audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.18. 04:35

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 51  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.06. 09:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2122
Tartózkodási hely: Baranya
GA2 linkelt itt épp az előbb egy oldalt, itt lehet új OS51-est venni a műszerbe:

http://users.ininet.hu/tubeamp/product_ ... cts_id/167


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.06. 09:45 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
patrik96 írta:
dys-cus írta:
patrik96 írta:
sajti írta:
Szerintem is az, és a felső kuka...

Sajti

köszönöm, sajnos én is láttam hogy furi az egyik. A jófogáson átvert egy ember egy orion műszerrel abban voltak ezek próbálom visszahozni az árát.

Miért kell hülyesére költeni a pénzt? Ami hangra jó, az: EL84, EL34? 6L6, 6550, ezek leszármazottjai, illetve ha más nincs, akkor az orosz mefelelőik. Na jó, esetleg a 300B,vagy a 2A3, bár ez utóbbi inkább mehajtónak jó. Orosz EL84 quadot vettem úgy 4000 Forintért, hogy mellé kaptam 2db Tungi EL84-et. És ezek NOS csövek. És audio csövek! Ennél olcsóbban csövis erőlködőt még OS51-el sem lehet építeni, főleg nem olyannal, ami valami műszarban volt használva. Örvendetes az újjítás, de minek, ha már az út ki van járva.


Ez nem igazán lett volna hülyeség! Mint írtam egy (Orion)EMG 1113 helyet egy bazi nagy EMG1132 rakott a csomagba, nem beszéltem sem erősítő építésről sem pediglen csővásárról.

Bocsi, de akkor nem ide kellett volna írnod, hanem a Keresem... topicba.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.06. 20:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Pioneer írta:
Üdv!
Első erősítőnek nem rossz szerintem ez a PCL85 SE erősítő. A cső szinte bárhonnan beszerezhető, mivel audio célra egyesek alkalmatlannak tartják, pedig a cső linearitása vetekszik egy 300B -vel.
Mindenesetre a hangja nagyon meggyőző, lehet ez lesz az etalon erősítőm. A kapcsolás nagyon egyszerű, pár alkatrészből áll csak. A harmónikus torzítást a lehető legkisebbre tudjuk állítani, ha a trióda katódellenállását trimmerrel helyettesítjük. Nekem 2,9kohm-nál lett a legkisebb a THD (0,38%).



Miért lenne alkalmatlan. eredetileg tv vagy rádió végfok csőnek használták.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.08. 12:13 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.06.06. 04:57
Hozzászólások: 677
Tartózkodási hely: Bp
GA2 írta:
Találtam egy érdekes kapcsolást, a meghajtás kicsit szokatlan, az első két cső SRPP, de a másik két cső hogy működik?


Inkább életveszélyes!

Aki feltette ezt a kapcsolást,annak fogalma sincs a csövek gyakorlati üzemeltetéséről!

A gyakorlatban tudott dolog, hogy bármelyik cső bármelyik elektródája bármelyik elektródájához akármikor zárlatos lehet, így a felső KT88 katódján a fesz. +700 felett megjelenthet, ami átüti a 450V-os elkót, és a 110V-os kimenő trafókat.

Ezért kár az első csöves témában ilyen kapcsolást meggondolatlanul betenni!
Üdv.M.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.20. 14:39 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Találtam egy érdekes pdf-et, 100 valahány oldal, és minden oldalon egy erősítő van.
Vannak érdekes erősítő megoldások, és érdekes tápegység megoldások is.
Aguillon - Tube Amplifier Schematics
http://docslide.us/documents/aguillon-tube-amplifier-schematics.html
Ki kell pipálni, hogy "nem vagyok robot", utána az alatta lévő kék gombra kell kattintani.
Ha bejött a kép, akkor a felhő alakú ikon a letöltés (bal alsó sarok). Egy apró hibája van, hogy pdf' ként jön le, tehát át kell nevezni a fájlt sima pdf-re.


Csatolmányok:
kt88.jpg
kt88.jpg [ 108.25 KiB | Megtekintve 44786 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.20. 15:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Nekem nem jön le, kiírja, hogy CAPCA error, de nem is kér kapcát.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.20. 15:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Itt egy kép, talán segít:


Csatolmányok:
katt.jpg
katt.jpg [ 40.74 KiB | Megtekintve 44776 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.20. 21:23 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
Nekem sikerült, köszönöm.

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.21. 00:00 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Én pedig egy érdekes weboldalt találtam, ugyan nem letölthető pdf-ben, de rengeteg csöves erősítő kapcsolási rajzát (100 leírását) találhatjuk meg itt:
http://lilienthalengineering.com/ (Ha volt már akkor bocs!)
A menüjéből látszik a tartalom is (időrendi bontásban):
Csatolmány:
amp_menu.jpg
amp_menu.jpg [ 20.86 KiB | Megtekintve 44710 alkalommal. ]

Amúgy ez egy trafógyártó cég weblapja.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.24. 19:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
KD mester írta:
dys-cus írta:
Amit most fejlesztek, az igazán kezdőknek, annak is hasonló lessz a fázisforgatása. A baby Huey is ilyen, a visszacsatolásból a kimenőről forgatja a fázist. Ígéretes megoldásnak tartom, de én még kiegészítem a CFB-vel. És triódás lessz, hogy fene a gusztusát a triódahívőknek. :lol: :P (nem megharagudni!)


Ilyet én semmiképpen nem használnék, annyira inkorrekt. Sokkal egyszerűbb módon ki lehet spórolni a fázisfordító fokozatot. Igaz, hogy ez is csak A osztályban működne, de pont az AC szimmetriában vannak marha jó előnyei. (automatikus csőparaméter függetlenség) A kimenetről visszavezetett ló...nak meg ugyanebben óriási hibái...

Szóval két trióda pp-ben, áramgenerátor a közös katódba, meghajtani csak az egyik csövet kell.
A fázisfordítást a teljesítmény fokozat végzi automatikusan, és gyakorlatilag tökéletesen. Csak egy darab fesz erősítő fokozat kell, nem kettő, stb...

Egy rakás előny, ehhez a fo..hoz képest (pardon :mrgreen: )...


Most jutott eszembe példa ilyen megoldásra:
http://diyaudioprojects.com/Tubes/EL84-Push-Pull/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.29. 08:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Találtam megint egy könyvet: Csöves kezdőknek:
http://avxhome.se/ebooks/engeneering_technology/audio_video_tv/0071753214.html
Viszont EPUB formátumban van, és nem tudom megnyitni...


Csatolmányok:
TAB.jpg
TAB.jpg [ 44.03 KiB | Megtekintve 44568 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.11.29. 09:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.02. 17:14
Hozzászólások: 226
A file-t eltávolították. "copyright"
El tudnád küldeni pü-ben?
(Az epub file egyébként kicsomagolható pl 7-zip progival.)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 13:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Sokáig morfondíroztam, hogy a jelenlegi időtöltésemről szóló tudósítást melyik topicba írjam. Végül mivel Diy erősítőről van szó, és ráadásul egy 211-es csővel dolgozó SE kapcsolású készülék, úgy gondoltam mégse a PP erősítők közé való. Viszont a benne elkövetett hibák nagyon jellemzőek, ezért talán tanulságos a kezdők számára. Ezért ebben a topicban mutatom be. A készüléket egy barátom hozta azzal, hogy Ő úgy vette egy DIY-os barátjától, aki meg vette a ...-tól...
Megkért, hogy az erősítőben lévő kerregést szüntessem meg. Kivezéreletlen állapotban a hangszórókból jövő búgás, kerepelés, telefon hangok erőssen hallhatóak, gyakorlatilag lehetetlenné teszik a zenehallgatást. Mire a hangerő elnyomná a zajt, addigra az erősítő élvezhetetlenül el kezd torzítani. Ekkor a kimeneti teljesítmény 4,5Watt!
A méréseket a szokásos módon végeztem, szkóppal, hanggenerátorral, EMU0204-el.
Elősször is a hiba jelenség szkópos képe:
Csatolmány:
DIY 211 Amp Hiba.JPG
DIY 211 Amp Hiba.JPG [ 752.93 KiB | Megtekintve 44455 alkalommal. ]

A felvétel úgy készült, hogy a hanggenerátor be volt ugyan dugva, de a kimeneti jele 0 Volt volt.
Mégegy fontos dolog: A kütyüt azért nekem kell javítanom, mert az az ember, aki barkácsolta, nem vállalta a javítását. A készülék tulajdonosától van ez az információ. Nos ha valaki DIYerkedik, akkor ilyet ne csináljon.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 13:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Rögvest szétszedtem a készüléket, s meglepödtem. De erről majd később.
4-5 óra múlva megtaláltam a hibát, ami talán konstrukciós probléma. A "konstruktőr non-plussz-ultra gyanánt-mivel hisz a kábelek hatásában, és a hideg és jel vezetékek távoltartásában- nagyon csinos DIY, Litze drótból készült vezetéket forrasztott az RCA bemenet és a driver fokozat közé. A vezetéket persze elvezette a 720Voltos táp RIFA gyártmányú kondiaji mellett. A leszakadás ellen csinos, és egyben egyedi kábeltartókat szerelt be, hogy a kábelek semmihez se érjenek hozzá, mintha ez lenne a menyországba vezető út. Nos meg kell jegyeznem, ez a megoldás nem segített az erősítőn. :lol: Viszont a kerregés megszűnt azzal, hogy ezüst árnyékolt kábelt építettem be a Litzék helyére, valamint az első cső (triódába kötött Siemens E180F) rácslevezető ellenállását közvetlenül az RCA csatira átforrasztottam, és ki is cseréltem AB rezisztorra. A grid stoppert pedig megnöveltem a duplájára. A fotón az eredeti kivitel látható.


Csatolmányok:
DIY 211 Amp Bemeneti kábelek.JPG
DIY 211 Amp Bemeneti kábelek.JPG [ 773.5 KiB | Megtekintve 44445 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 14:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A 211-es végcsöveket a kollega :) 720Voltról hajtja. Igen tiszteletre méltó túlméretezéssel van minden megoldva, nehogy valami áthúzás történjen. A képen a táp látható (ezen kívül van még benne vagy 3).


Csatolmányok:
DIY 211 Amp 720V UPC.JPG
DIY 211 Amp 720V UPC.JPG [ 762.52 KiB | Megtekintve 44444 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 14:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ezen a felvételen azt láthatjuk, hogyan kell úgy megszerelni a driver fokozatot, hogy az áttekinthető legyen, még akkor is, ha nincs hozzá kapcsolási rajz. Az áttekinthetőség mellett igen fontos az áthallás javítása, ami ebben a készülékben maradéktalanul ... nem sikerült. :cry: A fentieken kívül természetesen fontos még a javíthatóság is. Nos ezzel nem kell bíbelődni, gondolhatta a konstruktőr, mivel a csövek cseréjén kívül minden alkatrészhez való hozzáférés közepesen nagy bonyolultságú. Szóval lássuk a Drive fokozatot (E180F és 6N6P) elősször távolabbról, majd közelebről.
Itt jegyzem meg, hogy ha a bemutatott műszaki megvalósítások hasonlítanak valamire, akkor az csak a véletlen műve lehet.


Csatolmányok:
DIY 211 Amp Drive1.JPG
DIY 211 Amp Drive1.JPG [ 780 KiB | Megtekintve 44441 alkalommal. ]
DIY 211 Amp Drive 2.JPG
DIY 211 Amp Drive 2.JPG [ 773.68 KiB | Megtekintve 44441 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 14:18 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Viszont minden ellenére megjegyzem, hogy a 720Voltos fojtó kipróbált darab lehet, igazi Hígend minőség. :lol:


Csatolmányok:
DIY 211 Amp Fojtó közel.JPG
DIY 211 Amp Fojtó közel.JPG [ 746.85 KiB | Megtekintve 44440 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 14:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A 211-es csövek 10V 3A-es fűtéstápjának megvalósítása példaértékű. :lol: A két nagy potival a búgást lehet csökkenteni. Ez a szolgáltatás a látszat ellenére működik, be is állítottam, mikozben a bőröm megpörkölődött a bal alsó sarokban látható kondihoz való hozzáérésem alkalmából. Most már elhiszem, hogy büdi van a villanyos székes elkárhoztatás folyamata alatt. :)


Csatolmányok:
DIY 211 Amp Fűtés táp.JPG
DIY 211 Amp Fűtés táp.JPG [ 765.94 KiB | Megtekintve 44436 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 14:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A nagyfeszejű kondik rögzítését így nem szabad megoldani:


Csatolmányok:
DIY 211 Amp High Voltage C.JPG
DIY 211 Amp High Voltage C.JPG [ 678.25 KiB | Megtekintve 44435 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 14:32 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Zenehallgatás közben jó ha távoltartjuk a kisgyerekeinket, unokáinkat, nehogy túl kíváncsiak legyenek. Ha kicsi ujjacskájukat ide dugják, lehet probléma. :evil: De viszont szép a ponthegesztés.


Csatolmányok:
DIY 211 Amp Fő a biztonság.JPG
DIY 211 Amp Fő a biztonság.JPG [ 745.63 KiB | Megtekintve 44434 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 14:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Itt látható a teljes 211SE végfok belső fényképe. Azt mondták rá, ez egy HighEnd végfok. Nos majdnem.


Csatolmányok:
DIY 211 Amp In 1.JPG
DIY 211 Amp In 1.JPG [ 765.38 KiB | Megtekintve 44433 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 15:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ha már így beleméjedtem ebbe a csudaszép masinába, akkor rögvest meg is mértem. Az átvitelt megnézve, és elszörnyedve megmértem külön a driver fokozatot is csővoltmérővel, hangenerátorral, ahogy kell. Nos az a fokozat példaértékű, mivel 2Hz-tól 79,5kHz-ig az átvitele lienáris. Na de kérem az egész erősítő meg egy tragédia. Valószínűleg a kimenő a ludas benne. Láthatunk egy tipikusan rossz kimenőt korlátolt sávszélekkel, és migen rossz fázis-frekvencia jelleggörbével. A piros görbe egy általam rittyentett kimenő átvitele. Nem azért, hogy dicsekedjek, vagy valami ilyesmi, de azért én nem vagyok mester, mint aki a jelen erősítőt készítette. Lsd a fotók:
Még valami: az a szőrösség az erősítő zaja miatt lehet.
Csak bele szerkeztek. Itt kell megemlítenem azt, hogy miért is nem szeretik visszacsatolni az SE erősítőket. Jelesül ennek a készüléknek 20Hz-n 67,5 fok a fáziseltérése az 1kHz-hez képest enyhén szólva is durva. Ezt az SE-t tényleg nem szabad visszacsatolni. Nos a többi SE kimenő esetében sem mondhatni azt, hogy a fázistorzítás is kicsi. Ráadásul megnéztem szkópon, hogy mekkora teljesítménynél kezd el torzulni a 20Hz-s színusz jel. Nos kapaszkodjatok meg, 4,5Watt (a 16 Wattból kb negyed teljesítmény) kiadása során a szkópon a jel nagyon durván torzul.


Csatolmányok:
DIY 211 Amp Bode.JPG
DIY 211 Amp Bode.JPG [ 138.39 KiB | Megtekintve 44425 alkalommal. ]
DIY 211 Amp Phase.JPG
DIY 211 Amp Phase.JPG [ 107.95 KiB | Megtekintve 44425 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 19:13 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Megszenvedtem ezzel a kütyüvel! Miután bevittem a szobába, és bekötöttem a rendszerembe, azt vettem észre, hogy a zaj csökkent kb 6dB-t, de továbbra is zajos mint a veszedt fene. Miután visszacipeltem a műhelybe (kb.35kg), újra lekaptam az alját, s gondolkodtam, forrasztgattam, aztán próba, cipelés be, vissza, aztán forrasztás... Szóval 5-6 ilyen forduló után végre sikerült a zajt lecsökkenteni. Ehhez az egész bemeneti rész földelését át kellett kábelezni. A probléma ott van, hogy a konstruktőr(?) a sasszit földvezetéknek használta. A sasszira kötött földpontokat 3-ról 1-re redukáltam (legalábbis a nagy dzsumbujban azt hiszem), s így már lecsökkent a zaj. A földhurok felszakítására beépített kondenzátorokat kidobtam, vagyis egyszerűsítettem a készüléken. Újra be a szobába, bekapcs. Mostmár lehet hallgatni. Bemelegedésig én is bemelegítettem: ittam egy finom málna páleszt, ami a vérnyomásomat beállította. (Így van ez már 60 felé :) ) A meghallgatáson kiderült, hogy azzal, hogy a rácslevezetőt MOS ellenállást AB-re cseréltem, élet jött a mélyekbe. Ugyan nem éri utolo, sőt meg sem közelíti a D51 replika basszusjátszó képességét, de relatíve elég jó basszus jön ki a cuccosból. Persze nem annyira kottázható, nem megfogott, de basszus. Felül nagy baj nincs, egy kicsit a hegedűk, kürtök nyersek, azt hiszem ez a visszacsati nélküli erősítő nagy torzítása okozza. Pedig jó lenne visszacsatolni, ugyanis nagyon érzékeny a végfok még így is. Gazdájának nagyon csendes előfokot kell alkalmaznia hozzá. Az E180F brutál erősít. A zajt is, de ha közvetlen rákötöm a Marantz CD játékosra, amin van digitálisan működő hangerőszabi, akkor igen csendes a masinéria. Ami meglepő: igen jó tere van. De hiába, ettől még nem klasszis a gép.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 19:59 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
dys-cus írta:
Megszenvedtem ezzel a kütyüvel! Miután bevittem a szobába, és bekötöttem a rendszerembe, azt vettem észre, hogy a zaj csökkent kb 6dB-t, de továbbra is zajos mint a veszedt fene. Miután visszacipeltem a műhelybe (kb.35kg), újra lekaptam az alját, s gondolkodtam, forrasztgattam, aztán próba, cipelés be, vissza, aztán forrasztás... Szóval 5-6 ilyen forduló után végre sikerült a zajt lecsökkenteni. Ehhez az egész bemeneti rész földelését át kellett kábelezni. A probléma ott van, hogy a konstruktőr(?) a sasszit földvezetéknek használta. A sasszira kötött földpontokat 3-ról 1-re redukáltam (legalábbis a nagy dzsumbujban azt hiszem), s így már lecsökkent a zaj. A földhurok felszakítására beépített kondenzátorokat kidobtam, vagyis egyszerűsítettem a készüléken. Újra be a szobába, bekapcs. Mostmár lehet hallgatni. Bemelegedésig én is bemelegítettem: ittam egy finom málna páleszt, ami a vérnyomásomat beállította. (Így van ez már 60 felé :) ) A meghallgatáson kiderült, hogy azzal, hogy a rácslevezetőt MOS ellenállást AB-re cseréltem, élet jött a mélyekbe. Ugyan nem éri utolo, sőt meg sem közelíti a D51 replika basszusjátszó képességét, de relatíve elég jó basszus jön ki a cuccosból. Persze nem annyira kottázható, nem megfogott, de basszus. Felül nagy baj nincs, egy kicsit a hegedűk, kürtök nyersek, azt hiszem ez a visszacsati nélküli erősítő nagy torzítása okozza. Pedig jó lenne visszacsatolni, ugyanis nagyon érzékeny a végfok még így is. Gazdájának nagyon csendes előfokot kell alkalmaznia hozzá. Az E180F brutál erősít. A zajt is, de ha közvetlen rákötöm a Marantz CD játékosra, amin van digitálisan működő hangerőszabi, akkor igen csendes a masinéria. Ami meglepő: igen jó tere van. De hiába, ettől még nem klasszis a gép.





Kell bele 2 jó Discus kimenő. Ez eredetileg DP erősitő volt amig valami Vudu varázsló meg nem tuningolta. Az egyik haveromnak is van ilyen. Viszont a más topológia miatt sose szólnak olyan jól mint a klasszikus Ongaku elrendezésűek ezt DP is elismerte.De ha a vevő igy kéri.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 20:15 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Gybalu71 írta:
dys-cus írta:
Megszenvedtem ezzel a kütyüvel! Miután bevittem a szobába, és bekötöttem a rendszerembe, azt vettem észre, hogy a zaj csökkent kb 6dB-t, de továbbra is zajos mint a veszedt fene. Miután visszacipeltem a műhelybe (kb.35kg), újra lekaptam az alját, s gondolkodtam, forrasztgattam, aztán próba, cipelés be, vissza, aztán forrasztás... Szóval 5-6 ilyen forduló után végre sikerült a zajt lecsökkenteni. Ehhez az egész bemeneti rész földelését át kellett kábelezni. A probléma ott van, hogy a konstruktőr(?) a sasszit földvezetéknek használta. A sasszira kötött földpontokat 3-ról 1-re redukáltam (legalábbis a nagy dzsumbujban azt hiszem), s így már lecsökkent a zaj. A földhurok felszakítására beépített kondenzátorokat kidobtam, vagyis egyszerűsítettem a készüléken. Újra be a szobába, bekapcs. Mostmár lehet hallgatni. Bemelegedésig én is bemelegítettem: ittam egy finom málna páleszt, ami a vérnyomásomat beállította. (Így van ez már 60 felé :) ) A meghallgatáson kiderült, hogy azzal, hogy a rácslevezetőt MOS ellenállást AB-re cseréltem, élet jött a mélyekbe. Ugyan nem éri utolo, sőt meg sem közelíti a D51 replika basszusjátszó képességét, de relatíve elég jó basszus jön ki a cuccosból. Persze nem annyira kottázható, nem megfogott, de basszus. Felül nagy baj nincs, egy kicsit a hegedűk, kürtök nyersek, azt hiszem ez a visszacsati nélküli erősítő nagy torzítása okozza. Pedig jó lenne visszacsatolni, ugyanis nagyon érzékeny a végfok még így is. Gazdájának nagyon csendes előfokot kell alkalmaznia hozzá. Az E180F brutál erősít. A zajt is, de ha közvetlen rákötöm a Marantz CD játékosra, amin van digitálisan működő hangerőszabi, akkor igen csendes a masinéria. Ami meglepő: igen jó tere van. De hiába, ettől még nem klasszis a gép.





Kell bele 2 jó Discus kimenő. Ez eredetileg DP erősitő volt amig valami Vudu varázsló meg nem tuningolta. Az egyik haveromnak is van ilyen. Viszont a más topológia miatt sose szólnak olyan jól mint a klasszikus Ongaku elrendezésűek ezt DP is elismerte.De ha a vevő igy kéri.

Nincs az a pénz, hogy ebbe én kimenőket cseréljek. Szívesen megtekerem, de ki nem cserélem. A cseréhez az egész miskulanciát szét kellene díbolni, ugyanis szétszedni nem lehet. Normálisan...

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 20:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Ezek a Woodu varázslók tudnak valamit. Telepakolták az erősítőt MOX ellenállással, szovjet kondikkal, 2 színű vezetékkel, sziloplasztal, és szartak a szabványokra. Viszont a végcső közvetlenül hajtódik (Loftin-Wihite?) aranylábú örökéletű Siemens cső van beépítve, meg egy-két tényleg időt álló alkatrész. A két bemeneti cső véleményem szerint többet ér mint nélkülük az egész erősítő. :P De tényleg, hogy lehet már olyan erősítőt építeni, amelyik 20Hz-n -6dB-t tud. Szerintem ez nem wooduság, hanem a "konstruktor, Wooduzó (kinek mi tetszik) mért egy AN végfokot, és nehéz munkával újra fejlesztette. Nos sikerült is. Az AN erősítőknek ilyen az átvitele. Igaz én nem szeretem őket, dehát jó drágák, ezért sokan megveszik őket. :lol: Aztán vagy eladják, vagy elkezdenek inkább koncertre járni. Apropó! Látott már valaki Ongaku frekvencia jelleggörbét? :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 20:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Remélem az azért mindenkinek lejön, hogy az a kiemelés 2k-tól kezdődően kb 16 k-ig szép csillogó hangot biztosít. A drasztikus mély esést pedig nagy részt lehet pótolni a hangfalak sarokba szorításával, vagy csillapítatlan reflex dobozzal. Ilyeneket direkt csinálnak. Viszont ezeknek semmi köze a valódi basszushoz, mert az nem lessz mélyebbre menő, mivel az erősítő azt át sem engedi. Dúsabb igen. A dúrva fázisviszony viszont garantálja a "szép" hangszerhangokat, amiknek a valósághoz semmi köze. A konstrukció egyedi hangzást képvisel, első hallásra tiszteletre méltó, de élő zene után hallgatva az ember a fül-orr-gégészetre akar szaladni, de nem a gégéje miatt. :lol: Talán az ilyen tulajdonságú erősítők építői jobban járnának, ha inkább hangszínszabit építenének be, vissza hozva a divatot: minnél több tekergetni való, annál menőbb készülék, annál jobban el lehet adni. Igaz, a hangjuk szar, na de az MP3 után nem mindegy? :cry:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 21:26 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.03. 20:47
Hozzászólások: 375
Tartózkodási hely: Miskolc
A hétvégén mérhettem egy AN végfokot egy barátomnál. P1 SE paralell EL84 végcsövekkel viszonylag nagy kimenő trafóval, kíváncsiak voltunk az eredményre ami nem is volt rossz. -3dB 7Hz-40kHz és a négyszögjeles mérésben sem volt annyira rossz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 21:53 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
dys-cus írta:
Remélem az azért mindenkinek lejön, hogy az a kiemelés 2k-tól kezdődően kb 16 k-ig szép csillogó hangot biztosít.

Na neeee... Ezt abból a kb. 0.3dB-es púpból vezetted le? :shock: :lol:

Más. Nem azért mert D.P-t kellene védeni, de nem szokása alapvető amatőr hibákat véteni (pl. többszörös földelés), ez inkább a Mekk Mesterek terepe.

Nekem is van ilyen/hasonló 211-es erősítőm (tuning alapnak vettem)....felvittem a tetőtéri műhely-laborba (majd leszállt a méhem), mondván esetleg megmérem. Levettem az alsó borítót és belenéztem (azzal a nem titkolt céllal, hogy kirámolom a belét és a trafókat meghagyva építek egy 20-25W-os erősítőt is), aztán úgy döntöttem, hogy gyűjtök még hozzá erőt.
Na, ez volt úgy három éve. ;)

Onnan valószínűleg már csak akkor kerül le, ha eladom és a vevő lecígöli, merthogy én meg nem mozdítom az biztos.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.07. 22:50 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
dys-cus.
Lehetne az erősítő tetejéről is kép.
Látszik, hogy a kábelek terén nem jártad ki a HiFiMagazin iskolát. A "DIY 211 Amp Drive 2.JPG" képen jól látszik a poliuretán szigetelés a vezetékeken (koax belső)
- Ha úgyis sok az erősítés, átköthetnéd az E180F-et triódába, így csökkenne a zaj is, és jobban illeszkedne az előfokhoz. Trióda ként is nagyon szép jelleggörbéi vannak. Ha még egy áramgenerátort is kaphatna...
-Nem lehet, hogy kevés kondi van a 211 fűtésén, és ezért kerreg a kimenő jel?


Csatolmányok:
6688.jpg
6688.jpg [ 174.17 KiB | Megtekintve 44308 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.08. 00:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
csaktibi írta:
A hétvégén mérhettem egy AN végfokot egy barátomnál. P1 SE paralell EL84 végcsövekkel viszonylag nagy kimenő trafóval, kíváncsiak voltunk az eredményre ami nem is volt rossz. -3dB 7Hz-40kHz és a négyszögjeles mérésben sem volt annyira rossz.

Sikerült a progit beüzemelni?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.08. 00:28 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
euro21 írta:
dys-cus írta:
Remélem az azért mindenkinek lejön, hogy az a kiemelés 2k-tól kezdődően kb 16 k-ig szép csillogó hangot biztosít.

Na neeee... Ezt abból a kb. 0.3dB-es púpból vezetted le? :shock: :lol:

Más. Nem azért mert D.P-t kellene védeni, de nem szokása alapvető amatőr hibákat véteni (pl. többszörös földelés), ez inkább a Mekk Mesterek terepe.

Nekem is van ilyen/hasonló 211-es erősítőm (tuning alapnak vettem)....felvittem a tetőtéri műhely-laborba (majd leszállt a méhem), mondván esetleg megmérem. Levettem az alsó borítót és belenéztem (azzal a nem titkolt céllal, hogy kirámolom a belét és a trafókat meghagyva építek egy 20-25W-os erősítőt is), aztán úgy döntöttem, hogy gyűjtök még hozzá erőt.
Na, ez volt úgy három éve. ;)

Onnan valószínűleg már csak akkor kerül le, ha eladom és a vevő lecígöli, merthogy én meg nem mozdítom az biztos.

Mi az a DP. Én semmi ilyet nem írtam. Ez egy Diy erősítő. Igen,abból a púpból ez simán lejön.Nehogy aztmond,hogy egy kábel hangját meghalljátok,egy ekkora púpotmeg nem. Kicsit edzd a füled. :lol:
Itten azért többszörös földelés volt megvalósítva,ésminden ellentétes hírtől,elképzeléstől eltekinve ez a készülék nem ment keresztül mindenféle DIY modin. Legalábbis a kimenőt nem módosították meg a kapcsolást sem. Az SE volt, az most is.Hallatszik is rajta. :lol: Nekem a herém szállt le a cipekedéstül. A méh jobb eset.Ezt a cuccot nemlehet átépíteni,mert eleve rossz a trafója. A szóköz billentyűmmeg nem műxik.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.08. 00:49 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 írta:
dys-cus.
Lehetne az erősítő tetejéről is kép.
Látszik, hogy a kábelek terén nem jártad ki a HiFiMagazin iskolát. A "DIY 211 Amp Drive 2.JPG" képen jól látszik a poliuretán szigetelés a vezetékeken (koax belső)
- Ha úgyis sok az erősítés, átköthetnéd az E180F-et triódába, így csökkenne a zaj is, és jobban illeszkedne az előfokhoz. Trióda ként is nagyon szép jelleggörbéi vannak. Ha még egy áramgenerátort is kaphatna...
-Nem lehet, hogy kevés kondi van a 211 fűtésén, és ezért kerreg a kimenő jel?

Nos ebben az erősítőben nemvoltkoax egy szál sem. A szigetelése az egyeres kábelnek lehet PUR, ezt nem vizsgáltam. A színét igen. Nem is lehet a belsőn igazán eligazodni. No persze aki szereti a rejtvényeket,annak hajrá! :lol: A Koax azt jelenti, hogy koaxiális kábel. Ez csak tömör réz, koax nélkül.Minekis kellene ide koax?
Nemolvastál figyelmesen: a pentóda triódába van kötve,ennek ellenére nagyon érzékeny az erősítő.
Ugyan minek ebbe áramgenerátor? Gondolod az helyre hozza a rendkívül gyenge átvitelű kimenőt? Majd teszek fel külső képet is,ha holnap hazaértem. Holnap TauCeti-zek. :D A 211 fűtésén darabonként 47000uF kondi van. Ennyi csak elégmár.Tökön bököm magam, ha nem. A kerregés megszűnt,agép csendes.Most már,miután a Jolida által hihetetlenül nagy baklövésnek tartott több pontos földelést átrendeztem. Viszont továbbra is érzékeny,sőt túl érzékeny,ezértmég ezen javítok.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.08. 10:30 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 532
Tartózkodási hely: BÉKÉS
A HFM-ben írták, hogy a tömör belső eres koaxnak a külsejét leszedik és csak a belő ér marad a szigeteléssel, hogy az jó.
A kolléga erre gondolt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.08. 17:59 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
LUCKY01 írta:
A HFM-ben írták, hogy a tömör belső eres koaxnak a külsejét leszedik és csak a belő ér marad a szigeteléssel, hogy az jó.
A kolléga erre gondolt.

Aha! Nos az lehet.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.08. 18:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
GA2 kollega kért egy külső fotót a DIY211-es erősítőről. Nos íme itt van:


Csatolmányok:
DIY 211 Amp 1.JPG
DIY 211 Amp 1.JPG [ 763.96 KiB | Megtekintve 44201 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.09. 13:05 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
dys-cus írta:
euro21 írta:
dys-cus írta:
Remélem az azért mindenkinek lejön, hogy az a kiemelés 2k-tól kezdődően kb 16 k-ig szép csillogó hangot biztosít.

Na neeee... Ezt abból a kb. 0.3dB-es púpból vezetted le? :shock: :lol:

Más. Nem azért mert D.P-t kellene védeni, de nem szokása alapvető amatőr hibákat véteni (pl. többszörös földelés), ez inkább a Mekk Mesterek terepe.

Nekem is van ilyen/hasonló 211-es erősítőm (tuning alapnak vettem)....felvittem a tetőtéri műhely-laborba (majd leszállt a méhem), mondván esetleg megmérem. Levettem az alsó borítót és belenéztem (azzal a nem titkolt céllal, hogy kirámolom a belét és a trafókat meghagyva építek egy 20-25W-os erősítőt is), aztán úgy döntöttem, hogy gyűjtök még hozzá erőt.
Na, ez volt úgy három éve. ;)

Onnan valószínűleg már csak akkor kerül le, ha eladom és a vevő lecígöli, merthogy én meg nem mozdítom az biztos.

Mi az a DP. Én semmi ilyet nem írtam. Ez egy Diy erősítő. Igen,abból a púpból ez simán lejön.Nehogy aztmond,hogy egy kábel hangját meghalljátok,egy ekkora púpotmeg nem. Kicsit edzd a füled. :lol:
Itten azért többszörös földelés volt megvalósítva,ésminden ellentétes hírtől,elképzeléstől eltekinve ez a készülék nem ment keresztül mindenféle DIY modin. Legalábbis a kimenőt nem módosították meg a kapcsolást sem. Az SE volt, az most is.Hallatszik is rajta. :lol: Nekem a herém szállt le a cipekedéstül. A méh jobb eset.Ezt a cuccot nemlehet átépíteni,mert eleve rossz a trafója. A szóköz billentyűmmeg nem műxik.


Eredetileg Dénes Péter épitette. szerintem kb 15-20 éve.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.09. 14:13 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
dys-cus írta:
Zenehallgatás közben jó ha távoltartjuk a kisgyerekeinket, unokáinkat, nehogy túl kíváncsiak legyenek. Ha kicsi ujjacskájukat ide dugják, lehet probléma. :evil: De viszont szép a ponthegesztés.



A két nagy kondi nem a 10V os fűtés táp elkója ? Azért az ARC be se tenyerelnék bele. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.09. 16:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:52
Hozzászólások: 326
En mar semmibe nem tenyerelek bele, miota kozelebbi ismertsegbe kerultem egy 6L6 SE gitarerosito anodfeszevel...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.09. 17:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A 6L6 az max 420Volt. Ebbe a rohadalomba a 720 csapott meg. Nos orgazmusom az nem lett tőle. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.09. 21:48 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Huszonegykét éve az első SE erősítőmben, ami mi más lett volna mint 211?! 1150V-ot sikerült mutatóujjal kitapintanom. Félcentis lyuk égett az ujjamba. Azóta tartom a néhai nagybátyám mondását, hogy erősítőbe csak félkézzel nyúlkálunk, a másik kezünk legyen a zsebünkben. Az ominózus esetben a másik kezem a földelt dobozt fogta .... Amúgy olyan élmény volt, mintha egy tüzes levegőfuvallatot löktek volna rám a karomon keresztül.

Egy jóbarátomat a 950V földhöz vágta a kisszékről. Szóval vigyázni kell, mert az egyenfeszej kellemetlen, de ha sikerül összetalálkozni ugyanennyi váltóval, akkor már nem nyomkodjuk itt a klaviatúrát, hanem a felhőkön lógázzuk a lábunkat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.09. 22:02 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
fokozzam a feszültséget, atyámat -- jó rég volt -- 40éves korában műszaki bejáráson volt nagyfeszültségű kapcsoló állomáson 25kV-os feszültség kapta el a kezét félméterről, szerencsére csak csukló és felkar között, bőr leégett, a karján élete végéig ott volt a nyoma.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.20. 23:46 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Egyenlőre nem nyitnánk új témát a kérdésem miatt.
Van e valakinek tapasztalata rácslevezető trafóval, ill. az ellenálláshoz képest hangban, dinamikában, előny vagy hátrány? Szóval ilyesmikre lennék kíváncsi :)
Az látom hogy ökör nagy induktivitásokkal dolgoznak a gyártók, no meg az áruk is picit túlhaladja a kommerszebb ellenállásokét :lol: No de hátha ismer valaki olyan embert aki már hallgatott ilyen erősítőt.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.21. 08:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 748
DHT írta:
Egyenlőre nem nyitnánk új témát a kérdésem miatt.
Van e valakinek tapasztalata rácslevezető trafóval, ill. az ellenálláshoz képest hangban, dinamikában, előny vagy hátrány? Szóval ilyesmikre lennék kíváncsi :)
Az látom hogy ökör nagy induktivitásokkal dolgoznak a gyártók, no meg az áruk is picit túlhaladja a kommerszebb ellenállásokét :lol: No de hátha ismer valaki olyan embert aki már hallgatott ilyen erősítőt.

nem rácslevezető, de mégis megoldja az IT trafó, ami ugye csatoló is, meg a szekunder tekercs elvégzi alacsony DC-vel a levezetést. Ebben a formában semmi szükség óriás induktivitásra, aminek sok egyéb baja is képződik, pl a nagy menetszám miatti szórt kapacitás.
Egy rácslevezető tekercs majdnem akkora műszaki bonyodalom mint egy IT, csak az előbbihez még illeszteni kell a csatoló kondit, anód terhelést, a tekercs-vas hang meg mindkettőben megjelenik, persze nem egyformán.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.21. 17:03 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
DHT,
Van néhány elvi előnye a rácsfojtónak. A végcsöveknél elég rendesen korlátozzák a rácslevezető ellenállások mértékét. Ha pl 100k, akkor normális mélyátvitelhez kéne vagy 1u csatoló, ami bizonyos típusok esetén igen komoly összeget jelent. Rácsfojtó estén, az előbb linkelt példány 800k 20Hz-en, vagyis két-három osztályt lehet spórolni a csatoló kondin. A legmélyebb frekiket viszont közösen vágják a csatoló kondi meg a rácsfojtó, LP rumpliszűrésében besegíthet ;)
Mivel a rácsfojtó egy csomó ideális alkatrész párhuzamos és soros kapcsolásával írható le, ezért érdekes hangzási módosításokat végezhet a kapcsolásban. Ez lehet jó, rossz, vagy csak más. Egy biztos, mégpedig az, hogy igen karakteres versenyzőről lehet szó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.21. 18:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
DHT írta:
Egyenlőre nem nyitnánk új témát a kérdésem miatt.
Van e valakinek tapasztalata rácslevezető trafóval, ill. az ellenálláshoz képest hangban, dinamikában, előny vagy hátrány? Szóval ilyesmikre lennék kíváncsi :)
Az látom hogy ökör nagy induktivitásokkal dolgoznak a gyártók, no meg az áruk is picit túlhaladja a kommerszebb ellenállásokét :lol: No de hátha ismer valaki olyan embert aki már hallgatott ilyen erősítőt.


A rácslevezető ellenállás nincs a jelútban, meg egyenáramú komponens. Célja, hogy hidegre tegye a rácsot. Mivel a katód meg van emelintve plusszba, ezért a rács ahhoz képest mínusz lessz. Értéke átlagosan 330kOhmtól 1 MegaOhm-ig. A grid stopper hozzájuk képest nagyságrenddel kisebb. A hang nem megy a rácslevezetőbe, mert nem bolond. A hangoz leginkább az befolyásolja, hogy az egész kapcsolásnak mekkora lessz a bemenő ellenállása, az hogy változik a frekvenciától. Mivel az ellenállás az ellenállás, a tekrenc meg impedancia, így nem kérdéses melyik a korrektebb. Persze aki szereti azt, hogy a CD-je, RIAA-ja, előerősítője (nem kívánt törlendő) frekitől függő impedanciával legyen lezárva, annak hajrá. De csak arra gondolj, hogy a tekercs imp.-je a legkisebb a mély frekiken. Biztos szereti az előtte való készülék azt, hogy pont ott terhelik meg a kimenetét, ahol a legtöbb naftát kellene adnia? Véleményem magán vélemény, de hátha egyet ért vele valaki.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.21. 20:45 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Na, növeljük a beírásszámot....

dys-cus írta:
A rácslevezető ellenállás nincs a jelútban, meg egyenáramú komponens.

Khmmm... oszt' mitől is nincs a jelútban? Egyenáramúnak egyenáramú....amíg nincs jel. :lol:

dys-cus írta:
A hang nem megy a rácslevezetőbe, mert nem bolond.

Az nem is, csak azok a hülye elektronok. ;) Azok meg császkálnak mindenfele amerre csak lehet, amerre nehezebb -nagyobb az ellenállás- arra kevéssé, amerre könnyebb, arra jobban. Oszt' folyik az áram mindenfelé....hol nagyobb, hol kisebb értékben, de folyik.

Merengj el egy kicsit az előző fokozat kimenő impedanciája, a grid leak ellenállás értéke, a grid stopper ellenállás értéke, a cső Miller kapacitása és a jel frekvenciája gubancon. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.21. 21:58 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Értéke átlagosan 330kOhmtól 1 MegaOhm-ig.
Ez most elmélet, vagy gyakorlat? Mindegy. Hibás..1 hét múlva újra jöhet 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.21. 22:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Na most semmivel nem vagyok előrébb mint a kérdés feltevésekor :lol:
Na majd akkor én kisérletezek, úgy is akartam az ünnepek alat egy kicsit forrasztgatni, egyúttal az anódfolytó+ellenállás kombót is letesztelem.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2015.12.21. 22:31 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
FordPrefect írta:
Idézet:
Értéke átlagosan 330kOhmtól 1 MegaOhm-ig.
Ez most elmélet, vagy gyakorlat? Mindegy. Hibás..1 hét múlva újra jöhet 8-)


Nagyobb csöveknél van olyan, hogy a rácslevezetőt 50-100k ohm-ban maximálja a gyártó, azok helyett előnyös lehet egy ilyen 7000 Henrys rácsfojtó, mert jobb mélyátvitelt lehet vele elérni a normál audio sávban, a subsonic-usok meg duplán faragódnak. De a képződő rezgőkörök egyéb hatását még csak meg se tudom tippelni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 51  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 38 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség