audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.30. 17:08

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1495 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.17. 20:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1400
Az 1uF/250V metálpapír típus? Megmérted a szivárgási áramát beépítés előtt? Engem már megtréfált metálpapír kondi..
Nem kevés a 250V-os tűrés? A meghajtó egység kb. 300V-ról megy, a másik fele -30-40v-on van, amíg fel nem fűt a cső, 340V van a kondi két végén. (Elméletileg)

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.17. 22:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Az 1uF/250V metálpapír típus? Megmérted a szivárgási áramát beépítés előtt? Engem már megtréfált metálpapír kondi..
Nem kevés a 250V-os tűrés? A meghajtó egység kb. 300V-ról megy, a másik fele -30-40v-on van, amíg fel nem fűt a cső, 340V van a kondi két végén. (Elméletileg)

Siemens vaxos metálpapír kondi. 240V van rajta, annyit játszva kibír. 405 Voltal leellenőriztem. Mindenesetre holnaptól egy hónapig gyötröm, jöjjön ki aminek ki kell jönni. Egyébként nagyon stabil erősítő. Még az átvitellel van gond, mert kicsit soknak tartom a 80k körüli felső átvitelt. Délután mértem ki az első trióda rácsa és anódja közé szükséges 22p kondit. A többi gépnél elég volt a 10p, de ennek jobb lett a kimenője, már az új tekercs elrendezéssel készült. Viszont nincs itthon 22p-s kondim, holnap reggel kellene szerezni. Alul úgytűnik megfelelően discusi, mivel az első mérések alapján 8Hz a -3db-s töréspont. A trafó önmaga csak 11,5Hz-t tud, de a visszacsati, meg a CFB javít rajta 3,5Hz-t.
Szivárgási áramot nem mértem, hogy kell?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 08:22 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1400
Én így szoktam->kép
Kell egy kapcsoló, mert a töltő áram túl nagy bekapcsoláskor, és a digitális kéziműszerek 200mA-es biztijét kiverné.
Szóval a kapcsoló zárva van, ráadjuk a feszültséget a kondira, és kis idő múlva nyitjuk a kapcsolót.
Ekkor a műszer a szivárgó áramot fogja mutatni.
Nézz meg a műanyag kondit is, hogy annak mennyi.


Csatolmányok:
c m.jpg
c m.jpg [ 9.19 KiB | Megtekintve 30573 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 08:45 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
GA2 írta:
Én így szoktam->kép
Kell egy kapcsoló, mert a töltő áram túl nagy bekapcsoláskor, és a digitális kéziműszerek 200mA-es biztijét kiverné.
Szóval a kapcsoló zárva van, ráadjuk a feszültséget a kondira, és kis idő múlva nyitjuk a kapcsolót.
Ekkor a műszer a szivárgó áramot fogja mutatni.
Nézz meg a műanyag kondit is, hogy annak mennyi.

Én pedig úgy (és ez azért biztonságosabb hibás kondi esetén), hogy a kapcsoló helyén egy 100kOhmos ellenállás van, az ampermérő helyén pedig egy nagy belső ellenállású (min. 10MOhm/1V) voltmérő (de akár maradhat a uA mérő is sorba kötve velük).
Olaj papír kondik esetén, több tíz mV is mérhető induláskor (feltöltődés után), ami néhány mV-ra szokott csökkenni, műanyag kondiknál ez a jelenség gyakorlatilag nem létezik, ha mégis azt a kondit egyből ki kell dobni! 8-)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 09:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Köszi az okosítást mindkettőtöknek.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 12:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Közben folyik a próbajáratás, melegítés a nyugalmiáram beállításhoz, meg elmélkedés arról, hogy azok a fránya csövek miért fűtenek annyira. :P


Csatolmányok:
CataLine Próbajáratás.JPG
CataLine Próbajáratás.JPG [ 323.65 KiB | Megtekintve 30534 alkalommal. ]
CataLine Trimmelés.JPG
CataLine Trimmelés.JPG [ 325.78 KiB | Megtekintve 30534 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 12:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Melengetés közben azért bámulom a szkópot is, s ha már ezt csinálom, akkor már iziben készítettem egy-két felvételt. Például, és jelesül a 20Hz-s néccög jelről, meg a barátjáról 1 oktávval lejjebbről. Nem panaszkodom, de mitmondjak lehetnének szebbek is. :lol:


Csatolmányok:
CataLine 20 Hz.JPG
CataLine 20 Hz.JPG [ 330.77 KiB | Megtekintve 30533 alkalommal. ]
CataLine majd 10Hz.JPG
CataLine majd 10Hz.JPG [ 328.14 KiB | Megtekintve 30533 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 13:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Mostmár beállítódott, és hanggenerátorral, csővoltmérővel megmértem a freki átvitelt is. Mindezt a teljesítmény 60%-ánál. Nos igen érdekes eredmény jött ki: A -3dB-s pontok 7, azaz 7Hz-38kHz. Azt hiszem sikerült megint egy amolyan ARC-s filozófiával készített erősítőt készíteni. Hogy minek ez a mély, hisz úgysem halljuk? Eccer már elárultam. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 17:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Jut eszembe, a többi néccöget nem tettem fel.
Hogy mit látsz, az a képcíme. Most viszem be a szobába meghallgatni. :lol:


Csatolmányok:
CataLine 1k.JPG
CataLine 1k.JPG [ 325.9 KiB | Megtekintve 30496 alkalommal. ]
CataLine 10k.JPG
CataLine 10k.JPG [ 324.25 KiB | Megtekintve 30496 alkalommal. ]
CataLine 20k.JPG
CataLine 20k.JPG [ 324.67 KiB | Megtekintve 30499 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 22:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hallgatom. A macskám nyugodtan alszik, pedig a hangerőt felvettem a koncertélmény maradéktalan tolmácsolásához. Ez biztató. A macskám mindig jókat alszik, ha korrekten szóló produktumot hall. :lol:
Mivel a csövek is újjak, pár órát még járódni kell a kütyünek.
Még valami: a cica nem süket. :)
Fontos dolog: a készülék teljesen zajtalan.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.18. 23:20 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
Még valami: a cica nem süket. :)

Sose mondtuk, hogy a macskád a süket. :lol: :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 08:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Egy kis esti hallgatózás után mikor is hallásunk a nap lemenetelével egyidőben kiélesedik (evolúciós hatás) az alábbi tapasztalatokat szereztem:
A dinamika nagy. A finom részletek akár kishangerőn, akár nagyon, ott vannak. A kivezérléstől nem hadja megváltoztatni a hangját, ellentétben az ARC-mmel, ami 30Watt körül kezd egy kicsit felkeményedni. Igaz azt elég tranyóshangú készüléknek mondják. Emez inkább csöveshangú csöves. Viszont észrevettem valamit, ami nem töltött el örömmel, s a többi TauCeti rencerű erősítőn ezt nem hallottam: A nagy hangtömegeknél néha zavarossá válik a hangkép. Ezt főleg a 300-1kHz-s hangok vonatkozásában érzem. Vajon mi okozhatja ezt a nem túl zavaró, de mégis csak meglévő problémát?
Tág tere nyílik a kísérletezésnek. Mint nem tudjuk, de mostmár leírom: a cső készletet. A végcsövek 6P3C E, a meghajtó áramgenyás ECC82 Sovtek gyártmányú, a fázisfordító 6N2P. Az erősítő feléledése után az 50mA-es nyugalmi árammal a táp 380Voltra áll be, ami teljesen megfelel a várakozásnak. Arra gondolok, hogy az a zavarosság a csövektől van. Sajna végcsövet nem tudok cserélni, de az előfokozatban igen. Megpróbálok tungi, Miniwatt, és egy igazi high grade csövet, amit a Kínaiak termelnek. Remélem a probléma csak cső, és nem áramgenya, vagy valami ilyesmi. A korábbi verziókban nem volt genya a kapcsolásban.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 13:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Új fejlemény, hogy az áramgenerátor állítgatásával sikerült a torzítást csökkentenem, ezért a torzítással határolt teljesítmény most már 22Watt 8 Ohmon. Nagy jelentősége nincs, hogy 20, vagy 22 Wattos, hiszen az én DAC-ommal hajzva az erősítőt a hangerő potit 11 órára állítva már jóval a szobahangerő felett vagyunk.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 13:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Most nem arról volt szó, hogy a "stílfűrész" csövekkel csinálsz valamit? Ez a 6P3S-E hiába ruszki ugyan, de se nem olcsó, se nem beszerezhető...

Próbáljad már ki E-nélkülivel is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 13:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
KD mester írta:
Most nem arról volt szó, hogy a "stílfűrész" csövekkel csinálsz valamit? Ez a 6P3S-E hiába ruszki ugyan, de se nem olcsó, se nem beszerezhető...

Próbáljad már ki E-nélkülivel is...

E nélkülim nincs, de az ezen a feszen meg is sülne. Ide egy igazi Jan Philips 6L6WGB kellene. Azzal tudna 26 Wattot.
Az egy másik project, na azzal nem haladok semmire, mert pl ezt is megkellett csinálnom, meg hozzá ahangfalat is, meg a sok ESS hangfal átalakítás, no meg a Málna project is itt van a nyakamon.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 13:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Úgy tűnik, kezd erősítő formája lenni a kütyünek. :P


Csatolmányok:
DSCF0003.JPG
DSCF0003.JPG [ 320.35 KiB | Megtekintve 30426 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 16:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A másik topicba felmerült a fázis, meg a Bode diagramm. Fel is vettem legott mindkettőt a szokásos módszerrel, az a bizonyos 11 órás állásba feltekerve3 a hangerőt. Hogy ne lőjem szét az Emumat, ezért ellenállás osztót tettem annak a bemenetére.
Nos az alábbi görbék jöttek ki. Az mindenesetre látszik, hogy ha nagyon szőrözök, akkor az anód-rács közötti kondit még egy 5pF-el meg kell növelni. Erre azért lett szükség, mert ma játszottam az áramgenyával. Olyan munkapontot állítottam be vele, ahol a torzítás a legkisebb, az erősítés meg viszonylag nagy az ECC82 viszonylatában. Ki tolódott a sávszélesség tőle. Már sok. Talán ez okozza az IMD torzítás zömét. Na majd hétfőn megyek a boltba újabb kondiért, s akkor kész lessz a kütyü. Viszont jóllehet látni, hogy a fázis átvitel egészen jó. 100Hz-n kb 5 fok, 10k-n kb 12Fok. Vélhetően ez az erősítő se szépen fog szólni, hanem természetes hangon. A TDH és az IMD a teljesítmény 50%-án lett felvéve. Talán belefér a HiFi szabványba. :P
Lássátok a méréseket.
Ui.: Azok a szőrők a fesz osztóból jönnek.


Csatolmányok:
Cata Line Bode.JPG
Cata Line Bode.JPG [ 130.68 KiB | Megtekintve 30407 alkalommal. ]
Cata Line Phase.JPG
Cata Line Phase.JPG [ 108.24 KiB | Megtekintve 30406 alkalommal. ]
Cata Line IMD.JPG
Cata Line IMD.JPG [ 164.78 KiB | Megtekintve 30407 alkalommal. ]
Cata Line THD.JPG
Cata Line THD.JPG [ 132.01 KiB | Megtekintve 30407 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 17:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos közben hallgatóztam. Van nekem valahonnan Prima Luna 12AU7 csövem. Be tettem a Sovtek helyére. Ez a Prima cső azért príma, mivel 3 csillámlemez van a belselyében, az összes többi ECC82 csőben 2. Az Anódot felül külön csillám tartja. Ezek válogatott csövek, kínában gyártják. Bővebben itt:
http://technologyfactory.eu/index.php?i ... 28&lang=EN
Nos be tettem ezt a kiváló csövet, s azt tapasztaltam, hogy nem tetszett. Valamit tud ez a cső, olyan sima hangúvá tette az erősítőt. Kicsit olyan, mintha álmos lenne. Egy biztos viszont, hogy aki DAC után akar olyan karekterű csövet tenni, ami úgymond "símít", akkor ilyen csűvet használjon.
A kitérő után visszatérve a Cata Line erősítőhöz, meg kell állapítanom, hogy az a bizonyos zavarossága elmúlt. Azt hiszem, tudom hogy szüntettem meg, de hogy mitől szűnt meg azt nem tudom. Hátha valaki, aki az áramgenyákban járatosabb mint én, az tud segíteni. Az ECC82 esetében egy közös katódos kapcsolást valósítottam meg. Ebben a közös katódban van a TL IC bekötve egy 470 Ohmos fémházas, amolyan katonai kivitelű trimmer potival megtámogatva. Próbáltam rájönni, mit csinál az áramkör, ha a potit tekergetem, azaz más-más áramot állítok be a közöskatódon. Hát meglepődtem! 1K jelet adtam az erősítő bemenetére, és a sztereo csővoltmérőm ((Peach Tech 5350MVM) rákötöttem ezen erősítő fokozat kimenetére, azaz a végcsövek rácsára, majd tekergettem a potit a két véghelyzet között. Azt tapasztaltam, hogy az erősítés el kezd nőni mindkét triódán, elér egy maximumot, majd az egyik trióda erősítése jelentősen lecsökken, mondjuk egyharmadára. Tovább tekerve a potit, most meg a másik trióda erősítése csökken, s a másik meg elkezd nőni. Nyilvánvalóan akkor torzít legkevesebbet az erősítő, ha a két trióda egyformán erősít, hiszen a szimmetria így tökéletes. Persze van egy poti arra, hogy a szimmetriát beállítsam, de ez ebben a konstrukcióban (áramgenya) nagyon kis hatással működik. Beállítottam én ezt, de azt hittem úgy a jó, ahogy máskor. Az áramgenya potijával sokkal, sokkal kisebb torzítást lehet beállítani. Én balgán azt hittem, hogy beállítok egy MP-t, és minden renben. Nem, nincs rendben, mert hiába egyforma a két trióda munkapontja
, az erősítésük különböző valamilyen oknál fogva. Az a munkapont jó, mikor egyforma az erősítés. Mi okozza a diff erősítő ezen erősítés változásait? Van valakinek sejtése erről?
A hangja olyan amilyennek leírtam, de feltisztult, nincs a hangjában semmi zavarosság. Jó, kottázható mélyek, tiszta közepek a legfinomabb részletek visszaadásával, s ezt nem erőből csinálja, hanem természetességgel. Ezeket a mutatványokat nagy teremben is tudja, s aki akarja, az meghallgathatja az Annafürdői topic talin, hisz viszem a Vegát, és a TauCeti kapcsolást tartalmazó Cata Line erősítőt.
Közben kész lett az erősítő teljesen, kivéve az az 5 pikós kondit, ezért még nem áll a lábán.


Csatolmányok:
DSCF0004.JPG
DSCF0004.JPG [ 327.88 KiB | Megtekintve 30400 alkalommal. ]
DSCF0001.JPG
DSCF0001.JPG [ 332.79 KiB | Megtekintve 30397 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 22:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
A végcsövek 6P3C E
Milyen primer impedanciára illeszt a kimenő??


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.19. 23:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Mi okozza a diff erősítő ezen erősítés változásait? Van valakinek sejtése erről?


Genyás diff erősítő két ágának eltér az erősítése? :D Akkor csak az lehet, hogy eltér a terhelésük... (anódellenállat, végcső rácslevezető vagy még az, hogy s...r az áramgenya mert meghalt...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 08:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
FordPrefect írta:
Idézet:
A végcsövek 6P3C E
Milyen primer impedanciára illeszt a kimenő??

Mivel a kapcsolás eredendően 6L6 WGB-re, vagy 5881-re, vagy 6L6GC-re készült, így 6k:6.3 Ohm a kimenő illesztése. A 6L6-oknak ezen az illesztésen valahogyan kellemes a hangja, igaz a GE 5,6 K-t ajánl AB1 osztályra, a diagrammon meg 7k-n mutatja a legkisebb torzítást.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 08:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
KD mester írta:
Idézet:
Mi okozza a diff erősítő ezen erősítés változásait? Van valakinek sejtése erről?


Genyás diff erősítő két ágának eltér az erősítése? :D Akkor csak az lehet, hogy eltér a terhelésük... (anódellenállat, végcső rácslevezető vagy még az, hogy s...r az áramgenya mert meghalt...)

Ugyanolyan kondi-ellenállat-cső van a kimenetén mindkét oldalnak. Ráadásul sztereo, és egyformán hibázik :?: a négy cső árama. S mondom, szépen be lehet állítani egy áramra, ahol mindkét trióda egyformán dolgozik. Ha a katódon feszt mérek a genya "tetején", akkor kb 4,5V-7,2 Voltig viszonylag egyformán dolgozik a két cső 195V anódáram mellett. Jelesül ezzel a csővel 7Volton áll be nem csak a szimmetria, hanem a legnagyobb erősítés is. A genya műxik, de viszont nem rossz. Itt valami más lehet. Az emlékezetem szerint a hangja nagyon hasonló az általad szívesen hallgatott TauCeti MiniMax-hoz, de abban kékvérű 6L6 volt, ebben meg egy orosz proli. Ha érted mire gondolok. Mindenesetre szép levegős hangja van, nem sok minden rakódik a hangra. A sztereója meghökkentően jó, bár egy kicsit jobban leválhatna a dobozokról, de ez lehet a doboz hibája is, hiszen az is gyakorlatilag null kilóméteres. A héten mindenesetre ráteszem az Aldebaran hangfalamra, és összeeresztem az ARC klónnal.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 10:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ha a diff erősítőben van jól működő genya, meg azonos a két ág terhelése is, akkor fizikai képtelenség, hogy asszimmetria legyen a két jelben. Még akkor is, ha erősen eltér a két cső, vagy a munkapontjuk... (ezért nem tudod állítani a szokásos trimmeres dologgal...)

Vágásban lehet asszimmetria, de amíg torzítatlan a jel, nincs full kivezérlésen az amp, addig tök ugyanakkorának kell lennie mindkét ágban. Ha nem így van, akkor valami disznóság van vele, azt a végére kell járni, mert nem normális dolog...

Az Aldebaran hangfalad elég válogatós izé. Nem sok minden szereti. Tranyósokat is próbáltunk rajta 4 félét. Egy volt csak, amivel jól összejött a 4 féle közül. Mondjuk, ha az ARC-vel hasonlítod össze azon, akkor tökmindegy, mert az ARC-vel sem jó párosítás az a hangfal, azt se szereti... TauCetivel jó az (szerintem).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 10:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Mivel a kapcsolás eredendően 6L6 WGB-re, vagy 5881-re, vagy 6L6GC-re készült, így 6k:6.3 Ohm a kimenő illesztése. A 6L6-oknak ezen az illesztésen valahogyan kellemes a hangja, igaz a GE 5,6 K-t ajánl AB1 osztályra, a diagrammon meg 7k-n mutatja a legkisebb torzítást.

A 6P3SZ-E munkapontja inkább hasonlít az EL34-re, mint a 6L6-ra (sima 6P3SZ, 5881, stb). A jelleggörbéből kiszerkesztve is 3,5-4 K illesztést kíván push-pull AB osztályban. Először én is a gyári 6,6 K illesztést próbáltam, de nem jött ki a 6L6-ra megadott teljesítmény. Utána számolgattam, lecsökkentettem 4K-ra a primert, és megjött a teljesítmény.
Leírtam már, hogy a 6P3SZ-E, ellentétben az orosz jelölések logikájával, NEM a 6P3SZ (6L6) ipari/katonai változata. Teljesen más cső.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 13:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1400
dys-cus,
Ha az áramot állítod, akkor a cső munkapontját változtatod, a legkisebb torzításra kellene beállítani.
Jól olvastam fentebb, hogy az 1. cső ECC82, és a 2. cső ECC83? (kb.6N2P) Ha csak 0.6-1mA-el hajtod a végcsöveket, az okozhat olyan hatást, hogy a nagy hangtömegek összekeverednek.(Jadis)


Csatolmányok:
m.jpg
m.jpg [ 105.86 KiB | Megtekintve 30267 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 15:26 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
dys-cus,
Ha az áramot állítod, akkor a cső munkapontját változtatod, a legkisebb torzításra kellene beállítani.
Jól olvastam fentebb, hogy az 1. cső ECC82, és a 2. cső ECC83? (kb.6N2P) Ha csak 0.6-1mA-el hajtod a végcsöveket, az okozhat olyan hatást, hogy a nagy hangtömegek összekeverednek.(Jadis)

Az 1. cső ECC88, a második az ECC82, ami diff kapcsolásban van, és a közös katódban van az áramgenya.Ha változtatom az áramot, való igaz, a munkapont vándorol. De miért nem egyformán válrozik az erősítés?

A 6P3S E cső az csak most van benne. Nem is jön le csak 22W vele. A 6L6-al 26Wattot ad le ez a kapcsolás, lásd az ugyanezen kapcsolást tartalmazó MiniMax-ot. Ha a táppal feljebb mennék, akkor az a TauCeti, és 420 Volt táppal olyan 38-38W a kapcsolás teljesítménye. 6p3C-t nem gyártanak, 6L6-ot igen, tehát a kimenő ehhez van.

Mester! Az aldebaran jól szól az ARC-vel is. Annyira jól szól, hogy csodájára járnak. Az Aldebaran impedanciája nagyon csőbarát, mert az AMT miatt sima lefutású, mivel az egy Ohmos ellenállás. A minimax neked jobban tetszett, de azért a nagy többségnek az ARC jött le. Tudom ezt az érzést. Ugye egy-két hete járatom a Vegát, így az Aldebaran pihen. Először nagyon szokatlan volt a dóm hangja. Már most kezdek visszaszokni rá. De nagyon várom már a bejáratódás végét, mert azért az AMT több klasszissal jobb magassugi mint a SEAS dóm. Nyilvánvalóan aki szélessávút, vagy dómot hallgat állandóan, az az AMT-t nehezen viseli el elősször. Legalább 2-3 Órát kellene nyugodtan hallgatni. Utánna már nem nagyon szeretne senki visszatérni a dómsugihoz.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 18:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
A minimax neked jobban tetszett, de azért a nagy többségnek az ARC jött le.


A minimax sokkal jobban tetszett, nem simán csak jobban. ;) Ja és rajtad kívül mindenki másnak is...


Mindenkinek ez volt a véleménye, nem csak nekem. 1 kivétel volt, és az valahogy pont te voltál. :lol: Senkivel nem találkoztam akkor, akinek ne a minimax tetszett volna jobban azon a hangfalon...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 19:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Na szóval. Az áramgenyás diff erősítő AC szimmetriára érzéketlen.

Villanytani törvények miatt hiába tér el durván a két csőfél munkaponti árama, hiába öregszenek, meg hiába teszel be trimmert a két katód közé, az semmit nem fog változtatni az erősítések szimmetriáján.
Szóval, persze, hogy nem tudod változtatni így, ez természetes. Ha tudnád, akkor lenne gáz...


Ha a két ág erősítése eltér, az azért van:

1: mert nem azonos terhelő impedancia zárja le a két anódot...

2: mert sz..r az áramgenya, pl megdöglött, fordítva tetted be a tranyót, meg ilyenek...

3: rács zárlatos valamelyik cső...

Itt a mellékelt képen látszik, hogy nem különösebben kényes a két csőfél asszimmetriájára. :D

Csak a munkaponti áramot lődd be, hogy kb 20%-on belül azonosak legyenek. Meg nézd meg mi van a katódköri terhelésekkel, műxik e a genya normálisan...

Ha minden kötél szakad, akkor az egyik katód ellenállat értékét buzerálgasd, azt azzal be tudod állítani szimmetrikusra a két ág erősítését. A katódok közé betett trimmerrel biztos, hogy nem. Azzal már csak a munkaponti áramok szimmetriáját tudod beállítani. Az áramgenya miatt, erősítéseket már nem tudod vele kiegyenlíteni (már ha jó az áramgenya).


Csatolmányok:
no comment.GIF
no comment.GIF [ 31.52 KiB | Megtekintve 30215 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 22:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Itt a Cata Line vége. Az áramgenerátor egy feszültségstabból van kialakítva, de ez mindegy. Sem az 1, sem a 2, sem a 3. eset nem állhat fent, ráadásul két áramkör van, mert sztereo, és mindkettő egyformán viselkedik. Ha a katódban változtatom az áramot, akkor az "itt mérek" helyeken változik a két jel amplitúdója egymáshoz képest. Van egy párvoltos tartomány a katódon mérve, mikor kb egyenlő a két kimenő jel a mérőpontokon. A genya állítható egy trimmerrel.


Csatolmányok:
Áramgenyás.JPG
Áramgenyás.JPG [ 74.13 KiB | Megtekintve 30187 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 22:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
KD mester írta:
Idézet:
A minimax neked jobban tetszett, de azért a nagy többségnek az ARC jött le.


A minimax sokkal jobban tetszett, nem simán csak jobban. ;) Ja és rajtad kívül mindenki másnak is...


Mindenkinek ez volt a véleménye, nem csak nekem. 1 kivétel volt, és az valahogy pont te voltál. :lol: Senkivel nem találkoztam akkor, akinek ne a minimax tetszett volna jobban azon a hangfalon...

Én a három nap alatt sokkal találkoztam. S annyira a nagy erősítő volt a jobb, hogy vasárnap délelőtt ő lett az "álom rendszer" erősítője, a DAC-om meg a DAC-ja. Ez még országos újságban is megjelent. Komolyan.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 22:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Egyébként az erősítő ma ment egy folytában 10 órát, a bejáratás kedvéért. Bírta az iramot, tökéletesen működik, tökéletes hangot szolgáltatva. Meg kéne hallgatnod KD.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 22:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Én a három nap alatt sokkal találkoztam. S annyira a nagy erősítő volt a jobb, hogy vasárnap délelőtt ő lett az "álom rendszer" erősítője, a DAC-om meg a DAC-ja. Ez még országos újságban is megjelent. Komolyan.


De az másik hangfalon volt! A te hangfaladhoz viszont nem illeszkedik. Hallani rajta, hogy nem, ez tök egyértelmű volt nekem...

Ez nem azt jelenti, hogy s...r, csak azzal a hangfallal nincs jó viszonyban és azon nem jó. Egyébként pl az L4-sem volt jó vele, az se szerette az új hangfaladat...

A te hangfaladon bizony a kisebb volt a jobb, ráadásul nem kicsit... Másik hangfalon más a helyzet, pl lehet az ARC szerepel jobban...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 22:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Azt tapasztaltam, hogy az erősítés el kezd nőni mindkét triódán, elér egy maximumot, majd az egyik trióda erősítése jelentősen lecsökken, mondjuk egyharmadára. Tovább tekerve a potit, most meg a másik trióda erősítése csökken, s a másik meg elkezd nőni. Nyilvánvalóan akkor torzít legkevesebbet az erősítő, ha a két trióda egyformán erősít, hiszen a szimmetria így tökéletes. Persze van egy poti arra, hogy a szimmetriát beállítsam, de ez ebben a konstrukcióban (áramgenya) nagyon kis hatással működik. Beállítottam én ezt, de azt hittem úgy a jó, ahogy máskor. Az áramgenya potijával sokkal, sokkal kisebb torzítást lehet beállítani. Én balgán azt hittem, hogy beállítok egy MP-t, és minden renben. Nem, nincs rendben, mert hiába egyforma a két trióda munkapontja
, az erősítésük különböző valamilyen oknál fogva. Az a munkapont jó, mikor egyforma az erősítés. Mi okozza a diff erősítő ezen erősítés változásait?

Csak tipp, de alacsony frekvenciás gerjedés (infrahang) okozhat ilyen tüneteket. Én szkópon már láttam. "Lebeg a jel". Nem kell annyira a nagyon mély átvitelt erőltetni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.20. 22:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Az áramgenerátor egy feszültségstabból van kialakítva, de ez mindegy


Hát, azé tehettél volna bele valami igényesebbet is. Simán lehet, amiatt vannak a parajelenségek. Kevés ezeknek a 4-5V...

Lehet, hogy nem áramgenerátorként működik a túl alacsony fesz miatt, hanem csak úgy, mint egy el...ott ellenállás szerű nemlineáris izé...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.21. 09:14 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
KD mester írta:
Idézet:
Az áramgenerátor egy feszültségstabból van kialakítva, de ez mindegy

Hát, azé tehettél volna bele valami igényesebbet is. Simán lehet, amiatt vannak a parajelenségek. Kevés ezeknek a 4-5V...
Lehet, hogy nem áramgenerátorként működik a túl alacsony fesz miatt, hanem csak úgy, mint egy el...ott ellenállás szerű nemlineáris izé...

Igaza lehet KD-nek. Nézegettem a TL783 adatlapját és - bár nehéz kihámozni ilyesmit belőle - azt látom, hogy 10V (Ui-Uo) alatt nem igazán ad meg adatokat.
Az is látszik, hogy az áteresztő elem egy DMOS, aminek pedig legalább kell 3-4V a működéshez. Szvsz a TL783-nak így pedig minimum 5-7V kell!
Nem értelek dys-cus... Nemrég (az előző oldalon is) szóba került, hogy pl. a DN2540-ből milyen egyszerűen faragható megfelelő ágen a közös katódos alkalmazásokhoz. Erre te beteszel egy integrált vackot - ráadásul nagyfeszültségűt - egy olyan helyre ahol a várható maximum sincs 10V-nál több. :shock:
db


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára deeraudio 2015.09.21. 09:26-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.21. 09:21 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
deeraudio írta:
KD mester írta:
Idézet:
Az áramgenerátor egy feszültségstabból van kialakítva, de ez mindegy

Hát, azé tehettél volna bele valami igényesebbet is. Simán lehet, amiatt vannak a parajelenségek. Kevés ezeknek a 4-5V...
Lehet, hogy nem áramgenerátorként működik a túl alacsony fesz miatt, hanem csak úgy, mint egy el...ott ellenállás szerű nemlineáris izé...

Igaza lehet KD-nek. Nézegettem a TL783 adatlapját és - bár nehéz kihámozni ilyesmit belőle - azt látom, hogy 10V (Ui-Uo) alatt nem igazán ad meg adatokat.
Az is látszik, hogy az áteresztő elem egy DMOS, aminek pedig legalább kell 3-4V a működéshez. Szvsz a TL783-nak így pedig minimum 5-7V kell!
Nem értelek dys-cus... Nemrég valamelyik témában szóba került, hogy pl. a DN2540-ből milyen egyszerűen faragható megfelelő ágen a közös katódos alkalmazásokhoz. Erre te beteszel egy integrált vackot - ráadásul nagyfeszültségűt - egy olyan helyre ahol a várható maximum sincs 10V-nál több. :shock:
db


Bingó! Én is erre jutottam. De ha már kész a NYÁK és szerintem nem is akarja nagyon szétcseszni, akkor tegyen bele helyette egy LM317-et. Az már 2-3V-tól működik...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.21. 09:26 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A minimum megoldás - ha a negatív előfeszed megfelelő áramot tud adni és marad a TL783 - hogy az áramgenerátor negatív pontját lekötöd -20-40VDC-re.
Ez csak egy vezeték és egy vágás a nyákon. ;)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.21. 09:40 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
deeraudio írta:
A minimum megoldás - ha a negatív előfeszed megfelelő áramot tud adni és marad a TL783 - hogy az áramgenerátor negatív pontját lekötöd -20-40VDC-re.
db


Kérdés, hogy mennyire kell ahhoz átszabni a NYÁK-ot. Egybként neken is ez jutott az eszembe először.

Sajti


Csatolmányok:
ccs.png
ccs.png [ 22.28 KiB | Megtekintve 30111 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.21. 10:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Köszi a segítséget. Azt hiszem csere lesz LM317-re. Azzal hogy kell áramgenyát csinálni? Ugyanúgy, mint a TL783-al? Azért lenne lényeges, mert az erősítő kész, működik, a paraméterei is jók. Végül is beállt egy elég jó munkapontra, csak nem szabad buzerálni a potit, mert akkor jön a félrebillenés, és a zavaros hangkép a középhangoknál.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.21. 10:46 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
dys-cus írta:
Köszi a segítséget. Azt hiszem csere lesz LM317-re. Azzal hogy kell áramgenyát csinálni? Ugyanúgy, mint a TL783-al? Azért lenne lényeges, mert az erősítő kész, működik, a paraméterei is jók. Végül is beállt egy elég jó munkapontra, csak nem szabad buzerálni a potit, mert akkor jön a félrebillenés, és a zavaros hangkép a középhangoknál.


Pont ugyanúgy kell.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.21. 11:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Köszi mégegyszer. Sajti nem jössz el Annafürdőre? Ott meghallgathatod.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.21. 11:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1400
Itt egy 317 kalkulátor:
http://diyaudioprojects.com/Technical/Current-Regulator/
Mennyi az ECC82 tápfeszültsége? Nincs a rajzon.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.21. 11:11 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
GA2 írta:
Itt egy 317 kalkulátor:
http://diyaudioprojects.com/Technical/Current-Regulator/
Mennyi az ECC82 tápfeszültsége? Nincs a rajzon.


Ő nem így használja majd. A csövek adják az IC tápját. A kimeneten lévő ellenállás a földre van kötve, az határozza meg az áramot. A "adj" láb pedig a földön lesz.
Az LT1086 lenne a 317-es....

Sajti


Csatolmányok:
317_ccs.png
317_ccs.png [ 19.12 KiB | Megtekintve 30074 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.22. 15:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ma megtettem a végső beállításokat, mostmár jó a frekimenet is, amolyan ARC-s lett, mint ahogy köll. :P
Viszont nincs igazatok az áramgenyával. Ámátőrök vagytok. A TL ÍC jól műxik, hisz 1,25Volttól szabályoz. Ma elszórakoztam vele. És rájöttem mi a jelenség oka. Bajnak nem baj. Nem egyforma a két csőfél, ezért nem egyforma gondolom a belső ellenállása sem. Amelyiknek kisebb az ellenállása, az extrém beállításnál leül. Egy adott csőnél mindig ugyanaz csökkenti az erősítését, még a másik növeli. A műltkor rosszul figyeltem meg: mindig ugyanaz a fél cső erősít kevesebbet. Cserélgettem a csöveket, s találtam olyat, ahol a másik fele ül le. Minél egyformább a két trióda, annál "később" csökken le akimeneti fesz. Tökéletes egyformát nem találtam. Mindenesetre addig állítgattam, hogy a torzítás majd egy nagyságrendel kisebb lett. Az IMD meg a felére csökkent. Hú hogy fog ez szólni!

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.22. 16:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Sajnos dys-cus ki kell ábrándítsalak. Ismét tévedsz és most duplán. Az áramgenya s...r, ez egész biztos. Az 1,25V az a referencia fesz. Ehhez még hozzájön a maradék fesz, amiből tud szabályozni. Az olyan 5-6V szokott lenni... 10V legalább kéne neki.

A csövekkel kapcsolatos elképzelésed sem állja meg a helyét. Elvi hibás. Itt nem a szokásos dolgok határozzák meg az erősítést, meg nem úgy...

Csomóponti törvény nevű dolog miatt, ha áramgenya van, akkor mindkét cső anódjában ugyanaz az AC áram tud csak folyni, de persze ellentétes irányban.
Ami az egyik anódon bemegy, annak kell kijönni a másikon (AC áramról beszélek) és pontosan annak...

Következésképpen nem tud eltérni az erősítésük. Kényszerítve van, hogy hajszálpontosan ugyanakkora legyen!

A második nagy következtetés, hogy akkor hova a rákba tud elfolyni???, me a csomóponti törvényt nem sértheti ugye...

Hát csak az áramgenerátorba, meg a csövek rácsán tud kijutni. (Mind a két helyzet nagyon gáz.)

De akkor jön a harmadik nagy következtetés, hogy az áramgenerátorod nem áramgenerátor lett valahogy mégiscsak, ha AC áram folyik rajta...

És pont adott minden feltétel hozzá, hogy egész biztosan s...r legyen. Ráadásul a várt anomáliát is produkálja, amit ilyen esetben produkálna...

Mi kell még a bizonyításhoz? Világos, mint a nap... (Ráadásul többen is ezen a véleményen vagyunk.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.22. 19:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hát lehet, nem tudom. Mindenesetre jól szól, stabil, és pici a torzítása.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.23. 09:11 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1400
A katalógusban 10V-tól adják meg a paramétereket, és 15mA minimális kimenő áram, ha nincs ennyi, akkor adódhatnak gondok, nálad mennyi van?
Meg kellene mérni oszcilloszkóppal, hogy az áramgenerátor kimeneti pontján mennyi a váltó feszültség teljes kivezérlés esetén.


Csatolmányok:
783.jpg
783.jpg [ 67.46 KiB | Megtekintve 29896 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.23. 10:36 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
dys-cus írta:
Hát lehet, nem tudom. Mindenesetre jól szól, stabil, és pici a torzítása.

Mindenesetre, ha eljutok szombaton Annafürdőre (mert nem leszek messze :) ), akkor viszek neked két(vagy négy) darab TO-92-es DN2540-et (ide nem kell a nagyobb disszipációjú).
Most próbáltam, már 2VDC - Uds (Ids - 5-15mA) mellett is kiváló áramgenerátor!
Csak egy max. 1k-s poti kell hozzá, esetleg grid stopper (szintén 1k) és megy is, így a panelt sem kell átalakítani, mindez ott megoldható.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.23. 12:40 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
deeraudio írta:
dys-cus írta:
Hát lehet, nem tudom. Mindenesetre jól szól, stabil, és pici a torzítása.

Mindenesetre, ha eljutok szombaton Annafürdőre (mert nem leszek messze :) ), akkor viszek neked két(vagy négy) darab TO-92-es DN2540-et (ide nem kell a nagyobb disszipációjú).
Most próbáltam, már 2VDC - Uds (Ids - 5-15mA) mellett is kiváló áramgenerátor!
Csak egy max. 1k-s poti kell hozzá, esetleg grid stopper (szintén 1k) és megy is, így a panelt sem kell átalakítani, mindez ott megoldható.
db


A lábkiosztás eltérésével, és a gate stopper hiányával számolva még jó is lehet...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2015.09.23. 13:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
deeraudio írta:
dys-cus írta:
Hát lehet, nem tudom. Mindenesetre jól szól, stabil, és pici a torzítása.

Mindenesetre, ha eljutok szombaton Annafürdőre (mert nem leszek messze :) ), akkor viszek neked két(vagy négy) darab TO-92-es DN2540-et (ide nem kell a nagyobb disszipációjú).
Most próbáltam, már 2VDC - Uds (Ids - 5-15mA) mellett is kiváló áramgenerátor!
Csak egy max. 1k-s poti kell hozzá, esetleg grid stopper (szintén 1k) és megy is, így a panelt sem kell átalakítani, mindez ott megoldható.
db

Köszi! Én biztos ott leszek.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1495 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 37 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség