audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:41

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 186 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Ideális elektroncsöves végerősítő
HozzászólásElküldve: 2017.08.12. 22:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Engedelmetekkel megnyitom ezt a témát, ahol közösen kitalálhatnánk, milyen is egy ideális csöves végerősítő, persze az ideális valamennyire idézőjelbe kellene tenni, már csak a csövek messze nem ideális karakterisztikája miatt is.
Azért próbáljuk meg...
Mindjárt az első probléma a hangsugárzó illesztés, ami azért fontos, hogy az iamp (ideális erősítő rövidítése) mindenféle szokásos hangsugárzóval egyformán igen magas hangminőségre legyen képes. Mivel a hangsugárzók túlnyomó többségének impedancia menete a frekvencia függvényében igencsak változó értékű, ezért szerintem a feszültséggenerátoros működési jelleget megszavazhatjuk, ami biztosítja a gyártók által megadott hangsugárzó jellemzők elérését.
A se kontra pp csata itt akár el is dőlhetne, de nem dől el, mert pl. visszacsatolt katód követő se kapcsolás is tudhat olyan df-t, mint egy pp.
...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára deeraudio 2017.08.16. 13:03-kor.
Hiányzott a címben a "t" betű a végéről.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.12. 22:52 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
JA, mekkora csillapítási tényező szükséges és milyen frekvencia tartományban?
Mekkora torzítás megengedett, és miért pont akkora, milyen teljesítmény tartományban?
Mekkora teljesítmény a kívánatos?
Mekkora impedancia változást kell elviselnie az erősítőnek, hogy adott teljesítmény specifikált torzítással kijöjjön belőle?

Tessék még egyéb fontos, vagy legalábbis annak vélt kérdést felvetni, majd megtárgyaljuk, mennyire fontos, és mi legyen a válasz...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.12. 23:07 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Kimenőtrafóval, vagy anélkül?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.12. 23:27 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Jó kérdés, a kimenőtrafó nélküli erősítők, amennyiben tim/dim torzításoktól mentesek, igen jól szólnak.
Itt meg kell vizsgálni, vajon lehet-e AUDIO szempontból ugyanolyan jó, vagy jobb erősítőt építeni kimenőtrafóval, mint nélküle?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 07:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Az egyéni ízlésel mit akarsz kezdeni?! Látva a hifi körül zajló hitvitákat sokszor ez a tényező a leggdöntőbb. Én még két egyforma rendszert nem láttam, de nem is hallottam!

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 07:58 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Én is arra hajlok, hogy a dolog a hitviták kereszttüzében fog elvérezni, de ettől függetlenül leírom a véleményem:

1, Én az OTL-t kizárnám. Ha bárki által reprodukálható erősítőt akarunk tervezni, akkor az OTL nagyon leszűkíti a lehetőségeinket, gyakorlatilag a 6080-as cső különböző verzióira, esetleg a PL(EL)509 családra. Ezeken kívül megfizethető és aktuálisan gyártásban lévő csövet nemigen lehet találni

2, Ha ki akarjuk küszöbölni a terhelés hatását, akkor elvben minél kisebb kimeneti impedancia kellene. Tehát vagy jó nagyot csatolunk vissza (30-35db), amit nehéz kivitelezni, vagy triódát használunk kimeneti eszköznek (esetleg triódának kötött többrácsos csövet).

3, A kimenőt mindenképpen olyan helyről kell beszerezni, ahonnan bármikor megbízhatóan reprodukálható lesz, a megfizethetőségről nem is beszélve.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 09:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
sajti írta:
Én is arra hajlok, hogy a dolog a hitviták kereszttüzében fog elvérezni, de ettől függetlenül leírom a véleményem:

3, A kimenőt mindenképpen olyan helyről kell beszerezni, ahonnan bármikor megbízhatóan reprodukálható lesz, a megfizethetőségről nem is beszélve.
Sajti

mert ez most egy "kaláka" stílusú csöves építés lenne? Ha nem, akkor a kimenő beszerezhetőség kevésbé fontos, főleg hogy itt a többség(?) inkább maga teker.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 09:27 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.09. 16:45
Hozzászólások: 372
A megoldás a topicnyitó első mondatában rejlik .
Csupán annyit kellene tenni hogy az ideális szót idézőjelbe tennénk .

A világban több évtizede mindenki ilyet akar-szeretne csinálni
függetlenül hogy cső nem cső akármivel.
Ha sikerült volna nem volna ilyen színes a paletta .

Az elvek paraméterek lefektetése lehet cél de ez csak kotta lehet ,
sokan sokféleképp játszhatják .

Sok sikert hozzá...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 09:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
továbbá. létezhet ideális csöves torzítás? a csöves mindig is fog torzítani, a végtelen visszacsatolású talán nem, de közel nulla torzításút félvezetőből össze lehet hozni, és mégis, a semmi visszacsatolású DHT csövesem nagyon is tud szépen muzsikálni, sok-sok félvezetősnél szebben.
Tehát az "ideális" jelzőt máris cserélni kellene "kompromisszumos"-ra. Kompromisszumot meg száz féle paraméter és hangzás tulajdonság mentén lehet választani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 10:30 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
istvan01 írta:
Ha nem, akkor a kimenő beszerezhetőség kevésbé fontos, főleg hogy itt a többség(?) inkább maga teker.


Ezért nem is beszerezhetőséget, hanem reprodukálhatóságot írtam. A megfizethetőség pedig az extra anyagok használatára vonatkozik.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 10:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:40
Hozzászólások: 403
Szerintem valami olyasmi lehet a transzparens vs. nemtranszparens erősítő rejtvény nyitja, hogy ahogy kapaszkodna fel a hangerő a csúcsokig, egyre inkább megmutatják magukat a lánc végső szemeinek gyengeségei, főleg és leges-leginkább az utolsó fokozaté .

Elkezdjük hiányolni a levegőt ahogy bejönnek a képbe a különböző korlátozó tényezők. Nade, mivel már önigazoltuk magunknak hogy közepes hangerővel jól tud szólni a cucc , akkor a hangdobozról el is terelődve a figyelmünk, más felé fordulva előállhat az a helyzet hogy együtt tudunk élni a levegőtlenséggel feltéve hogy gyorsan kipróbálva egy csövest az erősítős transzparenciahiány inkább magára vonja a figyelmet mint a hangszórós transzparenciahiány , lényegében az már egy másik rózsaszín szemüveg.

Ezt hívják soft saturation-nek, filmre is ezért rögzítenek 21.szd-ban páran még , meg szalagra is.

_________________
„ A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább. ”
– Charles Darwin


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 11:06 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Úgy tűnik, a lelkesedés egész minimális, mindenki ismer már mindent, amit a csöves technikáról valaha is összehordtak, és szomorúan legyint, minek görcsölni akár gondolatban is, úgy sem lehet konszenzusos állásfoglalást kialakítani.
Sajnálom...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 12:19 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Szabó Zoltán írta:
Úgy tűnik, a lelkesedés egész minimális, mindenki ismer már mindent, amit a csöves technikáról valaha is összehordtak, és szomorúan legyint, minek görcsölni akár gondolatban is, úgy sem lehet konszenzusos állásfoglalást kialakítani.
Sajnálom...



Azért sokunkat érdekel ez a dolog.És azt hiszem tőled van azért mit tanulni .


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 14:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 368
Igaz, én nem vagyok egy tube-fan, de egy OTL erősítő megmozgatná a fantáziámat. Igaz, hogy kisebb a mozgástér, de ha már fejlesztünk, olyanba fecceljünk energiát, amibe nem botlunk bele minden sarkon. A csövesek Achilles-ina amúgy is a trafó, ami jelentősen befolyásolja a hangjukat. Minél egyszerűbb egy konstrukció, annál kevesebb a kompromisszum. Mi a véleményetek?

Illetve nálam ehhez sokkal hozzáertőbbektől kérdezem: aki PP rajongó, nem gondolkodott még el egy szimmetrikus bemenetű PP erősítőn. A kapcsolás sok esetben kínálja magát. Miért nem hajtjuk szimmetrikus kimenetů forrásról?
Csak gondolatébresztőnek szántam, ha butaságokat írtam, attól a paradicsom lehűtve mozzarellaval, bazsalikommal... Szóval ne dobáljatok! :)

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:14 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
MOT64 írta:
Illetve nálam ehhez sokkal hozzáertőbbektől kérdezem: aki PP rajongó, nem gondolkodott még el egy szimmetrikus bemenetű PP erősítőn. A kapcsolás sok esetben kínálja magát. Miért nem hajtjuk szimmetrikus kimenetů forrásról?


Próbáltam ilyet. Ami igazán problémás az a hangerő szabályozás, ha nem akarsz digitális, vagy elektronikus megoldást. A 4-es együttfutó poti, vagy kapcsolós szabályzó bitang drága...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Csináljunk ideális elektroncsöves erősítőt. Miért ne. A kimenő már meg van hozzá. 6L6-os végccsőhöz, 6,3 Ohm kimeneti impedanciával, szimmetrikus felépítéssel, max 6,5k primer impedanciával. Már majdnem mindenki hallotta is. Meg már sok olyan embernél is szól, akik nem irkálnak ide. 2 Ohmos ESL-től kezdve a 16 Ohmos fejhallgatóig mindent meghajt, fázis torzítása, átvitele kifogástalan, négyszögjel átvitele úgyszintén. Amúgy meg jó a hangja. Igen, ez a TauCeti erősítő kimenője, de akármi másé is lehet, mert a felépítése más körülmények között is alkalmassá teszi az alkalmazásra, más csőre is. Sorozatban is készülnek, elég jó példányszámban, bármikor megismételhető. Ez persze csak egy javaslat, ami helyből nem fog itt tetszeni jó sok kedves embernek, de az dobjon rám követ, aki legalább ilyen minőségűt tekert már kétpárat, egyformát.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:21 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
sajti írta:
MOT64 írta:
Illetve nálam ehhez sokkal hozzáertőbbektől kérdezem: aki PP rajongó, nem gondolkodott még el egy szimmetrikus bemenetű PP erősítőn. A kapcsolás sok esetben kínálja magát. Miért nem hajtjuk szimmetrikus kimenetů forrásról?


Próbáltam ilyet. Ami igazán problémás az a hangerő szabályozás, ha nem akarsz digitális, vagy elektronikus megoldást. A 4-es együttfutó poti, vagy kapcsolós szabályzó bitang drága...

Sajti



estleg ezzel ?


Csatolmányok:
s-l300.jpg
s-l300.jpg [ 9.91 KiB | Megtekintve 59495 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:22 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
A kimenőtrafó nem akkora mumus, ha elég kicsi az anód-anód ellenállás, mondjuk 1kOhmra már nem nehéz jó trafót tekerni.
Persze most pp-ről beszélek, és nem se-ről, de elmondom, miért nem jön szóba az se: átlagos érzékenységű hangszórók (84-88dB/W esetén a szokásos hallgatási távolságot (2-2,8m) és szoba viszonyokat (50-80m3) feltételezve 50W teljesítmény szükséges ahhoz, hogy "ne fogyjon el a levegő hamar" Ezt se kapcsolással ugyancsak nem egyszerű kivitelezni, de ha van rá ötlet és nem kell hozzá 1000V táp, akkor nosza...
Egyetértek avval, hogy (pp esetén) a szimmetrikus bemenet alapértelmezett legyen, elvégre az összes jó minőségű dac natívan tudja akár áram, akár feszültség szinten a szimmetrikus kimenetet, a hangerőszabályzás, ami szimmetrikusan nem egyszerű, de kevés létrahálózat (30dB) + digit szabályozás (max14dB) elég jó megoldás, aki annál is halkabban hallgat, az digitálisan szabályozza lejjebb, úgyse hallja a fene nagy romlást.
Az otl verziók előnye az igen jó impulzusátvitel, kis torzítás széles spektrumban, hátrány a nagyon rossz hatásfok, különösen triódáknál, a 4ohmos terhelés kínja az áramkorlátok miatt, valamint a dc damokleszi kardja a hangszóró felett :D
Na de kérdem én, mi van, ha keresztezzük a pulit a zsiráffal?? (Infarktust kap a juhász :lol: )
Azaz tervezzünk otl erősítőt, ami kimenőtrafóval csatlakozik a 4, 6, vagy 8 Ohmos terheléshez. Az előnyök maradnak, a trafó hátránya meg alaposan zsugorodik, ugyanis az illesztés elég kicsire adódik, akár pár száz Ohmra, a meghajtás tized Ohmos belső impedanciájú, nem kell különleges kimenő trafó (azért nem árt, ha jól van megcsinálva, de minden nyűgje egy nagyságrenddel arrébb lesz).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:25 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
dys-cus írta:
Csináljunk ideális elektroncsöves erősítőt. Miért ne. A kimenő már meg van hozzá. 6L6-os végccsőhöz, 6,3 Ohm kimeneti impedanciával, szimmetrikus felépítéssel, max 6,5k primer impedanciával. Már majdnem mindenki hallotta is. Meg már sok olyan embernél is szól, akik nem irkálnak ide. 2 Ohmos ESL-től kezdve a 16 Ohmos fejhallgatóig mindent meghajt, fázis torzítása, átvitele kifogástalan, négyszögjel átvitele úgyszintén. Amúgy meg jó a hangja. Igen, ez a TauCeti erősítő kimenője, de akármi másé is lehet, mert a felépítése más körülmények között is alkalmassá teszi az alkalmazásra, más csőre is. Sorozatban is készülnek, elég jó példányszámban, bármikor megismételhető. Ez persze csak egy javaslat, ami helyből nem fog itt tetszeni jó sok kedves embernek, de az dobjon rám követ, aki legalább ilyen minőségűt tekert már kétpárat, egyformát.


Már megbocsáss Ottó, de itt most kicsit komolyabb dologról van szó, amihez pl. trafó szinten te is hozzá tudnál tenni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:26 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Szabó Zoltán írta:
A kimenőtrafó nem akkora mumus, ha elég kicsi az anód-anód ellenállás, mondjuk 1kOhmra már nem nehéz jó trafót tekerni.


Lásd Audio Research Classic 120. Kisjelű sávszélesség 0,15Hz - 50kHz. Csövestől nem is rossz :)

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:35 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
sajti írta:
MOT64 írta:
Illetve nálam ehhez sokkal hozzáertőbbektől kérdezem: aki PP rajongó, nem gondolkodott még el egy szimmetrikus bemenetű PP erősítőn. A kapcsolás sok esetben kínálja magát. Miért nem hajtjuk szimmetrikus kimenetů forrásról?


Próbáltam ilyet. Ami igazán problémás az a hangerő szabályozás, ha nem akarsz digitális, vagy elektronikus megoldást. A 4-es együttfutó poti, vagy kapcsolós szabályzó bitang drága...

Sajti

Nem jó megoldás a 4 együttfutó poti, mert elsősorban nem futnak eléggé együtt...
A megoldás vagy relés hálózat, vagy elektronikus potiból a jobbféle, ne felejtsük el, hogy a potit egészen közel lehet tenni az áramkör bemenetéhez, és a fogadó impedancia is akár 1MOhm is lehet.
Nem kell decibelenként szabályozni, 4 darab relével megoldható a csatornánkénti 30dB csillapítás 2dB ugrással, ehhez még a 10dB digitális csillapítás akár 0,5dB felbontással elegendő, persze amennyiben a szintillesztés rendben van (azaz nincs se túl kicsi, se túl nagy feszültségerősítése a végfoknak, és szabvány szintű a dac is (ami szintúgy belőhető).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
sajti írta:
MOT64 írta:
Illetve nálam ehhez sokkal hozzáertőbbektől kérdezem: aki PP rajongó, nem gondolkodott még el egy szimmetrikus bemenetű PP erősítőn. A kapcsolás sok esetben kínálja magát. Miért nem hajtjuk szimmetrikus kimenetů forrásról?


Próbáltam ilyet. Ami igazán problémás az a hangerő szabályozás, ha nem akarsz digitális, vagy elektronikus megoldást. A 4-es együttfutó poti, vagy kapcsolós szabályzó bitang drága...

Sajti

Nehogy azt hidd Sajti! A múltkor vettem távirányító elektronikával fekete ALPS potit, amiben 4 külön pályás fekete ALPS poti van, ára 12-13 rugó között van. Szerintem nem ez lenne a drága alkatrész. Egyébként meg ez a technika tényleg olyan helyen jó, ahol hosszan kell a jelet vezetni. Hangzásbeli különbség a két rendszer között jelentéktelen, max AB tesztben kimutatható, de ott is nehezen. Talán inkább ezért nem éri meg. Amúgy a Tau Ceti MkV. átalakítható szimmetrikus bemenetűre. Ráadásul a szervo a bemeneti differenciát helyre húzná, tehát 1-2 dB-s poti asszimetriát ki küszöböl. Mondjuk e képesség nélkül nem is érdemes belefogni egy ilyen erőlködőbe.
Két éve 4 órán keresztül voltam egy ilyen tesztelésen, mikor is (ne kérdezzétek milyen gyártmányú), de nagyon drága elő és végfokon, Infinity hangfalon, szóval olyan 4 milla körüli félvezetős rendszeren hasonlították össze a DAC-omat egy másik DAC-al, ami történetesen szimmetrikus kimenetű IS volt. A tulaj bekötötte az ő DAC-ját mind szimmetrikusan, mind asszimetrikusan, az én DAC-omat meg nem kötötte be. Én láttam a hibát, de nem hitte el nekem, hogy az enyém nincs bekötve. Ő meg elkezdte a vaktesztet, s hol szim., hol asszim. hallgattuk azt a szép drága DAC-ot. :lol: Volt különbség, de mint mondtam csekély. Engem viszont dícsértek, hogy milyen jó a DAC-om. :D Ez helyett inkább jobb alkatrészeket kell használni, arra pazarolni a pénzt.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Igen ez az ARC erősítő elég jó példa, http://www.audioresearch.com/ContentsFiles/CL120_Manual.pdf
na ezt kellene meghaladni, hogy az "ideális" csöveshez közeledjünk persze csak aszimptotikusan :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Szabó Zoltán írta:
A kimenőtrafó nem akkora mumus, ha elég kicsi az anód-anód ellenállás, mondjuk 1kOhmra már nem nehéz jó trafót tekerni.
.

Otl-t én nem erőltetném. De, ha már az alacsony anód ellenállást, kevés-menetes kimenőt céloztad meg, legyen jó teljesítmény is triódában, akkor 6C33C PP-ben természetesen.
Hangerő ...
Fanatikus lévén én nem pakolok hangerő állítót a jel útjába, minden ellenállásnak, elektronikának degradáló hatása van. Aki mégis, az a jobb fajta DAC-ok digitális fokozatiban kevesebb zavarral megvalósítható ma már (Ja, LP-sek majd beraknak valami passzív előfokot)
Meghajtást és fázishasítót nem említetted, oké, XLR bemenethez nem kell hasító. Ez ugye a PP majd egyetlen hátránya. Erre én trafót, IT trafót javaslok. Az IT trafó elé meg kívánkozik alacsony Rp-s trióda, pl 2A3, legyen elegendő szufla a végcsövek meghajtásához.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:43 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Szabó Zoltán írta:
Nem jó megoldás a 4 együttfutó poti, mert elsősorban nem futnak eléggé együtt...
A megoldás vagy relés hálózat, vagy elektronikus potiból a jobbféle, ne felejtsük el, hogy a potit egészen közel lehet tenni az áramkör bemenetéhez, és a fogadó impedancia is akár 1MOhm is lehet.
Nem kell decibelenként szabályozni, 4 darab relével megoldható a csatornánkénti 30dB csillapítás 2dB ugrással, ehhez még a 10dB digitális csillapítás akár 0,5dB felbontással elegendő, persze amennyiben a szintillesztés rendben van (azaz nincs se túl kicsi, se túl nagy feszültségerősítése a végfoknak, és szabvány szintű a dac is (ami szintúgy belőhető).


Amikor tökörésztem vele, akkor még a DAC-ok nemigen voltak. Megcsináltam 4 tárcsás ELMA rotary-val, meg RN ellenállásokkal. 24 állás, 2dB-s lépésekben. Valahol talán még meg is van a műhelyem mélyén... A végfok 6550 triódaként, egy differősítőként kötött E88CC-s meghajtásssal, Lundahl kimenővel nvcs. nélkül.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Szabó Zoltán írta:
dys-cus írta:
Csináljunk ideális elektroncsöves erősítőt. Miért ne. A kimenő már meg van hozzá. 6L6-os végccsőhöz, 6,3 Ohm kimeneti impedanciával, szimmetrikus felépítéssel, max 6,5k primer impedanciával. Már majdnem mindenki hallotta is. Meg már sok olyan embernél is szól, akik nem irkálnak ide. 2 Ohmos ESL-től kezdve a 16 Ohmos fejhallgatóig mindent meghajt, fázis torzítása, átvitele kifogástalan, négyszögjel átvitele úgyszintén. Amúgy meg jó a hangja. Igen, ez a TauCeti erősítő kimenője, de akármi másé is lehet, mert a felépítése más körülmények között is alkalmassá teszi az alkalmazásra, más csőre is. Sorozatban is készülnek, elég jó példányszámban, bármikor megismételhető. Ez persze csak egy javaslat, ami helyből nem fog itt tetszeni jó sok kedves embernek, de az dobjon rám követ, aki legalább ilyen minőségűt tekert már kétpárat, egyformát.


Már megbocsáss Ottó, de itt most kicsit komolyabb dologról van szó, amihez pl. trafó szinten te is hozzá tudnál tenni.

Ezért szóltam hozzá. És nem reklámból. A baj nem ez, hanem az, hogy annak idelyén a HB erősítőt direkt azért fejlesztettem ki, itt ezen a fórumon, hogy egy jó, olcsó alternatívát építhessen PP-be az, akinek elég a 9-10 Watt. Behalt a project. Itt. Máshonnan rengetegen megkerestek, s megépítették azt az erősítőt, kiröhögve azokat a mindentudókat, akik végül is elhallgattak. Szóval sajna ez van. Ezért vagyok pesszimista a megépítéssel. Két eset van: Vagy megépül, vagy olyan tovuhabohu lesz belőle, ami még húst is tud darálni, de zenét hallgatni vele egy borzalom lesz.
Mindenesetre én felajánlok itt egy pár kimenő trafót 30 Watt teljesítményig, azaz EL84, EL34, 300B, 6L6, 6L6GC, 5881, KT66, KT88, 6550 csövekkel készített erősítőhöz, ha ez a project elkészül. Egy kitétel van csak: a trafót ha valaki szétszedi, akkor az kifizeti az árát.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 15:55 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
istvan01 írta:
Szabó Zoltán írta:
A kimenőtrafó nem akkora mumus, ha elég kicsi az anód-anód ellenállás, mondjuk 1kOhmra már nem nehéz jó trafót tekerni.
.

Otl-t én nem erőltetném. De, ha már az alacsony anód ellenállást, kevés-menetes kimenőt céloztad meg, legyen jó teljesítmény is triódában, akkor 6C33C PP-ben természetesen.
Hangerő ...
Fanatikus lévén én nem pakolok hangerő állítót a jel útjába, minden ellenállásnak, elektronikának degradáló hatása van. Aki mégis, az a jobb fajta DAC-ok digitális fokozatiban kevesebb zavarral megvalósítható ma már (Ja, LP-sek majd beraknak valami passzív előfokot)
Meghajtást és fázishasítót nem említetted, oké, XLR bemenethez nem kell hasító. Ez ugye a PP majd egyetlen hátránya. Erre én trafót, IT trafót javaslok. Az IT trafó elé meg kívánkozik alacsony Rp-s trióda, pl 2A3, legyen elegendő szufla a végcsövek meghajtásához.

Szerintem a kimeneti igen kis impedanciás illesztő trafó kevesebbet ront, mint egy az áramkör belsejében levő trafó. Visszacsatolás nélkül NEM lehet kellően kicsi kimeneti impedanciát megvalósítani pláne 50W-on.
A visszacsatolás meg kellő fázistartalékkal csak hasznos, akármit is mondanak akárhol...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
sajti írta:
Szabó Zoltán írta:
A kimenőtrafó nem akkora mumus, ha elég kicsi az anód-anód ellenállás, mondjuk 1kOhmra már nem nehéz jó trafót tekerni.


Lásd Audio Research Classic 120. Kisjelű sávszélesség 0,15Hz - 50kHz. Csövestől nem is rossz :)

Sajti

Ennek nem FET-es az eleje, mint a többi Classic modelnek?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:01 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Ha már felajánlás: olyan trafót tekerjél hozzá, amit a kapcsolás kér, ha 256/8 Ohm, akkor olyat. Elvégre tökéletesen ki tudod számolni, legfeljebb a primer kicsit vastagabb drótból lesz...

A 6C33C nem jó választás, mert rettenetes fűtőáram (6,6A), amit az aljzata hosszú távon nehezen akceptál, elég nagy szórás a csövek között, legalábbis, ami nálam anno megfordult.
Majd sorra vesszük a lehetőségeket, amiben több tényezőt is figyelembe veszünk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
dys-cus írta:
Szabó Zoltán írta:
dys-cus írta:
Csináljunk ideális elektroncsöves erősítőt.


Mindenesetre én felajánlok itt egy pár kimenő trafót 30 Watt teljesítményig, azaz EL84, EL34, 300B, 6L6, 6L6GC, 5881, KT66, KT88, 6550 csövekkel készített erősítőhöz, ha ez a project elkészül. Egy kitétel van csak: a trafót ha valaki szétszedi, akkor az kifizeti az árát.

most akkor lesz kaláka építés, vagy csak elveket gyúrunk egymásnak?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Esetleg félvezető a kimenetre. Trafóval, vagy trafó nélkül. Bár akkor már hibrid...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:06 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
dys-cus írta:
Ennek nem FET-es az eleje, mint a többi Classic modelnek?


De igen. Bár a sávszélességnek és a bemeneti erősítő eszköz milyenségének nincs feltétlenül köze egymáshoz.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:08 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
dys-cus írta:
sajti írta:
Szabó Zoltán írta:
A kimenőtrafó nem akkora mumus, ha elég kicsi az anód-anód ellenállás, mondjuk 1kOhmra már nem nehéz jó trafót tekerni.


Lásd Audio Research Classic 120. Kisjelű sávszélesség 0,15Hz - 50kHz. Csövestől nem is rossz :)

Sajti

Ennek nem FET-es az eleje, mint a többi Classic modelnek?


Azannya mindenit, tényleg, egy kalap fet, meg még 2 ic jut a 6 csőre.
irgum-burgum


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
istvan01 írta:
dys-cus írta:
Szabó Zoltán írta:
dys-cus írta:
Csináljunk ideális elektroncsöves erősítőt.


Mindenesetre én felajánlok itt egy pár kimenő trafót 30 Watt teljesítményig, azaz EL84, EL34, 300B, 6L6, 6L6GC, 5881, KT66, KT88, 6550 csövekkel készített erősítőhöz, ha ez a project elkészül. Egy kitétel van csak: a trafót ha valaki szétszedi, akkor az kifizeti az árát.

most akkor lesz kaláka építés, vagy csak elveket gyúrunk egymásnak?


persze,meg kellene építeni, aztán körbejárna, be lehet mutatni, aki ennél jobbat készít, kitüntetést kap :D stb.
De: jól meg kell fontolni benne sok mindent, mert az ürdög a részletekben IS rejlik :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:13 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Konzol írta:
Esetleg félvezető a kimenetre. Trafóval, vagy trafó nélkül. Bár akkor már hibrid...

Hibridet semmiképp. Nem fér bele a topik címébe. Tehát félvezető csak kiszolgáló áramkörben lehet, táp, dinamikus terhelés, áramgenerátor, stb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:14 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 368
sajti írta:
MOT64 írta:
Illetve nálam ehhez sokkal hozzáertőbbektől kérdezem: aki PP rajongó, nem gondolkodott még el egy szimmetrikus bemenetű PP erősítőn. A kapcsolás sok esetben kínálja magát. Miért nem hajtjuk szimmetrikus kimenetů forrásról?


Próbáltam ilyet. Ami igazán problémás az a hangerő szabályozás, ha nem akarsz digitális, vagy elektronikus megoldást. A 4-es együttfutó poti, vagy kapcsolós szabályzó bitang drága...

Sajti


Hű de felpörögtúnk, pedig csak fürödtem egyet.
A hangerő szabályozáson ne aggódj! A legtöbb DAC már szimmetrikus kimenetelű és alapból tudja a kimeneti hangerőszabályozást is. Ez nem gond. Zoli ötlete nekem is tetszik. Trafós OTL, a két elv előnyeinek kihasználásával.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:30 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Szabó Zoltán írta:
Azannya mindenit, tényleg, egy kalap fet, meg még 2 ic jut a 6 csőre.
irgum-burgum


A lényeg azonban a kimeneti fokozat: 4 pár 6550, triódának kötve. Primer illesztés: kb.1kohm a-a. A trafót meghajtó impedancia kb. 500ohm anódtól anódig. Így nem különösebben nehéz a kis kimeneti impedancia, és a jó alacsony frekvenciás átvitel.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
MOT64 írta:
A hangerő szabályozáson ne aggódj! A legtöbb DAC már szimmetrikus kimenetelű és alapból tudja a kimeneti hangerőszabályozást is. Ez nem gond. Zoli ötlete nekem is tetszik. Trafós OTL, a két elv előnyeinek kihasználásával.


[off] adott dac ic-hez tervezni végfokot botorság lenne [/off]

Meg persze az ilyen kimenet néhàny hátrányával. Nagy vezérlő fesz igény, a fűtés potenciàlját is lehet, hogy ráncigálnod kell...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:43 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
sajti írta:
Szabó Zoltán írta:
Azannya mindenit, tényleg, egy kalap fet, meg még 2 ic jut a 6 csőre.
irgum-burgum


A lényeg azonban a kimeneti fokozat: 4 pár 6550, triódának kötve. Primer illesztés: kb.1kohm a-a. A trafót meghajtó impedancia kb. 500ohm anódtól anódig. Így nem különösebben nehéz a kis kimeneti impedancia, és a jó alacsony frekvenciás átvitel.

Sajti

Igen, nem 6, hanem 10 cső, a rézangyalát! Ennyi végcsőből az OTL/OPT erősítőnk kb. 200 wattot is tudna 100 Ohmon, no 100/4-8 Ohm trafó talán nem akkora probléma, akár 10Hz-50kHz átvitellel sem.
De a 200W felesleges...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 16:48 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Konzol írta:
MOT64 írta:
A hangerő szabályozáson ne aggódj! A legtöbb DAC már szimmetrikus kimenetelű és alapból tudja a kimeneti hangerőszabályozást is. Ez nem gond. Zoli ötlete nekem is tetszik. Trafós OTL, a két elv előnyeinek kihasználásával.


[off] adott dac ic-hez tervezni végfokot botorság lenne [/off]

Meg persze az ilyen kimenet néhàny hátrányával. Nagy vezérlő fesz igény, a fűtés potenciàlját is lehet, hogy ráncigálnod kell...

A fűtést több szekunderből meg lehet oldani, oda ráncigálom, ahová akarom. Nem kell extra nagy vezérlő feszültség, mert nem lesz nagy a tápfesz.
Egy végfokban nincs hangerőszabályzás, azt vagy az előfokban, vagy a dacban lehet megoldani.
És egy kettőspotival is meg lehet csinálni a sztereo hangerőszabályzást natív szimmetrikus rendszerben, némi szint csökkenéssel. (a szimmetrikus ágakat összehúzó potival)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 17:02 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Szabó Zoltán írta:
Igen, nem 6, hanem 10 cső, a rézangyalát! Ennyi végcsőből az OTL/OPT erősítőnk kb. 200 wattot is tudna 100 Ohmon, no 100/4-8 Ohm trafó talán nem akkora probléma, akár 10Hz-50kHz átvitellel sem.
De a 200W felesleges...


Fussunk neki még egyszer: Végcsőből 8db van, plusz 2db meghajtó. :)

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 17:03 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Szabó Zoltán írta:
Konzol írta:
És egy kettőspotival is meg lehet csinálni a sztereo hangerőszabályzást natív szimmetrikus rendszerben, némi szint csökkenéssel. (a szimmetrikus ágakat összehúzó potival)


Meg bizony! És a minimum állásban kiválóan hallható a nem 100% közös módusú elnyomás eredménye...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 17:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.09.27. 11:09
Hozzászólások: 368
Konzol írta:
MOT64 írta:
A hangerő szabályozáson ne aggódj! A legtöbb DAC már szimmetrikus kimenetelű és alapból tudja a kimeneti hangerőszabályozást is. Ez nem gond. Zoli ötlete nekem is tetszik. Trafós OTL, a két elv előnyeinek kihasználásával.


[off] adott dac ic-hez tervezni végfokot botorság lenne [/off]

Ilyet egy szóval sem irtam.

Konzol írta:
Meg persze az ilyen kimenet néhàny hátrányával. Nagy vezérlő fesz igény, a fűtés potenciàlját is lehet, hogy ráncigálnod kell...


Csak arra céloztam, hogy meglenne a szimmetrikus hangerős kimenőjel, hogy hogyan illeszkedik ez az erősítő bemenetéhez, az majd akkor dől el, ha már latjuk, milyen lesz az első fokozat.

_________________
- Ajándékot hoztam neked, malájok fejedelme.
- Nem baj, csak szép legyen - felelte Nalaya király.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 17:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Persze, hogy meg lehet oldani a fűtést, bár a fűtőtekercsek kapacitása terhelni fogja a meghajtó fokozatot.

50W 8Ohmon az kb. 56V csúcstól-csúcsig. A trafó áttétele ha jól veszem ki az elképzelésekből 4 körüli. 220V csúcstó csúcsig, ha jól számolom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 17:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
Majd kiderül, milyen és hány darab végcső, milyen áttétel az ideális. A rengeteg arc csőre számoltam egy kábét, nem az 50 wattosra. A maradékfesztől függ, mekkora lesz a táp.
A meghajtó fokozatban megfelelő csövet kell használni, ha kell, el84-et, ha szükséges, még nagyobbat, el34-et.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 17:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
MOT64 írta:
Konzol írta:
MOT64 írta:
A hangerő szabályozáson ne aggódj! A legtöbb DAC már szimmetrikus kimenetelű és alapból tudja a kimeneti hangerőszabályozást is. Ez nem gond. Zoli ötlete nekem is tetszik. Trafós OTL, a két elv előnyeinek kihasználásával.


[off] adott dac ic-hez tervezni végfokot botorság lenne [/off]

Ilyet egy szóval sem irtam.
.


Valóban, csak úgy értettem, hogy ilyen előfeltétel az erősen korlátozó.Ekorlátozó.Eltekintve az ilyen dac-ok minőségétől szokásosan aszimmetrikus kimenetű a legtöbb ilyen kártya.

Olyan sok ésszerű választás szimmetrikus bemenetre nincs. Valamiféle diiferenciál erősítő esetleg kicsit elbonyolítva.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 17:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Szabó Zoltán írta:
Majd kiderül, milyen és hány darab végcső, milyen áttétel az ideális. A rengeteg arc csőre számoltam egy kábét, nem az 50 wattosra. A maradékfesztől függ, mekkora lesz a táp.
A meghajtó fokozatban megfelelő csövet kell használni, ha kell, el84-et, ha szükséges, még nagyobbat, el34-et.



Én is csak egy hozzávetőleges számítást csináltam, érzékeltetendő a léptéket. A fűtés nénány(tíz) nF terhelése miatt érdekes lesz a nagyfrekvenciás viselkedés is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 18:01 
Online
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
Konzol írta:
Én is csak egy hozzávetőleges számítást csináltam, érzékeltetendő a léptéket. A fűtés nénány(tíz) nF terhelése miatt érdekes lesz a nagyfrekvenciás viselkedés is.


Lehet semlegesíteni ezeket a kapacitásokat, például utánhúzással.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 18:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Persze, az utánhúzás is egy lehetséges megoldás, de pl. Egy fetes forráskövető az lenne - ok,itt most pont nem elvi okokból.
Arra próbáltam rámutatni, hogy nincs ingyen vacsora. Az előnyök hátrányokkal járnak. Kompromisszumok máshol köttetnek meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2017.08.13. 18:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Jut eszembe! Mit szól hozzá a cső, ha néhány száz volt lezáró feszültség kerül a rácsára?
Nem emlékszem, vagy csak figyelmetlen voltam, hogy láttam ilyesmit megadva az adatlapokon.
(Amig nincs telítésben a vas addig nem gond ...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 186 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség