audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 10:55

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 12 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.13. 16:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Felvezetés:

Ez egy "saját" kreálmány lesz, LM3886 alapra épül, ami egybe van építve egy szimmetrikus felépítésű tranyós erősítőfokozattal; + a bemeneten van egy impedanciaillesztő -ami az erősítő többi részével együtt egy (kikapcsolható) másodfokú aluláteresztő szűrőt alkot-.
Ihletet a QUAD 44 Riaa fokozata, MzperX erősen visszacsatolt, fázisfordítós LM3886 +szimmetrikus OPA-s erősítői adtak.
A cél nem audiofil. Inkább olcsó, kompakt, -reményeim szerint- nem irritáló hangú erősítő építése, (2×40...60W/4R)-a meglévő alkatrészeimből megépítve-. :)

Nem vagyok gyakorlott erősítő építő, elméleti ismereteim se túl acélosak, inkább csak olvasgató - ábrándozó vagyok... :oops:
Fórumos, és egyéb olvasmányaimból merítve van néhány fixa ideám, pl:
-Szeretném, hogy a végerősítő közbülső áramkörein minden üzemmódban alakhű jelátvitel történjen. Ezért az originál "nagy" kisjelű sávszélességet annyira rontom le, hogy az a mérsékelt nagyjelű viselkedést egyik közbülső ponton se haladja meg (amúgy sincs szükség ~50-60kHz-nél nagyobb eredő sávszélességre)...
-Törekszem a jó impulzus átvitelre (koherens idő frekvencia, amplitúdó menet), alacsony frekin főként globális, magas frekin inkább helyi visszacsatolásokkal egyengetve...
-Lehetőleg kis torzítás az egész sávban (k<0,1%)
...

Eddig 1db LM1875-el megépített erősítő (~gyári alapkapcsolás + OP27-es elő/mikrofonerősítő), illetve egy saját kreálmányú, kis fogyasztású, 9V-os FM-mikrofon hangfrekis része (hasonló kapcsolástechnika BC413/415 + TL062 +preemfázis), ezen a téren az "előtanulmány". Alapvetően mindkettőnek tetszik a hangja...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.13. 17:27 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
DöG írta:
Felvezetés:

Ez egy "saját" kreálmány lesz, LM3886 alapra épül, ami egybe van építve egy szimmetrikus felépítésű tranyós erősítőfokozattal; + a bemeneten van egy impedanciaillesztő -ami az erősítő többi részével együtt egy (kikapcsolható) másodfokú aluláteresztő szűrőt alkot-.
Ihletet a QUAD 44 Riaa fokozata, MzperX erősen visszacsatolt, fázisfordítós LM3886 +szimmetrikus OPA-s erősítői adtak.
A cél nem audiofil. Inkább olcsó, kompakt, -reményeim szerint- nem irritáló hangú erősítő építése, (2×40...60W/4R)-a meglévő alkatrészeimből megépítve-. :)

Nem vagyok gyakorlott erősítő építő, elméleti ismereteim se túl acélosak, inkább csak olvasgató - ábrándozó vagyok... :oops:
Fórumos, és egyéb olvasmányaimból merítve van néhány fixa ideám, pl:
-Szeretném, hogy a végerősítő közbülső áramkörein minden üzemmódban alakhű jelátvitel történjen. Ezért az originál "nagy" kisjelű sávszélességet annyira rontom le, hogy az a mérsékelt nagyjelű viselkedést egyik közbülső ponton se haladja meg (amúgy sincs szükség ~50-60kHz-nél nagyobb eredő sávszélességre)...
-Törekszem a jó impulzus átvitelre (koherens idő frekvencia, amplitúdó menet), alacsony frekin főként globális, magas frekin inkább helyi visszacsatolásokkal egyengetve...
-Lehetőleg kis torzítás az egész sávban (k<0,1%)
...

Eddig 1db LM1875-el megépített erősítő (~gyári alapkapcsolás + OP27-es elő/mikrofonerősítő), illetve egy saját kreálmányú, kis fogyasztású, 9V-os FM-mikrofon hangfrekis része (hasonló kapcsolástechnika BC413/415 + TL062 +preemfázis), ezen a téren az "előtanulmány". Alapvetően mindkettőnek tetszik a hangja...




Ilyesmiket használnak Kálmiék az aktiv dobozokban elég jó eredménnyel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.13. 17:30 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Ő lenne az, első nekifutásra:
Csatolmány:
LM-Q_0.0.jpg
LM-Q_0.0.jpg [ 143.15 KiB | Megtekintve 26031 alkalommal. ]

Alkatrészek jó része csak hasra pacsi értékű, megépítéskor / beméréskor gondoltam a pontos értékeket kikísérletezni... (sajnos szimulátorom nincs, nem értek hozzá) :oops:
-pl. fetet, tranyókat nem tudom mekkora árammal célszerű járatni
-mennyire lessz DC-stabil a kimenet
-szűrőnek jók-e az értékei
-hangszóró kimeneti RL tag is csak találomra van
-...

-Ja a tranyók bázisai közt csak 1db fesz ref. van (csak a nyák férőhely tervezése miatt került be Led is, és Zéner is)
-Tekercsre nem hiszem, hogy szükség lenne a visszacsatolás elkóinál
:?


A 2 csatornának külön trafókat szánok, csak a bemenetnél lennének közösítve...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.13. 20:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
PA. nyák (táp +PA + csatlakozók)
Csatolmány:
LM-Q_0.0_nyák_a_minden.jpg
LM-Q_0.0_nyák_a_minden.jpg [ 327.02 KiB | Megtekintve 25995 alkalommal. ]

Csatolmány:
LM-Q_0.0_nyák_a_smd.jpg
LM-Q_0.0_nyák_a_smd.jpg [ 198.25 KiB | Megtekintve 25994 alkalommal. ]

Segédnyák (preamp) tüskesoros csatlakozóval
Csatolmány:
LM-Q_0.0_nyák_b_minden.jpg
LM-Q_0.0_nyák_b_minden.jpg [ 122.39 KiB | Megtekintve 25995 alkalommal. ]

Csatolmány:
LM-Q_0.0_nyák_b_smd.jpg
LM-Q_0.0_nyák_b_smd.jpg [ 93.04 KiB | Megtekintve 25994 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.13. 20:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Az LM ic s végfokoknál jobb eredményeket értünk el az ic hez közel elhelyeezett 1500- 2200UF os gyors Low esr pufferkondikkal. A nagy kondiktól "Lusta " lett a hang.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.14. 10:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Gybalu71 írta:
Az LM ic s végfokoknál jobb eredményeket értünk el az ic hez közel elhelyeezett 1500- 2200UF os gyors Low esr pufferkondikkal. A nagy kondiktól "Lusta " lett a hang.
Ott van a panelon, IC-hez egészen közel direkt a két 1mF Low ESR (Panasonic FR-t vettem) -de kicsit nagyobb is befér-. Mivel 4ohmos a hangfalam, + aránylag kicsi a tápfesz, -nincs tartalék-, szerintem nekem szükségem lesz + nagy pufferekre is, hogy ne nagyon rogyjon be a tápfesz, nagyobb kivezérlésnél se, (meg a kisebb méretű kondikra amúgy se engednek meg akkora töltő/kisütő áramokat, mint ami felléphet)... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.16. 19:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Szűk dobozban, a két végfokpanel 1db hátsó nagy hűtőbordára, 2 oldalról (állítva) lenne felcsavarozva -befelé néző alkatrészekkel-, köztük a 2db 100VA-es torroid egymás fölött.

hűtőborda mellett a 4 pár bemeneti RCA aljzat, forgókapcsoló, és bemeneti kábelezés légszerelve. :oops:
A doboz szélén pedig egymás fölött a 4db hangszóró aljzat -mögötte állítva- a segéd áramkörök nyákja, táp, és egyebek csatlakozókkal:
Csatolmány:
Magyarázat: DITRAC-os (nullátmenet figyelős triakos) bekapcsoló, némi hálózat felől érkező szűrés, és primer biztik
LM-Q_0.0_230VAC.jpg
LM-Q_0.0_230VAC.jpg [ 42.23 KiB | Megtekintve 25851 alkalommal. ]

Csatolmány:
Magyarázat: hangszóróvédelem, (DC ki, tápfesz OK., és késleltetett bekapcs.
LM-Q_0.0_protect.jpg
LM-Q_0.0_protect.jpg [ 94.86 KiB | Megtekintve 25852 alkalommal. ]
Csatolmány:
Magyarázat: Orion deckből bontott mutatós műszerhez kivezérlésmérő + túlvezérlés jelző LED (tartó áramkörrel)
LM-Q_0.0_meter.jpg
LM-Q_0.0_meter.jpg [ 142.76 KiB | Megtekintve 25850 alkalommal. ]


Remélem nem hülyeség... :roll:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 17:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
UP!
Valaki ránézne a kapcsolásokra? :?
DöG írta:
Remélem nem hülyeség... :roll:

Lehet fikázni is, (csak kíméletesen!) :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.20. 19:03 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Nézegetem őket, és nem értem, minek a 2db BC558 a késleltetésbe? A kijelző áramkört se nagyon tudom megemészteni, de persze ez simán lehet az én tudásbeli hiányosságom is.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.21. 09:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
sajti írta:
Nézegetem őket, és nem értem, minek a 2db BC558 a késleltetésbe? A kijelző áramkört se nagyon tudom megemészteni...
Köszi, hogy ránéztél! :D
Hogy működik-e, azt nem tudom. :oops: Én csak azt tudom leírni, amit szerintem csinálniuk kéne az áramköröknek :?

1.) A védelmi áramkörnél:
-A zéner alatti felső tranyó egy áramgenerátor akar lenni, ami a bekapcsolási időzítést végzi (100uF/3V Tantál kondit töltve). Töltést akkor végez, amikor Vcc+ (+25V), és Vcc- (-25V) összegének fele meghaladja a zéner feszültségét.
-Alsó tranzisztor (akárcsak a DC-t figyelő részek), kisüti a Tantál kondit, ha (lekapcsoláskor) néhány voltnál jobban csökken Vcc+

2.) Kivezérlésmérőnél: „Rail to rail input / otput OPA” (negatív tápfeszig kivezérelhető be, illetve kimenetű művelet erősítő kell)!
Csatolmány:
Magyarázat: -A 2db, műveleti erősítőből kialakított egyenirányító kapcsolását egy OPA gyári adatlapjából lestem ki, :)
Single-supply half & full-wawe rectifier (2×OPA no dioda).jpg
Single-supply half & full-wawe rectifier (2×OPA no dioda).jpg [ 303.01 KiB | Megtekintve 25708 alkalommal. ]

-Az első 2 OPA az egyenirányító. Az eredeti kapcsolásba belekombináltam egy bemeneti feszültségosztót, mivel a mért kimeneti feszültség sokszorosa a műszer érzékenységének (~100mV). :roll:
-A 3. OPA a műszer kis impedanciás meghajtásáért felelős (kalibrálható). /A magnódeck 2 műszere nem egészen azonos érzékenységű. Az eredeti passzív egyenirányítójával a szintek kiegyenlítése után statikusan sikerült egyforma érzékenységet beállítani a 2 csatornán, azonban a jelek dinamikus változásakor nagyon különböző módon kalimpáltak, -szerintem ezt a különböző meghajtó impedanciák okozhatták-./
-A 4. OPA alapjáratban egy komparátor: akkor kapcsolja be a LEDet, ha egy beállított feszültséget elér a kivezérlés. Másrészt a kimenetre kötött Chold kondenzátor -a felső diódán keresztüli pozitív visszacsatolással- továbbra is égve tartja az előzőleg felvillanó LEDet; majd a kondenzátor lassan addig töltődik*, míg a bemeneten újra komparálási szint alá csökken a feszültség (monoflop).
Ezen időzítés lejártakor a LED elalszik, a felső diódán a reteszelődés megszűnik (=visszaáll komparátor üzemmódba), az alsó dióda pedig kisüti a feltöltött kimeneti kondenzátort, hogy újabb kivezérlési csúcson ismét kezdődhessen egy ciklus…
*A kondenzátor töltését -monoflop üzemmódban- alapból a bemenő ellenállás végzi (a felső diódán keresztül), ezen a töltési idő erősen kivezérlés függő. Ezért a monoflop időzítését stabilizálandó, bekerült +1db (~egy nagyságrenddel kisebb) Rhold töltőellenállás is a földre kötve.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.21. 16:17 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Na akkor így már értem. Elvileg működik is minden megoldás. Teljesen szubjektív, de úgy érzem, hogy kicsit (nagyon) elbonyolítottad mindkét kapcsolást.
A bekapcsolási késleltetésre egy csomó jól bevált, egyszerű áramkör létezik, akár 1 tranyóval is. A műszer meghajtás simán mehetne egyutas diódás egyenirányítással, hiszen ott van 16Veff feszültséged, amit nagyon egyszerű és kényelmes egyenirányítani.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: LM-Q project
HozzászólásElküldve: 2016.09.22. 11:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
sajti írta:
...úgy érzem, hogy kicsit (nagyon) elbonyolítottad mindkét kapcsolást...
:oops: A védelmet sikerült kicsit egyszerüsítenem, úgy hogy minden funkció megmaradt: :D
Csatolmány:
LM-Q_0.1_protect.jpg
LM-Q_0.1_protect.jpg [ 92.97 KiB | Megtekintve 25573 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 12 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 30 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség