audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.05.20. 22:30

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 51  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.31. 12:33 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
A Zatiknál lehet kis darab fát is venni. Így a másfélmilliós köbméteres ár nem is drága, mert egy erősítőhöz tényleg kevés kell, ha köbméterben számolod. Én egyébként mahagóni párti vagyok.
A kék villanásra reagálva:
Ez tényleg hiba, a cső hibája, és attól, amit leírtam. Ettől függetlenül ez lehet gyári probléma. JJ300B-vel jártunk így, s azonnal, szó nélkül gariba kicserélték. Keressetek rá a neten a kék világításra.
A bajok gyökere ott leledzik, hogy ezek az orosz csövek származása kétes. A hadsereg válogatta a csöveket: A kiválogatott hibásakat valaki megvette 1 Ft-ért, s utána ezerszeres áron árulta. Ebből a szempontból a rencerváltás egybe esett a csövek reneszánszának idejével. :) Jó kis biznisz volt, akár a használt kapcából fegyvertisztító "műszaki textil" készítése, mert az 50 filléres kapcából kb 20 db 20Ft-os M textilt lehetett készíteni. :cry: (ezt fizetjük ma is)
A másik származás a Tungi selejt raktárából lehet, ugyan is nekem voltak olyan, sőt vannak olyan "orosz" csöveim, amik a Tungiban készültek, a csomagolásuk is Tungis. (Ezek kifogástalan diódák) Volt 6P3C is, de az már régen volt.
Tehát ezért világíthatnak kéken.
No mindeggy, én még ezt tanultam, nem akarok vitatkozni, de a mostani Svetlánák nem kékek, igaz a St'Petersburg-i gyár Amerókai tulajban van, és gondolom a MEO is az.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.31. 12:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
mayky írta:
Valóban nem négyszer drágább. 6p3sz-t lehet venni úgy 950-1500 Ft-ért
http://elektronika.vatera.hu/nosztalgia ... 63445.html
Amit Te linkelték ott 1 db 7828 ? Az kb 8 x annyiba kerül :) Ha minden igaz ez nem is az igazi Svetlana, vagyis nem SED "C" logós.
Ez készült a szentpétervári gyárban :
http://www.thetubestore.com/Winged-C-SED-6L6GC

Nos Ok, 6xor olcsóbb. Kísérletezni jó. Igaz emezek válogatottak. :)
A Winged C időszak még az amerikai felvásárlás előttről való márkajelzés. A logót az amcsi nem vette meg, vagy valami ilyesmi.
A gyár egy és ugyanaz, a csövek úgyszintén. A csövek TradeMark-je az anód szögletes kivágása mind a 6550-en, mind a 6L6-on. Más ilyet nem csinál. Utánna lehet keresni a neten. Hátha valaki jobban tud angolul mint én:
http://www.wingedc.com/

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.31. 13:00 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1115
Tartózkodási hely: Miskolc
Az orosz 6p3Sz-ek kivétel nélkül kéken világítanak, még az új készítésűek is. Gyári AN SORO erősítőmben ilyenek voltak 6L6GC-nek pecsételve. Évekig működtek probléma nélkül, és csak azért kerültek ki a gépből, mert lett helyettük jobb hangú 7581A. Ami szintén kék volt. Kipróbáltam benne sok készletnyi csövet, többé-kevésbé mindegyik világított kéken valamilyen mértékben. Szerintem ez konstrukciós kérdés is, főleg a többrácsos csöveknél , ahol megpróbálják irányítani az elektronsugarat durva módszerekkel, de vannak szökési utak, ott erőteljesebben látszik a kék derengés. Valamennyi gáz mindig marad a csőben, ha ez koncentráltabb sugarat kap, akkor ott kékleni fog.

40 000 óra cső élettartam csak nagy-nagy szerencsével jön össze, főleg nem egy teljesítmény csőnél. Az izzószál az oxidkatódos csöveknél általában nikkel, ezek vörösen izzva adják az emissziójukat, a másik fő vonal a thóriumozott wolfram katód, amik sárga-fehér izzáson működnek, mint az izzólámpa.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.31. 14:26 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Barth Ida írta:
Az orosz 6p3Sz-ek kivétel nélkül kéken világítanak, még az új készítésűek is. Gyári AN SORO erősítőmben ilyenek voltak 6L6GC-nek pecsételve. Évekig működtek probléma nélkül, és csak azért kerültek ki a gépből, mert lett helyettük jobb hangú 7581A. Ami szintén kék volt. Kipróbáltam benne sok készletnyi csövet, többé-kevésbé mindegyik világított kéken valamilyen mértékben. Szerintem ez konstrukciós kérdés is, főleg a többrácsos csöveknél , ahol megpróbálják irányítani az elektronsugarat durva módszerekkel, de vannak szökési utak, ott erőteljesebben látszik a kék derengés. Valamennyi gáz mindig marad a csőben, ha ez koncentráltabb sugarat kap, akkor ott kékleni fog.

40 000 óra cső élettartam csak nagy-nagy szerencsével jön össze, főleg nem egy teljesítmény csőnél. Az izzószál az oxidkatódos csöveknél általában nikkel, ezek vörösen izzva adják az emissziójukat, a másik fő vonal a thóriumozott wolfram katód, amik sárga-fehér izzáson működnek, mint az izzólámpa.

Ez nagyon jó magyarázat rá, tényleg. ;) Mindenesetre amíg jól szól és kibírja az 1000 órát, addig felőlem hupizöld is lehet a színe, sőt még pofásabb is így lilán :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2012.12.31. 14:53 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2126
http://www.vacuumtubes.net/How_Vacuum_Tubes_Work.htm

"Some newcomers to the tube-audio world have also noticed that some of their tubes emit a bluish-colored glow. There are TWO causes for this glow in audio power tubes; one of them is normal and harmless, the other occurs only in a bad audio tube.

1) Most Svetlana glass power tubes show FLUORESCENCE GLOW. This is a very deep blue color. It can appear wherever the electrons from the cathode can strike a solid object. It is caused by minor impurities, such as cobalt, in the object. The fast-moving electrons strike the impurity molecules, excite them, and produce photons of light of a characteristic color. This is usually observed on the interior of the plate, on the surface of the mica spacers, or on the inside of the glass envelope. THIS GLOW IS HARMLESS. It is normal and does not indicate a tube failure. Enjoy it. Many people feel it improves the appearance of the tube while in operation.
2) Occasionally a tube will develop a small leak. When air gets into the tube, AND when the high plate voltage is applied, the air molecules can ionize. The glow of ionized air is quite different from the fluorescence glow above--ionized air is a strong purple color, almost pink. This color usually appears INSIDE the plate of the tube (though not always). It does not cling to surfaces, like fluorescence, but appears in the spaces BETWEEN elements. A tube showing this glow should be replaced right away, since the gas can cause the plate current to run away and (possibly) damage the amplifier. "

Konkluzió:

1.) THIS GLOW IS HARMLESS.
2.) "ionized air is a strong purple color, almost pink"

Ja, és méltóan a topik címéhez: "Some newcomers to the tube-audio..." ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 16:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Helló urak.
Van egy pár végfokom,régi lemezjátszóból való (junoszty) ezt szeretném összehozni valami ideálisabb formába.Nyákos verzióra gondoltam, nem így össze vissza légszerelve ahogy most van.A csövek ill. a táp és kimenőtrafókon kívül az alkatelemeket cserélném.Visszarajzoltam a kapcsolást.Lenne valakinek esetleg észrevétele,hogy min kéne vagy lehetne változtatni mielőtt nekifognék nyákot tervezni?
https://picasaweb.google.com/114682127721595056194/OroszCsovesLemezjatszo?authuser=0&feat=directlink


Csatolmányok:
Orosz amp..JPG
Orosz amp..JPG [ 179.74 KiB | Megtekintve 51928 alkalommal. ]

_________________
Üdv.
Gyurka.
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 16:20 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Új 6n2p, meg 6p14p-t vennék bele a vaterán. Kerámia csőfoglalat nyákba 305Ft. Most vettem 5db-ot, Jó...

http://stageshop.hu/s9cpc-noval-csofogl ... p-295.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 16:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Ebbe is kerámia foglalat van, szerintem jó állapotban vannak felhasználom őket kis ügyeskedéssel.Viszont amit linkeltél elég olcsó a múltkor 600-ért vettem.A csövek újak benne azért nem is akarom cserélgetni,talán belepróbálom az EL84-et.
Táp amúgy rendbe van így?Nem lenne jobb egy hasonló zéneres áteresztőtranyós táp ami itt a topic elején is van?

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 17:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Ha "bonyolítani" szeretnéd mindent meglehet. :)
Adhatsz neki az áteresztő mellé még csöves egyenirányítást is. -Lehet hogy sokat hozna a hangra, -lehet hogy nem jönne be.
Sajnos próba nélkül ez nem megjósolható..

Kérdés ,hogy milyen igényeknek kell, hogy megfeleljen.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 17:44 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Na,ja az igaz.Túlzásokba nem akarok belemenni olyan úgy sem lesz amilyet szeretnék.Kicsit mélyhiányosnak érzem,de egy mélyrehangolt és érzékeny ládával egész tűrhetően muzsikál azzal a 2-3W-jával.
Hagyom így tényleg nem bonyolítom.Talán kísérletezgetek a kimenővel hátha...

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 19:17 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.08. 19:28
Hozzászólások: 150
Tartózkodási hely: Paks
C4=10nF??Nem ezért mélyhiányos?

_________________
Fész


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 20:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Sajnos nem.Kipróbáltam kisebbel-nagyobbal is sőt, a többi helyen is játszottam a kondikkal ,de eredménytelenül.Gyanítom én,hogy a kimenő itt a ludas.

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 20:50 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Szia
Átviteleket érdemes lenne majd megmérni kimenővel és anélkül is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 21:06 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
saraha írta:
Sajnos nem.Kipróbáltam kisebbel-nagyobbal is sőt, a többi helyen is játszottam a kondikkal ,de eredménytelenül.Gyanítom én,hogy a kimenő itt a ludas.

Esetleg a kimenő légrése nem klappol?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 21:16 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Nem klappol,legalább is nem hallani.Holnap teszek fel méréseket ahogy emersys mondta,hátha többet mond majd nektek úgy.

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 22:31 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
saraha írta:
Nem klappol,legalább is nem hallani.Holnap teszek fel méréseket ahogy emersys mondta,hátha többet mond majd nektek úgy.

Rosszul fogalmaztam :) , úgy értettem a légrés nem stimmel :P , tehát esetleg be kéne állítani. Persze csak ha tényleg az a baj.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 22:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Láttátok mekkora vasra van tekerve ez a kimenő?! Még jó hogy mély hiányos.
Mit várok ilyen pici trafótól? Falak nem fognak dőlni :lol:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.11. 23:29 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
gabor80 írta:
saraha írta:
Nem klappol,legalább is nem hallani.Holnap teszek fel méréseket ahogy emersys mondta,hátha többet mond majd nektek úgy.

Rosszul fogalmaztam :) , úgy értettem a légrés nem stimmel :P , tehát esetleg be kéne állítani. Persze csak ha tényleg az a baj.

Ja vagy úgy..,holnap az is kiderül,ha DHT-nak igaza van akkor úgyis mindegy.

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 05:18 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 511
Na, segítek a lenti szöveg megértésben, KD "mester" nyilván nem a csövek terén szerzett tudása miatt kaphatta a nevét, te meg dys-cuss "mester"? A szöveg:

"Néhány csövesek terén zöldfülű felfedezte, hogy a csöveik kékes színben világítanak. Ennek két lehetséges oka van a "power" csövek esetében; egyik teljesen normális és ártalmatlan jelenség, a másik esetben pedig rossz a cső. Namármost
1)A legtöbb Svetlana cső floureszens mély-kék színű fénnyel izzik, ami annak a következménye, hogy a katódról kilépő elektronok szilárd anyaggal találkoznak útközben. Általában a kisebb szennyezések miatt, mint pl. a kobalt fordulhat elő. A karakterisztikus kék szín a nagy sebességű ütközés következtében kilépő fotonok színe. Ez az izzás ártalmatlan, teljesen normális dolog és NEM EGY MEGHIBÁSODOTT CSŐ jele. Tessék örülni neki, ráadásul sokak szerint működés közben a cső sokkal látványosabb is."

euro21 írta:
http://www.vacuumtubes.net/How_Vacuum_Tubes_Work.htm
"Some newcomers to the tube-audio world have also noticed that some of their tubes emit a bluish-colored glow. There are TWO causes for this glow in audio power tubes; one of them is normal and harmless, the other occurs only in a bad audio tube.
1) Most Svetlana glass power tubes show FLUORESCENCE GLOW. This is a very deep blue color. It can appear wherever the electrons from the cathode can strike a solid object. It is caused by minor impurities, such as cobalt, in the object. The fast-moving electrons strike the impurity molecules, excite them, and produce photons of light of a characteristic color. THIS GLOW IS HARMLESS. It is normal and does not indicate a tube failure. Enjoy it. Many people feel it improves
the appearance of the tube while in operation.
1.) THIS GLOW IS HARMLESS.
2.) "ionized air is a strong purple color, almost pink"
Ja, és méltóan a topik címéhez: "Some newcomers to the tube-audio..." ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 10:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
saraha írta:
Sajnos nem.Kipróbáltam kisebbel-nagyobbal is sőt, a többi helyen is játszottam a kondikkal ,de eredménytelenül.Gyanítom én,hogy a kimenő itt a ludas.

Azon lehet javítani! :)
Keress magánban.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 10:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
janos_904!
Csak rossz az a cső. A "kis csövek ezekszerint rosszak, a teljesítménycső meg sz@rul van gyártva. :D
Az én Szvetlánáim nem világítanak kéken. Lehet hogy le volt állítva az üzem szellőztetése.?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 13:07 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 511
Lehet. Vagy mégis más helyen készültek és nem kobalttal szennyeződött, hanem vodkával ;) .
dys-cus írta:
janos_904!
Csak rossz az a cső. A "kis csövek ezekszerint rosszak, a teljesítménycső meg sz@rul van gyártva. :D
Az én Szvetlánáim nem világítanak kéken. Lehet hogy le volt állítva az üzem szellőztetése.?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 13:19 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Üdv.Urak,csináltam szkópos méréseket 8 Ohmos műterhelésen mérve.A szinusz átvitele 30Hz-től 18kHz-ig szuperul néz ki szerintem, a háromszög is, a négyszög az nagyon nem.Már,ha jól mértem persze.EL84-el is megpróbáltam azzal egyenesen katasztrofális hangja van.
dys-cus,először összedobom a nyákos a verziót aztán meglátom,hogy érdemes-e rá invesztálni.
https://picasaweb.google.com/114682127721595056194/RuszkiCsovesSzkop?authuser=0&feat=directlink
u.i:ja a kimenő előtt nem is mértem.Mérjek ott is?

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 15:11 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Először is dobd ki az anódról C5-öt (4,7nF). Egy kis szerencsével ettől kapásból jobb lesz a 10K-s négyszöged, és csökken vagy megszűnik a 2K-n a túllövés/berezgés (1-2 K-n hibátlannak kel lenni a négyszögnek). Ezután állítsd be a visszacsatolást R10-el (ha kell vele párhuzamos kis értékű (100pF-1nF) kondival) úgy, hogy a 10 K-s négyszög is jó legyen (felfutó éle dömbölyödjön rá a tetőre), meg a 100 Hz is jó legyen (minél kisebb tetőesés, de bele kell hallgatni, mert túl sok visszacsatolástól leromlik a hang,ez amúgy most nem olyan rossz, ha kicsi a kimenő). Ha a visszacsatolás miatt zavar kerül az erősítőbe, oszd két részre a 2,7K-t (2,4K+330 ohm) és az alsó tagra (330 ohm) arányosan növelt visszacsatoló jelet vezess, így a visszacsatoló kör kisebb impedanciás lesz (visszacsatoló ellenállás kiinduló értéke 39 K-ról 4,7 K-ra változik amikor 330 ohmra csatolsz). Magát a visszacsatolás beállítását kis odafigyeléssel mérőkörbe kapcsolt, működő erősítőnél érdemes végezni, hogy azonnal lásd a szkópon, mi változik. Először a 100 Hz-et állítsd be (visszacsatoló ellenállás csökkentésére csökken a tetőesés (20-40% tetőesés a trafó képességeitől függően), majd a 10 K-t a visszacsatoló ellenállással párhuzamos kondival (lekerekedést). Ha ez jó, akkor valószínűleg jó lesz az 1K-is.

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 15:21 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
janos_904 írta:
Na, segítek a lenti szöveg megértésben, KD "mester" nyilván nem a csövek terén szerzett tudása miatt kaphatta a nevét, te meg dys-cuss "mester"? A szöveg:


Tudod mit hülye gyerek! ;) Te biztos azt hiszed, tudásod van az uborkásüvegek terén. Ennek azért elég kevés jelét adtad. Ja, most már biztos nem leszünk haverok...:mrgreen:

(A fenti kötekedést mihez kapcsolódóan írhatta, arra nem sikerült rájönnöm, nem találtam ilyesmit. Nem értem, hogy miért kellett előzmény nélkül spontán személyes sértegetésbe bocsátkoznod hülyegyerek, de tehetsz egy szívességet... ;) )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 15:46 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Pszt.. elriasztod a vadat... :lol:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 17:36 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Sturbi,ha kidobom azt a kondit akkor megszűnik erősítőnek lenni a készülék,a jelátvitel jobban hasonlít ekkor a szkópon egy rózsabokorra...viszont,ha egy 3,3 nF-osat teszek helyette és az R10-el paralel teszek egy 330pF-osat akkor a szinuszátvitele teljesen jó 50Hz-20kHz-ig.Kísérletezgetek tovább hátha lesz is belőle még valami.
https://picasaweb.google.com/114682127721595056194/Ruszki2?authuser=0&feat=directlink

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 18:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
saraha írta:
Sturbi,ha kidobom azt a kondit akkor megszűnik erősítőnek lenni a készülék,a jelátvitel jobban hasonlít ekkor a szkópon egy rózsabokorra...viszont,ha egy 3,3 nF-osat teszek helyette és az R10-el paralel teszek egy 330pF-osat akkor a szinuszátvitele teljesen jó 50Hz-20kHz-ig.Kísérletezgetek tovább hátha lesz is belőle még valami.
https://picasaweb.google.com/114682127721595056194/Ruszki2?authuser=0&feat=directlink

A 3,3 nF is sok még, kár hogy nem lehet kivenni teljesen, azért a csatoló kondikat is cseréld ki 47-100 nF-ra, mert 10 nF-okkal csúnya lesz a mélye (fázismenet miatt, fülre). Látom a kimenő elég hamar telítésbe megy, nem baj, ettől még egész türhető mélyek is lehetnek, a minőséget főleg a középtartományba sorolható részei hozzák, a mélyhangszóróban a buckából is színusz lesz (a rezonátor is csak színuszt ad, a jelleget a fölé eső hangszórónak kell produkálni).

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 19:23 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Sturbi teljesen elfogadható minőségre sikerült tanácsolnod a masinát.Kicseréltem még a másik kettő kondit 100nF-osra és mintha életre kelt volna.Előjöttek a mélyek is tényleg.Így már érdemes lesz nyákra ültetnem.Köszike neked is és a többieknek is.

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 21:05 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
saraha írta:
Sturbi teljesen elfogadható minőségre sikerült tanácsolnod a masinát.Kicseréltem még a másik kettő kondit 100nF-osra és mintha életre kelt volna.Előjöttek a mélyek is tényleg.Így már érdemes lesz nyákra ültetnem.Köszike neked is és a többieknek is.

Azért ugye ez nem placebo? ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 21:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.03. 17:59
Hozzászólások: 287
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
Nem.Azért jobb lett,mint amilyen volt,a mélye legalább előjött.Amit vártam tőle azt hozza ezzel a két db. csővel.A mércét azért nem üti meg nálam,de hallgatható.Még mindig jobb lesz,ha valaki hallgatja,minthogy darabokban porosodjon a polcon.Biztos ki lehetne hozni belőle többet is,de nem tartom érdemesre rá,hogy többet foglalkozzak vele.Ez ilyen minimálkoncepciós :D

_________________
Üdv.
Gyurka.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 22:32 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
sturbi írta:
Pszt.. elriasztod a vadat... :lol:



Aztán ezzel mégis mire célzol, ha szabad kérdeznem? Nem vadászok én itt senkire, és semmire, ezt vésd jól az eszedbe... ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 22:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 08:47
Hozzászólások: 511
Szerintem elveszthetted az olvasósemüveged :D. Segítek:
Erre (is) linkelte euro21 azt a bizonyos angol szöveget, amit lefordítottam Neked, hátha nem értetted. Amúgy meg az apád lehetnék, úgyhogy beszélj velem több tisztelettel, hamár visszalapozni képtelen vagy.
KD mester írta:
Húha! Az a kék pislákolás az nem egy jó előjel. Kicsit levegős a rendszer. Nem sistereg egy kicsit nagyon? (A gyártósoron biztos túlhasználódott már a vákumszivattyú, aztán ....rt rá mindenki).


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára janos_904 2013.01.12. 22:46-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 22:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Figyelj öcsém, nem akarok itt veled vitatkozni, de a vákum az nem szokott magából fotonokat emittálni.

dys-cussal értek egyet, nem veled, ez van...

A bunkóság, az meg bunkóság. Aki velem bunkó, azzal én is az leszek. Ez eddig is így volt, eztán is így lesz. Gondolom kölcsönös tiszteletről még nem hallottál...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.12. 22:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Amúgy meg az apád lehetnék, úgyhogy beszélj velem több tisztelettel, hamár visszalapozni képtelen vagy.

Jaj gyerek ne röhögtess már! :mrgreen: Ezt én mondhatnám, ha a kutya nem előzött volna meg a lépcsőn...
Rejtés:
euro21 linkelgetésével meg ne hozakodj elő nekem folyton, annyit adok a véleményére, mint a tiédre, de ezt ő is tudja...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 02:14 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.13. 10:21
Hozzászólások: 1235
Tartózkodási hely: Győr
Azért Dávid már sok mindent letett az asztalra.
Téged viszont aligha ismerünk..., Az itteni közösség már talán kissé "össze kovácsolódott" hogy úgy mondjam? (bár én sem rég vagyok itt..)
Elfogadjuk egymás pozitív illetve negatív véleményeit is még ha az vitákba is torkollik..,
-Te viszont egyből támadtál gyakorlatilag indíték nélkül...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 10:32 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.08. 19:28
Hozzászólások: 150
Tartózkodási hely: Paks
Sziasztok!
Van értelme összedrótozni? :


Csatolmányok:
ECC83+ECC82+6L6.jpg
ECC83+ECC82+6L6.jpg [ 47.15 KiB | Megtekintve 51609 alkalommal. ]

_________________
Fész
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 10:48 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1401
Jó kimenővel, jó alkatrészekkel egy kellemes hangú kis csöves erősítő lesz belőle. Érdemes.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 11:04 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.08. 19:28
Hozzászólások: 150
Tartózkodási hely: Paks
Köszönöm a választ.A kimenőtr. szerintem elég jó,782/a eag kimenői lesznek.
UL nincs rajta,ezért tetródás bekötést fogok használni.
Tulajdonképp a sasszim már kész az erősítőhöz,de még semmi sincs lefixálva,kísérletezgetések következnek:)
Akkor kezdem ezzel a kapcsolással.

_________________
Fész


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 11:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Fész írta:
Köszönöm a választ.A kimenőtr. szerintem elég jó,782/a eag kimenői lesznek.
UL nincs rajta,ezért tetródás bekötést fogok használni.
Tulajdonképp a sasszim már kész az erősítőhöz,de még semmi sincs lefixálva,kísérletezgetések következnek:)
Akkor kezdem ezzel a kapcsolással.

Kíváncsi vagyok milyen lesz. A segédrácsokat tápfeszre kötöd?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 11:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.08. 19:28
Hozzászólások: 150
Tartózkodási hely: Paks
Így van,próbálom az adatlap szerint beállítani a fesz.ill. áram értékeket,AB1 osztály szerint.Ua:360V,Ug2:270V,45-45mA végcsövenként.

_________________
Fész


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 11:58 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2012.06.27. 17:39
Hozzászólások: 867
Fész írta:
Így van,próbálom az adatlap szerint beállítani a fesz.ill. áram értékeket,AB1 osztály szerint.Ua:360V,Ug2:270V,45-45mA végcsövenként.

Értem. Azzal érdemes lehet próbálkozni még ellenállással, hogy a segédrácsok, mennyivel legyenek a tápfesz alatt, ha nem akarod teljes tápfeszre kötni. Nem vok nagy szakértő, de úgy hallottam hogy kíméletesebb a csőhöz, ha nem teljes tápra köti az ember.
És persze a visszacsatival is lehet játszani.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 13:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Fész írta:
Így van,próbálom az adatlap szerint beállítani a fesz.ill. áram értékeket,AB1 osztály szerint.Ua:360V,Ug2:270V,45-45mA végcsövenként.

Azért szerintem a 6L6-ok rácslevezetőjét vedd le 470 K-ra, mert nem mindegyik 6L6 típusnál enged 500 K-nál nagyobbat az adatlap, még automatikus rácselőfesszel sem.

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 13:47 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.14. 23:32
Hozzászólások: 229
Sziasztok!

Mekkora teljesítményű hálózati trafót javasoltok egy kétfokozatú 12ax7+EL84, PP, AB osztályú erősítőhöz?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 14:30 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
KD mester írta:
sturbi írta:
Pszt.. elriasztod a vadat... :lol:

Aztán ezzel mégis mire célzol, ha szabad kérdeznem? Nem vadászok én itt senkire, és semmire, ezt vésd jól az eszedbe... ;)

Nos, először is azt vések az eszembe, amit akarok, ebből a szempontból teljesen mindegy hogy te mit javasolsz. :lol:

Nem a vadászati szokásaidra céloztam, pusztán viccesen (ez úgy látszik a nevető emotikon ellenére sem sikerült) és tömören arra próbáltam utalni, hogy az ilyen agresszív reakciók (mint pl. így kezdeni egy hozzászólást: "Tudod mit hülyegyerek.") riasztólag hatnak a többi fórumozóra (hozzászólásomban nem sértő értelemben "vad"-ként felemlítve a többieket). Szerettem volna (tudom... mi jogon?!), ha a veszekedésnek "kifutás nélkül" végeszakad. Ha ez sértő bárkire nézve, elnézést kérek.

Katódfény ügyben, a legkevésbé sincs igazad, ha ismernéd a jelenséget, nem kötnéd az ebet a karóhoz. Az a kékes fény, amiről szó volt, egyáltalán nem kötődik a cső gázosságához. Bárki, saját maga is meggyőződhet erről. Ez új csöveknél fordul elő, és a katódba csapódó szekunder elektronok idézik elő (a katód anyagösszetételétől viszont függ, ezért nem mindegy, hol készült a cső). Amikor növeled az anódáramot egyre több elektron jut el az anódra, amikor telítés közelében van a cső, már nincs ez a fény, mert a katódnál megszűnik (nagyon lecsökken) a rekombináció, és nem csapódnak szekunder elektronok már a katódba. Nem a búrában lévő gázok ionizálódnak, hanem a katódba visszacsapódó elektronok idéznek elő ionkiválást. A katódba visszaforduló elektronok nincsenek az anódáramban, azt is mondhatnám, hogy a tértöltés alatt végzik a dolgukat, ezért a rácsfeszültség változás csak annyiban van hatással rájuk, hogy nagy anódáramnál nincsenek is (kevesen vannak ahhoz, hogy fényjelenséget okozzanak). Az ilyen cső úgy villog vezérlésre, hogy az alap fény csökken/megszűnik áram csúcsnál.
Amikor a cső gázos, akkor az anódáram növelése növeli a fényjelenséget, ennek más a színe is. Ilyenkor az anódáramban résztvevő primer elektronok ütköznek a búrában található gáz (levegő) molekulákkal, és ezek ionizációja látszik. Mivel ez befolyásolja az anódáramot, hallatszik is, az ilyen cső rossz. A levegős csőnél a getter (amelyik csőnél van, mert pl. nagy teljesítményű adócsöveknél nem szokás a getter) szélétől befele kifehéredik, a kifehéredés nagysága arányos a cső gázosságával. Csöves gitárerősítők halálközeli állapotában jól megfigyelhető a jelenség (a gázos cső felvillanása), amikor a gitáros belecsap a húrok közé. Tehát itt az anódáram növekedésével nő a fényjelenség, az előző, katódfénynél pedig csökken.

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 14:38 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
smokk írta:
Sziasztok!

Mekkora teljesítményű hálózati trafót javasoltok egy kétfokozatú 12ax7+EL84, PP, AB osztályú erősítőhöz?

Minél nagyobb, annál jobb. Én 160-200 VA-est javasolok sztereoban.

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 14:46 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Figyelj sturbi, nézd már meg mit írtam! Nem azt írtam, hogy jó az, meg rosz, hanem azt, hogy a vákum nem világít kéken! ;) És ebben nincs igazam te szerinted. Szóval te szerinted a vákum képes kék fényt kibocsájtani... :mrgreen:

(A janigyerek kezdett el velem bunkózni, mindenféle ok és előzmény nélkül. Így járt. Az ilyen jellegű hozzászólás járt neki.)

Egyébként ha valaki meg tudja csinálni úgy azt a csövet, hogy ne világítson kéken, akkor nincs miről vitatkozni szerintem....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2013.01.13. 14:57-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 14:51 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
emersys írta:
Azért Dávid már sok mindent letett az asztalra.
Téged viszont aligha ismerünk..., Az itteni közösség már talán kissé "össze kovácsolódott" hogy úgy mondjam? (bár én sem rég vagyok itt..)
Elfogadjuk egymás pozitív illetve negatív véleményeit is még ha az vitákba is torkollik..,
-Te viszont egyből támadtál gyakorlatilag indíték nélkül...

Az igazság, vélemény megfogalmazása szempontjából teljesen ötödleges dolog, hogy ki mitt tett az asztalra és mióta fórumozik itt...az viszont igaz, hogy személyeskedésre egyáltalán nem volt ok, nem kellett volna Dávid csöves ismereteit méltatni a hozzászólás elején, elég lett volna semlegesen értelmezni az angol szöveget, hátha valaki nem tudja elolvasni. :)

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 14:56 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
KD mester írta:
Szóval te szerinted a vákum képes kék fényt kibocsájtani... :mrgreen:

Igazából nem néztem még tükörbe, mikor megszívták... :lol:

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Első csöves kezdőknek
HozzászólásElküldve: 2013.01.13. 14:58 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.10. 17:38
Hozzászólások: 803
sturbi írta:
KD mester írta:
sturbi írta:
Pszt.. ;)


Katódfény ügyben, a legkevésbé sincs igazad, ha ismernéd a jelenséget, nem kötnéd az ebet a karóhoz. Az a kékes fény, amiről szó volt, egyáltalán nem kötődik a cső gázosságához. Bárki, saját maga is meggyőződhet erről. Ez új csöveknél fordul elő, és a katódba csapódó szekunder elektronok idézik elő (a katód anyagösszetételétől viszont függ, ezért nem mindegy, hol készült a cső). Amikor növeled az anódáramot egyre több elektron jut el az anódra, amikor telítés közelében van a cső, már nincs ez a fény, mert a katódnál megszűnik (nagyon lecsökken) a rekombináció, és nem csapódnak szekunder elektronok már a katódba. Nem a búrában lévő gázok ionizálódnak, hanem a katódba visszacsapódó elektronok idéznek elő ionkiválást. A katódba visszaforduló elektronok nincsenek az anódáramban, azt is mondhatnám, hogy a tértöltés alatt végzik a dolgukat, ezért a rácsfeszültség változás csak annyiban van hatással rájuk, hogy nagy anódáramnál nincsenek is (kevesen vannak ahhoz, hogy fényjelenséget okozzanak). Az ilyen cső úgy villog vezérlésre, hogy az alap fény csökken/megszűnik áram csúcsnál.
Amikor a cső gázos, akkor az anódáram növelése növeli a fényjelenséget, ennek más a színe is. Ilyenkor az anódáramban résztvevő primer elektronok ütköznek a búrában található gáz (levegő) molekulákkal, és ezek ionizációja látszik. Mivel ez befolyásolja az anódáramot, hallatszik is, az ilyen cső rossz. A levegős csőnél a getter (amelyik csőnél van, mert pl. nagy teljesítményű adócsöveknél nem szokás a getter) szélétől befele kifehéredik, a kifehéredés nagysága arányos a cső gázosságával. Csöves gitárerősítők halálközeli állapotában jól megfigyelhető a jelenség (a gázos cső felvillanása), amikor a gitáros belecsap a húrok közé. Tehát itt az anódáram növekedésével nő a fényjelenség, az előző, katódfénynél pedig csökken.

Nagyon jól megfogalmaztad. Sokan félreértik ezt a jelenséget, remélem szakszerű magyarázatod követően már nem.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 51  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 20 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség