audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 16:04

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 353 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.09.11. 19:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Azon agyalok mostanában hogy a 4P1L-t kipróbálom csak triódának, mégpedig úgy hogy csak a G2 vezetem be az anódot és az anódot meg a G3-t nem kötöm sehova. Egy próba áramkört mindenképp kel csinálni, a mess üzemmód nagyon izgat.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 14:59 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Nos, testvéreim az Úrban, meg kellet állapítanom, hogy erre járt az Elb....szás Tündére.

Az volt a gond, hogy a 4P1L csöveim szórása anódáramra és anódfeszültségre tolerálhatatlan mértékűek voltak, emellett az erősítésük is nagyon-nagyon szórt. Kiderült miért. Kicsi volt a tápfeszültség.
Moglia (ha jól emléxem a nevére) a diyaudio.com-on épített "Siberian DHT preamp"-ját 240V-tal táplálta meg, de a cső anódján a feszültség 91V volt a rajz szerint. Gondoltam én, minek ide 240V villany, elég lesz ide 180V-is. Éppen kapóra jött, mikor DDL szaktárstól sikerült beszereznem fórumtársi áron egy izmos trafót 2x180V-os szekunderrel. Gondoltam, a feszültség még éppen elég lesz. Csöves egyenirányítás, majd oldalanként Salas SSHV2, az anódtáp 165V-ra sikeredett. Ekkor tapasztaltam azt, hogy 4,7k-s anódellenállással hatalmas szórása van a csöveknek, sőt az anódkörbe bekötött áramgenerátor több csővel nem is működött.
Ezután mértem át az összes csövet a 165V-os táppal és 4,7k-s anódellenállással. Az anódáram 11,32 és 17,51mA között szórt, az anódfeszültség pedig 88,6V és 105,6V között. Ekkor gondoltam arra, hogy diódával egyenirányítok. A táp a Salas után 205V lett. Mind a 12 db cső működik az áramgenerátorral is. A csövek erősítése -az egy hulladékot kivéve- egyik szélétől a másikig 10%-on belül van, de van egy olyan pár, ahol az erősítés (és csak az erősítés) értékének különbsége 0,8%. Az adott munkapontban a csövek anódján a feszültség 98,15V és 115,66V között oszlik el.

Most betettem a legkisebb erősítés-különbséggel rendelkező csöveket a cuccba. Meghallgattam, jól is szól. Most már kíváncsi leszek a többi cső hangjára is, ha nem több, mint fél órás hallgatózásra.

Kérdés: A Visual Analyser 2011-es verziójában a THD mérés értéke gyorsan változott. A settings módiban átállítottam az "average" üzemmódot 20-ról 200-ra, de csak az inicializálási idő nőtt meg, a mért érték továbbra is ugrált kb. tized másodpercenként. Hogyan lehet beállítani a tragacsot, hogy egy mérés eredményeként egy megbízható értéket mutasson?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.09.16. 15:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Enye-benye! Micsoda tév út ez az alacsony fesz. :lol:
Ez a cső 150V-240V közt érzi jól magát.
Tudok adni ilyen trafót ha kel neked.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.09.17. 08:00 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
DHT írta:
Tudok adni ilyen trafót ha kel neked.
Kell bizony. Írom a PÜ-t.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.10.28. 21:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Drága Tiborom van valami eredmény az új trafókkal?
Milyen a hangja most a kütyünek?

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.11.03. 09:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
DHT írta:
Drága Tiborom van valami eredmény az új trafókkal?
Milyen a hangja most a kütyünek?


Hű, bocsi Zsolti hogy nem eddig válaszoltam, régen néztem be ebbe a topikba, csak most láttam, hogy kérdeztél.

Na, szóval terkertettem két trafót, egyiket az anódtáphoz. Most az anódfeszültség 185V. Ez már elég, és szól is vele a cuccos. Igencsak jól szól. Azóta a táppal szórakozok, illetve a táp kondikkal. Mnjee kolléga -hála neki- adott kölcsön néhány ASC és Aerovox 20-50uF-s olajjal töltött polipropilén kondit, azzal játszok mostanában.
A csövek esetében nemcsak a 4P1L-ek cseréje hallatszik meg a hangján, de még az egyenirányító csőből ugyanolyan típusú, de különböző gyártóktól származó cső (RCA, Sylvania) cseréje is meghallatszik.
A másik trafót a DA konverterhez tekertettem. 3x9V és egy 14V-os szekunderű toroid trafóval váltottam ki 4db külön kis trafót. Nos, ez is sokat dobott a hangján. Tehát nagyon nem mindegy, milyen táptrafót használ az ember. Ezt most saját fülemmel is hallhattam. Pedig super Teddy regek vannak a trafó után.

Most a hétvégén szándékaim szerint fabrikálok két szénellenállást ácsceruzából a katódhoz. Most már a vége felé közeledik ez a DA konverter projekt, ezuán már "csak" be kell dobozolnom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.11.03. 21:51 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
7.5 Ohm a'la ácsceruza. Ahogy mértem, próbálgattam, úgy látom, hogy a csatlakozás minősége nagyon-nagyon fontos dolog. Ez itt üvegcsöves biztosíték tartókája erőteljesen összenyomva. A biztosítótartók fülének tetjére még szeretnék tenni rugós összeszorítókat is a biztonség kedvéért.
(Az ezüst tartalmú festék/ragasztó véleményem szerint nagyon jó megoldás, de 3-4 ezer forintos ára inkább a DIY megoldás felé gondolkoztat.)
Fél amperes terheléssel kb. 5 mp-ig állja kezem.

Csinálok másikat, beépítem, hallgatom, hallgatom, beszámolok...


Csatolmányok:
DSCF1.JPG
DSCF1.JPG [ 144.07 KiB | Megtekintve 31898 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.11.04. 16:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.13. 15:14
Hozzászólások: 433
Tekerj inkább sok vékony drótot a végére, mert ez szénné fog szívatni, szó szerint :)

_________________
____________________
Üdv, Péter


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.11.04. 18:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Péter írta:
Tekerj inkább sok vékony drótot a végére, mert ez szénné fog szívatni, szó szerint :)

Van olyan drótom itthon, aminek az elemi szálai vannak ezüstözve. Azzal tekertem be a ceruzabél végét. 10%-kal csökkent a mért ellenállás a szorítóshoz képest. :D Köszi. Egyébként vannak hosszú távú tapasztalataid az ilyen elleneállásokat, és csatlakozásaikat illetően?

Viszont roppant elégedetlen vagyok az ácsceruza gyártókkal a mérhető ellenállás tekintetében ;) , mert az ugyanolyan piros színű, de más sorozatból származó ceruzák ellenállása 400%-os eltérést is mutat egymáshoz képest. (Hogy ezt hogy nem veszik észre az ácsok????? :lol: ) Ez még alapvetően nem lenne baj, de a nagyobb ellenállású, tehát rövidebb grafitrúd a fél amperes katód+fűtő áram esetében már igencsak felmelegszik, így abból nem szívesen csinálnék ellenállást. Úgy emléxem, a kis ellenállású (tehát hosszabb kész ellenállást eredményező grafit) ceruzákat tizesével vettem bagóért az obiban. Vennem kell egy köteg ceruzát....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.11.04. 19:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.07. 20:18
Hozzászólások: 151
Tartózkodási hely: itthon...
Szerintem egyszerűbb ha írószer boltban veszel töltőceruza-belet....valószinűleg a minősége sem lesz ilyen hullámzó.A különféle keménységek eltérő értékűek....H...HB...2B...stb.
De ezt gondolom olvastad...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.11.04. 20:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
Sziasztok!

Lehet, hogy nem teljesen illik ide, de megemlítem, hogy pár évvel ezelőtt egy barkácsáruházban láttam dekorációs célra gyártott szénszálas izzólámpát... Nyilván más ellenállás tartományban lehetne :?: hasznosítani, de hátha... Csak egy ötlet...

Üdvözlettel:
6c4c


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.11.04. 21:34 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
violin írta:
Szerintem egyszerűbb ha írószer boltban veszel töltőceruza-belet....valószinűleg a minősége sem lesz ilyen hullámzó.A különféle keménységek eltérő értékűek....H...HB...2B...stb.
De ezt gondolom olvastad...

Attól tartok, hogy a fél amperes katód+fűtés áram hőterhelés szempontjából sok lenne a vékony ceruzabélnek, mármint egy rövidebb darabnak. Ha pedig olyat választok, ahol 12-15 cm adja ki a 7,5 Ohmot, szereléstechnikai és zaj szempontból nem jó helyzetbe kerülök.
Megpróbálkozok az Obis ceruzákkal, ha az nem jön össze, előveszem az ellenállás mérőmet a papírboltban. :D

Köszi: Tibor


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2012.11.04. 21:35 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
6c4c írta:
Sziasztok!

Lehet, hogy nem teljesen illik ide, de megemlítem, hogy pár évvel ezelőtt egy barkácsáruházban láttam dekorációs célra gyártott szénszálas izzólámpát... Nyilván más ellenállás tartományban lehetne :?: hasznosítani, de hátha... Csak egy ötlet...

Üdvözlettel:
6c4c

Szia!

Minden ötlet jól jön, ki tudja melyik jön be. :D

Köszi: Tibor


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.08. 22:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.02.06. 08:26
Hozzászólások: 148
DHT írta:
Azon agyalok mostanában hogy a 4P1L-t kipróbálom csak triódának, mégpedig úgy hogy csak a G2 vezetem be az anódot és az anódot meg a G3-t nem kötöm sehova. Egy próba áramkört mindenképp kel csinálni, a mess üzemmód nagyon izgat.


Ez nem új dolog,mert a pentagrid csöveknél és a reflex klisztronoknál már a 30-as évek óta alkalmazzák. (Rádió technika és radar technika)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.08. 23:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
UC21m írta:
DHT írta:
Azon agyalok mostanában hogy a 4P1L-t kipróbálom csak triódának, mégpedig úgy hogy csak a G2 vezetem be az anódot és az anódot meg a G3-t nem kötöm sehova. Egy próba áramkört mindenképp kel csinálni, a mess üzemmód nagyon izgat.


Ez nem új dolog,mert a pentagrid csöveknél és a reflex klisztronoknál már a 30-as évek óta alkalmazzák. (Rádió technika és radar technika)

Csak itt éppen audio célú alkalmazása érdekes, mert én még ilyen jellegű "gyári" készülékkel nem találkoztam.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.09. 13:32 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.02.06. 08:26
Hozzászólások: 148
DHT írta:
UC21m írta:
DHT írta:
Azon agyalok mostanában hogy a 4P1L-t kipróbálom csak triódának, mégpedig úgy hogy csak a G2 vezetem be az anódot és az anódot meg a G3-t nem kötöm sehova. Egy próba áramkört mindenképp kel csinálni, a mess üzemmód nagyon izgat.


Ez nem új dolog,mert a pentagrid csöveknél és a reflex klisztronoknál már a 30-as évek óta alkalmazzák. (Rádió technika és radar technika)

Csak itt éppen audio célú alkalmazása érdekes, mert én még ilyen jellegű "gyári" készülékkel nem találkoztam.


Bocsi, akkor engedd meg,hogy szíves figyelmedbe ajánljam Magyari Béla által szerkesztett Rádiótechnika könyvei sorozat 19.sz. példányának 80. oldalán 57. ábrán látható kapcsolást (Műszaki könyvkiadó Bp 1957),ami egy 6A8 cső G1 és G2 rácsát alkalmazza audió célra olyan módon, hogy a G2 rácsot használja a trióda anódként.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.09. 16:19 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Bocsi, akkor engedd meg,hogy szíves figyelmedbe ajánljam Magyari Béla által szerkesztett Rádiótechnika könyvei sorozat 19.sz. példányának 80. oldalán 57. ábrán látható kapcsolást (Műszaki könyvkiadó Bp 1957),ami egy 6A8 cső G1 és G2 rácsát alkalmazza audió célra olyan módon, hogy a G2 rácsot használja a trióda anódként.[/quote]

Ilyen régi RT nem került a kezeim közé, de tisztában vagyok vele hogy a spanyol viaszt nem mi találtuk föl.
A jelenlegi erősítőmben EL6 cső G2 rácsát használom hasonló módon a 300B meghajtására, természetesen DC csatolva.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.09. 16:23 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Ma sikerült vennem egy talicskányi 4P1L-t, neki is állok a deszkamodellnek :)
Acél továbbra is a G2 rács anódként való alkalmazása, és lehet hogy nekiállok egy hangerő trafó tekerésének is.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.09. 20:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
DHT írta:
Ma sikerült vennem egy talicskányi 4P1L-t, neki is állok a deszkamodellnek :)
Acél továbbra is a G2 rács anódként való alkalmazása, és lehet hogy nekiállok egy hangerő trafó tekerésének is.

Nekem még nem sikerült! :cry: Kösd fel a fehérneműt! :P Legalább egy permalloy M 52 körüli mag kell hozzá. Hajrá! Gyárit már egyszer hallgattunk, a tulaja is azt mondta volt már nagyobb orgazmusa is. A baj az vele, hogy a rengeteg kivezetés összegubancolja a szórásokat, aztán nem lessz teljesen egyforma az átvitel minden állásban. Én inkább olyat készítenék, ami átvisz 1 az 1-ben, meg mondjuk -6 dB-n, és ehhez tervezni egy tizenkét lépéses ellenállásost. Esetleg még befér a -3dB is.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.09. 20:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
dys-cus írta:
DHT írta:
Ma sikerült vennem egy talicskányi 4P1L-t, neki is állok a deszkamodellnek :)
Acél továbbra is a G2 rács anódként való alkalmazása, és lehet hogy nekiállok egy hangerő trafó tekerésének is.

Nekem még nem sikerült! :cry: Kösd fel a fehérneműt! :P Legalább egy permalloy M 52 körüli mag kell hozzá. Hajrá! Gyárit már egyszer hallgattunk, a tulaja is azt mondta volt már nagyobb orgazmusa is. A baj az vele, hogy a rengeteg kivezetés összegubancolja a szórásokat, aztán nem lessz teljesen egyforma az átvitel minden állásban. Én inkább olyat készítenék, ami átvisz 1 az 1-ben, meg mondjuk -6 dB-n, és ehhez tervezni egy tizenkét lépéses ellenállásost. Esetleg még befér a -3dB is.

Vagy 6-7 kivezetést és logikai kapcsolóáramkörrel variálni.
Volt szerencsém többet meghallgatni, nekem bejön.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.09. 20:59 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.02.06. 08:26
Hozzászólások: 148
DHT írta:
Ma sikerült vennem egy talicskányi 4P1L-t, neki is állok a deszkamodellnek :)
Acél továbbra is a G2 rács anódként való alkalmazása, és lehet hogy nekiállok egy hangerő trafó tekerésének is.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára UC21m 2013.02.09. 21:48-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.09. 21:22 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
DHT írta:
Legalább egy permalloy M 52 körüli mag kell hozzá.

Nekem az egyik TVC-m SU75 nagyságú nanokristályos vasra van tekerve. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.09. 21:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
euro21 írta:
dys-cus írta:
DHT írta:
Legalább egy permalloy M 52 körüli mag kell hozzá.

Nekem az egyik TVC-m SU75 nagyságú nanokristályos vasra van tekerve. ;)

Tehát Dys-cus írta :lol: Első körben SU48B-re gondoltam, talán amorf lesz a vas.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.10. 07:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.02.06. 08:26
Hozzászólások: 148
Ha közvetlen fűtésű megoldás, akkor VHS kazettába készített mini sztereó előerősítő is, szót érdemel, ami számító gépbe kártyaként is elfér.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.10. 09:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Megkérlek hogy inkább a VHS (sz@rjaiddal) maradj meg az általad nyitott topikban ;)
Itt a kezdők is 100X különb dolgokat alkotnak.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.10. 10:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.02.06. 08:26
Hozzászólások: 148
DHT írta:
Megkérlek hogy inkább a VHS (sz@rjaiddal) maradj meg az általad nyitott topikban ;)
Itt a kezdők is 100X különb dolgokat alkotnak.


Te megsértődtél a 4P1L G2 elméleted miatt ( mert jóval korábban már alkalmazták),de ha a közvetlen fűtésről írt több dolgaidat is sorban bíráljuk vagy cáfoljuk mi történik? Miért sértődsz meg ha elkezdtél írni? A szakmai kritikára mindenki számíthat, itt az érvek döntenek nem te.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.10. 11:13 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Csak a félreértések elkerülése végett: soha nem volt unicumként feltüntetve a rácsból történő kicsatolás. Már jóval korábban beszéltem erről Zsoltival, akkor sem állított ilyet. _
Tehát ez a vita tárgytalan.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.02.10. 18:31 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
UC21m írta:
DHT írta:
Megkérlek hogy inkább a VHS (sz@rjaiddal) maradj meg az általad nyitott topikban ;)
Itt a kezdők is 100X különb dolgokat alkotnak.


Te megsértődtél a 4P1L G2 elméleted miatt ( mert jóval korábban már alkalmazták),de ha a közvetlen fűtésről írt több dolgaidat is sorban bíráljuk vagy cáfoljuk mi történik? Miért sértődsz meg ha elkezdtél írni? A szakmai kritikára mindenki számíthat, itt az érvek döntenek nem te.

Nem értem hogy miről írsz itt?!
Soha nem állítottam hogy saját ötlet, én az audió alkalmazását vetettem fel ;)
Beszéljünk a tényekről, vagy legalábbis arról amit írtam.(sértődést meghagyom a kis lányoknak)
G2 alkalmazást már régebben is próbálgattam telepes pentódákkal, de azoknál az áram nagyon kicsi volt.
Ennél a csőnél 6mA ad meg az adatlap átlagban G2-re, és ez már nekem elég.
Egyéb iránt a mostani erősítőm kapcsolása 6C4C kolléga ötlete alapján készült, és a G2 alkalmazásra is ő hívta fel a figyelmemet vagy 5-6 évvel ezelőtt.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 21:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.05.02. 19:25
Hozzászólások: 254
Valamelyiktek hallott már egyáltalán ful direkt fűtésű csövekből lévő cuccot, mert én igen. 300b SE volt, szintén csak direkt csövekkel meghajtva(bár azok nem a 30-as évek csövei voltak). A hangja nem volt csövesen lágy, pont mint valami házimozi.Kínosan kerestem a hangjában valamit, de mintha GC lett volna. Szóval ízlések.. igen ízlések... meg persze pofonok is... azt hiszem. :cry:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 22:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
6n8sz írta:
Valamelyiktek hallott már egyáltalán ful direkt fűtésű csövekből lévő cuccot, mert én igen. 300b SE volt, szintén csak direkt csövekkel meghajtva(bár azok nem a 30-as évek csövei voltak). A hangja nem volt csövesen lágy, pont mint valami házimozi.Kínosan kerestem a hangjában valamit, de mintha GC lett volna. Szóval ízlések.. igen ízlések... meg persze pofonok is... azt hiszem. :cry:

Szólhat jól, bizonyos kompromisszumokkal, amivel vagy megalkudsz, vagy nem. Pl.: mondj le az orgona lábpedáljairól. :cry:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 22:44 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
6n8sz írta:
Valamelyiktek hallott már egyáltalán ful direkt fűtésű csövekből lévő cuccot, mert én igen. 300b SE volt, szintén csak direkt csövekkel meghajtva(bár azok nem a 30-as évek csövei voltak). A hangja nem volt csövesen lágy, pont mint valami házimozi.Kínosan kerestem a hangjában valamit, de mintha GC lett volna. Szóval ízlések.. igen ízlések... meg persze pofonok is... azt hiszem. :cry:




Nap-mint-nap, ha eljutok odáig, hogy bekapcsoljam. A csöves lágyság egy nagy faszság, a csövek egyáltalán nem lágyak, a szar alkatrészek teszik lággyá azt, amit direkt olyanra készítettek. A lusta, lassú kimenőtrafók felelősek leginkább a lágy hangért, és megjegyezném, hogy a lágyság nem egyenlő a melegséggel. Az sem igaz, hogy DHT SE-val ne lehetne rockot, vagy akár modern elektronikus zenét játszani. Csak zsebbenyúlós a történet, mert elektromos paraméterekben nehéz jót alkotni, tökéleteset meg lehetetlen. De nem is cél ezen az ágon tökéletes paraméterekkel megáldott SE-t csinálni, mert én még szinte senkit se láttam, aki ezen a vonalon nyomult volna, ugyanis a DHT SE hívők szinte kivétel nélkül puristák, akik a kevés alkatrészes de extra alkatrészes hívők.

Lehet köpködni, hogy hülyék vagyunk, de felesleges, mert egy ilyen vonali hívő, aki elment a falig a saját vonatkoztatási rendszerén belül, sose lesz boldog félvezetőkkel vagy szétvagdosott, majd újra összerakott elektromos jelekkel. Lehet magyarázni, hogy milyen fííínom a tökfőzelék, ha nem szeretem, akkor nem szeretem és kész.

Elárulod, hol hallottál full DHT-t? Mert tudtommal 4-en vagyunk összesen ezen a páston (1 PP, 3 SE). Ebből egy kollega jelenleg pihenteti a projektjét.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 22:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
nem egyenlő a melegséggel


Mintha az valamiféle erény volna? Az egy torzítás miatti színezés. 2. harmónikus hallható hatása. Egy határ fölött engem speciel nagyon zavar. Egy bizonyos dózis fölött nem bírok tőle zenét hallgatni a túl "meleg" hangú rendszereken. Egyszerűen irritál. Félvezetőkkel, meg csövekkel egyaránt elő lehet állítani. Na, meg passzív alkatrészek is tudnak ilyen saját hangot csinálni....

Idézet:
Lehet köpködni, hogy hülyék vagyunk, de felesleges, mert egy ilyen vonali hívő, aki elment a falig a saját vonatkoztatási rendszerén belül, sose lesz boldog félvezetőkkel vagy szétvagdosott, majd újra összerakott elektromos jelekkel. Lehet magyarázni, hogy milyen fííínom a tökfőzelék, ha nem szeretem, akkor nem szeretem és kész.


Ez így is van. Én pl csövest nem hallgatok emiatt, meg SE-t. Mondhatja akárki, hogy az milyen jó, ha a saját fülemmel hallom, hogy nem az... :mrgreen: Dehát nekem nem az. Akinek meg az a jó, hallgassa azt. A térítés meg hülyeség...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 23:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Szerintem is f..aszság a csöves hangra a "meleg" meg "lágy" meg mindenféle jelzőket aggatni. Első csövesemre az első két reakciók a következők voltak:
1. Otthon, összehangolt rendszer, háttérzene. Feleség: Ez valahogy máshogy szól. Jó.
2. Baráti társaság, szintén közepes rendszer. Másik feleség: Mi ez? Stúdiófelvétel?
Egyszerű.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 23:19 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Szerintem is f..aszság a csöves hangra a "meleg" meg "lágy" meg mindenféle jelzőket aggatni.


Az hát. Hallottam hűvös, gyors, brutálisan dinamikus csövest is pl. Tisztára olyan volt, mint egy jó!!! D-osztályú. Nade azért mégiscsak soknak van jellegzetesen meleg hangja, meg sokszor rossz értelemben lágy hangja is, főleg az olcsó hozzávalókból készülteknek. Persze általánosítani hülyeség...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 23:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Barth Ida írta:
6n8sz írta:
Valamelyiktek hallott már egyáltalán ful direkt fűtésű csövekből lévő cuccot, mert én igen. 300b SE volt, szintén csak direkt csövekkel meghajtva(bár azok nem a 30-as évek csövei voltak). A hangja nem volt csövesen lágy, pont mint valami házimozi.Kínosan kerestem a hangjában valamit, de mintha GC lett volna. Szóval ízlések.. igen ízlések... meg persze pofonok is... azt hiszem. :cry:




Nap-mint-nap, ha eljutok odáig, hogy bekapcsoljam. A csöves lágyság egy nagy faszság, a csövek egyáltalán nem lágyak, a szar alkatrészek teszik lággyá azt, amit direkt olyanra készítettek. A lusta, lassú kimenőtrafók felelősek leginkább a lágy hangért, és megjegyezném, hogy a lágyság nem egyenlő a melegséggel. Az sem igaz, hogy DHT SE-val ne lehetne rockot, vagy akár modern elektronikus zenét játszani. Csak zsebbenyúlós a történet, mert elektromos paraméterekben nehéz jót alkotni, tökéleteset meg lehetetlen. De nem is cél ezen az ágon tökéletes paraméterekkel megáldott SE-t csinálni, mert én még szinte senkit se láttam, aki ezen a vonalon nyomult volna, ugyanis a DHT SE hívők szinte kivétel nélkül puristák, akik a kevés alkatrészes de extra alkatrészes hívők.

Lehet köpködni, hogy hülyék vagyunk, de felesleges, mert egy ilyen vonali hívő, aki elment a falig a saját vonatkoztatási rendszerén belül, sose lesz boldog félvezetőkkel vagy szétvagdosott, majd újra összerakott elektromos jelekkel. Lehet magyarázni, hogy milyen fííínom a tökfőzelék, ha nem szeretem, akkor nem szeretem és kész.

Elárulod, hol hallottál full DHT-t? Mert tudtommal 4-en vagyunk összesen ezen a páston (1 PP, 3 SE). Ebből egy kollega jelenleg pihenteti a projektjét.

Elismerem az SE erősítők erényeit. Volt vagy 4 300B, meg kettő 211-es erősítőm SE kapcsolásban. Mindig azt mondtam, hogy vonós négyes, vagy klasszikus jazz egyszál bél énekesnővel. Sajna ennél többet nem tudnak. A baj a légrés a trafóban. Vagy nincs meg az igazi alsótartomány, vagy ha meg van, akkor torz. Az előző eset a jobbik, viszont ennek hiánya miatt soha nem lessz "meleghangú" egy erősítő. A szűkebb átvitel ráadásul fokozottan előhozza a fázistorzítást, ami lehet mániám, de ennek a torzításnak alacsonyan tartása felelős azért, hogy ne cseréljük össze a trombitát a pozannal. Az alacsonytartás pedig feltételezi a legalább 10Hz odB alsó határfrekit szoba hangerőn. Nos ezt légréssel nem lehet megcsinálni. Persze azt is lehet mondani, hogy minek a 10-20 Hz alsó freki, mikor egy az ilyen erősítőkhöz ajánlott érzékeny hangfalnak sincs mély átvitele. Igen, de ezek a mínusz decibelek összeadódnak, s a helyzet még elkeserítőbb lessz. No de ne ragozzam tovább, ezt már publikáltam másik topicban itt. Viszont a mélybasszus meg nem léte szerintem igen is behatárolja a (természethűen) hallgatható zenéket. Ha egy King Crimson lemezen bele csapnak a lecsóba, s közben meg szólal a hegedú is akkor azt mondom egy időben hallanom kell a lecsót is, meg a hegedű finomságát is. SE erősítőnél a két esetben sorra vagy nincs lecsó, vagy a zavaros torz odakozmált lecsó elnyomja Robert Fripp hegedű játékának finomságát. Ez miatt a pacsirta nyelvek aszpikban hatása átvált anyósnyelvek a dumagépben hatására, azaz a zene elveszti autentikusságát, és az ilyen erősítő kizár a zene magasfokú élvezetéből. Persze ennek ellenkezőjét meg lehet szokni, no de minek? :) Tehát egy mondatban: vagy szűzlány kórus, vagy Led Zeppelin, de mindkettőt soha nem adja vissza az SE erősítő.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 23:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Kár itt téríteni. Akinek olyan hangsugárzója van, amit megcincogtatni sem képes egy ilyen, az nem fogja lecserélni a hangfalát egy 100dB érzékenységű, adott esetben sokkal roszabb hangú valamire.

Nincs olyan, hogy az SE jobb, vagy roszabb. Maximum egy bzonyos típusú hangsugárzón lehet az a "legjobb". Aki MartinLogan-on hallgat zenét, annak pl lehet magyarázni, hogy milyen jó is az SE...

Igazából egy ilyenen q....ra szarul fog szólni akármilyen SE, ráadásul meg sem bírja hajtani rendesen. Azt van olyan hangsugárzó, amit már rendesen kihajt egy 5W-os csöves is, de valamiért csak tranyóssal hajlandó igazán jól szólni... :D Mert bizony, ilyen is van ám...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.09. 23:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A tranyó itt off térítés. A 300B-vel épített erősítőimből az első háromat 95 és 96 dB érzékenységű hangfallal hallgattam. A 95-ös ráadásul igen jó nevű, azóta halálozás miatt megszünt cég igen jó hangfalával hallgattam. Sajna azt tapasztaltam, amit korábban leírtam. Mikor meguntam a dóm sugik érces torz hangját, akkor váltottam először ESL hangfalra, közben 211-el az SE teljesítménye max 27 Wattra nőtt, majd váltottam ribbonra, de a várt hatás mind dinamikában, mind mély átvitelben, mind térben nem jött át. Erre megépítettem az ARC-t, azóta ezekkel a gondokkal nem küzdök. A topic talin volt ilyen DHT erősítő, és bízván mondhatom, hogy a legjobbikok eggyike. Szívesen el is fogadnám a hálószobába ilyen kis finom esti zenélésre, de a feleségemmel már elég tapasztaltak vagyunk ahhoz, hogy zene nélkül is megy az eksön, nem kell romantika. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.10. 00:02 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
A tranyó itt off térítés.


A térítés az, amit te csinálsz. Én csak a tapasztalataimat írtam le. Hogy bizony van olyan hangsugárzó, ami nem barátkozik meg a csővel, még a pp-vel se. Téríteni szinte kizárólagosan te szoktál ezen a fórumon....

300B-vel kapcsolatban például pont az eltúlzott melegséget is nagyon visszataszítónak érzem pl a 300B-vel készült SE-kben. Mindnek ilyen kirívóan meleg saját hangja szokott lenni. Egy különösen gyatrát is hallottam a JJ terméke volt, ha jól emléxem, egyutas fostex-el párosítva. Az nem is diy volt ráadásul, hanem gyártott termék. Ott ájuldozott néhány SE mániás a hangjától. A mai napig képtelen vagyok felfogni, hogy mit lehet szeretni azon a hangon. :( De, voltak, akiknek láthatóan nagyon tetszett az ott. Hiába a tökfőzelékes példa kiváló volt... Én meg utálom a tökfőzeléket is ráadásul...

Szóval kár téríteni. Úgyis mindenki olyat szeret, ami tetszik neki. Arra meg nem lehet senkit megtéríteni, amit visszataszítónak érez, talál.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2013.10.10. 00:08-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.10. 00:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Pedig a JJ nem is annyira rossz, csak megbízhatatlan. De ahogy hallom nincs már gond vele, mert az is becsődölt.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.10. 16:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.10.10. 11:51
Hozzászólások: 32
http://www.stereophile.com/content/tubes-do-something-special-followup


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.14. 20:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Egy újabb rágódnivalót dobnék be a küzdőtérre.
Szerintetek mekkorára kell méretezni a végcső rácslevezető ellenállását? Hol legyen az általában kondenzátoros csatoló kör -3dB-es pontja? Van a V-Cap-nál egy kalkulátor, ami szerint ha 20Hz-en optimális mély átvitelt akarunk, akkor 2! Hz-re kell méretezni a -3dB-s pontot. És 20Hz-en így is a jelnek csak 90%-a lesz meg, 10% az enyészeté. (1 fokú szűrő karakterisztikája miatt) Ha egy végcsőnél a katalógus adat 100k rácslevezetőt ad meg, akkor ott 820 nanofarádos kondi kellene csatolónak. Na, ha ilyened nincs, vagy egy vagyon, akkor marad a rácslevezető ellenállás növelése. Mi várható, ha a gyári 100k ajánlás helyett bátran 150k-ra növelem a rácslevezetőt? (470n kondinál optimum) Csak a példa kedvéért a 300B ajánlása 250k, mármint az original WE adatlap szerint. Az EML fintorogva beírja ezt a 250k-t, de egyből hozzáteszi, hogy 50k fixed biasnál, meg nagyobb teljesítménynél. Ahol nem kell ragaszkodniuk valami eredeti adatlaphoz, ott egyből ezt az 50k-t javasolják. Szóval kinek mi a meglátása?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.14. 20:37 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
Barth Ida írta:
Egy újabb rágódnivalót dobnék be a küzdőtérre.
Szerintetek mekkorára kell méretezni a végcső rácslevezető ellenállását? Hol legyen az általában kondenzátoros csatoló kör -3dB-es pontja? Van a V-Cap-nál egy kalkulátor, ami szerint ha 20Hz-en optimális mély átvitelt akarunk, akkor 2! Hz-re kell méretezni a -3dB-s pontot. És 20Hz-en így is a jelnek csak 90%-a lesz meg, 10% az enyészeté. (1 fokú szűrő karakterisztikája miatt) Ha egy végcsőnél a katalógus adat 100k rácslevezetőt ad meg, akkor ott 820 nanofarádos kondi kellene csatolónak. Na, ha ilyened nincs, vagy egy vagyon, akkor marad a rácslevezető ellenállás növelése. Mi várható, ha a gyári 100k ajánlás helyett bátran 150k-ra növelem a rácslevezetőt? (470n kondinál optimum) Csak a példa kedvéért a 300B ajánlása 250k, mármint az original WE adatlap szerint. Az EML fintorogva beírja ezt a 250k-t, de egyből hozzáteszi, hogy 50k fixed biasnál, meg nagyobb teljesítménynél. Ahol nem kell ragaszkodniuk valami eredeti adatlaphoz, ott egyből ezt az 50k-t javasolják. Szóval kinek mi a meglátása?


Sajnos az ideális rácslevezetőellenállás az 0 Ohm lenne... Tehát ideálisan vagy rácsfojtó, vagy IT trafó... Én a "harmadik" utat járom: DC csatolás :D A csatolókondi értelmetlen növelését esetleg a kimenőtéer alacsonyfrekis torzításai tehetik feleslegessé, már ha nem műszaki adatokat, hanem egyszerűen a HANG-ot tesszük előtérbe...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.14. 21:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
6c4c írta:
Barth Ida írta:
Egy újabb rágódnivalót dobnék be a küzdőtérre.
Szerintetek mekkorára kell méretezni a végcső rácslevezető ellenállását? Hol legyen az általában kondenzátoros csatoló kör -3dB-es pontja? Van a V-Cap-nál egy kalkulátor, ami szerint ha 20Hz-en optimális mély átvitelt akarunk, akkor 2! Hz-re kell méretezni a -3dB-s pontot. És 20Hz-en így is a jelnek csak 90%-a lesz meg, 10% az enyészeté. (1 fokú szűrő karakterisztikája miatt) Ha egy végcsőnél a katalógus adat 100k rácslevezetőt ad meg, akkor ott 820 nanofarádos kondi kellene csatolónak. Na, ha ilyened nincs, vagy egy vagyon, akkor marad a rácslevezető ellenállás növelése. Mi várható, ha a gyári 100k ajánlás helyett bátran 150k-ra növelem a rácslevezetőt? (470n kondinál optimum) Csak a példa kedvéért a 300B ajánlása 250k, mármint az original WE adatlap szerint. Az EML fintorogva beírja ezt a 250k-t, de egyből hozzáteszi, hogy 50k fixed biasnál, meg nagyobb teljesítménynél. Ahol nem kell ragaszkodniuk valami eredeti adatlaphoz, ott egyből ezt az 50k-t javasolják. Szóval kinek mi a meglátása?


Sajnos az ideális rácslevezetőellenállás az 0 Ohm lenne... Tehát ideálisan vagy rácsfojtó, vagy IT trafó... Én a "harmadik" utat járom: DC csatolás :D A csatolókondi értelmetlen növelését esetleg a kimenőtéer alacsonyfrekis torzításai tehetik feleslegessé, már ha nem műszaki adatokat, hanem egyszerűen a HANG-ot tesszük előtérbe...


A rácsfojtó az érdekes gondolat. ... Elvileg nem kell tudnia dc-t, de brutális induktivitást kell adnia. Állnia kell 200Vpp feszejt.

Na akkor mekkora törésponti frekire kell méretezni a hang érdekében?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.14. 21:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
Barth Ida írta:
Na akkor mekkora törésponti frekire kell méretezni a hang érdekében?


Van a natív induktivitás, meg (elnagyoltan) a szórt kapacitása a fojtónak... Tehát akkora legyen az induktivitás amekkora csak lehet, de figyeljünk a felső töréspontra 8-) Persze egy JÓ meghajtással... Akkor már inkább ne fojtót, hanem IT-t... Vagy LW-t :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.14. 22:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Barth Ida írta:
Egy újabb rágódnivalót dobnék be a küzdőtérre.
Szerintetek mekkorára kell méretezni a végcső rácslevezető ellenállását? Hol legyen az általában kondenzátoros csatoló kör -3dB-es pontja? Van a V-Cap-nál egy kalkulátor, ami szerint ha 20Hz-en optimális mély átvitelt akarunk, akkor 2! Hz-re kell méretezni a -3dB-s pontot. És 20Hz-en így is a jelnek csak 90%-a lesz meg, 10% az enyészeté. (1 fokú szűrő karakterisztikája miatt) Ha egy végcsőnél a katalógus adat 100k rácslevezetőt ad meg, akkor ott 820 nanofarádos kondi kellene csatolónak. Na, ha ilyened nincs, vagy egy vagyon, akkor marad a rácslevezető ellenállás növelése. Mi várható, ha a gyári 100k ajánlás helyett bátran 150k-ra növelem a rácslevezetőt? (470n kondinál optimum) Csak a példa kedvéért a 300B ajánlása 250k, mármint az original WE adatlap szerint. Az EML fintorogva beírja ezt a 250k-t, de egyből hozzáteszi, hogy 50k fixed biasnál, meg nagyobb teljesítménynél. Ahol nem kell ragaszkodniuk valami eredeti adatlaphoz, ott egyből ezt az 50k-t javasolják. Szóval kinek mi a meglátása?



Ezt érdemes elolvasni, miller kapacitás, blocking torzítás és RFI csillapítás szempontjai keverednek:

The grid resistor on the preamp stages typically ranges from 0 to 68K, although very large values, such as 470K, are sometimes used in high-gain preamps to shape the frequency response and prevent "blocking" distortion in the preamp section under heavy overdrive conditions. The Miller capacitance of a typical 12AX7 is around 151pF, so the upper frequency response -3dB cutoff point of a stage using a 68K grid resistor is around 15.5kHz. The frequency response drops to around 2.2kHz if a 470k grid resistor is used. This "free" response rolloff can be used to tame the "buzziness" of high-gain preamp stages without having to add additional rolloff capacitors. Perhaps the most important grid resistor is the one that goes to the grid of the very first stage, right after the input jack. This resistor is the one that prevents oscillations and pickup of radio stations and other noise due to long or poorly-shielded cables. It is not usually a good idea to eliminate this resistor. Ideally, it should be soldered directly to the grid pins of the socket, with very short leads.

http://www.aikenamps.com/InputRes.htm

oohpsz, ez inkább a gridstopper-röl szól


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.14. 22:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
istvan01 írta:
Barth Ida írta:
Egy újabb rágódnivalót dobnék be a küzdőtérre.
Szerintetek mekkorára kell méretezni a végcső rácslevezető ellenállását? Hol legyen az általában kondenzátoros csatoló kör -3dB-es pontja? Van a V-Cap-nál egy kalkulátor, ami szerint ha 20Hz-en optimális mély átvitelt akarunk, akkor 2! Hz-re kell méretezni a -3dB-s pontot. És 20Hz-en így is a jelnek csak 90%-a lesz meg, 10% az enyészeté. (1 fokú szűrő karakterisztikája miatt) Ha egy végcsőnél a katalógus adat 100k rácslevezetőt ad meg, akkor ott 820 nanofarádos kondi kellene csatolónak. Na, ha ilyened nincs, vagy egy vagyon, akkor marad a rácslevezető ellenállás növelése. Mi várható, ha a gyári 100k ajánlás helyett bátran 150k-ra növelem a rácslevezetőt? (470n kondinál optimum) Csak a példa kedvéért a 300B ajánlása 250k, mármint az original WE adatlap szerint. Az EML fintorogva beírja ezt a 250k-t, de egyből hozzáteszi, hogy 50k fixed biasnál, meg nagyobb teljesítménynél. Ahol nem kell ragaszkodniuk valami eredeti adatlaphoz, ott egyből ezt az 50k-t javasolják. Szóval kinek mi a meglátása?



Ezt érdemes elolvasni, miller kapacitás, blocking torzítás és RFI csillapítás szempontjai keverednek:

The grid resistor on the preamp stages typically ranges from 0 to 68K, although very large values, such as 470K, are sometimes used in high-gain preamps to shape the frequency response and prevent "blocking" distortion in the preamp section under heavy overdrive conditions. The Miller capacitance of a typical 12AX7 is around 151pF, so the upper frequency response -3dB cutoff point of a stage using a 68K grid resistor is around 15.5kHz. The frequency response drops to around 2.2kHz if a 470k grid resistor is used. This "free" response rolloff can be used to tame the "buzziness" of high-gain preamp stages without having to add additional rolloff capacitors. Perhaps the most important grid resistor is the one that goes to the grid of the very first stage, right after the input jack. This resistor is the one that prevents oscillations and pickup of radio stations and other noise due to long or poorly-shielded cables. It is not usually a good idea to eliminate this resistor. Ideally, it should be soldered directly to the grid pins of the socket, with very short leads.

http://www.aikenamps.com/InputRes.htm

oohpsz, ez inkább a gridstopper-röl szól


azért mégis talán jó helyen tapogatózok, a blocking torzítás veszélye, amikor valamilyen túlvezérlésbe (vezetés közelébe) visszük a rácsot, akkor hasznos a gridstopper, ha nem teszünk olyat, akkor meg minél kisebb rácslevezető ami segít gyorsabban kisütni a feltöltött csatoló kondit. Az IT eleve nem csinál ilyen kondenzátor "túltöltést", a rács bias veszültségét, munkapontját pontosabban tartja, DC ellenállása pár tíz ohm és nem 150k ohm.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.15. 19:34 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
Eredetileg 811-hez rajzoltam ezt a vázlatot... De ez csak egy dolog... Ügyesen lehet trükközni az áttétellel/meghajtó anódáramával, és még légrés se kell a katódköri IT trafóra :D Nincs Rk, Ck, Rg, Cg... A trafó kellemesen csillapítva van, szekunderköri terhelése a végcső dinamikus meredekségének reciproka - ha jól emlékszem ;)


Csatolmányok:
811.jpg
811.jpg [ 29.26 KiB | Megtekintve 30574 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.15. 20:32 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.05.04. 15:39
Hozzászólások: 114
És ezeknél mi lesz a fázismenettel?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.15. 20:35 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
vikica írta:
És ezeknél mi lesz a fázismenettel?


Szerintem még mindig jobb a helyzet, mint a síma rácsköri IT jó nagy szekundermenetszámú trafójával...Egyszer szeretném kipróbálni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: FULL DHT
HozzászólásElküldve: 2013.10.15. 20:50 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
6c4c írta:
Eredetileg 811-hez rajzoltam ezt a vázlatot... De ez csak egy dolog... Ügyesen lehet trükközni az áttétellel/meghajtó anódáramával, és még légrés se kell a katódköri IT trafóra :D Nincs Rk, Ck, Rg, Cg... A trafó kellemesen csillapítva van, szekunderköri terhelése a végcső dinamikus meredekségének reciproka - ha jól emlékszem ;)

Érdekes kapcsolás azt hiszem egy próbát megér :) . Viszont nem értem hogy miért nem kel légrés a katódköri IT-be mert áram ott is folyni fog!?

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 353 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 30 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség