audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 14:19

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 319 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2017.11.26. 22:26 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
hifitibi írta:
Gybalu71 írta:
azért a kimenetre tennék egy kicsatoló kondit (1000 UF 16V).....

...az átalakítás és próba idejére, aztán úgy kivenném, ahogy beletettem.

kedves barátom ,nemrég egy hasonlóval sikeresen kinyirta a fülesét.120 ezer ft volt a betét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.02.23. 19:24 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.14. 16:35
Hozzászólások: 52
Tartózkodási hely: Gyöngyöshalász
Két fülhallgató erősítővel szemezgetek:

1. Heed Canamp
2. SDS Lab mosfet erősítő módosított változata
Aki megépítette mindkettőt, attól kérdezném hogy melyiknek jobb a hangja?

Canamp esetén számít a BD139 és az NE5532 gyártója?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2018.09.02. 13:44 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 02:58
Hozzászólások: 320
Tartózkodási hely: Budapest
Csak most láttam a bejegyzést.
Én mindkettőt megépítettem. A Canamp nagyon szép, bársonyos mély hang, hosszan hallgatható, meleg hangkép. Ha az NE5532 helyett teszel pl. egy LM4562-t, akkor még részletesebbnek tűnik számomra a hangkép.
Az SDS nagyon tiszta, fémesebb hangú. Nem harsány, de számomra a Canamp tovább hallgatható.
Félvezetőkről: NE5532-ről már írtam. IRF610/9610-es eredeti IR mosfeteket már nem egyszerű beszerezni, sőt párokat találni közöttük kis mennyiségnél még nehezebb (lehet, hogy nem annyira lényeges, de én párba válogattam anno őket). Nagyon kicsi a gate kapacitásuk, ezért sokan szeretik az audióban (lásd Borbély Ernő terveit).
A BD-kről nem tudok nyilatkozni, nem is tudom, hogy milyen van az enyémben, de nagyon szépen szól.

_________________
A visszajátszott hangot nem lehet jellemezni a műszaki paraméterek összességével.
Tisztelettel, István


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.01.02. 03:21 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 02:58
Hozzászólások: 320
Tartózkodási hely: Budapest
A napokban kaptam kézhez egy ebay-en rendelt füles-erősítő kittet: https://www.ebay.com/itm/TPA6120-Headphone-Amplifier-HIFI-AMP-Board-Kit-for-DIY-ac-dc-12v-20v/183419536190?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
Nem számítottam sok jóra alkatrészeket illetően, de gondoltam, már maga a nyák is megéri.
Csalódtam, és pozitívan.
Nem akarom a teljes kittet felsorolni, de volt benne:
- 1 füleserősítő IC: TPA6120A2+neki hűtőborda
- 2 jelismétlőnek használt OPA impedanciaillesztés miatt: JRC5534DD + jó minőségű foglalatokkal,
- 1 kimenetvédő IC: uPC1237 TAKAMISAWA RY5W-K relével
- 2 stabkocka nyákba forrasztható alu hűtőbordával L4915 és L4815
- egy nagyon jól kivitelezett lyukgalvánozott, aranyozott forrfelületekkel rendelkező 2oldalú nyák,
- 2 Nichicon Fine Gold bipoláris 47uF/25 kondi,
- 4 Panasonic 56uF/63V FC tápkondi
- 4 ELNA 3300uF/35V RJ4 kondi
- stb.
Mindezt kb 4300 Ft-ért házhoz szállítva! :-)

Már építettem ilyen ICvel füleserősítőt, de ez sem okozott csalódást. 1-2 kondit kicseréltem, másokat még betettem, a táp ICk helyére csak egy-egy induktivitás került (1mH, aminek DCben 2,6 ohmos az ellenállása), és a csomagban adott poti helyett egy Apls Blue került bele (a nyák úgy van kialakítva, hogy ezt is tudja fogadni!).

Mivel a + tápról van működtetve a kimeneti védőáramkör a relével, ezért a stabkocka hiánya miatt érdemes legalább egy 10W-os trafót alkalmazni. Az enyém 2x9V AC-t ad üresben, terhelve ez kb 11.3V DC.
A hangja a csatolás (47uF bipoláris párhuzamosan 1uF WIMAval) + a JRC5534 miatt elég meleg, kompenzálva a semleges vagy szinte hidegen precíz TPA6120A2 hangkarakterét. Majd kipróbálom más OPAkkal is.
Tesztfülesek: AKG K141 Monitor (a régi 600 ohmos), Sennheiser HD559.
Az elsővel szebb a hangja, a másodikkal egy kicsit mosott a hangkép felső közepe (de ez füles hiányossága), de nagyon szép a hangja.


Csatolmányok:
Magyarázat: A megépített áramkör
20181224_121729_s.jpg
20181224_121729_s.jpg [ 517.85 KiB | Megtekintve 29850 alkalommal. ]
Magyarázat: A kapcsolási rajz - ami megvalósult.
HeadAmpTPA6120A2CH_s.png
HeadAmpTPA6120A2CH_s.png [ 26.56 KiB | Megtekintve 29850 alkalommal. ]

_________________
A visszajátszott hangot nem lehet jellemezni a műszaki paraméterek összességével.
Tisztelettel, István
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.02.04. 14:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2018.12.28. 17:24
Hozzászólások: 2
Sziasztok!
Számtalan diyers átesett a Canamp clone építésén, nekem még elmaradt, most pótoltam. Mivel oly sokan járták végig az utat, nem terveztem újra a nyákot, fpalotas változatára (köszönet érte) építettem.
Nem gondoltam kritikusnak az alkatrészeket, ettől eltekintve válogattam őket, de BD139-ből nem találtam azonos gyártójút itthon, csak közel azonos bétájúakat (75-79), amúgy minden olyan benne, mint amit eddig láttam a képeken.
USB DAC-ról hajtottam és két fejhallgatóval füleltem, HD600-zal és DT1990-nel. És vártam a lágy, de energikus basszusokat, a színpadot, mindent, amiről írtak az utánépítők. Sajnos, ebből semmi nem teljesült, ellenben lett: magasba húzó, bántóan éles hang, ebben az ének különösen sziszegő, a basszus szegény, tér nincs, mintha nem lennének rendben a fázisok, szóval egy rossz tranzisztoros erősítő hang. Szóval a hang borzalmas, ez ugye erős kifejezés, a lelkendező vélemények ismeretében.
A JLH fejerősítő és a Beyer A1 clone lényegesen jobb hangú, térben, basszusban, és a közvetlen összehasonlítás eredménye miatt kezdtem értetlenkedni. A TPA6120a2 szintén jobb, a Canamp clone meg sem közelíti. Tehát itt valami nem ok.
Melyik alkatrész a ludas? Signetics NE 5532N-ből van néhány, ezzel kezdtem, aztán cserélgettem a műveleti erősítőket, aztán meg bemeneti csatoló kondikat. Semmi változás
Az említett két végtranyó? Ez a leggyanúsabb. A puffer? Nichicon 4,7mF.
A két 5 wattos ellenállás? Válogatott Micro Ohm.
Hozzáteszem nem gerjed, szkóppal nézem.
Kérdem tisztelettel, lehet javítani a hangját, vagy tényleg ilyen és én csak vártam a csodát?
Üdv: diov


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.02.04. 22:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
diovolgyi írta:
... vagy tényleg ilyen és én csak vártam a csodát?
Üdv: diov
Ez is elképzelhető. Nem fejhallgatózok, de sokak tapasztalata, hogy csak egészen tökéletes alkatrész-egyezőség alapján lehet(ne) reprodukálni az eredeti, gyári készülék "hangját"....már amennyiben ez lenne a cél.
Maga kapcsolás csak egy "keret", egy lehetőség. Egy fizikailag működő áramkör, amely sokféle módon "szólhat". A beépített - pontosan meghatározott gyártóktól származó-, pontosan meghatározott típusú - alkatrészek összjátéka, együttállása, a mostanában itt is sokat emlegett "szinergia" határozza meg a hangi végeredményt.

A neten található képek alapján pl. biztosan nem Signetics NE5532P van a gyáriban. Lényegesnek gondolnám, hogy elko legyen a bemeneti kondenzátor, Royal legyen az emitter ellenállás, KEMET bypass kondik. Talán Yageo a legtöbb ellenállás, bár van szénréteg is. A kimeneti soros ellennállás talán Beyschlag lehet....alaposabban meg kellene nézni. SZVSZ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.02.04. 22:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
2 db 6s19, és 1 db ECC82 elektroncső...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.02.06. 20:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
atreides írta:
...Egyébként amikor elkészült a Heed Canamp fejhallgató erősítőm(nem kis szülői segítséggel ;) )akkor abban egy mezei ST gyártmányú TL 071-es IC muzsikált.Kipróbáltam jónéhány IC-vel de azzal szólt a legjobban.Pontosabban azzal zenélt.Mert ez a legfontosabb...
Ezt még esetleg érdemes lehet belepróbálni (sajnos leginkább Texas TL-eket lehet kapni, amiknek állítólag nagyon más hangja van)... -pl. Árwillban elvileg van ST gyártmányú- :?
Én nem építettem Canampot inkább majd LME79710 +kimeneti bufferrel (BUF634, vagy LME79600-ha kapok-) próbálkozok idővel, de előbb egy fejhallgató átépítés készül...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.02.10. 01:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 02:58
Hozzászólások: 320
Tartózkodási hely: Budapest
Szia diovolgyi. Milyen a trafód? Hány wattos? Ad elég kakaót az erősítőnek? Az enyém 20W-os, az icm ST Ne5532, diódák 1u4002, ellenállások mezei fémréteg, de van Vishay Dale is, a poti Alps Blue velvet, a BD-im fogalmam sincs milyen típusúak. Melegszenek kegyetlenül egy 3-4 órás zenehallgatás végére. A nyákot magam terveztem, de felülről hasonlít az alkatrészek elrendezése az eredetivel. A kapcsolási rajzom meg a nyák tudtommol fel lett ide téve ide e topikba a fórumba, de ha nem, a honlapomon megtalálod.

_________________
A visszajátszott hangot nem lehet jellemezni a műszaki paraméterek összességével.
Tisztelettel, István


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.02.13. 00:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2018.12.28. 17:24
Hozzászólások: 2
Köszönöm a hozzászólásokat. A probléma nem trafó függő, próbáltam különbözőkkel, most nyáktrafóval megy (16VA, 2x9v).
Mint írtam, válogattam az alkatrészeket, csak a BD139-ek voltak szedett-vedettek elsőre, bár már azokat is cseréltem egyforma típusra (Thompson) és közel azonos bétájúra, javult, de még nem igazi a hangkép. Az OPA csere-bere - vagy 6 fajtát próbáltam - annyira nem változtatott azon, amit hiányolok, a tér nélküli hangon.
Két karakterisztikára válogatott tökegyforma tranzisztor lehet még a megoldás - ez még az ötletem, mert a többi összetevő (100ohm 5w, csatoló kondik) cseréjével nem értem el semmit. A potmeter még nem ALPS.

A JLH hangja nagyon bejött. Az offseten kellett igazítani, mert rosszul nézett ki, hogy leng 150mV-ot, most hidegen kb. 40 mV-ról indul és 10 mV-ra áll be melegen - szervo nélkül.

Üdv: diov


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.02.20. 16:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 02:58
Hozzászólások: 320
Tartózkodási hely: Budapest
Csöves füleserősítővel nem próbálkoztál? Lehet, hogy az jobban talál a fülesedhez.

_________________
A visszajátszott hangot nem lehet jellemezni a műszaki paraméterek összességével.
Tisztelettel, István


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.10.24. 13:59 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.14. 16:35
Hozzászólások: 52
Tartózkodási hely: Gyöngyöshalász
Kínai barátainktól én is rendeltem egy JLH kitet. Nagyon kíváncsi vagyok rá. Első körben lehet kipróbálok benne ELNA SILMIC II kondikat.
Beyerdynamic a1 füles erősítőt hallott már valaki szólni?


Csatolmányok:
BeyerdynamicA1.jpg
BeyerdynamicA1.jpg [ 181.12 KiB | Megtekintve 27334 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.10.24. 14:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Figyelj majd oda, mert a D9, és D10 fordítva van a rajzon, és ha úgy ülteted be, akkor elfüstölhetnek a végtranzisztorok.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.10.24. 14:18 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.14. 16:35
Hozzászólások: 52
Tartózkodási hely: Gyöngyöshalász
Én a JLH erősítőjét építem meg. A beyerdynamic rajzát csak azért raktam fel, hátha valaki kedvet kap hozzá. De jó hogy szóltál, így bízzon meg az ember talált rajzban. :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2020.09.07. 11:14 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1974
A következő történet tanulságos lehet azok számára, akik gyakran használják a füles erősítőjüket ;)
Az előző oldalon ismertetett Class A JFET CCS kapcsolású erősítőt 8 éve készítettem, amit kb. 5 éve átépítettem DN2540N5-G vertical DMOS kimenetűre - nos, a gazdája azóta nem kapcsolta ki, folyamatosan üzemelt :D

https://audiodiyers.hu/viewtopic.php?f= ... &start=200

A több mit 43.000 üzemórát teljesítő elektrolit kondenzátorokat most kicseréltem, a korábbiak helyett kicsit jobbat tettem be ( Audio Note STD, Nichicon Muse BP). A továbbiakban meg majd remélem, hogy a hálózati 230 voltos hosszabítón csak csak megtalálja a kapcsolót...
TJ.


Csatolmányok:
Class_A_V-FET_headphone_amplifier.jpg
Class_A_V-FET_headphone_amplifier.jpg [ 1.33 MiB | Megtekintve 24631 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 14:08 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
Sziasztok!
Elejétől végéig elolvastam a topikot, de nem jutottam dűlőre, hogy mit építsek meg. Egymás után mutattatok be különböző kapcsolásokat, de nem tudtam kideríteni, hogy van-e olyan kapcsolás amiben mindenki egyetért, hogy nagyon szuper.
Egy olyat szeretnék készíteni ami méltón kiszolgálna egy halandó embernek megfizethető kategóriás fejhallgatót (fél millióig) anélkül, hogy szégyenkeznie kellene.
Vagy ezt kb mindegyik itt bemutatott kapcsolás tudja?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 15:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Ha tudod, hogy kis vagy nagy ohmos fejhallgatóhoz kéne, az már szűkítheti a kört...
de a kívánt max hangerő, esetleges hordozhatóság (akku), egyéb kívánalmak szintén rostálhatják a javaslatokat. szerintem. :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 15:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Szerintem ne várj senkitől olyan véleményt, amit szeretnél :D Ki tudja milyen ízlésed, fejhallgatód, forrás eszközöd, stb. van. Ez olyan, mint ha azt kérdezném mi a világ legjobb erősítője. Nincs olyan. Ki szerint, milyen rendszerben, stb. A meghallgatást, demót nem tudod megspórolni. Hallgass sok eszközt és akkor lesz egy elképzelésed legalább arról, hogy milyen irányba is szeretnél menni. Ezt a felelősséget ne hárítsd másra, mert a tied :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 15:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
DöG írta:
Ha tudod, hogy kis vagy nagy ohmos fejhallgatóhoz kéne, az már szűkítheti a kört...
de a kívánt max hangerő, esetleges hordozhatóság (akku), egyéb kívánalmak szintén rostálhatják a javaslatokat. szerintem. :?

Nagyimpedanciás, 300-600 Ohm körüli fejeshez lesz, és nem hordozható.

hifipisti: Azért a kérdésem messze állt attól, hogy mi a világ legjobb fejhallgató erősítője. De biztos van, amikor 5 alkatrészből áll egy kapcsolás és ez a "jobb mint telefonról hajtani" szint, és van az a kategória ami már nagyon komolyan meg van tervezve és rá merem dugni a többszázezres fejhallgatót.

Sajti féle V4 végfokot kellene fejhallgatóra áttervezni :twisted:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 18:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.04. 17:30
Hozzászólások: 131
melorin írta:
Sziasztok!
Elejétől végéig elolvastam a topikot, de nem jutottam dűlőre, hogy mit építsek meg....


Szerintem ha jó hangot akarsz magadnak, nem úszod meg a kísérletezést. Ez min 3-4 erősítő megépítését jelenheti. Ráadásul a kapcsolás mennyire jó a fejeshez? Nekem a régi (Sennheiser HD555) és a mostani (AKG Q701) kicsit más irányt mutatott, pedig alacsony impedanciások (50 ill. 62 Ohm). Jó pár kapcsolást megépítettem: H&T, Canamp, TPA6120, TPA6120 dual, BUF634, LME49610, LME49610 dual, Rod Elliott, Lehmann, Beyer A1. Igazából egyikkel sem volt probléma, mindegyikkel jól elvoltam, de valami hiányzott. Opampokat is próbálgattam, az egyik kapcsolás ezzel, a másik azzal, a harmadik megint másikkal szólt legjobban. Meg is maradtak deszkamodellnek. A vége az lett, hogy összességében a Beyer eleje és a Lehmann vége egy MUSES 8920D IC-vel volt a nyerő. De pl. Simon&Garfunkel a dual TPA-n volt a legjobb. Már a dobozoláson gondolkoztam, jött egy újabb ötlet, J. L. Hood A osztályú fejes erősítője. Ezt először a 2N4922 végtranzisztorokkal próbáltam ki. Kicsit más volt, de ez sem volt az igazi. Egy másik projektből megmaradtak MJE15003-as végtranyók, hátha.... Hát igen. Az egész hang a korábbihoz képest megtáltosodott, megjött a "magic". A vicc, hogy miért kell 100-200mW teljesítményhez 2 db 250W-os tranyó? Kellett. Persze más véggel is lehet kísérletezni. Én most a végleges nyákon dolgozok, meg a dobozoláson(!). Az sem volt mindegy, hogy miről hajtom (nekem a CD és a PC mással volt jóban).
Bocs, hogy kicsit hosszúra sikerült, de remélem sikerült kellőképpen elkeseríteni. :D

_________________
üdv
botond


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 18:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
melorin írta:
Nagyimpedanciás, 300-600 Ohm körüli fejeshez lesz, és nem hordozható...
Ahhoz akár egy OTL csöves, akár egy félvezetős -nem túl kis tápfesszel- jó lehet, minimum 4-5×-ös erősítésre beállítva...

Eddigiekből nekem az LME49710 (vagy LME49870, AD797...) +LME49600 buffer kapcsolás a legszimpatikusabb ld. itt
Szerintem +-12...18V jó lenne neki (én pufferek után 1-1 áteresztő tranyós szűrést raknék még bele). :oops:

De inkább olyanokra hallgass, akik már építettek ilyeneket. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 19:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Nekem is az LME49710HA, LME49600 páros jött be LT tábstabokkal megépítve. Az alkatrész bázis ki lett tökölve. Ez utóbbi hónapokig tartott. Aztán ez is tudta azt a varázslatot, hogy "szinte bármilyen fülessel tudta hozni a bármeddig tudom hallgatni élményt".


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 20:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
Nincs véletlenül megmaradt nyákotok ehhez az LME erősítőhöz?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 22:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Sajnos nincs. Eredeti LME49710 beszerzése nagyobb probléma.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.14. 23:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Induljunk el más módon. Egy füles 100 mW, azaz 0,1W meghajtással a fájdalomküszöb környékén teljesít. Tehát legyen a szükséges füles erősítő kimeneti teljesítménye 0.1W
A bemeneti vezérlő feszültséget rögzítsük 1 V-on. (jelenlegi jelszintek)
600 ohm-os fejhallgató esetén a 100mW-hoz kb. 8 Volt effektív kimenő feszültség kell. (legalább 8 szoros fesz erősítés) A szükséges áram: kb. 12 mA.
Ez a felső plafon, egyszerű eszközökkel, 2-3 aktív elemmel teljesíthető. De az is látható, hogy egy nagyimpedanciás fejhallgatót sem lehet ECC csövekkel meghajtani..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.15. 06:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
hifipisti írta:
Sajnos nincs. Eredeti LME49710 beszerzése nagyobb probléma.

Gyorsan feltúrtam a készleteimet és találtam 2db-ot még a régi szép építgetős időből. Egy DAC kimenetén csücsülnek. Viszont LME49600 az nincs. Ez mennyire kritikus alkatrész?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.15. 07:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
Abszolúte kritikus alkatrész. Ő egy vonali meghajtó. 600 Ohm meghajtására van kitalálva hivatalosan, de kis impedancia se gond neki. 1W max. kimenő teljesítménnyel. Kapcsolástechnikája diamond buffer. Ez gyártásban van, beszerezhető alkatrész. Tokozása is érdekes, de beforrasztható otthoni körülmények között is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.15. 08:38 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
melorin írta:
Viszont LME49600 az nincs...
Pl Mousernél kapható (Mousel Bp.-i üzletébe listaáron, szállítási díj nélkül rendelhető, vagy kiszállítják futárral) ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.15. 08:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
melorin írta:
Sajti féle V4 végfokot kellene fejhallgatóra áttervezni :twisted:


Van rá megoldás :)
Csatolmány:
ph_pre.png
ph_pre.png [ 81.94 KiB | Megtekintve 20008 alkalommal. ]

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.15. 08:45 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Torzítási spektrum 11Vpp kimenő feszültségen 100ohm terhelésre:
Csatolmány:
pho_spe.png
pho_spe.png [ 58.17 KiB | Megtekintve 20007 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.15. 09:08 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 181
sajti írta:
melorin írta:
Sajti féle V4 végfokot kellene fejhallgatóra áttervezni :twisted:


Van rá megoldás :)

Sajti

:o 300-600 Ohmon is működnie kellene, nem tudom ez gondot okoz-e.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.15. 09:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.10. 10:56
Hozzászólások: 834
A TME-nél kapható az LME49600. Van raktáron is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2021.10.15. 09:32 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
melorin írta:
:o 300-600 Ohmon is működnie kellene, nem tudom ez gondot okoz-e.


Az sosem probléma.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.07. 09:04 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Sziasztok !

Ezt érdemes lenne megpróbálni fejes erősítőnek ?

Bemeneti FET honnét lenne ????

PS


Csatolmányok:
xDCG-3_Proto.png
xDCG-3_Proto.png [ 214.15 KiB | Megtekintve 18302 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.07. 09:18 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Itt van részletesen :

https://www.diyaudio.com/archive/blogs/ ... upply.html


PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.07. 15:31 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Eredeti uPA68H-ra tudok beszerzési forrást, de akár két 2SK117GR is megfelelhet válogatva, vagy ez utóbbinak ma is kapható verziója a 2SK209GR. Ami ugyan SMD, de azért lehet vele dolgozni, akár segédpanel használatával is...

Persze a válogatáshoz n*10 darabra van szükség, bármely típusból. A kettős JFET-ből is érdemes 6-8 darabot megvenni, hogy a két csatorna között se legyen túl nagy eltérés.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.08. 08:28 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Igazából arra lettem volna kíváncsi ki mit hallott róla , mert kell azért alkatrész bele rendesen.

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.22. 18:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
Sziasztok!

OPA 547-tel szeretnék építeni egy fejhallgató erősítőt.
Van valakinek bevált kapcsolása, és ha igen, megosztaná a kapcsolási rajzát?
Köszönöm!

Luki


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.22. 19:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Nem érdemes vele vesződni, mert nem fog jól szólni.
Az ábra magáért beszél... nem az abszolút érték a lényeg, hanem a frekvencia és kimeneti áram függése.
Inkább ezt érdemes megépíteni mezei invertáló fokozattal, 3-5 gain beállítással: https://www.analog.com/media/en/technic ... AD8397.pdf
32 ohmos fülest is meghajt könnyedén, +/-12 voltról mehet max. Részletes és sima hangzás egyszerre. Egy csip elegendő a két csatornához. A kimenetet érdemes relével ellátni a be/kimeneti pukkanás elkerülése végett. Alaposan megszűrt CRC táp elegendő, nem szükséges stabilizátor, sőt...


Csatolmányok:
q1.png
q1.png [ 35.11 KiB | Megtekintve 17537 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 10:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
Szabó Zoltán írta:
Nem érdemes vele vesződni, mert nem fog jól szólni.
Az ábra magáért beszél... nem az abszolút érték a lényeg, hanem a frekvencia és kimeneti áram függése.
Inkább ezt érdemes megépíteni mezei invertáló fokozattal, 3-5 gain beállítással: https://www.analog.com/media/en/technic ... AD8397.pdf
32 ohmos fülest is meghajt könnyedén, +/-12 voltról mehet max. Részletes és sima hangzás egyszerre. Egy csip elegendő a két csatornához. A kimenetet érdemes relével ellátni a be/kimeneti pukkanás elkerülése végett. Alaposan megszűrt CRC táp elegendő, nem szükséges stabilizátor, sőt...



Szia!

Tapasztalat, vagy feltételezés?
Köszönöm a hozzászólásod, de azért tennék egy próbát, hadd halljam a saját fülemmel.
Ha máshol nem, akkor talán valamelyik külföldi audio-s oldalon kapok segítséget.

Luki


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 13:12 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Hát persze, mindenki a saját tapasztalatával tanul a legtöbbet, legfeljebb a következtetés lehet némileg elfogult a sok ráfordított idő és energia miatt...
Az elmúlt 35 évben elég sok műveleti erősítőt próbáltam különféle kapcsolástechnikákkal, úgy érzem, van némi tapasztalatom.
Az ennyire frekvenciafüggő thd-val mindig együtt jár a különbségi frekvencia torzítás (difference frequency distortion) növekedése ami felettébb kellemetlenné teszi a zenehallgatást, különösen a magashang tartományban.
http://www.diy-audio.narod.ru/litr/BKAu ... ements.pdf 10. oldal


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 14:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
Szabó Zoltán írta:
Hát persze, mindenki a saját tapasztalatával tanul a legtöbbet, legfeljebb a következtetés lehet némileg elfogult a sok ráfordított idő és energia miatt...
Az elmúlt 35 évben elég sok műveleti erősítőt próbáltam különféle kapcsolástechnikákkal, úgy érzem, van némi tapasztalatom.
Az ennyire frekvenciafüggő thd-val mindig együtt jár a különbségi frekvencia torzítás (difference frequency distortion) növekedése ami felettébb kellemetlenné teszi a zenehallgatást, különösen a magashang tartományban.
http://www.diy-audio.narod.ru/litr/BKAu ... ements.pdf 10. oldal


Szia!

Nem vonom kétségbe az állításaid.
Megkérdezem mégegyszer akkor:
-Építettél az OPA547-tel fejhallgató erősítőt,és ez alapján mondod hogy nem érdemes?
Elég egy igen-nem.
Az adatlapok értelmezése nekem sem problémás, de most GYAKORLATI dolgokra vagyok kiváncsi, nem feltételezésekre.
Köszönöm!

Luki


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 15:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Gondolom rendelkezel ilyen IC-vel. Azt a pár darab alkatrészt még légszerelve is rá lehet forrasztani.
Vagy nem ilyen egyszerű ez a kérdés? :roll:


Csatolmányok:
OPA547T.jpg
OPA547T.jpg [ 12.51 KiB | Megtekintve 17369 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 15:55 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
mayky írta:
Gondolom rendelkezel ilyen IC-vel. Azt a pár darab alkatrészt még légszerelve is rá lehet forrasztani.
Vagy nem ilyen egyszerű ez a kérdés? :roll:


De, ilyen egyszerű,
Az R1-R2 értékét meg a tápfeszt majd megkérdezem az Uri Gellertől.
De hagyjuk is, megoldom majd saját magam, tekintsük tárgytalanak dolgot.

Luki


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 16:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Nem építettem, ennél az ic-nél az NE553x is nagyságrenddel jobb paraméterekkel bír.
De ha építettem volna, és elmondanám, hogy ilyen meg olyan, az sem számítana semmivel sem többet, mint az elmélet, hiszen nem ismerjük egymás hangzásminőségi preferenciáit.
Mayki által közölt (a maga módján korrekt) rajz olyan, mint Mátyás király és az eszes lány meséje. https://www.nepmese.hu/mesetar/mesek/ma ... eszes-lany
Mutat is meg nem is. Hozott is meg nem is.
Hallottál már ilyesmiről, nonlinear input capacitance modulation, input diff pair slew rate overload?
Semmilyen meglévő rajz egy az egyben nem adaptálható a te icédre, más kompenzálás, más ellenállásértékek szükségesek.

Lehet, hogy már ennyi szöveg neked sok és nem érdekel, de más erre járó olvasónak még szolgálhat okulásul, hogy nem érdemes gombhoz varrni a kabátot, ha a gomb papírból van...

Mivel eldöntötted, hogy ebből építesz, teljesen mindegy, ki mit mond. Nézzél ki a neten egy neked szimpatikus kapcsolást, aztán elő a pákával,csipesszel, valóban nem kell ide nyák sem, nem sok alkatrész szükséges akár invertálóra, akár nem invertálóra építed.

Amúgy
R2 annyi, mint a bemeneti impedanciád, mondjuk egy 10kohmos potméter
R1 = R2/gain, ami praktikusan 3-5, tehát 5kOhm - 2,4kOhm.
Az R2-re kell egy párhuzamos kondi, aminek az értékét úgy kell megállapítani, hogy generátor - oszcilloszkópot bekötve az 5 kHzes négyszögjel a lehető legjobban hasonlítson a generátor jeléhez, ne legyen túllövés és berezgés. A kimenetre tegyél sorba egy 10ohmot (fémréteg 0,6W) és az offszetet is ellenőrizd, ne legyen nagyobb, mint 0,5mV. Ha nagyobb, akkor R1-gyel sorba kell kötni egy kondenzátort, 10uF lehetőleg jó minőségűt. A tápfeszültség 2x12V elegendő.
Ja és csillagföldet használj szigorúan.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Szabó Zoltán 2022.01.23. 16:42-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 16:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
Már megoldódott, találtam rajzot.
Előbb is kereshettem volna, megspóroltam volna egy kis időt mindenkinek.
Ennek ellenére sokat tanultam a válaszokból :D


Csatolmányok:
opa458.jpg
opa458.jpg [ 184.19 KiB | Megtekintve 17331 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 16:46 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Látod, azt hiszed, hogy megoldottad, pedig ez így nem lesz jó.
Fejhallgatóhoz szeretnéd használni, oda túl sok a 21-szeres erősítés, zajos lesz és kis potméter mozdításra is ordítani fog a fülesed. A párhuzamos kompenzáló kapac nem hagyható el, hiába nem említik.
satöbbi...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 17:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 11:41
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Kőszeg
Szabó Zoltán írta:
Látod, azt hiszed, hogy megoldottad, pedig ez így nem lesz jó.
Fejhallgatóhoz szeretnéd használni, oda túl sok a 21-szeres erősítés, zajos lesz és kis potméter mozdításra is ordítani fog a fülesed. A párhuzamos kompenzáló kapac nem hagyható el, hiába nem említik.
satöbbi...



Köszi, majd megoldom.
Minden tanácsnak, és segítségnek örülök természetesen, kivéve ha magas lóról teszik, hülyének nézve a másikat.
Foglaljuk össze:
-OPA547 az alany, oka: van vagy 100db
-Nem, nem AD, és egyéb típusokkal építeném a füles erősítőt
-BEVÁLT rajzot keresek, nem oktatófilmet, meg szaktudás csillogtatást
-Ha nem tudsz segíteni, akkor pörgesd tovább a topicot, és ne szólj hozzá, nem kötelező
-Ha már komoly google kereséssel bemásolsz egy rajzot, akkor írd mellé hogy mennyi az annyi.
Ha valaki nem akar alkatrészértékeket közölni(lásd: Peter Millett) akkor ne tegye, majd kiszámolom valahogy.
De ismétlem: ha nem tudsz segíteni, akkor ne tedd, ha meg segítenél akkor ne nagyképű duma legyen totál más alkatrészekről.
Ha mazochista lennék, akkor hobbielektronikán kérdeznék egy Xanax után, nem itt.
De úgy látom, már itt is az a színvonal dívik.
Szóval maximális tisztelettel arra kérlek, ne segíts többet, hagyd figyelmen kívül a hozzászólásaim.
Remélem vagy annyira intelligens, hogy ezt megérted.
Kösz!

Luki


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 17:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2020.06.19. 22:33
Hozzászólások: 247
Zoli biztosan lesz annyira intelligens, hogy nem szól többet hozzá(d).... Nem "magas lóról" kioktatni, SEGÍTENI akart, hogy ne fuss felesleges köröket. Van annyi tudása és tapasztalata, hogy érdemes lenne megfogadni (jó)néhányat a tanácsaiból.
Persze ha te úgyis jobban tudod, akkor meg miért kérsz segítséget, főleg ha így reagálod le? :?:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2022.01.23. 19:20 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Ha valakit komolyan érdekel a fejhallgató erősítő technika, és szeretne egy i g a z á n jó hangminőségű elektronikát ácsolni magának, annak pü-ben szívesen segítek. Csöves, tranzisztoros és icés megoldások vannak jócskán az össznépi böngészdében, de ezek közül elég kevés az, amit valóban érdemes megépíteni. Akinek nincs szkópja meg generátora(legalább egy napra kölcsön), az ne akarjon nagyot durrantani, másoljon valami jól dokumentált cuccost, vegyen kész chifi kitet, oszt hallgassa egészséggel. Kanamposok is kíméljenek:D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 319 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 20 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség