audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.04.30. 11:49

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 51  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 17:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
dys-cus írta:
gabor80 írta:
dys-cus írta:
Nem hangzik rosszul, csak ne SM102 lenne. Krizsi tudna erről mesélni. Persze ha valami féle AN mag, akkor más.


Nem véletlen hogy nem szól rosszul, de biztos hogy sokkal jobban is szólhatna :)
A drága Dys-cus trafót nem úgy értettem persze, gondolom hogy megéri, ár/érték arányban is, csak abszolút értékben, válság van tudod... :D
Lehet egyszer próbálkozom az ARC-al, de nekem valszin bonyi lenne, gondolom elég komolya a kapcsi.
De egyszer egy csoportos hallgatást bevállalnék :D

Nem olyan bonyolult, csak furcsán van rajzolva. Meghallgatásnak állok elébe, ünnepek után jó, van más érdeklődő is. Az elébb lemaradt a fénykép a nem túl bonyolult ARC-ről. Ezt simán meglehet építeni 6L6-al, fázisfordítóval az elején. A képen látható az szimmetrikus bemenetű. Ez csak a deszkamodell, de azóta már szól.


Ez még csak a meghajtópanel?, igazán a kimenő megint elég drága lenne, gondolom.
Minden esetre ha nem baj egy OTL-t kipróbálnék, aztán meglátom merre indulok:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 17:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"Ez még csak a meghajtópanel?, igazán a kimenő megint elég drága lenne, gondolom.
Minden esetre ha nem baj egy OTL-t kipróbálnék, aztán meglátom merre indulok:)"
Igen. A vége a fényképen, de a TauCeti deszkamodeljével meghajtva próbának. Csak a panelt cseréltem ki benne. Az alkatrészek a véglegesben nem ezek a fajták, hanem Conrad 1W-osok, meg szén kompozitok. A táp a képen a végleges. Persze monoblokkok az erősítők, mert volt egypár EA07 leégett erősítőm. Azt építettem át. Az OTL-ek közül talán a legalsó az megvalósítható. A többi hátul ütője nincs a rajzon: A táp. Annyi kondi megy bele, hogy a gatyád rá megy. :)


Csatolmányok:
DSCF0090.jpg
DSCF0090.jpg [ 263.92 KiB | Megtekintve 54523 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 17:53 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
És meghallgatás közben:


Csatolmányok:
DSCF0091.jpg
DSCF0091.jpg [ 198.96 KiB | Megtekintve 54525 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 18:05 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát azért egy pár végcsővel OTL-t?

Ha egérriogatásra gyúrsz, úgy lehet, hogy olcsó lesz, teljesítmény tekintetében oda is lehet tenni az A-osztájú jlh mellé. Spec hangfallal, amin nem sz...rja össze magát az alacsony DF miatt, még hallgatható is lehet.

Azért egy ilyen ARC 50W RMS-t is tud. Ha ekkora otl-t akarsz, akkor már egyáltalán nem lesz olcsó. A hatásfok meg borzalmasan s...r, még így is, szóval a tápja sem lesz olcsó, mert nagy trafó kell, sok pufferrel. Télen kikapcsolhatod a fűtést a szobában, ha azt bekapcsolod....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 18:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
KD mester írta:
Hát azért egy pár végcsővel OTL-t?

Ha egérriogatásra gyúrsz, úgy lehet, hogy olcsó lesz, teljesítmény tekintetében oda is lehet tenni az A-osztájú jlh mellé. Spec hangfallal, amin nem sz...rja össze magát az alacsony DF miatt, még hallgatható is lehet.

Azért egy ilyen ARC 50W RMS-t is tud. Ha ekkora otl-t akarsz, akkor már egyáltalán nem lesz olcsó. A hatásfok meg borzalmasan s...r, még így is, szóval a tápja sem lesz olcsó, mert nagy trafó kell, sok pufferrel. Télen kikapcsolhatod a fűtést a szobában, ha azt bekapcsolod....


Hmm. Elvileg a 2 csőből 25w is kijön, ami több mint elég, olyan 2x4-5 w-tól már fülsértő a lárma nálam, 2x10w-nál meg alig szoktam feljebb nyomni a zenét. 2-3 w inkább a kellemes. Tudod, kici coba, kici ejősítő. :D
A tápba miért kell annyi puffer? A rajzon megadott tápokon semmi drasztikus kondi nincs. Max kb 1 A-t szopikázik a tápról.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 19:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Csak 4 táp kell, plussz a fűtések. számolj utána. Annak is számolj utána, hogy a 2x150V 1 A-nek 2,8 amperes áramsűrűség esetén 0,7mm-es drót kell, de inkább 0,75 a melegedés miatt. Jó sok drága réz, meg tekerje meg kalapáccsal az, aki akarja. Ugye 300VX1A az 300VA, sztereóban 600VA. Ezt legalább fel kell szorozni 1,2-vel a cos fí miatt, meg a hatásfokkal, ami szintén van olyan 1,05-ös szorzó. az ugye kerekítve egy 800 Wattos trafó. Mindezt 2X25W-ért. És akkor még a többi táp, és a fűtés sehol sincs. Mondjuk elég egy 1kW-os trafó, amihez viszont már lágyindítás is kell, ha csak nincs otthon 400V ipari bevezetve mondjuk a spejzba dugiba. :D Az 1kW-os trafó ára, + a pufferek már biztos többe kerülnek mint 3 kimenőtrafó. De ez csak az én meglátásom. Még mindig OTL-t akarsz építeni? :D Igaz télen fűteni nem kell majd... na de nyáron!

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 19:55 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Mégvalami: Azért kell sok puffer, mert a feszely viszonylag kicsi: 150V. Az energia tárolás meg úőgy van, hogy: E=UxC2, ha jól emléxem. A tranyósoknál ezért használnak 10 000 mikrós kondikat. Na meg a nagy áram miatt. Egyébként úgy lefullad az erősítő mint a pinty, ha nejlon zacsekbe teszik. És építhetsz Te hiper-szuper csövekkel, meg más egyébbel jó OTL-t, a táp miatt akkor is mozdulatlan barnacsiga lessz az egész. Kísérletnek elég drága lessz, és még nem is lessz jó. Mostmár érted ugye, hogy az emberek nagyobb része miért nem OTLezik? ;) Persze vannak kigyúrt mazohisták, akik nem általkodnak annyi pénzt beleölni egy fűtőtestbe. Igaz viszont az, hogy HiFi-n fog melegíteni. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 20:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
dys-cus írta:
Mégvalami: Azért kell sok puffer, mert a feszely viszonylag kicsi: 150V. Az energia tárolás meg úőgy van, hogy: E=UxC2, ha jól emléxem. A tranyósoknál ezért használnak 10 000 mikrós kondikat. Na meg a nagy áram miatt. Egyébként úgy lefullad az erősítő mint a pinty, ha nejlon zacsekbe teszik. És építhetsz Te hiper-szuper csövekkel, meg más egyébbel jó OTL-t, a táp miatt akkor is mozdulatlan barnacsiga lessz az egész. Kísérletnek elég drága lessz, és még nem is lessz jó. Mostmár érted ugye, hogy az emberek nagyobb része miért nem OTLezik? ;) Persze vannak kigyúrt mazohisták, akik nem általkodnak annyi pénzt beleölni egy fűtőtestbe. Igaz viszont az, hogy HiFi-n fog melegíteni. :D

Hmm. Lesz ebből még erősítő, egyre jobban felcsigázol. :lol:
Kezdem is gyűjteni az alkatelemeket. :D Fűt-fűt, istenem, de lehet hogy a szomszéd megyéből is ide járnak a hangminőséget megcsodálni. :lol: :lol:
Meg egyedi is lesz, úgy látom senki nem építette meg. ;)
Szumma szummarum, nem látom vészesnek a dolgot, az 1 A is csak biztire van, sztem 300 mA-nél megáll az. Az A osztályú Hiraga sem volt olcsó, abban is van majd 800 w trafó:)
Jól fog ez kinézni, hidd el, még a fűtésre sem lesz gond:)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 20:52 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Én nem veszem el a kedved, csináld, ha van rá pénzed, energiád. Ezért DIY.

Azonban a meghajtást és a végcsöveket külön szereld (ha nyákra szereled, akkor külön nyákra) , mert a 6c33c legnagyobb sarkalatos pontja a nagy bemenő kapacitás, ami miatt nehéz meghajtani...

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 21:01 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Hajrá, próbálkozz vele. Mármint az OTL-el. De ha mégis trafós lessz a vége, akkor szólj. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 21:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
sny21 írta:
Én nem veszem el a kedved, csináld, ha van rá pénzed, energiád. Ezért DIY.

Azonban a meghajtást és a végcsöveket külön szereld (ha nyákra szereled, akkor külön nyákra) , mert a 6c33c legnagyobb sarkalatos pontja a nagy bemenő kapacitás, ami miatt nehéz meghajtani...

A nyákot értem, de ha nem nyák akkor mit jelent a külön szerelés, külön doboza legyen? :shock:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 21:36 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
gabor80 írta:
sny21 írta:
Én nem veszem el a kedved, csináld, ha van rá pénzed, energiád. Ezért DIY.

Azonban a meghajtást és a végcsöveket külön szereld (ha nyákra szereled, akkor külön nyákra) , mert a 6c33c legnagyobb sarkalatos pontja a nagy bemenő kapacitás, ami miatt nehéz meghajtani...

A nyákot értem, de ha nem nyák akkor mit jelent a külön szerelés, külön doboza legyen? :shock:


Nem, nem kell külön doboz, pusztán arra célszerű figyelni, hogy a meghajtó fokozat könnyen cserélhető legyen. Az általad csatoltakat elnézve lesz pár próbálkozás a meghajtással.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 21:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
sny21 írta:
gabor80 írta:
sny21 írta:
Én nem veszem el a kedved, csináld, ha van rá pénzed, energiád. Ezért DIY.

Azonban a meghajtást és a végcsöveket külön szereld (ha nyákra szereled, akkor külön nyákra) , mert a 6c33c legnagyobb sarkalatos pontja a nagy bemenő kapacitás, ami miatt nehéz meghajtani...

A nyákot értem, de ha nem nyák akkor mit jelent a külön szerelés, külön doboza legyen? :shock:


Nem, nem kell külön doboz, pusztán arra célszerű figyelni, hogy a meghajtó fokozat könnyen cserélhető legyen. Az általad csatoltakat elnézve lesz pár próbálkozás a meghajtással.

Értem így tiszta ;) Köszi a jótanácsot!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 21:53 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
dys-cus írta:
"Ez még csak a meghajtópanel?, igazán a kimenő megint elég drága lenne, gondolom.
Minden esetre ha nem baj egy OTL-t kipróbálnék, aztán meglátom merre indulok:)"
Igen. A vége a fényképen, de a TauCeti deszkamodeljével meghajtva próbának. Csak a panelt cseréltem ki benne. Az alkatrészek a véglegesben nem ezek a fajták, hanem Conrad 1W-osok, meg szén kompozitok. A táp a képen a végleges. Persze monoblokkok az erősítők, mert volt egypár EA07 leégett erősítőm. Azt építettem át. Az OTL-ek közül talán a legalsó az megvalósítható. A többi hátul ütője nincs a rajzon: A táp. Annyi kondi megy bele, hogy a gatyád rá megy. :)

Egyébként nekem a másik erősítőd, -talán ARC2?-, ugrott be mikor mondtad, azért ott elég sok cső van, arra értettem hogy bonyi lenne.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 23:34 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Figyelj!

Ha mondjuk meghallgatod otlm-cuccát és lef..od a bokád a hangtól, azon felbuzdulva nekifogsz 6c33cb-vel, még simán megeshet, hogy bekötöd utána a 150W-os jlh-t, aztán elsírod magad. Semmi garancia, hogy jól fog szólni. Ha teheted, ekkora lóvét szerintem csak akkor fektess be, ha meg tudod hallgatni. dys-cus dolgát azért tartom előnyösebbnek, mert azt meg tudod hallgatni, meg is tudod építeni, mivel nyílvános a rajz, trafót meg tekertetsz dys-cussal. Igazán nem vagyok dys-cus irányába elfogult, nekem egyáltalán nem érdekem, hogy neki egy kicsit is jó legyen. :twisted: Egyszerűen ez ésszerűbb.

A 6c33cb otl-ről ki tudja, hogy hogy szól? Lehet, egy kalap ...-t sem ér. Zsákbamacskának meg kicsit drága. 50 rugó alatt annak sem úszod meg a tápját, mivel mindenképpen csináltatni kell a trafót (30-35)+ekkora pufferek (15-50). (A legótvarabb, bontott pufferekkel sem úszod meg egy 10-es alatt a tápkondikat, de gondolom nem olyat akarsz bele).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 23:35 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
gabor80 írta:
dys-cus írta:
"Ez még csak a meghajtópanel?, igazán a kimenő megint elég drága lenne, gondolom.
Minden esetre ha nem baj egy OTL-t kipróbálnék, aztán meglátom merre indulok:)"
Igen. A vége a fényképen, de a TauCeti deszkamodeljével meghajtva próbának. Csak a panelt cseréltem ki benne. Az alkatrészek a véglegesben nem ezek a fajták, hanem Conrad 1W-osok, meg szén kompozitok. A táp a képen a végleges. Persze monoblokkok az erősítők, mert volt egypár EA07 leégett erősítőm. Azt építettem át. Az OTL-ek közül talán a legalsó az megvalósítható. A többi hátul ütője nincs a rajzon: A táp. Annyi kondi megy bele, hogy a gatyád rá megy. :)

Egyébként nekem a másik erősítőd, -talán ARC2?-, ugrott be mikor mondtad, azért ott elég sok cső van, arra értettem hogy bonyi lenne.

Nem, az volt az első, az ARC D51, amit nem is cserélek le, mert nagyon jó hangja van. Igaz alkatrész is van benne. A képen a torony alján az a szép darab a lelkem.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 23:39 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
"nekem egyáltalán nem érdekem, hogy neki egy kicsit is jó legyen." Már jó volt az elébb az asszonnyal, úgyhogy ne is strapáld magad. (Csak tudnám mi ez az ellenszenv?)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.23. 23:43 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Semmiféle ellenszenvről nincs szó! Csak leírtam, hogy nekem semmiféle érdekem nem fűződik ahhoz, hogy tőled vesznek e trafót, vagy nem. Nem azért ajánlottam, hogy arc-t építsen inkább, meg hogy veled tekertesse a trafókat, csak azért, mert szerintem az kevésbé kockázatos project, mint egy ilyen tök ismeretlen, sehol meg nem hallgatható, marha drága otl...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 00:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
KD mester írta:
Semmiféle ellenszenvről nincs szó! Csak leírtam, hogy nekem semmiféle érdekem nem fűződik ahhoz, hogy tőled vesznek e trafót, vagy nem. Nem azért ajánlottam, hogy arc-t építsen inkább, meg hogy veled tekertesse a trafókat, csak azért, mert szerintem az kevésbé kockázatos project, mint egy ilyen tök ismeretlen, sehol meg nem hallgatható, marha drága otl...

Megkövetlek. Bocsi.
Egyébként 3X építettem át a D51-et, mire jó lett. Meg mit tesz isten, szoktam repülni, így sok olyan ismerősöm van, aki a reptéren nemcsak vitorlával repültek, hanem más egyébb röpzajokkal, amiket már kivontak a forgalomból, s így felszabadult a földi technika is. Így sikerrült szert tennem 1 láda 6N8C csőre, amiből aztán válogattam. Az eredeti 6FQ7 RCA oldalt tükrös csövekre nekem sincs pénzem. Sajna. Egyébként nem ezt ajánlom senkinek, ( ha van mani alkatrészre dögivel akkor azért igen) hanem a meghajtásban a csatornánként 3,5 csöves D70 est 420V táppal, 6L6 végcsővel. Ez a felállás kihozható olcsón, főleg azért, mert kevés ellenállás megváltoztatásával az olcsó 6N1P, vagy E88CC-vel megépíthető.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 02:15 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Valahogy nekem a 6N1P-vel rossz emlékeim vannak. Annó egy hibridbe próbáltam. Kihúztam a foglalatból, kiforrasztottam a katódhidegítő kondit, betettem a csőfoglalatba egy MPSA42 tranyót. Úgy lealázta azt a csövet, mint a s...rt. :D E88CC azért már jobb volt jelet erősíteni, mint az egy szál MPSA42 tranyó magában. De a 6N1P az rendesen rosszabb volt a csőfoglalatba betett tranyónál. :mrgreen: (Volt még ettől rosszabb hangú csövem is). Valahogy az E88CC földelt katódos alapkapcsolásban sokkal jobb volt, mint a 6N1P. 75-80V anódfesz volt, 4mA anódáram. 270V tápfesz, amiből 190V az anódellenállaton esett. A tranyó is ezt a munkapontot kapta, csak ki lett véve a katódkondi, meg be lett kötve egy kis előfesz, hogy kb egyezzen az erősítés a tranyóval is...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 09:37 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Nem beszélek le róla senkit, de rábeszélni sem fogok senkit. Sokan elfelejtik, hogy én OTL-ből is a lehető legnagyobbat építettem meg, mert nekem a kompromisszummentes hang volt a fontos. Egy erősítőt szerettem volna építeni ami minden szempontból jó nekem, nem pedig évente 50-et ugyanannyi pénzből, melyek egyike sem elégít ki igazán. Ez az a kategória, amit milliókért(se) árulnak, ehhez képest jól jöttem ki belőle. Lehet kisebb OTL-t is építeni, ami szintén lehet igencsak kiváló, egy trafósnál szerintem mindenképpen, helyből jobb lehet sok szempontból egy ügyesen megcsinált kimenő nélküli.
Viszont tényleg nem lesz olcsó, bár hozzáteszem hogy általában a diy nem olcsó. Egy rakás fos tranyós erősítőt ha össze akarsz rakni, az sem áll meg 100 alatt, feltéve ha rendesen megcsinálod.
Aki spórolni akar az felejtse el a diy-t, mert ez egy k*rva drága hobbi. Régen az emberek azért építettek mert olcsóbban akartak jobbat, ma meg azért, mert csak élvezik ha alkothatnak. Aki ezt nem veszi tudomásul az bele se fogjon inkább semmibe, mert garantáltan csalódni fog. Olcsóbb se lesz meg jobb se, mint egy használt-piacon kapható gyári cumó, főleg most hogy az eladási árak a béka segge alatt vannak, na persze a vevők pénze is.
Ha belefogsz, akkor csak ezek miatt érdemes. Senki nem garantálja neked a sikert, én meg főleg nem, de erre egyéb dolgokkal sincsen garancia. Még a koppintások sem jók semmire, mert egy gyári cucc szintjét nem fogják hozni a büdös életben sem, akkor meg már jobb a saját úton járni szerintem.
Úgyhogy aki diyerkedni akar és OTL-t szeretne az kösse fel a gatyáját, a feladat nem lehetetlen, de nem is sétagalopp.
Az biztos hogy nekem nem lesz szektám, nem állok semmilyen mozgalom élére és nem leszek senki szellemi vezetője! Ez egy önálló dolog és elhiheted, hogy akkor ér a legtöbbet, ha 100%-ig a sajátodnak tudhatod.


Szerk.: SNY + 1 figyelmeztetés...
Apropó, nem tudom DHT projektjével mi van, elsikkadt a dolog?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 10:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
otlm írta:
Nem beszélek le róla senkit, de rábeszélni sem fogok senkit. Sokan elfelejtik, hogy én OTL-ből is a lehető legnagyobbat építettem meg, mert nekem a kompromisszummentes hang volt a fontos. Egy erősítőt szerettem volna építeni ami minden szempontból jó nekem, nem pedig évente 50-et ugyanannyi pénzből, melyek egyike sem elégít ki igazán. Ez az a kategória, amit milliókért(se) árulnak, ehhez képest jól jöttem ki belőle. Lehet kisebb OTL-t is építeni, ami szintén lehet igencsak kiváló, egy trafósnál szerintem mindenképpen, helyből jobb lehet sok szempontból egy ügyesen megcsinált kimenő nélküli.
Viszont tényleg nem lesz olcsó, bár hozzáteszem hogy általában a diy nem olcsó. Egy rakás fos tranyós erősítőt ha össze akarsz rakni, az sem áll meg 100 alatt, feltéve ha rendesen megcsinálod.
Aki spórolni akar az felejtse el a diy-t, mert ez egy kurva drága hobbi. Régen az emberek azért építettek mert olcsóbban akartak jobbat, ma meg azért, mert csak élvezik ha alkothatnak. Aki ezt nem veszi tudomásul az bele se fogjon inkább semmibe, mert garantáltan csalódni fog. Olcsóbb se lesz meg jobb se, mint egy használt-piacon kapható gyári cumó, főleg most hogy az eladási árak a béka segge alatt vannak, na persze a vevők pénze is.
Ha belefogsz, akkor csak ezek miatt érdemes. Senki nem garantálja neked a sikert, én meg főleg nem, de erre egyéb dolgokkal sincsen garancia. Még a koppintások sem jók semmire, mert egy gyári cucc szintjét nem fogják hozni a büdös életben sem, akkor meg már jobb a saját úton járni szerintem.
Úgyhogy aki diyerkedni akar és OTL-t szeretne az kösse fel a gatyáját, a feladat nem lehetetlen, de nem is sétagalopp.
Az biztos hogy nekem nem lesz szektám, nem állok semmilyen mozgalom élére és nem leszek senki szellemi vezetője! Ez egy önálló dolog és elhiheted, hogy akkor ér a legtöbbet, ha 100%-ig a sajátodnak tudhatod.



Apropó, nem tudom DHT projektjével mi van, elsikkadt a dolog?


Nagyon sok mindenben egyetértek veled, mondjuk ez most részemről koppintás lesz ahogy mondod, mivel a csöves kapcsolástervezés területén nagyjából 0 a tapasztalatom. De azért ne felejtsük el hogy -legalábbis- pl. a Ciuffoli kapcsolás, azért egy kipróbált kapcsolás, tehát csak nem lehet nagyon rossz, persze sosem biztos hogy olyan lesz mint az eredeti cucc.
Viszont ami nagyon fontos, az a felfedezés, tehát sztem úgy soha nem fog kiderülni, ha nem építi meg senki, mert lehet hogy vmi igen jó jönne ki, persze lehet hogy nem...
De azért bízok hogy az OTL is tud újat mutatni. Én nem mondom hogy a kimenőtrafós nem jó, de egy igen jó kellően részletes hangot sztem igen komoly kimenővel, (komoly magra), lehet elérni, ami ismét 100 rugós kategória. Ezek amiket használok egyáltalán nem rosszak, de érzem hogy azért bizonyos területeken a trafó visszafogja még az erősítőt(legalább is ez), részletességben nyíltságban, az OTL fülesem erősebb. Jó persze ne hasonlítsunk össze, 2 külön rendszer, igaz.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 10:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
KD mester írta:
Figyelj!

Ha mondjuk meghallgatod otlm-cuccát és lef..od a bokád a hangtól, azon felbuzdulva nekifogsz 6c33cb-vel, még simán megeshet, hogy bekötöd utána a 150W-os jlh-t, aztán elsírod magad. Semmi garancia, hogy jól fog szólni. Ha teheted, ekkora lóvét szerintem csak akkor fektess be, ha meg tudod hallgatni. dys-cus dolgát azért tartom előnyösebbnek, mert azt meg tudod hallgatni, meg is tudod építeni, mivel nyílvános a rajz, trafót meg tekertetsz dys-cussal. Igazán nem vagyok dys-cus irányába elfogult, nekem egyáltalán nem érdekem, hogy neki egy kicsit is jó legyen. :twisted: Egyszerűen ez ésszerűbb.

A 6c33cb otl-ről ki tudja, hogy hogy szól? Lehet, egy kalap ...-t sem ér. Zsákbamacskának meg kicsit drága. 50 rugó alatt annak sem úszod meg a tápját, mivel mindenképpen csináltatni kell a trafót (30-35)+ekkora pufferek (15-50). (A legótvarabb, bontott pufferekkel sem úszod meg egy 10-es alatt a tápkondikat, de gondolom nem olyat akarsz bele).


Tökéletesen igazad van, saját magamnak is azt javasolnám a mit Te mondasz, a józan ész is ezt diktálja.
De tudod a bogár a fülben, a kíváncsiság hajtja az embert, mikor pl. új erősítőt fejlesztesz akkor is lehet siker, de lehet hogy nem lesz jó a dolog, és újra kell tervezni. (bár neked inkább sikerülni szokott :D )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 10:22 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
KD mester írta:
Valahogy nekem a 6N1P-vel rossz emlékeim vannak. Annó egy hibridbe próbáltam. Kihúztam a foglalatból, kiforrasztottam a katódhidegítő kondit, betettem a csőfoglalatba egy MPSA42 tranyót. Úgy lealázta azt a csövet, mint a s...rt. :D E88CC azért már jobb volt jelet erősíteni, mint az egy szál MPSA42 tranyó magában. De a 6N1P az rendesen rosszabb volt a csőfoglalatba betett tranyónál. :mrgreen: (Volt még ettől rosszabb hangú csövem is). Valahogy az E88CC földelt katódos alapkapcsolásban sokkal jobb volt, mint a 6N1P. 75-80V anódfesz volt, 4mA anódáram. 270V tápfesz, amiből 190V az anódellenállaton esett. A tranyó is ezt a munkapontot kapta, csak ki lett véve a katódkondi, meg be lett kötve egy kis előfesz, hogy kb egyezzen az erősítés a tranyóval is...


Igen a 6N1P nem egy tökéletes cső, viszont olcsó. A komolyabb E88CC erősen veri, főleg felbontásban.
A tungi is jobb tőle ebben a tekintetben. Viszont van egy meleg kellemes hangja, ami vkinek bejön vkinek nem. Nekem tetszett ez a melegsége, de azért lecseréltem, a részletességért cserébe ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 10:34 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Annyira rossz sem lehet, ha az Audio Research is ezt választotta a több erősítőjébe.

http://www.arcdb.ws/VS55/VS55.html


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mayky 2012.12.24. 10:39-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 10:38 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
Idézet:
de érzem hogy azért bizonyos területeken a trafó visszafogja még az erősítőt

A legjobb és legdrágább trafók is csak igyekeznek közelíteni ahhoz az állapothoz, amikor egyáltalán nincsenek. A cső tud valami olyat amit a tranzisztor 100ezer év alatt sem fog elérni(aki otl-nek tart egy tranyós vackot vagy a tranyó kimenetű hibridet ekvivalensnek érzi vele, az teljesen tévúton jár), de hogy tényleg a csövet halljuk, ahhoz el kell hagyni a trafót. Sokan nem is tudják milyen a cső "igazi hangja", mert a kimeneten egy olyan alkatrész miatt ami csupán kompromisszum miatt van ott, ez nem is tapasztalható meg.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 11:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Szia
Idézet:
Igen a 6N1P nem egy tökéletes cső, viszont olcsó. A komolyabb E88CC erősen veri, főleg felbontásban.

-Jó szól az, csak nem földelt katódban. Nem inv diff erősítős fokozatban elég jó hangja van. 6H6P-I anód csatolva. Nagyon jó páros együtt.. :) , Erősítése is tekintélyes.. (Ma éjjel kísérleteztem vele éppen)
Földelt katódos kapcsolásban ahol a CC88as széria jól érzi magát ott ez a cső abszolút nem.., Karakterisztikája is eltér.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.24. 11:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Igen a 6N1P nem a csúcs, de tényleg olcsó, és a NOS strapabíró. Nagyon jól be lehet tenni a 6FQ7 helyére egy utánépítés során. Megpróbáltam, kicsit vékonyabb a hangja mint az említettnek, vagy mint a 6SN7-nek. Viszont pont jó lehet egy olyan hangfalhoz, amely kíván egy kis magas szinezetet, hogy a hangja nyíltabb legyen. Mindenesetre próba-cseresznye. Kirakodó vásárokon néha fillérekért hozzá lehet jutni.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.26. 11:09 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Tisztelt KD mester, és gabor80. A 6n1p ilyen formán nem hasonlítható össze az ECC88-al. Alapvetően más tulajdonságú és célú csövekről van szó. A 6n1p nagy belső ellenállású (és nagy bemeneti ellenállású, rácsra kis visszahatással), kis meredekségű, nagy erősítési tényezővel bíró cső. Nyilván ezek a tulajdonságai akkor használhatók ki, ha az utána következő fokozat is nagy bemeneti ellenállással bír (jellemzően bemeneti fokozatokban, vagy olyan meghajtásokban, amelyek bemenő ellenállása 1 Mohm környezetében tud lenni. Nagy kimeneti feszültséget tud ilyenkor (40-60 Veff), elfogadhatóan kis torzítással (a torzítási adatok is általában ilyen kaliberű kimeneti feszültségekre vannak megadva). Az ecc88 kis belső ellenállású (és kisebb bemenő ellenállású, nagyobb visszahatással a rácsra), nagy meredekségű, kis erősítési tényezővel bíró cső. Közös katódosan jellemzően jó választás kisebb bemenő ellenállású fokozatok meghajtására. Bemeneti fokozatban a mai kimenetekhez jó, ha nem kell nagy erősítés, de régebbi nagy impedanciás kimenetekhez elsősorban kaszkód kapcsolásban megfelelő, a szingliben alacsony bemenő ellenállása miatt (ami még állandónak sem tekinthető kivezérelve), torzítási adatok többnyire pár volt kimenő feszültségnél vannak megadva, ezek nagyon jók, de nemigen viszonyíthatók más cső néhány tíz voltos kimenetű adataihoz. Az ecc88 köztudottan jól viselkedik alacsony anódfeszek esetén is (pl az említetten is), 6n1p-nél, szélessávú audio cél esetén, értelemszerűen (nagy belső ellenállás, nagy erősítés) jóval magasabb anódfeszekkel érdemes próbálkozni a kisebb torzítás eléréséért, és persze nála már jobban oda kell figyelni, hogy a következő fokozat bemenete elhanyagolható terhelést jelentsen neki.

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.26. 12:36 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:10
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Budapest
Nem szeretnék eme vitába belefolyni, csak egy érdekes tapasztalatomat írnám le:
Volt pár topik találkozó, ahová dys-cus kollega elhozta az erősítőjét és nagyon érdekes módon teljesen megosztotta a társaságot kb 50-50%-ban. Ami jellemző volt, hogy a középkorú és idősebb korosztály dyscus erősítőjét hozta ki a legjobbnak a fiatalabbak meg pont ellenkezőleg.(Ez valószínű abból fakad, hogy teljesen más készülékeken szocializálódtunk) Szóval mielőtt egymás fejéhez vagdosnánk, hogy kié és miért szar és miért nem lehet jó, meg kellene ismernünk, hogy ki milyen hangzásvilágot keres, mert biztos vagyok benne, hogy az itt lévő kollégáknak teljesen másak a preferenciái.
dys-cus erősítőjére visszatérve (azért ezzel jövök, mert ezt volt alkalmam többször is hallani.)
A teszt egyik csoportja akinek tetszett, kiemelte a lehengerlő teljesítményt és dinamikát a határozott mélyeket.
A másik csoportnak pedig az elkent hangkép és a részletek hiánya volt az ami nem tetszett.
Azt kell mondjam, mindkét vélemény igaz az pedig már szubjektív, hogy kinek mi számít jobban és melyik mellett tette le a voksát.
Ebből az derül ki , hogy nem feltétlen mindenki ugyanazt a hangzást keresi éppen ezért nem sok értelme van az ilyen látatlanban hallatlanban történő egymás fikázásának, mivel lehet, hogy valakinek egy bevált csodálatos hangú kapcsolástechnika mások számára hallgathatatlan. Ha még így is van tiszteljük meg a másikat azzal, hogy elfogadjuk az ízlését és viszont.....ne erőltessük rá a másikra a sajátunkat. Ezért lenne jó, ha több találkozó lenne és mindenkinek lenne alkalma megismernie a másik ízlésvilágát és készülékeit, mert ez alapján lehet kiválasztani, ki az akivel ízlés szempontjából egy csapatban focizunk. Ezekkel az emberekkel célszerű a fejlesztéseket és bevált kapcsolástechnikai fogásokat is megbeszélni, mivel valószínű ezek a dolgok fogják ugyanabba az irányba vinni a fejlesztéseket amit mi is keresünk. Pl. akármilyen nagy név az AN egy ruppót nem adnék érte, mert nekem nem tetszik, de megértem és elfogadom azokat akik több szatyor pénzt szórnak bele abba számomra értéktelen cuccba. Ilyen is van ilyen is kell, mintahogyan valakinek a Porsche tetszik valakinek meg a Ferrari.
Egész addig nincs baj, míg nem akarjuk megtéríteni a másikat és orángután módjára a mellünket verve bizonygatnunk a saját igazunkról......
Amúgy meg biztos vagyok benne, hogy mindenkinek igaza van csak éppen egy másik szemszögből....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.26. 13:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A 6N1P-t ezért lehet betenni (persze munkapont állítás után) a 6FQ7 helyére. A magas tápfesz adott, és ha az ember a constant current source kapcsolást használja, akkor kellően kisimpedanciás a meghajtás. Gondolkodom azon is, hogy a monoblokkjaimban a meghajtócső ECC82 legyen, ugyanis abban nincs CCS megoldás.
Egyébként teljesen igaz amit írtál a meghallgatásokról, csak egy észrevételem van: Nem hallottad még az ARC-t ST70-el, AI300-al, Beag-al összehasonlítva közvetlenül egymásután. Nos azok mosnak nem kicsit, nagyon. Ezért az ARC ki is fejlesztett egy MOD kittet az ST70-hez, amikor is a kimenő az eredeti, de a kapcsolás gyakorlatilag a szokásos jó öreg ARC:
https://sites.google.com/site/mpbarneya ... 3amplifier

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.26. 13:48 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
manta-z írta:
Nem szeretnék eme vitába belefolyni, csak egy érdekes tapasztalatomat írnám le:
Volt pár topik találkozó, ahová dys-cus kollega elhozta az erősítőjét és nagyon érdekes módon teljesen megosztotta a társaságot kb 50-50%-ban. Ami jellemző volt, hogy a középkorú és idősebb korosztály dyscus erősítőjét hozta ki a legjobbnak a fiatalabbak meg pont ellenkezőleg.(Ez valószínű abból fakad, hogy teljesen más készülékeken szocializálódtunk) Szóval mielőtt egymás fejéhez vagdosnánk, hogy kié és miért szar és miért nem lehet jó, meg kellene ismernünk, hogy ki milyen hangzásvilágot keres, mert biztos vagyok benne, hogy az itt lévő kollégáknak teljesen másak a preferenciái.
dys-cus erősítőjére visszatérve (azért ezzel jövök, mert ezt volt alkalmam többször is hallani.)
A teszt egyik csoportja akinek tetszett, kiemelte a lehengerlő teljesítményt és dinamikát a határozott mélyeket.
A másik csoportnak pedig az elkent hangkép és a részletek hiánya volt az ami nem tetszett.
Azt kell mondjam, mindkét vélemény igaz az pedig már szubjektív, hogy kinek mi számít jobban és melyik mellett tette le a voksát.
Ebből az derül ki , hogy nem feltétlen mindenki ugyanazt a hangzást keresi éppen ezért nem sok értelme van az ilyen látatlanban hallatlanban történő egymás fikázásának, mivel lehet, hogy valakinek egy bevált csodálatos hangú kapcsolástechnika mások számára hallgathatatlan. Ha még így is van tiszteljük meg a másikat azzal, hogy elfogadjuk az ízlését és viszont.....ne erőltessük rá a másikra a sajátunkat. Ezért lenne jó, ha több találkozó lenne és mindenkinek lenne alkalma megismernie a másik ízlésvilágát és készülékeit, mert ez alapján lehet kiválasztani, ki az akivel ízlés szempontjából egy csapatban focizunk. Ezekkel az emberekkel célszerű a fejlesztéseket és bevált kapcsolástechnikai fogásokat is megbeszélni, mivel valószínű ezek a dolgok fogják ugyanabba az irányba vinni a fejlesztéseket amit mi is keresünk. Pl. akármilyen nagy név az AN egy ruppót nem adnék érte, mert nekem nem tetszik, de megértem és elfogadom azokat akik több szatyor pénzt szórnak bele abba számomra értéktelen cuccba. Ilyen is van ilyen is kell, mintahogyan valakinek a Porsche tetszik valakinek meg a Ferrari.
Egész addig nincs baj, míg nem akarjuk megtéríteni a másikat és orángután módjára a mellünket verve bizonygatnunk a saját igazunkról......
Amúgy meg biztos vagyok benne, hogy mindenkinek igaza van csak éppen egy másik szemszögből....


Korrekt véleményt mondtál, azért is támogatnám hogy meghallgasd az OTL-t, mert akkor lenne legalább valaki aki hallotta mindkettőnkét. Annyit elárulok elöljáróban, hogy nálam részletekben sincs hiány, az energia amit egy 50-70W-os csöves tud az szintén megszorozható minimum 5-el :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.29. 12:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Kedves manta-z kolléga! Azért csak óvatosan mondjál véleményt, ha meglátogatod otlm főmisszionárius őszentségét. (Nehogy nyársra húzzon, aztán alád tolja az otl-t és élve meggrillezzen rajta... :D)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.29. 14:13 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
KD mester írta:
Kedves manta-z kolléga! Azért csak óvatosan mondjál véleményt, ha meglátogatod otlm főmisszionárius őszentségét. (Nehogy nyársra húzzon, aztán alád tolja az otl-t és élve meggrillezzen rajta... :D)

Nem vagyok én vadember :D
Már izzítom... :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 13:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Teljes az erősítő, az alja is fel van szerelve, UL22-n maradt végül, így tetszett a legjobban. Nagyon jól szól, főleg este, mikor a fénye is hangulatot teremt. :D
Ezennel BUÉK mindenkinek, 1-2 kép kedvcsinálónak az első csöves erősítő előtt állóknak.
Az új évben mindenki lelkét úgy töltse be a fény, ahogy a szobát a csövek kellemes derengése.:)

Kép

Kép

Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 13:57 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
gabor80 írta:
Nagyon jól szól, főleg este, mikor a fénye is hangulatot teremt. :D
Ha sikerül a csajszit becsolgatnod a szobádba, ezekkel a fényekkel garantáltan lehengerlő leszel. ;)

Szép lett.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 19:40 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
[quote="gabor80"]Teljes az erősítő, az alja is fel van szerelve, UL22-n maradt végül, így tetszett a legjobban. Nagyon jól szól, főleg este, mikor a fénye is hangulatot teremt. :D
Ezennel BUÉK mindenkinek, 1-2 kép kedvcsinálónak az első csöves erősítő előtt állóknak.
Az új évben mindenki lelkét úgy töltse be a fény, ahogy a szobát a csövek kellemes derengése.:)

Tényleg szépen világítanak. (A hangról nem tudok írni, mivel nem hallgattam)
Csak bízni tudok abban, hogy a végcsövekért max 10Ft-ot adtál. Ezek a csövek tönkre vannak menve. Gázosak leginkább, mert vagy sokat mentek, vagy beállításnál "megszalasztották" őket. A kékfény nem a biztonság (police) jele, hanem az üvegbúrán belüli vákum nem létét indikálja. Ilyen szinezéssel egy Svetlana 6L6 vagy 6550 kb 2000 óra után rendelkezne, de ennél korábban le is cserélik őket. Remélem nem rontottam el a hangulatod a szines estén, de azért gondolj bele: a kék elég hideg fényt áraszt, az ügyeletes bigét le ne fagyassza. :D
PS: Okosak mondják, hogy túlfűtve az ilyen kék csövet a getter életre kel, s elmúlik minden probléma.Ez nem igaz. Azt a gettert már elhasználták a cső gyártásakor. :cry:
Vegyél új csövet, mert napi 2 óra működtetés után kb félév múlva hallgathatatlan lessz a kütyü.
Még egy tanács: Ha fából készíttek dobozt, akkor legalább az előlapra ne tegyétek ki a keresztvágást, mert durván elüt a sima deszkától. Sokkal jobban mint az én D51-esem konyhafiók foggantyúja az előlaptól.
Még egy tanács: lehet nemes fát venni filléreké. Mármint ilyen doboznyi mennyiségben. (mahagoni, yotube, denge, teak, stb. Kb 4000 Ft egy dobozra való fa, és ha a méhészeti boltban vesztek mondjuk 10 deka eredeti viaszt, akkor kb 20 év erősítő építésének dobozait gyönyörűen meg lehet oldani.
A trafók, ha jól látom BEAG félék, meg talán itt már közölted is. Erre is tanács: A beag szinte minden erősítőjébe ezt a vasat használta vagy táp trafónak, vagy kimenőnek. A csúcs az EAG057 kimenője, ami nagyon alul van gerjesztve, és túl van méretezve. Az EAG basszusa kevés, mert az eredeti primér menetszám is kevés. A tervezésnél nem a mendemonda szerinti Telefunken vagy Siemens megoldások érvényesültek, hanem az olcsó és könnyű gyártás. Egy réteg, egy tekercs, aztán ezt lehet variálni a traficsek testén kívül, szvsz bolond biztos mind tekercselés, mind bekötés oldalról. Igazából, s ezt tapasztalatból mondom. A primér menetszám 2000-2100 között kell, hogy legyen. A megfelelő illesztés adja a szekunder menetek számát. A kimenődet így vizsgáld át, mivel sokan úgy tekernek újra BEAG vasat, hogy meghadják az eredeti 8x206 menet azaz az 1600 körüli menetszámot. Isten áldja meg tévedésüket, mert nekem ez miatt kell újra tekernem sok kimenőt... :D Miután rájönnek, hogy nincs basszusa az erősítőnek. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 19:42 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Húha! Az a kék pislákolás az nem egy jó előjel. Kicsit levegős a rendszer. Nem sistereg egy kicsit nagyon? (A gyártósoron biztos túlhasználódott már a vákumszivattyú, aztán ....rt rá mindenki).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 21:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.29. 09:51
Hozzászólások: 83
dys-cus írta:
Még egy tanács: lehet nemes fát venni filléreké.


Hol veszed a nemes fat? Konkretum erdekelne, mert en ahol eddig jartam, ott a legnemesebb a nyirfa retegelt lemez volt. Az en dobozaimhoz Fakukac adta a nyersanyagot, de amikor utoljara kerdeztem neki sem volt mar. Raadasul mintha eltunt volna a regi forummal egyidoben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 22:23 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
KD mester írta:
Húha! Az a kék pislákolás az nem egy jó előjel. Kicsit levegős a rendszer. Nem sistereg egy kicsit nagyon? (A gyártósoron biztos túlhasználódott már a vákumszivattyú, aztán ....rt rá mindenki).


Ezek új, bemért csövek, gyönyörűen szólnak. Én azt hittem ez természetes, mert a neten vannak képek Svetlanakról, stb. és sokuk ugyanilyen kék. :o
Nem hiszem hogy ez bajt okozna, bár nem értek annyira a cső problémákhoz, nem volt annyira olcsó azért a cső.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 22:43 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Semmi gond a csövekkel. Nyugi. A kékes fény néhány sugártetródánál természetes, az oroszoknál különösen, sok évig elmennek még. A fentebbi Svetlana ügynök elfelejti azt, hogy az általa ajánlott csövek vagy négyszer drágábbak, és nem tartanak négyszer addig. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 22:48 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
Szerintem sem aggodj, rendben vannak azok a csovek...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 22:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Idézet:
Hol veszed a nemes fat?

Keress privátban


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.30. 23:10 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Köszönöm a megnyugtatást, akkor csak Dyscus kolléga volt kicsit morgós kedvében ;)
Én is úgy hallottam hogy bizonyos orosz csövek lilásak, főleg a 6p3s-nél sokszor előfordul.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.31. 01:39 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Hát nem tudom. Én is úgy hallottam, hogy annak a jele, hogy tönkrement a cső. A katódon lévő fémbevonat párolog, gázok szabadulnak fel. Ha elpárolgott a katód spec fémbevonata, akkor vége van a csőnek, elromlik az emiszió. Meg már a vákum sem az igazi ilyenkor benne, aztán lilán világít már emiatt.

A direkt fűtésű az nekem szimpatikusabb. Azok kiégnek, mint egy villanykörte, de (volfram ?) szál a katód. Pár száz fokkal alacsonyabb hőmérsékleten izzanak, mint a villanykörte izzószál, így 40000 órát is garantálnak a jobbakra. Gondolom akkora gázfelszabadulás sincs, mint a közvetett fűtésű modernebb csöveknél, meg az élettartam is sokkal hosszabb. (40000 órás élettartam, az simán túlél egy embert...)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.31. 10:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
KD mester írta:
Hát nem tudom. Én is úgy hallottam, hogy annak a jele, hogy tönkrement a cső. A katódon lévő fémbevonat párolog, gázok szabadulnak fel. Ha elpárolgott a katód spec fémbevonata, akkor vége van a csőnek, elromlik az emiszió. Meg már a vákum sem az igazi ilyenkor benne, aztán lilán világít már emiatt.

A direkt fűtésű az nekem szimpatikusabb. Azok kiégnek, mint egy villanykörte, de (volfram ?) szál a katód. Pár száz fokkal alacsonyabb hőmérsékleten izzanak, mint a villanykörte izzószál, így 40000 órát is garantálnak a jobbakra. Gondolom akkora gázfelszabadulás sincs, mint a közvetett fűtésű modernebb csöveknél, meg az élettartam is sokkal hosszabb. (40000 órás élettartam, az simán túlél egy embert...)


Viszont annyival drágábbak is a direkt-fűtésűek. ;)
A katódfényre visszatérve, biztos van olyan eset mikor ez nem természetes, és rossz a cső, viszont ezeknél a 6p3s csöveknél, főleg bizonyos évjáratúaknál, előfordul ez a jelenség, valszin -ahogy olvastam-, maradék argongáz okozza. Viszont biztos hogy marad getter valamennyi (vagy vhogy elnyelődik), mert ez 100 óra után általában megszűnik, nálam már kezd halványulni.
Ezek Joepapa készletéből valóak, neki szinte mind lilás volt, de az 1000 órát simán bírták probléma nélkül.(elvileg ezek 1000 órásak).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.31. 10:08 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 07:22
Hozzászólások: 288
droszi írta:
dys-cus írta:
Még egy tanács: lehet nemes fát venni filléreké.


Hol veszed a nemes fat? Konkretum erdekelne, mert en ahol eddig jartam, ott a legnemesebb a nyirfa retegelt lemez volt. Az en dobozaimhoz Fakukac adta a nyersanyagot, de amikor utoljara kerdeztem neki sem volt mar. Raadasul mintha eltunt volna a regi forummal egyidoben.

http://zatik.hu/


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.31. 12:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
FordPrefect írta:
Semmi gond a csövekkel. Nyugi. A kékes fény néhány sugártetródánál természetes, az oroszoknál különösen, sok évig elmennek még. A fentebbi Svetlana ügynök elfelejti azt, hogy az általa ajánlott csövek vagy négyszer drágábbak, és nem tartanak négyszer addig. :D

Miért négyszer drága?


Csatolmányok:
Svetlana.JPG
Svetlana.JPG [ 174.79 KiB | Megtekintve 54611 alkalommal. ]

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.31. 12:23 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2124
Tartózkodási hely: Baranya
Valóban nem négyszer drágább. 6p3sz-t lehet venni úgy 950-1500 Ft-ért
http://elektronika.vatera.hu/nosztalgia ... 63445.html
Amit Te linkelték ott 1 db 7828 ? Az kb 8 x annyiba kerül :) Ha minden igaz ez nem is az igazi Svetlana, vagyis nem SED "C" logós.
Ez készült a szentpétervári gyárban :
http://www.thetubestore.com/Winged-C-SED-6L6GC


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.31. 12:31 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:31
Hozzászólások: 758
gabor80 írta:
Teljes az erősítő, az alja is fel van szerelve, UL22-n maradt végül, így tetszett a legjobban. Nagyon jól szól, főleg este, mikor a fénye is hangulatot teremt. :D
Ezennel BUÉK mindenkinek, 1-2 kép kedvcsinálónak az első csöves erősítő előtt állóknak.
Az új évben mindenki lelkét úgy töltse be a fény, ahogy a szobát a csövek kellemes derengése.:)

Gratulálok, szépen virít :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 51  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 26 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség