audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.23. 08:02

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 51  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.05.30. 18:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Ilyen..?


Csatolmányok:
GANZ.U..jpg
GANZ.U..jpg [ 690.41 KiB | Megtekintve 39299 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.05.30. 19:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
akki!

Valamikor azzal marattam én is, nagyon szépen képes "szálazni" a felületet.
Most jobban szeretem a sósav-hidrogénperoxid - réz összetételt...:)
Vagyis, amivel már marattam nyákot, így tovább hasznosul a kutyulmány.
Ha nagyon tömény az oldat, higítani szoktam, mert olyan, nehezen lemosható réteg keletkezik az alun, ami később is "dolgozik" az anyagban.
A végén lúgos oldatban, mosószeres vízzel semlegesítem, illetve tisztítom le az anyagot, vagy tiszta sósavval adjusztálom.

CHZ!
Az én műszerem annál sokkal régebbi, az a gyanúm, mindketten kisgyerekek voltunk a készülék napi használatakor... :)
Volt Ganzuniv-3-am is 25 évvel ezelőtt, elherdáltam, mára látom, micsoda pénzeket adnak érte.
Ilyen az én UNIVÓM
Egyedüli fájdalmam vele, hogy csak vízszintesen használható.
Amiért is vettem: A deszkamodellezős csőkísérleti üzemeléskor könnyen közé lehet sakkozni az alkatrészeknek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.05.30. 19:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
akki írta:
appme


Erősítő feliratát Letraszettel csináltam, körülötte a lemezbe pikk pakk árkot mart.Olyan a felírat, mint a dombormű.


ja, és plastik70-nel lakkoztuk a feliratokat, micsoda reminiszcencia... :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.05.30. 19:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Szabó Zoltán írta:
akki írta:
appme


Erősítő feliratát Letraszettel csináltam, körülötte a lemezbe pikk pakk árkot mart.Olyan a felírat, mint a dombormű.


ja, és plastik70-nel lakkoztuk a feliratokat, micsoda reminiszcencia... :D

Ez a Plastik 70 nem semmi.
Kb. 1975-76-ban találkoztam vele először - ettől bizonyára régebben megvan -az azóta gyártott is ugyanolyan kellemesen büdös és tartja a jó szigetelési, fedő minőségét.
Most is azt szívom.
:)
Ennél jobbak is vannak, ami műszerelőlap készítéshez kiváló - 1-2-3 komponenssel, műgyanták.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.06.04. 13:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Imhol az újabb elöltöltős muskéta (kis)városi harcokhoz...
Jó régi, viszont nem mostani modern.
Figyelemmel az eddig leírtakra, észben tartom, hogy a kimeti trafót a saját családja - erősítője berkeiben kell mérni, megkockáztatom, hasznos holmi.
Bizonyos paraméterek felvételéhez, öszehasonlításra egyes sorozatokhoz - pl. 3 kísérlet, amiből egyet megtart az ember és párt teker neki...
HEATHKIT torzimérőt is vettem, ha valakit leelőztem, szori - vaterás volt.
Aki degradálni szeretné, ne tegye.
Többiek tessék velem örülni, köszönöm.
:)
Mostmár semmi sem állhat közém é a 3-4 erősítő közé, amit alkotni szeretnék. :!:
Hacsak az nem, hogy őszig semennyi időm nem lesz a munkáim miatt. :shock:


Csatolmányok:
zsönéra.jpg
zsönéra.jpg [ 53.04 KiB | Megtekintve 39216 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.06.04. 21:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Mit akarsz, már meg is van az első csövesed kezdőknek!
Nekem úgy tűnik, hogy egy 5Wos Push-Pull, 4db triódába kötött EL84 végerősítő van benne.
Ha szerzel még egy ugyanilyet, és a végfok bemenetet kivezeted egy-egy RCA-ra, akkor már kész is a két csöves monoblokkod!
Itt a kapcsolás:
http://www.emg.hu/gepkonyvek/EMG-1113_F.pdf
50kg vassal már elég jól lehet zenét hallgatni.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.06.04. 21:47 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
El84 Williamson, duplán túlméretezve...Ipari.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.06.04. 21:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
GA2 írta:
Mit akarsz, már meg is van az első csövesed kezdőknek!
Nekem úgy tűnik, hogy egy 5Wos Push-Pull, 4db triódába kötött EL84 végerősítő van benne.
Ha szerzel még egy ugyanilyet, és a végfok bemenetet kivezeted egy-egy RCA-ra, akkor már kész is a két csöves monoblokkod!
Itt a kapcsolás:
http://www.emg.hu/gepkonyvek/EMG-1113_F.pdf
50kg vassal már elég jól lehet zenét hallgatni.

Az én eddigi olvasmányaim szerint abszolúte melléfogás lenne erősítőnek használni - zenére.
Olvastam valahol, hogy valaki lemásolt egy ilyen belsőt és egy eredetivel együtt, sztereóban, erősítőként kívánta használni.
Az igen erős visszacsatolások miatt ezek egy adott stabil - változtatható ugyan, de egyszerre egy frekit adnak ki.
Ha hangfrekit adnánk be, az érdekes futásiidő problémákkal küzdene emiatt, de ezt nyilván jobban tudod...
A cimbalmos már rég hazament, mire a nagybőgős kontrázni kezd. :)
Szóval még csak meg se fordul a fejembe teljesítmény hanggenerátort műsorral hallgatni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.06.04. 22:24 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Valószínűleg problémák léptek fel a futásidők fogalmának (nem)ismeretével...

Ilyen esetben a cucc átvitelében fellépő amplitudo és fázisátviteli egyenetlenségek hoznak létre egy sávszűrő/átersztő, stb, (szóval nem lineáris) jelleget.

Olyan nem fog fellépni a büdös életbe, hogy emiatt egy hangszer később szólal meg, mint egy másik. Szóval időeltolásos jellegű késleltetés nem fog emiatt fellépni. :lol: (Ezt a blődséget idáig csak hififalva színvonalú oldalakon olvastam...)

Olyan dolog fog fellépni, hogy az egyik hangszer halkabb lesz, mint a másik, meg olyan, hogy más lesz a hangszer hangja, mivel a hangszerhang összetevőinek (harmonikusok) aránya megváltozik az egyenetlen átvitel miatt...

(Ha valaki maga sem tudja, hogy mit ír le, az inkább ne írja le, mert nagyon kicsi a matematikai valószínűsége is annak, hogy nem lesz marhaság...)

Teljesítmény hanggenerátor erősítő részét meg nagyon is lehet műsorral hallgatni, ha a sávszélessége kellően nagy. Azt pedig valószínűleg kellően nagy, ugyanis a hanggenerátorok esetében a hallható hang sávszélességére szokták szabni. Ezért is hívják a hanggenerátort hanggenerátornak... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 06:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
KD mester írta:
Valószínűleg problémák léptek fel a futásidők fogalmának (nem)ismeretével...

Ilyen esetben a cucc átvitelében fellépő amplitudo és fázisátviteli egyenetlenségek hoznak létre egy sávszűrő/átersztő, stb, (szóval nem lineáris) jelleget.

Olyan nem fog fellépni a büdös életbe, hogy emiatt egy hangszer később szólal meg, mint egy másik. Szóval időeltolásos jellegű késleltetés nem fog emiatt fellépni. :lol: (Ezt a blődséget idáig csak hififalva színvonalú oldalakon olvastam...)

Olyan dolog fog fellépni, hogy az egyik hangszer halkabb lesz, mint a másik, meg olyan, hogy más lesz a hangszer hangja, mivel a hangszerhang összetevőinek (harmonikusok) aránya megváltozik az egyenetlen átvitel miatt...

(Ha valaki maga sem tudja, hogy mit ír le, az inkább ne írja le, mert nagyon kicsi a matematikai valószínűsége is annak, hogy nem lesz marhaság...)

Teljesítmény hanggenerátor erősítő részét meg nagyon is lehet műsorral hallgatni, ha a sávszélessége kellően nagy. Azt pedig valószínűleg kellően nagy, ugyanis a hanggenerátorok esetében a hallható hang sávszélességére szokták szabni. Ezért is hívják a hanggenerátort hanggenerátornak... ;)

Elnézést és megértést remélve:
Gyakorló csövesek útmutatásait szeretném követni.
Köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 07:34 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Kiegészíteném a szempontjaimat, anélkül, hogy pontos számításokba kéne mélyedni, de eleddig azok a kapcsolások, amelyeket szimpatikusnak (hihetőnek? :))
találtam:
Nem készültek leágazásos kimenőkkel, átkapcsolhatókkal igen - pl. 4-16 Ohm, ekkor minden esetben az összes szekunder tekercs "dolgozik".
A vcs-ben minden esetben található "C" tag is, amelyik a magasabb frekvenciákon szolgálja az átvitel javítását.
Mivel itt egy konkrét erősítővel kapcsolatban vetődtek fel audio erősítőként való - változatlan kiépítésben - használatra, így az ezzel kapcsolatos konkrét megfontolásomról beszéltem.
Jelen teljesítmény generátor terhelés felé illesztése (pl. 6-8 Ohm valamelyike lenne alkalmas) és a vcs kialakítása egyik feltételnek sem felel meg.
Szerintem G2 kollégánk is inkább élcelődött, mint komoly szándékkal adott tanácsot, én így is értettem. :)

Ha a kedves Kollégák bármelyike audio célra utánépített ilyen, vagy hasonló teljesítmény hanggenerátor erősítő kapcsolást és azzal elégedett volt, akkor nyilván én tévedtem, illetve kivétel erősíti a szabályt, illetve ízlések és...
Nem szeretnék azzal nagyképűsködni, hogy minimálisan is egy közepes minőségű (persze kinek mi a közepes) audio erősítőt szeretnék építeni, a jelen generátor erősítője, (cakk-pakk, kimenő, vcs, etc.) részemről nem találtatott távolról sem alkalmasnak erre a célra.
Természetesen megengedem, hogy szólna rajta a zene, de köszönöm, azt nem kérném...
További szép napot!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 08:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Utánna néztem a Pattantyús 10,-ben, amely a vezetékes híradástechnika címet viseli. Ezt írja kivonatosan:
A torzítás mentes átvitel feltétele, hogy az A(omega)=konstans, illetve a Fi(omega)=konstans
(Mondtam én, hogy fontos a fázis torzítás) :)
A futásidőre pedig az alábbi képletet írja:
Tau= d Fi/d omega. azaz a futásidő egyenlő a fázis és a körfreki első diferenciál hányadosával. Aki mostanában tanult matekot egyetemen az érti. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 17:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Nekem is van egy ilyen teljesítmény generátorom, mint ami a fenti vitát kirobbantotta. Mivel SE trafók bemérésére korlátozottan alkalmas, ezért nem sokat használtam. Egy hőstettet követtem csak el ellene, azt, hogy kiterjesztettem kb 100k-ig a generátorának a felső tartományát. Sajnos 100k felett a tárcsa már erősen hazudik a frekiről. Ha valaki ingert érez, hogy többet beszerezve kipakolja és zenét csináljon vele, akkor keressen priviben. Én ezt sose próbáltam, de nem lehetetlen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.06.05. 20:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
A vcs ellenállással párhuzamosan meg minek az a "C" tag?


Jajj, hát ezt csak most vettem észre, meg a mentőt is. :lol:

Már sokadszorra merül fel a vcs hálózatban a kondenzátor mibenléte.

Hát, ha párhuzamosan van a visszacsatoló ellenállással, akkor az azért van ott, hogy a visszacsatoló hálózat fázismenetét befolyásolja. Az oly módon befolyásolja a fázistolást, hogy csökkenti. :lol: Az ellenállásosztó fázistolása eléggé 0 környékén van, ezért a beépített kondi egy differenciáló tagot valósít meg. Annak meg mint tudjuk, negatív irányú a bevitt fázis késleltetése, ami így fázis "siettetés"-ként nyilvánul meg.

Pozitív értéke lesz, tehát zérushelyet visz be az erősítő körerősítését leíró átviteli függvénybe.
Erre meg azért van szükség, mert az erősítőnek nincs elég fázistartaléka (0dB fölötti körerősítésnél túllépi a zárt kör fázistolása 180 fokot). És akkor pozitívvá válik a visszacsatolás, egységnyi erősítés fölött van a hurok, mindkét feltétel fennáll az oszcillációhoz. Tehát le kell faragni azon a frekvencián a fázis tolásból, ahol a nyílt hurkú fázistolás értéke túllépi a -180 fokot és egységnyinél nagyobb a körerősítés.

Ezért kell valahova fázisjavító tagot beiktatni, ha nem szeretnénk drasztikusan csökkenteni az átviteli sáv tetején ható negatív visszacsatoláson (az külön történet, hogy ezt mikor, miért nem akarjuk).

A fázisjavító tagot a leg egyszerűbb a vcs hálózatba beiktatni. Igaz, hogy pólust visz be a zárt hurkú átvitelbe, amivel rontja a sávszélességet, ezért ennek megválasztása, méretezése több feltétel figyelembe vételével történik. (De beviszi a szükséges zérushelyet is a körerősítés átvitelébe.)

Szóval azért van az erősítőben, hogy biztosítsa a kellő fázistartalékot. Az meg azért kell, hogy ne gerjedjen az erősítő...

Viszont egy aktív alul áteresztő szűrőben meg azért van ugyanott, ugyanez a kondenzátor, hogy pólust vigyen be az átvitelbe. Ott direkt a sávkorlátozó céllal teszik be, nem fázisjavító céllal. De az más történet....

(Több féle stabilitási kritérium van. A legegyszerűbb a Bode féle, ezen keresztül lehet szerintem legkönnyebben megfogalmazni a dolgot).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.06.06. 19:47 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
A nem témába vágó hozzászólásokat áthelyeztem az OFF topicba. Kérem a helyén kezelni!

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2014.06.15. 12:58 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
shany írta:
emersys írta:
...Félvezetők esetén a csövesekhez leginkább hasonló hangzást a Jfet-re épülő meghajtások adják, a már jól áttaglalt karakterisztika hasonlóságok miatt...
Sztem ennél azért bonyolultabb a dolog. Pl. a JFET inkább a pentódára, a V-FET(SIT) a triódára hasonlítana. De lényegesebb, hogy mikor elvileg tízezred %-os a THD, akkor már miért számítana a spektruma? Másrészt minimálisan változtatva a munkaponton, a Jfet "hangját" is sikerült nem Jfetessé tenni :oops: ( Nelson Pass írt is ebben a munkapont-optimalizációs témában már ) Meg persze bipoláris tranzisztorokkal is lehet páros harmonikus dominanciájú áramköröket építeni. ( Valójában az aszimmetrikus felépítésűek jórészt alapból ilyenek )


emersys írta:
Ugyan én már sokszor, próbáltam utalni azoknak akik csöves meghajtással építik erősítőiket, hogy egy csöves egyenirányítású kellően behangolt szűrésű crc, cr-crc (netán még azt követően egy áteresztő elem (ami ne adj isten szintén cső :) ) anódtáp, egy kissé más szemszögből ad megközelítést, milyen is a csövek valódi "jellegzetessége"..
De általában mindig csak magammal tudok beszélgetni erről, sajnos.
Sajnos tényleg kevesen szóltak hozzá, kevesen használnak ilyemit. Az biztos, hogy én még a csöves egyenirányítást sem próbáltam ki, pedig minden meg van hozzá. A lustaságom ugye... :oops:

emersys írta:
Enyémben egyutas egyenirányítás van (párhuzamosított anód az egyen csőnél), és talán Győrvári Balázs hallotta a legtöbbet, hogy sokszor már-már túl erősek is a mélyek. (és nem a felső tartomány hiánya végett)hangját
Sokadjára jön elő ez a mély-kérdés vagy inkább mélyhiány-kérdés ( dyscus-nál történtek ). Az én véleményem:

Az objektív jellemzők közül, csak az erősítők kimenő impedanciája és a hangdoboz impedanciájának viszonya lehetne itt a meghatározó.
Ha az erősítő kimeneti impedanciája relatíve nagy, akkor az alapból mélykiemelést hoz létre. Ha a hansugárzó impedanciája a közép és magas tartományban alacsonyabb, akkor pusztán csak az erősítő kimenőimpedanciája miatt, az erősítő megválasztásával mély-hangszínszabályzót játszunk.
Valójában ennél azért bonyolultabb a dolog, pl. a mélykiemelés együtt jár azzal, hogy a mélyek kevésbé "megfogottak", pontatlanabbak ( impulzus-jellemzők romlása ), viszont esetleg dögösek, kellemesek, "jól szólnak".
Másrészt az erősítők kimenő impedanciája sem egy konstans paramáter, függ a frekvenciától, kimenő áramtól. Általában, a bipoláris tranzisztoros erősítőket is beleértve, a kimenő impedancia a kimenő áram növekedésével nő, tehát nagyobb hangerőn még inkább jelentkezik az említett mély-kiemelés.

Viszont a mosfet kimenető erősítőknél ez nem feltétlen így van, pl. az én erősítőmben a szokásos audio-mosfeteknél jóval nagyobb meredekségű mosfetek vannak, a merdekség a kimenőáram függvényében még nagyobb mértékben nő, így a kimeneti impedancia még jobban csökken a kimeneti teljesítmény növelésekor...még csak source ellenálások sincsenek, pont ellentétes a hatás.

Az is hozzátartozik még, hogy nálam a 46cm-es "lavórok" nem szorulnak rá, semmilyen mély-tuningra, pótszerre ( sőt, ez nagyobb problámát okozna, mint egy szokásos kisebb hsz esetén ), viszont a fesz-generátoroshoz közeli meghajtással, kontrollált, pontos mélyvisszaadással új dimenziót nyitnak.
Tehát rendszer építés.


Szia
Az erősítő kimeneti impedanciája független attól, hogy milyen csöves meghajtás van előtte.
Az áram erősítő fokozat és a meghajtó (feszültségerősítő) fokozat ilyen értelemben egymástól függetlenítve vannak.
Illetve nálam legalább is mindenképp, hisz nekem a a feszültségkövető végéről nincs átfogó visszacsatolás. Úgy emlékszem nálad sem volt. (Emlékezeteim szerint csak lokális visszacsatolást alkalmaztál magában a meghajtásban, ha nem jól rémlik akkor elnézést.)
Amit írtál a kimeneti impedanciák kapcsán, az inkább magára az utolsó fokozatra érvényes. -de én a csöves meghajtásról beszéltem, hogy nem szégyen ez.

Ha már ennyire a hibrid mélyeinél tartunk..:
Önmagában az, hogy milyen a csöves meghajtó fokozat kapcsolása, és az abban felhasznált aktív/passzív alkatrészek, miként is viszonyulnak egymáshoz hangilag az még koránt sem minden sajnos. Ennek a csöves meghajtásnak még kell egy igencsak jól hozzáhangolt tápegység is.
Az anód feszültség előállításában épp annyi múlik hangilag, mint a csöves meghajtáson. Ezek ha nem dolgoznak füleink szerint "szinkronba" akkor teljesen mindegy az, hogy milyen méregdrága cuccokból épül fel pl maga a csöves meghajtás, vagy az azt követő kimeneti fokozat..
Én azt gondolom, hogy az egyes fokozatok, és természetesen az azokat meghajtó feszültségforrás összehangoltsága kulcsfontosságú.
Ezért is jelenthetem ki bátran és biztosan, hogy olyan nincs, hogy hangolás nélkül belecsaptunk a lecsóba.. (elsőre jó lett)
Az anódfesz ha nem illeszkedik a rendszerbe, akkor simán lehet mély hiányos a cucc, ami független teljesen a végfok kimeneti impedanciájától.
De nem csak mély hiányos lehet hanem, vékony, magasba húzó, karcos stb stb..
Szóval ezért beszéltem anno többször is olyan jellegű anódfesz tápokról melyben csöveket alkalmaztam. Már csak a csöves egyenirányítás hallata után is éreztem, hogy a félvezetős egyenirányítással, homlok egyenest más úton jártam mint amit keresetem. Persze lehet másnak, meg éppen az jönne be.

Bocs az Offért, a többit majd az annak megfelelő helyen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2014.06.15. 19:43 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
A McIntosh cég elektroncsöves erősítő elég régen vannak a piacon - egy részük elektroncsöves egyenirányítást használ, míg a többi félvezetőset.
A kereskedelemben kapható legnagyobb teljesítményű MC-75 monoblokkjai szilícium diódás anódtápegységet használnak - és ezt tartják a legjobb hangú mekinek. 8-)
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2014.06.15. 22:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
tunerman írta:
A McIntosh cég elektroncsöves erősítő elég régen vannak a piacon - egy részük elektroncsöves egyenirányítást használ, míg a többi félvezetőset.
A kereskedelemben kapható legnagyobb teljesítményű MC-75 monoblokkjai szilícium diódás anódtápegységet használnak - és ezt tartják a legjobb hangú mekinek. 8-)
Üdv: TJ.


Ezt én teljesen elfogadom.
Miért is lenne meglepő, hogy ha abba a McIntosh végfokba jobb a szilícium.
Egy kissé most közben mosolygok magamban a McIntosh erősítő kapcsán.., nem árulom, el hogy miért, mert reklám volna saját részemről.. :)
Az viszont szerintem biztos, hogy egyáltalán nem általánosítható, hogy a csöves vagy a félvezetős egyenirányítás a jobb.
Ez teljesen felhasználási terültet függő, és abban sem vagyok biztos, hogy a McIntosh olyan nagyon jó csöves anódtápot csinált.. ;)
Nemrég hallgattam éppen McIntosh végfokot egy illetőnél, hát hagy ne nyilatkozzak...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2014.06.15. 23:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Esetleg hol lehet kapni/tekertetni olyan mekintos kimenőket :?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 09:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
FordPrefect írta:
Esetleg hol lehet kapni/tekertetni olyan mekintos kimenőket :?

Sehol, ámbátor mintha valahol meglenne a rajza. Drótot nehéz hozzá szerezni valszeg. No meg vasat. Senki sincs akkora barom, hogy szétszedjen egy ilyen végfokot mint az MC-75. Egyébként érdekes dolog ez, mert a nagy amerikai "nagyágyúk" mind Si egyenirányítást használtak: ARC, McIntos, Conrad j., Mesa Boogi, stb. Biztos az vált be, no meg a teljesítmény miatt. Ezek nem játék erősítőket gyártottak. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 12:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Hát, ha én is csövest építenék. akkor a végcsöveknek természetesen én is SI diódás egyenirányítást adnék. :)
De a csöves meghajtásnak, egészen a fázis fordítóig biztosan nem..
A hibrid félvezetős végének nálam is SI diódás egyenirányítás van, érthető okokból.. :P
Sajnos kimenőt ne tudok tekerni, így nem mostanában lesz csövesem, pedig már a tervek meglennének hozzá. és a csövek is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 19:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Egyébként érdekes dolog ez, mert a nagy amerikai "nagyágyúk" mind Si egyenirányítást használtak: ARC, McIntos, Conrad j., Mesa Boogi, stb.

Persze. Mert akkor az volt az újdonság, sláger. Ha meg bevált/nem vált be:) utána minek változtassunk rajta? Komolyra fordítva, AB osztályhoz nem igazán jó választás a csöves egyenirányítás. Legfeljebb kisebb teljesítményen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 21:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
FordPrefect írta:
Idézet:
Egyébként érdekes dolog ez, mert a nagy amerikai "nagyágyúk" mind Si egyenirányítást használtak: ARC, McIntos, Conrad j., Mesa Boogi, stb.

Persze. Mert akkor az volt az újdonság, sláger. Ha meg bevált/nem vált be:) utána minek változtassunk rajta? Komolyra fordítva, AB osztályhoz nem igazán jó választás a csöves egyenirányítás. Legfeljebb kisebb teljesítményen.


Ahogy mondod!
A osztályban üzemelő, csöves meghajtások elé, (egészen pl a fázis fordító fokozatig)
A teljesen csöves erősítők meghajtásának zöme pontosan ilyen aszimmetrikus táplálású A osztályban üzemel.
Nagy áramú végcsövek, vagy más egyéb AB osztályú áramerősítő fokozatokhoz badarság volna elektroncsöves diódákat alkalmazni. Feleselgessen magas disszipáció, magas veszteség mellett, és stb.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.11.14. 20:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Találtam egy könyvet, hátha jó lesz tanulni belőle:
Modern High End Valve Amplifiers By Menno van der Veen
https://www.scribd.com/doc/122944181/Modern-High-End-Valve-Amplifiers-By-Menno-van-der-Veen
Itt bele lehet olvasni:
http://books.google.hu/books?id=n7fXk2bWadwC&pg=PA96&lpg=PA96&dq=6l6+ultralinear+grid+voltage&source=bl&ots=d7F8O9KvL9&sig=PtiQWQKKpyvn02rkOGIcEQ_UZsc&hl=hu&sa=X&ei=wiRmVOOFLqf_ygPzgoGgCQ&ved=0CB4Q6AEwADgK#v=onepage&q=6l6%20ultralinear%20grid%20voltage&f=true


Csatolmányok:
Modern High End valve amp.jpg
Modern High End valve amp.jpg [ 97.13 KiB | Megtekintve 38298 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.12.03. 11:08 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Egy barátom vett egy maszek gyártmányú erősítőt. Szeretné átépíteni. Át is fogja, de ez lessz élete első projectje. Megkért, hogy ajánljak neki valami egyszerű kapcsolást, s tervezzek hozzá PCB-t. A kikötés az volt, hogy a meglévő csöveket kell újra felhasználni. Megtaláltam neki a Baby Huey EL84-re épülő kapcsolást, amiről nagyon sok jót írnak a Neten. Nekem is szimpatikus kapcsolás. Tekertem hozzá egy 8k-6,3 Ohm-os kimenőt EI86-os magra, valamint elkészítem a NYÁK tervet, illetve ezzel együtt magát a nyomtatott áramköri lapot. Ha valakit érdekel a dolog, hát ide is felteszem, mivel ez egy olcsó, és jóképességű erősítő, a PCB megvan hozzá, a kimenő úgyszintén. Magától adódik az a lehetőség, hogy egy kis segítséggel bárki kezdő utánépítheti, illetve nem kezdők segítség nélkül, a guruk meg úgyse tudják megépíteni se segítséggel, se anélkül. :lol:
Elősször is itt a kapcsolás 3 fényképben elbeszélve.
A változás csupán csak annyi, hogy a végcsövek katódjában nem áramgenerátor van betervezve, hanem helyette 270 Ohmos katódellenállás csövenként 1 db. Ez csupán azért, hogy legyen benne saját kútfő is, nehogy az legyen a baj, hogy ez is utánépítés. Ami végül is nem baj, mert az elsődleges cél a zenehallgatás, nem pedig az éveken keresztül tartó szuttyogás az erősítővel. :)


Csatolmányok:
babyhueypsuv1.1.png
babyhueypsuv1.1.png [ 50.97 KiB | Megtekintve 38138 alkalommal. ]
babyhueyauxv1.1.png
babyhueyauxv1.1.png [ 55.16 KiB | Megtekintve 38138 alkalommal. ]
babyhueyampv1.1.png
babyhueyampv1.1.png [ 48.32 KiB | Megtekintve 38138 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.12.03. 11:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Itt vannak a PCB tervek hozzá.
Változás a tápban is van: Nem középleágazós trafót használunk, hanem egyszerűt, ezért az egyenirányítás Graetz hidas lett. Persze mindenki úgy készítheti a tápot, ahogy akarja, de a NYÁK terv ilyen, mivel a meglévő alkatrészkészletet kellett felhasználni.


Csatolmányok:
Baby Huey PSU PCB.JPG
Baby Huey PSU PCB.JPG [ 418.09 KiB | Megtekintve 38131 alkalommal. ]
Baby Huey PCB.JPG
Baby Huey PCB.JPG [ 890.28 KiB | Megtekintve 38131 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.12.03. 14:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Már régebben kifejlesztettem egy fúll szimetrikus kimenőt az EL84-es csőhöz. A szimmetria miatt lehetőség van CFB használatára is, ami nagyon kellemes hangzást hoz be a rendszerbe. A trafó átvitele itt látható a fotón.


Csatolmányok:
SZL EL84 Bode.JPG
SZL EL84 Bode.JPG [ 110.8 KiB | Megtekintve 38120 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.12.03. 19:13 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Miért jó ez a megoldás, hogy a meghajtó csövek a végcső anódjáról kapnak tápfeszültséget?
Kicsit elmagyarázhatnád, hátha mást is érdekel.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.12.04. 10:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A helyzet nem egyszerű kéremszépen.
Próbáltam fordítani, meg rágódni is a dolgon. Több dolog is lejött. Pontokba szedve talán ezért így oldották meg a tápot.

1. Miért ne? Ha tranyósaknál lehet, akkor a csöveseknél miért ne?
2. Tuti egyforma a két trióda tápja, mivel egy 16k-val összevannak kötve.
3.Ha a 16k-s ellenállást 2db soros 8k-ra felcseréled képzeletben, akkor a köztük lévő pont egy virtuális táp pont lessz, ugyanis a végcsövek anódján lévő feszek kiegyenlítődnek, a zajok egy része úgyszintén, tehát egy nagyon jó kis tápellátás keletkezik.
4. Mivel ez egy szimmetrikus erősítő, ezért ezzel a megoldással megnövexik a közösmódusú zaj elnyomás az egész erősítőben, és ha a zaj is, akkor a torzítás is csökken.
5. Kialakul két helyi visszacsatolás is. Az egyik magára a fázisfordítóra vonatkozik, hiszen a 16k-n keresztül a jel + és - ága összevan kötve. A két ág között az ellenálláson kivonódás jön létre. Ez egyébként az ARC erősítőkben is megvan valósítva. Tkp a jelre nézve kialakul egy virtuális hidegpont, amihez képest a két ág feszültsége egyenlő, tehát nagyon pontos a fázisfordítás. A másik visszacsatolás az EL84-ekre vonatkozik, ha megfigyeled ezen csövek anód és rácsa közötti hálózatot. De ebben az NFB-ben benne van a kimenő primérje mint terhelés által okozott torzításokra vonatkozó jótékony hatás is.
Én így értelmezem, de aztán lehet más kollega máshogy. Kíváncsi lennék más véleményére is.
Egyébként az a 16 k-s ellenállás változtatása a hangminőséget befolyásolja. Növelésével szárazabb lessz a hang. Vélemények szerint a pentóda ellenére triódás hangkarakterrel szól ez a kütyü. Legalábbis ezt írják róla.
Ez a kapcsolás jó néhány kísérletet lehetővé tesz: pl szimmetrikus bemenet kialakítását, lehet 0-ig csökkenteni az átfogó NFB-t. Úgytudom ezt a kapcsolást sokan megépítették, és az a vélemény, hogy közepes minőségű alkatrészekkel megvalósítva egy "óriás ölő" erősítőhöz juthatunk.
Én feleslegesnek tartom "új" kapcsolások kifejlesztését DIY üzemmódban, mivel sok alkatrészt, sok munkát emészt fel a fejlesztés, és a végül hasonlítani fog egy szokvány kapcsolásra, aminek meg nem biztos hogy jók a meghallgatási tapasztalatai. Inkább értelmesebb dolognak tartom, ha egy jól bevált kapcsolást át dolgozunk egy másik csőre, vagy megpróbáljuk azt feljavítani a különböző minőségű, és értékű alkatrészekkel. Persze akinek a célja csak a forraszgatás, és nem a zenehallgatás, az bátran fejlesszen.
A szimulátort értő és kedvelő kolegák igazán átdolgozhatnák ezt a kapcsolást 6L6GC csőre, hogy legalább 30Wattosra feltornázzuk a kimenő teljesítményt. Az áramgenerátor kivitelét is fel javíthatnák a már tranyós technikában bevált valami jobb kapcsolással.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.12.04. 18:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Az ARC CA50-ben is ezt a megoldást használják, csak ott a segédrács tekercséről csatolnak vissza.


Csatolmányok:
CA50.jpg
CA50.jpg [ 233.71 KiB | Megtekintve 38030 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.12.04. 19:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hiába no! :P Nagy gyártók ha hasonlót gondolnak, és alkalmazzák is, akkor az csak jó lehet. Márpedig mindkét erősítőről jókat nyilatkoznak. Ha alaposan megnézed a CA50-et, akkor rájössz, hogy tkp. hasonló a két végfokozat, csak az ARC az NFB-t is szimmetrizálta. Nos ehhez tudok én jó trafókat készítenei.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.12.08. 22:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Elfelejtettem írni, hogy ha valakinek kell a nyákterv, akkor azt térítésmentesen elküldöm,mert minnél többen megépítik ezt az erősítőt, annál többen rájönnek, hogy mi az a fogalom, hogy zeneiség.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2014.12.26. 08:52 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Véletlenül találtam egy elég egyszerű és jó kapcsolást:
http://lampizator.eu/AMPLIFIERS/CHINA/bewitch%206550/Bewitch.html


Csatolmányok:
_oryginal schematics Bewitch 6550 amplifier from China 3.jpg
_oryginal schematics Bewitch 6550 amplifier from China 3.jpg [ 198.63 KiB | Megtekintve 37626 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.08. 04:19 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 185
Most 32 évesen kattant be nekem, hogy nekifogjak életem első csöves erősítő
építésének :)
Igazából még soha nem is hallottam csövest szólni :(
Ezen változtatni kell :)
Építettem már félvezetőseket, de a csöves világ teljesen homályos, ezért
szeretném a segítségeteket kérni egy egyszerű csöves megépítéséhez.
Először is teljesen elvesztem a sokféle cső között. Ki ezt ajánlja, ki azt.

6p1p, EL84 ? Vagy más?
Az első szempont a relatív olcsóság, tehát a csövekre max 10e forintot
szánnék egy sztereo rendszerhez.
Úgy gondolom elég lenne max 10W teljesítmény, bár a hangfalaim csak kb.
88dB érzékenységűek, lehet hogy kevés lenne.
NYÁK-ot nem tudok készíteni, szóval légszereléssel oldanám meg, ezért is
lenne jó egy egyszerű kapcsolás.
Tudnátok segíteni a döntésben?
Köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.08. 11:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
GU50 UL SE-t tudom ajánlani. Pont 10W. A lehető legolcsóbb...

6P15P PP a másik tippem. Pont lehet venni vaterán ilyen csöveket 600Ft/db áron. Ebből simán kihozható a 10W körüli teljesítmény...

Mások majd adnak itt remélhetőleg még jobb tippeket is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.08. 11:49 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
(Amennyiben komolyan gondolja, van 4 db el84, 2db ul pp kimenőtrafó, + foglalatok olcsó pénzért. (10E Ft). Csak diyernek adom.)

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.08. 13:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.02.08. 01:08
Hozzászólások: 185
sny21 írta:
(Amennyiben komolyan gondolja, van 4 db el84, 2db ul pp kimenőtrafó, + foglalatok olcsó pénzért. (10E Ft). Csak diyernek adom.)

Szia. Ezek a kimenők ezekhez a csövekhez vannak tervezve?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.08. 16:48 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Természetesen ehhez vannak tervezve.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 00:25 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Elég egyszerű, és jó hangja van, lehet duplázni a végcsöveket, ha nagyobb teljesítmény kell. Ez a végcső nem drága, bármelyik gyártású megfelel. Vissza is lehet egy kicsit (6-8dB) csatolni az első cső katódjába, akkor még jobb lesz.
http://diyaudioprojects.com/Tubes/EL84-Push-Pull/
sny21 ajánlata + ez a kapcsolás téged vár... :D


Csatolmányok:
2015-02-08_232002.jpg
2015-02-08_232002.jpg [ 46.56 KiB | Megtekintve 37197 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 00:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Ezt a kapcsolást én is "feltaláltam" már itt 1 éve. Éppen ezért tudom, hogy ez csak tiszta A osztályban képes üzemelni.

Az A-osztályról köztudott, hogy az elméleti max hatásfoka 50%.

Ez egy EL84 UL SE teljesítményének dupláját tudja csak. Nem többet...

Két 12W Pd-vel rendelkező csővel kalkulálva a felvett energiából számolva (ideális csővel) max 12W lenne kiszedhető. De mivel a cső maradékfeszültsége nem 0, hanem nagyobb, ezért a valóságban ez talán 7-8W-ra lehet képes, nem 25-re...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 08:12 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.05.19. 20:58
Hozzászólások: 937
Tartózkodási hely: Mindig valahol.
Úgy vélem, itt a kimenőtrafó típusteljesítményéről van szó, amit a sémához ajánl a Szerző, nem a kapcsolás várható teljesítményét jelzik.
Az EDCOR transzformátor alkatrészeket és komplett trafókat is gyárt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 10:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 846
Appme fején találta a szöget, csak a trafó típusát jelenti a 25, és az is igaz, hogy egy pár EL84 kb. 5-6W-ot tud leadni, csak azért gondoltam evvel a csővel, mert az olcsóság és egyszerűség volt a két fő szempont.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 10:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Mint a mellékletben látható, 43% UL leágazással 11 Wattot lehet kicsalogatni a csőből. Ha nem katód ellenállást használunk, hanem negatív előfeszt, akkor kijön a 12-13 Watt. Persze annak az 1 Wattnak nincs jelentősége. Én Melorin szaktársnak egy szimmetrikus kapcsolást ajánlottam, (nekem ez a mániám :P ), amihez egy olyan trafó is készült volna, amely tudja a CFB bekötést is. Azt használva az átfogó NFB némi kompromisszum árán el is hagyható. Ódzkodok az olyan kapcsolásoktól, amelyekben bizonyos elemek kettős funkciót látnak el (ezek egyik funkciót sem tudják maradék nélkül), valamint nem követik a 60 éve kidolgozott és bevált topológiát, mert feleslegesen valami újat akarnak nyújtani, mert ez manapság divat. Nyilvánvalóan lessz aki erre azt írja, hogy ez a dogma :lol: . Ezért írják rá mindenre, hogy 'NEW', még a tiszta magyar termékre is. (Fiam mennyé, ozt hozzá a bótbul szappant. Milyet? Hát Nyút. :lol: ) Mivel az említett kollegának ez lessz az első csövese, ezért talán egy sokak által megépített bombabiztos kapcsolást ajánlottam neki, ami ráadásul elég jó nevű is.
A fentieken kívül megjegyzem, hogy a sokak által lenézett SE hívők valamilyen okból nem használják az SRPP kapcsolást. Én sem, mivel szinezi a hangot, ahová beépítik ott nincs helye a jó hangminőségnek.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 10:45 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Ezt már megépítette valaki? Én valahogy úgy érzem, hogy nem lesz szimmetrikus a trafóra kerülő meghajtó jel. Ha mindkét cső meg lenne hajtva, akkor jó lenne a dolog.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 11:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
Ezt már megépítette valaki? Én valahogy úgy érzem, hogy nem lesz szimmetrikus a trafóra kerülő meghajtó jel. Ha mindkét cső meg lenne hajtva, akkor jó lenne a dolog.

Valamelyest szimmetrikus lesz, mert ez egy földeltrácsú kapcsolás, ahol az alsó végcső a katódból van hajtva. Aztán hogy milyen a hangja az már más kérdés. Főleg az LM317-es stabkockával. :)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 13:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
GA2 írta:
Ezt már megépítette valaki? Én valahogy úgy érzem, hogy nem lesz szimmetrikus a trafóra kerülő meghajtó jel. Ha mindkét cső meg lenne hajtva, akkor jó lenne a dolog.


Elég rosszul érzed. Nagyon is szimmetrikus lesz az. Ha jó az áramgenerátor.

Olyannyira szimmetrikus lesz, hogy egyáltalán nem kell válogatni a végcsöveket. ;) Durva eltérésnél is tökéletes marad a szimmetria!

Épp ezért "találtam fel" én is, :lol: de aztán persze beelőztek ezzel is úgy 60-70 évvel... :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 13:55 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
dys-cus írta:
A fentieken kívül megjegyzem, hogy a sokak által lenézett SE hívők valamilyen okból nem használják az SRPP kapcsolást. Én sem, mivel szinezi a hangot, ahová beépítik ott nincs helye a jó hangminőségnek.


Fel nem mérhető nagy szerencse, hogy nem Te diktálod a csöves erősítők világpiaci trendjét - lásd Neiro és Ongaku :lol:

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 14:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
tunerman írta:
dys-cus írta:
A fentieken kívül megjegyzem, hogy a sokak által lenézett SE hívők valamilyen okból nem használják az SRPP kapcsolást. Én sem, mivel szinezi a hangot, ahová beépítik ott nincs helye a jó hangminőségnek.


Fel nem mérhető nagy szerencse, hogy nem Te diktálod a csöves erősítők világpiaci trendjét - lásd Neiro és Ongaku :lol:

Üdv: TJ.


Hat igen, viszont az egy nem elhanyagolhato teny, hogy az Audio Note erositoi nem eppen a szinezetlen hangjukrol hiresek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 14:12 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
;) Ez a mondat azt is jelentené, hogy van olyan erősítő, amelyik a színezetlen hangjáról híres?

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 14:15 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1976
Mondjuk ezt nem kellene továbbgörgetni, mert ennek a topiknak "Első Csöves Kezdőknek" a cime.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 51  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség