audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.03. 14:22

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1495 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.16. 20:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Barth Ida írta:
Volt a régi fórumon egy PP dht végfok próbálkozás feldobva, igaz 200W-ra. Ott döglött meg teljes érdeklődés hiányában, az a kevés hozzászólás, ami született, az meg arról szólt, hogy mi a nyavalyának akar valaki 200W-ot???!!!
a PP közösség itt - és általában másutt is - kimerül az EL34-es budget próbálkozásoknál, szóba nem kerül semmiféle igényes alkatrész, egyedüli üdítő kivétel István01, ahogy Zsolti is írja


Az a 200W-os végfok leginkább a kezdeményezés komolytalansága miatt halt el.

No azért nálam lassan alakul egy PP végfok amorf vasas kimenővel, Svetlana 6550-ekkel, 6H30-as fázisfordítóval, Shinkoh, AN és Mills ellenállásokkal.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.16. 21:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Idézet:
.... semmiféle igényes alkatrész, egyedüli üdítő kivétel István01, ahogy Zsolti is írja. Ez az SE-PP vita kicsit mindig arról is szól, hogy a kapcsolástechnika van-e nagyobb befolyással a hangra, vagy az alkatrészminőség.....


Köszönöm a látatlanba (hallatlanba) adott dicsérő szavakat. A fórumos társaságból két-három ember járt nálam, Kaporka, Krizsi és Domonique29 az AVX-ről.
Nem szeretném ismételni a koncepciómat, de a lényeg, törekedtem a legjobb alkatrészekre, minimál alkatrészű 3 fokozatú IT-és PP kapcsolású monoblock, nem tekertem mert a sokadik se lenne talán nekem tetsző, nagy méretű alul vezérelt DHT mindenütt és mióta megépítettem csupán a tápkondik lettek körbevéve főleg silver-mica kisegítéssel. (ezenkívül dampinggyűrűk csöveken és árnyékolás a trafókon, kondikon)
Egy valami kimaradt nálam ezzel a projekttel, a vágy az átépítésre, újrakezdésre, így marad a zene.


Csatolmányok:
t520b_hottubes.jpg
t520b_hottubes.jpg [ 57.26 KiB | Megtekintve 35519 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.16. 22:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Barth Ida írta:
a PP közösség itt - és általában másutt is - kimerül az EL34-es budget próbálkozásoknál, szóba nem kerül semmiféle igényes alkatrész, egyedüli üdítő kivétel István01

.. a 6C4C PP, az talán smafu? :)

"PWB: most miről is megy a vita? Arról, hogy hallható-e a dolog? Igen, durván hallható."

Nem tudom, kérdezd dys-cust :) Semmiféle durván hallható hatást nem szabadna kézlegyintéssel elintézni. Akor is sok múlhat ezen a hatáson, ha a hifista nem foglalkozik vele. Amelyik szoba tele van erős zavarkeltő hatású kütyükkel és kábelekkel, abban nem igazán kikapcsolódás zenét hallgatni és a cucc hangminősége se "jön át" rendesen.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.16. 22:39 
Online
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
istvan01 írta:
...... a lényeg, törekedtem a legjobb alkatrészekre, .....

Hallani :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.17. 08:20 
Offline
Örökös tag

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:47
Hozzászólások: 161
Barth Ida írta:
DDL írta:
Barth Ida írta:
Tudom, hogy nagyon bosszantó tud lenni, hogy idejön néhány egyén és azt mondja, amorf/nanokristályos trafó, tantál ellenállás - vagy méginkább a Z206 - esetleg ezüstkondi meg egyéb horror dolgok kellenek a boldogsághoz,(...)


És ez teljesen bejön ha PP-kben alkalmazod akkor is. Legalább annyira.

Mint laikus már többször elgondolkodtam azon, hogy PP-s cuccal bárki elszöszmötölt-e annyit, mint az istenített SE-kkel. Mert kötve hiszem. Akkor meg....


Üdv: DDL


A PP-be akkor is kb kétszer annyi alkatrész kell meg egy fázisfordító ....


A kör meg nem szögletes... :roll:

Barth Ida írta:
érdekes, hogy az istenített PP-re senki nem szán komolyabb összegeket ..... :roll:


Éppen ezt mondom. Az oka nem feltétlenül az, hogy rosszabb kompromisszum, hanem az ára. Min. 4x-es szorzó és az n-szer több vesződés...

Barth Ida írta:
a PP közösség itt - és általában másutt is - kimerül az EL34-es budget próbálkozásoknál, szóba nem kerül semmiféle igényes alkatrész, egyedüli üdítő kivétel István01, ahogy Zsolti is írja. Ez az SE-PP vita kicsit mindig arról is szól, hogy a kapcsolástechnika van-e nagyobb befolyással a hangra, vagy az alkatrészminőség. És ez igazi patthelyzet, mert ez a két tábor szinte képtelen szót érteni egymással. El lehetne készíteni két azonos alkatrészbázisú , de eltérő kapcsolástechnikájú erősítőt, de ki finanszírozná? A vesztes tábor :?: :lol: Már szinte látom a megsemmisítő érvhegyeket, hogy miért is lett az egyik jobb, mint a másik, vagy másképp: miért lett az általam kedveltebb kapcsolás rosszabb, miért nem releváns a kísérlet.


Azért ezt így kijelenteni... Én személy szerint kb. 10 éve nem építettem EL34-gyel erősítőt. Leginkább vmilyen trióda vagy max. KT88, 6550. És vannak még rajtam kívül mások is itt, ezen a fórumon (is).
Mellesleg miért feltételezed, hogy ha egy alkatrészhalom beválik egy bizonyos SE-ben az ugyanúgy be fog válni egy PP-ben is (vagy akárcsak egy másik SE-ben)? Már a feltételezés is abszurd...
Egyébként pedig szerintem addig nem lesz közeledés a két tábor között, amíg kölcsönösen el nem ismerik azt, hogy mindkét elven alapuló hangrendszer lehet azonos hangértékű. Nem egyformán szóló (ez amúgy sem lehet).

Üdv: DDL

_________________
2017. 04. 02.-től passzív állapotban. Nem írok és nem olvasom a fórumot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.17. 10:08 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Szabad legyen előjönni a szimmetrikus/aszimmetrikus elrendezés problémáival. A jól ismert fázisfordító és kimenőtranszformátor, a komplementerek gondjai után még ott vannak a szimmetrikus tápegység és a szimmetrikus jelforrás problémái. A tápegység hatása az egyik legfontosabb tényező. A PP végfok akkor jó, ha a meghajtó generátora is, a kimenete is szimmetrikus. Ehhez a tápegységnek is szimmetrikusnak kellene lenni, de hát hogyan építhető minden-minden szempontból megfelelő tápegység és az egészre kiterjedő szimmetria? Továbbá a zavarforrások többnyire aszimmetrikusak. Ráadásul az aszimmetrikus elrendezések kezelése megszokottabb (hidegítés, szűrés, vezetékezés ...) és az alkatrészek is alapjában véve ilyen felépítésűek (konenzátorok, transzformátorok). Az SE tipikusan aszimmetrikus és ennek a választása szvsz. kézenfekvőbb a tökéletes felé. Más: jobb elektroncsöveket kellene gyártani - van már CNC meg nano - lehetne jobb is a tekert rácsúnál.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.18. 08:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
HaWaLinn írta:
... jobb elektroncsöveket kellene gyártani - van már CNC meg nano - lehetne jobb is a tekert rácsúnál.


Ez elég hangzatos dolog, de van rá példa. Nagyon kevés csőgyártó működik manapság, még kevesebb aki felvállal csőfejlesztést, új típusok bevezetését. Ilyen például az EML. Csak van egy nagy bökkenő, a csöves-hifis társadalom a 300B erősített 320B változatát is fanyalogva meri használni, mert a kompalibilása már nem teljes, nem beszélve a még egzotikusabb EML DHT csövekről: 20A, 20B, 30A, 520B, 1605. Ez így nehezen tudd olcsóbbá válni, gépesített tömeggyártásról meg már ne is álmodozzunk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.18. 08:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
istvan01 írta:
HaWaLinn írta:
... jobb elektroncsöveket kellene gyártani - van már CNC meg nano - lehetne jobb is a tekert rácsúnál.


Ez elég hangzatos dolog, de van rá példa. Nagyon kevés csőgyártó működik manapság, még kevesebb aki felvállal csőfejlesztést, új típusok bevezetését. Ilyen például az EML. Csak van egy nagy bökkenő, a csöves-hifis társadalom a 300B erősített 320B változatát is fanyalogva meri használni, mert a kompalibilása már nem teljes, nem beszélve a még egzotikusabb EML DHT csövekről: 20A, 20B, 30A, 520B, 1605. Ez így nehezen tudd olcsóbbá válni, gépesített tömeggyártásról meg már ne is álmodozzunk.

Ez már eggy eltűnő technológia. A fejlesztés soha nem térül meg, a Hifisták köre szűkül, ráadású az SE mánia az eladások számát is csökkenti. Esetleg ha áttérnétek a szebbenszóló PP kapcsolás használatára... :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.24. 13:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
DHT írta:
bta írta:
DHT írta:
Full DHT a jelszó, tehát az összes csőre vonatkozik :!:

Könnyen beszél, akinek ehhez nem kell brumm-mentes full DHT phonót reszelni :D

Ne hogy azt gondold hogy lehetetlen, van rá példa. A neten is vannak fent kapcsolások, de én a DAC ban is meg tudtam oldani ezt a problémát :geek:

Aha:-) Kicsit más jelszintek vannak egy DAC végén és egy phono elején. Kapcsrajzokat nézegetni könnyű. Egész más, amikor az emberfia a DHT olyan "szépségeivel" kell megküzdjön, mint a zaj, mikrofónia és brumm. Alul fog maradni, nekem elhiheted. (A DC fűtést elő ne hozd :shock: ) Nem véletlen, hogy a nagyok vonali szint alatt már semmi pénzért nem alkalmaznak közvetlen fűtésű csövet. Pedig volna fizetőképes kereslet full DHT phonóra, már csak a sznobizmus miatt is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.24. 13:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
ráadású az SE mánia az eladások számát is csökkenti

Legyen igazad... egyelőre töretlennek tűnik az audiora használható elektroncsövek árának mozgása. A lassú, de biztos emelkedő trend talán még határozottabb az "SE mániákusok" kedvelt típusainál.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.24. 13:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
istvan01 írta:
Csak van egy nagy bökkenő, a csöves-hifis társadalom a 300B erősített 320B változatát is fanyalogva meri használni, mert a kompalibilása már nem teljes, nem beszélve a még egzotikusabb EML DHT csövekről

1 darab, úgy 85-90%-os AVVT (VAIC) 32B triódára vevő lennék, reális áron. Gyárilag Audio Note feliratos előnyben. Ha nem jön össze, az se baj, lesz belőle monó végfok :twisted:

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.24. 14:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
bta írta:
istvan01 írta:
Csak van egy nagy bökkenő, a csöves-hifis társadalom a 300B erősített 320B változatát is fanyalogva meri használni, mert a kompalibilása már nem teljes, nem beszélve a még egzotikusabb EML DHT csövekről

1 darab, úgy 85-90%-os AVVT (VAIC) 32B triódára vevő lennék, reális áron. Gyárilag Audio Note feliratos előnyben. Ha nem jön össze, az se baj, lesz belőle monó végfok :twisted:


nekem nincs készletem mindenféle típusból, pláne ebből a kategóriából. Ezek nem ideálisak próbálgatásra, hátha jó lesz valamire.
Irreális áron még van AVVT 32B jac-nek, még párban is:

http://jacmusic.com/html/order/jacmusic-pricelist.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.24. 16:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
istvan01 írta:
Ezek nem ideálisak próbálgatásra, hátha jó lesz valamire.

Attól hogy monó, még rendesen meg lesz tervezve. Muszáj is, mert a monó egységes egész, a sztereó pedig csak két fél, ami már soha többé nem fog tökéletesen összeállni;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.24. 18:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
bta írta:
istvan01 írta:
Ezek nem ideálisak próbálgatásra, hátha jó lesz valamire.

Attól hogy monó, még rendesen meg lesz tervezve. Muszáj is, mert a monó egységes egész, a sztereó pedig csak két fél, ami már soha többé nem fog tökéletesen összeállni;)


Ha tervezési fázisban vagy, akkor inkább válassz EML 320B-t. Lényegében azonos paraméterű, és később is biztosabban beszerezhető - párosítható, ha mégis dual monoblockot építesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.24. 19:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
bta írta:
Attól hogy monó, még rendesen meg lesz tervezve. Muszáj is, mert a monó egységes egész, a sztereó pedig csak két fél, ami már soha többé nem fog tökéletesen összeállni;)
Egyel több olyan eszköz lesz amivel a még létező monó forrásokat is le lehet rendesen hallgatni. Érdemes rá áldozni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.26. 09:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
HaWaLinn írta:
Szabad legyen előjönni a szimmetrikus/aszimmetrikus elrendezés problémáival. A jól ismert fázisfordító és kimenőtranszformátor, a komplementerek gondjai után még ott vannak a szimmetrikus tápegység és a szimmetrikus jelforrás problémái. A tápegység hatása az egyik legfontosabb tényező. A PP végfok akkor jó, ha a meghajtó generátora is, a kimenete is szimmetrikus. Ehhez a tápegységnek is szimmetrikusnak kellene lenni, de hát hogyan építhető minden-minden szempontból megfelelő tápegység és az egészre kiterjedő szimmetria? Továbbá a zavarforrások többnyire aszimmetrikusak. Ráadásul az aszimmetrikus elrendezések kezelése megszokottabb (hidegítés, szűrés, vezetékezés ...) és az alkatrészek is alapjában véve ilyen felépítésűek (konenzátorok, transzformátorok). Az SE tipikusan aszimmetrikus és ennek a választása szvsz. kézenfekvőbb a tökéletes felé. Más: jobb elektroncsöveket kellene gyártani - van már CNC meg nano - lehetne jobb is a tekert rácsúnál.

Most lett aktuális a felvetésedre reagálni.
Azt el kell fogadnunk, hogy az információ akkor nem torzul,,s nem szenved csökkenést az erősítés során, ha a jel + és - fázisa alakhű, és arányaikat megtartják. Vegyünk egy csövet, mondjuk a 300B-t. Ennek a rácsfeszeje legyen -60V. Vezéreljük 20V váltóval. Ez azt jelenti, hogy a rácsfesz -50 és -70 volt között fog változni, attól függően, hogy a jel negatív, vagy pozitív fázisban van-e. A cső jelleggörbéje görbe, azaz a két vezérlési végállapot között munkapont mindig más. Mivel a kapcsolás SE, így nincs is automatikus hibakorrekció. A PP kapcsolásnál a két végcső ugyanabban a munkapontban dolgozik. Nem - és + fázist erősít külön külön, hanem két egyforma jelet, amelyek csak abban különböznek egymástól, hogy ahol az eggyik +, ott a másik -. A csövek segítik egymást, ahol az eggyik húz, ott a másik tol. A keletkező hiba meg megoszlik a két csövön, ezért ki oltódik. Az egyéb maradék információ sérülést, pedig akár helyi visszacsatolással is eliminálni lehet. Miért is jó akkor az asszimetrikus erősítés?
Abban igazad van, hogy a táp fontos, sőt szerintem a legfontosabb. De viszont nem tudom milyen a szimmetrikus táp, a csöves erősítőknél. Én mindig azt látom, hogy 0 és valamekkora + feszről működnek a csöves erősítők. Tehát ebben az esetben nincs szimmetria probléma. A fázisfordító sem probléma. Ezt mindenki úgy tárgyalja, mintha valami különlegesség lenne. Mi is történik? Be megy a jel, és 180 fokkal eltolva érkezik ki. Ilyen momentum minden elektronikában lejátszódik, még a kétcsöves SE erősítőben is, csak ott hallgatnak róla. Sőt kétszer is megtörténik a jellel ez a furmányosság: Akárhányszor a rácson bemegy a jel, és akárhányszor az anódról levesszük. És mindig torzul a fent említett okok miatt. Az ARC éppen attól zseniális, hogy a fázistolást úgy oldja meg, hogy csinál egy igen pici torzítású, (100%-os visszacsatolású, frekvencia mentén fázis kompenzált) erősítőt, aminek kissebb a torzítása mint az SE-ben egy szintén SE erősítő, vagy meghajtó fokozatnak. Mivel az ARC-nél ez az erősítő az első cső, inentől kezdve már PP-ben működik az egész rendszer. Még a hanxóró is. Annyira, hogy úgy lehet a torzítás minimumot beállítani, hogy a szimmetrikus 4-0-16 Ohmos leágazású szekunder tekercsen be lehet állítani a szimmetriát.
Írod, hogy a trafó, kondi asszimetrikus, és ezért kézenfekvő, ha minden asszimetrikussan műxik. Nos ezeknek az elemeknek páros számú kivezetése van. Akkor mitől is asszimetrikus? A természetben, filozófiában, meg egyébként mindenütt nagyon jól műxik a szimmtrikus elv: Proton-antiproton, hatás-ellenhatás, centrifugális-centripetális, pozitív-negatív, állítás-tagadás, tézis-antitézis, anyag-antianyag pénisz-hüvely, stb. Ezek mind tökéletesen működnek. Miért pont a hifiben lenne másként? Miért az asszimetrikus lenne akkor a tökéletes.
Nos igaziból azért ragadtam tollat, mert bár megfogadtam, hogy nem nyúlok többet az ARC koppintásomhoz, mégis megtettem. A kimenőt alakítootam át két okból. Az eggyik a visszacsatolás. Nekem nem volt 16 Ohmos szekunder tekercsem a kimenőn. Viszont a gyári innen van visszacsatolva mind az átfogó visszacsatolás, mind pedig a végcső katódjába való. Az átfogó nem okozott gondot, mivel az ellenállásokkal be lehetett állítani az NFB értékét. A 6550-ek katódját viszont nem. Ezért készítettem 16 Ohmos tekercset a kimenőre. Ez úgy néz ki, hogy középen van a földpont, ettől egyenlő R-re, L-re és U-ra van a 6,3 Ohm szimmetrikus leágazás, (egymáshoz képest 6,3 Ohm), majd ugyan ilyen feltételek mellett ezen tekercs folytatásaként van a szimmetrikus 16 Ohm. A régi kimenőben a katód visszacsati mértéke az anódhoz képest 4,5% volt, az újjal 12%. Walker úr azt mondta, hogy a katód tekercs legalább 10%-a legyen a primérnek. Akkor jelentkeznek az előnyei: Megmérve a torzítást, erősítést, hatásfokot, ilyenkor áll be az az állapot, hogy az UL kapcsolással megeggyező torzítást kapunk, a sugártetróda üzemmód miatt pedig az erősítés, és a hatásfok nagyobb. Nos mostmár az én erősítőm is ilyen optimális üzemmódban dolgozik.
A másik ok a tekerésre az az, hogy a gyári trafó úgy van megtekerve, hogy a primér két tekercsének RDC-je nem egyenlő. Cca. 12% differencia van. Én meg (mit tesz Isten!) mindig olyan kimenőt szoktam tekerni, hogy teljesen szimmetrikus. ( valószínűleg az ARC nem akart sokat tökölni a tekercseléssel.) Az 1:1-be történő koppintás miatt most az eccer én is ilyet tekertem. Meg is volt kb 6 óra alatt egy trafó. Az új szimmetrikus mostmár a primérre vonatkoztatva is, a kettőt effektíve 20-22 óra alatt tekertem meg.
A két változtatás sokat jelent. Elősször is a freki menet ugyanolyan mint a gyári, amit már többször is megmértem, és minden héten legalább egyszer hallgatom a barátomnál. 40W-os kivezérlésnél !! +-3dB 15Hz-38,5kHz. (az erősítő egyébként 50W-os, de simán leadja zeneiben a 70W-ot színusszal mérve) 20Hz-n -2dB 20kHz-n -1dB az átvitel. 1Watton a -3dB 3Hz-40kHz. Ezek az adatok eléggé megnyugvással töltöttek el affelől, hogy érdemes volt-e átállni SE erősítőről PP-re. :D
A hang is változott. Eddig az eredetihez képest nyíltabb, de kevésbé testes volt. Barátom azt mondta: nagyon szépen szól, de kicsit fárasztó a hangja. Talán ezt hívják nem triódás hangnak. Az új trafóval a hangép kisímult, a hanxerek jobban pozícionálhatók, testes lett a hangkép. Mondhatni azt is, olyan lett, mintha triódák lennének (természetesen PP-be kötve :D ) a végcsövek helyén. Tényleg meg vagyok vele elégedve. Az eredetivel még nem hasonlítottuk össze, de a jövőhéten az is meglessz.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.26. 09:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ha valaki nem látta volna még. Most megyek hallgatni. :D


Csatolmányok:
DSCF0010.jpg
DSCF0010.jpg [ 183.44 KiB | Megtekintve 34844 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.26. 10:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
A közel tökéletes aszimmetriát könnyebb megvalósítani mint a közel tökéletes szimmetriát. Generátorokat és terheléseket kapcsolunk egymáshoz. Szimmetrikusokat vagy aszimmetrikusokat. Nem egyszerű, ha pontosak akarunk lenni. Egy elektroncső is lehet, hogy aszimmetrikus, hát még kettő?
Off: a SUSY nem egy antifiú, hanem super.........


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.26. 12:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
inentől kezdve már PP-ben működik az egész rendszer. Még a hanxóró is.
Nézd meg jobban a hangszórót. Amikor jön vagy megy a kónusz egyforma? Melyik pontja legyen az nvcs.-n? Le tudod földelni a közepét, hogy ne szedjen fel semmit? Egyszerű lenne szimmetrikus hangerő szabályozót, árnyékoló burát építeni? Jönnek az ezrelékek.
Most vettem észre, jó lábai vannak, azok is DIY?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.26. 13:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
HaWaLinn írta:
inentől kezdve már PP-ben működik az egész rendszer. Még a hanxóró is.
Nézd meg jobban a hangszórót. Amikor jön vagy megy a kónusz egyforma? Melyik pontja legyen az nvcs.-n? Le tudod földelni a közepét, hogy ne szedjen fel semmit? Egyszerű lenne szimmetrikus hangerő szabályozót, árnyékoló burát építeni? Jönnek az ezrelékek.
Most vettem észre, jó lábai vannak, azok is DIY?

Megnéztem azt a hanxórót elég jól, mivelhogy én csináltam. Ribbon, qasi ribbon a drága a főrendszerben. A bass az hagyományos SEAS. Mivel a membránok nem fénysebességgel közlekednek, így részecskéinek a térben kitöltött anyagi valósága jövés-menés közben eléggé állandó. Mellesleg mivel hogy szimmetrikus a végfok, meg a hanxóró is, így a hangfal mindkét vége csatlakozik az NFB-hez. Föld meg nem kell neki, mert földfüggetlen szimmetrikus a meghajtás. Egy pár kilót felszedhetne, de nem akar, még semmit sem. :D Minek az árnyékoló búra? A közös módusú elnyomás elég nagy. Nem kell ezt már cicizni.
A lábak teljesen jók, és műanyagok. Amit nem lácc, az az, hogy a vázon belül a láb 1-1 balsafa kockában van rögzítve. Amúgy meg az egész hóbelevanc nem érzékeny a mikrofóniára. A nagy felület meg kell, mivel ennek tömege is van: 28,37kg.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.26. 15:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Na itt a bajom: nem tudom hogy néz ki a ribon helyettesítő kapcsolása, impedancia menete ... A SZEAS-éról van elképzelésem. Az levegőt mozgat valahogyan előre is meg hátra is, egyformán is meg nem is.
Dinamikát máshol többet találsz, a rock meg a dixi nem nagydinamikájú zenék.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.26. 16:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
HaWaLinn írta:
Na itt a bajom: nem tudom hogy néz ki a ribon helyettesítő kapcsolása, impedancia menete ... A SZEAS-éról van elképzelésem. Az levegőt mozgat valahogyan előre is meg hátra is, egyformán is meg nem is.
Dinamikát máshol többet találsz, a rock meg a dixi nem nagydinamikájú zenék.

A ribbon impadencia menete egy vízszintes egyenes.
Ettől függetlenül szeretem az általad említett zenéket.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.26. 20:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Könnyen beszél, akinek ehhez nem kell brumm-mentes full DHT phonót reszelni :D[/quote]
Ne hogy azt gondold hogy lehetetlen, van rá példa. A neten is vannak fent kapcsolások, de én a DAC ban is meg tudtam oldani ezt a problémát :geek: [/quote]
Aha:-) Kicsit más jelszintek vannak egy DAC végén és egy phono elején. Kapcsrajzokat nézegetni könnyű. Egész más, amikor az emberfia a DHT olyan "szépségeivel" kell megküzdjön, mint a zaj, mikrofónia és brumm. Alul fog maradni, nekem elhiheted. (A DC fűtést elő ne hozd :shock: ) Nem véletlen, hogy a nagyok vonali szint alatt már semmi pénzért nem alkalmaznak közvetlen fűtésű csövet. Pedig volna fizetőképes kereslet full DHT phonóra, már csak a sznobizmus miatt is.[/quote]

Pedig nem lehetetlen csak akarni kel ;) csövet is találni hozzá. A nagy cégek meg nem szeretnek ilyennel görcsölni, ők a kényelmesebb megoldást választják mindig.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.26. 21:03 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
Ha valaki nem látta volna még.

Ottó, öregszel? :D
Egyre kevesebb a trafó az erősítőidben. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.05.27. 08:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
dys-cus írta:
Ha valaki nem látta volna még.

Ottó, öregszel? :D
Egyre kevesebb a trafó az erősítőidben. :lol:

Há a sinesfémet nagyon viszik efelé. :D
Amennyire csak bírtam, követtem a gyári kapcsolást, de így is eggyel több van benne, mint az eredetiben. :(

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.06. 11:57 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:36
Hozzászólások: 17
Sziasztok! El vagyok szomorodva! Rákattintok a találkozó topikra, mik a vékemények így utólag, hát amit találok, az az hogy két-három emberke marja egymást ahelyett hogy a a talin előfordult készülékekről olvashatnék. Átklikk ide, itt detto megint a marakodás! Komolyan mondom, hogy kezd elmenni a kedvem a fórumozástól, pedig igazán hasznos dolgokról többek között Itt és az előd oldalon olvashattam. Kéne nyitni egy marakodó topicot, és a notórius fikázók ott csesztethetnék egymást. Akkor legalább nem kellene elolvasnom. Nem konkrét személyről beszélek, csak általában és aki csinálja, az tudja.
Próbáljatok már egy kicsit a műszaki témával is foglalkozni!!!!!
FA@


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.06. 11:58 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:36
Hozzászólások: 17
Mire megírtam, hálisten törölve lett! De azért ez a véleményem!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.06. 11:59 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Személyeskedések és OFFtopic hozzászólások törölve. dys-cus és DHT fórumtársak érezzék magukat figyelmeztetve.
bta egy hét pihenő.
Kérem a továbbiakban a témárra koncentrálni!

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.06. 12:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Kezdenek bejáratódni a csöveim. Meg a trafóim. De most meg a hangfalat szedtem szét. :?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.06. 13:14 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:36
Hozzászólások: 17
Nem baj az, csak mire összerakod jobb legyen! :D Hát az a helyzet, hogy irigyellek benneteket, hogy ennyi időt tudtok rá szánni! Én is tele vagyok tervekkel és minden egyéb kellékkel az alkotáshoz, csak hallgatni sincs mostanában időm a készet sem! Terveim között szerepel egy triódás PP persze nem a MENŐ 300 B vel hanem 6C33C és 6N13SZ van terítéken. Az van itthon bőven, pénzem meg amúgyis nix :shock:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.08. 17:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Ez milyen ellenállás? Hol lehet ilyet venni, és mennyi db-ja ? A "feszített" pontokon szeretnék kipróbálni a Beyschlag-oknál valamivel testesebb ellenállókat.


Csatolmányok:
ellenáll.jpg
ellenáll.jpg [ 3.08 KiB | Megtekintve 34945 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.08. 19:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
mayky írta:
Ez milyen ellenállás? Hol lehet ilyet venni, és mennyi db-ja ? A "feszített" pontokon szeretnék kipróbálni a Beyschlag-oknál valamivel testesebb ellenállókat.

Az egy 5W Kiwame, metaloxid 1% és olyan 600Ft körül van. Itt szereztem: Nagyon korrekt, megbízható forrás.
http://www.artonius.hu/ethosz/HuFrameset.htm

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.08. 19:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Köszi. :)
Gondolom egyből ezt építetted be. Kíváncsi lettem volna arra, ha ebbe a pozícióba egy 1 W-os beyschalgot építesz milyen változást okoz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.08. 20:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
dys-cus írta:
Az egy 5W Kiwame, metaloxid 1% és olyan 600Ft körül van. Itt szereztem: Nagyon korrekt, megbízható forrás. http://www.artonius.hu/ethosz/HuFrameset.htm


Ők pedig innen veszik:http://www.partsconnexion.com/ Még megbízhatóbb forrás, de itt is érdemes csoportos vásárlást csinálni a szállítási díj miatt.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.08. 22:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
mayky írta:
Köszi. :)
Gondolom egyből ezt építetted be. Kíváncsi lettem volna arra, ha ebbe a pozícióba egy 1 W-os beyschalgot építesz milyen változást okoz.

Hát elég füstölőset. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.25. 15:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ebben a szép hűvös időben úgy gondoltam, utána állítok az erősítőmnek. Egyúttal meg is mértem számítógépes kütyümmel. Ez itt a freki átvitel. Magasban tovább visz, de ugye a hangkarinak van felső korlátja. A mérés differenciál üzemmódban lett elvégezve. Az 50Hz-s, 100 Hz-s stb. lövést a mérőrencer okozza.


Csatolmányok:
ARC Bode.JPG
ARC Bode.JPG [ 105.2 KiB | Megtekintve 34783 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.25. 15:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ez meg itt az IMD.


Csatolmányok:
ARC Imd.JPG
ARC Imd.JPG [ 143.73 KiB | Megtekintve 34784 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.06.25. 15:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ez meg a harrmonikus torzítás.


Csatolmányok:
ARC Thd.JPG
ARC Thd.JPG [ 121.09 KiB | Megtekintve 34784 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.12. 09:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A minap megkellett javítanom egy KT88 PP UL/Trióda kapcsolású erőpsítőt. A készülék átfogó visszacsatolást nem tartalmaz. Sajna az egyik csatorna kimenője leégett, ezért újra tekertem mindkettőt. Az új trafó azzal a tekercs elrendezéssel készült, mint az ARC utánépítésem. PP esetében mostmár csak ezt használom, hiszen ki van kísérlrtezve. Adatai: 4k-6,3 Ohm, f3dB= 16,5Hz-65kHz beépítetten mérve. Digitális műszerrel mérve az L=62mH. A primér két oldalának induktivitása, RDC-je, szórt kapacitása 1%-on belül van. A szekundér kialakítása szimmetrikus, így lehetőség van a végcső katódjába való bekötésre,. ala ARC. Ezt a lehetőséget ki is használtam ennél az erősítőnél is. Nagyon vártam, hogy kész legyen a javítás, hiszen összeakartam hasonlítani az ARC-mel. Az pentóda kapcsolású, emez trióda, ill. UL. Vajon mi lessz a különbség? Ezért aztán tegnap este kirugdostam mindenkit a szobából, és teszteltem...

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.12. 11:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Azt lehet tudni, hogy mitől égett le a kimenője? Terhelés nélkül nyomatták ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.12. 12:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Fix a BIAS, és ott elment egy ellenálló valami ok folytán. Ez miatt megugrott a KT88 áramfelvétele. A cső tovább bírta mint a primér tekercs, aminek egyik tekercse egy helyen elcsattant. A szigetelésen vettem észre, mert egy körömnyi helyen ott a papír megégett. Én még olyan trafót nem láttam, ami terhelés hiányában sült volna meg. Ámbátor van itt nálam egy EA057 aminek a kimenője szénné van égve. Hogy mitől, ne kérdezd.
Az elébb elírtam: L= 62H nem pedig mH

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.12. 13:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.29. 09:51
Hozzászólások: 83
Na es mi lett az osszehasonlitas vegeredmenye?

Ez a leeg a kimeno mer tnincs rajta terheles micsoda? Sokszor lehet latni, hallani rola, de sztem ilyen urban legend szagu egy kicsit. En arra tudok gondolni,hogy ha menet kozben leszakad rola a terheles, akkor keletkezhet esetleg olyan nagy fesz, hogy atuti a szigetelest.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.12. 15:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
droszi írta:
Na es mi lett az osszehasonlitas vegeredmenye?

Ez a leeg a kimeno mer tnincs rajta terheles micsoda? Sokszor lehet latni, hallani rola, de sztem ilyen urban legend szagu egy kicsit. En arra tudok gondolni,hogy ha menet kozben leszakad rola a terheles, akkor keletkezhet esetleg olyan nagy fesz, hogy atuti a szigetelest.

Most megyek ráhallgatni. :D Vettem egy sört is. A zene: John Mayall koncert Texasból, illetve Wagnertől a Ring zenekari változata, meg egy-két 60-as 70-es évekbeli felvétel, mint a Focus: Hocus Pocus, Ike &Tina felvételei, Rare Bird, stb. Semmi lekvárzsibbasztó "audiophil" felvétel. No megyek is, mert odabent hűvös van, pedik fűtődnek már a gépek.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.12. 19:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Döbbenetes! Mármint a trióda kapcsolás. Nagy tér, de általános, nem von be a történésbe. Szépen szól, nagy dinamikával, de amikor Austinban belerúgnak a nagy dobba, akkor az mindent visz. A zenét is. A bassz rátelepedik mindenre, köddel vonja be a teret. Jan Akkerman gitározik, de csak úgy magába, nem nekem. Aztán még magának sem, mikor megszólal a bassz. Tuti, hogy torzít, főleg mélyben. Ettől lessz egyforma hangú minden triódás? A dinamika nagyon jó, de kár, hogy ez a mélyhangokra is kiterjed. Tina sikoltása elhal a térben. Viszont nem is énekel a Nutbush City Limits-ben, mert a ritmus szekció szétveri. Tiszta disco, de mégsem! Ott sokkal szarabb, csinbummos a hangkép. A Valkűrök lovaglása jó, de nem megrázó, pedig fene hangos.
UL: Általánosságban minden ugyanolyan, de itt már felismerhető a lemezek különböző hangkaraktere. Kissebbet torzít, ami azt jelenti: az UL kapcsolás hatásos. Ha választani kell, a kettő között, akkor használjuk ki a lehetőséget, hogy a sugár-tetródát a kisebb torzítás miatt találták ki. Az UL jó, szinte ingyen. Kár, hogy utólag nem beszerelhető a leágazás egy kimenőbe. Mindazon által ugyanaz a cső, alkatrész, kapcsolás, csak egy leágazással több van. Ezt már meglehet hallani.
ARC: Űberdöbbenet! Minden neked zenél. mindennek meg van a helye. Tina sikolyára a prosztatám megrándul, a herém 5mm-rel feljebb húzódik. A basszus annyi, amennyi a lemezen van, és gyors. Itt nem érvényesül az összevegyítő romantikus cukorszirup, amit a bassz torzítása okoz. Ez nem torzít, ez zenél, tisztán. Bevon a történésbe. A Valkűröktől megijedsz, a fotelbe szögez. Akkerman itt zenél, mégpedig nagyon. Lehet, hogy ismer engem? Akár meghúzhatom a haját is. A bassz ütős, igazi, gyors, de hagy érvényesülni más hanxereket is. A tér kisebb, de pozícionáltabb. Úgy szól mint az élő. Az sem mindig tetszik, ez is kimutatja a különbséget a művészek, de főleg a hangmérnökök között. Ez van közel az élőhöz.
Tudja meg mindenki: A KT88-as nagyon jó erősítő, főleg valami vacak hígendnek hitt tranzisztoroshoz képest. De az ARC más világ. Kicsit szárazabb, kicsit hétköznapibb, azaz kevésbé manipulált hang, ezért természetes. Egyben mindkét erősítő közös: a fázisfordítás után mindkettő szimmetrikus, egészen a hanxóró meghajtásig. Bátran mondom, hogy tkp. olyanok, mintha két SE erősítő hídba lenne kapcsolva, csak a kimenő trafójuk vasmagja közös. Az ARC ezt megcifrázza egy-két érdekes megoldással, és visszacsatival.
Az alkatrész bázis hasonló: Mindkét kütyüben Dyscus trafók vannak, amik szerkezetükben is hasonlóak. A KT-ban origi AN olajos hordók, meg ClarityCap-ok vannak, az ARC-ben Sprágue utángyártott, meg SM. A partizánok (ellenállók) vegyesek. A KT-ban kevesebb Allen-Bradly van, igaz egyébként is feleannyi az alkatrész. A potik a KT-ban ALPS Blue, emebben tudja a lóf@sz milyen gyártmányú. Az elkók Rubykonok, az egynirányító egyikben cső, másikban szilícium. Ez utóbbi a jobbikban van.
Ezek után mindenképpen célszerű azt feltételeznem, hogy a hangminőség minőségét, milyenségét, szubjektív érzetét, terét, torzítását első sorban a kapcsolástechnika határozza meg. És szinte biztos, hogy nem biztos, hogy az egyszerűbb a jobb. Azért annak nagy előnye is van: ügyesen hamisít.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.14. 13:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1401
Nem lehet, hogy az utóbb készült kimenő még nem járódott be, ezért szólt így?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.14. 14:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Nem lehet, hogy az utóbb készült kimenő még nem járódott be, ezért szólt így?

Egy trafó bejáratódás ennél sokkal, sokkal kisebb differenciát okoz. Alig észrevehetőt. Ebben az esetben viszont ordít a különbség.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.14. 21:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
Hát a triódás verziónál én pontosan az ellenkezőjét éreztem. A basszus szárazabb, pontosabb lett. Pont olyan, mint a jobban visszacsatolt erősítőknél, csak a visszacsatolás hátrányai nélkül.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.15. 08:28 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1984
Nagyon jó, hogy dolgozol egy kicsit a témán, de arra emlékeztetlek, hogy a KT88 nem trióda. ;) Különböző fajtájú tetródák/pentódák trióda üzemmódba kapcsolása nem jelenti automatikusan a "triódás" hangot....ugye a fizikát megb...ni nem lehet - az elektródák távolsága pedig mindegyik típusnál sokkal nagyobb, mint az igazi triódák esetén.
Az igazi, nagy teljesítményű triódák - kis és nagyfeszültségű típusok - lényegesen informatívabban, dinamikusabban adják vissza a zenei információt. Ami persze teljesen érthető annak, aki tisztában van az elektroncsövek felépítésével, ugyanis az elektronok áramlásának az útjába lévő különböző rácsszerkezetek elvégzik a maguk dolgát...
A hangzásban ez mély nyomot hagy, általános tapasztalatom ezzel a tetródás/pentódás világgal kapcsolatban - ja, és ezek kivétel nélkül mind "gyári" erősítők meghallgatásán alapulnak.
Tehát nem mennék bele abba az utcába, hogy kinek milyen tudása/otthoni lehetőségei vannak, mert a kereskedelmi csöves készülékek a világ bármely pontján meghallgathatóak, így a hangzásuk jól megítélhető.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.15. 13:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Kedves Tunerman!
Volt eddig kb 3db 300B SE erősítőm, 2fajta 211SE erősítőm, egy fajta 300B PP erősítőm, és pár darab 6L6, EL34 PP erősítő építésén túl vagyok. Van tapasztalatom, még ha guru nem is vagyok, (igaz nem is akarok az lenni) Minden esetre leszögezem: tud jól szólni a triódás is. Megvan a mikro dinamikájuk is, egészen kb 1-2W-ig. Utána jön a torzítás, ami már maszatol, hasonlóvá teszi az NFB nélküli triódások hangját. Ez lehet a trióda hangzás? Vagy az, hogy nincs teljesítmény sávszélesség? Milyen semleges hangzású egy olyan kütyü, ami 3W-on torzít 2%-ot, s az átvitele 80Hz-től indul. A 80Hz jó egyfajta sztatikus hangszóró esetében, mert tuti, hogy nem fog pattogni a panel még nagyobb hangerőnél sem. :D A 2%-ot az sem szereti. Nagyon jól szól a triódáson mondjuk egy vonós 4-es, vagy egy szüzike egyszál gitárral, de egy Joplin, vagy egy Wagner, vagy Led Zepp már nem autentikus. SzVsz az a jó erősítő, ami bármit le tud játszani valósághűen, kis torzítással és teljes sávszélességgel akkora hangerőn, ami a megszólallást autentikussá teszi. S hogyha ezeknek a kívánalmaknak egy sugártetróda tud megfelelni, akkor a sugártetróda egy jó cső. Akármit is ír a tudomány, vagy áltudomány. Már csak azért is, mert ez az a csőfajta, ami esetében nincs a vezérlő rácson kívül más rács az elektronok útjában. Csak terelő, ami a szétszóródó elektronokat nyalábolja. Tudtommal ilyen felépítése van a KT családnak, a 6550-nek, a 6L6-osoknak. Igazi tetróda a rádiótechnikában használatos. Pl.: GU50. Sokan még is építenek vele, mert olcsó. Az EL34 az más eset. Azt direkt hangfrekis célra találták ki. Jó hanxer erősítőket lehet belőle építeni, s azok hangját a visszacsatis sugártetródás PP erősítő szépen vissza is tudja adni. Én nem akartam mást az összehasonlítással, mind bebizonyítani magamnak, hogy nem követek el hibát akkor, ha a kedvenc zenéim hallgatásával nem hagyok fel azért, hogy csak elmondhassam: nekem triódás NNfb-s erősítőm van.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb csövesek, Pl.: ARC-k
HozzászólásElküldve: 2011.08.15. 14:47 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1984
Rendben van, hogy a SAJÁT tapasztalatodat megosztottad velünk....de én hallottam több Kondo féle SE erősítőt, hát azokat nem sorolnám a futottak még kategóriájába.
Ezért írtam előzőleg, hogy a kereskedelemben kapható erősítők jelentenek valami támpontot a hangzás ügyében!

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1495 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség