csatoltam képeket, amin példákat próbáltam szemléltetni.

Abban egyáltalán nem vagyok biztos, hogy ez egy olyan erősítő, aminek célszerű lenne kis panelt csinálni. Sok a hűteni való tranyó, és nagyon sok a meleg. Kimondottan hibának látom, ha nincsenek kellően "szétszórva" a félvezetők a bordán. Azon persze lehet lamentálni, hogy az a jobb ha külön hőcsoportokat hozunk létre, és az időre bízzuk az "összemelegedést", vagy inkább direkt kialakítjuk a "hőcsatolást", így tetszik-nem teszik viszonylag gyorsan, és nagyon korrektül beáll az egyensúly. Én ez utóbbira szavazok, de tiszteletben tartok minden más nézetet is.

Itt most témaidegen, de én is terveztem már olyan kivitelt, ahol nincs minden egy bordán. Ez pl az AEM600, amiről szintén csatoltam Alkotós koncepciót. Büszke vagyok rá, nagyon ígéretesre sikerült (erről is két két).


Csatolmányok:
AEM600-Alkotó-terv.jpg
AEM600-Alkotó-terv.jpg [ 84.43 KiB | Megtekintve 47170 alkalommal. ]
AEM600-Alkotó-prototípus.jpg
AEM600-Alkotó-prototípus.jpg [ 154.69 KiB | Megtekintve 47170 alkalommal. ]
hűtés2-butítva.jpg
hűtés2-butítva.jpg [ 72.78 KiB | Megtekintve 47170 alkalommal. ]
hűtés1-butítva.jpg
hűtés1-butítva.jpg [ 81.49 KiB | Megtekintve 47170 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.28. 21:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
efGyuri írta:
KD mester írta:
Az MJL nem biztos, hogy ebbe való. De persze mindenki úgy b...ssza el, ahogy akarja, csak azt ne kérje hogy én is az ő "elképzelése" szerint rontsam el az erősítőt.

Miért kell mindjárt a b..szast emlegetni mikor még a pákához sem nyúlt az ember?
Megkérdeztem az ajánlott tranyó típust ill. közöltem egy tényt, de nem kértelek meg, hogy tervezz inkább másik panelt.


Ki mondta, hogy te rólad volt szó? :mrgreen: Én csak azt írtam, hogy mindenki azt csinál, amit akar, mindenki úgy kókányolja el az eredeti kapcsolást, ahogy akarja. Én viszont nem tudom figyelembe venni egy nyákkal mindenki egyéni szeszélyeit. Olyat tervezek, ami viszonylag praktikus, az után építőknek megfelelő lehet....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.28. 21:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Abban egyáltalán nem vagyok biztos, hogy ez egy olyan erősítő, aminek célszerű lenne kis panelt csinálni. Sok a hűteni való tranyó, és nagyon sok a meleg. Kimondottan hibának látom, ha nincsenek kellően "szétszórva" a félvezetők a bordán. Azon persze lehet lamentálni, hogy az a jobb ha külön hőcsoportokat hozunk létre, és az időre bízzuk az "összemelegedést", vagy inkább direkt kialakítjuk a "hőcsatolást", így tetszik-nem teszik viszonylag gyorsan, és nagyon korrektül beáll az egyensúly. Én ez utóbbira szavazok, de tiszteletben tartok minden más nézetet is.


Akárhogy próbálkozol nem kezdem újra azt a hülye vitát. Nem ezen áll, vagy bukik, hogy hova szreled azokat a vackokat. Azt, hogy én hogy csinálom, azt szerintem bízd rám. Úgyis úgy fogom csinálni, ahhogy én akarom. CIROKL meg csak nem szerelte fel a hűtőbordára a tranyót. Nem is tudom, hogy milyen nehézségbe is ütközhetett. :mrgreen:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2011.06.28. 21:57-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.28. 21:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
Idézet:
Abszolút de nem idevaló...

Egyetértek. De esetleg adhat ötleteket valakinek, mert itt is-ott is sok a félvezető.
Kíváncsian várom a tervedet. Eszembe sem jutna lebeszélni bármiről, hiszen csak a töprengés/tervezés viszi előrébb a dolgokat. (De véleményem azért lehet. A B5-nél már egyszer tárgyaltunk erről, és ott is abban maradtunk, mindenki járja a saját útját.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.29. 20:53 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
A hűtőborda az nem árt ha nagy (akkor már a nyák se baj ha nagyobb) ,szépen bemelegszik egy fél óra alatt , csak annyira hogy az előlapon lévő fogantyút se igen lehetett markolászni hát még az oldalát......


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.30. 08:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
A Mark-Levinson milyen dual tranyót használ a bemeneten? Nem tudom beazonosítani.

http://elektrotanya.com/mark-levinson_2 ... nload.html

(Letöltés: várni kell pár mp-et és jobb oldalt alul "get manual")


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.30. 09:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
LM 394 , szerintem. (túl nagy választék egyébként nincs főleg fémtokos kivitelben).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.30. 09:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Hát ahogy nézem ez sem egy könnyen beszerezhető darab.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.30. 09:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Off: Nekem van egy elvileg Mark Levinson által tervezett, jóval frissebb kapcsolásom. Ezt jelenleg is gyártják:


Csatolmányok:
Cello_Encore_pwr_sch23.pdf [22.58 KiB]
821 alkalommal.
Cello_Encore_pwr_sch22.pdf [241.51 KiB]
763 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.30. 21:46 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Napokig kotortam, de megtaláltam a PH BCY88 tranyóimat, vagy 20 éves, igy már főleg érdekelne egy pár nyák


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.06.30. 23:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ha megterveztem a dual tranyós nyákot, akkor majd tudok küldeni neked is, de akár kész végfokokat is. Tesztelésre építek egy párat, ha meguntam őket, akkor majd megválok tőlük....

A nyákot is majd csak akkor teszem közzé, ha már szól és hozza, ami elvárható tőle. Tehát nem lehet rosszabb hangra sem, mint az előző oldalon a fényképen látható példány. Azt a szintet hoznia kell. Akkor számít jónak a nyák is. Most hétvégén viszont előfokot fejlesztek és a lambda3 nevű erősítőnek tervezek egy végleges, moduláris kivitelű nyákot. Ez most fontosabb, de még a héten megpróbálom összehozni az ottala nyákot és ha minden jól megy, akkor talán már a jövő hétvégén szólni fog.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.01. 09:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
A BCY olcsó kiváltására mit szóltok a BC847BS-hez igaz ez smd, de a lomexben 6,70 Ft + tréfa.


Csatolmányok:
bc847bs.pdf [49.47 KiB]
632 alkalommal.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.01. 09:45 
Online
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
Szerintem hagyjuk meg a nyák (vagy ha van más versenyző is nyákok) tervezőjének, hogy megválassza a félvezető készletet. Ha már megvan abba az irányba kellene gondolkodnunk, hogy ebből vásároljunk közösen jelentősebb mennyiséget válogatáshoz.

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.01. 10:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
mayky írta:
A BCY olcsó kiváltására mit szóltok a BC847BS-hez igaz ez smd, de a lomexben 6,70 Ft + tréfa.



Kb akkora, mint egy kisebb fajta hangya, az a leg kisebb féle. :mrgreen: Pont 6 lába van ennek is. Nagyon nagy szívás beültetni. És sajnos igen gyengén szerepelt azokban az erősítőkben, amit próbáltam (NXP gyártmányú). Egyszerűen sokkal rosszabb volt, mint a Philips BC547, ami elvileg ugyanez kéne, hogy legyen.

Viszont én nem az ottalába próbáltam bele, hanem egy visszacsatolás nélküli erősítő bemeneti fokozatába. De egyszerűen sokkal rosszabb volt vele a hang, mint két BC547-el. A fene se érti. Az ONS SMD tranyói meg tök ugyanolyanok hangra, mint a lábas kivitelűek az NXP meg valami katasztrófálisan s...r....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.01. 10:30 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyébként nem tudom, hogy mi a francnak kell variálni a félvezetőkkel. BD139-140 van, csak jobb fajtát kell beszerezni, a BD243C és BD244C tökéletes helyettesítője az eredeti végtranyónak. Marha jó hangra is, nem csak az otalába. Dual tranyója meg van a haveromnak 100 darab legalább. Ahhoz, hogy valamit ki lehessen helyettesíteni, ahhoz sajnos meg kell hallgatni az eredetihez képest. Ami még nagyobb szívás, hogy a BD139-140-ből rengeteg féle gyártmány van az egészen jótól az teljesen használhatatlan kínaiig minden. Gyártják vagy 20-an és abszolút nem ugyanaz van a tokban. Minden gyártóé más és más. Amiket próbáltam az erősítőimbe azoknál mindig nagyon durva hangzásbeli eltérést okozott az ilyen vagy olyan gyártmány. Mikor után építettem a supramplit, akkor azon állt, vagy bukott, hogy milyen BD139-140 került bele. 2 félét találtam, amivel marha jó volt.

Szóval nem így működik a dolog, hogy bemegyek a boltba, veszek valami alkatrészt, után építem a cuccot kapcsolási rajzról, aztán az jó is lesz. Ez semmilyen erősítőnél nem így működik, ha egy bizonyos minőségi szintet kell elérni és más cél is van azon kívül, hogy csak simán szóljon valahogy.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.01. 20:14 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.07.01. 20:08
Hozzászólások: 383
Meg kéne valakinek hallgatni MJE15030 al pl, vagy valami hasonlóval. Aztán közzétenni, hogy mit hallott. Nekem azok szimpatikusabbak, de ha itt mindenki a BD ket ajánlja ,akkor nincs mit tenni :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.01. 20:22 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
Szóval nem így működik a dolog, hogy bemegyek a boltba, veszek valami alkatrészt, után építem a cuccot kapcsolási rajzról, aztán az jó is lesz. Ez semmilyen erősítőnél nem így működik, ha egy bizonyos minőségi szintet kell elérni és más cél is van azon kívül, hogy csak simán szóljon valahogy.[/quote]


Sajnos....ja.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.03. 09:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Sziasztok !

Most kéne akkor kis okosság ...

Összeraktam az Otalát - persze sikerült ismét elqrnom a panelt de legalább most hamar megtaláltam.

Sajna attól még van valami gáz - az R13 közepén megvan pont a 4 mA , viszont az R20 T9 találkozásnál gáz van mert csak 3,4 mA -ig tudom feltekerni és elvileg 20-nak kéne lenni és az R25nél pedig 20 mA helyett csak 400 mikroA van.

Ha a végét ráteszem elvileg menne a dolog de a kimeneten 16 volt fesz van !

Ha ráteszem a 8 ohm müterhet akkor meg 2-3 ampert vesz fel az durva.

Szóval egyenlőre szét van csúszva ....

Ha tudtok vmi ötletet várom !

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 09:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Szerintem tegyél fel egy két képet. Hátha van még elkötés.
Lehet, hogy már most elszállt egy-két tranyó ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 09:37 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Hát a bánat tudja ....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 09:42 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
psuser írta:
Ha a végét ráteszem elvileg menne a dolog de a kimeneten 16 volt fesz van !

Ha ráteszem a 8 ohm müterhet akkor meg 2-3 ampert vesz fel az durva.

Szóval egyenlőre szét van csúszva ....

Ha tudtok vmi ötletet várom !

PS


Hát 16V-nál a 8ohmos terhelés éppen 2A-t jelent, tehát ez rendben. A vége ebből következően szinte biztosan rendben van. A meghajtóban kell lennie valami elkötésnek.
Tessék előről hátra, majd hátulró előre is végigvizsgálni mindent!!!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 10:43 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
sajti írta:
Hát 16V-nál a 8ohmos terhelés éppen 2A-t jelent, tehát ez rendben. A vége ebből következően szinte biztosan rendben van. Sajti

Az OHM törvény az rendben van, de a végfok nincs. Ha 16V van a kimeneten, akkor egyáltalán nem biztos, hogy minden végtranyó jó. Minimum egy mérést megér.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 10:50 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Alkotó írta:
sajti írta:
Hát 16V-nál a 8ohmos terhelés éppen 2A-t jelent, tehát ez rendben. A vége ebből következően szinte biztosan rendben van. Sajti

Az OHM törvény az rendben van, de a végfok nincs. Ha 16V van a kimeneten, akkor egyáltalán nem biztos, hogy minden végtranyó jó. Minimum egy mérést megér.


Szerintem azért van rendben a végfok, mert szerintem nem 16V a táp. Ha valamelyik végtranyó, vagy meghajtó meghal, akkor kiakad a cucc a tápra, de nemigen áll meg a tápok között valahol...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 13:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Szerintem sem alkatrész hiba van - mert szimmetrikusan megy a vége is külön , meg az eleje is külön - csak együtt van gond - de az is lehet , hogy a tápom ( labor ) ver át , már volt rá példa.

De az az áram dolog a R20-T9-nél az gáz.

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 20:17 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Na ismét noszogattam a témát - elvileg megy rendesen , szépen szabályozható az áramfelvétele , DE a kimeneten a műterhelés nélkül -13,x volt van de csak akkor ha az első fokozat is megkapja a tápfeszét.

Ha viszont ráteszem a 8 ohm terhelést akkor elbillen és 16 volt körül lesz a kimeneten , borul a szimmetrikus áramfelvétel.

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.04. 20:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Tehát -13 V-ból terhelésre + 16 V lesz ?
A két tápfesz földjeit összekötötted ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 07:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Persze.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 10:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
A CIROKL féle rajzon a bekeretezett részeket ha különveszem tehát t7-t8-t9-t10 -tól ( tehát nem kap vezérlést bementi dual tranyós részről ) akkor semmi gond nincs igaz áramfelvétel sincs szinte - de ha ráteszem az első fokozatot akkor borul a világ - ahogy viszem LE az áramot nő a kimeneten a fesz - ha viszem FEL akkor csökken de -13 volt körül marad .

Azt nem írtam eddig, hogy nincs külön tápom a bementi részhez csak egyről megy a dolog - LEHET ez a bibi forrása ???

A pozitív oldalon nagyon melexik a végtranyó ez sem normális :(((( mert a többi szinte hideg( de ez is csak ha rajta van az első fokozat ).

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.05. 12:17 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
psuser írta:
A pozitív oldalon nagyon melexik a végtranyó ez sem normális :(((( mert a többi szinte hideg( de ez is csak ha rajta van az első fokozat ).
PS


Terhelve? Mert ha igen, akkor normális.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 12:53 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
Elkészítettem a saját terveim módosítását is, az itt felmerült kombinációkhoz.
A 4.1 változatnál, a T1-T2 és T4-T5 szembe fordult, akár össze is ragaszhatóak, vagy más módon "tömbösíthetőek. Ennek valós értelmét én nem látom, mert itt semmiféle hőegyensúlyt felborító hatás nincs, hiszen ezek nem melegszenek egyáltalán, csak a környezetük melegíti őket, viszont az meg totálisan egyenletesen.
A 4.2 változatnál, az említett tranyókat, az ikertokos változataikra cseréltem. Ezzel kapcsolatban van egy kicsi dilemmám, mert a katalógus oldal alapján ellentmondásos, hogy alulnézet, vagy felülnézetben ábrázolták-e a tokozást, illetve a nézeti képeken sem egyértelmű a lábkiosztás. Mindenesetre szerintem így van jól, de ha majd lesz nekem is a kezemben ilyen alkatrész, akkor meg is fogom mérni.
(Megjegyzem, a 4.1-be is bele lehet tenni a BCY-okat, ha egy kicsit kitekerjük a lábát -tényleg nem kell durván, csak kettőt átfordítani a szemközti oldalra-)
Természetesen itt is alkalmazhatunk egy nagy sík bordát, amire szépen kifekszenek a tranyók. Vagy számos egyéb hőelvezetési módszert, akár "L" profilosat is.
Aki esetleg kedvet kap ehhez a fajta megközelítéshez, annak az említett panelok nálam elérhetőek.


Csatolmányok:
OTTALA erősítő-4.2.lay.jpg
OTTALA erősítő-4.2.lay.jpg [ 243.99 KiB | Megtekintve 46778 alkalommal. ]
OTTALA erősítő-4.1.lay.jpg
OTTALA erősítő-4.1.lay.jpg [ 244.09 KiB | Megtekintve 46778 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 13:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
A Sprint layout file(ok) nem publikus(ak) ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 14:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
mayky írta:
A Sprint layout file(ok) nem publikus(ak) ?

Természetesen nem. A szerkeszthető munkafájlok sehol sem publikusak.
De ha valaki maga akar panelt készíteni, akkor ahhoz tudok bármilyen "kép"-et adni, célszerűen PDF formátumban. Ez tetszőleges felbontású lehet, normál vagy inverz nézet is lehet, és bármelyik oldal felőli nézetben készülhet.
Ezen kívül az alkatrészoldali feliratot is tudom adni, hasonló formátumban és feltételekkel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 14:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Alkotó írta:
.....A szerkeszthető munkafájlok sehol sem publikusak.


https://labitat.dk/wiki/File:Sprint-lay ... x_v1.0.lay
http://www.wimdehaan.nl/downloads/nishi ... drev2a.lay
stb. stb.

De igazán ha ennyire nem publikus, akkor szerintem a fenti képeket sem kellene feltenned, mert néhány órai munkával át lehet kopírozni a sprint layout-ba. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 14:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
A szerkeszthető munkafájlok sehol sem publikusak.


Nálam például mindig publikusak. Az Ottala nyákot szerkeszthető lay formátumban is odaadom majd a fórum tagjainak. Csak kérni kell. Persze még nem készült el, de majd meglesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 14:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Ugye ez azért jó, mert ha az ember nem tud épp olyan alkatrészt beszerezni, akkor könnyen módosítani tudja a nyákot az aktuális alkatrészhez és nem kell belegányolni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 15:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
Ezt én helytelennek tartom, esetleg "a kivétel erősíti a szabályt" alapon elfogadható!
De hogy a dolog logikailag teljesen rendben legyen, akkor átfogalmazom kicsit: Értelmes terveket készítő értelmes tervezők, nem adják ki a kezükből az alaptervet. (Ebből azért nem következik, hogy én is értelmes lennék, illetve akik mégis megteszik, azok ne lennének azok.)
Így is túl sok visszaélésre van lehetőség, amikről bőséggel tudnék mesélni. Pl. van olyan tervem, amit konkrétan gyártanak szériában, és engem meg se kerestek. Simán átrajzolták a panelomat (hogy meg legyen a furatfájl is hozzá), amire változtatás nélkül szitázzák az én alkatrészoldali feliratomat (erről ismertem meg). Csak az "Alkotó" logót vették le róla.
Egyébként azt hiszem, nem gazdaságos ma már otthon panelt gyártani, mert a direkt ezzel foglalkozókkal nehéz a versenyt felvenni. Tulajdonképpen mikor panelt kínálok, akkor ennek a folyamatnak a szervezését vállalom át, hiszen a panelt én nem is látom, egyből a címzettnek küldi a gyártó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 15:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ilyen panelos visszaélés velem is történt, bár az nem volt ennyire komoly. Marha idegesítő tud lenni az ilyen, de nem lehet ellene mit tenni. Bármilyen formátumba is felteheted, gond nélkül le tudja másolni akárki. Még egy több méterről készült éles fényképről is tökéletes másolatot lehet csinálni egy nyákról. Nem kell hozzá semmi több, csak a sprint, meg egy fényképezőgép. A fényképet meg simán be lehet tenni a sprintbe, méretre lehet állítani. Még az se baj, ha el van forgatva kicsit, mindent meg lehet oldani. 1 óra alatt kényelmesen át lehet rajzolni a fényképről...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 15:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
mayky írta:
...és nem kell belegányolni.

Azért nem kell belegányolni, mert az alkatrészek elférnek és beszerezhetőek.
Most már nagyon elcsúsztunk ebbe a témaidegen irányba. Javaslom zárjuk ezt le. Én így gondolom, más esetleg másként, ettől kerek a világ.
Az eredeti ajánlatom most is áll (akár panel, akár dokumentáció szinten)!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 18:54 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Gyönyörű munka ez a nyák, nagyon korrekt, de annyi gond van csak vele, hogy nehéz beszerelni. Egy L-idomos nyákkal sokkal kevesebbet kell bíbelődni, könnyen beépíthető. Ez viszont kicsit specializált beépíthetőségű. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.06. 20:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
Maximálisan egyetértek, valóban specifikus a szerelés.
De ha van bármilyen sík felületünk (ami azért általában szokott lenni), akkor nagyon praktikusan, és még inkább hatékonyan tudjuk a keletkezett hőt "kivezetni" az erősítőnkből. Elsősorban azért mert viszonylag nagy felületen helyezkednek el a "hőforrások", másodsorban pedig nincs közdarab, ami lassítja a hővezetést. A hőkompenzációt érzékelő félvezető is éppen középen van, jól tudja követni a melegedést.
A sok kiviteli lehetőség mellett, talán az a legpraktikusabb, ha a félvezetőket nem közvetlenül kötjük a panelhoz, hanem pl. nyákcsatlakozó tüskékkel. Ennek az lesz az eredménye, hogy akár egyetlen tranzisztort is tudunk cserélni, a többi bolygatása nélkül. Nagyjából lerajzoltam, amit mellékeltem is. Rajz közben jutott eszembe, hogy még elegánsabb a dolog (esztétikailag), ha a nyáktüskéket elhajlítjuk, mert akkor messzebb tehetjük a félvezetőinket, amiknek nem kell a lábait kitekergetni. (Talán ezt is lerajzolom, csak a meglévő rajzok mind a réges-régi tervhez illenek, ezért teljesen elölről kéne kezdeni. De végül is megoldható, csak kell hozzá néhány óra bíbelődés.)


Csatolmányok:
lehetőség.jpg
lehetőség.jpg [ 91.02 KiB | Megtekintve 46373 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.07. 10:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Az Accuphase-nél ezt így oldották meg.


Csatolmányok:
Accuphase-E-213.jpg
Accuphase-E-213.jpg [ 147.74 KiB | Megtekintve 46328 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.07. 13:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 20:21
Hozzászólások: 89
Ez egy másik kapcsolás lehet, de ennek ellenére látok párhuzamot az ő gondolatuk és az enyém között. Ez jelent nekem egy kis büszkeségre okot, hiszen a "nagyok" is hasonlóan gondolkoztak mint én, pedig nem beszéltünk össze.
A kétoldalas nyákkal kivitelezhető, felső forrasztási "szigetek" a hűtendő tranyólábaknál, a legelső gondolataim között szerepelt, csak a kétoldalas panel nehézkes otthoni gyártásban. Ezért került elő a tüske, majd a hajlított tüske.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.07. 14:25 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
Az Ec-nél'75-ben meg így......
(A végén még felfedezhetitek milyen volt az eredeti , bár úgy látom nem nagyon érdekel senkit ,szeretitek feltalálni a melegvizet :D .)


Csatolmányok:
EC 25W..jpg
EC 25W..jpg [ 75.61 KiB | Megtekintve 46296 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.07. 14:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
:))))))))))))))))


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.07. 15:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
fpalotas írta:
Az Ec-nél'75-ben meg így......
(A végén még felfedezhetitek milyen volt az eredeti , bár úgy látom nem nagyon érdekel senkit ,szeretitek feltalálni a melegvizet :D .)

Hát az eredeti nyák nem valami szép.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Otala erősítők
HozzászólásElküldve: 2011.07.12. 18:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Elkészültem az Ottala nyáktervével. (Rendkívül nagy szívás volt ennek nyákot tervezni, és nagyon sok meló volt. Alábecsültem egy kicsit a nehézségét :evil: ).

Ez az elképzelésem. Még nem néztem át teljesen, szóval ha hibát láttok, akkor legyetek szívesek jelezzétek. Csak jövő hét végén fog szólni, szóval csúszok vele minden képen, de most már megcsinálom. Elég kicsi lett: 80x100 mm-es méretűre sikerült összezsúfolni. Ez azért fontos, mert egy szabványos méretű (pl: 160x100, 320x200), vagy nagyobb nyák feldarabolásával elkészíthetjük a paneleket. (Nem marad hulladék :mrgreen: ).


Csatolmányok:
Ottala.PNG
Ottala.PNG [ 35.97 KiB | Megtekintve 46196 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 225 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: feket663 valamint 54 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség