audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 07:41

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 30  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 21:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos utoljára itt akartak megfojtani, mert kiálltam Cyklon kollega mellett. Én is bátorkodom hozzászólni:
A vadtekercselés nagy találmány, a rádiós technikában alkalmazzák is (ha jól emléxem méhsejt tekercselés néven). Jó, csak félig vad. :P Véleményem szerint két baj van vele, az egyik baj kizárja a hígendet, a másik meg nem baj, csak felesleges munka. Hogy miért? Nehéz, ámbátor nem lehetetlen két tök egyforma trafót tekerni. Ha elég sok trafót tekerünk egyfajta erősítőhöz, akkor válogathatunk párra... Viszont minek így tekerni? A hangfrekis sávban a szórt kapci nem igen zavar be. Nyilván fontos, hogy kicsi legyen, mert akkor a trafó rezonanciája mondjuk 300k fölé vihető. De ez szelíd tekeréssel simán kivitelezhető okos osztással. Egyébként meg a hangfrekis sávban nem érezteti hatását. A rádiófrekin igen, ott használják is. A nagy, és komoly gyártók nem is reflektálják a technikát. Inkább akkor hívatkoznak rá, ha nagyon el akarnak valamit adni. Olyan jól hangzik az, hogy Szekcionált Z winding. :) Kicsit magyar is, kicsit angol is, ha a kutya hallja, megugatja. :lol:
Senkinek semmi rosszat, negatívot nem akartam írni, közölni, csupán csak a saját véleményem, illetve e véleményt alátámasztó saját tapasztalataimat tettem közzé azért, hogy esetleg valaki el gondolkodik rajta.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 21:43 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
A menetszámot elég könnyű tartani -van számláló.
Elég egyformák lesznek a trafók -mint említettem, az összes trafómat így tekertem, soha egyetlenegy nem hibásodott meg .
Az ellenvetésed pusztán szokásbéli és nem szakmai, te megszoktad, hogyan tekersz, -nem is neked szóltam, inkább a kisebb tapasztalattal rendelkezőknek. Hogy ne higgyék azt, hogy csak te tudsz jó trafót tekerni kis hazánkban...
Később még trafóméretezési kiskátét is írok, azt is lehet természetesen kritizálni, meg legyinteni, csak hogy a nimbusz megmaradjon...:D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.02.13. 21:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ezek szerint meglehetősen félreértettél. Én nem akartam a Te nimbuszod rombolni. Mindenben egyetértettem veled, csak feleslegesnek gondolok egy negyed, vagy ötöd rendű paraméterre "rámenni", mikor van sokkal fontosabb is. Én nem mondtam, hogy a Te trafóid nem kíválóak, vagy rosszak. Sőt tisztelettel adózok kitartásod mellett. Viszont nem szokásból más a véleményem, hanem csak azért,mert én azt tapasztaltam, amit leírtam. Csupán ilyen egyszerűen és egyenesen gondolom.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.02.14. 10:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Zoltán,
Én próbáltam megtekerni a virtuális tekercselő gépemmel, amit leírtál, de megakadtam ott, hogy visszamegy a huzal. Pontosan hogyan megy vissza a huzal? Mert akikor vissza hozom a huzalt, ott menet kereszteződés történik, tehát nem szépen egymás mellé mennek a huzalok, hanem a "vissza" vezeték keresztez 5db-ot. Trafó tekerésnél ezt szokták ajánlani, hogy kerüljük el mindenképp a vezeték keresztezést. Vagy pici szigetelés van ott, ahol kereszteződik?
Amúgy az teljesen rendben lévő törekvés, hogy minél távolabb legyen felső határ frekvencia a hangfrekis sáv tetejétől. Én 1MHz-re gyúrok...
Találtam egy hasonló elrendezést:


Csatolmányok:
5124681.jpg
5124681.jpg [ 179.19 KiB | Megtekintve 50419 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.02.14. 10:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Cyklon,
Idézet:
Néhány hozzászólással jó nagy kavarodást okoztam, bocsáss meg, de nem szeretném újra gerjeszteni az indulatokat.

Te nem olvasod a fórumot? Mostantól új időszámítás kezdődött a csöves részben. Mivel a fórum megmaradása a tét, ezért mindenki megígérte, hogy nagyon kedves és előzékeny lesz a fórumozás során. Ha mégsem így lenne, akkor sajti 1mp-en belül eltávolítja az írmagját is a fórumról. Sajti a legnagyobb hatalmú nagyúr itt, neked nem elég az Ő szava, hogy semmilyen atrocitás sem érhet?
Amúgy a tekerő gépeddel minden rendben van, én is örülnék neki, ha lenne egy olyanom. Nem hinném, hogy bárki ebbe beleköthetne.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.02.14. 10:28 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
dys-cus írta:
Nos utoljára itt akartak megfojtani, mert kiálltam Cyklon kollega mellett. Én is bátorkodom hozzászólni:
A vadtekercselés nagy találmány, a rádiós technikában alkalmazzák is (ha jól emléxem méhsejt tekercselés néven). Jó, csak félig vad. :P Véleményem szerint két baj van vele, az egyik baj kizárja a hígendet, a másik meg nem baj, csak felesleges munka. Hogy miért? Nehéz, ámbátor nem lehetetlen két tök egyforma trafót tekerni. Ha elég sok trafót tekerünk egyfajta erősítőhöz, akkor válogathatunk párra... Viszont minek így tekerni? A hangfrekis sávban a szórt kapci nem igen zavar be. Nyilván fontos, hogy kicsi legyen, mert akkor a trafó rezonanciája mondjuk 300k fölé vihető. De ez szelíd tekeréssel simán kivitelezhető okos osztással. Egyébként meg a hangfrekis sávban nem érezteti hatását. A rádiófrekin igen, ott használják is. A nagy, és komoly gyártók nem is reflektálják a technikát. Inkább akkor hívatkoznak rá, ha nagyon el akarnak valamit adni. Olyan jól hangzik az, hogy Szekcionált Z winding. :) Kicsit magyar is, kicsit angol is, ha a kutya hallja, megugatja. :lol:
Senkinek semmi rosszat, negatívot nem akartam írni, közölni, csupán csak a saját véleményem, illetve e véleményt alátámasztó saját tapasztalataimat tettem közzé azért, hogy esetleg valaki el gondolkodik rajta.



Ebben tévedsz ! Lehet "vadtekercseléssel" is egyforma trafot csinálni. Most készül egy CNC vezérlésű tekercselőnk ,ami a vadtekercselést is tökéletesen egyformára tekeri. Az elsőt te vezeted .a gép tárolja a huzal mozgását .A következőt ugyanúgy megtekeri. Viszont szerintem is csak fojtónál érdemes használni.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Gybalu71 2016.02.14. 10:31-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.02.14. 10:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
GA2 írta:
Cyklon,
Idézet:
Néhány hozzászólással jó nagy kavarodást okoztam, bocsáss meg, de nem szeretném újra gerjeszteni az indulatokat.

Te nem olvasod a fórumot? Mostantól új időszámítás kezdődött a csöves részben. Mivel a fórum megmaradása a tét, ezért mindenki megígérte, hogy nagyon kedves és előzékeny lesz a fórumozás során. Ha mégsem így lenne, akkor sajti 1mp-en belül eltávolítja az írmagját is a fórumról. Sajti a legnagyobb hatalmú nagyúr itt, neked nem elég az Ő szava, hogy semmilyen atrocitás sem érhet?


Ez nem igaz. Nem vagyok teljhatalmú. A fórumot továbbra is teljes csapat vezeti. Az csak egy véletlen volt, hogy éppen nekem volt időm tegnap este, hogy próbáljam kezelni a helyzetet.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.03.06. 16:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Van itt egy orosz oldal, ahol leírják az impregnáló anyag összetételét, meg van néhány kimenő trafó tekerési terv is:
http://www.radionic.ru/node/1057
"Miután elkészült a transzformátor tekercs tekercselése, és még előnyösebben a teljes transzformátor, kívánatos forralni technikai paraffinviasz, amely egy olyan keverék, ami tartalmaz tiszta sárga méhviasz 65%, orvosi tisztított paraffin 25%, cerezin, ozokerit, 5% és 0,5% között kis adalékanyag természetes lenmagolaj és gyanta. Műszaki viasz előnyös, mivel egy nagyobb viszkozitású, és nem morzsolódik, mint a tiszta paraffin. Az impregnáló viaszt kell melegíteni vízfürdőben, ne használjon erre a célra nyílt lánggot. Ez annak köszönhető, hogy ne csak a szükség ahhoz, hogy a tűzvédelmi szabályokat, hanem az a tény, hogy az izolálása Tekercselőhuzalok mérsékelten hőálló. Amikor melegítjük vízfürdőn az olvadék hőmérséklete, és ezáltal a huzalok soha nem haladja meg a 100 ° C-on Egy másik technológiai árnyalatok. A kötet a vízfürdőben 3 kg viasz kell lennie 12-15 l. Miután a impregnálási eljárás, melegítést leállítjuk, és a transzformátor eltávolítása nélkül viasz egy tartályt vízfürdőben. és hagyjuk az egészet lassan lehűlni a levegő. Még jobb, kiegészítve a impregnálás, fűtés így csökkentve a víz hőmérséklete, és így a viasz volt 70-75 ° C-on, és inkubáljuk 2-3 órán át, amikor a melegítést abbahagyjuk. Amint az olvadék hűti azt megkeményedik a felszínen a kéreg, ami szükséges, hogy törje, és keverjük össze a viasz. Abban az időben, amikor az olvadék kezd megszilárdulni a teljes térfogat, mint látható, a transzformátor kivesszük, és gyorsan végrehajtható a szabadba. Annak a ténynek köszönhetően. hogy a hűtés viszonylag lassú, a transzformátor van ideje hűlni, közel a megszilárdulási hőmérséklet az olvadék. Ennek köszönhetően a felületi viasz gyorsan beállít és impregnáló készítmény marad a tekercs üregben, és nem zárják ki a szabadba. Az időtartam a impregnálás méretétől függ a transzformátor és változik 2-3 12-15 órán át. A folyamat során a transzformátort kell rendszeresen erősen ráznunk. Természetesen, fáradságos és hosszantartó a fent leírt eljárást. De hiányában a vákuum kamra az egyetlen módja, hogy a magas minőségű impregnálás. A folyamat befejeződött, amikor a transzformátor erőteljes rázás szétválasztása légbuborékok nem figyelhető meg. Impregnálás transzformátor nem csak javítja az erejét a villamos tekercset, hanem megszünteti vezető rezgés lemezek és mágneses tekercsek, amelyek növekedéséhez vezet a veszteség és a nemlineáris torzítás, különösen magas frekvenciákon. Végül a javasolt impregnálási technológia a legbiztonságosabb, és néha az egyetlen lehetséges egy. Itt van a dolog. A túlnyomó többsége a speciális impregnáló lakkok igényelnek kemence szárítás, amely nem áll rendelkezésre minden, és azok, amelyek célja, hogy szobahőmérsékleten száradni, polimerizáljuk, hogy nem kell "mászni a repedések."."

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.03.06. 17:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
A méhviasz eddig OK, a paraffinviasz előállítása nagyjából megoldható.
Hűtőgép kompresszor vákumozni szintén van...
Az esetleges legrosszabb kivitel is jobb eredményt hozhat, mint anélkül - vadrezgés, vcs.
Természetesen mindenki ahogy csinálja, úgy lesz.
Közönséges hálótrafót, jeladó tekercseket régen is "kezeltem" méhviasszal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.03.16. 20:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Találtam egy érdekes videót a McIntosh kimenőkről:
https://www.youtube.com/watch?v=W58Rqx_4u2w

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.03.16. 22:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Találtam egy érdekes videót a McIntosh kimenőkről:
https://www.youtube.com/watch?v=W58Rqx_4u2w

Aha! Az jó, jól el lehet nézegetni. :P
Van még SM kondid? PÜ-be légyszi.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.03.17. 08:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
dys-cus,
Azt hittem te már minden trükköt ismersz! Csak be kell kapcsolni a Magyar fordítást.
1. Feliratok bekapcsolása 2. Beállítások 3. Feliratok 4. A legördülő listából kiválasztani a "Magyar" fordítást, és katt.


Csatolmányok:
Y.jpg
Y.jpg [ 44.45 KiB | Megtekintve 50123 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.03.17. 11:17 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Számítás technikában már újnak számítok. A 80-as évek végén, meg a 90-es években profi voltam, abból volt kereset kiegészítés, hogy pakoltam össze a gépeket, meg telepítettem a progikat, meg írtam progikat Dbase-ben. (adat állomány kezelő), meg assemler-ben (gépi kód) A fiatalok már túlnőttek. :cry:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.03.17. 11:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Itt valami olyat írnak, ha a menetek szépen egymás fölé kerülnek a kimenőben, akkor kisebb a kapacitás.


Csatolmányok:
c.jpg
c.jpg [ 266.21 KiB | Megtekintve 50097 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.03.25. 13:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Amúgy szokták a kimenőt triódáknál fölé illeszteni ? Láttam valami gyárit ott 3x -osan volt fölé illesztve.
Általában használnak triódát végfokként ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.03.25. 13:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
marone írta:
Amúgy szokták a kimenőt triódáknál fölé illeszteni ? Láttam valami gyárit ott 3x -osan volt fölé illesztve.


Igen, szokták, mert föléillesztve alacsonyabb a torzítás, és a nagyobb trafóáttétel kisebb kimeneti impedanciát is eredményez.

marone írta:
Általában használnak triódát végfokként ?
Általában nem, de azon kívül igen :) Szóval SE-ként szinte csak azt, PP-ben már kevésbé, ott maximum triódának kapcsolt tetródát, vagy pentódát.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.04.28. 07:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
A kezembe került egy JBL tranzisztoros erősítő kimenő transzformátora, gondoltam felteszem ide érdekességként.
Külső @:108mm; belső @:42mm; magasság:52mm
A primer 4ohm-os, a szekunder 70 és 100V-os. Pki max:175W f=50Hz-15kHz
Ami egy kicsit fura volt, hogy a primer csak 32mH, és a 100V-os szekunder is csak 455mH.
Tekertem rá pár menetet, és megmértem a "vas" AL értékét, ez 141nH lett. Kicsit fura, mert a szilíciumos magoknak is 4000nH körül szokott lenni. Miből csinálhatták?


Csatolmányok:
DSC04035.JPG
DSC04035.JPG [ 273.02 KiB | Megtekintve 49680 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.01. 16:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Nem tudja valaki, hogy hol lehet "Heavy Formvar" nevű vezetéket kapni?
Ennek a szigetelése: "Formvar is a synthetic enamel composed of polyvinyl acetal and phenolic resins."
Összehasonlítást olvastam a különböző huzal szigetelésekről, és ezt írták:
Heavy Formvar (HF)- "Meleg és világos hang". Máshol: "Kövérebb, és fényesebb hang."
Poliészter - "Meleg, de nem ilyen fényes, mint a HF." Máshol: "Vékonyabb és sötétebb, mint a HF."
Zománc - "Kevésbé fényes, sötétebb tónusú, mint az előző kettő."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.01. 19:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Itt valami olyat írnak, ha a menetek szépen egymás fölé kerülnek a kimenőben, akkor kisebb a kapacitás.

Ez igaz. De hülyeség, mert ilyen nincs. Csak szimulátorban. :lol: :lol: Akkor inkább vadtekerés, vagy méhsejt tekerés. De viszont ezek a tekerési módok nem megengedettek a Hígend világában. Pont úgy jó, ahogy én készítem. Megismételhető.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.01. 19:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Heavy Formvar (HF)- "Meleg és világos hang". Máshol: "Kövérebb, és fényesebb hang.""
Tehát kellemes csimbumm cirkusz, de a valósághoz semmi köze. Tömör rézdrót, és kész. Ez kell. Persze ha gyenge a rencer, akkor lehet szinezgetni, de szerintem legyen jó a rencer, aztán rájössz, hogy nem is kell vadászni az ilyen-olyan drótokra. A jó elektronikák jól szólnak. Egyszál drót csak ront rajtuk. Tapasztalatból mondom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.01. 22:05 
Online
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
"Tömör rézdrót és kész". Persze, meg az anyag tisztasága, a szigetelés dielektrikuma + ki tudja még hány tényező ami megváltoztatja az egyszál drót hangját. Még akkor is ha trafóba van bele tekerve. Persze abból dolgozunk ami van, amit be tudunk szerezni. Amit pedig nem arról legfeljebb elmélkedünk,de azt nem lehet meghallgatni, max elmélet gyártások részévé tenni.
Ettől még törekedhetünk valaminek a beszerzésében amitől többet várunk mint amink van. Azok akik nem ezt teszik megveszik azt amit rájuk marketingelnek, és nem írogatnak ilyen fórumokra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.02. 09:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos igen. Nagyon jó filléres rézdrótokat lehet találni mindenféle szigetelésben. Ami nekem pl belső kábelhez bejött, az viaszkos vászon szigetelésű, és még az árnyékolás is tömör.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.02. 10:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Idézet:
megmértem a "vas" AL értékét, ez 141nH lett. Kicsit fura, mert a szilíciumos magoknak is 4000nH körül szokott lenni


Csak annyi ? Porvasakat is találni ennél sokkal nagyobb AL-el.
Talán porvasból van.
Mi az erősítő típusa ? Van róla kapcsolási rajz ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.02. 11:27 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Előfordulhat, hogy szilícium, de légréses. JBL MPC-200T, de talán a trafó csak a 300T-nél, vagy a 400T -nél volt berajzolva.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.02. 11:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Idézet:
Ettől még törekedhetünk valaminek a beszerzésében amitől többet várunk mint amink van.

Ha csak 10Ft-al kerülne többe (/m) egy jobb huzal, akkor miért lehetne kutatni egy kicsit utána?
Pld, itt egy ígéretes versenyző:
Synflex 210 típusú, thermoplasztikus huzal (0,10 - 1,20 mm )
A 210 típusú huzal háromrétegű, Theic-mod poliészterimid, poliamidimid, valamint poliamid sütőlakkszigeteléssel ellátott.
http://www.synflex.com/hu/produkte/?id=7&areaid=wickeldraehte
Nem tudom adnak-e el 10dkg-ot? mindenesetre, ha a menetek közti kapacitás csökkentése a cél, akkor ez jónak tűnik. Engem a 2,4kV-os átütési szilárdság fogott meg, az már elég biztonságos.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.02. 11:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A baj az, hogy a huzalt nem méterre árulják, (kivéve Kácsaaudio) hanem kilóra. A 10Ft/m többletköltség monjuk negy guriga drót megvételénél kb 15-20 ezer többletet jelentene. Ez 40-50%-os árnövekedés. Így is sokan nem rendelnek trafót, mert drága. Gondolj bele, megvettem egy guriga drótot a Huye Baby trafójához. 0,2mm-est. negyven valahány rugó volt. Ebből a méretből van vagy 2 km a tekercsen. Egyből 60 eFt a réz. A kapacitás csökkentésére van más megoldás is. Lehet pl levegőt is használni szigetelésnek. A 0,2 drótot 0,3-asként tekered, s már is rendben a dolog. Persze ehhez gép kell. A 2,4kV meg nemigen játszik szerepet. Egymás melletti menetek esetében ugye 2Xeres szigetelés van, ami már 4,8kV. A menetek közt alig pár volt a különbség. A rétegek közt ugyanez van, csak ott van még pluszba a szigetelés mondjuk papírból. Azt a 100 Voltot csak nem kell már ekkora ráhagyással szigetelni. S mint tudjuk, a trafó legfontosabb alkateleme a rétegszigetelés, mivel anélkül nehéz jó cuccot készíteni. (szórások, miegymás)
Szóval nem biztos, hogy megéri. Viszont lehet jó belső kábelnek, csak hát mikor fogy el 2km drót? :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.02. 20:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Találtam egy érdekeset: Luxman OY15-5 kimenő trafó:
https://translate.google.hu/translate?sl=ja&tl=hu&js=y&prev=_t&hl=hu&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fmusenan.blogspot.hu%2F2011%2F08%2Flux-sq38fd.html&edit-text=
PP Raa=5k Szek:0-4-6-8-10-16R 2x 807cső pld.
Ha jól vettek, parafinnal van impregnálva az egész trafó + szurokkal van kiöntve a fémház, amiben van.
40 év után 3db szakadás keletkezett a forrasztásokhoz közel.
Itt a tekercs elrendezése, elég érdekes:


Csatolmányok:
Luxman OY15-5.jpg
Luxman OY15-5.jpg [ 253.57 KiB | Megtekintve 49266 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.02. 20:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
A szekunder kialakítása is érdekes, 1 sorban van az összes kivezetve, és a végén minden megfelelő vég összekötve. Sajnos a képen nem látni jól, hogy hogyan is csinálták meg:


Csatolmányok:
Luxman OY15-5sec.jpg
Luxman OY15-5sec.jpg [ 93.63 KiB | Megtekintve 49263 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.02. 20:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Négyszög jel átvitel:


Csatolmányok:
Luxman OY15-5 o.jpg
Luxman OY15-5 o.jpg [ 168.42 KiB | Megtekintve 49260 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.02. 20:33 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Kapcsolási rajz, és frekvencia átvitel:


Csatolmányok:
Luxman OY15-5 KMQ 60 kapcsolás.jpg
Luxman OY15-5 KMQ 60 kapcsolás.jpg [ 154.11 KiB | Megtekintve 49258 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.02. 21:32 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.11.11. 23:30
Hozzászólások: 390
Tartózkodási hely: Szombathely
Na tessék.
Nem csak a Dys-cus tud kimenőt tekerni.
:D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.02. 22:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Year: 1970

LUX OY15-5 SPICE Model
* TEXAS
* LUX OPT OY15-5K
* Updated 20110108
* for TINA
.SUBCKT OY155K P1 B P2 S1 S0
* Primary inductance (p-p 5kohm)
L11 P1 12 64.7H
L12 13 P2 64.7H
* Primary windings resistance
R11 12 B 168.7
R12 B 13 172.2
* Primary stray capacitance
C11 P1 B 984p
C12 P2 B 984p
* Iron loss
RI1 P1 12 339.8k
RI2 P2 13 339.8k
* Secondary inductance (8ohm)
L2 S1 16 0.4609
* Secondary winding resistance
R13 S0 16 0.725
* Coupling factor
K1 L11 L2 0.999979133
K2 L12 L2 0.999979133
K3 L11 L12 0.999962904
.ENDS


Csatolmányok:
spice.jpg
spice.jpg [ 25.36 KiB | Megtekintve 49210 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.03. 18:48 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hiába na! A japán réz jobb mint a magyar. Nekem a Huye Baby-ba amelyik max 10Wattos, 0,2 primér van, és 6,3-as szekunder tekercsek párhuzamosan. Ezek meg 30 Watton méregették ezt a szuty...rkos trafót. :P Szóval lehet szép, de hogy jó-e azt nem tudom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.03. 21:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Nekem a Huye Baby-ba amelyik max 10Wattos, 0,2 primér van, és 6,3-as szekunder tekercsek párhuzamosan.
???


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.04. 09:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
FordPrefect írta:
Idézet:
Nekem a Huye Baby-ba amelyik max 10Wattos, 0,2 primér van, és 6,3-as szekunder tekercsek párhuzamosan.
???

???????. ??. ????. :P


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.04. 19:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Talán 6 ohmos szekunder. 6,3 az vagy fűtőfeszültség, vagy huzalátmérő. Utóbbit még neked is nehéz lenne tekerni.. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.11. 18:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Közben (nagyon lassan) készül egy kimenő. Nem sokat szuttyogok a 4 ohmos leágazással. Meghallgatva nem éreztem rosszabbnak így se a 4 ohmos kimenetet csak annyira ami a nagy elillesztésből adódik.


Csatolmányok:
4ohm.JPG
4ohm.JPG [ 52.18 KiB | Megtekintve 48959 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.11. 18:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Úgy látszik, hogy az esős idő kedvez a trafó tekerésnek. Én egy '157-es trafót próbáltam tekerni, és teljesen hasonlóan akartam megoldani a 4ohm kivezetést, mint a fenti képen. Sajnos nem jött be ez a 4R leágazás, és nem értem miért történt ez. A tesztelés a gyári kapcsolásban történt.
A 8ohm-os kivezetésen 20kHz -3dB; visszacsatolással 20kHz -0,2dB
A 4ohm-os kivezetésen 20kHz -5dB; visszacsatolással 20kHz -10dB
Kérdések:
-Miért lett sokkal rosszabb a 4ohm-os leágazás magas frekvenciás viselkedése, amikor az illesztés pont ugyanannyi?
-A visszacsatolás miért rontott rajta, ahelyett, hogy javított volna?
-A primer/szekunder kapacitás 13nF lett, ez nem túl magas érték?
-A szórt induktivitás 1,33H lett, valószínűleg itt mérési hiba történt, a digitális műszer becsapott. Nincs valami más mérési módszer erre? Vagy nem lehet visszafelé kiszámolni?


Csatolmányok:
TK157 4_8.jpg
TK157 4_8.jpg [ 91.08 KiB | Megtekintve 48939 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.11. 19:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Szkóppal nézve is hasonló következtetést lehet levonni ?
Esetleg meg lehet próbálni, hogy 2 megcsapolást teszel bele, úgy hogy a 4 ohmos tekercsrész középre kerüljön.
Vagy a 8 ohmhoz szükséges plusz meneteket közzé tekered a 4 ohmosnak, úgyhogy középre kerüljön, de ez nekem már macerás.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.11. 20:03 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
GA2 írta:
Úgy látszik, hogy az esős idő kedvez a trafó tekerésnek. Én egy '157-es trafót próbáltam tekerni, és teljesen hasonlóan akartam megoldani a 4ohm kivezetést, mint a fenti képen. Sajnos nem jött be ez a 4R leágazás, és nem értem miért történt ez. A tesztelés a gyári kapcsolásban történt.
A 8ohm-os kivezetésen 20kHz -3dB; visszacsatolással 20kHz -0,2dB
A 4ohm-os kivezetésen 20kHz -5dB; visszacsatolással 20kHz -10dB
Kérdések:
-Miért lett sokkal rosszabb a 4ohm-os leágazás magas frekvenciás viselkedése, amikor az illesztés pont ugyanannyi?
-A visszacsatolás miért rontott rajta, ahelyett, hogy javított volna?
-A primer/szekunder kapacitás 13nF lett, ez nem túl magas érték?
-A szórt induktivitás 1,33H lett, valószínűleg itt mérési hiba történt, a digitális műszer becsapott. Nincs valami más mérési módszer erre? Vagy nem lehet visszafelé kiszámolni?



Azt figyelembe vetted, hogy itt külön visszacsatoló tekercs van? Hozzá kel passzítani a 4 ohmos terheléshez az értékeit.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.11. 22:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Bocs, de az abszolút szintet egyeztetted a 4 ohmos szinthez?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.11. 22:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
A 4 ohmos kimenet nem rosszabb. Így van. A 057 is jól szólt alul illesztve. HFM leírta, anno, hogy fizikai magyarázata is van. Szerintem a magyarázat: Pentóda/sugártetróda (6L6 gyári adatlap) alul illesztve drasztikusan csökken a harmadik harmonikus, kicsit csökken a teljesítmény. Ennyi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.12. 09:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Természetesen a 4ohm-os szintet beállítottam a mérés előtt 0dB-re.
Én arra gyanakszok, hogy ennek a trafó elrendezésnek függ a felső határ frekije az áttételtől. Tehát 15ohm-on szuper, 8ohm még elmegy, de 4ohm már nem megy neki. Nincs valami ilyen képlet?
Az is érdekes, hogy amikor a 4ohm-ra tettem a terheléssel párhuzamosan egy 1,6uF kondenzátort, ahelyett, hogy romlott volna a jel, mint általában, itt mintha javult volna.
Itt vannak az oszcilloszkópos mérések:


Csatolmányok:
4-8R.jpg
4-8R.jpg [ 644.61 KiB | Megtekintve 48775 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.12. 13:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
FordPrefect,
Hol van ez az említett HFM cikk? Én kerestem, de csak valami rádiós erősítővel való összehasonlítást találtam az 1. számban.

Találtam az interneten a 4ohm-os torzításhoz hasonló képet, itt azt írják, hogy a túl magas szórt induktivitás okoz ilyen torzítást "B"-osztályú erősítőknél:
http://recherche.enac.fr/~puechmor/e_transfo/node6.html


Csatolmányok:
Lk.jpg
Lk.jpg [ 100.5 KiB | Megtekintve 48739 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.12. 13:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
FordPrefect írta:
Talán 6 ohmos szekunder. 6,3 az vagy fűtőfeszültség, vagy huzalátmérő. Utóbbit még neked is nehéz lenne tekerni.. :lol:

6,3 Ohmos szekunder 0,63mm átmérőjű drótból. Azért jól összegyúrtam a kettőt. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.12. 14:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"A 8ohm-os kivezetésen 20kHz -3dB; visszacsatolással 20kHz -0,2dB
A 4ohm-os kivezetésen 20kHz -5dB; visszacsatolással 20kHz -10dB
Kérdések:
-Miért lett sokkal rosszabb a 4ohm-os leágazás magas frekvenciás viselkedése, amikor az illesztés pont ugyanannyi?
-A visszacsatolás miért rontott rajta, ahelyett, hogy javított volna?
-A primer/szekunder kapacitás 13nF lett, ez nem túl magas érték?
-A szórt induktivitás 1,33H lett, valószínűleg itt mérési hiba történt, a digitális műszer becsapott."
Dyscus mondta vala: a szigetelés a legfontosabb a trafóban. A szórásaid nagyon magasak. A 20k -3dB feltételezi azt,hogy a fázisátvitele a trafónak nincs rendben. 4 Ohmon méginkább. Azért romlik le az átviteled, mert a fázis viszonyok miatt már valami köztes állapot áll be a visszacsatolással. 20k-n ez még elmegy. A szórt induktivitásnak a mH-is tartományba kell esnie. A trafó nagyon el van bonyolítva. A szórt induktivitás négyzetesen csökken a rétegek számával. Viszont a szórt kapacítás meg négyzetesen nől. A nyolc réteg sok réteg. A kapacitást csökkentsed a szigetelés vastagságának növelésével a rész tekercsek között.
A fentieken kívül látszik a gerjedés is főleg a 10k 4 Ohm Vcs felvételen. Csökkentsd a sávszélességet is. A néccög felfutásun nem kellene egy cápafog szerű tüneménynek lennie.
Ez a trafó sajna nem sikerült.
A HFM írásaival meg bizony vigyázni kell néhol. Pl amilyen fázist mértek az ARC D76A-n, én olyat még véletlenül sem tudtam produkálni a gyári készüléken. :o Az EAG57 sem akkora durranás, mint ahogy írták. Én kaptam kettőt, aztán gyorsan ARC lett belőle. :lol: Persze áttekerés után.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.12. 15:13 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Olyan nincs, hogy 8 ohmon még minden rendben van, 4 ohmon meg teljes összeomlás. Itt valami egyéb árulásnak is kell lennie!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.12. 18:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Én mindenben a leírásnak megfelelően jártam el, kivéve a 4ohm-os kivezetést.
A szigetelés eredeti BEAG 2x 0,04mm-es hostaphan fólia. A primer és a visszacsatolás 0,25mm-es CuZ huzal, 1-1mm marad el a csévetest két szélétől. Eredeti a barna csévetest, eredeti az M102b vasmag is.
Lehet, hogy jobb lett volna, ha először a 15ohm-os verziót próbálom ki, de az meg 2,1k -ra illeszti a 8ohm-os hangszórót, ami nem túl jó.
Mostmár én is kezdek kételkedni a legendákban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.12. 19:01 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Kimeneti szekunder valamelyik kivezetése le van földelve?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kimenő transzformátorok
HozzászólásElküldve: 2016.06.12. 19:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
akki írta:
Kimeneti szekunder valamelyik kivezetése le van földelve?


A visszacsatolás a szekunderről megy, így kötelező leföldelni az egyik végét.

Mod: hacsak nem lett pozitív az a visszacsatolás ....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1481 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 30  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 72 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség