audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 08:53

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 611 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 12:25 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
shany írta:
DHT írta:
....Valahól el kel kezdeni a félvezetős erősítő építést. :mrgreen:
Ez izgalmas lesz 8-)
Esetleg van már valamilyen koncepció ?
Nagyon be akadt a hangja meg Sajtié is. 8-)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 13:02 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Sajtiét összehasonlíthatatlanul könnyeben meg tudnád építeni, én azt javasolnám mindenképp.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 14:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
sajti írta:
DHT írta:
Valahól el kel kezdeni a félvezetős erősítő építést. :mrgreen:


Ez az út jó néhány elszállt hangszóróval van kikövezve...

Sajti
Mondjuk, az sem kellemes érzés, hogy - miután a 100eFt-ért vásárolt végtranzisztor kupacból sikerült 8pár megnyugtatóan tökéletesen egyformát kiválasztani - a bekapcsolás után elpukkan 1db.........azután még egy......

A félvezetős végerősítők eleve rosszul tolerálják a hibás szerelést ( a csövesekkel ellentétben ), a legapróbbnak tűnő probléma is komoly pusztítást végezhet


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 14:40 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
shany írta:
A félvezetős végerősítők eleve rosszul tolerálják a hibás szerelést ( a csövesekkel ellentétben ), a legapróbbnak tűnő probléma is komoly pusztítást végezhet


PA végfoknál jártam úgy, hogy bekapcsolás után látszólagos nyugalom és béke, majd egyszer csak a panelen egy 10cm hosszú 10mm széles fóliacsík felizzott, majd szanaszét fröcskölve elégett...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 14:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Na igen, vannak csúnya dolgok.
Első építés esetén a lényeg az lenne, hogy minél nagyobb teljesítményű az erősítő, a tápegység, minél nagyobb a tápfeszültség, annál nagyobb felkészültséget, gondosságot igényel a megépítés, a kivitelezés.
Pl. az élesztés egy külön történet, itt egy-egy - az adott áramkörre szabott - élesztési procedúrát kell kitalálni, és végigvinni a biztonságos végeredmény érdekében


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 15:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Most miért akarjátok elvenni a kedvét DHT-nak ? Ha valami bejáratot projektet épít utána és minden jól csinál akkor nem lehet gond.
Mondjuk nálam is az volt a legfontosabb, hogy a hsz védelem tökéletesen működjön.
Az is igaz hogy én nem építettem olyan végfokot amiben 500 db végtranzisztor van.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 17:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
shany írta:
Na igen, vannak csúnya dolgok.
Első építés esetén a lényeg az lenne, hogy minél nagyobb teljesítményű az erősítő, a tápegység, minél nagyobb a tápfeszültség, annál nagyobb felkészültséget, gondosságot igényel a megépítés, a kivitelezés.
Pl. az élesztés egy külön történet, itt egy-egy - az adott áramkörre szabott - élesztési procedúrát kell kitalálni, és végigvinni a biztonságos végeredmény érdekében

Tudom, de ez még sem 1000 alkatrészes erősítő,pont ezért is tetszik. Az élesztés majd fokozatonként és oldalanként. Sietni meg kapkodni nem fogok vele.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 20:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mayky írta:
Most miért akarjátok elvenni a kedvét DHT-nak ? ...
Én aztán nem akarom :D
Ha mindenáron "darcil"-t akar építeni, akkor építsen. Részemről próbálok segíteni mindenben, sőt az új mechanikai felépítés miatt akár egy kaláka jelleggű, ötletbörzés témát is el tudnék képzelni.
Annyiból szerencsés a dolog, hogy darcil nem tartalmaz a kimenetéről visszacsatolást, ez drasztikusan csökkenti a potenciális veszélyt az építésben.

Másrészről fenntartom, hogy nem egy relatíve drága, 2x500W-os erősítővel kellene indítani a félvezetős DIY diadalmenetet 8-)

Sajti erősítője sokkal-sokkal kisebb kockázattal építhető ( már csak a nyákos kivitel miatt is ), és sajti a "polcról" tud adni hozzá gyakorlatilag minden lényeges elemet, és persze szaktanácsokat....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 20:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
shany írta:
mayky írta:
Most miért akarjátok elvenni a kedvét DHT-nak ? ...
Én aztán nem akarom :D
Ha mindenáron "darcil"-t akar építeni, akkor építsen. Részemről próbálok segíteni mindenben, sőt az új mechanikai felépítés miatt akár egy kaláka jelleggű, ötletbörzés témát is el tudnék képzelni.
Annyiból szerencsés a dolog, hogy darcil nem tartalmaz a kimenetéről visszacsatolást, ez drasztikusan csökkenti a potenciális veszélyt az építésben.

Másrészről fenntartom, hogy nem egy relatíve drága, 2x500W-os erősítővel kellene indítani a félvezetős DIY diadalmenetet 8-)

Sajti erősítője sokkal-sokkal kisebb kockázattal építhető ( már csak a nyákos kivitel miatt is ), és sajti a "polcról" tud adni hozzá gyakorlatilag minden lényeges elemet, és persze szaktanácsokat....

Ki mondta hogy ez a V4 projekt nem fut már :lol: ?! 8-)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 20:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Nyilván egy JLH olcsobb lenne de olyanfajta erősítőt nem akarok építeni ami nem tetszik. Végre hallottam olyat homokból ami nekem meggyőző! :)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 21:08 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
shany írta:
mayky írta:
Most miért akarjátok elvenni a kedvét DHT-nak ? ...
Én aztán nem akarom :D
Ha mindenáron "darcil"-t akar építeni, akkor építsen. Részemről próbálok segíteni mindenben, sőt az új mechanikai felépítés miatt akár egy kaláka jelleggű, ötletbörzés témát is el tudnék képzelni.
Annyiból szerencsés a dolog, hogy darcil nem tartalmaz a kimenetéről visszacsatolást, ez drasztikusan csökkenti a potenciális veszélyt az építésben.

Másrészről fenntartom, hogy nem egy relatíve drága, 2x500W-os erősítővel kellene indítani a félvezetős DIY diadalmenetet 8-)

Sajti erősítője sokkal-sokkal kisebb kockázattal építhető ( már csak a nyákos kivitel miatt is ), és sajti a "polcról" tud adni hozzá gyakorlatilag minden lényeges elemet, és persze szaktanácsokat....


Mondjuk a darcilhoz sem különösebb probléma NYÁK-ot tervezni...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.19. 21:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
sajti írta:
shany írta:
mayky írta:
Most miért akarjátok elvenni a kedvét DHT-nak ? ...
Én aztán nem akarom :D
Ha mindenáron "darcil"-t akar építeni, akkor építsen. Részemről próbálok segíteni mindenben, sőt az új mechanikai felépítés miatt akár egy kaláka jelleggű, ötletbörzés témát is el tudnék képzelni.
Annyiból szerencsés a dolog, hogy darcil nem tartalmaz a kimenetéről visszacsatolást, ez drasztikusan csökkenti a potenciális veszélyt az építésben.

Másrészről fenntartom, hogy nem egy relatíve drága, 2x500W-os erősítővel kellene indítani a félvezetős DIY diadalmenetet 8-)

Sajti erősítője sokkal-sokkal kisebb kockázattal építhető ( már csak a nyákos kivitel miatt is ), és sajti a "polcról" tud adni hozzá gyakorlatilag minden lényeges elemet, és persze szaktanácsokat....


Mondjuk a darcilhoz sem különösebb probléma NYÁK-ot tervezni...

Sajti

Na ja, aki tud annak könnyű. :roll:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 07:15 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
shany írta:
Elvileg ez a kapcsolás, a kimeneti terhelés-áramkör nélkül. Annyi eltérés van, hogy a R18 és R40 értéke 100kOhm lett:
download/file.php?id=20461&mode=view


Egy módosítást javasolnék, ha lehet: A nyugalmi áramot állító 20ohmos poti kivezetését össze kell(ene) kötni a felső végével, mert a jelen bekötéssel egyetlen kontakthiba 8db végtranyó azonnali halálát jelenti.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 07:39 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
sajti írta:
...
Mondjuk a darcilhoz sem különösebb probléma NYÁK-ot tervezni...

Sajti
Ez már nem is segítségnyújtás lenne, hanem kényeztetés :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 07:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
sajti írta:
shany írta:
Elvileg ez a kapcsolás, a kimeneti terhelés-áramkör nélkül. Annyi eltérés van, hogy a R18 és R40 értéke 100kOhm lett:
download/file.php?id=20461&mode=view


Egy módosítást javasolnék, ha lehet: A nyugalmi áramot állító 20ohmos poti kivezetését össze kell(ene) kötni a felső végével, mert a jelen bekötéssel egyetlen kontakthiba 8db végtranyó azonnali halálát jelenti.

Sajti
Ezen én is meditáltam kicsit ( a bementi offset poti bekötés szintén hasonló ), gondolom a D1 és D2 szerepe pont a védelem lenne erre az esetre. Megjegyzem, ez sem az én logikám szerinti, de próbáltam a klónozásra rámenni a "tökéletesítés" helyett. Annyit tettem, hogy próbáltam jó minőséget odatenni ( eredeti Bourns a Mousertől )

Még egy változás van a rajzhoz képest, R9 és R10 360 helyett 560Ohmos. A referenciaadat, hogy 1,85mA folyjon rajta.

A ledek elvileg ezek:
https://lomex.hu/hu/webshop/#/search,34-03-80/stype,1


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 08:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
DHT írta:
Na ja, aki tud annak könnyű. :roll:


A kisebb géphez készen is lehet venni, gondolom ennek is hasonló a hangzásvilága.
https://www.ebay.com/itm/300W-500W-Afte ... SwlFJZiTgY
Vagy ha tényleg diyer vagy és nem félsz egy kis NYÁK készítéstől, akkor akár át is lehet rajzolni SprintLayout-tal.
Én elkezdtem, de aztán úgy döntöttem, hogy nekem nem kell ilyen erősítő. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 08:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Vagy van gyári is :
https://www.ebay.com/itm/DARTZEEL-NHB-1 ... Sw4eJbH5wr

(Nekem egy kicsit nevetséges ez a bal szem, jobb szem és orr felirat az előlapon)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 08:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
DHT írta:
... Meg trafót is kellene csináltatni, ha jól olvastam akkor 1,5KW os kellene 4db 59V szék. és 4db 9V szek.
Az én trafóm 4x58V üresjárati feszültséggel rendelkezik. A gyártók normál esetben névlegesen terhelt feszültségre méreteznek, az valamivel nagyobb üresjárati feszt. eredményezne. Ez jelen esetben csak kb. 5% jelentene, de az is csak a megbízhatóságot csökkenti.
Mondjuk, ha már trafórendelés, akkor bonyolítanám:
- alulgerjesztés
- impregnálás

nekem a primer és szek. között árnyékoló sor is van.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 08:31 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mayky írta:
...
A kisebb géphez készen is lehet venni, gondolom ennek is hasonló a hangzásvilága.
....
A kisebb sztereó végerősítő és a nagy monoblokkok közötti különbségről itt van némi információ:
viewtopic.php?p=77145#p77145

Azon túlmenően, hogy én alapból nem ajánlom darcil megépítését ( és úgy általában semmit sem 8-) ), úgy gondolom, hogy az a jó erősítő, amelynek nincs saját "hanzásvilága".
Gyanítom, hogy ilyen nem létezik.
A következő fokozat, mikor ez a saját hangzásvilág minimális. Ha egymás mellé teszünk egy gyári darTZeel és egy másik erősítőt, akkor melyiknek lenne kevésbé sajáthangja?
Annak, amelynek kisebb a THD-ja egy ellenállásra a mérőpadon?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 12:16 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
shany írta:
...Találtam egy buffer IC-t, amely lehetne a tettes a darTZeel előerősítő 50Ohmos kimenetein :D :
https://www.intersil.com/content/dam/In ... a-5002.pdf
és meg is vásolható:
http://hu.farnell.com/c/semiconductors- ... d=intersil

Már nézegetem egy ideje ( ha az U10 tényleg a HA5002 buffer is), mi lehet az a 10 furat körülötte, milyen furatszerelt IC lehet az alternatíva ? Ugye ez esetben feltételezem, hogy időközben nem változtattak a kontrukción, csak a bufferek helye úgy van kiképezve, hogy a régebbi furatszerelt és az újabban alkalmazott smd IC-k is használhatóak a nyákon.
Most a furatszerelt buffer is beugrott, a nem is ismeretlen LH0002-nek van ilyen elcseszett 10 lábú tokozása ( N10A tok), pontosan oda passzoló egyedi bekötéssel :D
http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... 005560.PDF
Ráadásul a HA5002-t pont az utódjának szánták.....minden egybeesik 8-)
Csatolmány:
dartzeel-nhb-18ns.jpg
dartzeel-nhb-18ns.jpg [ 154.2 KiB | Megtekintve 35832 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 13:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
mayky írta:
DHT írta:
Na ja, aki tud annak könnyű. :roll:


A kisebb géphez készen is lehet venni, gondolom ennek is hasonló a hangzásvilága.
https://www.ebay.com/itm/300W-500W-Afte ... SwlFJZiTgY
Vagy ha tényleg diyer vagy és nem félsz egy kis NYÁK készítéstől, akkor akár át is lehet rajzolni SprintLayout-tal.
Én elkezdtem, de aztán úgy döntöttem, hogy nekem nem kell ilyen erősítő. :lol:

Semmilyen nyák tervező progim nincs, soha nem is terveztem gépen. De ez az erősítő nem igazán bonyolult. Átfutottam az eddig leírtakat, így sok minden kikristályosodott bennem, nem érzem lehetetlen küldetésnek. :oops:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 13:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Csaknem filctollal akarsz NYÁK-ot készíteni ? :shock:

A Sprint-Layout az pont azoknak való akik csak most kezdenek ezzel foglalkozni. Az is jó benne, ha van egy jó fotód az eredeti panelról azt be lehet tenni a háttérbe és annak megfelelően felrakni az alkatrészeket és és átmásolni huzalozást.

A PM11-S2-öt is a service manual-ban lévő képekből másoltam át. Ami tulajdonképpen egy V4-es kiegészítve egy jól kitalált DC szervóval. (jól mondom ?)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 14:09 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
mayky írta:
Csaknem filctollal akarsz NYÁK-ot készíteni ? :shock:

A Sprint-Layout az pont azoknak való akik csak most kezdenek ezzel foglalkozni. Az is jó benne, ha van egy jó fotód az eredeti panelról azt be lehet tenni a háttérbe és annak megfelelően felrakni az alkatrészeket és és átmásolni huzalozást.

A PM11-S2-öt is a service manual-ban lévő képekből másoltam át. Ami tulajdonképpen egy V4-es kiegészítve egy jól kitalált DC szervóval. (jól mondom ?)


Még minden képlékeny, vagy nák vagy légszerelt ( digit áramőrt régebben már építettem így gond nélkűl) Nem sűrgős a dolog, szépen elkezdem az anyag beszerzést meg trafótekercselőt is kel találnom.
Hány amperesekre kel tekerni az 58V-os tekercseket?

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 14:12 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
mayky írta:
A PM11-S2-öt is a service manual-ban lévő képekből másoltam át. Ami tulajdonképpen egy V4-es kiegészítve egy jól kitalált DC szervóval. (jól mondom ?)


Többi kevésbé igen.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 14:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
DHT írta:
Még minden képlékeny, vagy nyák vagy légszerelt ( digit áramőrt régebben már építettem így gond nélkűl)


Szerintem A NYÁK-os kivitel a nyerő. Bonyolultabb áramköröknél mindenféleképpen ez a biztosabb megoldás. A PM11-S2-öt nem tudnám elképzelni hogy légszerelve csináljam meg. :lol: De még próbanyákon is elég vadul nézne ki. És rengeteg hibalehetőség.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 16:53 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
DHT írta:
...
Még minden képlékeny, vagy nák vagy légszerelt ( digit áramőrt régebben már építettem így gond nélkűl) Nem sűrgős a dolog, szépen elkezdem az anyag beszerzést meg trafótekercselőt is kel találnom.
Hány amperesekre kel tekerni az 58V-os tekercseket?
Nem világos, hogy pontosan mit is akarsz. A nagy monoblokkok ( darTZeel NHB-458 ) darabonként egy-egy 2,2kVA-es toroidot plusz egy-egy kis toroidot ( mondjuk 50VA ) tartalmaznak.

Én ezt a felállást úgy változtattam meg, hogy egy dobozba építettem a két csatorna áramköreit és 1db 1,5kVA-es magra tekert, áramok tekintetében 2,2kVA-re méretezett trafót alkalmaztam az összes tápfeszültség előállítására. Mindezt azért, mert ilyen trafóm volt, és nem akartam többet költeni erre a projektre.
Tehát az én egyszerűsített-olcsósított verziómat akarod megépíteni ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 16:58 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
shany írta:
DHT írta:
...
Még minden képlékeny, vagy nák vagy légszerelt ( digit áramőrt régebben már építettem így gond nélkűl) Nem sűrgős a dolog, szépen elkezdem az anyag beszerzést meg trafótekercselőt is kel találnom.
Hány amperesekre kel tekerni az 58V-os tekercseket?
Nem világos, hogy pontosan mit is akarsz. A nagy monoblokkok ( darTZeel NHB-458 ) darabonként egy-egy 2,2kVA-es toroidot plusz egy-egy kis toroidot ( mondjuk 50VA ) tartalmaznak.

Én ezt a felállást úgy változtattam meg, hogy egy dobozba építettem a két csatorna áramköreit és 1db 1,5kVA-es magra tekert, áramok tekintetében 2,2kVA-re méretezett trafót alkalmaztam az összes tápfeszültség előállítására. Mindezt azért, mert ilyen trafóm volt, és nem akartam többet költeni erre a projektre.
Tehát az én egyszerűsített-olcsósított verziómat akarod megépíteni ?

Nyílván az általad megvalósított van célúl kitűzve. Annyira azért nem akarok vadulni mint a nagy darci :)

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 17:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Ez esetben is 2db trafót használnék.
- 1db kis toroidot ( 20-50VA ) 4db független 9-10V-os tekercs + még egy tekercs a lágyindításhoz.
- 1db nagy toroid, ezt úgy rendelném, hogy: P=2000VA, Uprimer=300V, Uszek=2x 2x75V üresjárati, mindenféle módon impregnálva, esetleg árnyékoló menetsorral


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 17:27 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
shany írta:
Ez esetben is 2db trafót használnék.
- 1db kis toroidot ( 20-50VA ) 4db független 9-10V-os tekercs + még egy tekercs a lágyindításhoz.
- 1db nagy toroid, ezt úgy rendelném, hogy: P=2000VA, Uprimer=300V, Uszek=2x 2x75V üresjárati, mindenféle módon impregnálva, esetleg árnyékoló menetsorral

Mármint 2x75 meg 2x75 tehát oldalanként legyen független táp. De mekkora áramra?

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 17:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Alapesetben a 2000VA a max. folyamatos szekunder teljesítményt jelenti. Rezisztív terheléssel 6,67A-re méreteznék a tekercseket. Pl. az én trafóm 9,08A-re van méretezve áram szempontjából. Meg lehet célozni pl. ezt az értéket is.

de elképzelhető akár duál mono felépítés is, kész trafóval, természetesen 2db kell belőle:
https://www.tme.eu/hu/details/55219-p1s ... ok/talema/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.21. 08:10 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
shany írta:
- 1db kis toroidot ( 20-50VA ) 4db független 9-10V-os tekercs


Feltétlenül fontos a külön trafó/tekercs az 5V-nak? Azt a pár mA-t a végfok tápjából is elő lehet állítani könnyedén.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.21. 08:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A bekapcsolási procedúra miatt én úgy csinálnám, hogy a ezek a segédtápok ( nálam ugye a 4x 5,25V, de a percíz érték kereken 6V ! lenne ), már menjenek mielőtt az erősítő feszt. kap.

Vannak a gyári panelen olyan részletek, amelyekről nincs információm, és az is tudni, hogy az NFB-458 kimenetén nincs relé.
Mivel a megkaparintott kapcsolási rajzrészleten ( download/file.php?id=20313&mode=view ) nem látszanak a tápfesz. összekötések pontjai, én hajlamos vagyok feltételezni, hogy a gyáriban a segédfeszek mennek éjjel-nappal, sőt min. a bemeneti tranzisztorpár is feszültség alatt van, "fűtik", hogy az erősítő bekapcsolásakor minimalizálják a kezdeti DC offsetet és a pukkanást.

Az én-féle verzióban pl. a bekapcsolás 1. fázisában leeshet a segédtápok bemeneti fesz-e annyira, hogy leesik maga a segédfesz. is egy kis időre.
A gyakorlatban van egy párszáz mV-ról induló, és kb. 10s alatt +-10mV-ra csökkenő dc offset. Van még pukkanás is biztosan, de ezt még nem mertem meghallgatni :lol:
Én eddig még kihúzott hangsugárzó vezetékkel indítottam, majd kb. 10s után bedugom :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.21. 10:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Nincs is védelmed a végén ?

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.21. 10:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
psuser írta:
Nincs is védelmed a végén ?

PS
Nincs, és gyárilag sincs:
"An important caution: Remove the plug from the wall before making any rear-panel connections—the amplifier lacks any fuses or protection circuits."
ugyanis:
" Hervé Delétraz feels that these detract from ultimate sound quality."
( https://www.stereophile.com/content/dar ... -amplifier )

Szóval nincs védelem egy jelenleg több mint 47.000.000 Ft -os monoblok-párban ;)
http://www.bluelightaudio.com/products/ ... mplifiers/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.21. 16:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
shany írta:
...Szóval nincs védelem egy jelenleg több mint 47.000.000 Ft -os monoblok-párban ;)
http://www.bluelightaudio.com/products/ ... mplifiers/
Úgy se egy utána kötött néhány milliós hangfal elpukkanása lesz a legnagyobb érvágás, egy gyári végfok tönkremenetele esetén? :mrgreen: :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.21. 16:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Az árba már bele van kalkulálva az esetleges kártérítési igény. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.21. 17:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
DöG írta:
shany írta:
...Szóval nincs védelem egy jelenleg több mint 47.000.000 Ft -os monoblok-párban ;)
http://www.bluelightaudio.com/products/ ... mplifiers/
Úgy se egy utána kötött néhány milliós hangfal elpukkanása lesz a legnagyobb érvágás, egy gyári végfok tönkremenetele esetén? :mrgreen: :lol:
Néhány milliós hangfal :?:
Pont az egyik videón MARTEN COLTRANE SUPREME 2-vel demózzák........az pedig több mint 100.000.000 Ft ;)
( https://www.hifi-highend.ee/marten_eng/ ... supreme_2/ )

Aki ennyiért vesz erősítőt az miért pont hangfalon spórolna ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.21. 17:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mayky írta:
Az árba már bele van kalkulálva az esetleges kártérítési igény. :lol:

Én inkább valamiféle biztosítást tudnék elképzelni, bár ilyen értékű eszközökre - nyilván egyedi konstukcióban - eleve kötnek biztosítást a tulajok.


Azért kipróbáltam a bekapcsolási procedúrát két Celestion 3 dobozkával, teljes némaság, nincs pukk :D

( DC azért van, de néhány másodperc alatt lecsökken, egyszerű kéziműszerrel nem tudom mérni, máshoz most lusta vagyok )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.21. 17:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
shany írta:
Néhány milliós hangfal :?:
Pont az egyik videón MARTEN COLTRANE SUPREME 2-vel demózzák........az pedig több mint 100.000.000 Ft ;)
( https://www.hifi-highend.ee/marten_eng/ ... supreme_2/ )

Aki ennyiért vesz erősítőt az miért pont hangfalon spórolna ?
Bocs! :shock: :o :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.21. 18:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Akkor hogy is áll össze a rendszerünk. eddig 147.000.000-nál tartunk, kellene még valami előfok, meg valami forrás. kábelek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.22. 07:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
mayky írta:
Akkor hogy is áll össze a rendszerünk. eddig 147.000.000-nál tartunk, kellene még valami előfok, meg valami forrás. kábelek.
Már linkeltem, de ha érdekel, itt összeszámolhatod az egyik tulajdonos egyéb motyóit: https://systems.audiogon.com/systems/615

Engem inkább a darTZeel termékpozícionálás érdekel. Egy termék ára mögött nyilván gazdasági megfontolások állnak elsődlegesen, de ha valami jóval sz@rabb lenne mint az árban konkurens termékek, akkor nem lehet eladni.

Másrészt, a darTZeel-től teljesen függetlenül; minél komolyabb erősítőt akarunk megítélni, feltérképezni a "sajáthangját", annál komolyabb, ténylegesen nagy felbontású-, transzparens rendszerre van szükség. A hangsugárzóra ez hatványozottan érvényes. Nyilván pl. a fenti Marten hangsugárzónál nincsenek ilyen aggályaim :) SZVSZ


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.22. 11:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
mayky írta:
Akkor hogy is áll össze a rendszerünk. eddig 147.000.000-nál tartunk, kellene még valami előfok, meg valami forrás. kábelek.
Szerinted lehet ezen valamivel segíteni?

És ne jöjjön senki azzal, hogy tömörített, mert az elemi hibák így is átjönnek...

Re: "nem spórol a hangsugárzón", "nincsenek aggályaim"

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.22. 13:03 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
DöG írta:
Úgy se egy utána kötött néhány milliós hangfal elpukkanása lesz a legnagyobb érvágás, egy gyári végfok tönkremenetele esetén? :mrgreen: :lol:


A DC-től kigyulladt hangszóró által okozott tüzet leszámítva tényleg semmi komoly....

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.22. 21:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
bta írta:
...Szerinted lehet ezen valamivel segíteni?

Először is vissza kellene menni, és a szutyadék telefon helyett egy hangot valamennyire is rögzíteni képes szerkezettel újra próbálkozni egy megfelelő pontból. Azon kívül befalazni az üvegfalat, és kialakítani egy ekkora és ilyen kivitelű hangsugárzó működéséhez minimálisan szükséges akusztikai környezetet....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.23. 09:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
shany írta:
a szutyadék telefon helyett egy hangot valamennyire is rögzíteni képes szerkezettel újra próbálkozni egy megfelelő pontból. Azon kívül befalazni az üvegfalat, és kialakítani egy ekkora és ilyen kivitelű hangsugárzó működéséhez minimálisan szükséges akusztikai környezetet....

Jó kereskedő lenne belőled :D
Kár, hogy nem az üveg döngésével vagy a felvétellel van a legnagyobb probléma. Hát még itt:

Ilyen hangsugárzó miatt nem érdemes bankot rabolni...

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.23. 13:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.16. 21:38
Hozzászólások: 1585
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Bp.
bta írta:
Ilyen hangsugárzó miatt nem érdemes bankot rabolni...
Ezt pont nem hallottam, de hasonló méretű Tidal doboztól én ott nem aláléltem el.
Viszont ettől függetlenül volt több jó Accuton hang tavaly és idén is.
Miben látod egyébként a probémát?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.23. 16:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.03.06. 22:57
Hozzászólások: 476
Tartózkodási hely: Miskolc
sajti írta:
DöG írta:
Úgy se egy utána kötött néhány milliós hangfal elpukkanása lesz a legnagyobb érvágás, egy gyári végfok tönkremenetele esetén? :mrgreen: :lol:


A DC-től kigyulladt hangszóró által okozott tüzet leszámítva tényleg semmi komoly....

Sajti


"Ha kár, akkor már legyen tetemes."
/miskolci egyetemista mondás/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.25. 07:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
bta írta:
shany írta:
a szutyadék telefon helyett egy hangot valamennyire is rögzíteni képes szerkezettel újra próbálkozni egy megfelelő pontból. Azon kívül befalazni az üvegfalat, és kialakítani egy ekkora és ilyen kivitelű hangsugárzó működéséhez minimálisan szükséges akusztikai környezetet....

Jó kereskedő lenne belőled :D
Kár, hogy nem az üveg döngésével vagy a felvétellel van a legnagyobb probléma. Hát még itt:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=RaAtSaQudUs.[/youtube]
Ilyen hangsugárzó miatt nem érdemes bankot rabolni...
Szerintem, ha ott a helyszínen ücsörögve hallgatnánk, remekül meg tudnánk beszélni mit hallunk, mit gondolunk róla, mi jó benne, mi nem, mi lehet a gond ?
Én sem gondolom, hogy egy drága rendszernek automatikusan jól kell szólnia, viszont mindezt youtubos videókról megítélni..... ez egy agyrém szvsz.

Persze, ha a cél az, hogy megideologozáljuk, hogy egy egyébként elérhetetlen rendszer miért nincs nekünk a szobában, az már más: " meghallgattam a yutubon, hát az egy nagy rakás sz@r, dehogy kéne !"


Másrészt szívesen nézegetem azoknak a készülékeknek a műszaki megoldásait, ahol a pénz nem számít alapon a konstruktőr maximalista lehet, "kompromisszummentes" megoldásokat alkalmazhat. Nyilván ez is jócskán torzul egy piaci modellben, hiszen a gyártók üzleti alapon, gazdasági vállalkozásokként működnek, a dizájn, a marketing súlya elnyomhatja a műszaki tartalom fontosságát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.25. 08:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
sajti írta:
DöG írta:
Úgy se egy utána kötött néhány milliós hangfal elpukkanása lesz a legnagyobb érvágás, egy gyári végfok tönkremenetele esetén? :mrgreen: :lol:


A DC-től kigyulladt hangszóró által okozott tüzet leszámítva tényleg semmi komoly....

Sajti
Ha azért reálisan nézzük a dolgokat:
- különféle védelmekkel ellátott PA erősítők is haláloznak el és visznek magukkal többezer wattos mélyhangszórókat a másvilágra

- a gyári daRTzeel NHB-458-at megvizsgálva:
Nincsenek ismeretlen/kétes megbízhatóságú "audiofil" alkatrészek benne, helyette I.osztályú ipari minőségű minden. Az áramkör egyszerű, mint a raklap, kevés potenciális veszélyforrással
A gyártó 3 héten keresztül járatja, teszteli az elkészült erősítőt (az alkatrészeket, kitüntetetten a végtranzisztorokat valószínűsíthetően extrém módon válogatják ). Ez egy sorozatgyártású termék esetén elképzelhetetlen.
Az erősítő megbízhatósága lehetetlenül durva hangsugárzóimpedancia és mellé nagy teljesítményű, folyamatos döngetés esetén csökken, és nagyobb hangerő és a kimeneti rövidzár esetén hibásodik meg.
Viszont, ez nem PA erősítő, nem mobil felhasználású. Egyszer beteszik a hifi-szentélybe ( amely nyilván egy külön-, csak erre a célra használt helység ), és - a mellékelt használati útmutató figyelmeztetése szerint - a legnagyobb gondosságal összekötik a rendszer többi tagjával, és használják. Ha később változtatni akarnak a rendszeren, akkor megint csak gondosan járnak el. ( Mint egyébként is szokás )
Nekem, mondjuk 35 év alatt egyszer sem volt rövidzárlatom az erősítő kimenetén...




( Nagy energiatároló tápegységekkel felgyorsulnak "pusztulási" folyamatok, a nagy tápfeszültségű, masszív táp nevetve szolgáltat 30-50A DC-t egy zárlatos végtranzisztoron keresztül a hangszóróra. Pl. a szokásos kimeneti relék - jó eséllyel - meg sem tudják szakítani: a védelem lekapcsolja, de a relé pogácsák összehegesztődnek, az áram vígan folyik tovább. )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: darTZeel erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.06.25. 10:24 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Nézd ebben sosem leszünk egy platformon, úgy hiszem.

Egy végtranzisztor bámikor tönkremehet, akár a környezeti hatás miatt is, ez ellen pedig védekezni kell valamilyen formában. Pláne +/-120V-os tápfeszültség esetén (nagy daRTzeel). A kimeneti rövidzárlat még a legszerencsésebb a hangszóró szemszögéből...
A relépogácsák összeolvadásának kivédésére meglehetősen jó megoldások léteznek.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 611 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: feket663 valamint 51 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség