audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:29

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 142 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2015.09.13. 21:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
FordPrefect írta:
Márpedig a gyártók anno megadták a rácsáramos karakterisztikát is. Előnye is van, ha jó kivitelezik a meghajtást. 8-)

Mutatnál nekem egy 300B-hez való rácsáramos karakterisztikát?


Igazad van, nem találtam. Minden esetre nem sokban különbözhet A TÖBBI triódától. Nem kell rácsáramos meghajtás, de ha tudja, és erős a meghajtás, az csak segít..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 07:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
FordPrefect írta:
Idézet:
FordPrefect írta:
Márpedig a gyártók anno megadták a rácsáramos karakterisztikát is. Előnye is van, ha jó kivitelezik a meghajtást. 8-)

Mutatnál nekem egy 300B-hez való rácsáramos karakterisztikát?


Igazad van, nem találtam. Minden esetre nem sokban különbözhet A TÖBBI triódától. Nem kell rácsáramos meghajtás, de ha tudja, és erős a meghajtás, az csak segít..

még mindig A2. Keresgéltem mit mondanak a külföldi fórumok 300B típusú csövek A2, gridáramos meghajtásáról, de többség nam tartja jó megoldásnak.
Nekem a rövid konklúzió:
A pozitív Ugk pillanatnyi feszültséggel többlet anódáramra és többlet torzításra kényszerítjük a csövet, mert a katódon a pozitív csúcsokban megjelenik a 1-5ma rácsáram is. De ez a kisebbik baj. A nagyobb az, hogy SE-ben ennek a többletáramnak, belül kell lenni pozitív és negatív periódusában is az A osztályban, tehát nem zárhat le a cső. Ehhez meg kell emelni a nyugalmi áramot -> ergo nagyobb anód disszipációra kényszerítjük a csövet. De ha kímélni akarjuk a csövet, ne haljon meg fele-harmad idő alatt, akkor lejjebb kell venni az Uak feszt, de ennek az eredménye az, anód disszipáció csökkenésével vissza csökken a kivehető hasznos teljesítmény is. Tehát azonkívül, hogy árammal is fűtjük az egyébként erre nem tervezett rácsot, kicsit növeljük a torzítást, szinte semmi előnye nem lett az A2-nek, ha csövet nem akarjuk hamarabb elfogyasztani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 08:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ha még mindig sistereg bemelegedés után, akkor próbáld ki azt, hogy egyszerűen cseréld ki a csatoló kondit. De okozhatja ellenállás is ezt a jelenséget. A haverom megvette Gábor80-tól a félkész ARC-t, ami recsegett, és sistergett bemelegedés után. A recsegést egy kondi okozta, a sistergést egy anódellenállás. Na ezt volt nehéz megtalálni, ugyanis ez még a fagyasztással sem derült ki. Persze nem akarok én beleszólni az SE tudorok dolgába. Még annyit a témához, hogy trafó lehet jobb hangot produkálna. IT-t sem nehezebb tekerni, mint kimenőt, csak oda kell figyelni a méretezésre. Itt főleg a forrás impedanciára gondolok.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 08:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Itt egy érdekes számítás:
"The trick for decent parallel push pull triodes is a "GRUNTY" driver stage to drive the Miller Capacitance of the Output Tubes to high frequency without slew rate limiting.

Math:
mu 300B = 3.85
Cg1 = 17 pF
Cg1a = 7.7 pF

Capacitance at grid 1 each 300B = 17 + Miller Capacitance = 17 +(3.85 x 7.5) = 46 pF
2 in parallel + wiring strays - call it 100pF to drive on each side of the push pull

The 300B grid will bias at around -80V which means that we need to swing 80 Volts peak (160V peak to peak) signal to the grid.

Depending on which data sheet you read the Plitron -3dB roll off is either 187kHz or 217kHz.

That means we want to drive 80V peak into 100pF to a frequency of at least 200kHz (say half this for ordinary EI Output Trannies)

Slew Rate = 2 pi F x V peak / 10^6 Volts per microsecond = 2 pi x 200,000 x 80/10^6 = 100 V/us

Signal Current = Slewrate (V/us) x Capacitance (uF) = 100 x 0.0001 Amps = 10mA.
That is the signal current required so the idle current on the driver stage would want to be say twice that = 20mA, maybe a differential amp made up from triode strapped EL84 or 6V6 or similar.

This should tell you that this sort of amp is not trivial to design but taking a BFI (Brute Force and Ignorance) approach is not a bad way to tackle it.

If you don't want to get involved with slew rates etc there is another way to look at the problem:
200kHz means a signal time constant of 1/(2 pi F) = 0.8 us

Sampling theory tells us that for a signal to settle to 99.7% ( i.e. 0.3% distortion) of its input value takes 5 timeconstants, that is in this instance we want the grid drive 5 timeconstants to be 0.8 us so actual timeconstant = 0.16 us
This timeconstant will be the output impedance of the driver x the 100pF grid capacitance.

Thus Driver Output Z = 0.16 us / 100pF = 1600 Ohms (max)"
(http://www.diytube.com/phpBB2/viewtopic.php?f=3&t=6118)
A 1605-nek mennyi a Miller kapacitása? 120pF körül?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 12:06 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
istvan01 írta:
A nagyobb az, hogy SE-ben ennek a többletáramnak, belül kell lenni pozitív és negatív periódusában is az A osztályban, tehát nem zárhat le a cső. Ehhez meg kell emelni a nyugalmi áramot -> ergo nagyobb anód disszipációra kényszerítjük a csövet. De ha kímélni akarjuk a csövet, ne haljon meg fele-harmad idő alatt, akkor lejjebb kell venni az Uak feszt, de ennek az eredménye az, anód disszipáció csökkenésével vissza csökken a kivehető hasznos teljesítmény is. Tehát azonkívül, hogy árammal is fűtjük az egyébként erre nem tervezett rácsot, kicsit növeljük a torzítást, szinte semmi előnye nem lett az A2-nek, ha csövet nem akarjuk hamarabb elfogyasztani.


Meglehet, hogy ez az elmélet (szvsz ott sem igaz :D ) de a gyakorlat mást mutat.

Teljesen konvencionális anódáram (70ma) mellett az A1 tartományban nálam a vezérelt anódáram "alsó fele" kb. 30mA-ig "jön" le.
Koppanásig kivezérelve a csövet nem az anódáram fog először eltűnni, hanem "elfogy" az anódfeszültség. Először többnyire felül koppan ki (lehetne növelni a B+ feszültséget), aztán még tovább vezérelve alul fogy el az anódfeszültség.

Persze ehhez az kell, hogy pl. 300B esetében a nyugalmi anódfeszültség kellően magas (nálam kb 385-390V), a terhelés pedig szintén magas (nálam 5k) legyen. Mehettem volna feljebb is, de nem kellett, elég ez a teljesítmény is.

Ezekkel a beállításokkal a cső (EH300B) alapdisszipációja kb. 28W, ami véleményem szerint elég messze van a "nyomjuk meg" kategóriától. Évek óta mennek ezzel a beállítással.

A Powerdrive egyébként sem arról szól, hogy hogyan hajtsuk ki a végcsövet a tűréshatárig, hanem arról, hogy szinte függetlenül a bejövő jel változási sebességétől (pl. frekvencia) ki tudjuk szolgálni a végcső rácsát (akár árammal is -20kHz-is csak 1-2ma nagyságú-) például egy rendesebb "beütés" esetén is (ami uyge az esetek többségében nem infrahang :lol: ). Ehhez kell a FET pár Ohmos ellenállása (ezt csővel elég nehéz elérni) és a jól megválasztott félvezető kicsi kapacitása.

Itt nem elsősorban a bemeneti (Ciss) kapacitás (azt a megfelelően tervezett első fokozat remélhetőleg ki tudja szolgálni), hanem a transzfer (Crss) minél kisebb értéke jelent jó támpontot a választásnál.

Ciss;Crss
2SK2700: 750pF; 10pF
2SK3564: 700pF; 15pF
2SK3566: 470pF; 10pF

C2M1000170D: 200pF; 12pF


Ezzel együtt az A2 "nem való" a mesh anódos csöveknek (én legalább is nem használnám erre ezeket, már csak a rács stuktúrájuk miatt se), a masszív lemezanódosok viszont (pl. ValveArt, Electro-Harmonix, XL fajták) jól teljesítenek.

Csak illusztrálás kedvéért néhány -éles- adat egy régebbi mérésből:

PWR L_THD R_THD L_Ug THD R_Ug THD

1W 0.35% 0.31% 22V 0.11% 21V 0.12%
4W 0.86% 0.80% 47V 0.31% 45V 0.31%
6W 1.23% 1.08% 57V 0.39% 54V 0.38%
8W 1.52% 1.37% 65V 0.43% 63V 0.45%
9W 1.56% 1.43% 69V 0.43% 66V 0.45%
10W 1.57% 1.47% 73V 0.40% 70V 0.45%
12W 2.60% 2.14% 83V 0.25% 79V 0.40%


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 20:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Jolida
ha jól értem, nem az A2 a cél, csupán a pár ohmos meghajtás rezzenéstelenül viszi az A2-t is.
viszont tapasztalatom és ismereteim szerint a nagy amplitúdók, telítés határ 50Hz alatt fordulnak elő, az A2 is erre felé lép be. A meghajtás alacsony impedanciája meg 20kHz felett szükséges, slaw rate kiszolgálása igényli a kapacitások gyors töltését, kisütését


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 20:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Csak ismétlés képpen - az erősítő minden alkatrésze évek óta rendben működik, kizárólag a PowerDrive az újdonság benne. Ha a 2SK2700 van bekötve, akkor bekapcsolva a tápját szépen beállnak a feszültségei. A PD-val együtt bekapcsolódnak a csőfűtések is. Ezután történik az anódokat adó trafó bekapcsolása és EKKOR pár másodpercig erős sistergő hang hallatszik ami gyorsan megszűnik és csend lesz. Amikor a C2M volt betéve, az első bekapcsolásnál az egyik FET meghalt, a másik rendesen múködött - de ezt a bekapcsolásos játékot nem csináltam meg többször, hanem elkezdtem faggatózni, a lehetséges okokról. Tehát nem gondolom, hogy a passzív alkatrészek hibája okozza a jelenséget.

A fet és környéke lehet a ludas. Úgy tűnik számomra az elhangzottakból, hogy a védődiódáknak lehet fontos szerepe, még ha nem is világos számomra, hogy az előcső kicsatoló kondijából, vagy a végcső rácsából honnan jöhet olyan áram, ami megöli a fetet. Esetleg gerjedés? Akkor esetleg a gate-re kötött soros 100 ohm lehet a megoldás és nem is kellenek a védődiódák a GS közé? Ezt elméletileg el lehet-e dönteni, vagy csak az mondja meg, hogy beforrasztom a C2M-et és ha nem hal meg, akkor jó? Hát, két nap alatt itt van a fet, kb 4000 Ft-ért darabja, végülis lehet vele szórakozni, dőzsölni.

Van egy halom ZX sorozatú zenerem, mennyivel tolhatom fel a kapacitásait a fetnek, ha megcsinálom belőlük a védődiódákat?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 20:49 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
istvan01 írta:
Jolida
ha jól értem, nem az A2 a cél, csupán a pár ohmos meghajtás rezzenéstelenül viszi az A2-t is.
viszont tapasztalatom és ismereteim szerint a nagy amplitúdók, telítés határ 50Hz alatt fordulnak elő, az A2 is erre felé lép be. A meghajtás alacsony impedanciája meg 20kHz felett szükséges, slaw rate kiszolgálása igényli a kapacitások gyors töltését, kisütését


Jól érted, nem permanens A2 a cél, hanem a végcső erőteljesebb rángatása, max néha egy-egy beütésnél mehet át rövid időre a cső A2-be. Nem titkolt másodlagos cél, hogy a csatoló kondi miatti alacsony frekis töréspontot még távolabb vigyük a hallható tartománytól anélkül, hogy több mikrós csatoló kondit kellene alkalmazni. 470nF és 100k rácslevezetőnél 20Hz-en -1,3dB hiány van alapból, vagyis 28% tűnik el a teljesítményből. Ezt lehet egyesek elhanyagolhatónak vélik, szerintem nem az. Főleg, hogy van eszköz a kezünkben ezen javítani. A mélyfrekis esést ráhagyhatjuk a kimenőre, úgyis szeret ilyet csinálni :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 20:56 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Barth Ida írta:
Csak ismétlés képpen - az erősítő minden alkatrésze évek óta rendben működik, kizárólag a PowerDrive az újdonság benne. Ha a 2SK2700 van bekötve, akkor bekapcsolva a tápját szépen beállnak a feszültségei. A PD-val együtt bekapcsolódnak a csőfűtések is. Ezután történik az anódokat adó trafó bekapcsolása és EKKOR pár másodpercig erős sistergő hang hallatszik ami gyorsan megszűnik és csend lesz. Amikor a C2M volt betéve, az első bekapcsolásnál az egyik FET meghalt, a másik rendesen múködött - de ezt a bekapcsolásos játékot nem csináltam meg többször, hanem elkezdtem faggatózni, a lehetséges okokról. Tehát nem gondolom, hogy a passzív alkatrészek hibája okozza a jelenséget.

A fet és környéke lehet a ludas. Úgy tűnik számomra az elhangzottakból, hogy a védődiódáknak lehet fontos szerepe, még ha nem is világos számomra, hogy az előcső kicsatoló kondijából, vagy a végcső rácsából honnan jöhet olyan áram, ami megöli a fetet. Esetleg gerjedés? Akkor esetleg a gate-re kötött soros 100 ohm lehet a megoldás és nem is kellenek a védődiódák a GS közé? Ezt elméletileg el lehet-e dönteni, vagy csak az mondja meg, hogy beforrasztom a C2M-et és ha nem hal meg, akkor jó? Hát, két nap alatt itt van a fet, kb 4000 Ft-ért darabja, végülis lehet vele szórakozni, dőzsölni.

Van egy halom ZX sorozatú zenerem, mennyivel tolhatom fel a kapacitásait a fetnek, ha megcsinálom belőlük a védődiódákat?

Egy darabig zéner zajra gyanakodtam, de sokszor elbizonytalanodtam.... :roll:
Hogy lehet az, hogy abban az időszeletben a végcsövön és a FET-ekbe épített védődiódákon át áram folyik (FET-ek lezárt állapotában)? Lehet ez egyáltalán? Mérni kellene abban a pillanatban (többsugaras szkóp - min 2., nagyon lassú idő, DC bemenet - aztán fénykép és analizálás).
Ugyanakkor a vezetékezést elnézve, elég szép hosszú "antennát" kapott a FET, így a grid stopper sem árt - én felmennék vele 470 Ohmra.
A védőzénerekkel és a velük soros 4148-akkal nem veszthetsz semmit, az eredő kapacitástöbblet max 8-10pF lesz.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:13 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Szóval így néz ki a zéneres, plusz soros diódás védelem, ahol a szembekapcsolás miatt a 4148-ak is védettek. Persze ésszerű határokon belül, gondolom senki nem akar ide 150V-os zénert tenni, szvsz a max kb. 12-15V - de sok nagyáramú kapcsolásban (végfokok) ezek a zénerek a túláram (rövidzár) védelem első lépcsői is...
Csatolmány:
FET_GS_Prot.JPG
FET_GS_Prot.JPG [ 33.23 KiB | Megtekintve 50449 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:15 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Egy dolgot nem szabad elfelejteni, és ez független a Powerdrive-tól. Ez egy fix biasra épülő erősítő.

A végcsöveket indulási állapotban is lezáró negatív előfeszültségnek előbb kell felállnia (hál' istennek ez nem igényel lényegi áramot), mint akár az anódfesznek, akár a végcsövek fűtésének.

Ezért aztán mindenki félvezetős egyenirányítóval rendelkező segédtekercsről (u.a a trafó, mint az anódfesz tekercsek), vagy olyan külön trafóról járatja, ami a "főkapcsoló"-val kel életre, míg a többi feszültség "késleltetett" (lassú egyenirányító cső, kapcsoló, elektronika... kinek mi tetszik).

A 300B erősítőmben segédtekercsről jön a negatív táp (UF4007 dióda), 5U4GB (jelenleg velem közel egykorú Tung-Sol) a B+ egyenirányító és csak egy főkapcsoló van.

Az első fokozat tápfeszültsége ugyanarról a B+ tápról van leosztva, ráadásul kondi választja el a FET-től, tehát ez bekapcsoláskor nem hat a Powerdrive-ra.

A FET szinte rögtön megkapja a B+-ot, a potival beállított előfeszítést, a source ellenálláson keresztül jóval előbb ad (nem korrekt nagyságú, de az üzeminél jelentősen nagyobb) negatív feszültséget a végcsövek rácsára, minthogy azok vezetni kezdenének.

Semmiféle zaj (reccsenés, sistergés) nincs.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:19 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Rosszabbnál roszabb ötletekkel álltok elő. :D Egy Z-dióda kell negatív "előfesz" elleni védelemre. Egy sima dióda kell a pozitív fesz elleni védelemre, párhuzamosan kapcsolva, ugye...

Úgy nézem -5V a fet Ugs-e normál üzemben a rajz szerint. Egy sima dióda kell a +Ugs elleni védelemre. +0.6V-on limitálja, ez tökéletes...

Egy megfelelően méretezett gate ellenállás sem ártana, ami limitálja a gate áramot (ami a diódákon folyik ugye). 1N4148-at használnék, meg egy 8-10V-os, 1,2W-os Z-diódát így első ránézésre...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
ötlet börze: javaslok egy próbát, a végcső rácsa elé is betenni grid stoppert kb 100ohm-ot, ezzel talán kizárható lenne, hogy az anódtáp felállása összeveszik-e FET kimenettel
Tudom, ezzel a 100ohm-al elvész a kis-impedanciás meghajtás nagy előnye, de a próbával kizárható lenne ennek esetleges hibája.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:28 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
KD mester írta:
Rosszabbnál roszabb ötletekkel álltok elő. :D Egy Z-dióda kell negatív "előfesz" elleni védelemre. Egy sima dióda kell a pozitív fesz elleni védelemre, párhuzamosan kapcsolva, ugye...

De ez hova?
Mert ha, NMOS FET-ről beszélünk akkor Ugs pozitiv a nyitási szakaszban, vagyis fordítva amit írtál:
"Egy Z-dióda kell pozitív túlfesz elleni védelemre. Egy sima dióda kell a negatív fesz elleni védelemre, párhuzamosan kapcsolva, ugye..."
Nem? Vagy pont máshonnan nézzük?
Amúgy a zéner kapacitást így is csökkenteném egy további soros 4148-al... ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
.....


Csatolmányok:
dióda.gif
dióda.gif [ 819 bájt | Megtekintve 50436 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
istvan01 írta:
Tudom, ezzel a 100ohm-al elvész a kis-impedanciás meghajtás nagy előnye, de a próbával kizárható lenne ennek esetleges hibája.

Nem vész el. A lényeg a hirtelen tranziens hatására a rácskörbe "belepumpálandó" pár mA áram. Ez kifejezetten ütős, megfogott (mély) hangokat eredményez. Egyébként a 100R nem oszt, nem szoroz a rács impedancia mellett, még 20k felett sem.

Én mindig alkalmazok grid stoppert is.

Példa:
Decca kartárs (többen ismerik az index Audioland fórumáról) 300B-jét gányoltam át PD-ra.
Jól látszik a grid stopper (100R carbon comp), a Mills source ellenállás, a PD 2SK2700-ja, attól jobbra a beállító alkatrészeket tartalmazó próba NYÁK.

Jut eszembe! Gabi, lehidegítetted a poti csúszkáját egy pár uF (én 10u-t használok) kondival?


Csatolmányok:
Decca Powerdrive picture.jpg
Decca Powerdrive picture.jpg [ 200.26 KiB | Megtekintve 50432 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
deeraudio írta:
KD mester írta:
Rosszabbnál roszabb ötletekkel álltok elő. :D Egy Z-dióda kell negatív "előfesz" elleni védelemre. Egy sima dióda kell a pozitív fesz elleni védelemre, párhuzamosan kapcsolva, ugye...

De ez hova?
Mert ha, NMOS FET-ről beszélünk akkor Ugs pozitiv a nyitási szakaszban, vagyis fordítva amit írtál:
"Egy Z-dióda kell pozitív túlfesz elleni védelemre. Egy sima dióda kell a negatív fesz elleni védelemre, párhuzamosan kapcsolva, ugye..."
Nem? Vagy pont máshonnan nézzük?
Amúgy a zéner kapacitást így is csökkenteném egy további soros 4148-al... ;)
db



Ez nem egy növekményes mosfet... A kapcsolási időket meg növeled a soros kötözgetéssel...

Amúgy a kapacitások elhanyagolhatóak a FET kapacitásaihoz (Cgs) képest. Ennek ellenére lesz hallható hatásuk, az nem kétséges... (Csak, hogy milyen?)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:38 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
KD mester írta:
.....

Ez egy JFET az ábrádon ott negatív az Ugs, de a C2M N csatornás MOS (rosszul írtam elébb, de erre gondoltam, nem növekményesre), ahol meg pozitiv... Így ok.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Nem ok...

Ez egy kiürítéses mosfet, vagy valami SIC J-fet lehet, mivel a rajzon negatív előfesz van (lapozz vissza, nézd meg).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:44 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
KD mester írta:
.....
Ez nem egy növekményes mosfet... A kapcsolási időket meg növeled a soros kötözgetéssel...

Amúgy a kapacitások elhanyagolhatóak a FET kapacitásaihoz (Cgs) képest. Ennek ellenére lesz hallható hatásuk, az nem kétséges... (Csak, hogy milyen?)

Azért lehet valami jelentősége - a példánál maradva - C2M esetén kb. 230pF, vagy további diódával csak 180pF Ciss kapunk. Azért az nem kis különbség...
db


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára deeraudio 2015.09.14. 21:55-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:45 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
KD mester írta:
Nem ok...

Ez egy kiürítéses mosfet, vagy valami SIC J-fet lehet, mivel a rajzon negatív előfesz van (lapozz vissza nézd meg).

Én is néztem, valami tényleg nem stimmel, de nézd meg az adatlapot:
http://www.mouser.com/ds/2/90/C2M1000170D-268277.pdf
db


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára deeraudio 2015.09.14. 21:57-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:47 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
..
Csatolmány:
NONAME.JPG
NONAME.JPG [ 8.95 KiB | Megtekintve 50425 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 21:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Én a kapcsrajzot néztem. Valami valahol el van cseszve. De tökmindegy, akkor fordítani kell a diódákon, azt ennyi...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 22:02 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Barth Ida írta:
... pár másodpercig erős sistergő hang hallatszik ami gyorsan megszűnik és csend lesz...
A mosfet magában, a csövek működése nélkül is képes oszcillálni ( akár több 100MHz-en ), csak a parzita kapacitások, induktivitások segítségével. Amint feléled az erősítő, megváltoznak az impedanciaviszonyok.

A parazita oszcilláció kialakulását nehezíti / akadályozza meg a gate ellenállás.

A g-s határfeszültségek elérése ellen pedig a (zener) diódák védenek.

( A gate ellenállás szerepe emiatt kettős is lehet: korlátozhatja ezen diódákon folyó áramot a kritikus időtartam alatt )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.15. 10:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Barth Ida írta:
István,
Tudod pontosan, hogy mennyi a meghajtó fokozatod kimenő impedanciája?


Szimulátorral átszámoltam 1kHz és 20Khz-en, az jött ki, a végcső rácsa 1100-1200ohm meghajtó impedanciát lát az IT csatolt 2A3 irányából. A szimuláció max +/-20%-al térhet el a valóságtól


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.15. 18:50 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
istvan01 írta:
Barth Ida írta:
István,
Tudod pontosan, hogy mennyi a meghajtó fokozatod kimenő impedanciája?


Szimulátorral átszámoltam 1kHz és 20Khz-en, az jött ki, a végcső rácsa 1100-1200ohm meghajtó impedanciát lát az IT csatolt 2A3 irányából. A szimuláció max +/-20%-al térhet el a valóságtól


Hmmm, az sok! Egy katódkövető az 5687/E182CC családból kevésszáz ohmot tud produkálni. Annakidején, amikor interstage trafókkal kísérleteztem, 5687-tel olyan 600 ohm környéki kimenő impedanciát mértem úgy, hogy 3:1 arányú letranszformációt alkalmaztam. És sajnos nem tudtam 0dB-t elérni a 20/20sávon, pedig már 100Hy felett jártam vastagon. Ezért nem gondolkodtam itt anódtrafóban, pedig van hozzá mindenem.

Béla, igen, az előfeszültség állító poti csuszkáját hidegítem egy 100u-ós kondival. A poti orosz zöld színű csoda, van vagy 20-25W-os. Mechanikusan nagyon igényes szerkezet, hangra meg fogalmam sincs. Ki fogok próbálni pár verziót, mire véglegesítem a dolgot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.15. 19:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Urak!

Itt szeretnék köszönetet mondani az építő jellegű hozzászólásokért!

Még egy kérdésem lenne, mégpedig az, hogy két zener egymással szembekötve a jobb megoldás, vagy a zener+1N és azok párhuzamosan kötve? Mint említettem, van egy pár ZX (13 és 9,1V-osakra gondoltam) sorozatú zenerem, azok szép böhöm példányok, rövid ideig igen durva áramokat eltűrnek, cserébe kicsit nem annyira definiált a törésponti feszültségük. Vagy bővel elegendőek valami jóval kisebb áramú zenerek is?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.15. 20:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Barth Ida írta:
istvan01 írta:
Barth Ida írta:
István,
Tudod pontosan, hogy mennyi a meghajtó fokozatod kimenő impedanciája?


Szimulátorral átszámoltam 1kHz és 20Khz-en, az jött ki, a végcső rácsa 1100-1200ohm meghajtó impedanciát lát az IT csatolt 2A3 irányából. A szimuláció max +/-20%-al térhet el a valóságtól


Hmmm, az sok! Egy katódkövető az 5687/E182CC családból kevésszáz ohmot tud produkálni. Annakidején, amikor interstage trafókkal kísérleteztem, 5687-tel olyan 600 ohm környéki kimenő impedanciát mértem úgy, hogy 3:1 arányú letranszformációt alkalmaztam. És sajnos nem tudtam 0dB-t elérni a 20/20sávon, pedig már 100Hy felett jártam vastagon. Ezért nem gondolkodtam itt anódtrafóban, pedig van hozzá mindenem.

úgy látom, sziszifuszi küzdelmet folytatsz kevés fokozat és kemény meghajtás hajszolásában. Vagy erősítesz anódból, vagy meghajtasz katódból. A katódot választod, és folyton elfogy az erősítésed. Ha meg beteszel mégegy fokozatot, akkor annál ismét felmerül a kérdés, katód vagy anód?

Ehhez képest nem egy gyári kapcsolást láttam, ahol egy nyüves ECC88-al közvetlenül hajtanak meg egy 805 vagy 811 végcsövet, ami már végkép nonszensz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.15. 20:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
istvan01 írta:
Barth Ida írta:
istvan01 írta:
Barth Ida írta:
István,
Tudod pontosan, hogy mennyi a meghajtó fokozatod kimenő impedanciája?


Szimulátorral átszámoltam 1kHz és 20Khz-en, az jött ki, a végcső rácsa 1100-1200ohm meghajtó impedanciát lát az IT csatolt 2A3 irányából. A szimuláció max +/-20%-al térhet el a valóságtól


Hmmm, az sok! Egy katódkövető az 5687/E182CC családból kevésszáz ohmot tud produkálni. Annakidején, amikor interstage trafókkal kísérleteztem, 5687-tel olyan 600 ohm környéki kimenő impedanciát mértem úgy, hogy 3:1 arányú letranszformációt alkalmaztam. És sajnos nem tudtam 0dB-t elérni a 20/20sávon, pedig már 100Hy felett jártam vastagon. Ezért nem gondolkodtam itt anódtrafóban, pedig van hozzá mindenem.

úgy látom, sziszifuszi küzdelmet folytatsz kevés fokozat és kemény meghajtás hajszolásában. Vagy erősítesz anódból, vagy meghajtasz katódból. A katódot választod, és folyton elfogy az erősítésed. Ha meg beteszel mégegy fokozatot, akkor annál ismét felmerül a kérdés, katód vagy anód?

Ehhez képest nem egy gyári kapcsolást láttam, ahol egy nyüves ECC88-al közvetlenül hajtanak meg egy 805 vagy 811 végcsövet, ami már végkép nonszensz.

A gazdaságosság nagy úr! Így lehet reklámozni a kevés fokozatottal az erősítőt. Jó, de akkor miért kerül milliókba, és miért szól szarul? Az egész hifi televan téveszmékkel. Én pl ha tekerek magamnak egy kimenőt, akkor zsebre szogtam vágni, és sétálok vele, meg viszem az autóba is, hogy bejáródjon. Persze gyalog szebb lessz a hangja. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.15. 20:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
találtam egy FET hajtós kapcsolást, érdemes tanulmányozni.
nekem az 1:8 input IT nem szimpi, a visszacsatolás bonyolult, de talán az elhagyható.


Csatolmányok:
814-SE-Amplifier-Ale-Moglia-Version-1.0.png
814-SE-Amplifier-Ale-Moglia-Version-1.0.png [ 65.9 KiB | Megtekintve 50320 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.15. 20:31 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Barth Ida írta:
...Még egy kérdésem lenne, mégpedig az, hogy két zener egymással szembekötve a jobb megoldás, vagy a zener+1N és azok párhuzamosan kötve? Mint említettem, van egy pár ZX (13 és 9,1V-osakra gondoltam) sorozatú zenerem, azok szép böhöm példányok, rövid ideig igen durva áramokat eltűrnek, cserébe kicsit nem annyira definiált a törésponti feszültségük. Vagy bővel elegendőek valami jóval kisebb áramú zenerek is?
Ennyi info alapján úgy gondolom 13mA-nél nem kellene nagyobb áramnak folyni a diódákon, ez is rövid ideig. Kis zener is elegendő lenne, pl. BZX55C12.

Két dióda verziót gondolnék legpraktikusabbnak:
- 1db zener összesen. ( a zener fordított irányban ellátja a normál dióda szerepét )
- a rajzom szerinti

Annyit meg lehetne tenni próbaként, hogy a 2SK2700-t ( amely önmagában is bírja a be-, kikapcsolást ), ellátni a rajzom szerinti áramkörrel, de a normál diódák helyett ledekkel. Így esetleg látható is lenne, hogy van-e áram egyáltalán a mA-es tartományban ( Persze csak relatíve lassú változásnál )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.15. 20:40 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
istvan01 írta:
találtam egy FET hajtós kapcsolást, érdemes tanulmányozni.
nekem az 1:8 input IT nem szimpi, a visszacsatolás bonyolult, de talán az elhagyható.

Alejandro nagyon szereti ezt a (CCS biased) gyratoros kapcsolást, mindenhova ezt nyomatja. :D

Mielőtt valaki után akarná építeni ezt a DC csatolt izét, nézze meg Ale Moglia oldalán ( http://www.bartola.co.uk/valves/ ) az erősítői "törzsfejlődését".

No de hol van ebben visszacsatolás? :shock:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.15. 21:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
euro21 írta:
istvan01 írta:
találtam egy FET hajtós kapcsolást, érdemes tanulmányozni.
nekem az 1:8 input IT nem szimpi, a visszacsatolás bonyolult, de talán az elhagyható.


No de hol van ebben visszacsatolás? :shock:

igaz, V5-RET zavart meg


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.16. 08:34 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
KD mester írta:
Én a kapcsrajzot néztem. Valami valahol el van cseszve. De tökmindegy, akkor fordítani kell a diódákon, azt ennyi...

Barth Ida kérlek csinálj egy új DC mérést az áramkörödön, mert az előző kapcsolási rajzodon a feszültségek a FET lábain nem felelnek meg a 2SK2700 és a C2M1000170 működési feltételeinek - azon feszek mellett a FET lezárt állapotban van.
Csak a tisztán látás kedvéért. ;)
Köszi!
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.16. 17:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
deeraudio írta:
KD mester írta:
Én a kapcsrajzot néztem. Valami valahol el van cseszve. De tökmindegy, akkor fordítani kell a diódákon, azt ennyi...

Barth Ida kérlek csinálj egy új DC mérést az áramkörödön, mert az előző kapcsolási rajzodon a feszültségek a FET lábain nem felelnek meg a 2SK2700 és a C2M1000170 működési feltételeinek - azon feszek mellett a FET lezárt állapotban van.
Csak a tisztán látás kedvéért. ;)
Köszi!
db


Igaz, az állítgatások közt valami félrement!
A 2SK2700 van most bekötve, a cső előfeszültség úgy van beállítva, hogy a jelen anódfesz mellett kb 100mA menjen a csövön. A két FET-en mért feszültségek:
Ug1: -66V Us1: -71V Ud1: +250V
Ug2: -67V Us2: -72V Ud2: +250V

A 2SK-t nem kell semmivel kiegészíteni, mert tokon belül vannak a szembefordított zenerei.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.16. 19:36 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Az jutott eszembe, hogy nálam a negatív feszültség ugye előbb áll fel, tehát lezár a végcső.
A FET és a végcső anódja (leszámítva a kimenő primerét) ugyanarról a B+-ról támolyog fel. Mire a végcső -esetleg- vezetni kezdene -a megjelenő anódfeszültség és az esetleges (lezárásnál) magasabb rácsfeszültség hatására- a FET stabil munkapontba rántja.

Nem nagyon látom, hogy sistergés hogy jöhetne elő, hacsak nem gerjed a FET és a végcső feléledése után a rács kapacitás ezt kiüti.

Mérni kéne egy B+ nélküli rácsfeszültséget, majd a B+ felkapcsolás utáni tranzienst (szkóppal).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.16. 20:51 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Hát ez az, én sem tudom elképzelni, hogy mi lehet a sistergés és ami rosszabb, mitől halt meg az egyik C2M. A gerjedés az a dolog, amit nem értek, hogy egy ilyen erősítés nélküli kapcsolásban hogyan jöhet létre. Az igaz, hogy a próbadeszkán jó hosszú drótok viszi ide-oda a jelet, talán a felszedett rádiófrekis zavarok gerjesztik be? Ugyanilyen source követő kapcsolásban használtam a C2M-eket 6900/5687 helyére csőfoglalatba dugva, minden probléma nélkül. Pedig ott a kapcsolás sajátságai miatt full árammal indult a FET, hiszen az előtte lévő cső csak jó sokára kezdett el vezetni a bekapcsolás után. (anódkövető+dc csatolt source követő)

OK, legyen gerjedés. Ez a gerjedés meg tudja ölni a FET-et? Hiszen olyan ellenállások vannak a fet körül, amik eléggé lekorlátozzák a kialakuló áramokat. A PowerDrive nálam egy külön trafót kapott, akármennyivel hamarabb kapcsolhatom, mint a csövek anódtápját, gyakorlatilag együtt kapcsolom a csőfűtésekkel, az anódokat meg akkor, amikor a felfűtések már megvannak.

Mióta a sistergést hallottam, nem kapcsoltam be a kütyüket, mert körbe akartam járni a témát, amennyire lehet. Meg aztán megvártam, amíg megjönnek a HifiCollectívről a Tocos Cosmos potik az előfeszültség beállításhoz. Szépek az orosz potik, de mágnesezhető drótból vannak tekercselve, ami nem jó ómen hifi körökben. Még gyűjtöm az igét a hét végéig - mert azért napközben én is mással vagyok elfoglalva, ami eléggé kiszivattyúz - és akkor ON-ba kapcsolom a forrasztót.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.16. 21:19 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
A mosfet a rendkívül magas határfrekvenciája miatt tud gerjedni. Ugyanis már a néhány cm-es drótszakaszok nH nagyságrendű induktivitása is elegendő a meglevő kapacitásokon keresztül oszcillátorrá alakulni. Ennek lehetne egy következménye a sistergés.
Viszont a diódák nem ez ellen védenek.

A mosfet gate-jét úgy kell elképzelni, mint egy nagyon alcsony fesz. tűrésű ( +25/-10V ) kondenzátort. Ha átlépjük ezt az értékret ( a source-hoz viszonyítva ), akkor a kondi átüt, a mosfet kuka.
Nem az áram teszi tönkre, hanem a feszültség.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.16. 21:35 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Azon morfondírozok még mindig, hogy nálam a negatív feszültség éled fel előbb, tehát a FET gate-je (ami ugye onnan kapja az előfeszítést) és a source is beáll szinte azonnal "normális" feszültségre, tehát nem alakulhat ki extrém g-s tranziens. A FET pozitív feszültsége ekkor még sehol sincs, ezért aztán a source (ezzel együtt a végcső rácsa is) negatívabb feszültséget kap, mint az üzemi. Amikor megjön a B+, elkezd vezetni a FET is, és beállnak az üzemi feszültségek.

Érdemes lenne kipróbálni a FET pozitív feszültségét a B+-ról leosztani, hogy azzal együtt éledjen fel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.16. 22:03 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
500V felett van mind a feszültség erősítő, mind a végcső tápja, nem szívesen osztanám le a fetnek. A fet + és - feszültsége is szimmetrikusan képződik egy tekercsből, amiből egyutas egyenirányítással lesz a két táp. Ezt a szimmetriát én fontosnak tartom. Végülis nálam pont üzemi feszültséget ad a fet és erre indul rá a cső, ezzel nem szabadna problémának lenni.

100 ohm gerjedés gátlónak elég? Vagy próbálkozzak és majd kiderül?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.16. 22:41 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Barth Ida írta:
100 ohm gerjedés gátlónak elég? Vagy próbálkozzak és majd kiderül?

Az csak akkor derül ki, hogy elég-e ha megszűnik a gerjedés. :D
Mondjuk azt jó lenne tudni, hogy gerjedés-e (100 MHz-es szkóp).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.17. 19:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Sajnos csak 10MHz-es szkópom van. De az is jó gerjedés nézésre, csak nem a jelalakot fogom látni, hanem az alapvonal kiszélesedését.
Most már belátom, hogy az a pót bakelit lap, amin a PD-ot összedrótoltam, nem a legszerencsésebb megoldás a hosszú kanócok miatt és a legjobb lenne ráépíteni az erősítő fedőlapjára.
Először indítani fogok gerjedés gátló ellenállással és szembefordított zenerekkel, majd ha így rendben lesz a működés, akkor elkezdem lefaragni a plusz alkatrészeket és meglátjuk, mi lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.17. 20:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Arra ügyelj, hogy a max negatív g-s fesz. csak 10V ( C2M1000170D ). Ide kisebb zener kell, 4,7V-osnál nem tennék többet. A másik lehet 12V-os is. A soros ellenállással akár 10kOhm-ig is el lehet menni, inkább kezdeném pl. 330-470 Ohm-mal.
Csatolmány:
NONAME1.JPG
NONAME1.JPG [ 8.27 KiB | Megtekintve 50113 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.17. 23:27 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Biztos, hogy jó ötlet 6k5-öt használni source ellenállásnak? Kicsit sokallom a 26ma-es áramot.
-A kapcsolás elejét és a végét (nincs 1605 spice modellem) ne nézzétek, csak a SiC FET környékét-


Csatolmányok:
SiC PD test.jpg
SiC PD test.jpg [ 59.61 KiB | Megtekintve 50088 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 08:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Inkább növeli kellene a FET áramát. 6,5kohm-os sorurce ellenállásos fokozatnak nem 6,5kohm a kimenő impedanciája?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 08:58 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
GA2 írta:
Inkább növeli kellene a FET áramát. 6,5kohm-os sorurce ellenállásos fokozatnak nem 6,5kohm a kimenő impedanciája?

Na ne má', egy aktív elem dogozik rá! :shock: (Olyan, mint egy katódkövető, vagy emitterkövető.)
Itt minden benne van:
http://whites.sdsmt.edu/classes/ee320/n ... ture36.pdf

UI: Zout = kb. 1/gm
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 18:43 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Azt hiszem, a 26 mA-es áramot valóban lejjebb kell vennem, de nem a fentebb említettek miatt, hanem azért, mert két db 13k-ból van, amik 2W-osak és így jelentősen túldisszipálnak. Ez úgy lesz, hogy 200V környékére fogom csökkenteni a fet +/- tápját. Így kb 130V fog esni az ellenállásokon, ami rendben lesz.

Nézegettem a C2M karakterisztikákat, meg az adatlapot és a source követő kimenő ellenállásának kb pár ohmot becsülök. A nyitott állapotú fet 1 ohm körüli belső ellenállású, a meredeksége 0,82 S. A gond csak az, hogy ezek az adatok pár amperes áramok mellett érvényesek, nem tudom, hogy mennyire húzhatóak rá a milliamperes tartományra. De akárhogy csavarjuk is a dolgot, nagyságrend(ekk)el alacsonyabb kimenő ellenállású, mint akár egy katódkövető vagy egy interstage trafó. Holnap meg fogom mérni!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 19:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Szereztem a diyaudio.com-ról 1605 Spice modellt.
A szimuláció szerint előbb fogy el az anódáram, minthogy a FET A1 határára vezérelné a végcső rácsát (kb. -20mA-nél van a vége).
Mekkora a tényleges nyugalmi áram?


Csatolmányok:
1605 SE PD_Ida.jpg
1605 SE PD_Ida.jpg [ 62.1 KiB | Megtekintve 50005 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 21:55 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Ha rajtam múlna (kibicnek... ;) ) megemelném a source ellenállást (én is 27K MRA12-őt használok évek óta), hogy értelmes értékre csökkenjen a FET árama és a végcső áramát is felvinném 120mA-re, hogy ne fogyjon le idő előtt. A 64W disszipáció nem sok az EML1605-nek.

Egyébként a 30A-nak nem kevés a 12k5? Legalább 19k-t javasolnak.

Egyébként illene már nyitni egy 1605 topikot és átpakolni oda az elmúlt napok termését.


Csatolmányok:
1605 drive Ida.jpg
1605 drive Ida.jpg [ 55.49 KiB | Megtekintve 49982 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 22:21 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Hogy mennyi az anódáram? Egyszerűen: annyi, ahova állítom! Amikor katódkomplexummal használtam, akkor 650V volt az anódon és 90V környéke a katódon, 100mA anódáram mellett. Most ugye kiszedtem a katódkomplexumot és betettem a PD-ot, amin potival oda állítom az anódáramot, ahova akarom. Az anódfeszültséget levettem 550V környékére és 100mA-re állítottam az anódáramot. Legnagyobb valószínűséggel megpróbálkozom a gyári ajánlással, az 580V - 110mA párossal. Bár hogy őszinte legyek, vonz még az a gondolat, hogy levegyem az anódfeszt 500V-ra, mert akkor megszüntethetném az emeletes kondizást és egyből dupla kapacitás állna rendelkezésre WKZ-ből, ami nem elhanyagolható hely és anyag spórolás lenne. Az áram elvileg 160mA-ig növelhető. Teljesítményt nem hajhászok, amikor az AD1-es verzió működött, a zenék 99%-a megfelelően hangos és torzításmentes volt.

Elkezdtem dolgozni azon, hogy egy profibb, felvállalható külsejű dobozba építem az erősítőt, ami nem úgy néz ki, mint amikor Nálad járt. Jó lenne, ha szégyenkezés nélkül tudnám elvinni ide-oda, hogy oszlassam a ködöt ahol felgyülemlett. Ehhez nem ártana, ha kevesebb alkatrészt kellene összezsúfolni. Az első cső egyébként 30A, nem 20A. A rácslevezető pedig 180k környéke. A kimenő 3,5k-8.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 142 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 31 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség