audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 08:52

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.01.01. 16:25 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
bta írta:
Barth Ida írta:
Anno amikor még line IT-vel kísérleteztem - mármint én tekertem! - akkor M55 magot használtam duplán. Az elkészült tekercset aztán kitöltöttem permalloy C (ez a 80% nikkeles), permalloy B(45-50% Ni) és közönséges GOS vassal. (VAC N2-110 és Eilor 0,05mm-es szalagú vassal) Elég durván másképp szóltak. A magasabb nikkel tartalom mindig kiélezte a hangot, sőt szkópon a négyszögjel felfutó élén a túllövés is egyre nagyobb lett. A normál vasak nem lőttek túl, jobb volt a mélyük, mert lehetett állítani - optimalizálni a légrést...

Ezt én nem nagyon értem, hiszen vágott magoknál (Eilor, VAC N2), miért ne lehetne légrést "optimalizálni"? Ha megteszed, ugyanazzal a tekerccsel biztos nem lesz nagyobb a túllövés (egyforma induktivitásnál a szólt L is ugyanakkora). És igen, a hangszín remekül állítható a légréssel:) Más kérdés, h a magas Ni-tartalmú vasak telítési indukciója lényegesen kisebb, ezért talán mégse lesz jó oda a Trafopermhez X milliamperre számolt SE IT tekercs - márpedig így az optimalizálásnak és a korrekt A-B tesztnek egyaránt lőttek... BÚÉK


Hol írtam, hogy nem lehet a vágott magoknál légrést állítani??? Az én szóhasználatomban ezek a normál/semmi különös vasak.
A permalloyok meg lemezesek voltak, M-vas!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.01.01. 17:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
Barth Ida írta:
Hol írtam, hogy nem lehet a vágott magoknál légrést állítani? ... A permalloyok meg lemezesek voltak, M-vas!

Az Eilor miatt írtam, h nem értem, mert az ugye vágott is, meg nikkeles is (permalloy). Ha a méretezés nincs elcseszve, és a légrés el van találva, akkor az nem keményszik fel, és természetesen túllövés sincs. Viszont ahogy írod, a basszusa nem az igazi.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.01.01. 19:16 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
bta írta:
Barth Ida írta:
Hol írtam, hogy nem lehet a vágott magoknál légrést állítani? ... A permalloyok meg lemezesek voltak, M-vas!

Az Eilor miatt írtam, h nem értem, mert az ugye vágott is, meg nikkeles is (permalloy). Ha a méretezés nincs elcseszve, és a légrés el van találva, akkor az nem keményszik fel, és természetesen túllövés sincs. Viszont ahogy írod, a basszusa nem az igazi.


Aha, itt a tévedés magva!
Az Eilor az nem permalloy, hanem GOS, csak 0,05mm-es, ellentétben a táptrafókkal, amik 0,3mm körüliek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.01.20. 20:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.31. 14:25
Hozzászólások: 299
Sziasztok, tudna valaki segíteni Tina-hoz kimenő és IC transzformátor modellel?
Köszi


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.09.19. 21:38 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Lenne a lenti témában egy "első csöves" kérdés csoportom, mielőtt kísérletezésbe kezdenék. ;)

Kisjelű csöveket tiszta A2 üzemmódban alkalmazva (pl. Ug = +1V), hogyan, milyen számítási eljárás(ok) - esetleg görbeseregek, adatok - alapján határozható meg a bemeneti impedancia?
Vagy másképp, mekkora rácsárammal szükséges ekkor számolnunk (bár gondolom ez feszültségfüggő is)?
(UI: Bizonyos csövekkel ebben a munkapontban igen alacsony feszültségen is tarthatjuk az anódot - 20-50V - alacsony torzítás mellett, persze csak kisebb jelszintek esetén...)

Ja igen, s még egy igen fontos kérdés! Milyen a hangja? :mrgreen:
(S csak ráadásnak, ha tapasztalta már valaki: Emelkedik e ezáltal a cső zaja az A1-hez képest, változik e torzítási spektruma és átvitele?)
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.09.19. 22:02 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Találtam egyet! 8-)
Például, itt elég sok minden leolvasható:
Csatolmány:
6021_Ib_Ic_Up.JPG
6021_Ib_Ic_Up.JPG [ 133.34 KiB | Megtekintve 44617 alkalommal. ]

Valami ilyesmire van szükség?

Vagyis a rácsfeszültség alapján megadja a grid áramát is.
A jelzett munkapontban pl. hogyan alakulna a rácsáram?
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.09.19. 22:06 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Kisjelű csövekre általában nem adnak meg pozitív rácsfeszültség görbéket.
Többnyire már a 0 volt közeli görbék is -az üzemi tartományhoz képest- jelentős torzítást mutatnak.
Tapasztalat ezen a téren inkább csak gitártorzító áramkörök esetében van, mivel a 0 közeli üzem minden, csak nem hájfáj. ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.09.19. 22:14 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
euro21 írta:
Kisjelű csövekre általában nem adnak meg pozitív rácsfeszültség görbéket.
Többnyire már a 0 volt közeli görbék is -az üzemi tartományhoz képest- jelentős torzítást mutatnak.
Tapasztalat ezen a téren inkább csak gitártorzító áramkörök esetében van, mivel a 0 közeli üzem minden, csak nem hájfáj. ;)

Pedig többnek megadják! :roll: S "normál" üzemben kiváló típusok:
Pl. néhány ismertebb: 6111, 6021, 6N16B, 6N3P.
És nem 0 Volt közeli, hanem +1-2V-os munkapont, 10-100mV bemenő jelre...
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.09.19. 22:22 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
A szimulátor pl. ezt "hazudja" nekem 6N16B-re! (Ube = 500mVpp, Ug = +0,91V mellett.)
Csatolmány:
6N16B_A2_loadline.JPG
6N16B_A2_loadline.JPG [ 68.11 KiB | Megtekintve 44618 alkalommal. ]

db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.09.19. 22:30 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Kicsit még szimulátoroztam és valóban nem stimmel valami...
Sok esetben a h3 torzítás magasabb, vagy egyenlő a h2-vel (olykor a h4 is jelentős) és a bemenő jel nagyságától függően változnak az arányaik is - igaza lehet euro21-nek... Ez nem az audio diyernek való vidék! :lol:
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 12:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Úgy tűnik, végre megépítem az igazi kezdőknek való csöves erősítőt, amit már kb 2 éve javasoltam minden kezdőnek, és a segítséget is felajánlottam. Bővebben itt írtam róla, miután megtekertem a kimenőket, s azok mérése is ott van.
viewtopic.php?f=109&t=3037
Jelen beszámolóban azt akarom megmutatni, hogy okos tervezéssel nagyon szép, korrekt, felesleges köröktől mentes belső kialakítást lehet létrehozni. A kütyüben így is több drót lesz, mint egy átlag erősítőben, mivel duál mono kivitelű, ami azt jelenti a gyakorlatban, hogy a dupla táp miatt a tápfeszek vezetékei is megduplázódnak. A rövid és kevés vezeték használata környezet kimélő, illetve olcsó megoldás. Ebben az erősítőben 40cm jelvezeték lesz a bemeneti oldalon, ami lehet akármilyen drága madzag is, mivel kevés kell belőle. A többi vezetéken a táp megy, de ez is kevés. A fűtés, az anódtáp, valamint a kimenők bekötése a trafók saját vezetékének felhasználásával készül. Ennél célszerűbb megoldást nem tudok elképzelni.
A készülő készülék a Baby Huey nevezetű csoda masina :P , amely rendkívül egyszerű, de fifikás kapcsolás. Huye Baby-t már hallgattam egy párat, és azt mondom, hogy ha ez a kis baby is hasonlóan fog szólni, akkor mindenféleképpen érdemes megépíteni. Mivel a HB és a BH erősítők alkatrész készlete gyakorlatilag megegyezik, így össze hallgatással majd el lehet dönteni, hogy két készülék hangja közti eltérést a részben más kapcsolás milyen irányba viszi el. Számomra ez egy izgalmas teszt lesz.
Fel teszek ide egy-két fényképet, hogy demonstráljam azt a tényt, hogy nem csak gyári erősítők lehetnek szépek szuper drágán, hanem DIYer készülékek is olcsón. Ha valaki nem tudja, hogy mi mi, akkor az nyugodtan kérdezhet. A cucc még nincs teljesen kész, de ha szerencsém van, akkor a jövőhéten elkészül.
Íme a fotók:
Csatolmány:
20161014_115020.jpg
20161014_115020.jpg [ 374.38 KiB | Megtekintve 44327 alkalommal. ]

Csatolmány:
20161014_115055.jpg
20161014_115055.jpg [ 272.81 KiB | Megtekintve 44326 alkalommal. ]

Csatolmány:
20161014_115104.jpg
20161014_115104.jpg [ 319.39 KiB | Megtekintve 44328 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 12:59 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Tényleg egyszerűen továbbépíthető.
Táptrafó hol lesz?
Nem lesz zavaró, hogy ennyire elhúztad a kimenőket a paneloktól?

dys-cus írta:
Ebben az erősítőben 40cm jelvezeték lesz a bemeneti oldalon, ami lehet akármilyen drága madzag is, mivel kevés kell belőle.

Ez így..ebben a formában...legfeljebb írói munkásságod része lehet. :lol:
Sajnos van olyan "gyári" madzag, amiből 40cm többe kerül, mint az egész erősítőd. ;)
Mondjuk madár is kell, aki megveszi....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 14:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nos aki negyven centiért ad annyit, mint ez az erősítő, az vagy nő :lol: , vagy nem normális. Sajna egyre több tapasztalatot szerzek a kábel hülyítés terén. Vesznek az ócskapiacon 30EFt-ért csöves erősítőt, amit aztán tuningolnak 50-100 ezer Forintos kábelekkel. Aztán meg csodálkoznak, hogy egy Huye Baby leveri a csodájukat minden hóbelevanccal együtt. :D Aztán jár az agyuk mint a sublót fiók, mire kitalálják, hogy a kábel az azért csak márkás, a HB meg nem. Ja! És hallgatnak 3 CD-t. Aztán meg a Nobel Díjas Robert Zimmermann-ra meg azt mondják, olyan mint a Cseh Tamás, csak amerókai. Pedig ha tudnák a különbséget!
A táptrafók a doboz alján lesznek rögzítve, mivel toroidok. Csak nem teszek már ki két toroidot egy csöves tetejére! Még szégyenbe hoz.
A távolság nem gond. Megy rajta vagy 150 Volt, az már nem nagyon szokott érzékeny lenni a szórásra. :lol: Egyébként is csak 15 centi hosszú.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 19:52 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
Aztán meg a Nobel Díjas Robert Zimmermann-ra meg azt mondják, olyan mint a Cseh Tamás, csak amerókai. Pedig ha tudnák a különbséget!

Milyen különbséget? :D Barbárhifista szempontból mindketten az ún. "fijú gitárral stílus" képviselői :lol: :lol: :mrgreen:
/... és hogy jön ide az irodalmi Nobel-díj?/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.15. 08:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"/... és hogy jön ide az irodalmi Nobel-díj?/"
Zimmermann megkapta.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.19. 17:13 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 08:14
Hozzászólások: 557
Sziasztok!
Kérlek segítsetek abban, hogy EL84 el melyik SE kapcsolást érdemes megépíteni. Voltam vagy 10 éves amikor egyik Kádár Géza könyvből összerittyentettem egyet monóban bontott cuccokból. Ez nagyon régen volt :D Szóval most a terv, hogy ezzel a csővel ujra támadok, de a kérdés melyik kapcsolással. Milyen meghajtással. Köszönöm!

_________________
" Google a barátod, Tina pedig a csajod "


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.19. 17:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
winkleer írta:
Sziasztok!
Kérlek segítsetek abban, hogy EL84 el melyik SE kapcsolást érdemes megépíteni. Voltam vagy 10 éves amikor egyik Kádár Géza könyvből összerittyentettem egyet monóban bontott cuccokból. Ez nagyon régen volt :D Szóval most a terv, hogy ezzel a csővel ujra támadok, de a kérdés melyik kapcsolással. Milyen meghajtással. Köszönöm!

Hi!
Én egyiket sem javaslom. A Baby Huey-nél olcsóbb, egyszerűbb nincs. Most éppen építem. Beszámolok a hangjáról, meg vannak a tervek, azt kellene megpróbálni. 2 Watt nem elég semmire. PP-ben 12Watt lesz. Az el84 egyébként jó hangú cső.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.19. 20:02 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
Ha már SE-ről volt szó... Pár éve megépítettem ezt a kis kapcsolást nem csalódtam benne...
A VR2 természetesen 2W-os huzalpoti legyen...


Csatolmányok:
musikus.jpg
musikus.jpg [ 35.61 KiB | Megtekintve 44029 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 10:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Pár éve megépítettem ezt a kis kapcsolást nem csalódtam benne..."
Ez azt jelenti, hogy jól szól, vagy jó a mérése? Azért érdekel, mert megkerestek azzal, hogy tudnék-e építeni egy detektoros "ősrádiót" csöves kimenettel.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 11:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
6c4c írta:
Ha már SE-ről volt szó...

Hát ez a ~100uA anódáramú "meghajtás" nem kicsit meredek :D
Értem én, h ebben a felállásban érhető el nagy feszültségerősítés, de vajon mekkora torzítás árán? Ilyen extrém kicsi anódáram mellett a pentóda dinamikus belső ellenállása a szokványos munkaponthoz tartozónak a többszörösére nő, amely a Miller-kapacitással terhelve az álmoskönyvek szerint ... tényleg érdemes ekkora kompromisszumokat bevállalni egy csatolókondi elhagyása kedvéért?

Ha viszont olcsóságra gyúrunk, a nagyságrendileg túlméretezett VR2 potit minden további nélkül 22k--47k /0.5W trimmerre cserélhetjük (az R11 ~800ohmra csökkentése mellett). Az igencsak áramgenerátoros jellegű fokozat többtagú tápszűrésében sem igazán látok logikát... a torzítás további növelésére ugyanakkor tökéletes.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 16:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Szóval akkor nem jó a detektoros rádió projecthez? Persze lehet érzéketlen is hozzá. Kb mennyi lehet az érzékenysége?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 16:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Vissza térve a Baby Hueyre, ma felélesztettem a felét. Majdnem elsőre működött, de másodikra már igen, de nem tökéletesen. A hálózati trafót túlméretezve rendelték meg. Ezmiatt kevesebb feszt ejt a terhelésre, ezért be kell építeni egy ellenállást. Egyelőre ideiglenesen be is forrasztottam egy soros 220 Ohmot a trafó és a Gréc :P közé. Íly módon az erősítő tápja 0 kivezérlésnél 308Volt, teljes, 100%-os kivezérlésnél pedig 300,2Volt. Hozzá teszem, gumigyűrűt nem alkalmaztam most sehol. :lol: A teljes kivezérlés ebben az esetben 11 Watt kimeneti teljesítményt produkált. Ez felett a jel szimmetrikusan vágódik, a szimmetrikus kivitelnek megfelelően. Az ECC83 vonatkozásában a munkapontot be kell állítani. Ez célszerűen a tápkörben lévő 47k-s ellenállás cseréjével megoldható. Hogy mekkora ellenállás kell, az irreveláns, mivel egy másik cső használata esetén másmilyen csere szükségeltetik. Ebből a szempontból a Hulye Baby jobb, mivel ott az áramgenerátor állítható, így a munkapont kitrimmelése egyszerűbb. Ez az 1. előny az újabb erősítő javára. Egyébként a masina korrekt Még mindig javaslom utánépítésre.
A fotón az élesztés egy mozzanata látható, mikor is meghatározom a maximális teljesítményt. Ezért van a két mérőcsúcs a kimeneten, az egyik a csővoltmérőbe megy, a másik a szkópba. Az a csúnya 10Wattos barna ellenállás pedig az előtét ellenállás. A fénykép baloldalánál a dobozban az a furcsapiros színű kütyü egy oszcilloszkóp. Hihetetlen, de működik. A nagy ződ ellenálló szinte már nem is ellenálló, hanem partizán. :lol: Ő a műterhelés.
Csatolmány:
20161020_141957.jpg
20161020_141957.jpg [ 390.26 KiB | Megtekintve 43822 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 16:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ha már így beüzemeltem, akkor meg is mértem. A mérés akár ámítógépen, akár hagyományosan csővolt mérővel történik (a kettő között eltérés van), igazolja a jó, egzakt, kellően szélessávú kimenőtrafó szükségességét. Bebizonyosodott, hogy az egész készülék átvitele csak akkor megfelelő, ha komoly trafó van a cuccra ráaggatva. Ezen OPT-t én nem szimuláltam, csak megtekertem már kb. 2 éve. Állásában nem változott. :) Elmondom miért vagyok büszke rá. Az élesztés során az ECC83 csövet mint írtam munkapontilag be kellett állítani. Állítgatás közben még melegedett a cső, unalmamban megmértem az első csőből megépített blokk frekvencia átvitelét. Nos az roszabb, mint az egész erősítő átvitele, ugyanis 20k-n cca. 3,5dB-t esik a görbe. A kész erősítőnek nyilvánvalóan az NFB hatására viszont tök jó az átvitele. Ez nem lehetne így, ha az OPT nem lenne megfelelően szélessávú, és jó fázis átvitelű. Szóval jó az OPT. A fotón a mérési procedúra látható.
Csatolmány:
20161020_143011.jpg
20161020_143011.jpg [ 337.11 KiB | Megtekintve 43817 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 16:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hújjajjaj! Majd' elfelejtettem magát a mérést. Szóval precíziós HFgenerátorral, és ugyancsak hiteles, csővoltmérővel mérve az átvitel -3dB-s pontjai az alábbiak:
-3dB vel határolt sávszélesség a teljesítmény 80%-án!!: 10Hz-35kHz.
Számítógéppel mérve a helyzet jobb, ugyanis nincs kivezérelve az erősítő, csak kb 1,3 Wattig. Nos szégyenkeznem ebben az esetben sem kell. Íme az átviteli függvény:
Csatolmány:
Baby Huey Bode.JPG
Baby Huey Bode.JPG [ 177.58 KiB | Megtekintve 43810 alkalommal. ]

Egy idő óta fontosnak tartom a fázisátvite laposságát. Akit érdekel miért, az olvasson vissza más írásaimban. Nos panaszom erre sem lehet, látszik, hogy az MS frekvencia sávban kellően alacsony értékű, ez a paraméter nem fogja a hangot elszinezni. Nos lássuk:
Csatolmány:
Baby Huey Phase.JPG
Baby Huey Phase.JPG [ 137.59 KiB | Megtekintve 43810 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 17:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Mit tesz Isten, megmértem számítógéppel a torzításokat is. Ettől a kis vaczaktól nem is vártam ilyen kellemes eredményeket. Hozzáteszem, kicsit szkeptikus vagyok a számítógépes torzítás mérések viszonylatában, de hát más eszközöm nincs. A méréseket 1W kimenő teljesítményen végeztem. A torzítás 5Watt felett kezdett nőni, de 8Watton is csak 0,54% volt. Tovább nem mertem a kakaót adni, mivel féltettem a méricskémet. Itt a két torzítás:
Csatolmány:
Baby Huey THD.JPG
Baby Huey THD.JPG [ 207.72 KiB | Megtekintve 43808 alkalommal. ]

Ez az IMD!
Sajna most látom, a THD.t nem mentettem el, illetve felülírtam az IMD-vel. Na mindegy, azt 1,2...%-ra mértem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 17:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Megnéztem a néccögválaszjelet is. Leginkább kíváncsiságból. Nos más mint a HB erősítőnél. Ez a 2. dolog, amiért az új kütyü jobb az "apjánál." Íme a fotók, amiket a telómmal készítettem. Olyanok is. :P
Csatolmány:
20161020_142331.jpg
20161020_142331.jpg [ 185.87 KiB | Megtekintve 43798 alkalommal. ]

Csatolmány:
20161020_142109.jpg
20161020_142109.jpg [ 271.06 KiB | Megtekintve 43803 alkalommal. ]

Csatolmány:
20161020_142220.jpg
20161020_142220.jpg [ 284.53 KiB | Megtekintve 43798 alkalommal. ]

Hogy miért jobb? meg kell nézni. Persze ez még nem jelenti azt, hogy a BH rosszabbul szólna mint a HB. Kíváncsi leszek a hangzásbéli eltérésre. Tegnap előtt volt egy vendégem, s összehasonlítottuk a TauCeti-t a Hulye Baby-vel. A TC erősítő az ARC clonhoz képest kissé világosabb tónusű, kevesebb energiával szólal meg. A HB a TC-hez képest hasonlóan viselkedik. Nem árasztja azt a tiszta nyugodt energiát magából, a tónusa világosabb könnyebb, de zeneien szól. Volt olyan külsős "munkatárs", akinek a HB tetszett az ő könnyedségével. Én a TC-t sokkal jobbnak vélem, többet is hallgatom. A BH erősítő akkor lenne nagyon nyerő, ha a hangzása valahová a TC és a HB közé esne. Az esélye meg van rá, mivel már az alkatrészek is azonos gyártótól vannak, illetve a HB a BH modernizált tovább fejlesztése. Ha valaki nem tud dönteni a két erősítő között, akkor a döntést mindenféleképpen nem könnyíti meg a bekerülési költség. A két készülék között alig van mondjuk 1500 Forint difi, ami Budapesten ugye kb két korsó sör, a mi utcánk melletti utcában pedig 5. Szóval nem sok.
A meghallgatásról majd beszámolok még a tél előtt.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 17:29 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ez a torzítás nem megy ma. :roll: Most látom, írni is rosszul írtam. Nem 1,2%, hanem 0,12%. Elnézést érte.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 19:30 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
megkerestek azzal, hogy tudnék-e építeni egy detektoros "ősrádiót" csöves kimenettel.

"Spud amplifier" mond neked valamit?
pl.: http://www.diyaudio.com/forums/tubes-va ... -tube.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 21:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Idézet:
Hogy miért jobb? meg kell nézni.

Szerinted mi okozza a tullovest az 1KHz es a 10KHz negyszogon es az aszimmetriat?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.20. 21:41 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Érdekesek azok a fel meg lefutó ágon lévő kis "gombócocskák" is. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 08:52 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Bizony, bizony érdekes dolgok ezek, szerencsére jó a kimenő. :D Egy kis kompenzálás, azaz az eredeti rajztól való eltérés mindenben segít. Ez a művészet ebben a hobbiban. :lol:
De remélem így már jó lesz?
Itt megmutatom milyen volt, és milyen lett a szkópom digi üzemmódjában tárolva az előző állapotot:
Csatolmány:
20161021_083412.jpg
20161021_083412.jpg [ 253.34 KiB | Megtekintve 43635 alkalommal. ]

Itt pedig analóg módban láthatjátok a módosított erősítő néccög átvitelét.
Csatolmány:
20161021_083538.jpg
20161021_083538.jpg [ 303.91 KiB | Megtekintve 43635 alkalommal. ]

Csatolmány:
20161021_083600.jpg
20161021_083600.jpg [ 288.68 KiB | Megtekintve 43636 alkalommal. ]

A fotók nevében a dátum, tehát ma reggel balkézből megoldottam a kollegák nemtetszésének tárgyát. :P Így már ma este mindenki nyugodtan aludhat a BH erősítő válaszjelei miatt. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 09:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Halványabb lett, de én még mindig látok azokon a pontokon "vonalvastagodást" :lol: Tessék "széthúzni a képet", úgy hogy csak néhány periódus látszódjon.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 10:03 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Idézet:
Bizony, bizony érdekes dolgok ezek, szerencsére jó a kimenő.

Ha igazan jo lenne, nem kellett volna reggel trukkoznod.
Sokkal jobbat is tudnal csinalni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 10:42 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
mayky írta:
Halványabb lett, de én még mindig látok azokon a pontokon "vonalvastagodást" :lol: Tessék "széthúzni a képet", úgy hogy csak néhány periódus látszódjon.

Jó a szemed! :P Sajna nincs időm egésznap fotózgatni. Más nem is fotózik, meg nem is mér, csak fülre készíti az erősítőjét. :lol: Miért nem azzal kötözködsz? Egyébként az erősítő a felépítésének egyszerűségéhez képest elég jó. Nekem nem jelent élményt az, hogy azon rugózzak hetekig, hogy a 0,12% torzítást hogy tudom levinni mondjuk a felére. Egyébként mondjuk úgy, hogy építek egy D51-et, vagy egy TC-t, mint ahogy meg is tettem már. Majd a hangja eldönti, hogy jó-e. Mindent a helyén kell kezelni. Ha ez az erősítő tökéletesebb lenne mint a nagyok, akkor az egész világ csak ilyen erősítőt építene. Ez meg ugye nem így van.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 10:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
CHZ írta:
Idézet:
Bizony, bizony érdekes dolgok ezek, szerencsére jó a kimenő.

Ha igazan jo lenne, nem kellett volna reggel trukkoznod.
Sokkal jobbat is tudnal csinalni...

Trükközésnek nem trükközés, mert a csöves végfokok kb. 95%-ban benne van ez a kompenzáció, még olyanokban is mint az ARC, Harman Kardon, Luxman, az összes Conrad Johnson, AI, Dynaco,stb. Ez meg nyugtat, mert azt bizonyítja, hogy ezek a cégek nem tudnak nálam jobb trafót tekerni. És ezt meggyőződésből írom. Viszont az is igaz, mint írtam tegnap, hogy ezt a trafót már két éve készítettem, és az ugyancsak EL84-hez tekert HB-ba való trafónál már nem kell ez a kompenzáció, ámbátor megjegyzem, hogy a kompenzáció szükségességét nem csak a trafó kéri ki, hanem maga a kapcsolás is. Ez meg arra sarkall, hogy azt mondjam: a HB erősítőm jobbra sikeredett mint a BH, vagy pedig a mai trafóm jobb, mint a két évvel ezelőtti, amely tények megint csak örömmel töltenek el. :D Szóval baj nincs.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 11:07 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Magyar honban nagy ázsiója van a Dynaco ST70 erősítőnek, amelynek ma is kapható alkatrésze az A470-es kimenő. Egy barátom hozzájutott egy pár ilyen trafóhoz, én meg megmértem. Ugyanúgy, ahogyan a többi trafómat. Mayky! Nézd meg a gombócokat rajta. :lol:
Csatolmány:
A470 OPT csendélet.JPG
A470 OPT csendélet.JPG [ 115.11 KiB | Megtekintve 43597 alkalommal. ]

Csatolmány:
A470 Dynaco trafo Bode.jpg
A470 Dynaco trafo Bode.jpg [ 41.15 KiB | Megtekintve 43596 alkalommal. ]

Csatolmány:
A470 Dynaco trafo Phase.jpg
A470 Dynaco trafo Phase.jpg [ 31.69 KiB | Megtekintve 43596 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 11:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Itt meg a négyszöget láthatjátok:
Csatolmány:
A470 20kHz.JPG
A470 20kHz.JPG [ 51.45 KiB | Megtekintve 43596 alkalommal. ]

Csatolmány:
A470 2kHz.JPG
A470 2kHz.JPG [ 51.03 KiB | Megtekintve 43597 alkalommal. ]

Csatolmány:
20Hz A470.JPG
20Hz A470.JPG [ 55.37 KiB | Megtekintve 43596 alkalommal. ]

Pedig ezt a trafót az indexes kollegák műszakilag, hangilag űber alles-nek titulálják.
Ugye, hogy nem kell szégyenkeznem a kis Baby Huey átvitelével?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 11:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Én nem védem Mayky-t ,de az ő trafóijairól is lehetett mindig mérést látni, CHZ műveiről szint úgy. Most épp én szóltam hozzá, tőlem is láthattál mérést mindig, (bár én nem kimenő-trafózom ) Szóval akik hozzászóltak ők épphogy mértek mindig..
CHZ komplex terheléssel is kiszokta tenni a kimenőit, méghozzá nem 10 hanem 20Khz-es négyszöggel.. ha jól emlékszem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 11:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nem is mondtam, hogy nem úgy van. De azért azt hiszem én teszek fel ide a legtöbb cuccról mérést. Nem akarok senkit sem megbántani, de hát azért kb tízszer annyi trafó méréseit fel tettem már ide, mint bárki más, pedig nem is teszek fel mindent. Pl az IT trafókról megy az értekezés vmelyik topicban. Tudnék oda tenni mérést, mégsem tettem. Had higgyék azt, amit állítanak. :lol: A kedves kollegák feltett trafóját soha nem kritizáltam még, sőt dícsértem. A 10k és 20k közötti négyszögjelek közt egyébként nem számottevő a különbség. Más szempontból meg ahány fajta terhelés, annyi fajta válaszjel van. Ezért a komplex terheléses mérést nem is igen alkalmazzák, s szabvány sincs rá. Lehet olyan terhelést összeállítani, amivel szépet mérsz, de egy hangfalat ha rákötsz, egészen más lesz a jel. Szóval mérni csak úgy, hogy korrekten megismételhető legyen.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 11:58 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1585
Szerintem az elektronika gyenge, EL84-hez túl nagy az első fokozat erősítése, és emiatt szorosabb NFB válhatott szükségessé. Ezt a hibát vélem látni a négyszögjelekből.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 12:06 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
Én már rég tettem fel mérést. Lpcollector barátomét találtam itt hirtelen.
viewtopic.php?f=62&t=375&start=693
Ugye itt rendesen ki van nagyítva egy periódus :) Itt nincsenek gombócok :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 12:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
emersys írta:
komplex terheléssel is kiszokta tenni a kimenőit, méghozzá nem 10 hanem 20Khz-es négyszöggel.. ha jól emlékszem.

Mindenekelőtt szeretnék eloszlatni egy félreértést: nem a trafót méritek, hanem egy komplett (PP esetben általában visszacsatolt!) teljesítményerősítő eredő átvitelét, és ennek éppen komplex terheléses vizsgálatnál van a legnagyobb jelentősége. Nyilván lehet következtetni a belőle a trafó problémáira, de csak óvatosan... ld. feljebb Akki -szerintem teljesen jogos- aggályait.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 13:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
mayky írta:
Én már rég tettem fel mérést. Lpcollector barátomét találtam itt hirtelen.
viewtopic.php?f=62&t=375&start=693
Ugye itt rendesen ki van nagyítva egy periódus :) Itt nincsenek gombócok :)

Én szeretem a szilvás gombócot. :P
Gombóc már nincs, megettem. Az általam fejlesztett erősítőknél nincs gombócz.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 13:31 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
bta írta:
emersys írta:
komplex terheléssel is kiszokta tenni a kimenőit, méghozzá nem 10 hanem 20Khz-es négyszöggel.. ha jól emlékszem.

Mindenekelőtt szeretnék eloszlatni egy félreértést: nem a trafót méritek, hanem egy komplett (PP esetben általában visszacsatolt!) teljesítményerősítő eredő átvitelét, és ennek éppen komplex terheléses vizsgálatnál van a legnagyobb jelentősége. Nyilván lehet következtetni a belőle a trafó problémáira, de csak óvatosan... ld. feljebb Akki -szerintem teljesen jogos- aggályait.

Te vagy félreértődve. Ha erősítőt készítek, akkor azt teszem fel. Ha trafót, akkor csak azt teszem fel. Pl most az A470-et. Az csak trafó. A BH trafójának mérését meg megnézheted a Gyártói topicban. Direkt nem ide tettem. Az erősítőt azért közlöm itt, mert ebben a topicban ajánlottam először a kezdőknek a megépítést. A komplex mérésről annyit: tessék kitalálni egy terhelést gyári elemekből, és akkor mindenki azon mérjen. Ekkor korrektül összehasonlíthatók az itt készített erősítők. Egyébként nem. De addig még a társaság 80%-ának még egy szkópja sincs, meg semmi nemű -mondjuk úgy- mérési tapasztalata nincs, addig feleslegesnek tartom bonyolítani a méréseket. Másrészt azt, hogy az erősítő hogy szól, még ezen méricskélés sem írja le. A freki átvitelből, meg a fázis átvitelből legalább tudjuk, hogy a sávszélek rendben vannak, meg hogy az erősítő jobban, vagy kevésbé színezi el a hangot. Érdekesebb lenne inkább egy Burst mérés sinusszal, de sajna ahhoz kellene valami kütyüt kitalálni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 13:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
Pedig ezt a trafót az indexes kollegák műszakilag, hangilag űber alles-nek titulálják.
Ugye, hogy nem kell szégyenkeznem a kis Baby Huey átvitelével?

Szögezzük le, hogy a nem modulált periodikus jelátvitelre büszke lehetsz.

Node, emlékszel, hogyan vélekedett a paraméterek jelentőségéről az egykori index fórumtag dys-cus "olvtárs"? :mrgreen:
dys-cus@Index.Audioland írta:
kis áram nagy torzítás: szép hang, nagy áram kistorzítás: Hi-Fi torony.
Akkor még (nagyon helyesen!) vitába szállt a néccög:)átvitel fontosságát eltúlzó és semmibe vevő "kollégákkal" egyaránt.

Továbbá:
- Az emlitett fórumon egyáltalán nem beszéltek a Dynaco kimenő paramétereiről, sőt, önálló alkatrészként a hangminőségéről sem.
- Különösen figyelemre méltó, hogy a csöves ellentábor kevés készülék hangját tudja (úgy-ahogy) elfogadni. A Dynaco ST70-re szinte mindenhol kivételként szoktak hivatkozni.

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 13:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
Ha erősítőt készítek, akkor azt teszem fel. Ha trafót, akkor csak azt teszem fel. Pl most az A470-et. Az csak trafó. A BH trafójának mérését meg megnézheted a Gyártói topicban.

Dehát ott sem találok használható információt a mérési módszerről. Nyilván -ahogy szinte mindenki-, te is valamilyen (nagyjából) illeszkedő Raa impedanciás végfokozatú ellenütemű erősítőbe kötve méregeted... jól gondolom?

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 15:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
bta írta:
dys-cus írta:
Ha erősítőt készítek, akkor azt teszem fel. Ha trafót, akkor csak azt teszem fel. Pl most az A470-et. Az csak trafó. A BH trafójának mérését meg megnézheted a Gyártói topicban.

Dehát ott sem találok használható információt a mérési módszerről. Nyilván -ahogy szinte mindenki-, te is valamilyen (nagyjából) illeszkedő Raa impedanciás végfokozatú ellenütemű erősítőbe kötve méregeted... jól gondolom?

Számtalanszor leírtam, hogy mérek. Unom magam ismételgetni. Viszont lényeges, hogy mindig egyformán mérek, így az általam készített cuccok fejlődését látom. Nekem ez a fontos. Olvass utánna, hogy mérek. Látom van türelmed, meg időd hozzá.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 15:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
bta írta:
dys-cus írta:
Pedig ezt a trafót az indexes kollegák műszakilag, hangilag űber alles-nek titulálják.
Ugye, hogy nem kell szégyenkeznem a kis Baby Huey átvitelével?

Szögezzük le, hogy a nem modulált periodikus jelátvitelre büszke lehetsz.A hangjára is büszke leszek, mint ahogy a többi erősítőm, MC trafóm, IT-m hangjára is az vagyok. Az én cuccaimat elég sokan meghallgatták, s hallgatják. Ez valamit jelent, még ha Te kételkedsz is benne. Sajnos a te csöves erősítőd, hangfalad, vagy akármid még nem hallottam. Mondjuk mérésre sem emléxem. Valamit esetleg?

Node, emlékszel, hogyan vélekedett a paraméterek jelentőségéről az egykori index fórumtag dys-cus "olvtárs"? :mrgreen:
dys-cus@Index.Audioland írta:
kis áram nagy torzítás: szép hang, nagy áram kistorzítás: Hi-Fi torony.
Akkor még (nagyon helyesen!) vitába szállt a néccög:)átvitel fontosságát eltúlzó és semmibe vevő "kollégákkal" egyaránt. Most sem a négyszögjeles mérést tartom a legfontossabbnak, csak felteszem ide, mert ha nem, akkor kérik. Az idézetre már nem emléxem, de talán valami tréfa lehetett. Ha nem, akkor meg semmi érdekes nincs abban, ha az ember szemlélete változik. Tudod barátom?

Továbbá:
- Az emlitett fórumon egyáltalán nem beszéltek a Dynaco kimenő paramétereiről, sőt, önálló alkatrészként a hangminőségéről sem. Olvass visszább, illetve többen személyesen elmondták nekem, Ha hiszed, ha nem.
- Különösen figyelemre méltó, hogy a csöves ellentábor kevés készülék hangját tudja (úgy-ahogy) elfogadni. A Dynaco ST70-re szinte mindenhol kivételként szoktak hivatkozni.
A baj ezzel a városi legendával, hogy ezek az emberek még nem hallottak korrekt csöves erősítőt. Ez a megállapítás amit írtál elismeri azt, hogy még a szerényképességű csöves is jobb mint a tranyós, hiszen az ST70 figyelemre méltó a tranyósok szerint. :D Hidd el barátom, hogy legalább 3 db ST70-et hallottam már saját rendszerembe kötve, olyan drága csövekkel, hogy annál már drágább nem igen van. Sajna azt kell kijelentenem, hogy még a gazdái szerint is például a TauCeti-nek ütősebb, pontosabb basszusa van, és akkor még nem beszéltem az ARC klónomról. Sőt az egyik ST70 tulajnak gyári ARC-je van. Mit gondolsz melyiket hallgatja?
Nos részemről nem kívánok ezzel tovább foglalkozni, mert meddő dolog. ;) Inkább folytatom a barkácsolást.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 16:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Idézet:
ámbátor megjegyzem, hogy a kompenzáció szükségességét nem csak a trafó kéri ki, hanem maga a kapcsolás is.

Mondat vegevel egyetertek. Viszont jo kimeno kompenzalas nelkul is hozza a minoseget.
Nem mindegy mekkora es hova esik a kimeno rezonancia pontja.
Nem azt allitottam, hogy rossz kimenot keszitettel, csak azt, tudnal sokkal jobbat is.
Felszerelesed adott hozza. Szerintem csak tulzottan nagy onbizalmad gatol meg a tovabbi fejlodesben. Kevesbe sikerult trafoid is vegletekig dicsered, sajnos el is hiszed, hogy ez mar maga a csoda. Pedig kis odafigyelessel, apro reszletek finomabb kidolgozasaval valoban megjobb kimenot tudnal tekerni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 17:27 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A rezónak minnél távolabb kell esnie, és a csúcsnak minnél alacsonyabbnak. Ezt leírtam már itt egy párszor, gondolom egyet értünk. Egyébként folyamatos fejlesztésben vagyok, voltam. De 6L6, 6550, 300B csövekhez már szó szerint rengeteg kimenőt tekertem. Ezeknél ma már nincs mit fejleszteni. Nekem legalábbis. Az EL84 trafó akkor kezdett terjedni, mikor ide feltettem a BH. erősítőt, mint egy egyszerű alternatívát. Előtte nem sokat ilyet tekertem . A vasam olyan, amilyen. Hidd el, 4-5 havonta veszek valamilyen huzalt nagy spulnin, ami 14-15kg között van. Más díyer életében nem vesz ennyit. Persze ma már ésszerűen gazdálkodok, nem tartok nagyon sok fajta drótot, de így is 300-400 eFt van főleg huzalba fektetve. Valahol írtam, hogy csak azért mert végre sikerült 0,9mm-es huzalt szereznem, 4 kimenőt kellett kidobnom pl a 6L6-os verzióból. A kísérletezésnek mindig meg van az eredménye. Hogyne dícsérném trafóimat. Ha egyszer jók. Azt nem írhatom, hogy tekertessetek velem trafót, úgyis szar. Én felvállalom munkáimat. Azt kell mondanom, hogy valószínűleg két fajta trafóból van legtöbb az országban. Az egyik a Lundhal, a másik... Ezért jól érzem magam a bőrömben. Akinek meg valamilyen ok miatt fikáznia kell engem, vagy a munkám, nos az fikázzon, megteheti. Csak ne sírjon, ha vissza szólok.
A kompenzálás szükséges rosz, de mint írtam, nem vagyok egyedül vele. A kevés fokozatú erősítőket általában kevésbé kell kompenzálni. Én nem fejleszthetek minden barátomnak külön trafót, ha megkér, hogy tekerjek neki. Tudnád némelyek milyen csövekkel építkeznek! :lol: Máshol azért haragudott meg valaki, mert azt találtam mondani, hogy orosz tápcsőből nem lehet jó erősítőt építeni. Aki azt mondja igen, az nem tudja, hogy hangzásban mekkora difi van mondjuk egy RCA, meg egy eredeti Mullard cső között. Nos az ilyeneket nem lehet meggyőzni, hogy van világ a GU50-en túl is. :)
Na megyek főzni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 68 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség