audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 12:16

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 17:36 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Idézet:
Egyébként folyamatos fejlesztésben vagyok, voltam. De 6L6, 6550, 300B csövekhez már szó szerint rengeteg kimenőt tekertem.

Pontosan erre gondoltam, rengeteg kimeno elkeszitese soran begyujtott tapasztalataid sokat segithetnenek, ha komolyabban venned a kisebb hibakat is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.21. 18:41 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.19. 10:11
Hozzászólások: 799
dys-cus írta:
A baj ezzel a városi legendával...

A baj az, hogy városi legendának hiszed, legalábbis bebeszéled magadnak. Pedig 5-10 éve is olvastad a különbőző hifis fórumokat. (Talán nem csak a magyar nyelvűeket.) Csak azóta, nyilván a kognitív harmónia nevében "elfelejtetted", mit szoktak (ugyanők!) a Dynaconál is gyakrabban kivételként emlegetni: a vintage ARC teljesítményerősítőket. Ami egyébként nem csoda, hiszen tonálisan ("megszólalásra") közelebb állnak az általuk kedvelt hangzásvilághoz. /A másik lehetőség, hogy szerinted pl. az ARC D70 sem szól jól :D /

_________________
Az önelégült idiótákat — akik leplezni próbálják valódi arcukat, hókuszpókuszok sorával elhitetik, hogy ők az emberiség díszpéldányai— képtelen vagyok elviselni. A közönséges idióta őszinte, a képmutató idióta viszont álságos, kibírhatatlan képződmény!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.26. 13:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Visszatérve a kiindulási témához, elkészült a Baby Huey erősítő, bár még a doboz alja hiányzik. Viszont nem bírtam ki, hogy ne hallgassam meg. Tapasztalataimat a következőkben összesítettem:
Az applikációm a szokásos itthoni volt, aminek akusztikája nem maga a tökély, de számomra, és barátaim számára jól ismert. Forrás: Málnácska külön tápokkal, telóról irányítva, elkülönített maggal csak a zenének- AN DAC4 klón-Conrad Johnson PV10 line klón- Baby Huey-Aldebaran hangfal. Kábelek: Mogami IC, Neotech digitális, Audioquest tömör hangfal kábel.

Az összehasonlításban a másik készülék a Huye Baby.
A hang részben papírforma szerinti. Egyszóval leírva: Hifimagazinos.
Bővebben: Kezdjük alul. A basszus csöves, némiképpen kicsit elkent, kevésbé kottázható, "romantikus". A mért jó mélyátvitel ellenére én egy kicsit többet elfogadnék. A HB erősebb, nagyfiúsabb, és egzaktabb. A BH finomkodó, kicsit olyan mint a szűz súlylökő lány, löki a súlyt, de nem messzire, és mindezt (még) finomkodva teszi, ezért az egyensúly megtalálására nem tárja, hanem szorítja a lábait, ez miatt megbotlik. De a dögösség ígérete ott van benne, ami a szokásos un. demó felvételeken elő is jön. Sőt egészen jó. Viszont egy Chris Farlow esetében már kevés. Igaz, az nincs is agyon machinálva. Azt csak a paksi koncerten vették fel.
Közép, és magas tartománya megható. Rendkívül tiszta, részletező. Ez várható volt, hiszen a HB is ilyen. Viszont a HB egy kicsit kerekítettebb, kicsit nyugodtabb. A HB az érett harmincas asszony, a BH most ment férjhez, még magabiztos, ki is engedi a hangját. Ez a hang viszont tiszta, figyelem felhívó, autentikus a zongorán, gitáron, dobon,szaxin. Ez utóbbin mindenféleképpen. :P Viszont megdöbbentő a sztereója. Ezt vártam a dualmono felépítés miatt, de nem gondoltam volna, hogy ez a kisvaczak ennyit profitál belőle.
Nem a dinamikát, nem a gyorsaságot adja a külön hálózati táp, hanem a sztereót. Ezt a fajta építésmódot mindenkinek ajánlom, a TauCeti is profitál belőle, de ugye a bekerülési ktg az nagyon nagy. Ezzel szemben viszont a mélységi információ lehetne több. A dobszólós felvételemen a dobszerkót a vászonra festi, viszont Rebecca Pidgeon felvételén a hegedűn nem lehet hallani, hogy a nyekergetője hátrébb áll. No de valamit valamiért. Semmi sem tökéletes. George Thorogood hallgatása közben azért érzem, hogy ez kicsit kevés. A Spoon című nóta nem így szól egy ilyen sötét alak előadásában. Kellene egy kis löket, egy fröccs, de lehet inkább jó szabolcsi szilva a zenészeknek. Viszont A nemrég elhunyt Emerson (Béke Poraira) Trilogi lemezén az első tételnél a Hammond zongora kiválóan átjön. Mondhatom magával ragadó.
Van egy magas tesztem is. Zenekari csőharangokat ütik verik, és a verőlegény piszkosul dühödten tolja a legkisebb harangokat. Ezt minden erősítőnek illik lejátszania, de a barba trükk az, hogy van egy harang, amit nagyon megüt. Ennek a rezgése modulálja az alatta szóló, majd a felette szóló harang lecsengését,hangját. Ez egyfajta torzításként hallható egészen bent a fejünkben. Szószerint. Jó hangfal kell hozzá, de jól hallható. Amelyik erősítőnek az átvitele nincs rendben, az ezt a rezonanciát nem közvetíti. A Bh közvetíti, jól hallható a fejemben. Egy Hifi tornyos Pioneer evvel nem boldogul.
Egy mondatban: Jó sztereóval rendelkező erősítő, amelynek szép közép, és magas hangjai vannak, de mélyben egy picit visszafogott, mindenféleképpen csöves jellegű hangzásvilággal rendelkezik.
Az ő 11 Wattja mindenféleképpen több mint egy 8Wattos más kapcsolástechnikájú erősítőnek a teljesítménye, azonkívül a torzítása egy nagyságrenddel kevesebb, az árával egyetemben. Viszont ez is kevés alkatrészigényű, ezért lehet tuningolni végtelenségig. Ezek miatt nagyon jó alternatívának tartom. Egyszerűsége folytán mindenféleképpen ajánlom kezdő díyerseknek, olcsósága miatt diákoknak, nagycsaládosoknak. De mint korábban írtam, a Huye Baby nem számottevően kerül többe, és ott van az a kottázható basszusa. Viszont megépítéséhez nem elég egy 3000 Forintos multiméter.
Hogy melyiket választanám a két kütyü közül? A HB-t. A basszusa miatt. Annak sztereója nem ilyen korrekt, de a megszólalása teltebb, nagyfiúsabb, rockosabb. Márpedig a rock mindhalálig. :D
Az installáció:
Csatolmány:
20161024_153141.jpg
20161024_153141.jpg [ 323.54 KiB | Megtekintve 32049 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.10.29. 09:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
dys-cus,
Olyan jó, hogy neked még van időd és energiád csöves erősítőket építeni! Így legalább néha látunk egy csövest belűről, meg szép méréseket is hozzá. Szóval csak így tovább.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.11.01. 11:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Köszi szépen. Az ember igyexik. Talán én kevesebb időt fordítok az "alap kutatásra", mint más, ezért hatékonyabb az építés az általam beváltnak tekintett alkatrészekkel, elvekkel. Feleslegesnek tartom az erőlködést, hogy mindig újat találjunk ki, vagy bedőlve külföldi leírásoknak, a korábbi bevált dolgokat kidobjuk, átépítjük. Végül is honnan tudjuk egzaktul, hogy ha X csipp helyett Y-t használunk pl a tápban, akkor az jobb lesz? Szerintem sehonnan. Mindig csak az ujdonság varázsa az, ami becsap bennünket. Én pl. soha nem fodok baromfi párizsit enni, mert a párizsi ezerév óta disznóból készül. Minek egyek sz@ert, ha egy kis válogatással ehetek jobbat is. :lol:

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2016.11.01. 20:24 
Offline
Moderátor

Csatlakozott: 2012.01.06. 10:09
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: BÉKÉS
Meg az eredeti Párizsiban marhahús is volt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.01. 19:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Hirtelen ezt a topicot találtam, a kérdésemnek.
Szóval csináltam az elkövetkezendő trafós I/V-hez ECC83-al egy kis kimeneti erősítő fokozatot, a jól ismert séma szerint, az erősítés is elegendő lesz, a szokásos 150V körüli anód ill. katódfesznél, és 1-1,5 mA-es áramokkal. olyan 0,02-0,03% torzításnál jobbat nem tudtam kihozni nvcs nélkül.
Játszottam a munkapontokkal, 0,5mA-es (kimenő katódkövetőnél 2,5mA) beállításnál és elég alacsony 60V körüli anód-katód fesznél jó alacsony THD jött ki a program szerint, sőt 1-2 extrémebb áramnál 0,002% is kijött.
A kérdés: érdemes próbálkozni, ilyen papír szerint nem ajánlott beállításokkal, vagy nem szólnak jól vagy megfelelően ilyen alacsony csőfesznél, ill. lehet csak a progi számol hülyeséget THD-ra?


Csatolmányok:
I_V_ECC83.png
I_V_ECC83.png [ 45.04 KiB | Megtekintve 23549 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.01. 21:34 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Katódkövető esetében a 12AX7 jutna legutoljára eszembe. :shock:
Inkább egy 12AU7/ECC82 ...

Ha megnézem a 12AX7/ECC83 görbesereget, még csak véletlenül se választanám a kis anódfeszültség-"nagy" anódáram jellegű munkapontokat.
Ha a szimulátorod ilyenkor kisebb THD-t produkál, én inkább keresnék egy jobb Spice modellt a csőhöz:
https://www.diyaudio.com/forums/tubes-v ... odels.html

Egyébként ilyenkor -no meg a "való" életben is- jobb megnézni a jel spektrumát -és annak változását a bemenő jel változásakor-, mint a puszta számot.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.01. 22:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Köszi, igaz az ECC82 jobb lenne, de egy oldalra egy csövet akartam tenni, az áthallás csökkentése miatt, és csak 2 csövet tudok használni hozzá. Egyébként több kapcsolásban láttam katódkövetőként az ECC83-t.
Akkor maradok a megszokott munkapontoknál, nekem sem tetszett az a tartomány a adatlap szerint, csak kíváncsi voltam mi okozza, hogy ilyen alacsony THD-t mért a progi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.02. 07:09 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
gabor80 írta:
Köszi, igaz az ECC82 jobb lenne, de egy oldalra egy csövet akartam tenni, az áthallás csökkentése miatt, és csak 2 csövet tudok használni hozzá. Egyébként több kapcsolásban láttam katódkövetőként az ECC83-t.
Akkor maradok a megszokott munkapontoknál, nekem sem tetszett az a tartomány a adatlap szerint, csak kíváncsi voltam mi okozza, hogy ilyen alacsony THD-t mért a progi.


Az ECC83 1mA körüli árama katódkövetőként nagyon karcsú. Kisebb impedanciájú terhelés esetén durván torzíthat. Én is mást használnék katódkövetőként, az ECC82 sem rossz, de az E88CC talán még jobb. A csatornánkénti közös csőhasználat nem nagyon növeli az áthallást.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.02. 09:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Igen a E88CC-re is gondoltam kimenőként, mivel kisebb az belső ellenállása, és ha azt mondod ne aggódjak az áthallás miatt (egyébként én sem tapasztaltam hallhatót, csak sok fórumon kötik az ebet a karóhoz, hogy ne egy cső legyen 2 oldalra...), akkor az lesz a kimenő cső, a torzítás is csökkenhet.
A ECC83-nak gondolom akkor jó a 0,5-1mA áram, de mit javasolsz a E88CC-hez a katódkövetőben?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.02. 09:32 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
gabor80 írta:
Igen a E88CC-re is gondoltam kimenőként, mivel kisebb az belső ellenállása, és ha azt mondod ne aggódjak az áthallás miatt (egyébként én sem tapasztaltam hallhatót, csak sok fórumon kötik az ebet a karóhoz, hogy ne egy cső legyen 2 oldalra...), akkor az lesz a kimenő cső, a torzítás is csökkenhet.
A ECC83-nak gondolom akkor jó a 0,5-1mA áram, de mit javasolsz a E88CC-hez a katódkövetőben?


Én úgy találtam, hogy 3-5mA körül van a "sweet spot". Úgyhogy oda érdemes beállítani, szerintem.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.02. 10:38 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Köszi, majd azzal próbálkozom. Gondolom 5687 cső még jobb lenne ide, de az nincs a fiókban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.02. 11:06 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
Alacsony jelszintre, alacsony zajjal ilyesmit használnék 5842 csővel, de ez csak szimpla trióda ( gondolom, ez sincs a fiókban ):
Csatolmány:
Tape_play_1.gif
Tape_play_1.gif [ 3.89 KiB | Megtekintve 23407 alkalommal. ]

http://stiftsbogtrykkeriet.dk/~mcs/Tandberg/index.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.02. 12:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Lehet hogy van a fiókban, csak a fiók nem nálam van. :lol:
Mindegy ez úgy is szimpla trióda, annyi csövet már nem tudok beletuszkolni marad a ECC83-E88CC kombó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.02. 12:59 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2013.01.22. 00:22
Hozzászólások: 2239
Ami könnyen elérhető nálunk azok az oroszok - 6S3P és 6S4P - ezekkel nagyjából helyettesíthető az 5842. Esetleg szóba jöhet még a 6S28B, vagy ennek aranyozott rácsú verziója a 6S29B.
Illetve itthon még sok helyen olcsón elérhető az EC86/PC86 és az EC88/PC88 is.
db


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.02. 13:03 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
gabor80 írta:
Igen a E88CC-re is gondoltam kimenőként, mivel kisebb az belső ellenállása, és ha azt mondod ne aggódjak az áthallás miatt (egyébként én sem tapasztaltam hallhatót, csak sok fórumon kötik az ebet a karóhoz, hogy ne egy cső legyen 2 oldalra...), akkor az lesz a kimenő cső, a torzítás is csökkenhet.

Az internet tele van "szagértő" kijelentésekkel, de nem az áthallással lesz az elsőszámú problémád, hanem az NFB nélküli fokozatban az oldalankénti triódák eltérő feszültségerősítésével.
Talán még jobb az esélyed olyan kettőstrióda beszerzésére, ahol garantáljak a csőfelek azonos paramétereit.
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.02. 14:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
gabor80 írta:
Köszi, igaz az ECC82 jobb lenne, de egy oldalra egy csövet akartam tenni, az áthallás csökkentése miatt, és csak 2 csövet tudok használni hozzá. Egyébként több kapcsolásban láttam katódkövetőként az ECC83-t.
Akkor maradok a megszokott munkapontoknál, nekem sem tetszett az a tartomány a adatlap szerint, csak kíváncsi voltam mi okozza, hogy ilyen alacsony THD-t mért a progi.


Hi Gábor!
Hallgass Euro21-re.
Ezt készítsd el ami a fotón van. Cca 8-szoros erősítés, 28 Volt kimenőfeszig tökéletes négyszögjel átvitel, tökéletes frekvencia átvitel, s színezetlen hang a jellemzője. Legalábbis a képeken látható alkatrészekkel.
Csatolmány:
CJPV10 Dyscus1.jpg
CJPV10 Dyscus1.jpg [ 227.37 KiB | Megtekintve 23345 alkalommal. ]

Csatolmány:
ECC82 Bode.JPG
ECC82 Bode.JPG [ 164.37 KiB | Megtekintve 23345 alkalommal. ]

Csatolmány:
20180120_132147.jpg
20180120_132147.jpg [ 252 KiB | Megtekintve 23345 alkalommal. ]

Csatolmány:
20180120_132255.jpg
20180120_132255.jpg [ 301.98 KiB | Megtekintve 23345 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.02. 15:03 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
A kistesó van itthon még, az ECC82, de az erősítés kevés, azért nem ezt a családot használnám, mivel alacsony ellenállással lesz lezárva a DAC.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.02. 19:35 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Esetleg 6N17B-V, és 6N16B-V. Olcsók, jók.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.03. 07:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
gabor80 írta:
Lehet hogy van a fiókban, csak a fiók nem nálam van. :lol:
Mindegy ez úgy is szimpla trióda, annyi csövet már nem tudok beletuszkolni marad a ECC83-E88CC kombó.
Valóban, nem minden fiók egyforma...
Egyébként az 5842 esetében a ra<2kOhm az Ra=5kOhm a rajzon, akár anódból közvetlenül is meghajthat egy végerősítőt adott esetben, nem szükséges még egy fokozat...ez a "minél kevesebb, annál jobb" hívők szerint behozhatatlan előny :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.04. 18:00 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Ez lett most a végleges kompromisszumokkal. A második cső előtt jó a grid stopper annyinak, vagy nem nagyon kell oda?


Csatolmányok:
AD1862_DAC_Tube.png
AD1862_DAC_Tube.png [ 40.36 KiB | Megtekintve 23067 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.04. 21:10 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
gabor80 írta:
Ez lett most a végleges kompromisszumokkal. A második cső előtt jó a grid stopper annyinak, vagy nem nagyon kell oda?


Ártani nem árt. 100ohm-1kohm között van a szokásos értéke. A legjobb, ha valamilyen indukciómentes szénréteg.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.04. 21:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
sajti írta:
gabor80 írta:
Ez lett most a végleges kompromisszumokkal. A második cső előtt jó a grid stopper annyinak, vagy nem nagyon kell oda?


Ártani nem árt. 100ohm-1kohm között van a szokásos értéke. A legjobb, ha valamilyen indukciómentes szénréteg.

Sajti


Köszi, akkor olyan lesz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.04. 22:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Kimeneti csatolóval köss sorba 22-47 Ohmot, növeli a stabilitást, egy kis jelű dióda sem árt a katódkövető rácsa és katódja közé, anódjával a rács felé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.05. 08:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Konzol írta:
Kimeneti csatolóval köss sorba 22-47 Ohmot, növeli a stabilitást, egy kis jelű dióda sem árt a katódkövető rácsa és katódja közé, anódjával a rács felé.

Rendben, mondjuk egy 1N4148 is jó oda?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.05. 08:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Igen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.05. 09:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
A progiban most csak 1N4149 volt de mindegy, a nyákon már 48-as lesz.
Egy kicsit még átpofoztam, nem tudom jó lett e, a katódkondit és a kimenőt 100uF-ra lecsökkentettem, ez még nem vág láthatóan alul.
A kimenőkondit hogy oldjam meg? Arra gondoltam 2 elko lenne sorba, mivel 100V-osat szánnék ide.
Vagy Silmic II vagy Cerafine, melyik legyen? Silmic hangra sztem jobb talán. Persze még átpatkolom vmi MKP kondival.

Egyébkén szép az átvitel, a fázis is egyenes 20K-ig, a zaj is jó alacsony.

Csatolmány:
AD1862_DAC_Tube_2.png
AD1862_DAC_Tube_2.png [ 40.62 KiB | Megtekintve 22947 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.05. 09:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Minek olyan iszonyú nagy kimeneti csatoló? Mivel fogod terhelni? R5 nyugodtan lehet 470k-1M, hacsak nem a következő fokozat terhelését reprezentálja a rajzon.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.09.05. 09:57 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Konzol írta:
Minek olyan iszonyú nagy kimeneti csatoló? Mivel fogod terhelni? R5 nyugodtan lehet 470k-1M, hacsak nem a következő fokozat terhelését reprezentálja a rajzon.


Igaz 10uF is elég, az is csak 0,5 dB-t vág 10Hz-en.
A bemenet csöves lesz, elvileg 100K-220K-s potira megy a jel, azért tettem 100K-t oda.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.13. 00:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
Sziasztok!

Még csak most regisztráltam de máris kérdéseim lennének.Építettem egy EL84/ECC82 SE erősítőt bontott alkatrészekből.
Az első kérdésem az lenne, hogy jó a kapcsolás?
(Végül is működik de az egyik oldal nagyon brummos.)
Mi okozhatja a medvehangot (és miért csak az egyik oldalon)?
Lekötöttem a brumis oldal segédrácsát testre mire megszünt a brumm. Megcseréltem a csoveket de a br maradt ugyanott.
A kimenőt kicseréltem másikra de nem szünt meg a hang.Kikötöttem a foldelést de semmi változás. Egy elemes bluetooth egységről hajtottan. Mérésre szinte (itt-ott max 5% eltéréssel) ugyanaz volt a két oldal. Ja és Fém házba épültek az egységek. Építés elött dróthalmazként még nem búgott.
Van valakinek ötlete?
Én kifogytam már belőlük...


Csatolmányok:
Magyarázat: Ezt építettem megx2
el84_2.gif
el84_2.gif [ 21.34 KiB | Megtekintve 21796 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.13. 21:53 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
Nem lehet, hogy valamit elkötöttél, azért nem OK?
Én a pentóda G1 rácsát megpróbálnám földre kötni: ha a hiba megszűnik, akkor az elötte levő fokozatban van a hiba.
...Meg összehasonlító méréseket kéne szerintem végezni a 2 csatornán: DC és AC (brumm) -hátha kiderül valami-... :oops:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 10:00 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
1. Mivel ez egy kétcsatornás erősítő, az elejetől a végéig aprólékosan összehasonlítható - ki fog derülni, hogy mégsem egyforma a két oldal :D
2. Élesztésnél a két bemeneti pontot rövidre kell zárni, és úgy egyenfeszültségek szempontjából bemérni az erősítőt - minden zaj, brumm ami megjelenik az jól detektálható....jó esetben oszcilloszkópon, egyszerűbben füllel a hangszórón ;)
3. Amikor a DC munkapontok rendben vannak és a két csatorna nagyjából egyforma, akkor egy hanggenerátort a bemenetre kötve elvégezhetjük az AC méréseket is.
4. Bármi ha gyanús lett, akkor kikapcsolás és az audiodiyersen lehet tanácsot kérni :)
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 13:08 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
DöG írta:
Nem lehet, hogy valamit elkötöttél, azért nem OK?
Én a pentóda G1 rácsát megpróbálnám földre kötni: ha a hiba megszűnik, akkor az elötte levő fokozatban van a hiba.
...Meg összehasonlító méréseket kéne szerintem végezni a 2 csatornán: DC és AC (brumm) -hátha kiderül valami-... :oops:

Köszönöm a választ! Már órákat töltöttem fölötte az elkötés kizárva. Kicserélgettem a jelvezetékeket árnyékoltakra. Aztán idő közben találtam egy szakadt 150 ohmos ellenállatot annak cseréje sem oldotta meg a jelenséget.
A rács.: Lekötöttem földre mire elhallgatott a brumi. Ahogy tanácsoltad ma megnézem az elöfokot is.
Érdekes: mérésre alaphelyzetben ( forrás nélkül) letekert hangerővel az egyik kimeneten +1.6mV a másikon -1.6mV. ( persze polaritás helyesen mérve)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 13:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
tunerman írta:
1. Mivel ez egy kétcsatornás erősítő, az elejetől a végéig aprólékosan összehasonlítható - ki fog derülni, hogy mégsem egyforma a két oldal :D
2. Élesztésnél a két bemeneti pontot rövidre kell zárni, és úgy egyenfeszültségek szempontjából bemérni az erősítőt - minden zaj, brumm ami megjelenik az jól detektálható....jó esetben oszcilloszkópon, egyszerűbben füllel a hangszórón ;)
3. Amikor a DC munkapontok rendben vannak és a két csatorna nagyjából egyforma, akkor egy hanggenerátort a bemenetre kötve elvégezhetjük az AC méréseket is.
4. Bármi ha gyanús lett, akkor kikapcsolás és az audiodiyersen lehet tanácsot kérni :)
TJ.

Köszönöm! Mivel hobbim az elektronika nem tanultam csak nagyon érdekel a téma saját megítélésem szerint az alkatrészek beleférnek a 10%-os eltérésbe. Az ismereteim szerint mértem a munkapontot (lehet hibásan) az EL84-en a kettes és hármas láb között a jó oldalon -8,4V a rosszon -7,4V. A kettes és hármas pontoknak utána nézek még.
Köszi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 14:01 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Előfokcsöveket is cseréltél?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 14:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
gabor80 írta:
Előfokcsöveket is cseréltél?

Igen többféle gyártótól származó csővel is próbáltam... Nem változott semmi


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 15:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
samtron77 írta:
gabor80 írta:
Előfokcsöveket is cseréltél?

Igen többféle gyártótól származó csővel is próbáltam... Nem változott semmi

Lehet hogy vmelyik passzív alkatrész nem okés?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 16:02 
Offline
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 1042
Tartózkodási hely: Tamási
gabor80 írta:
Lehet hogy vmelyik passzív alkatrész nem okés?


Vagy csak egyszerű földhurok?

_________________
A privátokat megítélésem szerint nyilvánosságra hozom. Így írjatok.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 16:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
Krizsi írta:
gabor80 írta:
Lehet hogy vmelyik passzív alkatrész nem okés?


Vagy csak egyszerű földhurok?

Szerintem ha földhurok lenne akkor annak a földelés kikötésére el kellett volna hallgatnia. Másik. Miért csak az egyik oldalon jelentkezik? Harmadik. Direkt egy elemmel működő Bluetooth-ról hajtottam hogy ne alakuljon ki a hurok. Negyedik kihúzott jelkábellel is búg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 17:21 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Feltennél fotókat - talán többet is megtudunk a szerkezetről. ;)
TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 17:44 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
tunerman írta:
Feltennél fotókat - talán többet is megtudunk a szerkezetről. ;)
TJ.

Ok rendben. De csak később és röhögni nem ér!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 20:07 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Meg kéne próbálni (rövidre zárt bemenettel) a két -meghajtó és a vég közötti- csatoló vezetékét felcserélni.
Ebből legalább az kiderül, hogy a meghajtónál van-e a probléma -ami valószínű-.
Tippre legnagyobb valószínűsége a földhuroknak van.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 20:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
Tudom carul néz ki de addig amíg nem tudom megoldania brumi problémát nem nagyon érdekel a kinézet...


Csatolmányok:
IMG_20201014_194631.jpg
IMG_20201014_194631.jpg [ 391.36 KiB | Megtekintve 21485 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 20:37 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
Kívülről...


Csatolmányok:
IMG_20201014_194931.jpg
IMG_20201014_194931.jpg [ 176.61 KiB | Megtekintve 21486 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 20:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
euro21 írta:
Meg kéne próbálni (rövidre zárt bemenettel) a két -meghajtó és a vég közötti- csatoló vezetékét felcserélni.
Ebből legalább az kiderül, hogy a meghajtónál van-e a probléma -ami valószínű-.
Tippre legnagyobb valószínűsége a földhuroknak van.

Megyek is ezt kipróbálom!
Köszi.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 21:17 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
euro21 írta:
Meg kéne próbálni (rövidre zárt bemenettel) a két -meghajtó és a vég közötti- csatoló vezetékét felcserélni.
Ebből legalább az kiderül, hogy a meghajtónál van-e a probléma -ami valószínű-.
Tippre legnagyobb valószínűsége a földhuroknak van.

így meg begerjedt. meg kellene cserélgetni a kimenők vezetékeit is nemde?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 21:25 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
samtron77 írta:
euro21 írta:
így meg begerjedt. meg kellene cserélgetni a kimenők vezetékeit is nemde?

Nem.
Attól, mert egyik vég bemenetét a másik meghajtó kimenetére kötöd, nem kéne gerjednie.

Mondjuk a szénaboglya láttán a gerjedésen nem csodálkozom. ;)
A 1.5k grid stoppert közvetlenül a csőfoglalatra (rács) kéne kötni, mert egyébként sokat nem ér.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 21:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
euro21 írta:
samtron77 írta:
euro21 írta:
így meg begerjedt. meg kellene cserélgetni a kimenők vezetékeit is nemde?

Nem.
Attól, mert egyik vég bemenetét a másik meghajtó kimenetére kötöd, nem kéne gerjednie.

Mondjuk a szénaboglya láttán a gerjedésen nem csodálkozom. ;)
A 1.5k grid stoppert közvetlenül a csőfoglalatra (rács) kéne kötni, mert egyébként sokat nem ér.

egyet értek szénaboglya. de akkor a másik miért nem gerjed? a kérdés az ez a jelenség a hibára utal vagy nem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2020.10.14. 21:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2020.10.12. 00:05
Hozzászólások: 45
euro21

ezt kifejtenéd bővebben?
""
A 1.5k grid stoppert közvetlenül a csőfoglalatra (rács) kéne kötni, mert egyébként sokat nem ér.

""


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 34 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség