audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.02. 16:41

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1268 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 22, 23, 24, 25, 26
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.12. 21:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
sajti írta:
Megszólalt a legújabb verzió.
Csatolmány:
IMG_0565.jpg

Változtatások:
- 330uF-os szűrőkondi a feszültségerősítő fokozatnak, 3.3uF-os Wima MKP-vel áthidalva
- TTC011/TTA006 meghajtók
- AMTRANS AMRT ellenállások, kivéve a visszacsatolás osztóját, az maradt DALE RN
- első fokozat áramgenerátorai kéttranzisztoros visszacsatolt típusúra cserélve
- a komplett hangszóróvédelem a panelre építve

Most majd jön némi járatás, aztán kiderül, milyen...
Van már eredmény?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.13. 09:48 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
shany írta:
sajti írta:
Megszólalt a legújabb verzió.
Csatolmány:
IMG_0565.jpg

Változtatások:
- 330uF-os szűrőkondi a feszültségerősítő fokozatnak, 3.3uF-os Wima MKP-vel áthidalva
- TTC011/TTA006 meghajtók
- AMTRANS AMRT ellenállások, kivéve a visszacsatolás osztóját, az maradt DALE RN
- első fokozat áramgenerátorai kéttranzisztoros visszacsatolt típusúra cserélve
- a komplett hangszóróvédelem a panelre építve

Most majd jön némi járatás, aztán kiderül, milyen...
Van már eredmény?


Van, de nem egyértelmű. Sajnos kicsit nyomott, unalmas hangja van. Majd szétforrasztom a panelt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.13. 10:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
sajti írta:
efGyuri írta:
sajti írta:
Töröm a fejem a szervó beépítésén...a panelterv már készen is van:

Nekem mintha az rémlene, hogy egyszer már terveztél bele szervót..
Módosítasz valami "nagyot", hogy kell bele?


Terv már volt, megfelelő végeredmény még nem.
A "nagy" módosítás, hogy kimarad a kondenzátor a visszacsatolásból.
Amúgy is leálltaka Silmic-el.


Nekem bevált a Nichicon MUSE NP a Silmic helyett, igaz kellett neki kb 1 hét járatás, utána jó lett a hangja.
A szervón én is gondolkodtam, de nem vagyok benne biztos hogy a szervó nagy hangerőn a dinamikát nem rontja el mivel tökéletesen nem tudjuk a mélyeket távol tartani tőle, viszont zavar a kimenet pár milivoltos mozgása, már akkor is megy 3-10mV-ot fel le ha ráfújok a bemeneti diódákra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.13. 10:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
minato írta:
Nekem bevált a Nichicon MUSE NP a Silmic helyett, igaz kellett neki kb 1 hét járatás, utána jó lett a hangja.
A szervón én is gondolkodtam, de nem vagyok benne biztos hogy a szervó nagy hangerőn a dinamikát nem rontja el mivel tökéletesen nem tudjuk a mélyeket távol tartani tőle, viszont zavar a kimenet pár milivoltos mozgása, már akkor is megy 3-10mV-ot fel le ha ráfújok a bemeneti diódákra.


Maj kipróbálom, mert van itthon. Igazából +/-10mV egyáltalán nem gond. A szervót meg 0.1Hz alá kéne hangolni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.13. 22:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
Néhány Hz alá értelmetlen a szervót hangolni, egyrészt kevésbé optimális alktrész értékek adódnak, illetve csak lassaban fojgja eltüntetni a DC-ét.
Az IC körül 100k / 100n (MKP1837) párost használnék, ez alapból 10ms iőállandót adna, ha injektáló 10K és 2K2 visszacsatoló aránya ezt még nem transzformálná fel.
A 10K helyett nagyobb ellenállás használatával a DC szervóból jövő hiba is nagyobb csillapítással jut ki a kimenetre, igaz ezzel csökkenhet az átfogás. Utóbit kompenzáladnó kihasználnám az opa tápfeszültségét és az első 10R párossal kikompenzálnám az NPN/PNP Vbe különbségeket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.14. 08:02 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
Az a gond a szervóval, mint említettem hogy óhatatlanul bele fog szólni a mélytartományba. Egy 0.1Hz-re hangolt RC lowpass tag is -40dB-el szól bele 10Hz-en, -60dB-el 100Hz-en. Ez nem tudom kinek mennyire hallható (-60dB még hallható szvsz), de a fázisátvitelt és a tranziens viselkedést bizony jól mérhetően befolyásolhatja a mélytartományban, 100Hz alatt.
A másik tényező, a szervó kimeneti ellenállása, zaja, nemlimearitása (ami nagyon kicsi ugyan), de megjelenik a kényes visszacsatoló ágban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.14. 08:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
minato írta:
Az a gond a szervóval, mint említettem hogy óhatatlanul bele fog szólni a mélytartományba. Egy 0.1Hz-re hangolt RC lowpass tag is -40dB-el szól bele 10Hz-en, -60dB-el 100Hz-en. Ez nem tudom kinek mennyire hallható (-60dB még hallható szvsz), de a fázisátvitelt és a tranziens viselkedést bizony jól mérhetően befolyásolhatja a mélytartományban, 100Hz alatt.
A másik tényező, a szervó kimeneti ellenállása, zaja, nemlimearitása (ami nagyon kicsi ugyan), de megjelenik a kényes visszacsatoló ágban.


De számolj azzal is, hogy a szervó kimeneti jelét általában leosztva csatolják be a végfokba. Esetleg érdekes lehet egy plusz RC szűrő is a kimenetére.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.14. 10:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
sajti írta:
minato írta:
Az a gond a szervóval, mint említettem hogy óhatatlanul bele fog szólni a mélytartományba. Egy 0.1Hz-re hangolt RC lowpass tag is -40dB-el szól bele 10Hz-en, -60dB-el 100Hz-en. Ez nem tudom kinek mennyire hallható (-60dB még hallható szvsz), de a fázisátvitelt és a tranziens viselkedést bizony jól mérhetően befolyásolhatja a mélytartományban, 100Hz alatt.
A másik tényező, a szervó kimeneti ellenállása, zaja, nemlimearitása (ami nagyon kicsi ugyan), de megjelenik a kényes visszacsatoló ágban.


De számolj azzal is, hogy a szervó kimeneti jelét általában leosztva csatolják be a végfokba. Esetleg érdekes lehet egy plusz RC szűrő is a kimenetére.


Igen ez is egy lehetőség, leosztva nyilván, de viszont a szervó kimeneti RC,.mivel a globális nvcs ágra menne, már az átfogó AC visszacsatolásra is hatással lesz valamilyen szinten. Szerintem.
Erről jut eszembe: @sajti Te mondtad korábban: miért bonyolítsuk és vigyünk bele ennyi extra paramétert, ha egy darab kondenzátor megoldja a gondokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.14. 11:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
minato írta:
@sajti Te mondtad korábban: miért bonyolítsuk és vigyünk bele ennyi extra paramétert, ha egy darab kondenzátor megoldja a gondokat.


Igen. Éppen ezért egyelőre csak gondolkodom a dolgon. A Silmic készlet még kitart kicsit...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.14. 11:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
Mekkora és milyen karakterisztikájú lenne ez a kimeneti offset tisztán DC csatolással?
Nem lehetne esetleg az áramkörbe épített szándékos hőmérsékletfüggő aszimmetriával, vagy pl. egy pótlólagos, a megfelelő hőmérsékletfüggő karakterisztikával/termikus csatolásokkal rendelkező áramgenerátor áramát befolyatni, stb ? Nyilván nem olyan az eredmény, mint egy AC csatolás, vagy DC szervó, de egy elfogadható tartományon belülre lehetne tornázni az offsetet, ha már ez DC csatolás az új idea...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.14. 14:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 370
Én még a '90-es években olvastam egy cikket, hogy az USA-ban nem igazán kedvelik a szervós erősítőket. Nem számított akkoriban jó ajánlásnak az erősítőbe épített DC szervó áramkör. Készültek is erősítők NSC (No Servo Circuit) megjelöléssel a jobb értékesíthetőség miatt.
Arra sajnos nem emlékszem, hogy írták-e mi volt a bajuk a szervóval vagy miben befolyásolja az erősítők hangját.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.14. 18:17 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
mzperx írta:
Néhány Hz alá értelmetlen a szervót hangolni, egyrészt kevésbé optimális alktrész értékek adódnak, illetve csak lassaban fojgja eltüntetni a DC-ét.


Érdekes módon én inkább ellenkező tendenciát látok a szervót használó gyártóknál. Sokszor század Hz-ekre hangolják a töréspontot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.14. 20:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2022.11.24. 21:23
Hozzászólások: 31
sajti írta:
mzperx írta:
Néhány Hz alá értelmetlen a szervót hangolni, egyrészt kevésbé optimális alktrész értékek adódnak, illetve csak lassaban fojgja eltüntetni a DC-ét.


Érdekes módon én inkább ellenkező tendenciát látok a szervót használó gyártóknál. Sokszor század Hz-ekre hangolják a töréspontot.


Gondolom pont a mélytartományra gyakorolt elkerülhetetlen hatás minimalizálása végett.

Most számoltam ki épp, a NAD C316BEE -ben TL082-es szervóval ez 0.15Hz/3dB. (1M+1u)

@mxperx - a DC szervó fontos ha nem elfogadható a néhány milivoltos ingadozás, vagy nem használsz precíziós alkatrészeket, helitrimmereket, gyári finomhangolást. Egyszerűbben automatizálható, olcsóbb. Az áram-visszacsatolással épített erősítőkben mint a több NAD, high-end Accuphase, stb - is van opamp szervó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.01.14. 23:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1589
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
minato írta:
Gondolom pont a mélytartományra gyakorolt elkerülhetetlen hatás minimalizálása végett.
Egy nem optimális szervó működés miatt meg lehet próbálni lefelé szorítani a töréspontot, de akusztikai szempontból nincs értelme.
minato írta:
quote="minato"]Most számoltam ki épp, a NAD C316BEE -ben TL082-es szervóval ez 0.15Hz/3dB. (1M+1u)
Majdnem, az 1M helyett, 1M*2K3/4K3-mal kell számolni, mivel szervó hurokban az erősítés lefelé transzformálja a az integrátor ellenállását. Ez a megoldás így pont duplán szerencsétlen állapot, felesleges mély töréspont adódik, ami utat ad a DC fluktúációnak/driftnek, illetve a szervó kimenetén lévő hiba dupla erősítéssel kerül ki a kimenetre.
minato írta:
@mxperx - a DC szervó fontos ha nem elfogadható a néhány milivoltos ingadozás, vagy nem használsz precíziós alkatrészeket, helitrimmereket, gyári finomhangolást. Egyszerűbben automatizálható, olcsóbb. Az áram-visszacsatolással épített erősítőkben mint a több NAD, high-end Accuphase, stb - is van opamp szervó.
Visszatérve az emlgetett NAD kapcsolához abban a D105, Q106, D113 mind-mind hőmérséklet függő. A diamind-buffer sem tökéletes, mivel abban egy NPN-PNP párosnak kéne egymást termikusan kompenzálnia. A párok Vbe feszültsége sem egyforma, alapból egy tisztességes offszet hibát generál a bemeneti fokozat és azt tovább erősítjük. Az iskolában tanult -2mV/K sem pont egyforma komplementerek esetén, ráadásul ez kollektor áramfüggő is. A DC precíz erősítőkben ezért van NPN/NPN vagy PNP/PNP páros a diff.erősítőben és azonos kollektorárammal, hogy az elméleti kioltás megtörténhessen.
Driftes áramkört nem lehet kitrimmelni, ilyenkor jó egy szervó alkalmazása, ahol nem kell DC-ét átvinni, pld. egy hangfrekvenciás erősítőben A mechanikus állításnak trimelésnek meg ott vannak a saját problémái, mivel ezek rezgésekre érzékenyek lehetnek. Műszerekben ezért is, illetve a gyors és pontos szoftveres kalibrálhatóság miatt tértek át a gyártók a kalibrációs koefficinsekkel történő számolásra.
A szervóval nincsen semmi baj, ha megfelelően alkalmazzák, megfelelelő kapcsolásban, megfelelő alktrészekkel és ezzel ráadásul megspórolható egy nagy és drága csatolókondenzátor.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.02.17. 08:15 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Most, hogy felmerült a szervó kérdés, így ráfeküdtem kicsit a szimulátorral. Sajnos, ha nem választok durván alacsony törésponti frekvenciát (0.001Hz), vagy másodfokú szűrést, akkor a kimeneti jel 20Hz-en még -40-50dB körüli szinten tartalmazza szervó kimenő jelét is. Így azután sokadszorra ismét elvetettem a szervót....
Az aktuális panelek beállítása során, így jártam el:
1, Levett doboztetővel bekapcsolás, majd 15 perc melegedés (bemeneti RCA csatlakoztatva -mert passzív az előerősítő és kell a lezáró impedancia-, terhelés nincs a kimeneten)
2, Kimeneti DC szint beállítása 0-ra, majd nyugalmi áram állítás
3, Fél óra melegedés után újraállítás.
4, Újabb fél óra után ismét -ha szükéges.
5, Tető felrak, és újabb fél óra után kimeneti DC mérés. Eredmény: bal oldal +10mV, jobb oldal -4mV
6, Tető le, fél óra várakozás, majd offszet beállítás a bal oldalon -10mV, jobb oldalon +4mV
7, Tető fel.
Azóta az offszet értéke bemelegedés után +/-2mV-on belül van, és így volt a műterheléses járatás közben is, amikor maximális hangerővel üzemelt a végfok órákig.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.02.18. 15:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
+-10mV kimeneti offset bőven jó ( még +-50mV is elmenne ) van a bemeneten most csatoló kondenzátor ? Milyen a hang változás ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.03.10. 08:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Csatolmány:
IMG_0598.jpg
IMG_0598.jpg [ 904.87 KiB | Megtekintve 674 alkalommal. ]

.....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: V4 végfok
HozzászólásElküldve: 2024.03.11. 07:33 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Csatolmány:
IMG_0608.jpg
IMG_0608.jpg [ 905.22 KiB | Megtekintve 624 alkalommal. ]

.....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1268 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 22, 23, 24, 25, 26

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 33 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség