audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 14:18

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 372 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 13:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Kíváncsiságból cseréltem benne csövet Tungiról 6N1P-re. Az első cső egy AZDAM Special Quality E88CC. Az meglehetősen jó cső, nem bántottam. Nos az orosz csoda élénkebb, de torzabb hangot adott a tunginál. A tungi simább, teresebb, a ruszki jobban a fejemből szól, a tungi egyáltalán nem. Ez egy hígend készüléknél (ez is az :D ) 100 rugót jelent legalább. Bizony-bizony, a magyar minőségi cső. (igaz rá van stemplizve: HM) Valószínű gyári válogatás.


Csatolmányok:
EARMAX by Dyscus UP.jpg
EARMAX by Dyscus UP.jpg [ 196.1 KiB | Megtekintve 44413 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 14:21 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
A belvilágról nem teszel fel képet? ( a trafót nem kell szétfűrészelni :D)

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 14:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
sny21 írta:
A belvilágról nem teszel fel képet? ( a trafót nem kell szétfűrészelni :D)

A trafóban semmi csavar nincs, csak a bekötésére fordítottam rendkívüli figyelmet. Egy jól bekötött táp érzéketlen arra a jelenségre, hogy a fene egye meg, valami nem stimmel, de ha megfordítom a röfi orrában a dugót, akkor egyből mintha jobban szólna. A belseje egy dzsumbuj, mert lábtól lábig van a szerencsétlen, s a kábelek még szanaszét. Itt egy kép róla, de azóta már van változás: Bekerült két MP kondi a kimeneti csatolóval páthuzamosan. A dobozra meg egy délelőttöm volt, úgy nézzétek. Sajna az idő nagyon sürget, mert a haver megy vissza svédbe, aztán sietni kell.


Csatolmányok:
EARMAX by Dyscus IN.jpg
EARMAX by Dyscus IN.jpg [ 207.2 KiB | Megtekintve 44394 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 15:00 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Ez teljesen korrekt. Csak azért kértem, hogy teljes legyen a project, sokan csak a dobozról raknak képet, azt meg találok a neten eleget .

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.01.05. 15:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hogy teljes legyen a project: itt vannak a mérések.
A kimenetre AKG K340 fülest dugtam, mert közben az is idekerült a finomhangoláshoz. Ez egy hibrid rendszer, meglehetősen szép nyugodt sima hanggal, erőteljes basszussal. A mérést a műhelyemben végeztem egy celeron 2,8MHz-s géppel, EWS88 karival.


Csatolmányok:
EARMAX IMD.JPG
EARMAX IMD.JPG [ 232.2 KiB | Megtekintve 44372 alkalommal. ]
EARMAX THD.JPG
EARMAX THD.JPG [ 219.76 KiB | Megtekintve 44372 alkalommal. ]
EARMAX bode.JPG
EARMAX bode.JPG [ 178.46 KiB | Megtekintve 44372 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.23. 11:25 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Kedves Szakik!:)
Próbálgatom a tantál ellenállatokat mostanában, és tényleg finom hangjuk van.
Kérdésem a füles-erőlködőben mely ellenállásokat lenne érdemes kicserélni tantálra, ami komolyan befolyásolna hangilag. Gondolom a katódellenállásokat tuti.?
Másik hogy a 2200 mikrós katódhidegítőt elhagyva mennyit csökkenne az erősítés, vagy van vmi alternatíva oda?

Kapcsi:
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.23. 20:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
gabor80 írta:
Kedves Szakik!:)
Próbálgatom a tantál ellenállatokat mostanában, és tényleg finom hangjuk van.
Kérdésem a füles-erőlködőben mely ellenállásokat lenne érdemes kicserélni tantálra, ami komolyan befolyásolna hangilag. Gondolom a katódellenállásokat tuti.?
Másik hogy a 2200 mikrós katódhidegítőt elhagyva mennyit csökkenne az erősítés, vagy van vmi alternatíva oda?


Semmi ötlet?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.24. 09:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hogyne lenne ötlet! Csináld meg azt, amit én csináltam. Az jól szól. A tantált korlátozott anyagi körülmények esetén mindig a jelútba tedd: 100 Ohmos ellenálló. A 220u-s kondit meg cseréld le ELNA Cerafinre, vagy Silmic-re. Elhagyni ne hagyd el, mert akkor helyi visszacsati lessz, és azért az NFB ellenesek lőnek. Egyébként kb 6-8 dB-el lessz több az erősítés, Te is könnyedén kipróbálhatod: beforrasztom, kiforrasztom. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.24. 10:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
dys-cus írta:
Hogyne lenne ötlet! Csináld meg azt, amit én csináltam. Az jól szól. A tantált korlátozott anyagi körülmények esetén mindig a jelútba tedd: 100 Ohmos ellenálló. A 220u-s kondit meg cseréld le ELNA Cerafinre, vagy Silmic-re. Elhagyni ne hagyd el, mert akkor helyi visszacsati lessz, és azért az NFB ellenesek lőnek. Egyébként kb 6-8 dB-el lessz több az erősítés, Te is könnyedén kipróbálhatod: beforrasztom, kiforrasztom. :P


Értem köszi, jól szól ez is inkább megtartom ;). Én azt is hallottam hogy a jelúton kívül még a katódellenállás tantálosítása is hoz rendesen..?
Lehet hogy ki-be forrasztom, csak elég hülye helyen van ezért először rákérdeztem.
Olyan módszer -az Elna-ra cserélésen kívül-, hogy átpatkolni propilén vagy ezüsttantál stb. kondival, hoz vmit a konyhára?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.25. 11:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Akkor semmi egyéb ötlet? Azért gondolom, hogy a katód és az anód ellenállások ha nincsenek is közvetlen a jelútban látszólag, azért a kimenő feszt csak ezek állítják elő az áramváltozásokból, tehát gondolom azért beleszól, hisz csak jobb minőségű jelet (feszt.) kapok a végén.?
Gondolom az 1M rácslevezető viszont már túlzás lenne az tényleg max picit érhet a jelhez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.25. 11:55 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
gabor80 írta:
Akkor semmi egyéb ötlet?

Annyira szegények azért nem vagyunk.... :lol:

Felejtsd el a katódkomplexumot, rakj be LED-eket.
Nagyságrendekkel jobb hang, mérhetően kisebb torzítás.

Nálam (1..20mA között) legjobban a zöld (1.7...1.8V) és piros LED-ek (1.4...1.6V) váltak be, azokból is a régi 5mm-esek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.25. 12:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Idézet:
Annyira szegények azért nem vagyunk.... :lol:

Felejtsd el a katódkomplexumot, rakj be LED-eket.
Nagyságrendekkel jobb hang, mérhetően kisebb torzítás.

Nálam (1..20mA között) legjobban a zöld (1.7...1.8V) és piros LED-ek (1.4...1.6V) váltak be, azokból is a régi 5mm-esek.


Szia.
-Nem is tudom én annyira egyértelműen nem vagyok meggyőződve arról, hogy jobb a hang ha a katódban led van.. :)
Én is rengeteget foglalkoztam ezzel a kérdéssel. Hetekig teszteltem a különféle led típusokat (szinte az összes színű/fajtájú 3-5p ledeket, az infra ledeket lézer diódákat stb stb). Az infra led (a legkisebb) nyitófesszel pl nagyon bejött, -de mégsem tudtam megszokni. Olyan "megműtött" kimondottan mű érzésem volt mindig a zenéket hallgatván. Hiányzott a természetesség..
Sosem tudtam ettől elvonatoztatni. Lehet persze csak arról volt szó, hogy nem passzolt sehogy se a rendszerembe a dolog.
Kondival átblokkolt ellenállás sokkal inkább bejött. Mellesleg ez esetben a cső öregedésével tud változni a munkapont. Leddel a fix előfesz miatt fix marad. Ezt a hátrányt se felejtsük azért el.
Elko kapcsán Low esr Hitano vagy Rubycon Zl sorozat nekem többszörösen jobban bejött a ledeknél és már nem jelentkezett az a jellegű hiányérzetem , hogy nem természetes a hangzás. De hangsúlyozom ez csak személyes véleményem!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 19:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.11.01. 19:29
Hozzászólások: 2
.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Stubiflex 2013.11.01. 19:37-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 19:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.11.01. 19:29
Hozzászólások: 2
dys-cus írta:
Kíváncsiságból cseréltem benne csövet Tungiról 6N1P-re. Az első cső egy AZDAM Special Quality E88CC. Az meglehetősen jó cső, nem bántottam. Nos az orosz csoda élénkebb, de torzabb hangot adott a tunginál. A tungi simább, teresebb, a ruszki jobban a fejemből szól, a tungi egyáltalán nem. Ez egy hígend készüléknél (ez is az :D ) 100 rugót jelent legalább. Bizony-bizony, a magyar minőségi cső. (igaz rá van stemplizve: HM) Valószínű gyári válogatás.


Mit jelent az, hogy ruszki?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 19:58 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Ezt most komolyan kérded?!
Orosz = ruszkij -->ruszki

Gyerekek .......


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 21:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Regebben en is megepitettem az earmax klont - http://headwize.com/?page_id=433 - a 4-es abra alapjan (optimized). Szeretem a hangjat, 150 ohmos fuleket hasznalok http://www.head-fi.org/t/631222/superlu ... lot-review
Nehany kep itt
https://picasaweb.google.com/1068825839 ... directlink


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 22:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
dys-cus írta:
Kíváncsiságból cseréltem benne csövet Tungiról 6N1P-re. Az első cső egy AZDAM Special Quality E88CC. Az meglehetősen jó cső, nem bántottam. Nos az orosz csoda élénkebb, de torzabb hangot adott a tunginál. A tungi simább, teresebb, a ruszki jobban a fejemből szól, a tungi egyáltalán nem. Ez egy hígend készüléknél (ez is az :D ) 100 rugót jelent legalább. Bizony-bizony, a magyar minőségi cső. (igaz rá van stemplizve: HM) Valószínű gyári válogatás.


Mit jelent az, hogy ruszki?


Két gyöngyszem. 1. Discus. Remélem nem csak ki cserélted a csöveket, hanem munkapontot is állítottál. Mert E88CC NEM EGYENLŐ, NEM IS HASONLÓ mint 6N1P. Illetve hasonló, mindkettő kettőstrióda. 2. Ruszki: no comment.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.01. 22:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Ezt most komolyan kérded?!
Orosz = ruszkij -->ruszki

Gyerekek .......


A q..a életbe. Öreg vagyok már én is. Tudom, hogy mit jelent... :cry:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.02. 01:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egy ilyen OTL füles erősítőt tutira fogok csinálni én is majd, ha lesz egy kis szabad időm... :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.03. 20:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
earmax klon - tobben irtak kapcs es nyakterv ugyben, amint osszerakom a dokumentaciot felteszem ide, kb 1-2 het


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.03. 23:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv!
Vásároltam egy 600 Ohmos Sennheisert, mert azt mondta az egyik kolléga, hogy jó fülessel és jó OTL-el nem a fejemben lesz a színpad, hanem hasonlóan a hangdobozos hallgatásnál - előttem.
Mik a tapasztalataid?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 00:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Csak mint kívülálló, mert nem engem szólítottál meg. De. Sennheiser, AKG, drágábbak is, tök mindegy. Első kettőt hallgattam.
1. Van egy rossz hírem: Az összesnél a színpad a fejedben lesz, mivel a sztereó felvételek 99%-a NEM MŰFEJES felvételi technikával készült. Ugyanis az adná vissza az eredeti térérzetet fejhallgatóval. A sok mikrofonnal, vagy akárcsak kettővel is is felvettek (utóbbiak jobbak) az elmúlt 30-40 évben handobozos visszahallgatásra készültek. Ahol sokat számít a kétoldali hangsugárzók információinak a másik fülbe jutása. Ez fejhallgató esetén nemleges. Nem tud felépülni a sztereó színpad!! Hú de szépen fogalmaztam!
2. Van jó hírem is. Itt a fórumon is szó volt már a fejhallgatós térhatásjavító áramkörökről. Ami nem is hülyeség, ha a hangminőség kicsi romlásáért kapunk egy nagyságrenddel jobb térleképzést. Nincs új a NAP alatt, Már a SÍPOS GYULA könyv is közölt ilyent vagy 30 éve. Annak a kapcsolásnak hibája(?) az volt, hogy csak bizonyos impedanciák esetén modellezi le az emberi fej/fül áthallásait. De a mai technikával elvileg határ a csillagos ég ...is lehetne :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 07:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
FordPrefect írta:
Csak mint kívülálló, mert nem engem szólítottál meg. De. Sennheiser, AKG, drágábbak is, tök mindegy. Első kettőt hallgattam.
1. Van egy rossz hírem: Az összesnél a színpad a fejedben lesz, mivel a sztereó felvételek 99%-a NEM MŰFEJES felvételi technikával készült. Ugyanis az adná vissza az eredeti térérzetet fejhallgatóval. A sok mikrofonnal, vagy akárcsak kettővel is is felvettek (utóbbiak jobbak) az elmúlt 30-40 évben handobozos visszahallgatásra készültek. Ahol sokat számít a kétoldali hangsugárzók információinak a másik fülbe jutása. Ez fejhallgató esetén nemleges. Nem tud felépülni a sztereó színpad!! Hú de szépen fogalmaztam!
2. Van jó hírem is. Itt a fórumon is szó volt már a fejhallgatós térhatásjavító áramkörökről. Ami nem is hülyeség, ha a hangminőség kicsi romlásáért kapunk egy nagyságrenddel jobb térleképzést. Nincs új a NAP alatt, Már a SÍPOS GYULA könyv is közölt ilyent vagy 30 éve. Annak a kapcsolásnak hibája(?) az volt, hogy csak bizonyos impedanciák esetén modellezi le az emberi fej/fül áthallásait. De a mai technikával elvileg határ a csillagos ég ...is lehetne :)

Mivel én azt a Hi-Fi "bibliát" azon melegében beszereztem, ezt a kapcsolást meg is építettem akkortájt.
Emlékeim szerint nem hozott különösebb eredményt, azonban nem volt módom pontosan bemérni az induktivitásokat, kondenzátorokat, csak kiszámolt értékekkel dolgoztam.
Csak egy a gond... Ez a kapcsolás minden bizonnyal alacsony impedanciás hallgatóhoz lett méretezve, mint ahogyan említéd.... :(
Egyébként 180. oldal 144. ábra Térhatásjavító passzív áramkör sztereo fülhallgatók számára a címe.
Azon gondolkodom, mi van, ha valami közbenső helyen lenne a kapcsolás elhelyezve, ahol optimális fejhallgató impedanciás zárást tehetnénk és aztán a hallgatóra az OTL vége menne ki?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 11:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Szoftveresen egyszerubb megoldani ha PC-s lejatszot hasznalsz, pl Foobar2000 crossfeed plugin.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 14:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
mzperx1 írta:
Szoftveresen egyszerubb megoldani ha PC-s lejatszot hasznalsz, pl Foobar2000 crossfeed plugin.

Biztosan így van, azonban így kizárt az összes többi lehetséges műsorforrás, valamint az ajánlott kapcsolásnak mindenképpen fel kéne venni az eredeti jellemzőit, hogy a szoftver elkészíthető legyen. Én véleményem szerint sokkal egyszerűbb lenne - már aki ért hozzá, természetesen - modellező szoftverbe rakni ezen passzív alkatrészeket és akár egy táblázatba foglalni 8-32-55-140...600 Ohm-ra alkalmazandó RLC értékeket.
De jó is lenne!
Kép

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 15:52 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
appme szerintem valami ilyesmivel többre lehetne menni. Könnyebb megépíteni, alkatrészeket keresni hozzá és bármilyen típusú erősítő elé köthető, az áthallás pedig variálható (akár fokozatkapcsolóval kibővítve).

db

Csatolmány:
xfeed.jpg
xfeed.jpg [ 67.59 KiB | Megtekintve 44112 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 16:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
deeraudio írta:
appme szerintem valami ilyesmivel többre lehetne menni. Könnyebb megépíteni, alkatrészeket keresni hozzá és bármilyen típusú erősítő elé köthető, az áthallás pedig variálható (akár fokozatkapcsolóval kibővítve).

db


Ó, köszönöm, nem tudtam róla, hogy hováig futott a technika, ez sokkal könnyebben elkészíthető!
Ki fogom próbálni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 16:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
appme írta:
modellező szoftverbe rakni ezen passzív alkatrészeket és akár egy táblázatba foglalni 8-32-55-140...600 Ohm-ra alkalmazandó RLC értékeket.


(Nem szándékoztam a hozzászólásaidra reagálni, pláne nem bármiféle segítséget nyújtani neked, de most kivételt teszek, mert másoknak is talán hasznos lehet.) Szóval vedd úgy, hogy nem hozzád szól a hozzászólásom...

A füles impedancia/8R értékkel meg kell szorozni az összes ellenállatot, potmétert a kapcsolásban, valamint a reaktanciákat. Kondér esetében a reaktancia fordítottan arányos a kapacitással!

Mivel ez egy passzív hálózat, ezért meg lehet azt tenni, hogy mindent végig lehet szorozni egy imp/8R konstanssal, a kondérok értékeit meg egy 8R/imp taggal.

Egy zsebszámológép kell csak hozzá, meg 5 perc az ember életéből, oszt jónapot, az alkatrész értékek előállnak akármilyen füleshez...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 16:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Egyébként a füles impedancia gyakorlatilag rezisztivnek van tekintve a kapcsolásban ("pl Akai" felirat a füles mellett, stb-ből lehet következtetni :mrgreen: ), szóval nem sokat foglalkoztak ilyen részletkérdésekkel a tervezők, hogy gyakorlatilag ez mégsem rezisztív... Ezért simán át lehet szabni szívbajoskodás nélkül 32Ohm-os, vagy 600Ohm-os, stb fülesre ilyen konstans szorozgatással...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 16:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Én is kigondoltam egy kapcsolást OTL fülesre.
Egy kedves fórumtárs jóvoltából hozzájutottam igen jó minőségű (12bh7 brimar black pate) csövekhez.
A kapcsolás 300 illetve 600 Ohm-s fülesekhez illeszkedik. (ennél alacsonyabb terhelő impedanciára ugyanis nő elég szépen a thd-je.. De mivel anódcsatolt kapcsolásról van szó, ezért merőbben másabb hangzás világa lesz az olyan elvűhöz képest, ahol is katódkövető vagy katódkövető+áramgenerátor a vége)
Ha van rá igény, estefele feltehetem neki a kapcs rajzát.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 17:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
emersys írta:
Én is kigondoltam egy kapcsolást OTL fülesre.
Egy kedves fórumtárs jóvoltából hozzájutottam igen jó minőségű (12bh7 brimar black pate) csövekhez.
A kapcsolás 300 illetve 600 Ohm-s fülesekhez illeszkedik. (ennél alacsonyabb terhelő impedanciára ugyanis nő elég szépen a thd-je.. De mivel anódcsatolt kapcsolásról van szó, ezért merőbben másabb hangzás világa lesz az olyan elvűhöz képest, ahol is katódkövető vagy katódkövető+áramgenerátor a vége)
Ha van rá igény, estefele feltehetem neki a kapcs rajzát.

Minden, csővel építkező hozzászólást örömmel olvasok, várom a munkádat köszönettel!
OFF
Gyakorlatilag nem vagyok különösebben kényszerülve a füles használatra, mert elég időt vagyok zavartalan magányban, de...
ON
Azt is várom a füles komplexumtól, fejhallgatótól, hogy a hangszórós csöves erősítők finomságait, esetleges problémáit érzékenyebben közvetíti és a finomításokban segítsen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 18:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Ha van rá igény, estefele feltehetem neki a kapcs rajzát.


Igény van mindig. 1 szavazat már van rá! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 20:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Itt lenne akkor.
Az első fokozat E88CC-re épült, ami egy elég kis zajú beállításban van. A következő anódkövető fokozatban a 12BH7A trióda felei párhuzamosan vannak kötve, -elég magas áramon járatva (3,5W/trióda)
Hát kellene hozzá egy igen jó csöves táp. :)
Áteresztőnek megfelelő lehetne hozzá pl a: Pl508, E80L, EL84 (ebből is inkább dupla áteresztős ajánlás a javaslat az áthallás és disszipáció csökkentés miatt. bár a PL508-nak nem lenne gond. (50-60V körüli csőn eső maradékfesszel, - a kellő szűrés végett kéne azért számolni minimum..)
EZ81 + Jól méretezett c-r - c-r-c szűrés.
Thd paramétereit lehetne jócskán csökkenteni azért, ha pl 2db 6sz19p lenne párhuzamosan kötve 6-8W / trióda disszipációval.. :) -De ehhez már igen izmos táp kéne.. Viszont akkor a 33 Ohm-s terhelésre is jócskán kisebb thd kötődne.


Csatolmányok:
E88CC + 12BH7A OTL.JPG
E88CC + 12BH7A OTL.JPG [ 75.16 KiB | Megtekintve 43399 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 22:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Ajánlják, hogy a kimenő elkót egy jó minőségű műanyag vagy metál papír kondival hidalják át,
így elvileg a magasabb frekvenciák azon haladnak keresztül.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 22:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
GA2 írta:
Ajánlják, hogy a kimenő elkót egy jó minőségű műanyag vagy metál papír kondival hidalják át,
így elvileg a magasabb frekvenciák azon haladnak keresztül.

Igen, ez itt emersys fórumtárs tervezetén is így van.
Kíváncsi vagyok, ha megépül, mik lesznek vele a tapasztalatok.
Én egyelőre a katódból csatoltakkal rokonszenvezek, de ez csak szubjektív dolog...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.04. 23:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Ajánlják, hogy a kimenő elkót egy jó minőségű műanyag vagy metál papír kondival hidalják át,
így elvileg a magasabb frekvenciák azon haladnak keresztül.


Azért az nem egészen így van. Még a 20Khz-es jel is 99%-ban az elkón fog átmenni, mert annak az ESR-je még mindig nagyságrendekkel kisebb, mint a fólia kondér reaktanciája...

Tápba jó az áthidalás a magas frekis zajok ellen. De kicsatolónál ilyen dologgal nem lehet pótolni a jó minőségű elkót...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 00:38 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
A kapcsolás 300 illetve 600 Ohm-s fülesekhez illeszkedik. (ennél alacsonyabb terhelő impedanciára ugyanis nő elég szépen a thd-je.. De mivel anódcsatolt kapcsolásról van szó, ezért merőbben másabb hangzás világa lesz az olyan elvűhöz képest, ahol is katódkövető vagy katódkövető+áramgenerátor a vége)

Mostanság sokan hivatkoznak rá, hogy a katódkövető nem igazán jó hangú 8-) , jobb az anódkövető. Végcsőmeghajtónak, buffernek, füleserősítőnek is. Valaki megmagyarázná, miért?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 00:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Az a baj a katódkövetővel, hogy csak az egyik irányba működik jól, csak "húzni" tud, "tolni" nem annyira bír.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 08:51 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
GA2 írta:
Az a baj a katódkövetővel, hogy csak az egyik irányba működik jól, csak "húzni" tud, "tolni" nem annyira bír.


Mondjuk ez egyszerűen kezelhető probléma ;)

http://www.elektroncso.hu/cikkek/amptitok.php


Csatolmányok:
TwinServo_OTL.gif
TwinServo_OTL.gif [ 9.81 KiB | Megtekintve 43328 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.05. 13:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Talán valamikor/valamelyik hétvégén lesz időm összedobni egy mérés erejéig a kapcsolást.
A valóságban a különféle terhelésekre beállított visszacsatolás mértékét a gyakorlati mérések derítik majd ki, hogy mennyire is helyesek.
Azután lehetne mérni egy torzítást is.
A rajzon feltüntetett THD mértékek 40mW rms teljesítményre vonatkoznak, 20Khz-en szimulálva. (Nekem a JBL Reference fülesem 50mW / oldal teljesítményt tud. Ez már eget rengetően hangos (117DB). Ami szerintem zenehallgatásra való teljesítmény az olyan 15mW körül lehet.. (Ez még nem zavaró)
Átviteléről elfelejtettem feltenni képet, -ha hazaérek majd pótolom..

Katódkövetős elgondolást mindenképp kerülni akartam.. Még az ellen üteműt is.
A osztályú beállítást akartam, -nagyon jó táppal mellé.
Anód csatolt kapcsolásokra esküszöm, katódkövetőkkel már egy ideje felhagytam..(Az anód csatolttal ellentétben sosem jött belőle ki számomra olyan természetes, igazi hang..)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.08. 16:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
KD mester írta:
Idézet:
Ajánlják, hogy a kimenő elkót egy jó minőségű műanyag vagy metál papír kondival hidalják át,
így elvileg a magasabb frekvenciák azon haladnak keresztül.


Azért az nem egészen így van. Még a 20Khz-es jel is 99%-ban az elkón fog átmenni, mert annak az ESR-je még mindig nagyságrendekkel kisebb, mint a fólia kondér reaktanciája...

Tápba jó az áthidalás a magas frekis zajok ellen. De kicsatolónál ilyen dologgal nem lehet pótolni a jó minőségű elkót...



hallgasd meg kis értékű kondi nélkül aztán fogod a fejed . :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.08. 17:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Sokszor megtettem. Nem ér az s....rt se egy jó elkónál. S...r elkó meg soha nem lesz olyan az átblokkolástól se, mint egy jó. ;)

Ráadásul egy drágább átblokkoló kondér árából már lehet venni jó elkót is. Nálam egyszer legalább olyan jó hangú csatolónak bizonyult két szembe kapcsolt bg koppincs yageo elko, mint a simens olaj papír. De talán még kicsit jobb is volt az elko...

Végfoknál is próbáltam (HTA30) a jó ROE kicsatólóval párhuzamosan (kicsatolónak a legjobb! 2200uF-4700uF/63-100V osakra érdemes vadászni a vatyerán, ha valaki HTA30-at, hasonló kicsatoló kondis véget épít. Füles erősítőbe is gyanítom, hasonlóan jó lesz ;) ). Semmiféle + javulás nem volt hallható...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.08. 17:16 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
...vagy.

300-600 Ohmos fülesek esetén már 100 mikro is elég lehet, így a jobb fajta PP, vagy PIO kondikkal is meg lehetne próbálni...

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.08. 17:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
az én füleserősitőm végén csatornánként 2x25 UF olajpapir van +10Uf Stiroflex 600 Ohmos T1 el jobb mint a nagy elkokkal volt .

az hogy 300 vagy 600 Ohm azért nagyon nem mindegy.

Erősitőbe nekem a Technics bambuszkondi volt a legjobb ,kár hogy nem lehet már beszerezni ,de a BC illetve Elna elko is jól muzsikál persze kis értékű kondival karöltve.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.08. 17:53 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
emersys írta:
Itt lenne akkor.
Az első fokozat E88CC-re épült, ami egy elég kis zajú beállításban van. A következő anódkövető fokozatban a 12BH7A trióda felei párhuzamosan vannak kötve, -elég magas áramon járatva (3,5W/trióda)
Hát kellene hozzá egy igen jó csöves táp. :)
Áteresztőnek megfelelő lehetne hozzá pl a: Pl508, E80L, EL84 (ebből is inkább dupla áteresztős ajánlás a javaslat az áthallás és disszipáció csökkentés miatt. bár a PL508-nak nem lenne gond. (50-60V körüli csőn eső maradékfesszel, - a kellő szűrés végett kéne azért számolni minimum..)
EZ81 + Jól méretezett c-r - c-r-c szűrés.
Thd paramétereit lehetne jócskán csökkenteni azért, ha pl 2db 6sz19p lenne párhuzamosan kötve 6-8W / trióda disszipációval.. :) -De ehhez már igen izmos táp kéne.. Viszont akkor a 33 Ohm-s terhelésre is jócskán kisebb thd kötődne.


Ha megelégszünk a fetes táppal akkor nem probléma.persze csöves tápnál már elkerülhetetlen egy utánfuto .viszont a kettő jócskán nem egy árkategória.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.08. 18:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
KD mester írta:
Sokszor megtettem. Nem ér az s....rt se egy jó elkónál. S...r elkó meg soha nem lesz olyan az átblokkolástól se, mint egy jó. ;)

Ráadásul egy drágább átblokkoló kondér árából már lehet venni jó elkót is. Nálam egyszer legalább olyan jó hangú csatolónak bizonyult két szembe kapcsolt bg koppincs yageo elko, mint a simens olaj papír. De talán még kicsit jobb is volt az elko...

Végfoknál is próbáltam (HTA30) a jó ROE kicsatólóval párhuzamosan (kicsatolónak a legjobb! 2200uF-4700uF/63-100V osakra érdemes vadászni a vatyerán, ha valaki HTA30-at, hasonló kicsatoló kondis véget épít. Füles erősítőbe is gyanítom, hasonlóan jó lesz ;) ). Semmiféle + javulás nem volt hallható...



csak a 100V os kondi oda kicsit karcsú lenne. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.08. 18:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
60V-ról működő HTA30-ba kevés a 100V-os kicsatoló? Szerintem de, igen, bőven elég...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.08. 21:52 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Gybalu71 írta:
KD mester írta:
Sokszor megtettem. Nem ér az s....rt se egy jó elkónál. S...r elkó meg soha nem lesz olyan az átblokkolástól se, mint egy jó. ;)

Ráadásul egy drágább átblokkoló kondér árából már lehet venni jó elkót is. Nálam egyszer legalább olyan jó hangú csatolónak bizonyult két szembe kapcsolt bg koppincs yageo elko, mint a simens olaj papír. De talán még kicsit jobb is volt az elko...
Füles erősítőbe is gyanítom, hasonlóan jó lesz Semmiféle + javulás nem volt hallható...



csak a 100V os kondi oda kicsit karcsú lenne. :lol:



a csöves fejhallgató erősitő kimenetén 104 Volt van .nem árt egy 250 voltos kondi. Mert a másik végén a fejed van. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.08. 22:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Azt van olyan csöves fejhallgató erősítő, ami 24V-ról megy... Ha a tied 4KV-ról megy, az a te egyedi szociális problémád...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OTL fejhallgató erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.11.09. 09:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv! Örülök, hogy szóba került a kicsatoló kondi megbízhatósága, feszültségtűrése.
Igaz, ez már nem kezdőknek szóló topic, de szerencsére ennek ellenére is van, aki a biztonságra, veszélyekre felhívja a figyelmet.
Arról nem beszélve, hogy ilyen gyakorlatlan olvasó, mint én is, akinek csak elméleti tudás morzsái vannak egyelőre, útmutatást kap az életben maradás kritériumaira... :)
Az általam preferált füles is elég nagy feszültségről tud zenét csinálni, így még nagyobb odafigyelés indokolt.
Köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 372 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség