audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:24

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 59 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.19. 13:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv!
Bemutatnám az egyik kezdő projektemet, amit nagyjából tavaly előtt kezdtem el, tavaly paneltestet öltött, vagyis elkészült a saját tervezésű pcb a monoblokk kivitelre.
Ugyanekkor a tápegység is testet öltött.
Néhány jótanács a hasonló kezdőknek. A berendezések magas feszültséggel üzemelnek, áram, hő okozta sérüléseket okozhat a nem kellő odafigyelés.
Ajánlott a leválasztó transzformátor használata!
Megépítéshez csekély műszerezettség, de beállításhoz, beméréshez mindenképpen ajánlott jelgenerátor, oszcilloszkóp, DMM.
Amennyiben látványerősítős megvalósítást hozunk létre, gondolnunk kell a környezetünkre, valamint akár a családunk, vagy mások kellő biztonságára.

A megvalósításom előzménye Yves Monmagnon PCL86-os PP erősítője, aztán ezen ötlet nyomán Gingertube átdolgozott, Baby Huey címen elhíresült, egyszerű kivitelő erősítője. Ezen utóbbit készítettem el, amelyekről hamarosan minden dokumentációt prezentálok.
Természetesen kimenő transzformátor adatokkal, részletes készítéséről is.
Ezen trafókat egy kis ügyességgel magunk is elkészíthetjük, ezekhez gépekként egyszerű hajtóműves egyenáramú, áttételes kisfeszültségű - pl. ablaktörlő motor - PWM szabályozó és számláló - pl. szalagos magnóból kitermelt - elégséges.

A pcb tavaly, 1 éve került a fórumra.
A PSU is elkészült akkor. Jönnek a trafók, adatok, képek hamarosan.
Az elérhető, olcsó és megfelelő vas a BEAG által gyártott, több (APT100) erősítőkben található 100V-os vonali trafója megfelelő, sőt, M102A kivitelben, kisebb vaskeresztmetszetben elégséges. Ehhez vagy gyártunk kisebb csévét, vagy megfelelő helyen (Eximtrade) beszerezhetjük.
A képeken a kész erősítő Monmagnon PCL 86-os PP-je, erről még bővebben később.


Csatolmányok:
P1160330.JPG
P1160330.JPG [ 1.48 MiB | Megtekintve 60759 alkalommal. ]
P1160326.JPG
P1160326.JPG [ 990.21 KiB | Megtekintve 60760 alkalommal. ]
BH.JPG
BH.JPG [ 124.36 KiB | Megtekintve 60760 alkalommal. ]
ECL86_Mon1.jpg
ECL86_Mon1.jpg [ 58.94 KiB | Megtekintve 60760 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.19. 16:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Van egy kis időm, ezt még tudom prezentálni előre, hogyan volt?


Csatolmányok:
Monmagnon.JPG
Monmagnon.JPG [ 110.55 KiB | Megtekintve 60730 alkalommal. ]
kimenő1.JPG
kimenő1.JPG [ 77.36 KiB | Megtekintve 60729 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.19. 23:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Aztán tovább bonyolódik új kéz alatt az eredeti ötlet, immár EL84 végekkel, alattuk hagyományos katód komplexum. A meghajtó cső közös katódban nem FET-es áramgenerátor, hanem tranzisztoros.
Később aztán az általunk ismert változatban további változások történtek.
Arról annyit írt Szerzője, egy a hibája ennek az egyszerű kapcsolásnak:
Elég sok munkával tudunk ennyire egyszerű áramkörrel jobb hangú erősítőt készíteni.
Legyen úgy...


Csatolmányok:
Varia.JPG
Varia.JPG [ 100.35 KiB | Megtekintve 60670 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.20. 13:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Várjuk a folytatást. Engem főleg a kimenő trafó tekerés érdekel majd, meg az, hogy lehet vékony teflont szerezni, a fenti trafóhoz szigetelésnek.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.20. 15:50 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
GA2 írta:
Várjuk a folytatást. Engem főleg a kimenő trafó tekerés érdekel majd, meg az, hogy lehet vékony teflont szerezni, a fenti trafóhoz szigetelésnek.

TEFLON fólia: http://www.kolofol.hu/
(Még öntapadós is van, egész jó ragasztóanyaggal.)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.20. 16:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv Nektek!
Köszönöm érdeklődéseket, igyekszem minden kérdésre tudásom szerint megfelelni.
Amikor a trafókhoz érek, minden fogást, amihez így-úgy jutottam, megosztom. Nem azért, hogy ez másnak kárt okozzon, hanem mert ez nekem teljes mértékben hobbi, szeretném, ha jó érzéssel próbálna meg más is saját kezűleg kihozni a legtöbbet diy alkotásából. Ha tudok benne segíteni...
A elektronikus kapcsolásokról nem kívánok és nem is tudok tervezői magaslatokban nyilatkozni, a neten a magyarázatokat, leírásokat meg lehet találni. Aztán a saját munkámat, hogyan sikerül életet lehelni egy elektronikába, leírom.
Aki ebben segít, köszönöm jószándékát.

Tehát a folytatás:
A fenti, modifikált kapcsolást a Szerző tovább finomította, áramgenerátorokat alkalmaz a végcsövek katódjában, valamint vannak alternatívák visszacsatolt, anélküli és szimmetrikus/aszimetrikus bemenet kialakítására is.
Nem akarnék a megoldások lehetséges kritikáival foglalkozni, pláne nem előre.
Ezért engedelmetekkel csupán megépítem a viszonylag kedvező árfekvésű erősítőt, aztán majd lépek valamerre.
Hamarosan folytatom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.20. 17:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
A modifikáltak közül azt mutatom, ami nekem szimpatikusabb volt és ezt építettem meg.
Annyi eltérést mégis elkövettem, hogy ECC803S helyett E283CC csövet alkalmaztam, remélem, hogy megfelel a célnak.
Egyelőre nem tudhatom, a puding próbája eztán...
(Bevallom, a nyákon kisebb hiba van, ezt egyéb vezetékezéssel oldottam meg, a képen a nem 100%-os látható :oops: )


Csatolmányok:
pcb_k.jpg
pcb_k.jpg [ 314.32 KiB | Megtekintve 60528 alkalommal. ]
babyhueyauxv1.1.png
babyhueyauxv1.1.png [ 55.16 KiB | Megtekintve 60529 alkalommal. ]
babyhuey_pa_ngfb_v1.1.png
babyhuey_pa_ngfb_v1.1.png [ 47.89 KiB | Megtekintve 60529 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.21. 11:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Folytatás értelemszerűen a tápegységgel. Egy fotó még az elkészített, beépített erősítőmről.
Látszik az utólagos "helyesbítés", fóliaátvágás, pót huzalozás...
Bár 25 éve használok PCB tervezőt, de nem ezt - Sprint-Layout - nemrégen használom, a kapcsolás egyszerűsége miatt alkalmasabb és gyorsabb vele dolgozni, ennek ellenére hibáztam is.
A nyáklemez a szokványos 35 mikronos, jobbnak gondolom a 70 mikronost, de olyanom nincs. Viszont az egyéb célra nem nagyon használt ezüst tartalmú ónnal befuttattam a huzalozást, így vastagítva, és oxid megóvást is elértem, reményeim szerint.
Visszatérve a tápegységhez. Feltételezek bizonyos alap tájékozottságot úgymint nyák készítésben, transzformátor méretezésben, utóbbi esetben lehetséges megfelelő szakműhelyekben igény szerinti transzformátort megrendelni, illetve, ha találunk késztermékben megfelelőt, használhatjuk. Most elértünk egy lényeges ponthoz.
A jelenlegi ismertetésem messze nem teljes körű, ez alapján, erre hivatkozva nincs és nem lehet módom a kivitelezésért felelősséget vállalni.
Újfent fel kell hívnom a figyelmet a lehetséges áramütésekre, balesetekre, vagyon és tűzbiztonsági kockázatokra.
Az én és még sok ember ars poeticája: Addig nincs baj, amíg nincs baj.

A hálózati transzformátort nyilván saját felelősségre készíthetjük el, végezzük el a lehetséges, tőlünk telhető módon a szigetelés vizsgálatokat, amit egy szakműhely, erre hivatott gyártó minőségi tanusítvánnyal kapcsol, ahol le van írva, milyen vizsgálatokat, milyen eredménnyel, milyen műszerekkel végzett el.
Hasznos információkat nyerhetünk a mellékelt dokumentumban.

Mint említettem, monoblokk kivitelnél maradtam, így oldalanként önálló transzformátort készítek.
Vasanyag szintén régi BEAG M85B vassal lesz megoldva, tekintve, hogy hálózati célra is kiválóan megfelel.
Tekercselési adatokat, a tekercselés menetet részletesen ismertetem, illetve fotókat közlök.
A transzformátor beépítésére vonatkozólag később még megjegyzéseket teszek.
A Gingertube által közölt rajzot nem fogom szolgaian követni, eztán elkészítendő transzformátornál már nem kell feltétlen középleágazásos anódfeszültséget szolgáltató tekercselrendezést, illetve kétszerzős CCS feszültséget előállító komplexumot alkalmazni.


Csatolmányok:
PSU_BH.JPG
PSU_BH.JPG [ 70.94 KiB | Megtekintve 60458 alkalommal. ]
P1160782.JPG
P1160782.JPG [ 434.28 KiB | Megtekintve 60460 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.22. 10:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.31. 01:49
Hozzászólások: 15
Egy valamit nem értek. Mire való a harmadik cső a nyákon? (a kapcsirajzon nem látom sehol)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.22. 10:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Szervusz!
Az utolsó elvi rajz alapján 2 db EL84 és egy kettőstrióda van szolgálatban.
Az elsőn szerepeltek ECL86-osok, a nyákok az utolsó szerintiek, E283CC csővel az elején.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 10:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Tovább időzve a táptrafónál:
Menet közben rájöttem, mivel 1 éve pihen a megvalósítás, hogy bizony egy táposra, mint a sémában, bizony így készült a táp panel...
Tehát a trafó ügyletet módosítom. A trafó egy jól megtermett M102B (180VA) leend, de teljesen szétválasztott szekunder tekercseléssel. A méret miatt szépen kifér rajta a szekunderek csoportja és sosem hátrány egy erősen túlméretezett táptrafó. Első nekifutásban kipróbálom egy tápon, mint ahogy legtöbben könnyen megvalósíthatják, majd szétválasztom az oldalakat.
Ismét érintve a biztonságot:
Alap a primer mindkét ágának olvadó biztosítékos védelme, valamint kötelezően beépítendő a primer körbe egy hőbiztosíték. Ez véd a lassú, határértéken maradó - biztik még nem mennek ki - le és átégés ellen. Lehetne kétkamrás csévét, sőt lehet is, a hőbiztosíték akkor is kívánalom.
A konkrét adatok, mivel a trafó messze alul kihasznált, így a primer 0.63 mm-es huzal helyett 0.56mm-est használtam fel. A pr-szekunder közti 1 sor védelmet szintén 0.56 mm-es huzallal tekertem meg.
Pillanatnyilag itt állok, primer 230V-ra 530 menet és az elválasztó sor feltekerve.
A továbbiakban 2 x 250-260V szekunder (leágazással) 0.25 mm-es huzallal. A pontos feszültség értéket a végcsövek disszipációjához fogom igazítani, az átfolyó áram a két végcsövön kb. 90mA/erősítő lesz, de a mérések után pontosítom. Aztán a fűtések feltekerése után a csévét AC43 impregnáló anyaggal telítem és ezzel meg is volnék.
A kimenőről hamarosan. Annyit róla Rózsa Sándor úr által régen leközölt adatokkal készül, annyi parányi módosítással, hogy egy plusz szekunder tekercset fog tartalmazni.
A kimenő M102A-ra készül, természetesen az eredeti közlés szerinti UL leágazással.
A trafó előre láthatólag szinte az összes EL84 végű erősítő tervemhez megfelel, kivéve egy 10 Wos triódás megoldást, ahol más adatok és M85A vagy B vas lesz alkalmazva.


Csatolmányok:
P1160783.JPG
P1160783.JPG [ 368.98 KiB | Megtekintve 60302 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 11:02 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Milyen E283CC-d van? (az RTC az ász)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 11:09 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
akki írta:
Milyen E283CC-d van? (az RTC az ász)

Nem RTC, Siemens és Philips.
Egyébként szerény ismertetőmnek csupán annyi a célja, hogy egy jól működő erősítőt mutathassak be.
Azok a finomítások - csőkészlet, kondenzátor, ellenállások, trafóvas minőség, stb. - pillanatnyilag másodlagos, hiszen az egy végtelen történet és nehezen követhetővé válhatna a próbálkozásom leírása.
A "cizellállás" nem is maradhat el, a végén gondolnám azokat a kísérleteket, összehangolásokat megejteni ami a jó minőséget fokozhatja...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 11:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Ott bal oldalt van egy menetkereszteződés ? :lol: A szigetelő anyag széleit mivel vagdostad be ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 11:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
mayky írta:
Ott bal oldalt van egy menetkereszteződés ? :lol: A szigetelő anyag széleit mivel vagdostad be ?

Elképzelhető, hogy van...mivel ez az árnyékoló sor, megalkudtam vele. Másutt nem.
A szigetelő papír szélét vagdosó berendezést nem szabadalmaztattad :) így az orosz cérnametélt tészta készítő kézi gépezet lett ide befogva. A két henger közti szerkezetet befűrészeltem, hogy a papír széle le tudjon menni az 1-2mm-es bevágás létrehozásához. Így meg kell említenem, köszönhetem/jük neked az ötletet!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 11:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
appme írta:
mayky írta:
Ott bal oldalt van egy menetkereszteződés ? :lol: A szigetelő anyag széleit mivel vagdostad be ?

Elképzelhető, hogy van...mivel ez az árnyékoló sor, megalkudtam vele. Másutt nem.
A szigetelő papír szélét vagdosó berendezést nem szabadalmaztattad :) így az orosz cérnametélt tészta készítő kézi gépezet lett ide befogva. A két henger közti szerkezetet befűrészeltem, hogy a papír széle le tudjon menni az 1-2mm-es bevágás létrehozásához. Így meg kell említenem, köszönhetem/jük neked az ötletet!

Ez így ránézésre egy 0,5-ös huzal nem vastag árnyékolásnak? 0,2 vagy még vékonyabb is elég lenne. Erre a célra öntapadós rézfóliát használtam, sajnos 3 csíkot kell egymás mellé tenni hogy kitegyen egy M102 B szélességet.
Az utolsó hálózatinál (tranyós erősítő) nem használtam még rétegszigetelést sem , osztott cséve, így a primert meg lehetett tekerni 0,7-es huzalból (540 menet) ez kb 1A így kb. 230 VA-es lett a M102B trafó egy picit még alul gerjesztve is.

Mennyi helyed marad a csévén? Ugye az lenne az optimális ha a fele még meg lenne a helynek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 12:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Egyszerű gazdasági, praktikussági okokból van ez a huzal árnyékolónak. Fönn volt a leeresztőn, tekertem vele.
Mint írtam, vékonyabb a primer, mint amit a típus teljesítmény indokol, így marad helyem. Valamint szintén nem a típus teljesítményre készül huzal vastagságra a szekunder sem. Kényelmi és szükséglet szerinti szempontok vezéreltek. A két végfok összesen kb. 50W anód terhelést jelentenek, így nem akarok kicentizni tekercselést, szép lenne úgy, de minek alapon. Fűtések további ca. 20W...
Van rézfóliám, egyik fórumtárs barátomtól, azt még tartogatom kiélezettebb helyekre.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.24. 17:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Az első sor 0.25 mm-es huzallal. Nem valami jó, de hálótrafónak ráfogom, hogy jó lesz... :oops:
Még szokjuk egymást a géppel, előtolás, feszítőerő, kialakul idővel.


Csatolmányok:
P1160786.JPG
P1160786.JPG [ 382.7 KiB | Megtekintve 60219 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.25. 13:22 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Nos, az ő kimenőjének terve - HB. Az eredetit tervezte Rózsa Sándor úr...
Az említett kimenő vázlat évtizedek óta a neten található, valamelyik RT újságban volt megjelenítve.
Annyit módosítottam, és ajánlott, hogy a jelzett helyen duplán kell megtekerni a szekundert.
A tekercselés illeszkedik az M102A trafóhoz, annyi különbséggel, hogy 0.63 mm-es huzalt kell használni szekundernek.
Saját célra most egy kicsit átdolgoztam az adatokat, mert inch méretű E I magot használok fel próbaképpen.
Így a primer menetszám marad, azonban 0.2 mm-es huzallal dolgozom, valamint kisebb impednciára készül a szekunder, így ott 70 menet fog lenni 80 helyett.
Sorszigetelés pr/szek 0.3 prespán, primer sorok közt 0.05 mm prespán.
A sorszigetelés változatos a diy-ek közt, lehet sütőpapír, illetve pénztári papír gurigából, teflon, vagy egyéb.
(A hálótrafó a tekerés, szigetelő lakkozás fáradalmait piheni - szikkad.)


Csatolmányok:
EL84 UL HI-FI_Rózsa_m.jpg
EL84 UL HI-FI_Rózsa_m.jpg [ 215.49 KiB | Megtekintve 60102 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.26. 17:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Apa kezdődik...
Vagyis most állok a kimenőnek. A huzalméretet úgy választottam meg, hogy feltétlen egész sorok kerüljenek fel. Ha - most ez nem áll fenn - mégis tört sorok lennének majd valamikor, beállítom az előtolást, hogy teljes hosszban érjen az a kevés menet. Ezt gyári német és egyéb kimenőkön láttam, biztosan okkal csinálták és egy fillérembe se kerül olyanra tekerni. Egész jó szórakozás a tekerés, nyugtató.

A hálótrafót összeraktam, kicsit megijedtem, mert bekapcsoláskor, utána, semmi hangot nem adott...
Még a csavarokat sem tettem akkor a négy lyukba, gondoltam, ha szét kell szedni, mégis ennyivel rövidebb idő alatt megleszek, ha nincs csavar. Véletlenül jól csinálhattam valamit, mert nem adott semmi zúgó hangot, de működik. Vak tyúk is, meg én is, ugye...Még a réz rövidzárat adom rá kívülről és elkészült.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.26. 20:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
A 4. szekunder tekercsnél van egy apró hiba, nem 0,25-ből készül, hanem az is 0,5mm.
Egyébként érdekes lesz majd látni, hogy egy ilyen kivitelű trafónak milyen lesz az átvitele.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.26. 21:54 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Idézet:
A 4. szekunder tekercsnél van egy apró hiba, nem 0,25-ből készül

Ezt észre se vettem, nyilván rajzhiba, meg se fordult a fejemben a más átmérők használata, mint a 0.5 mm szekunder...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.29. 10:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Most kimenő "kollekció" készítés a műsor. 3 féle vasméret, 3 féle vas minőség, impregnált és nem az, különböző kimenő adatokkal némelyik...szóval ezek a variációk vannak terítéken. Roppant jó mulatság.
Majd mutatok belőlük.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.29. 11:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Tényleg, kimenőnél hogy "néz ki" a szórt tér? Gondolom annak is van.
Szoktátok valahogy mérni, tesztelni, hogy nem okoz-e valamilyen visszahatást a többi szakaszra?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.29. 11:55 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Cortez írta:
Tényleg, kimenőnél hogy "néz ki" a szórt tér? Gondolom annak is van.
Szoktátok valahogy mérni, tesztelni, hogy nem okoz-e valamilyen visszahatást a többi szakaszra?

A kimenőt szenvedőként aposztrofálják a szórt tér által, amit a hálózati trafó küld rá.
Az én tudomásom szerint mélységesen alul gerjesztett trafókról van szó, így alacsony frekvenciákon sem telítődik a vas és torzul a jel.( A szándék ez...) Nem állítom, hogy nem okoz, okozhat és állít elő szórt teret, illetve ezzel nem látom értelmét, hogy engem foglalkoztasson. A hálózati viszonylatában viszont a kimenőkhöz, jelutaktól megfelelő elválasztás ajánlott. Ennek indikálása elég változatos és kidolgozott.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.02.29. 11:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.07. 10:47
Hozzászólások: 808
Értem, köszi!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.04. 13:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Újabb lépés a rögösön...
Ez a 2. kísérlet, nagy valószínűséggel ez is le lesz bontva, nem vagyok elégedett.
Belül "kukacos", valószínűleg. Majd lesz az jó...


Csatolmányok:
Fénykép-0017.jpg
Fénykép-0017.jpg [ 619 KiB | Megtekintve 59745 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.04. 15:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Belül "kukacos" ? Ez mit jelent? Pedig jól néz ki.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.04. 18:01 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Ez a fekete huzal milyen, még nem nagyon láttam ilyet?
Amúgy ha már megtekerted, mindenképp mérd meg, mert abból lehet tanulni. Csak utána bontsd szét.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.04. 21:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Sziasztok!
A "kukac" ott van elásva :), hogy a számláló váltás véletlenül oda került, amelyik oldalon a kivezetések vannak.
Félig megtekertem, amikor rájöttem, hogy a számláló nullázása után, ha kicsit tollászkodtam a sorkezdéssel, biztos, hogy némelyik szekunderben téveszthettem 1-1 menetet is akár, de többet is - új vagyok még...
Kimérem, de nem fogom felhasználni, majd a következőben még jobban figyelek.
Ugyanis a próba tekerésnél a sorokba kerülő primer meneteknek idővel kisebb helye lett, mint az előre kalkulált hely.
Így a primer sorok végén az utolsó 5-8 menetet gyilkolnom kellett, szóval, volt, ahol egymásra is mentek, vagyis eddig 2 érvénytelen kísérletem van.
Sebaj, csinálom tovább...
Ja a huzalról...
Eredetileg zöld, és az a fajta, amivel amorf alakú tekercset - pl. eltérítő képcső nyakára - amit idomra megtekertek, megmelegítették és összeragadt, tartotta a formát - öntartó lett.
A zöld egy ilyen réteg, alatta bombabiztos zománc van még.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.10. 13:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Godrótra :) várva...
A 3. kísérlet következik a kimenőtekerés mezején.
Remélem, nagyjából átestem a buktatókon, ezeket megúszni szinte lehetetlen, csökkenteni a számát igen - szerintem.
Kedves Fórumtárs jóvoltából megfelelő huzalátmérővel "drót" van behajózva a postán, így remény van a próbadarabból végső darab keletkezése a kimenős fronton.

Addig hálótrafóval múlattam az időt. Több méretező program is segíti az embert hipersil és hagyományos lemezelésű trafók méretezésében, valamint a PSUD2 program segíthet a megfelelő egyenirányító, szőrőkörök méretezésében.
A régi BEAG vasak - M74, M85A-B, M102A-B vonatkozásában pontos adatokat találhatunk a neten, így a megfelelő huzalátmérő választása csak a dolgunk.
Utóbbiakból műveltem meg néhányat, fűtő és anódtápok felhelyezésével, lakkozással.

A lakk - AC 43 - elméletileg gyorsan szárad, azonban a trafó felmelegítése nélkül a belsejében meg nem határozható ideig a lötty lötty állapotban marad.
A megoldás a megfelelő huzalú tekercselés egyenáramú kifűtése, 2x-es üzemi áramsűrűséggel a trafó kellően felmelegíthető és így eleredt a belsejében folyékony anyag. Ezt felügyeltem, nehogy túlmelegítsem, illetve egy biztonságos hőegyensúlynál az áramot fixáltam a tekercselésen.
Még annyit, csak a tekercset lakkoztam, hátha valami változás kényszere miatt más adattal kell a trafót újraművelni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.10. 16:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Néhány megjegyzés a trafóimról. A látható képen 2 db M102A trafó látható. Szerencsére olyan jó minőségű lemezekből van, hogy nem volt gond szétszedni.
Célszerszám egy darabon lemezvastagságra elköszörült laposvas, az első lemez megindulása után könnyen szétjött. A kiszedés sorrendjében raktam le a lemezeket, mert így az utólagos festés okozta vastagodások miatt ugyanígy, minden lemezt vissza lehet rakni.
Amúgy jónak tartom az olyan - olcsó - trafók beszerzését is, amin a hálózati rész már készen ott van, csak a szekundert kell megcsinálni.
Azon kívül tanulhatunk a tekercselés metódusából, ha azt szakember, szakműhely készítette.
Ilyen olcsón beszerezhető, kitermelhető szünetmentesek trafója, ránézésre elég jónak tűnő anyagból van a legtöbbje, lényeg, ne legyen hegesztve, mert akkor viheti a manó... :(
Jelen trafók az Elektoros PPP erősítő (monoblokkok) hálótrafói lesznek. A képen még a régi kivitel látható, 2x30V-ra készültek eredetileg.
Amire lesznek készítve a szekunderek:
310V~ 0.3A
2x 6.5V~ 2x2 A
1x 6.5V~ 2 A
2x 50V~ 0.05A


Csatolmányok:
német2.jpg
német2.jpg [ 361.84 KiB | Megtekintve 59478 alkalommal. ]
német1.jpg
német1.jpg [ 372.61 KiB | Megtekintve 59478 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.10. 21:14 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Valamikor, amikor még nyugaton is 220V volt a hálózati feszültség, akkor készült, vagyis jó régen, de nem ez a baj. Az a helyzet, akartam még kicsit tekerni a primerhez, kicsit nagynak találva a gerjesztést és leszedtem a köztes szigetelést.
Újratekerés lesz. Két szállal készült, bizonyára ilyen volt kéznél a Készítőnél anno. Én ezt gyakorlás képpen is rendezettebbre készítem.


Csatolmányok:
Fénykép-0018.jpg
Fénykép-0018.jpg [ 375.01 KiB | Megtekintve 59409 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.10. 21:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Igen, ez így nagyon "VAD" tekercselés, jobb lesz újra tekerni.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.11. 08:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Bár én kizárólag magamnak és természetesen az egyik hobbimként kezelem a trafótakerést, azért akkor vagyok nyugodt, ha az lehető (ahogy tőlem telik) legjobb kivitelben készül.
Épp a napokban hívták fel a figyelmemet transzformátorokról szóló riportra, neveket nem tudok, csak az elbírálásról szól, hogyan kell és hogyan nem szabad. Egyik külföldön élő barátomtól kaptam, ő fordította le nagyjából:

Azért néhány szó a kivitelről. A XXL féle és a LXX tisztes ipari termékek, míg LSD trafója (legalábbis a tesztre bocsátott példány) rossz értelemben vett garázstermék. A trafó megbontása nélkül nem szerelhető. Minimum a kapocsléceket (ha ennek nevezhetjük a nyákcsíkban kb 0,8 mm csövecskékben végződő tekercselést) le kell szerelni, hogy ezzel a négy csavarvéggel lehessen valahova rögzíteni. Aztán, hogy a leszerelt kapocsléc hova kerül rejtély, valószínűleg kukába. És a tekercsvégek?? Azt hiszem mondani sem kel, hogy egy ilyen megbontás hogy befolyásolja a „termék”-kel kapcsolatos felelősségi kérdéseket. A vas és a tekercs impregnálatlan, felületkezeletlen. A vasat (EI, légréssel, lemezelt, 13 cm2) már vékony rozsda nemesíti. Érintésvédelmi követelményeknek alapvetően nem felel meg. Egy-egy primer és sec tekercselés egymástól fél mm-nél közelebb, a cséve egy furatában van kivezetve. A primer szigetelve jön ki ugyan a tekercsből, de a sec zománchuzalaira csak a csévén kívül van cső húzva. 500V körüli anódfesznél szvsz minimum 1 cm kúszóút lenne szükséges. Még a 220V-os berendezések átütési szilárdságát vizsgáló 1kV-os teszten sem menne át. A primer-sec kivezetések rapszodikusan egyik-másik oldalon vannak kivezetve, tartalék dróthossz ráhagyása nélkül.

Biztosan régen írták, még 220V-ról beszélnek, tehát nem új keletű. Nem szeretnék ilyen kritikát kapni... :(
Mondjuk nem is viszem sehova...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.11. 12:40 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
appme írta:
500V körüli anódfesznél szvsz minimum 1 cm kúszóút lenne szükséges. Még a 220V-os berendezések átütési szilárdságát vizsgáló 1kV-os teszten sem menne át.


http://nyakaruhaz.hu/a-szigetelesi-tavolsag-meretezese

Ennek megfelelően kéne kezelni a többi állítást/véleményt is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.11. 13:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Köszönöm a gyűjteményt.
A topik elején egy linken van szigetelési, biztonsági támpontok háztartási gép, szórakoztató készülékekre vonatkozóan.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.12. 15:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv!

Sajnálatos, de idáig volt módomban ezt a topikot építeni.

Elnézést, ha eddig is bárki hitelrontásként, üzleti vetélkedőnek érezte, nem így van.
Ez egy kimondottan diy megvalósításnak készül.
Egy évesnél régebben elkezdett terv ismertetőjének szántam.
Ajánlom mindenki figyelmébe a Kolléga saját fejlesztésű, módosított változatát és egyúttal sok sikert hozzá!

appme


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.03.12. 15:22 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Pont ezt nem kéne befejezni. Szerintem sokunkat érdekelne a végeredmény!
Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.04.23. 12:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv!

Legyen úgy, remélem nem lesz több, önellentmondásba hajló hsz-em.
A két db, legutóbb, majdnem kész trafó egyikén mérést eszközöltem, ellenőrizve a kötések helyességét és a DCR-t.
A következő két kimenőnél az UL leágazást 25%-ról 37.5%-ra módosítom.
Elfogadhatónak tűnt különbség a két tekercsfél közt, (71.78 és 71.18 Ohmra sikeredett) a DCR -> 0.6 Ohm a különbség.
A pr/szek közt impregnálatlan állapotban 5.5 nF-ot mértem.
A tekercselés impregnálása feltett szándékom, így a trafót csak az "E" lemezek bedugdosával teszteltem, és természetesen összeszorítás nélkül. Az impregnálás a Nagy Medvétől ellesett anyaggal, 60% méhviasz és a maradék paraffin összekutyulásával fog történni. Mivel az anyag hígfolyósra lesz melegítve, remélhetőleg jól átjárja a rétegeket, huzalokat.
A gépi tekercselést megfigyelve a masina változó feszítőerővel dolgozik, pontosabban a szögletes cséve miatt nem olyan egyenletes mindenütt menet közben... A 0.25mm-es huzal jól kezelhető kezdő trafó tekercselőként is,(én) a 0.2 és a 0.17mm-esek egyelőre problémások, a gép beállítása (fékezés) nehézkes. Ezzel majd később küzdök meg.
A későbbiekben majd beszámolok az egyéb trafó paraméterekről.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.09.11. 11:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Elnézést mindazoktól, akik valamilyen okból kísérnék figyelmükkel a topikomat.
OFF: Sajnálatos, belső és külső körülmények miatt csak a téli hónapokban lesz időm elmélyülni a továbblépésekkel...
Az utóbbi idők fórumozása is ezért volt "elhanyagolva", nem minden a saját akaratunkon múlni.
ON
Még bemutatnék pár, előkészületben, panelszinten lévőt, egyelőre ezek is félbemaradtak hónapok óta.
Előfokként az LS7-re esett a választásom, jó néhány Kolléga kedvező véleményére hallgatva.
Utóbbi előfok tápját az eredeti rajzok alapján a magam módján reprodukáltam, illetve a monoblokkos kivitel miatt erősítőnként fogom használni.
A képek:


Csatolmányok:
PCL86.JPG
PCL86.JPG [ 207.87 KiB | Megtekintve 57522 alkalommal. ]
LS=_SUPPLY.JPG
LS=_SUPPLY.JPG [ 246.91 KiB | Megtekintve 57522 alkalommal. ]
LS7_tap.JPG
LS7_tap.JPG [ 372.67 KiB | Megtekintve 57521 alkalommal. ]


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára appme 2016.09.11. 11:49-kor.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.09.11. 11:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
A télvíz idején továbblépendő tervek...
Még kép:


Csatolmányok:
talaldki.JPG
talaldki.JPG [ 188.17 KiB | Megtekintve 57520 alkalommal. ]
PP_6550.JPG
PP_6550.JPG [ 182.15 KiB | Megtekintve 57520 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.09.11. 12:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Valamit nem bontottam ki eléggé, ez az LS7 táp és egyéb helyre történő felhasználása.
Néhány EL84 végű, egyszerű erősítőmnél az első cső és fázisfordító teljesen külön tápról fog működni, és az első cső egyen fűtéssel.
Ezért csináltam a "mindenhová" fantázianevű táp egységet, amely(ek) ezt a célt fogja szolgálni.
Ezek a tervek viszonylag kevés ráfordítással elkészültek - időben - így a tavasszal még elvégeztem az előkészítésüket. Van egy tucat 25VA-es trafó, amik ide készülnek majd, a célnak megfelelő szekunderekkel. Köszönet CHZ fórumtársnak az apróbb finomítások ötletéért.
(A panelen levő önreklám csak a rajzon szerepel, igazából nem lett felvésve... :))


Csatolmányok:
mhová.jpg
mhová.jpg [ 368.62 KiB | Megtekintve 57496 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.09.27. 07:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Üdv!
Bemutatom az általam, anyagiak híján nem igazán követhető EL84 végű erősítő felépítését.
A fórumtárs nem most kezdte, én tanultam néhány dolgot Tőle. Ha már egyszer ki van találva a hogyan, azon az úton hasznosabb próbálkoznom. Az én áramköreim egyelőre a kommersznél is közönségesebb RC elemekkel épültek, aztán a pudding kóstolás után a jobbnak tűnő megoldás lesz tovább ajnározva jobb alkatrészekkel.
A képek egy dual mono blokk részeit és félkész vezetékezést mutatnak be. Külön fűtő, előfok, végcsövek trafója, az előcső, f.fordító külön stab tápot kapott.
Utóbbi kettőt én összevonom, de még ki tudja, változhat a dolog...


Csatolmányok:
másként.jpg
másként.jpg [ 258.78 KiB | Megtekintve 57233 alkalommal. ]
másként1.jpg
másként1.jpg [ 220.95 KiB | Megtekintve 57232 alkalommal. ]
fűtő1.jpg
fűtő1.jpg [ 207.1 KiB | Megtekintve 57233 alkalommal. ]
előfok1.jpg
előfok1.jpg [ 175.37 KiB | Megtekintve 57232 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.09.27. 19:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Ezekből a minőségi alkatrészekből inkább valami jobb csőből épitettem volna.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.10.03. 08:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Gybalu71 írta:
Ezekből a minőségi alkatrészekből inkább valami jobb csőből épitettem volna.

Az EL84 az jó cső. Szép muzikális, egyensúlyban lévő hangja van.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.10.03. 08:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Érdekes ez az erősítő megoldás, biztosan nagyon korrekt lehet ugye? Márcsak azért, mert az AVX-en is hozsanna van róla. :lol:
Ide tettem az AVX-es fotókat, hagy lássunk csodát a DIY erősítő belsejéről, és külsejéről. :lol: :oops: :mrgreen:
Csatolmány:
post-37597-0-16709100-1475407054.jpg
post-37597-0-16709100-1475407054.jpg [ 75.22 KiB | Megtekintve 56927 alkalommal. ]

Csatolmány:
post-37597-0-53591100-1475407034.jpg
post-37597-0-53591100-1475407034.jpg [ 88.36 KiB | Megtekintve 56925 alkalommal. ]

Csatolmány:
Godina kivül.jpg
Godina kivül.jpg [ 31.29 KiB | Megtekintve 56927 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.10.03. 08:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Azért azt mégse kéne, hogy profi milliós erősítőt beállítani DIY-nak úgy, hogy fórumtársunk építette. Ez azért durvább, mint az, hogy más fórumon oldalakat írnak az emberről, meg az itteni fórumról, és nem jókat hazudnak rólunk.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.10.03. 09:30 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Miért ne lehetne fórumtárs az elkövető? Mellesleg többen építgetnek itt milliós büdzséből, még ha nem is mutatják be a produktumot...

Üres Godina készülékdobozt is árultak már itt a fórumon...

Miért nem kérdezed meg inkább, hogy is van ez, ha már ennyire bosszant?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első lépéseim
HozzászólásElküldve: 2016.10.03. 11:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
shany írta:
Miért ne lehetne fórumtárs az elkövető? Mellesleg többen építgetnek itt milliós büdzséből, még ha nem is mutatják be a produktumot...

Üres Godina készülékdobozt is árultak már itt a fórumon...

Miért nem kérdezed meg inkább, hogy is van ez, ha már ennyire bosszant?

Az elég nagy baj Godina úrnak, ha az ő dobozait itt árulják. Gondolom saját magának nem akar konkurenciát. ;)
Nem bosszant. Téged bosszant az, hogy én lepleztem le azt, hogy valaki nem valósat ír, mutat be. ;) Mert ugye ha nem bosszantana, akkor nem te lettél volna az első, aki engem kritizál.
Egyébként tudom, hogy építenek milliós cuccot. Ha csak a te 60 kilós erősítődre gondolok... :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 59 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 38 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség