audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 14:51

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.03.30. 13:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
LUCKY01 írta:
Ha nagy a szórt kapacitása, akkor kész is a fluxuskondenzátor!!! :)
VISSZA A JÖVŐBE!!! :)

Valahogy így van. Ez már a mega jövő. Még a távoli jövőben sem fog megszületni az, aki ilyen trafót jó átvitellel elékészít. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.03.30. 13:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Az is érdekes kérdés, hogyan fordul meg a sor végén az 5mm-es fólia?
Lehetne teljes szélességű is, de akkor 0,0001-0,001mm vastag kellene kb.

Nem kell forgatni. Pont ez jó benne. A tekercsvégeket kell jó sorrendben összeforrasztani. Viszont az a fránya szórás elintézi a próbálkozást. egy 2-10 menetű riobbon illesztőnél még ilyen gond nincs.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.02. 19:27 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
1 kérdés:
Tudna valaki bifiláris tekercselésű kimenőt újra tekercselni (McIntosh M-172)?
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 13:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
tunerman írta:
1 kérdés:
Tudna valaki bifiláris tekercselésű kimenőt újra tekercselni (McIntosh M-172)?
Üdv: TJ.

Valamit lehet tudni bővebben róla? Huzal vastagság, menetszám? cséve nagság. Továbbá kellene az is, hogy a két tekercs hova van bekötve, mekkora fesszel.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 15:28 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
A hibás McIntosh kimenőről nincs semmi infó, tudtommal a cég nem hozta nyilvánosságra transzformátorai adatait.
Amit a neten találtam az az, hogy "C" core, nincs tekercstest és tekercsek közötti belső szigetelés sem!
Egy bontott belső fotó itt, (pl. állitólag 55 tekercs van az MC75 kimenőjén:)

http://www.merrenaudio.com/mcintosh

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 17:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az az 55 tekercs csak valami legenda. Egy 200Wattos vasmagra 0,2 drótból nem fér fel 30 réteg. Az meg biztos, hogy akkora mazochisták meg nincsenek a cégnél, hogy egy réteget több felé osszonak. Szóval ez csak valami olyan mendemonda, mint az, hogy a Tamás erősítőt épített már. :lol:
Ha az enyém lenne megpróbálkoznék vele, de nem tudok cséve nélkül tekerni, az a baj. Meg lehet elsőre nem is lenne jó. Viszont így meg szélhámosság lenne pénzt kérni érte. Persze van annyi pénz, ami a kísérletet fedezi, akkor megtekerhető. Viszont nekem a legnagyobb vasam EI105. A gond ott folytatódik, hogy kellene venni egy +guriga drótot is hozzá a bifilláris miatt. Az mondjuk 40 rugó alsóhangon.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 22:07 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
tunerman írta:
A hibás McIntosh kimenőről nincs semmi infó, tudtommal a cég nem hozta nyilvánosságra transzformátorai adatait.
Amit a neten találtam az az, hogy "C" core, nincs tekercstest és tekercsek közötti belső szigetelés sem!
Egy bontott belső fotó itt, (pl. állitólag 55 tekercs van az MC75 kimenőjén:)

http://www.merrenaudio.com/mcintosh

Üdv: TJ.



hallgattam ilyen erősitőt ,szerintem a Dyscus nagy ARC je sokkal jobb. Cyklon is kiváló kimenőket teket cséve nélkül speciális szigetelő anyaggal. szigetelő anyag nélkül tekerni botorság.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 22:22 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Az az 55 tekercs csak valami legenda.
Biztos?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 22:26 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Gybalu71 írta:
tunerman írta:
A hibás McIntosh kimenőről nincs semmi infó, tudtommal a cég nem hozta nyilvánosságra transzformátorai adatait.
Amit a neten találtam az az, hogy "C" core, nincs tekercstest és tekercsek közötti belső szigetelés sem!
Egy bontott belső fotó itt, (pl. állitólag 55 tekercs van az MC75 kimenőjén:)
http://www.merrenaudio.com/mcintosh

Üdv: TJ.



hallgattam ilyen erősitőt ,szerintem a Dyscus nagy ARC je sokkal jobb.


Mármint a McIntosh MC75 monoblokkoknál?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 22:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
https://www.youtube.com/watch?v=2HgS6gvokEI&t=212s
Nem egy nagy precizitással elkészített trafónak tűnik.
A külső menetek már egyfajta "vad" tekerési móddal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 22:39 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
tunerman írta:
Gybalu71 írta:
tunerman írta:
A hibás McIntosh kimenőről nincs semmi infó, tudtommal a cég nem hozta nyilvánosságra transzformátorai adatait.
Amit a neten találtam az az, hogy "C" core, nincs tekercstest és tekercsek közötti belső szigetelés sem!
Egy bontott belső fotó itt, (pl. állitólag 55 tekercs van az MC75 kimenőjén:)
http://www.merrenaudio.com/mcintosh

Üdv: TJ.



hallgattam ilyen erősitőt ,szerintem a Dyscus nagy ARC je sokkal jobb.


Mármint a McIntosh MC75 monoblokkoknál?



igen azt . Egy ismerősömnek van . nem kell beszarni tőle. sőt, ciklon utolsó erősitői sem maradnak el mögötte. A fos kt 88 ak meg itt vannak az asztalomon amiket kidobtunk belőle. holnap csinálok róla fotókat.


Csatolmányok:
P1170027.gif
P1170027.gif [ 512.25 KiB | Megtekintve 47268 alkalommal. ]


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Gybalu71 2018.04.03. 22:51-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 22:50 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Gybalu71 írta:
tunerman írta:
Gybalu71 írta:
tunerman írta:
A hibás McIntosh kimenőről nincs semmi infó, tudtommal a cég nem hozta nyilvánosságra transzformátorai adatait.
Amit a neten találtam az az, hogy "C" core, nincs tekercstest és tekercsek közötti belső szigetelés sem!
Egy bontott belső fotó itt, (pl. állitólag 55 tekercs van az MC75 kimenőjén:)
http://www.merrenaudio.com/mcintosh

Üdv: TJ.



hallgattam ilyen erősitőt ,szerintem a Dyscus nagy ARC je sokkal jobb.


Mármint a McIntosh MC75 monoblokkoknál?



igen azt . Egy ismerősömnek van . nem kell beszarni tőle. sőt, ciklon utolsó erősitői sem maradnak el mögötte. A fos kt 88 ak meg itt vannak az asztalomon amiket kidobtunk belőle. holnap csinálok róla fotókat.

Nekem 8 évig volt McIntosh MC75 párom, de nem gondolnám, hogy nálunk bárki tudni jobb kimenőtranszformátoros erősítőt összedobni. Aztán, hogy ki milyen fos csövet dug bele - az meg őt minősítii...
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 22:54 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
akkor mi szerencsések vagyunk ,jó pár erősitő járt nálunk amik jobbak voltak nála. Nem rajongok a Franciákért, de a Jadisnak is van jobb erősitője.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 23:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Idézet:
Nekem 8 évig volt McIntosh MC75 párom, de nem gondolnám, hogy nálunk bárki tudni jobb kimenőtranszformátoros erősítőt összedobni. Aztán, hogy ki milyen fos csövet dug bele - az meg őt minősítii...
Üdv: TJ.




mikori gyártás volt? van fotód a belsejéről?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.04. 07:44 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
A gyártási éve 1968 volt, egyedi stúdió verzió, a beállítás után rögzíthető szintszabályzóval. Ráadásul 230 voltra átköthető hálózati transzformátorral. A belsejéről nem készítettem fotót, de eredeti állapotú volt - az összes csatoló kondenzátor Sprague 160P típus volt. Összehallgattam az általam restaurált Marantz 9 monoblokkokal - nem nagyon vallott szégyent a többszörösen drágább és új alkatrészekkel szerelt szuper erősítővel szemben...
Üdv: TJ.


Csatolmányok:
Marantz9_vs_McIntosh_MC75.JPG
Marantz9_vs_McIntosh_MC75.JPG [ 1.41 MiB | Megtekintve 47217 alkalommal. ]
McIntosh_MC75_level.JPG
McIntosh_MC75_level.JPG [ 1.51 MiB | Megtekintve 47217 alkalommal. ]
McIntosh_MC75_specifikáció.JPG
McIntosh_MC75_specifikáció.JPG [ 1.42 MiB | Megtekintve 47218 alkalommal. ]
Mcintosh_MC75_pár.jpg
Mcintosh_MC75_pár.jpg [ 1.27 MiB | Megtekintve 47218 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.04. 11:57 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
mayky írta:
https://www.youtube.com/watch?v=2HgS6gvokEI&t=212s
Nem egy nagy precizitással elkészített trafónak tűnik.
A külső menetek már egyfajta "vad" tekerési móddal.


Ezen a videón nem a korabeli bifilar és trifilar tekercselésű trafók vannak - az ugyanis "C" core tipus ", hanem az új(?) "EI" lemezelésű csodák...szerintem semmi közük egymáshoz.
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.04. 14:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az MC75 egy legendás erősítő. Mint ahogy a Dynaco ST70-is. S ez a baj. Legendás, és nem igazán jó. A legendáknak ez a baja. Azért mert amerikai,nem biztos, hogy nincs sokkal jobb. Tunerman csak az amerikaiban hisz, az összes többi gyártmány neki nem jó. Így van az alkatrészekkel is. Ez viszont nem zárja ki azt a tényt, hogy egy hazai nem szól jobban. Azt állítani botorság, hogy valami azért jobb, mert sokan azt mondják, írják. Ez csupán statisztika. Az MC75-ből eladtak mondjuk 100 000 darabot, Dyscus erősítőjéből meg egy van. Nyilván kevesebben mondhatják, hogy az bitang jó erősítő. Pedig az. :D Én vaktesztben odamerném tenni egy McIntosh mellé. Nem biztos, hogy ez utóbbi lenne a jobb hangú. Szóval nem minden fénylik, ami amerikai.
Aztán meg itt van a vita. Néhány oldallal korábban a CFB mekkora nem tetszést váltott ki. Az MC75-ösben ha jólemléxem még a meghajtófokozatnak is van katódba tett tekercse. Ez az erősítő tele van visszacsatolással. Az anti NFB társaság szerint ettől már eleve sz@r. :lol: Ezeken azért el kellene gondolkozni.

Mindenesetre eddig nem derült ki, hogy a "tud-e valaki ilyet tekerni" kérdés arra vonatkozik, hogy kell két ilyen trafó, vagy csak cseszegetés, froclizás ez az egész. Biztos vagyok benne, hogy meg tudnám csinálni mondjuk 5k-ra illesztve, és 8-10 %-nyi CFB tekerccsel. Nagy kérdés a meghajtó cső tekercsének menetszáma. Úgy sejtem, hogy egy EI120-as magra fel is férne oly módon, hogy a katódok trifillárisan lennének tekerve a primer kezdetével. Ehhez csupán annyi kellene, hogy kb 0,35-ös huzalból legyen valakinek 2Z-s vrziója. Ebből lenne a katód tekercs. Nem mondom, hogy úgy szólna mint a gyári, de hogy rosszabb nem lenne, az biztos. A hang érzékelése szubjektív, ezért nincs lehetőség az egzakt kijelentés tételre. ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.04. 14:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
FordPrefect írta:
Idézet:
Az az 55 tekercs csak valami legenda.
Biztos?

Egészen biztos, de te ettől még kételkedhetsz benne drága barátom.
Egyébként meg nem nehéz utánna számolni. Kiindulási alap az az, hogy egy kimenő primer tekercsét nem szokták 6-nál nagyon több osztásba készíteni, mert rohamosan nő (négyzetesen) a szórt kapacitás, ami így a trafó rezonancia pontját alacsonyra viszi, mikor is annak már hatása lesz a hasznos sávban is. 6 primernek meg ugye felénk 5 köze van. Ez így 11 tekercset jelent. Ha hozzá adjuk a CFB tekercseket is, akkor is csak 21 tekercsről van szó.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.04. 18:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
tunerman írta:
mayky írta:
https://www.youtube.com/watch?v=2HgS6gvokEI&t=212s
Nem egy nagy precizitással elkészített trafónak tűnik.
A külső menetek már egyfajta "vad" tekerési móddal.


Ezen a videón nem a korabeli bifilar és trifilar tekercselésű trafók vannak - az ugyanis "C" core tipus ", hanem az új(?) "EI" lemezelésű csodák...szerintem semmi közük egymáshoz.
Üdv: TJ.



szerintem a te erősitőd sokkal jobb lehetett ,mint az ismerősöm modern erősitője.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.04. 19:07 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Akkor Te összekeverted az eredeti MC-75 monoblokkokat a McIntosh cég 50 évfordulójára kihozott újratervezett sztereó MC275-el :D
Ami két eléggé különböző felépítésű erősítő...

https://www.stereophile.com/content/mci ... -amplifier

Üdv: TJ.


Csatolmányok:
McIntosh_MC275_annyversary.jpg
McIntosh_MC275_annyversary.jpg [ 41.85 KiB | Megtekintve 47074 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.04. 19:28 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Vagy esetleg a még később kiadott MC275 Commemorative...

https://www.stereophile.com/tubepoweram ... index.html


Csatolmányok:
McIntosh_MC275_commemorative.jpg
McIntosh_MC275_commemorative.jpg [ 26.75 KiB | Megtekintve 47060 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.04. 19:56 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
igazad van.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.04. 22:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Egészen biztos, de te ettől még kételkedhetsz benne drága barátom.
Egyébként meg nem nehéz utánna számolni. Kiindulási alap az az, hogy egy kimenő primer tekercsét nem szokták 6-nál nagyon több osztásba készíteni, mert rohamosan nő (négyzetesen) a szórt kapacitás, ami így a trafó rezonancia pontját alacsonyra viszi, mikor is annak már hatása lesz a hasznos sávban is. 6 primernek meg ugye felénk 5 köze van. Ez így 11 tekercset jelent. Ha hozzá adjuk a CFB tekercseket is, akkor is csak 21 tekercsről van szó.

Már megint csak beszélünk a vakvilágba. :D Nem vagyok a barátod, ellenséged sem. A kimenő trafó méretezését csak adott környezetben/kapcsolásban lehet minősíteni.A fenti hozzászólás elméleti fejtegetés, amit bárhol össze lehet ollózni. Ha te vagy a Trafókirály, sok sikert. Mindig a gyakorlatra hivatkoztál :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 10:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
FordPrefect írta:
Idézet:
Egészen biztos, de te ettől még kételkedhetsz benne drága barátom.
Egyébként meg nem nehéz utánna számolni. Kiindulási alap az az, hogy egy kimenő primer tekercsét nem szokták 6-nál nagyon több osztásba készíteni, mert rohamosan nő (négyzetesen) a szórt kapacitás, ami így a trafó rezonancia pontját alacsonyra viszi, mikor is annak már hatása lesz a hasznos sávban is. 6 primernek meg ugye felénk 5 köze van. Ez így 11 tekercset jelent. Ha hozzá adjuk a CFB tekercseket is, akkor is csak 21 tekercsről van szó.

Már megint csak beszélünk a vakvilágba. :D Nem vagyok a barátod, ellenséged sem. A kimenő trafó méretezését csak adott környezetben/kapcsolásban lehet minősíteni.A fenti hozzászólás elméleti fejtegetés, amit bárhol össze lehet ollózni. Ha te vagy a Trafókirály, sok sikert. Mindig a gyakorlatra hivatkoztál :)

Jólvan. Pont a gyakorlat miatt nem írok olyat, hogy 55 osztésú trafó. Értelmezd már, hogy miről van itt szó. Még a kérdező sem tudja milyen trafó is kellene. Ettőél függetlenül azért ugye engedélyezed azt, hogy a problémán eszeljünk, bár ez neked nem tetszik.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 11:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Még Marton Imrével tekertettem olyan kimenőt, amiben 28 tekercsrész volt. Amikor elkészült, és kifizettem neki a kisebb vagyont, akkor azt mondta, hogy ilyet soha többet...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 11:08 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
Kiindulási alap az az, hogy egy kimenő primer tekercsét nem szokták 6-nál nagyon több osztásba készíteni, mert rohamosan nő (négyzetesen) a szórt kapacitás

Nem "rétegbe"-t akartál mondani? :) Az nyilvánvalóan megsokszorozza a primer/szekunder "kondenzátor" fegyverzetének felületét. Osztott tekercselésen a régi magyar terminológia a kamrás elválasztást érti, melyet éppen a kapacitív szórás csökkentésére szokták bevetni. A félreérthetősége miatt nem túl szerencsés szóhasználat valószínűleg a tükörfordításból jön ('splitted bobbin').

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 11:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
sajti írta:
Még Marton Imrével tekertettem olyan kimenőt, amiben 28 tekercsrész volt. Amikor elkészült, és kifizettem neki a kisebb vagyont, akkor azt mondta, hogy ilyet soha többet...

Sajti

Kép
Ez ugyan nem kimenő, és "csak" 36 tekercses, dehát őrült szerbeknél sosem lehet tudni... :mrgreen:

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 11:40 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
tunerman írta:
A hibás McIntosh kimenőről nincs semmi infó, tudtommal a cég nem hozta nyilvánosságra transzformátorai adatait.
Amit a neten találtam az az, hogy "C" core, nincs tekercstest és tekercsek közötti belső szigetelés sem!
Egy bontott belső fotó itt, (pl. állitólag 55 tekercs van az MC75 kimenőjén:)

http://www.merrenaudio.com/mcintosh

Üdv: TJ.

http://blog.xuite.net/look_t/twblog/113 ... E5%99%A8~2


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 12:39 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Hát igen - ez ugyan csak a bifilar tekercselésű MC240 kimenőtrafója -, de jól látható az oldalankénti 7 kivezetés, ami ugye összesen 14 lesz. Az egy oldalon látható tekercs drót kivezetések száma itt mutatja, hogy az MC-75 trifilar tekercsszáma simán kiadja az 55-öt (110 drótvég) :D
Üdv: TJ.


Csatolmányok:
McIntosh_MC240_output_trans.jpg
McIntosh_MC240_output_trans.jpg [ 86.81 KiB | Megtekintve 46890 alkalommal. ]
McIntosh_MC240_output_trans1.jpg
McIntosh_MC240_output_trans1.jpg [ 90.08 KiB | Megtekintve 46890 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 14:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
tunerman írta:
Hát igen - ez ugyan csak a bifilar tekercselésű MC240 kimenőtrafója -, de jól látható az oldalankénti 7 kivezetés, ami ugye összesen 14 lesz. Az egy oldalon látható tekercs drót kivezetések száma itt mutatja, hogy az MC-75 trifilar tekercsszáma simán kiadja az 55-öt (110 drótvég) :D
Üdv: TJ.

Te Jenci! Mit értesz az alatt, hogy egy oldal?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 14:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
bta írta:
dys-cus írta:
Kiindulási alap az az, hogy egy kimenő primer tekercsét nem szokták 6-nál nagyon több osztásba készíteni, mert rohamosan nő (négyzetesen) a szórt kapacitás

Nem "rétegbe"-t akartál mondani? :) Az nyilvánvalóan megsokszorozza a primer/szekunder "kondenzátor" fegyverzetének felületét. Osztott tekercselésen a régi magyar terminológia a kamrás elválasztást érti, melyet éppen a kapacitív szórás csökkentésére szokták bevetni. A félreérthetősége miatt nem túl szerencsés szóhasználat valószínűleg a tükörfordításból jön ('splitted bobbin').

Nem. Az általam írt példánál maradva a primer 6 osztásban van. Osztásonkánt viszont lehet akár 3 rétrg is. Ugyanígy a szekunderen is.
Tehát a réteg az az egy sor, az osztás pedig egy résztekercs, függetlenül attól, hogy az vízszintesen, vagy függőlegesen értendő.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 14:44 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Itt a McIntosh MC40 kapcsolási rajza, a kimenőtranszformátor 14 kivezetéséhez oda vannak írva a szinjelőlések. A berakott fotón meg kell nézni, hogy a tekercs két oldalán milyen színűek a kivezetések és a rajz alapján be lehet azonosítani a tekercsek kivezetéseit.
Például az előbb berakott fotón az egyik tekercsoldal lila+lila/fehér - kék+kék/fehér - fehér+fehér/fekete és egy zöld kivezetés látható. A többi színes kivezetés a tekercs másik oldaláról van kivezetve - a színeket a rajz alapján azonosíthatod be :D
Üdv: TJ.


Csatolmányok:
Mcintosh_MC40_schematic.gif
Mcintosh_MC40_schematic.gif [ 63.93 KiB | Megtekintve 46849 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 15:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
az osztás pedig egy résztekercs, függetlenül attól, hogy az vízszintesen, vagy függőlegesen értendő.

Nade éppen erről beszélek, hogy félreérthető, ha nincs mellette egyértelműen, hogy vízszintes v. függőleges. Nem mindenki kel és fekszik hangfrekis trafóval... :mrgreen:

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 15:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Az első megállapítás ez volt:
"A hibás McIntosh kimenőről nincs semmi infó, tudtommal a cég nem hozta nyilvánosságra transzformátorai adatait.
Amit a neten találtam az az, hogy "C" core, nincs tekercstest és tekercsek közötti belső szigetelés sem!
Egy bontott belső fotó itt, (pl. állitólag 55 tekercs van az MC75 kimenőjén:)"
A Mc Intosh 75, 275 (a továbbiakban Meki) az alábbi rajzon látható: (Vonatkoztassunk el az egyéb különbségektől, jelenleg a vizsgálat tárgya a kimenő.)
Csatolmány:
McIntosh-MC275.jpg
McIntosh-MC275.jpg [ 187.27 KiB | Megtekintve 46829 alkalommal. ]

Jól látható, hogy a kimenőn 5 tekercs van, nyilvánvalóan 10 tekercsvéggel, azaz összesen 10 kivezetése van,+ a 7db leágazás ami a közepek, az UL leágazások, és a különféle hangszóró leágazás. Bifillárisan csupán 2 tekercs lehet tekerve, és az a végcsövek, valamint a meghajtó csövek anódtekercsei. Ezekre írtam, hogy 6 osztásnál nem valószínű, hogy többel készülnek, de méginkább kevesebbel. Mégpedig azért, mert az egész kapcsolás arra van kitalálva, hogy egyszerű kimenőt alkalmazzanak. Ez látható a fotókon. :lol: Az osztások végén van kivezetés, de az csak a huzal toldására szolgál. Kivezetés az, ami a trafón kívül máshoz csatlakozik.
Ha TJ elírta magát, akkor a helyzet az alábbi:
Van 6 osztás a végcsöveknek, van 6 a meghajtóknak, van 2 osztás a CFB-nek, van 2 osztás az NFB-nek, és legyen 3X2 osztás a hangszórónak, de ezt duplázzuk meg, és legyen összesen 12 osztása. Így ha TJ a tekercs névvel illette az osztásokat, vagy másnéven a résztekercseket, akkor is csak 28 Jenő féle tekercs van. Olyan ez mint az egyszeregy. Csak ne kéne megtanítanom az elektronikai világítótornyoknak. :lol:
Egyébként meg semmi különleges dolog nincs az egészben. A bifilláris részt sima zománcból meglehet tekerni szépen kíméletes drótvezetéssel, ugyanis csak kb 230Volt potenciál különbség van köztük. Azt azért a Z huzal simán elbírja. Egy kikötés van csak, hogy a két tekercs egyforma átmérőjű huzalból legyen, ami felesleges ugyan, de a tekerés szempontjából jobb. A CFB tekercs nem tekeredik közösen a primér tekercsel, mivel annak nagysága kb 10%. Az összes Meki rajzon vioszont rajta van a beugratás, amit L1, és L2-vel vannak jelölve. Ezek nem külön tekercsek, hanem a szokványos primer részei. A Mekiben az UL keresztben van kötve, s így ábrázolták. A leágazás valószínű 43%-nál van. A Meki kapcsolását a szakirodalom szuperpentóda kapcsolásnak hívja. Lásd az alábbi fotó 5. pontját:
Csatolmány:
PP kapcsolások.gif
PP kapcsolások.gif [ 46.24 KiB | Megtekintve 46829 alkalommal. ]

A többlet az az, hogy pl az ARC-hez képest a meghajtó cső egy külön tekerccsel csatolódik a primerhez. Az ARC ezt ellenállással oldja meg. Cserébe jobb trafót kell neki használni.
Tanulságok:
1, az 55 tekercs, bármerről is nézzük, túlzás, vagy legenda,
2, A trafó nem bonyolult, csak 1 redvás meghajtó cső tekerccsel több, mint más megszokott kimenő,
3, A trafó piszokgyorsan, és egyszerűen gyártható, mivel nem használnak benne szigetelést. Ezért könnyen meghibásodik. Egyes AN kimenők ebből a szempontból ugyan ilyenek, s azok gyorsan tönkre is mennek.
A sok fajta tekercs miatt sok nfb van, ami előre veti az egyszerű trafófelépítést, valamint annak gyönge elektromos paramétereit. A sok NFB "helyre húzza" az erősítőt.
4, nem minden fénylik, ami amerikai. Sőt...
5, Ettől még ez az erősítő nagyon jól szól, de nem biztos, hogy egy okosabb DIYER nem tud jobbat építeni. Ennek oka az, hogy a Mekiben semmi olyan nincs, amit nem lehet Magyarországon megépíteni. Legyen az akár a kimenő transzformátora.
Ha a gépemre felférne az EI120-as mag, akkor simán rá tudnék tekerinteni egy ilyen trafót. Talán a harmadik már minden igényt kielégítene.
Majd egyszer építek már magamnak egy Mekit is, hogy TJ.-t froclizzam vele. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 15:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
tunerman írta:
Itt a McIntosh MC40 kapcsolási rajza, a kimenőtranszformátor 14 kivezetéséhez oda vannak írva a szinjelőlések. A berakott fotón meg kell nézni, hogy a tekercs két oldalán milyen színűek a kivezetések és a rajz alapján be lehet azonosítani a tekercsek kivezetéseit.
Például az előbb berakott fotón az egyik tekercsoldal lila+lila/fehér - kék+kék/fehér - fehér+fehér/fekete és egy zöld kivezetés látható. A többi színes kivezetés a tekercs másik oldaláról van kivezetve - a színeket a rajz alapján azonosíthatod be :D
Üdv: TJ.

Ez a szivárvány azért van, hogy a számokat nem ismerő mexikói Jozé is be tudja kötni a gyárban. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 15:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Valamit azért elfelejtettem:
A Meki jó erősítő, és mégse triódaás, hanem horribile dictu pentódás, akárcsak az ARC-k egy része, amelyek szintén jó erősítők. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 15:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A rajzokból az is látszik, hogy a meghajtó cső tekercse nem jó. A 12AT7-nek nagyobb az Ra-ja mint a végcsőnek, ezért nagyobb menetszámú tekercset kellene adni neki. Ezt is megspórolták. Ez helyett betettek egy 12uF-os kondit a két cső katódja közé. Vajon miért? :P
Valamelyik jóképességű kollega elmagyarázhatná.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 15:58 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
A McIntosh MC75/275 trifilar tekercselésű - anód+driver+katód...
Nem nekem kellene téged felvilágositani, hogy ez mit jelent ;)
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 16:03 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
dys-cus írta:
A rajzokból az is látszik, hogy a meghajtó cső tekercse nem jó. A 12AT7-nek nagyobb az Ra-ja mint a végcsőnek, ezért nagyobb menetszámú tekercset kellene adni neki. Ezt is megspórolták.


De jó. Pontosan ugyanakkora feszültséget kell előálltani az anódjában, mint amekkora a végcső katódjában szükséges. Ekkor az a cső közel állandó a-k feszültséggel működik.

dys-cus írta:
Ez helyett betettek egy 12uF-os kondit a két cső katódja közé. Vajon miért? :P


A 12uF-os kondi feszültség utánhúzást végez, és ezzel megspóroltak egy tekercset, hogy ne kelljen quadrofilárisan (ilyen van?) tekercselni. Ez az utánhúzás azt biztosítja, hogy a meghajtó cső katódellenállásán állandó legyen a feszültség, ami által egy áramgenerátort hoznak létre.
Ezzel a két húzással a katódkövető állandó feszültséggel, és állandó árammal működik, ami előnyösen csökkenti a torzítását.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 16:44 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Persze van tovább is - itt a McIntosh MC3500 kimenőtrafója - anód+katód+G1+G2+NFB és az output -, és ezek mind osztott tekercsekkel :D
Üdv: TJ.


Csatolmányok:
McIntosh_MC3500_sch.jpg
McIntosh_MC3500_sch.jpg [ 788.41 KiB | Megtekintve 46810 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.05. 21:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Ha esetleg ez valami támpontot ad, egy régebbi meki 6L6 trafó.
1=anód tekercs, 2=G2, 3=katód. 0-4-8-16 ohm középen


Csatolmányok:
Mc.jpg
Mc.jpg [ 345.02 KiB | Megtekintve 46730 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.06. 10:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
tunerman írta:
A McIntosh MC75/275 trifilar tekercselésű - anód+driver+katód...
Nem nekem kellene téged felvilágositani, hogy ez mit jelent ;)
Üdv: TJ.

Mit jelent? A három tekercsnek nem lehet egyforma a menetszáma. Ez miatt nem lehet trifilláris.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.06. 10:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Sajti!
Váltakozó áram szempontjából elemezd már a meghajtócső-végcső-trafó együttest.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.06. 11:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
dys-cus írta:
Sajti!
Váltakozó áram szempontjából elemezd már a meghajtócső-végcső-trafó együttest.


Azt csináltam. Melyik részével van problémád?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.06. 11:30 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
dys-cus írta:
tunerman írta:
A McIntosh MC75/275 trifilar tekercselésű - anód+driver+katód...
Nem nekem kellene téged felvilágositani, hogy ez mit jelent ;)
Üdv: TJ.

Mit jelent? A három tekercsnek nem lehet egyforma a menetszáma. Ez miatt nem lehet trifilláris.


No comment! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.06. 11:33 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
dys-cus írta:
Mit jelent? A három tekercsnek nem lehet egyforma a menetszáma. Ez miatt nem lehet trifilláris.


De lehet, sőt kell Az egész meki filozófiának ez az alapja!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.06. 13:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos lehet, hogy rosszul gondolom, de szerintem a katód tekercs nem lehet egyenlő az anódtekerccsel. Márpedig a trifilláris tekercselésnél egyenlő.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.06. 13:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
tunerman írta:
dys-cus írta:
tunerman írta:
A McIntosh MC75/275 trifilar tekercselésű - anód+driver+katód...
Nem nekem kellene téged felvilágositani, hogy ez mit jelent ;)
Üdv: TJ.

Mit jelent? A három tekercsnek nem lehet egyforma a menetszáma. Ez miatt nem lehet trifilláris.


No comment! :D

Kicsit bővebben, ha tudod. Amit írtál nem indok.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.06. 14:07 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
dys-cus írta:
Nos lehet, hogy rosszul gondolom, de szerintem a katód tekercs nem lehet egyenlő az anódtekerccsel. Márpedig a trifilláris tekercselésnél egyenlő.


De igen, lehet egyenlő. Ez hasonló az ARC megoldásához, de egy lényegesen nagyobb visszacsatolást jelent. Ezzel nagyon lecsökkentik a kimeneti fokozat torzítását, azután húzásokkal csökkentik a munkapontok vándorlását. Hátránya, hogy brutális meghajtófeszültséget kíván...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2018.04.06. 14:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Én úgy gondolom, hogy ha azonos a két menetszám, akkor egyenlő feszek, de ellentétes polaritásúak vannak a cső anódján, katódján. Tkp. 100%-os negatív visszacsatolásban van a cső.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség