audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.01. 08:11

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1788 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 14:21 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
sutemenyx írta:
Ennek ellenere egyebkent ha nincs foldelve a katodjuk, akkor van visszacsatolas


Ha közös katódos a kapcsolás, és a katódban egy kondenzátorral átblokkolt ellenállás található, akkor van visszacsatolás?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 14:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
sajti írta:
sutemenyx írta:
Ennek ellenere egyebkent ha nincs foldelve a katodjuk, akkor van visszacsatolas


Ha közös katódos a kapcsolás, és a katódban egy kondenzátorral átblokkolt ellenállás található, akkor van visszacsatolás?

Sajti


Hát szerinted ha át van blokkolva kondenzatorral, akkor földelve van?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 14:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
sutemenyx írta:
Hát szerinted ha át van blokkolva kondenzatorral, akkor földelve van?


Visszakérdezgetősbe nem szállok be.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 14:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
Krizsi írta:
GA2 írta:
És mi lenne, ha mégis IT trafó lenne benne, a szekunder oldalon hangerő szabályzásra alkalmat adó kivezetésekkel?


Korábban euro21 fejtegette, hogy az interstage trafó rákfenéje a lezárások. Ezt ekkora átfogású menetszám különbségekkel biztosítani lehetetlen, másként viselkedne a trafó különböző áttételeknél.
Bár az is igaz, hogy vannak hangerős szabályzásra használt trafók, és tulajdonképpen ezek is interstagek, csak nem két fokozat, hanem két komponens közt. Azokat pedig kedvelni szokták.

Elvben lehetséges, pl úgy hogy minden leágazás után, a kapcsolt oldalon gnd fele egy-egy ellenállás vagy RC tagos kívánt szekunder impedancia zárja a trafót. Mert azt mindenki tudja, a trafó alkalmas feszültség áttétre, de de minden áttét egyúttal impedancia áttét is és le kell zárni. (üresben minden más lehet) A szekunder záró impedanciához hozzá kell számítani a következő cső bemeneti impedanciát is, ami AC-ban nagyon nem tekinthető tisztán mega-ohmnak .. sőt.

De aki csöves hobbinak áll, az ne akarjon háttér zenélni, ha zene, akkor legyen az. Másképpen felesleges 60dB/rengeteg szekunder leágazású IT trafó, elég abból 5-6 is, azt sem egyszerű korrektűl tekerni.
Mondom én, aki semmilyen hangerő állítót nem használ, mostani felállásomban még digitális sincs hálózati forrásból.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 14:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
sajti írta:
sutemenyx írta:
Hát szerinted ha át van blokkolva kondenzatorral, akkor földelve van?


Visszakérdezgetősbe nem szállok be.

Sajti


Pedig akkor abból tudható lenne az előző kérdésedre is válasz. Semmi gond, akkor majd én válaszolok rá. Tehát ha át van blokkolva kondival, akkor földelve van a katód. Ebből és az előző gondolatmenetből adódik, hogy tehát átblokkoló kondenzatorral foldeltek a katodok, s emiatt ugy mar nincs visszacsatolas. Ebben az esetben viszont már nem lesz belole fazisfordito.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 14:59 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
sutemenyx írta:
Tehát ha át van blokkolva kondival, akkor földelve van a katód


Akkor tehát a katód váltóáramú hidegítését a kondenzátor végzi el. Mi a különbség, ha ugyanezt a funkciót a differenciálerősítő ellenütemben vezérelt csőpárja látja el?

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 15:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
sajti írta:
sutemenyx írta:
Tehát ha át van blokkolva kondival, akkor földelve van a katód


Akkor tehát a katód váltóáramú hidegítését a kondenzátor végzi el. Mi a különbség, ha ugyanezt a funkciót a differenciálerősítő ellenütemben vezérelt csőpárja látja el?

Sajti


Hát csak az, hogy a cső nem teljesen lineáris, s ebből adódóan nyitó és záróirányba nem ugyanakkora a meredeksége. Ebből adódóan nem fog úgy hidegíteni, mint egy kondenzator. Lesz a katodon valamekkora maradekjel, s ebbol adodoan visszacsatolas.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 15:18 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
sutemenyx írta:
Hát csak az, hogy a cső nem teljesen lineáris, s ebből adódóan nyitó és záróirányba nem ugyanakkora a meredeksége. Ebből adódóan nem fog úgy hidegíteni, mint egy kondenzator. Lesz a katodon valamekkora maradekjel, s ebbol adodoan visszacsatolas.


Az önmagában működő közös katódos fokozat sem lineáris, a katód kondenzátor sem ideális, tehát ott is marad a katódon valamennyi maradékjel. A differenciálerősítő pedig működéséből fakadóan jelentős mértékben csökkenti a páros harmonikusok nagyságát.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 15:27 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
sajti írta:
sutemenyx írta:
Hát csak az, hogy a cső nem teljesen lineáris, s ebből adódóan nyitó és záróirányba nem ugyanakkora a meredeksége. Ebből adódóan nem fog úgy hidegíteni, mint egy kondenzator. Lesz a katodon valamekkora maradekjel, s ebbol adodoan visszacsatolas.


Az önmagában működő közös katódos fokozat sem lineáris, a katód kondenzátor sem ideális, tehát ott is marad a katódon valamennyi maradékjel. A differenciálerősítő pedig működéséből fakadóan jelentős mértékben csökkenti a páros harmonikusok nagyságát.

Sajti


És? Ki beszélt a fokozat linearitásáról? A visszacsatolásról volt szó. Az elektroncső meredekségváltozásának a nagyságrendjét meg ne keverjük már össze a kondenzator esr/katodellenallas arannyal. De ugylatom valamibe mindenkepp bele akarsz kotni. Ha nem ez, akkor aaaz, ha az se, akkor amaz. Mégvalami, amibe bele lehet kötni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 15:56 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
sutemenyx írta:
És? Ki beszélt a fokozat linearitásáról?


Ha jól emlékszem te hoztad szóba. Lásd a "Hát csak az, hogy a cső nem teljesen lineáris..." kezdetű hozzászólást.

sutemenyx írta:
A visszacsatolásról volt szó. Az elektroncső meredekségváltozásának a nagyságrendjét meg ne keverjük már össze a kondenzator esr/katodellenallas arannyal.


Nem kevertem, ha jól emlékszem, csak említettem. Nem lehet kategórikus kijelentéseket tenni.

sutemenyx írta:
De ugylatom valamibe mindenkepp bele akarsz kotni. Ha nem ez, akkor aaaz, ha az se, akkor amaz. Mégvalami, amibe bele lehet kötni?


Isten ments, hogy belekössek bármibe is. Sajnálom, ha így jött le. Szerettem volna kicsit pontosítani egy általánosságban tett kijelentést, de ha neked ez jött le, akkor nem kellett volna belekezdenem...

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 16:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:17
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Budapest
Üdv!
Nagyon tetszik, amikor kioktatjátok egymást :) ...és ezt most mindenféle cinizmus nélkül mondom. Sokat lehet tanulni abból, amikor akármilyen ismeretet kértek számon egymáson......persze csak magamról írok...nem szeretnék senkit megbántani ;)
ferrco


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 16:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
sajti írta:
sutemenyx írta:
És? Ki beszélt a fokozat linearitásáról?


Ha jól emlékszem te hoztad szóba. Lásd a "Hát csak az, hogy a cső nem teljesen lineáris..." kezdetű hozzászólást.

sutemenyx írta:
A visszacsatolásról volt szó. Az elektroncső meredekségváltozásának a nagyságrendjét meg ne keverjük már össze a kondenzator esr/katodellenallas arannyal.


Nem kevertem, ha jól emlékszem, csak említettem. Nem lehet kategórikus kijelentéseket tenni.

sutemenyx írta:
De ugylatom valamibe mindenkepp bele akarsz kotni. Ha nem ez, akkor aaaz, ha az se, akkor amaz. Mégvalami, amibe bele lehet kötni?


Isten ments, hogy belekössek bármibe is. Sajnálom, ha így jött le. Szerettem volna kicsit pontosítani egy általánosságban tett kijelentést, de ha neked ez jött le, akkor nem kellett volna belekezdenem...

Sajti


A cső linearitashibajat azert hoztam be, mert azzal magyarazhato a vcs.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 20:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
sutemenyx írta:
sajti írta:
sutemenyx írta:
Ha differencialerősito, akkor van benne visszacsatolas.

Ez így általánosítás és mint olyan, nem igaz. Ha a differenciálerősítőt mindkét bemenetén meghajtod, méghozzá azonos nagyságú, de ellenütemű jellel, akkor nincs visszacsatolás, hiszen a közös katódponton nem lesz jel.

Sajti


Igen, elnezest, hogy nem voltam polkorrekt. Ennek ellenere egyebkent ha nincs foldelve a katodjuk, akkor van visszacsatolas, de csak onmagukra, nem egymasra, es csak akkor, ha mindket csofel tokeletesen egyezik. Ez egy sokkal jobb dolog, de ha polkorrektseg, akkor tegyuk hozza. Teljesen vcs mentes csak foldelt katoddal lesz, de akkor meg mar nem diff erosito.

Ez egy olyan differenciál erősítő, ami nem tartalmaz visszacsatolást. És én az erlőzőekben diff erősítőről írtam, tehát magad bizonyítottad be, hogy igaz, amit írtam. S ahogy mondod, ha hidegítem akkor nem differenciál erősítő. Viszont hiba az nem sok van benne. Ha kész lesz a kapcsolás, természetesen mérek majd torzítást is. Mindenesetre ez a fátisfordító jól működik, nincs 2, 3-szoros eltérés a két kimenete között, mint a nem is tudom kinek a fázisfortdítójában, aki senkinek sem hitte el, hogy már pedig ez lehetséges. Erről ennyit barátom.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 21:12 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
dys-cus írta:
sutemenyx írta:
sajti írta:
sutemenyx írta:
Ha differencialerősito, akkor van benne visszacsatolas.

Ez így általánosítás és mint olyan, nem igaz. Ha a differenciálerősítőt mindkét bemenetén meghajtod, méghozzá azonos nagyságú, de ellenütemű jellel, akkor nincs visszacsatolás, hiszen a közös katódponton nem lesz jel.

Sajti


Igen, elnezest, hogy nem voltam polkorrekt. Ennek ellenere egyebkent ha nincs foldelve a katodjuk, akkor van visszacsatolas, de csak onmagukra, nem egymasra, es csak akkor, ha mindket csofel tokeletesen egyezik. Ez egy sokkal jobb dolog, de ha polkorrektseg, akkor tegyuk hozza. Teljesen vcs mentes csak foldelt katoddal lesz, de akkor meg mar nem diff erosito.

Ez egy olyan differenciál erősítő, ami nem tartalmaz visszacsatolást. És én az erlőzőekben diff erősítőről írtam, tehát magad bizonyítottad be, hogy igaz, amit írtam. S ahogy mondod, ha hidegítem akkor nem differenciál erősítő. Viszont hiba az nem sok van benne. Ha kész lesz a kapcsolás, természetesen mérek majd torzítást is. Mindenesetre ez a fátisfordító jól működik, nincs 2, 3-szoros eltérés a két kimenete között, mint a nem is tudom kinek a fázisfortdítójában, aki senkinek sem hitte el, hogy már pedig ez lehetséges. Erről ennyit barátom.


Valamit felreolvashattal szerintem.
Amit bebizonyitottam az az, hogy van benne. És igen, használható erősítéssel nem lesz a szimmetrikus közelében sem, ugyanis ott az is lett volna a lenyeg, hogy ne legyen több fokozat. Azért tévedés ne essék.., alacsony erősítéssel sem lesz szimmetrikus.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 21:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4958
sutemenyx írta:
A visszacsatolásról volt szó


Csak nem akar visszacsatolás kerülni abba a differenciálerősítőbe. Ugyanis lemodelleztem egy E88CC-t Ua=90V, Ia=3mA, Ra=50kohm munkapontban, átblokkolt katód ellenállásos, közös katódos fokozatként 26,3 szoros erősítés, ugyanilyen munkapontban, két trióda differenciálerősítőként szimmetrikus meghajtással 26,31 szeres erősítést adott. Ha van visszacsatolás, akkor annak csökkenteni kellene az erősítést, de ez nem történt meg.
Úgy hiszem, hogy innentől felesleges tovább ragozni a dolgot.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.14. 22:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
sutemenyx írta:
a cső nem teljesen lineáris, s ebből adódóan nyitó és záróirányba nem ugyanakkora a meredeksége. Ebből adódóan nem fog úgy hidegíteni, mint egy kondenzator. Lesz a katodon valamekkora maradekjel, s ebbol adodoan visszacsatolas.

Ennyire talán mégsem intelligens jószág a kondenzátor... :D
A "maradékjel" komponens (amelyre a közös katódkomplexum valóban negatív visszacsatolásként értelmezendő) a katódkondi mélyfrekin nem-ideális viselkedéséből adódik. De nincs ezzel a visszacsatolással különösebb baj, hiszen szimmetriáló hatású.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.15. 12:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Megjegyzem (halkan), hogy az anódáram visszahatása a rácsfeszültségre is felfogható visszacsatolásként, és ebben a triódák elég erősek, sőt az erős triódák még annál is... :idea: :?:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.15. 13:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
sturbi írta:
Megjegyzem (halkan), hogy az anódáram visszahatása a rácsfeszültségre is felfogható visszacsatolásként, és ebben a triódák elég erősek, sőt az erős triódák még annál is... :idea: :?:

AC-ben mindenképp, ez a helyi, fokozaton belüli egyik visszacsatolási mód, egyik legkevesebb anomáliát okozó áram visszacsatolás katódról. Viszont DC-ben csak és kizárólag munkapont beállító. Márpedig a zenének nincs DC komponense, tehát abban nem okoz változást.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.15. 14:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Amit bebizonyitottam az az, hogy van benne. És igen, használható erősítéssel nem lesz a szimmetrikus közelében sem, ugyanis ott az is lett volna a lenyeg, hogy ne legyen több fokozat. Azért tévedés ne essék.., alacsony erősítéssel sem lesz szimmetrikus."
//...//. Igen is szimmetrikus, s igenis a diff. erősítő nincs visszacsatolva. Te is építettél a másik fórumon okt23-án közzétéve a kapcsolást, meg a két módusú kimenőfeszek szkópon feltüntetett válaszjelét. Feltetted a rajzát is, ami diff erősítő. Neked nem lett szimmetrikus a kimeneti jel, mert a, rossz volt a kapcsolásod, b, nem tudsz mérni. Bár a szkópod alkalmas diff. üzemmódban mérni, olyan mérést nem tettél fel. Érthető, hiszen a két ellentétes módusú kimenőjeled aránya min. 1:2. Most ide teszek egy-két mérést egy differenciál erősítővel általam megépített kapcsolásról. A diff. erősítő után csak egy katódkövető van a kapcsolásban. Negatív visszacsatolást nem tartalmaz az elektronika.
A két módusú jel összeadva a szkóppal, 200mV/DIV
Csatolmány:
Szimmetria.jpg
Szimmetria.jpg [ 211.45 KiB | Megtekintve 33369 alkalommal. ]

Frekvencia átvitel 2Volt kimenőfesszel:
Csatolmány:
PK 25 Bode.JPG
PK 25 Bode.JPG [ 167.13 KiB | Megtekintve 33369 alkalommal. ]

A THD-ja a kapcsolásnak, ha már hiányoltad a torzítás mérést.
Csatolmány:
PK 25 THD.JPG
PK 25 THD.JPG [ 190.48 KiB | Megtekintve 33368 alkalommal. ]

Ide teszem az IMD-t is:
Csatolmány:
PK 25 IMD.JPG
PK 25 IMD.JPG [ 208.5 KiB | Megtekintve 33368 alkalommal. ]

Igenis lehet szimmetrikus kimenőjelet előállítani nagy pontossággal.
//Kicsit finomabban! deeraudio.//

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.15. 14:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Természetesen megnéztem a négyszög választ is. A FET-es áramgenerátorral, és jó csővel igen szép diff. erősítőt lehet építeni, ami minden igényt kielégít, ellenszemben más, erre a célra alkalmatlan differenciál erősítőkkel. Csak három mérést teszek fel: (1V/DIV)
Csatolmány:
PK25 2Hz.jpg
PK25 2Hz.jpg [ 197.89 KiB | Megtekintve 33364 alkalommal. ]

Csatolmány:
PK25 2000 Hz.jpg
PK25 2000 Hz.jpg [ 209.06 KiB | Megtekintve 33364 alkalommal. ]

Csatolmány:
PK25 100 kHz.jpg
PK25 100 kHz.jpg [ 201.03 KiB | Megtekintve 33364 alkalommal. ]

Egy ilyen paraméterekkel rendelkező diff erősítővel rendkívül jó PP erősítő építhető. A TauCeti Mk III-V erősítők fázisfordítója ugyanez az áramkör volt, s mint mindenki tudja, aki már hallotta valamelyiket, az bizonyíthatja, hogy igen kiváló, szép hangú készülékek voltak. Sima, de dinamikus hangjukkal, csak úgy söpörte le az NFB-t nem tartalmazó SE és PP torzítás generátorokat. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.15. 15:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
sturbi írta:
Megjegyzem (halkan), hogy az anódáram visszahatása a rácsfeszültségre is felfogható visszacsatolásként, és ebben a triódák elég erősek

Nem megjegyezni kellene, hanem egyszer végre rendesen átgondolni, miféle "visszahatás" érvényesül egy jólnevelt földelt katódos anódkövető fesz.erősítő fokozatban. Anódkörbe kapcsolt modulálható áramgenerátor segítségével mérni is lehet a "hatást", ha netán kételyek merülnek fel. Megjelenik-e az anódáramot moduláló jel a rácson? Még csak az hiányozna...


Csatolmányok:
mythbusters.jpg
mythbusters.jpg [ 9.27 KiB | Megtekintve 33340 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.15. 23:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1401
tunerman írta:
Logikai feladvány az elektroncsöves erősítőket kedvelőknek:
1. A lokális NFB agyonvágja a hangzást
2. A lokális NFB semmit sem tesz a hangzással
3. A lokális NFB jobb hangzást eredményez
Lehet elgondokodni a helyes válaszon.


Szerintem a 3. a jó válasz, ha a lokális NFB-n a katód kondenzátor meglétét, vagy nem meglétét értjük.
Többféle iskola van, az egyik ezt hirdeti, hogy minden elektrolit kondenzátor erősen beleszól a hangba, ezért a legjobb, ha teljesen kihagyjuk a csöves erősítőből (lásd conrad-johnson erősítők)
Egy másik iskola szerint minden alkatrésznek van hangja, ezért ha lehet a lehető legkevesebb komponenst tartalmazzon az erősítő, de azok a lehető legjobb minőségűek legyenek.
Szóval szerintem az átblokkolatlan katód ellenállás jobb hangot eredményez, mit az átblokkolt.


Csatolmányok:
C.jpg
C.jpg [ 129.96 KiB | Megtekintve 33266 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 09:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3566
GA2 írta:
tunerman írta:
Logikai feladvány az elektroncsöves erősítőket kedvelőknek:
1. A lokális NFB agyonvágja a hangzást
2. A lokális NFB semmit sem tesz a hangzással
3. A lokális NFB jobb hangzást eredményez
Lehet elgondokodni a helyes válaszon.


Szerintem a 3. a jó válasz, ha...
Szerintem ezt inkább tréfának szánhatta TJ 8-)
Én egyébként úgy látom, a csöves erősítőket használók többnyire az átlagosnál is zsengébb minőségű, nagyobb torzítású ---> és így törvényszerűen alacsonyabb "felbontóképességű" hangsugárzókat használnak ( most nem nézve az egyéb komponenseket )
Az a hivatkozott élő hatás, aura, jelenlétérzet ---> "jó hangzás", valójában olyan torzítási komponensekből épül, amelyek az eredeti felvételeken nincsenek, avagy jóval alacsonyabb szinten vannak jelen. Ahhoz, hogy ezeken a hangsugárzókon át lehessen tolni ezt a turbó-élő-hatás-torzítást ( az erősítő okozta "hangminőség javulást" ) a hangsugárzó saját torzításai nagyságrendjébe, vagy az fölé kell tornázni az erősítő ( vagy hanglánc ) saját torzításait...
Ebben az aspektusban érthető lesz, miért jobb minél nagyobb torzítású fokozatokat használni, miért jó kiiktatni/eleve elvetni a torzításcsökkentő mechanizmusokat .
Persze szigorúan SZVSZ


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 10:38 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1982
Mielőtt még bárki feltenné a kérdést - tudod-e az elektroszatikus hasonlatot igazolni? -, hááát... több mint 25 éve van QUAD ESL57 hangfalpárom. Például csak 2 párral demóztam az 1996/97-HES-en ;)
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 10:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Ez nem a Te erősítőd mérése, ha nem tévedek. Ebben egy rendes kimenő van. Lássuk a Te hálózati trafós erősítőd ilyen mérését.
Én szívesen megnézném csa7684 HE-s srác erősítőjének a mérését is amiben van nvcs

https://www.hobbielektronika.hu/forum/c ... itese?pg=1

Be kell látnom, hogy valaki jobb kimenőt tud nálam készíteni. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 10:53 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1982
mayky írta:
Ez nem a Te erősítőd mérése, ha nem tévedek. Ebben egy rendes kimenő van. Lássuk a Te hálózati trafós erősítőd ilyen mérését.

Az általam tervezett noNFB PP erősitő elve működik abban is - ennyire tájékozatlanul azért ne irogassál be...
A noNFB 6528 PP erősítőmről korábban beírtam (1kHz/1W/16R THD: 0,4-0.0,5%) a mérési adatokat.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 10:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
ABBAN RENDES KIMENŐ VAN. Mekkora a névleges teljesítménye a Tiednek ? Ott mekkora a torzítása ?
Mutass még egy 20 Hz-es négyszög tesztet 5W-on


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 11:02 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1982
mayky írta:
Mekkora a névleges teljesítménye ? Ott mekkora a torzítása ?

6W/8R és 4W/16R, a THD 1,5% körüli. Természetesen ennek a méréstechnikai adatnak csak számodra van jelentősége, mert én persze még 1 watton sem hallgatom. ;)
Amugy én zenét hallgatok és nem négyszögjeleket :D
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 11:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Tehát torzít mint az állat, ami persze tetszik a fülnek, végül is ezzel nincs semmi gond ha annak aki hallgatja ez kellemes.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 11:19 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1982
mayky írta:
Tehát torzít mint az állat, ami persze tetszik a fülnek, végül is ezzel nincs semmi gond ha annak aki hallgatja ez kellemes.

1. Nem vagy tisztában az erősítők teljesítménye és az ahhoz tartozó hangfalak hatásfoka tekintetében
2. A triódákat használó noNFB erősitők THD értéke kis teljesítményeknél kevés, ezért használják kizárólag jó hatásfokú hangfalakkal őket
3. Végül, hogy teljesen összezavarjalak - az elmúlt közel 100 év erősítők mérési gyakorlata egyetlen dolgot tudott bebízonyítani, a halott hangzásnak és műszaki mérésnek SEMMI köze egymáshoz.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 11:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
tunerman írta:
mayky írta:
Tehát torzít mint az állat, ami persze tetszik a fülnek, végül is ezzel nincs semmi gond ha annak aki hallgatja ez kellemes.

a halott hangzásnak és műszaki mérésnek SEMMI köze egymáshoz.
TJ.


Én is ezt mondtam, csak másképp. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 11:45 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1982
mayky írta:
tunerman írta:
mayky írta:
Tehát torzít mint az állat, ami persze tetszik a fülnek, végül is ezzel nincs semmi gond ha annak aki hallgatja ez kellemes.

a halott hangzásnak és műszaki mérésnek SEMMI köze egymáshoz.
TJ.


Én is ezt mondtam, csak másképp. :lol:[/quote

Mielőtt szénné méred mindenféle jelalakokkal a megépített erősítőted - ha az számítana is valamit, akkor a Tesos hifi adatai alapján már régen a porba döngölte volna az ide beírogatók bármilyen csinálmányát :D
Tehát amit Te mérsz, meg a Tesos hifi tud az köszönő viszonyban sincs a zenei hangzással.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 11:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Az nem az én erősítőm. Nem is én "mértem". Csak elcsodálkoztam rajta hogy milyen jó. Bár a 100 kHz-en látható asszimetriát nem értem.

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 14:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
mayky írta:
Tehát torzít mint az állat, ami persze tetszik a fülnek
Tunerman nem mutatott rá közvetlenül az elkövetett logikai hibákra, pedig szvsz az offolásodat így lehetne hatékonyan lezárni.

1) A hülyeazértnemvagyok üzlethálózatban kapható olcsó"hifi" mérve kevesebb THD-t produkáló erősítőrészét 100 emberből 99 egyértelműen és nem kicsit hallja torzabbnak, a maradék egy pedig óriási valószínűséggel süket. Joggal merül fel a kérdés, hogy miféle torzításról ("mint állat") beszélsz?

2) A fent idézett kinyilatkoztatás bizonyíthatatlan és nonszensz. Ugyan már, miért tetszene a fülnek a torzítás? Miért lenne kellemes?
Rejtés:
+1) Tovább is van, mondjam még...?
Kik szokták tisztán tetszik / nem tetszik alapra helyezni a szubjektív teszteket?
Akik lényegében véve semmit sem értenek az egészből.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 15:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Hát nem vagyunk egyformák én mostanában szívesebben hallgatok egy olyan erősítőt aminek a torzítása 0.01 % és nem 1 kHz-en hanem teljes sávszélességben én nem nyamvadt 4 W-on hanem 100 W-on.
Nade ez valóban off már.


Csatolmányok:
pm11 tech.JPG
pm11 tech.JPG [ 24.28 KiB | Megtekintve 33018 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 15:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Ja és a csövesekből is a PP NVCS-s erősítők jöttek, jönnek be, aminek vonalzós a 10 Khz-es négyszög átvitele.
Te az EAG057-esedben kikötötted a vcs-t ? Tettél hálózatit a kimenő helyére ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 16:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
mayky írta:
Hát nem vagyunk egyformák én mostanában szívesebben hallgatok egy olyan erősítőt aminek a torzítása 0.01 % és nem 1 kHz-en hanem teljes sávszélességben én nem nyamvadt 4 W-on hanem 100 W-on.

Valóban off, de még mindig van egy-két logikai bukfenc...
Rejtés:
Ismét szoros összefüggést próbálsz sugallni 1-2 torzítási adat és a hangminőség között, pedig mintha már egyetértettetek volna az ellenkezőjében ;) A másik a "nyamvadt 4 W" ... nyilvánvaló, hogy sokkal nagyobb érzékenységű / hatásfokú hangsugárzót kíván. De egyébként se lenne sok értelme kizárólag erősítőket összevetni. Csak az számít, hogy melyikből mit lehet kihozni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 16:12 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Igen elismertem hogy egy csöves torzítás tetszhet a fülnek, de nem zártam az se ki hogy egy sokkal kevésbé torzító nem tetszhet és én úgy vagyok vele, hogy nem szeretem magam átverni :). Tehát legyen jó mérve és hallgatva az az erősítő, ez egy csövesnél sem kizárt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 16:17 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1982
Idézet:
Hát nem vagyunk egyformák én mostanában szívesebben hallgatok egy olyan erősítőt aminek a torzítása 0.01 % és nem 1 kHz-en hanem teljes sávszélességben...

Akkor ez rendben is van és nem érdemes a gittet tovább rágni :D
OFF.Csak mellesleg Kondo munkássága és az Ongaku gondolom nem fér bele a világképedbe, az 1%-os torzítása miatt nem rúg labdába a "no name" erősítőd mellett.ON.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 16:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
mayky írta:
Te az EAG057-esedben kikötötted a vcs-t ? Tettél hálózatit a kimenő helyére ?

Miért tettem volna? Viszont jódarabig nem is tekertem újra. Tehát elmondható, hogy nem optimálisra tervezett megoldást használtam, hanem a rendelkezésre álló TK157-ekből próbáltam kihozni a maximumot (az A-osztályú végfokozat és a vcs.tekercs trükkös szekunderkörbe kötése külön-külön is javít az illesztésen). A későbbi, 8 ohmos tekeréseknek volt némi előnye, de igazi áttörést a jó vasmagok hoztak. Mindig az a trafó nyert, amelyikbe "spéci" vasmag került. Ha a torzításra és teljesítmény-sávszélességre inkorrektebb eredetibe, akkor az szólt fölényesen jobban. Egyébként már régóta ab2-osztályú 2A3PP-t használok. Kompromisszum? Igen, az. A Naim SBL-nek kellenek a wattok.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára bta 2019.11.16. 16:39-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 16:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
bta írta:
sturbi írta:
Megjegyzem (halkan), hogy az anódáram visszahatása a rácsfeszültségre is felfogható visszacsatolásként, és ebben a triódák elég erősek

Nem megjegyezni kellene, hanem egyszer végre rendesen átgondolni, miféle "visszahatás" érvényesül egy jólnevelt földelt katódos anódkövető fesz.erősítő fokozatban. Anódkörbe kapcsolt modulálható áramgenerátor segítségével mérni is lehet a "hatást", ha netán kételyek merülnek fel. Megjelenik-e az anódáramot moduláló jel a rácson? Még csak az hiányozna...

Igazából a Miller-effektusra akartam utalni "titkos visszacsatolásként" zavartságomban...de még jó, hogy figyeltek. :lol:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 22:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
:)
Idézet:
Tehát amit Te mérsz, meg a Tesos hifi tud az köszönő viszonyban sincs a zenei hangzással.

Mi az a "Tesos"? :lol: A fenti mondat már gáz. A Tesco nem idevaló. Igaz, néha jó minőségű élelmiszereket lehet halászni lejárati napon negyedáron..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.16. 23:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
FordPrefect írta:
Mi az a "Tesos"? :lol:

Hátámikor eccer Bp legnágyobb teszkójján a bazi nagy névfelirat C betűjéből kiégett a neon :lol:
Há tudod, ami ott van májnem a Kacsávál szembe...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.17. 10:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
mayky írta:
Te az EAG057-esedben kikötötted a vcs-t ?
/Tegnap kimaradt./
Igen, kikötöttem 8-) Amikor kísérletképpen kvázitrióda bekötéssel próbálkoztam, és a fesz. erősítő fokozat is kellően alacsony torzítású lett, nemigen volt rá szükség. Magas belső ellenállásról hajtott kimenőtrafóval (klasszikus pentódás fokozat) ezt nem lehet durva paraméter- és hangminőségromlás megcsinálni. Ott még csökkenteni is csak módjával... Értem én, hogy a hobbiton százegyedszer is el kell ismételni a banalitásokat (belefáradtam..), viszont nem hittem volna, hogy X év után itt sem lehet egyszer s mindenkorra túllépni rajta :(


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.17. 11:48 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1982
bta írta:
mayky írta:
Te az EAG057-esedben kikötötted a vcs-t ?
/Tegnap kimaradt./
Igen, kikötöttem 8-) Amikor kísérletképpen kvázitrióda bekötéssel próbálkoztam, és a fesz. erősítő fokozat is kellően alacsony torzítású lett, nemigen volt rá szükség. Magas belső ellenállásról hajtott kimenőtrafóval (klasszikus pentódás fokozat) ezt nem lehet durva paraméter- és hangminőségromlás megcsinálni. Ott még csökkenteni is csak módjával... Értem én, hogy a hobbiton százegyedszer is el kell ismételni a banalitásokat (belefáradtam..), viszont nem hittem volna, hogy X év után itt sem lehet egyszer s mindenkorra túllépni rajta :(

Sajnos a fejekbe belevert " okosság " nehezen írható felül ;)
Idézet:
3. A no NFB elve alapján tervezett erősítő, ha azonos szintű műszaki paraméterekkel rendelkezik egy NFB-t használó másikkal, akkor jobb elvű megoldásról beszélhetünk.

TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.18. 11:18 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1982
Az ötlet az lenne, hogy az egyik csatornát átalakítanám az egyesről a kettes verzióra - aztán monóban letesztelném a különbségeket :D
TJ.


Csatolmányok:
Cathode_vs_grid_tube_bias_resize_87.jpg
Cathode_vs_grid_tube_bias_resize_87.jpg [ 381.17 KiB | Megtekintve 32488 alkalommal. ]
Cathode_vs_grid_tube_parts.jpg
Cathode_vs_grid_tube_parts.jpg [ 701.06 KiB | Megtekintve 32488 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.18. 14:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2016.05.31. 14:58
Hozzászólások: 114
tunerman írta:
Az ötlet az lenne, hogy az egyik csatornát átalakítanám az egyesről a kettes verzióra - aztán monóban letesztelném a különbségeket :D
TJ.


Vigyázz ezzel, a vége az lesz, hogy a különböző elemeket próbálgatod, hogy melyikkel jobb! :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.18. 14:29 
Online
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1043
Tartózkodási hely: Tamási
És az lesz az elemek harca :)

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.19. 00:46 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Mit nem talál az ember utazgatás közben. ;)

http://lilienthalengineering.com/100-am ... -2-1945-54
RCA , MI-9377A , 6L6G PPP , 1954

Hogy is van az a mondás a viccel és az újszülöttel? :D

Elmélet:
http://www.valvewizard.co.uk/paraphase.html


Csatolmányok:
Pharaphase drive RCA amp.jpg
Pharaphase drive RCA amp.jpg [ 100.2 KiB | Megtekintve 32360 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: PP csöves erősítők
HozzászólásElküldve: 2019.11.19. 07:04 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1982
Nem én találtam fel a melegvizet :D
A korai PP erősítők trafós fázisfordítói után ez - a leosztott jel felhasználása az ellenütemű vezérléshez - volt az akkori elterjedt megoldás. A középleágazású fojtó (center tapped) beletervezése a PP erősítőmbe sem újdonság, biztosan van valamikori próbálkozás ebben témában. Továbbmegyek - a negatív előfeszültség előállítása elemmel, vagy akkuval sem egetrengető találmány ;)
Ami viszont sokkal izgalmasabb az az, hogy a különböző megoldások ötvözéséből milyen végeredmény hozható ki:
- no NFB push pull triódás konfiguráció
- szimmetrikus kapcsolástechnika
- hálózati trafók a driver anódkörében és a kimenő helyén
- csak két erősítő fokozat felhasználása
- dual monó kivitel
- földelt katódú szimmetrizált driver/fázisfordító alkalmazása
- elem/akku a negatív előfeszültség biztosítására
- nagyteljesítményű grafitanódos kettőstriódák mint egyenírányítócsövek
Látható, hogy ezek a részmegoldások egy valóban újdonságnak számító csöves erősítő megépítéséhez vezettek - már beírtam korábban, hogy no NFB PP triódás(!) erősítőt nem nagyon találni a piacon. ;)
TJ.
-


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1788 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség