audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.28. 10:25

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 220 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.12.15. 23:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
PPi írta:
Arról nem is beszélve, sokszor azt se tudják, mit is kéne hallani. Odamennek, azt várják, hogy majd olyan mélyek lesznek, hogy lejön a hajuk. Ezért visznek techno, meg egyéb agyzsibbasztó zenéket.
Van aki fejlődése során ezt a szintet kihagyta? Az utánpótlás honnan lenne?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 00:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
DHT írta:
joepapa írta:
SE selejt?
Nem írtam én sem, csak nagyobb munkával tudja azt amit egy PP.
A légrést beállítani négyszögre az SE nek minden nyugalmi áramhoz, aztán fülre mégis elállítani...
Az egyszerű SE valahogy sokkal bonyolultabb, több törődést kíván.

Én bármelyikkel együtt tudnék élni, most a friss PP szól, főleg mert minden ÚJ benn, majd 200 óra múlva előveszem összevetni.

Talán meg kellene azt a paralell feed SE légrésmentes megoldást próbálni...de akkor meg milyen kondival csatoljak ki?


Egyszerű a válasz: Bleck Gate ;)


A hang útjába elkót? Jézus Máriám megszédül. ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 01:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
DHT írta:
Alapból az a baj hogy itt a fórumon némelyek túlságosan el vannak szállva a PP erősítöktől,de ez legyen az ő bajuk.Lehet nagyon jó SE erősítőt építeni csak ott már mélyen a zsebbe kel nyúlni ;)

A jó PP-vel is ugyanaz a helyzet. Az enyémben 17 cső van. Nézz utána mennyibe kerül a Quadba válogatott St.Petersburgi Svetlana, vagy csak a rács feszt előállító RCA bádogdobozos 6L6. Mondjuk a trafó olcsóbb, mert kissebb vasat lehet használni, de ami ennél is fontossabb: 25-30%-al kevesebb rezet, ami kissebb DCR-t jelent, ami viszont frissebb dinamikusabb hangot ad. Beleértve a részletezőképesség növekedését, és a színezetlen hangot. Én azért bevállalom ezt a "bajt alapból", mert nem kell a légréssel vacakolni. Vacakolni? Igen, kössetek rá egy L mérőt a kimenő primérjére, és kocogtassátok meg a vasat, vagy kézzel szorítsátok meg a vasat. És akkor még nem beszéltem a csiszolásról, ami egyes amorf vasak esetében úgy hallottam nem a legtökéletesebb. Egzakt beállítás? :P Egyébként nem tudom ki van elszállva a PP-ktől, én nem hiszem. Inkább fordítva látom a dolgot: mindennap azt olvasom, hogy milyen jó az SE, csak ilyen olyan csodaalkatrész kell bele. Nekem is volt jó pár darab, sőt már a második 300B SE-ben AN olajpapír volt a csatoló, már ezelőtt 12 éve. A 211-ben Silvergold csatolók voltak, meg rikenohm, meg Caddock ellenállás. Nem mondom, hogy nem szólt jó, De pont az hiányzott, ami a PP-ben megvan: a dinamika a mikrodinamika, az apró részletek és színek sokasága. Fontos, hogy ezt az információáteresztő képességet akkor is magabiztosan tudja, mikor sokan játszanak egyszerre sokfélét, akár hangossan is. Nos ezt nem tudja az SE. Meg a 80 tagú nagyzenekart sem 90dB felett, mert egyszerűen telítődik a vas, és elkezd torzítani, mintahogyan azt itt valaki publikálta is. De viszont annak örülök, hogy a fórum tele van aranyfülű kollegákkal, és meghallják, hogy A D-dúr zongorakoncert felvételén Richter keze „betéved” az elsőhegedűs nő fekete bugyijába, és megszűnik Richter lágysága. :P A baj ott van, hogy emberek azért hallgatnak olyan zenét amilyet hallgatnak, mert SE erősítőjük van. Tiszta görcs az életük, hogy vettem egy lemezt, de jól fog-e szólni,vagy megvettem mert jól szól, de a zenét utálom, és mégis azt hallghatom. Nekem ilyen gondom nincs. Bármit feltudok tenni, és megtudok hallgatni, de az esetek 98%-ban csak olyat, amit szeretek is. Legyen az bármilyen műfaj. Az élvezetem nem szorul Cseszdki, Blue Note, meg demo kiadványok közé. A maradék 2% az más tészta. Akkor mindenféle belbudapesti intellektüelek vannak nálam, akik aranyfülűek, és azt akarják hallani, amit nem hallanak. :lol: Persze lehet, hogy süket vagyok, de boldogok a süketek, mert nem kell nekik SE erősítőt hallgatni. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 09:38 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Drága Dys-cus úgy látom el vagy tévedve! Azért mert te nem tudtál jó SE erősítőt csinálni még nem azt jelenti hogy másnak ne sikerűlne, a másik hogy én alapból nem használok semmilyen csatoló kondit :P , vagy mivel a trafó légréses alapból nem kel összecsiszolni :P , olyan zenéket halgatok amiket szeretek és ebben vannak nagy zenekari művek is ;) nem gond az erősítőmnek ha 100 tagú cigányzenekar is húzza a talp alá valót :lol: . Szvsz egy jó erősítőnek semmilyen zene nem okoz fejtőrést.

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 10:06 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Idézet:
mert egyszerűen telítődik a vas, és elkezd torzítani, mintahogyan azt itt valaki publikálta is


Szerintem mindkét előttem szólónak igaza van. Kinek ez, kinek az fontosabb a zenében.

Viszont meg kellene már oldanunk a címben feltett kérdést is! Nem hiszem el, hogy nem lenne olyan mérési módszer, amivel ne lehetne kimutatni a különbséget a két fajta erősítő között.
Ha még mások esetleg nem találták ki, akkor fogjunk össze, és találjuk meg mi erre a régóta fennálló műszaki problémára a megoldást!
Ha tényleg torzít az SE erősítő vasmagja, akkor azt látni kellene az oszcilloszkópon is. Ha csak 80 zenésznél kezd el torzítani, akkor mérjünk 80 frekvencián egyszerre, és 1kHz alatt és fölött -100dB es szűrővel szűrjük ki a többit a kimeneten, és ott (elvileg) látni kellene a változást pld. teljes kivezérlési szintnél.

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 10:57 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Kedves DHT! A fűtésem még mindig jó, és a tavasszal eljöhetnél, ha kész lessz az új planárom. Hidd el tudtam jó SE-t építeni, de legalább is olyat mint Te biztosan. Ki is tekerte azt a kimenőt a 2A3-as erősítődbe? Akkor azt nagyon dícsérted. Azt is tudod, hogy ugyanakkora méretű trafóval PP-ben 50W-ot ki lehet hozni a 2890 menet helyett olyan 2300 menettel. Akkor még Remix kockák voltak az erősítődben csatolónak. A fórumon meg írtad, hogy üveglapon csiszolóvászon segítségével csiszoltad a vasat. Én nem azt írom, hogy szar az SE, hanem azt, hogy nem alkalmas nagy hang tömegek feldolgozására a konstrukciója miatt. Én ezért váltottam. ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 12:22 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Kedves GA2! Rajtam kívül itt csak Joepapa vette a fáradságot, hogy megnézze szkópon az igazságot.
Ő ezt írta:
" Ami elsőre lejön az a PP sokkal jobban megfogott kottázhatóbb mélyátvitele.
A PP 13,5W, az SE 8,5W ot tud táp teljesen azonos. Kimenők hiperszilek mindkét esetben.
Mindkét erősítő UL.
Mindkettőben van teljes erősítőt átfogo NVCS is.
A PP ben 3,9dB az SE re már nem emlékszem majd megmérem.
Az SE UL50 százaléknál, a PP UL 20 százaléknál van.
SE 6550 a PP 6P3S, a meghajtás a PP nek sima fesz erősítőként járatott 6E5P-k amik egymást hajtják így az ellenfázis 9mA 6E5P nyugalmi árammal, az SE 6N9S SRPP vel van hajtva.

A légrés miatt lehet a mélyátvitel hibája, ami szkópon is látszik, amíg a PP 1kHz en is 13,5W és 70Hz en is 13,5W de 40Hz en is, addig az SE 8,5W 1kHz en de ha 8,5W ot akarok kipréselni 40Hz en akkor ott a sinus már EKG görbévé alakul, fent is a PP 18kHz en is 13,5W os az SE 8,5W 18kHz esetén eléggé elkeni a sinus tetejét.

NA, EZÉRT ROSSZ AZ SE ERŐSÍTŐK TELJESÍTMÉNY SÁVSZÉLESSÉGE.

Mivel én elég sok kimenőt megtekertem már, és meg is mértem az átviteleket csővolt mérővel, szimmetrikus, aszimetrikus kimenetű különböző generátor ellenállásra állítható hanggenerátorral. A 20Megás Hitacsi kétsugas szkópomon van egy olyan kapcsoló állás, ami az egyik csatorna jelének fázisát megfordítja, meg egy olyan, hogy a két csatorna differenciálját mutatja. A mérést úgy végzem, hogy elősszőr egy jelre beálítom mindkét csatornát, a pontos szimmetria miatt, majd az eggyikre a mérőjelet, a másikba a traficsekről lejövő jelet vezetem. Ezt hívják differenciál mérésnek a szakmában. Nos csak a vak nem látja, hogy ha a PP-t végig pásztázom 10Hz-30kHz-s tartományban, akkor az egész freki tartományban egy kicsit vastagabb egyenes vonalat látok a szkópon. A vonal ott a legvastagabb, ahol a fázistorzítása a trafónak a legnagyobb. Ez általában a sáv felső vége felé van érthető okokból. Ha ugyanezt a mérést megcsinálom SE trafóval, akkor mást látok. Harminchertz környékén a vonal vastag, és a szkóp időállandóját nem tudom eltalálni, mert a triggerrel nem lehet megállítani a futást, annyi a torzítási komponens, az amplitúdó csökkenés és a fázis. Az meg külön jó, ha mondjuk adok a primérre 100V színuszt, és 20 Hz-n az Eiger geológiai keresztmetszetéhez hasonló alakzatokat látok a képernyőn SE trafónál. Szerintem amit itt mindenki az SE szép hangjának ír az valami torzítás, ami édes mázként rajta van a műsoron. Nekem a PP-re az tette fel a pontot, mikor egy unplagged, teljesen akusztikus, szűkkörű, (csak meghívottaknak) szóló Benkó Dixin voltam. A koncert után otthon ráhallgattam. És bizony, az a pozan, vagy trombita bársonyosan szól, de jócskán ott van benne a réz harsánysága, fémessége. Szerencsére a Csík zenekarral is voltam így több iskolai alapítványi bulin, (az asszony a felesége főnöke) s sikerült összevetni a való hangot a felvettel. Végeredményben kijelenthetem, (hú lessz itt mindjárt kiabálás :lol: ) hogy a PP azért jobb az SE-nél, mert úgy szól mint a valóság. :D

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 12:25 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:24
Hozzászólások: 40
Az ilyen kinyilatkoztatások miatt: "80 tagú nagyzenekart sem 90dB felett" az erre tévedő kapásból leírja az SE-t. Ez azért erős túlzás. Egy átlagos hangfalon a 90dB még csak 1W. Ennél azért több kijön bármelyik SE-ből. És az sem igaz, hogy nem alkalmas nagy hangtömegek megszólaltatására. Az igaz, hogy nem mind. De az erőfitogtatás se kell mindig. Persze sokakat „meggyőz” a falu bikája, ahogy a mellét döngetve üvöltözi az igazát, és a kételkedőt leteríti egy parasztlengővel. Ám annál nagyobb a meglepetés, mikor egy gyengébb de képzettebb ellenfél a padlóra küldi. Miközben a döbbenet ott pislog a homlokán sokáig míg újrabootol az agya, semmi sem jut az eszébe, nem hogy az első hegedűs szoknyája.
Nem akarom én a hitvitát felszítani. Van, aki SE-vel kezdte és átpártolt a PP-re, és van fordítva is (nem véletlen PPi). Mindkét kapcsolástechnikának megvannak az előnyei. Ezeket ötvözve kellene kialakítani egy kapcsolást.
Az SE jónéven veszi a DC csatolást, könnyen elvan visszacsatolás nélkül is. Vannak itt, akik huzamosabb ideje foglalkoznak ezzel pl.: DHT, 6C4C. A PP sarkalatos pontja a fázisfordítás, sokszor kívánja a visszacsatolást, viszont a minél szimmetrikusabb felépítést nagyon meghálálja.
Van aki már összegyúrta mindegyikből a jobbik részt (istvan01) a tapasztalatait biztosan megosztaná.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 14:16 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Durván: 1V kimenőjelben 1mV hiba 0,1% torzítás. Meg lehet hallani, de meglátni nem lehet még gondosan rajzolt transzfer karakterisztikán sem. Elkövetni ekkora hibát igen könnyű akár párba válogatásnál is, illesztésnél is, fázisfordításnál is - de az eltelt idő is hoz valamit az öregedés különbözőségéből. Szokottnál precízebb mérések kellenek, gondolom.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 14:22 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
PPi írta:
...Egy átlagos hangfalon a 90dB még csak 1W. Ennél azért több kijön bármelyik SE-ből. ...

Mitől is átlagos egy 90 dB @ 1 W hangfal? Mármint nem a gyártó által ennyinek mondott, hanem valóban ekkora érzékenységű. Elég ritka, eddig nekem egyet sikerült építenem ami 91 dB @ 1 W (igaz, többnyire nem erre mentem rá).
A Gleden 8 Ohmos, 91 dB @ 1 W érzékenységű:
http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=36&t=354
(Ilyen van DHT Zsoltinak)
A Gleden-II mélyebbre megy de 5 Ohmos, itt tehát a mélyért cserébe már nincs meg a 91 dB @ 1 W, csak 91 dB @ 2,83 V-osnak mondható:
http://diyaudio.hu/forum/viewtopic.php?f=36&t=355

Szóval nem azt mondnom, hogy nincsenek ilyen érzékeny hangfalak, csak szerintem semmiképpen nem átlagosak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 14:44 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Én csak csodálkozom és nézek nagyokat ezen SE-em jó meg PP is jó talán vitán. Meg azon is csodálkozom ha valaki a saját sikerét fényezi, mert azt ugye nem lehet pártatlanul megtenni. Ok a fordítottját már jobban, a sikertelenséget leszarozni, de a kettő mégsem kompenzálja egymást.

Az én erősítő filozófiám annyira egyszerű hogy nem lehet vele topikokat megtölteni.
1, jó, vagy nagyon jó alkatrész (tudom a jóság foka relatív)
2, túlméretezés ahol csak lehet
3, a jó aktív elem (cső) megvan visszacsatolás nélkül, még katód-áram visszacsatolás sem kell
4, tápegység szeparáltan, erősen túlméretezetten, relatíve sok kondival
5, fűtés DC-stabil input és meghajtónál, AC a végcsöveknél
6, IT csatolás, IT fázisfordítás (ez a legprecízebb fázisfordítás)
7, Toroid kimenő, (amit garázsban nehézkes) elkészíteni.
8, Power DHT trióda az input és meghajtó pozícióban, mert ezek nagyon lineárisak, főleg azért mert csak szűk kivezérlési tartományban kell dolgozniuk (ez talán a legerősebb szempont nálam, de ez az elv Sakuma San-tól származik)

A felsorolt elvek mentén nyugodtan lehet jó SE-t építeni, még DC csatolás nélkül is. Nálam a meghajtó cső is PP, nem csak a végcső. Bármilyen hihetetlen a csövesem jól megvan/volt (steto-)szkópos időszaki felülvizsgálat nélkül is, elég a kézi műszer.

Én jól megvagyok ezzel a csövessel már 2005 óta, semmi ingerem átépíteni, trafókat, csöveket csereberélni. És igen, a demó-nagyon-high-end CD-ktől viszketek, 85% klasszikus zenét hallgatok, az sem zavar ha a felvétel nem technikai tökély, a gyengébb felvétel is zeneien tud szólni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 15:28 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
A hangosságról: a normál szobahangerő monoton 50mW. 5W-os erősítő már bőven betölti a szobát. Elég a hangerő szabálozót egyszer beállítani, csak ritkán kell helyesbíteni. Egy szobában túl hangos, sőt bántó egy mester hangszer üzemszerű megszólalása - akár csak egy hegedű vagy fuvola hátmég egy operaénekes. Csupán a hangosságot tekintve sem lehet élethű a visszaadás. Megvan a hangszerek tere, kicsit el lehet térni, lehet emlékezni, csodálkozni, de igazából oda kell menni a terekbe, mert ott sokáig lehet hallgatni és azért az a jobb, írják már régóta.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 16:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.01. 08:54
Hozzászólások: 746
Sakuma San kb ugyanannyi erősítőt tervezett-épített SE és PP kapcsolással, jellemzően IT csatolással, egy-némelyik ALL-DHT
http://www10.big.or.jp/~dh/work/power.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 16:19 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
HaWaLinn írta:
A hangosságról: a normál szobahangerő monoton 50mW. 5W-os erősítő már bőven betölti a szobát.

Nem akarok állást foglalni az SE kontra PP vitában, de az tény, hogy amikor a nagyobbik fiam a saját 24 m2 szobájában gyakorol a zongorán, esetleg a nejem "nosztalgiázik" a hegedűjén (mintha a hangversenyteremben lennének) bizony több mint elég a hangerő... Ezeket a hangszereket közel sem ilyen piciny térbe tervezték.
A "konzerv zenétől" egy lakószobában megszólaltatva, nem is azt várja el az ember, hogy az eredetivel megegyező hangerővel szólaljon meg, csak a dinamikaviszonyt tudja megfelelően visszaadni, és ehhez nem kellenek 50-60W-ok. (Hozzáteszem, szerintük én hangosan hallgatom a zenét...)

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 17:19 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
lpcollector írta:
HaWaLinn írta:
A hangosságról: a normál szobahangerő monoton 50mW. 5W-os erősítő már bőven betölti a szobát.

Nem akarok állást foglalni az SE kontra PP vitában, de az tény, hogy amikor a nagyobbik fiam a saját 24 m2 szobájában gyakorol a zongorán, esetleg a nejem "nosztalgiázik" a hegedűjén (mintha a hangversenyteremben lennének) bizony több mint elég a hangerő... Ezeket a hangszereket közel sem ilyen piciny térbe tervezték.
A "konzerv zenétől" egy lakószobában megszólaltatva, nem is azt várja el az ember, hogy az eredetivel megegyező hangerővel szólaljon meg, csak a dinamikaviszonyt tudja megfelelően visszaadni, és ehhez nem kellenek 50-60W-ok. (Hozzáteszem, szerintük én hangosan hallgatom a zenét...)


Simán jó a 60W. Akkor persze ha normális ribbon hangszóród van, meg 22Hz-s Fs-el rendelkező 86dB-es mélysugárzód is van. Azaz egy 86dB-s rendszered, esetleg egy Apogee, vagy egy Magneplanár, vagy egy vmilyen ESL rendszerű hangfalad van. Ezek az ezoterikus állatok azért tudnak szívni, mint homless embör a koccintósból. Az ESL hangfalak 15k felett olyan 1,5 Ohm impedanciával rendelkeznek. Ahhoz azért kell az áram. Más kérdés, hogy az a bizonyos első 1W itt egyenlő az első 15W-al. Persze ilyen olyan Fos-tex, meg hasonlót ellehet hallgatni 2W-al, de azok hogy szólnak? (benne van a nevében) Meg tudod az a baj, hogy a SE lovagok még mindig nem beszélnek a 3-5% torzításról 2W-nál. Erről mélyen hallgatnak, mert tudják, hogy van, csak nem akarják elismerni, hogy ez szinezi el a hangot, ez fedi el a hibákat. Olyan ez mint a közelmikrofonozás. Pl egy R.Pidgeon felvételen még a szívdobogását is lehet hallani a művésznőnek, viszont a miki betorzít, érdessé válik a hang, és ezzel sokan megmagyarázzák, hogy feszültség van a zenében, meg lehet hallani, hogy egyesével rezegnek a hangszálai, meg remeg az érzelmi kitöréstől a hang, hát persze hogy a rencer érzelmeket is közvetít, ez ám a hájend. Pedig ilyen a valóságban nincs, mert soha nem hallasz énekelni egy énekesnőt 5cm közelről, ha csak a barátnőd nem énekes, és szex közbeni mániája a danolászás. :) Na most ezt a hibát kicsit megédesíti a 3% harmonikus torzítás. Annak idelyén úgy akarták analógossabbá tenni a CD-k hangját, hogy zajt kevertek a felvételhez, sőt volt a CDjáccóhoz külön zajgenerátor, amibe belement a CD analógjele, és a másik oldalán meg kiment az erősítő felé. Egyszerűen fogalmazva egy hibát egy másikkal tompítottak.
Abban teljesen igazad van, hogy egy átlagos lakószobában az akusztikus hanxerek nagy része hangos. De Pl a gitár már nem, de a doromb sem, de se a citera, vagy a köcsög duda se. A klasszikus zene hangszerei úgy konstruálódtak meg, hogy a szalonokban elegendő hangerőt produkáljonak, esetleg többet párhuzamosan működtetve egy bálteremben diszkót csinálva táncolni lehessen rájuk. Ez azért volt így, mert mondjuk 1598-ban még nem volt SE erősítő, De volt már PP fül. Jut eszembe: tényleg a fül is Szimmetrikus eszköz, tehát egy szimmetrikus eszközzel meghajtva futja ki magát igazán. :P

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 17:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Rejtés:
Az egész SE-PP vita nem szól másról, mint arról hogy itt egyes kollégá(k)nak qrvára el van szállva az agya nem a pp erősítőktől, hanem kizárólag a saját PP erősítőjétől. Úgy is mondhatnánk, hogy erre veri a ....... nyálát. Ennek örömére fikázgatja az SE-ket, meg minden mást, amit ér. Demonstrációs jelleggel az összeset, hogy igen az én sz@rom a legjobb. :lol: (Aztán persze lehet, hogy egy olcsó félvezetőssel szemben is elvérzene. ;) ).

Értelmetlen baromság ez az egész, úgyis mindenkinek az szól jól, meg azon megoldás mellett kardoskodik, ami neki van otthon....

A valóság meg az, hogy vannak jó hangú erősítők, meg kevésbé jók és szinte mindenféle konstrukciós alapelvek szerint lehet jót, meg gyenge minőséget is összehozni. Az SE a leg fatengelyesebb topológia, ami csak létezik. Kevés alkatrész kell bele, sok variációs lehetőség nincs, így hát a konstruktőrnek ajánlatos 100 év alatt kitapasztalt, legjobban bevált néhány alkatrész közül választani, amik ugye eléggé aránytalanul horror árasítva lettek, mivel szinte semmi másra nem jók ma, csak SE erősítő építésére. Szerintem SE-ből is lehet nagyon jót, akár még nagy teljesítményűt is összehozni, csak mélyen a zsebbe kell nyúlni érte.

A személyes tapasztalatom meg az, hogy sokkal több ótvar hangú, semmirevaló PP-t hallottam idáig, mint kimagaslóan jót. (Ugyanez a tapasztalat minden más erősítő fajtára is, legalábbis ami engem illet).

Egy topológia önmagában semmiféle garanciát nem ad a minőségre. Ugye jót mindig qrva nehéz csinálni, bármilyen megoldást is választ az ember. Sz@rt sokkal könnyebb, éppen ezért is ebbe a második minőségi kategóriába sorolható az erősítők, meg minden más használati eszköz 99,5%-a. Függetlenül attól, hogy PP-e, vagy nem. :lol:


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára KD mester 2011.12.16. 18:21-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 18:10 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
kd MESTER! Persze az a maradék 0,5%-ban a Te SE-d is benne van. Természetesen. ;)
Egyébként meg fikázásról szó sincs, ha visszaolvastál volna akkor tudnád, hogy legalább ketten mértünk is.
Amúgy meg hallgassatok sok jó SE erősítőt, sok jó 91dB-s hangfalon. Boldog Karácsonyt.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 19:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:24
Hozzászólások: 40
Talán össze is foghatnánk.
Ha van rá hajlandóság, kiagyalhatnánk egy erősítőt (a kaláka doboz mintájára) amibe beleszőhetnénk minden épkézláb ötletet. Néhány kritériumot meghatározva - nem feltétlenül ezek - legyen az elején trafós fázisfordító, onnan szimmetrikus DC csatolt, visszacsatolásmentes, olyan alkatrészekből épüljön, melyek emberi áron beszerezhetők, hajtson el egy 86dB-s hangfalat is stb. Amennyiben odáig jut a dolog sok alkatrészt- csövet, kondit elenállatot ( ha van épp olyan a fiókban) fel tudok ajánlani a projecthez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 19:20 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:47
Hozzászólások: 295
PPi írta:
...Ha van rá hajlandóság, kiagyalhatnánk egy erősítőt (a kaláka doboz mintájára) ...

Készülhet erősítő éppen a Kalákához is, amely 88 dB @ 1 W érzékenységű és 8 Ohmos, szelíd, csöves erősítőkhöz való impedancia-menettel.
A Kaláka tervezésénél az egyik fő szempont az utánépíthetőség volt, nem tartalmaz nehezen beszerezhető alkatrészeket. Költséghatárt is kijelöltünk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 19:29 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Talán össze is foghatnánk.
Ha van rá hajlandóság, kiagyalhatnánk egy erősítőt (a kaláka doboz mintájára) amibe beleszőhetnénk minden épkézláb ötletet. Néhány kritériumot meghatározva - nem feltétlenül ezek - legyen az elején trafós fázisfordító, onnan szimmetrikus DC csatolt, visszacsatolásmentes, olyan alkatrészekből épüljön, melyek emberi áron beszerezhetők, hajtson el egy 86dB-s hangfalat is stb. Amennyiben odáig jut a dolog sok alkatrészt- csövet, kondit elenállatot ( ha van épp olyan a fiókban) fel tudok ajánlani a projecthez.

Az SE akkor kilőve. Csak PP jöhet szóba.

Egy ilyen kifejlesztése, (hogy tényleg padlófogatósan jó hangja legyen) rengeteg idő és pénz, főleg akkor, ha olcsó és könnyen beszerezhető alkatrészekre kell épülnie. (Az ilyen ötletekből összegyúrt erősítő szimplán megépítve, hosszú fejlesztések sorozata nélkül biztos kudarc.)

A fejlesztés qrvára más dolog, mint az, hogy az ember után épít valamit. Az után építéshez se nem sok ész, se nem sok idő, se nem sok anyagi befektetés nem kell (egy dolog kifejlesztéséhez képest), mert ugye az egész fejlesztési részt már valaki(k) megcsinálták.

Egy konstrukció kifejlesztése annyira durván teljesen más dolog és annyira fényévekkel nagyobb energia befektetés, (mint egy után építés), amiről szerintem sokaknak fogalma sincs itt.

Egyszerű a recept: szervezni kell valami találkozót, sok erősítőt meg kell hallgatni a közös project-be kifejlesztett hangsugárzón. (gondolom az sem egyik napról a másikra történt 10000Ft-ból). És ki kell választani ahhoz a hangsugárzóhoz passzoló, a közízlésnek leginkább megfelelő erősítőt. Aztán azt kell, vagy lehet esetlegesen tovább fejleszteni, ami a legjobban bevált. Utána ki lehet benne próbálni a könnyebben kivitelezhető fórumos ötleteket még 1-2 csoportos meghallgatás alkalmával. Így lesz a hangsugárzó mellé egy erősítő is. Szerintem ez a legkönnyebb és leghatékonyabb út, ha már valami csoportos produktumot kell összehozni...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 19:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:24
Hozzászólások: 40
KD mester írta:
Idézet:
Talán össze is foghatnánk.
Ha van rá hajlandóság, kiagyalhatnánk egy erősítőt (a kaláka doboz mintájára) amibe beleszőhetnénk minden épkézláb ötletet. Néhány kritériumot meghatározva - nem feltétlenül ezek - legyen az elején trafós fázisfordító, onnan szimmetrikus DC csatolt, visszacsatolásmentes, olyan alkatrészekből épüljön, melyek emberi áron beszerezhetők, hajtson el egy 86dB-s hangfalat is stb. Amennyiben odáig jut a dolog sok alkatrészt- csövet, kondit elenállatot ( ha van épp olyan a fiókban) fel tudok ajánlani a projecthez.

Az SE akkor kilőve. Csak PP jöhet szóba.

Egy ilyen kifejlesztése, (hogy tényleg padlófogatósan jó hangja legyen) rengeteg idő és pénz, főleg akkor, ha olcsó és könnyen beszerezhető alkatrészekre kell épülnie. (Az ilyen ötletekből összegyúrt erősítő szimplán megépítve, hosszú fejlesztések sorozata nélkül biztos kudarc.)

A fejlesztés qrvára más dolog, mint az, hogy az ember után épít valamit. Az után építéshez se nem sok ész, se nem sok idő, se nem sok anyagi befektetés nem kell (egy dolog kifejlesztéséhez képest), mert ugye az egész fejlesztési részt már valaki(k) megcsinálták.

Egy konstrukció kifejlesztése annyira durván teljesen más dolog és annyira fényévekkel nagyobb energia befektetés, (mint egy után építés), amiről szerintem sokaknak fogalma sincs itt.

Egyszerű a recept: szervezni kell valami találkozót, sok erősítőt meg kell hallgatni a közös project-be kifejlesztett hangsugárzón. (gondolom az sem egyik napról a másikra történt 10000Ft-ból). És ki kell választani ahhoz a hangsugárzóhoz passzoló, a közízlésnek leginkább megfelelő erősítőt. Aztán azt kell, vagy lehet esetlegesen tovább fejleszteni, ami a legjobban bevált. Utána ki lehet benne próbálni a könnyebben kivitelezhető fórumos ötleteket még 1-2 csoportos meghallgatás alkalmával. Így lesz a hangsugárzó mellé egy erősítő is. Szerintem ez a legkönnyebb és leghatékonyabb út, ha már valami csoportos produktumot kell összehozni...


Teljesen igazad van. Ám még mielőtt nekiállunk, igen sok szempontnak kell megfelelnie. Igen PP, hogy ne legyen teljesítményprobléma. Az elején lenne egy fázisfordító trafó, és onnan tulajdonképp 2db SE erősítő összefordítva, az SE építések során szerzett tapasztalatokat felhasználva. Visszacsatolás sokszor többet ront mint használ, nem beszélve arról, hogy egy korektül kivitelezett visszacsatolás a kimenőtrafótól is függ. Ugyanazon paraméterek alapján ahányan tekerik, annyiféle kimenőtrafó lesz. Ha nincs visszacsatolás, ez a változó tényező is kilőve. Ha nem nagyon magas a költségvetés, akár többen is megépíthetik, fejleszthetik. Ezeket megosztva már kevesebb ideig tarthatna (talán) a fejlesztés.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 20:09 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Szerintem csoportos produktum esetén nem kéne neked előre megszabni a topológiát, kizárva más lehetőségeket. Onnantól mindjárt nem csoportos a produktum. ;)

Néhány ember összejön, elviszi az erősítőit, aki tudja. Lehetőleg minél többet. Aztán meg kell őket hallgatni, majd a kaláka hangsugárzóhoz legjobb(aka)t/legjobban illeszkedőt szavazással kiválasztani. Utána abból már stabilan ki lehet indulni. Azt kell kitárgyalni itt a fórumon, arra kell ötleteket feldobni és azokat kipróbálni. El kell készíteni a továbbfejlesztésre alkalmas deszkamodellt, amiben ki lehet próbálni a módosítási javaslatokat, mondjuk ilyen moduláramkörös kivitelben. (A gyors cserékhez nekem nagyon jól beváltak az aranyozott tüskesorok és foglalatok. Komplett fokozatokat, egész kapcsolásra kiterjedő változtatásokat lehetne így pillanatok alatt kicserélni-kipróbálni).

A deszkamodell simán lehet egy falapra szerelt moduláris felépítésű valami. Nem kell, hogy szép legyen, nem kell, hogy drága legyen, nem kell sok meló az elkészítéséhez. Csak az kell, hogy fejleszthető legyen, mégpedig gyorsan és hatékonyan. Ha ki van fejlesztve az erősítő, akkor már csak a végső kivitelhez kell egy összeszerelési terv, ami alapján könnyen után építhető.

Csak egy példának szánom:
Rejtés:
Mondjuk valami pp erősítő beválik és abból lehet kiindulni azt lehet csoportosan továbbfejleszteni: Ehhez kell egy megfelelő tápegység, ami előállítja az anódfeszt, fűtőfeszültségeket, meg állítható előfeszültségeket. Kell még két kimenő trafó. Aztán kell egy alaplap, amibe beledugaszolható pl: egy bemeneti fokozat, egy fázisfordító fokozat, egy meghajtó fokozat és egy kimeneti fokozat, esetleg még bontható negatív visszacsatolás, stb.
A fokozatokat megtervezik, akik részt kívánnak venni a projektben. A dugaszoláshoz meg előírt csatlakozó fajtákat lehet használni és mondjuk mindenki ahhoz tervezné a moduljait. Utána meg kell hallgatni a konstrukciókat és nem kel 10-20 erősítőt megépíteni, csupán mindenki összehozza a kis elképzelését egy moduláramkör formájában egy hétvégés meghallgatásra.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 20:20 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 21:24
Hozzászólások: 40
Nem is akarom megszabni, de olyan topológiát kell kialakítani, ami mindkét tábornak kompromisszumokkal igaz, de elfogadható. Ha elhagyjuk az SE-k építési sajátosságait akkor "csupán" egy PP lesz belőle. Ha még visszacsatolást is tartalmaz, máris sokan kihátrálnak a projektből. Azt az SE fanok is belátják, hogy a légrés elhagyása jó dolog, mint ahogy a PP hívők sem tagadják, hogy visszacsatolás nélkül is tud szépen szólni és jól, stabilan működni egy erősítő. A moduláris felépítés nagyon jó ötlet, mégha a csövesek világában szokatlan is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 20:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Nem kihátrálni kell, hanem kipróbálni ennyi. Aztán meg van oldva a kérdés.

Az ilyen személyes unszimpátiákat teljes mértékben félre kell tenni, ki kell próbálni a dolgokat. Például visszacsatolás esetén simán meg lehet oldani, hogy valamit visszacsatolva és visszacsatolás nélkül is meg lehessen hallgatni. A moduláris felépítés csak a fejlesztéshez, a deszka prototípushoz kell. A végleges kiforrott konstrukcióhoz természetesen már nem.

Egyébként nem hülyeség ez a csoportos erősítő.

Pl: az én eddigi legjobb erősítőm, amit csináltam, az sem az én szellemi produktumom, hanem egy barátommal közösen fejlesztettük ki. Mindkettőnk ötletei benne vannak. Mindenféle dolgot kipróbáltunk benne, ami csak az eszünkbe jutott és a végére egy szerintem rendkívül jó hangú konstrukció lett az eredmény, szóval a részemről erős szavazat a csoportos fejlesztésre. Ez legalább összehozná az embereket és nem a magamutogatásról, ( a "saját lovuk" minden határon túl történő már-már szexuális kielégítéséről :mrgreen: ) szólna ez a fórum...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 20:43 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Már írtam, de eltűnt. Elcsesztem. :cry: Felvállalom a fázisforgató trafót és a kimenőt, de van egy-két kérésem. A kimenő mind a szek, mind a primér oldalon szimmetrikus lessz. Mint PPi írta, ez két összeforgatott SE lessz, mint az ARC by dyscus az első cső kivételével. Az az a föld a szek. tekercs közép leágazásán lessz, és a végcsövek katódja rajta van a hanxórón. Persze le is lehet onnan venni. Ha nagyon kell, teszek rá UL-t is. De egy dolog nagyon fontos: Milyen cső a végcső. Ugyanis erre kell méretezni. Persze vannak hasonlók, de egy biztos: A KT88 meg az EL34, Meg a 6L6 között van különbség. A fázis hasítónál annyi a kikötés, hogy parafeed kapcsolásban lessz célszertű használni. Ki építi? Mármint az erősítőt. És azért abban egyezzünk meg, hogy mivel a csövek drágák, a trafók vasanyaga szintén, meg a munkaórák is, ha valaki rácuppan erre a kaláka ampra,akkor az örökös használatért legalább az anyagot fizesse ki. Illetve van még két kikötésem: a trafók dokumentációját nem adom ki, és nem tekerek hálózatit. Ez utóbbi fontos alkatrész, de nincs annyi rezem, hogy ennyi trafót tekerjek ingyen. A réz drága, mert az lassítja a csigák mozgását. Tudtátok, hogy az oxigént a vérben a hemoglobin szállítja, és azon belül is a hem nevű VAS tartalmú fehérje? A csigáknál RÉZ van ugyan abban a szerepkörben.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 20:47 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
KD Mester! unszimpátia nincs. Építsünk. Nyissunk egy új topicot.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 20:51 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Idézet:
Már írtam, de eltűnt. Elcsesztem. :cry: Felvállalom a fázisforgató trafót és a kimenőt, de van egy-két kérésem. A kimenő mind a szek, mind a primér oldalon szimmetrikus lessz. Mint PPi írta, ez két összeforgatott SE lessz, mint az ARC by dyscus az első cső kivételével. Az az a föld a szek. tekercs közép leágazásán lessz, és a végcsövek katódja rajta van a hanxórón. Persze le is lehet onnan venni. Ha nagyon kell, teszek rá UL-t is. De egy dolog nagyon fontos: Milyen cső a végcső. Ugyanis erre kell méretezni. Persze vannak hasonlók, de egy biztos: A KT88 meg az EL34, Meg a 6L6 között van különbség. A fázis hasítónál annyi a kikötés, hogy parafeed kapcsolásban lessz célszertű használni. Ki építi? Mármint az erősítőt. És azért abban egyezzünk meg, hogy mivel a csövek drágák, a trafók vasanyaga szintén, meg a munkaórák is, ha valaki rácuppan erre a kaláka ampra,akkor az örökös használatért legalább az anyagot fizesse ki. Illetve van még két kikötésem: a trafók dokumentációját nem adom ki, és nem tekerek hálózatit. Ez utóbbi fontos alkatrész, de nincs annyi rezem, hogy ennyi trafót tekerjek ingyen. A réz drága, mert az lassítja a csigák mozgását. Tudtátok, hogy az oxigént a vérben a hemoglobin szállítja, és azon belül is a hem nevű VAS tartalmú fehérje? A csigáknál RÉZ van ugyan abban a szerepkörben.



Szerintem nem kéne mindjárt nekiesni a trafónak. Először nem ártana jó néhány diy erősítőt meghallgatni, aztán a legjobb hangú példányból kiindulva olyan kimenő trafót készíteni, ami ahhoz kell. És nem kéne többet csak a prototípushoz elkészíteni a 2 db-t. Ha mondjuk a te ARC klónod lenne a legjobb, akkor mindjárt megoldódna a kérdés trafó ügyileg. De persze úgy csináljátok, ahogy akarjátok, részemről csak egy ötlet volt...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 20:54 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Minden ötletet várunk. Folyt a szaktopicban.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 21:33 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Az én fülem szerint is a PP elsőre harsányabb, de a valósághoz közelibb.
Az SE nek a mélytartományával van a fő bajom, igaz egy ergya Triangle Bass reflexem van, de az SE vel olyan mintha túl közel lenne a falhoz, illetve rövidre lenne vágva a cső azaz emelne rendesen, búg, döng, a PP viszont simán megfogja, és a mély tartomány kottázható.

Ráadásul amikor egyszerre több dolog szól akkor is a PP-m tetszik.

Hát már nem vagyok SE fanatic.

Lehet a "légréssel" van bajom.

Talán egy ellenáramú tekercs, de ekkora bonyolultság árán már inkább PP.

Lehet egy bonyolultabb PP-t is kell építenem, mert ez puritán, mivel az SE-nek korrekt ellenfelet akartam.

Van olyan SE ami 30Hz en is tudja azt a teljesítményt amit 1kHz en, és a sinus legalább hasonlít, illetve felismrhető?


dys-cus írta:
Kedves GA2! Rajtam kívül itt csak Joepapa vette a fáradságot, hogy megnézze szkópon az igazságot.
Ő ezt írta:
" Ami elsőre lejön az a PP sokkal jobban megfogott kottázhatóbb mélyátvitele.
A PP 13,5W, az SE 8,5W ot tud táp teljesen azonos. Kimenők hiperszilek mindkét esetben.
Mindkét erősítő UL.
Mindkettőben van teljes erősítőt átfogo NVCS is.
A PP ben 3,9dB az SE re már nem emlékszem majd megmérem.
Az SE UL50 százaléknál, a PP UL 20 százaléknál van.
SE 6550 a PP 6P3S, a meghajtás a PP nek sima fesz erősítőként járatott 6E5P-k amik egymást hajtják így az ellenfázis 9mA 6E5P nyugalmi árammal, az SE 6N9S SRPP vel van hajtva.

A légrés miatt lehet a mélyátvitel hibája, ami szkópon is látszik, amíg a PP 1kHz en is 13,5W és 70Hz en is 13,5W de 40Hz en is, addig az SE 8,5W 1kHz en de ha 8,5W ot akarok kipréselni 40Hz en akkor ott a sinus már EKG görbévé alakul, fent is a PP 18kHz en is 13,5W os az SE 8,5W 18kHz esetén eléggé elkeni a sinus tetejét.

NA, EZÉRT ROSSZ AZ SE ERŐSÍTŐK TELJESÍTMÉNY SÁVSZÉLESSÉGE.

Mivel én elég sok kimenőt megtekertem már, és meg is mértem az átviteleket csővolt mérővel, szimmetrikus, aszimetrikus kimenetű különböző generátor ellenállásra állítható hanggenerátorral. A 20Megás Hitacsi kétsugas szkópomon van egy olyan kapcsoló állás, ami az egyik csatorna jelének fázisát megfordítja, meg egy olyan, hogy a két csatorna differenciálját mutatja. A mérést úgy végzem, hogy elősszőr egy jelre beálítom mindkét csatornát, a pontos szimmetria miatt, majd az eggyikre a mérőjelet, a másikba a traficsekről lejövő jelet vezetem. Ezt hívják differenciál mérésnek a szakmában. Nos csak a vak nem látja, hogy ha a PP-t végig pásztázom 10Hz-30kHz-s tartományban, akkor az egész freki tartományban egy kicsit vastagabb egyenes vonalat látok a szkópon. A vonal ott a legvastagabb, ahol a fázistorzítása a trafónak a legnagyobb. Ez általában a sáv felső vége felé van érthető okokból. Ha ugyanezt a mérést megcsinálom SE trafóval, akkor mást látok. Harminchertz környékén a vonal vastag, és a szkóp időállandóját nem tudom eltalálni, mert a triggerrel nem lehet megállítani a futást, annyi a torzítási komponens, az amplitúdó csökkenés és a fázis. Az meg külön jó, ha mondjuk adok a primérre 100V színuszt, és 20 Hz-n az Eiger geológiai keresztmetszetéhez hasonló alakzatokat látok a képernyőn SE trafónál. Szerintem amit itt mindenki az SE szép hangjának ír az valami torzítás, ami édes mázként rajta van a műsoron. Nekem a PP-re az tette fel a pontot, mikor egy unplagged, teljesen akusztikus, szűkkörű, (csak meghívottaknak) szóló Benkó Dixin voltam. A koncert után otthon ráhallgattam. És bizony, az a pozan, vagy trombita bársonyosan szól, de jócskán ott van benne a réz harsánysága, fémessége. Szerencsére a Csík zenekarral is voltam így több iskolai alapítványi bulin, (az asszony a felesége főnöke) s sikerült összevetni a való hangot a felvettel. Végeredményben kijelenthetem, (hú lessz itt mindjárt kiabálás :lol: ) hogy a PP azért jobb az SE-nél, mert úgy szól mint a valóság. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 21:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
Egyszer próbálj ki egy parafeedet...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.16. 21:55 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:03
Hozzászólások: 1566
Tartózkodási hely: Budaörs
Hallgass 6C4C-re! Engem 3 évig gyözködött hogy DC csatoljak, azóta más nem jöhet nálam szóba :mrgreen:

_________________
72 audio


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.17. 23:44 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
Egy olyan SE erősítő a Hi-fi News jövő évi első számából, amelynek teljesítmény sávszélességével sincsenek gondok :lol:

Paul Miller azt állítja róla, hogy 8 ohmon 80W-on 3% alatt marad a THD-ja. Igaz, csak egy olyan diagramot közöl, ahol 8 ohmon és 5W-on ábrázolja a torzítást, de ott 10Hz felett és 30kHz alatt sehol sem éri el az 1%-ot.


Csatolmányok:
HFN_2012_01.jpg
HFN_2012_01.jpg [ 408.3 KiB | Megtekintve 39138 alkalommal. ]

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 01:15 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
joepapa írta:
Van olyan SE ami 30Hz en is tudja azt a teljesítményt amit 1kHz en, és a sinus legalább hasonlít, illetve felismrhető?


Ez egy 10Veff-es 30Hz-es jel, ami bár nem hibátlan, azért szerintem elég jól hasonlít az eredeti szinusz jelhez...
Ugyanerre a vezérlőjelre a 1kHz-en 10,2Veff-et mérek, és ez egy visszacsatolás nélküli triódás SE.


Csatolmányok:
30Hz_10Veff_8ohm_10Vdiv.jpg
30Hz_10Veff_8ohm_10Vdiv.jpg [ 263.33 KiB | Megtekintve 39125 alkalommal. ]
30Hz_10Veff_8ohm_5Vdiv.jpg
30Hz_10Veff_8ohm_5Vdiv.jpg [ 263.88 KiB | Megtekintve 39125 alkalommal. ]

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 09:11 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
lpcollector írta:
Egy olyan SE erősítő a Hi-fi News jövő évi első számából, amelynek teljesítmény sávszélességével sincsenek gondok :lol: Paul Miller azt állítja róla, hogy 8 ohmon 80W-on 3% alatt marad a THD-ja. Igaz, csak egy olyan diagramot közöl, ahol 8 ohmon és 5W-on ábrázolja a torzítást, de ott 10Hz felett és 30kHz alatt sehol sem éri el az 1%-ot.
Ekkora csővel AM modulátorokat szoktak építeni 100W környékére. A képen izzó anód azt sugallja, hogy nem könnyű kivezérelni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 16:21 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
lpcollector írta:
joepapa írta:
Van olyan SE ami 30Hz en is tudja azt a teljesítményt amit 1kHz en, és a sinus legalább hasonlít, illetve felismrhető?


Ez egy 10Veff-es 30Hz-es jel, ami bár nem hibátlan, azért szerintem elég jól hasonlít az eredeti szinusz jelhez...
Ugyanerre a vezérlőjelre a 1kHz-en 10,2Veff-et mérek, és ez egy visszacsatolás nélküli triódás SE.

És 20Hz-n? Meg 4szöggel? ;)

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 16:25 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
lpcollector írta:
Egy olyan SE erősítő a Hi-fi News jövő évi első számából, amelynek teljesítmény sávszélességével sincsenek gondok :lol:

Paul Miller azt állítja róla, hogy 8 ohmon 80W-on 3% alatt marad a THD-ja. Igaz, csak egy olyan diagramot közöl, ahol 8 ohmon és 5W-on ábrázolja a torzítást, de ott 10Hz felett és 30kHz alatt sehol sem éri el az 1%-ot.

Ilyet kell építeni! :) 5W 1% az már valami. Mondjuk sztereóban felvesz 5-600Wattot. Egész jó lehet vele fűteni a nagy hatásfok miatt. Mármint a fűtő hatásfok miatt. :P
Komolyra fordítva: Milyen a hangja. Az Ongakut megközelíti?

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 18:16 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.30. 15:15
Hozzászólások: 5175
Közbe eszembe jutott, hogy lehet, hogy nem is trióda ez, hanem UL-be van kötve. Akkor az a torzítás lehet 3. rendű is. Akkor viszont már bibi van.

_________________
Bocsánat, hogy hozzá szóltam. Mea Culpa!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 18:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
dys-cus írta:
És 20Hz-n? Meg 4szöggel? ;)


Csatolmányok:
Magyarázat: 20Hz szinusz 10Veff 8 ohmon, 5Vdiv
20Hz_10Veff_8ohm_5Vdiv_a.jpg
20Hz_10Veff_8ohm_5Vdiv_a.jpg [ 285.73 KiB | Megtekintve 39052 alkalommal. ]
Magyarázat: 20Hz szinusz 10Veff 8 ohm, 5Vdiv
20Hz_10Veff_8ohm_5Vdiv_b.jpg
20Hz_10Veff_8ohm_5Vdiv_b.jpg [ 274.6 KiB | Megtekintve 39052 alkalommal. ]
Magyarázat: A 20Hz-es négyszögjel 8 ohmon, fél teljesítményen.
20Hz_7Veff_negyszog_8ohm_5Vdiv.jpg
20Hz_7Veff_negyszog_8ohm_5Vdiv.jpg [ 247.58 KiB | Megtekintve 39052 alkalommal. ]

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 18:29 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
dys-cus írta:
Milyen a hangja. Az Ongakut megközelíti?

Erről nem tudok nyilatkozni, hiszen nem hallottam ;) Ken Kessler hosszan elemzi, de a végén a hangminőségre csak 80%-ot ad...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.18. 18:35 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:41
Hozzászólások: 543
Tartózkodási hely: Szombathely
dys-cus írta:
Közbe eszembe jutott, hogy lehet, hogy nem is trióda ez, hanem UL-be van kötve...

Ennyi pénzért (17527 font párja) mindent tud :lol: A hátlapon található egy kapcsoló, amivel átkapcsolható trióda, UL és tetróda üzemmódba is...

_________________
„Hiszek Istenben, Mozartban és Beethovenben...” (Richard Wagner)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 20:45 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Azt hittem 3-500Z típusú cső, de nem az, annak hullámos volt az anódja. Két db NOS 3-500Z csövem volt anno a polcon disznek, de egy portörlést nem élt túl. Pedig a kísérletet az a pár cső is megérte volna. Igaz foglalatom nem volt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 21:37 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
88.000 /db -ért vehetsz valami hasonlót. :lol:
http://elektronika.vatera.hu/nosztalgia ... 09254.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.19. 21:53 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
mayky írta:
88.000 /db -ért vehetsz valami hasonlót.

Nem rossz az.
1800V-os anódfesszel már akár 40W-ot is kivehetsz belőle. :lol:
De ha győzöd meghajtással (mondjuk 30mA rácsáram 20kHz-en is!), akár 70W is kijöhet. Na jó, kell egy 10K-s kimenő is hozzá (4kV-ra méretezve!) :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.20. 17:36 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
mayky írta:
88.000 /db -ért vehetsz valami hasonlót. :lol:
http://elektronika.vatera.hu/nosztalgia ... 09254.html


viewtopic.php?f=35&t=555
Ez azért jutányosabb :lol: fentről a negyedik-ötödik kép - GU81M


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.21. 15:36 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Kellemes Karácsonyt mindenkinek!
Boldog Újévet mindenkinek!


Csatolmányok:
Magyarázat: elkötés a segédrácson
SIEMENS félcső.jpg
SIEMENS félcső.jpg [ 58.86 KiB | Megtekintve 38869 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.22. 14:40 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
GA2 írta:
Érdekes, hogy az Ongaku sok embernek nem tetszett a kiállítások alkalmával. Azért ez jelent valamit. Viszont, mielőtt kezdenék a fórum olvasók kihúzni a karácsonyi listájukról ezt az erősítőt, meg kell osztanom egy elméletemet:
Mint tudjuk az Ongaku és társai nagyon túlárazott készülékek. A High-End Showk alkalmából az összes kereskedő, és a látogatók 99.9%a nem tudja megvenni magának, mit csinál ilyenkor az ember? Elkezdi utálni "Ó, ez a drága vacak nem fog jól szólni.." Ez a negatív "utálat" energia megfertőzi a kiállító szoba levegőjét, és rátelepszik a készülékekre, és nem engedi őket jól szólni!
Ezt akár otthon is tapasztalhatta bárki. Nekem is volt egy ismerősöm, aki elég negatívan viszonyult a berendezésemhez (á persze, csövek? , hol van már a háború..) , és 10-30% -al rosszabb volt a hang, amikor ő hallgatta.
Tapasztalat már más is a gondolatok hangot befolyásoló erejét?


Ezért nem a hobbi szeretetéből kellett volna csinálnod a gépet. Mások készülékeinek a lealázására kellett volna konstruálni ;) és akkor, mivel alapból negatív energiából született volna a dolog, akkor az újabb negatív energiára pozítívan reagált volna (--= +). 30-40%-al jobban szólt volna, nem rosszabbul, ha még időben átpártoltál volna a sötét oldalra. :mrgreen: :lol: :lol:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.23. 08:19 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.28. 15:07
Hozzászólások: 84
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.25. 18:24 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
dys-cus írta:
Ilyet kell építeni! :) 5W 1% az már valami. Mondjuk sztereóban felvesz 5-600Wattot. Egész jó lehet vele fűteni a nagy hatásfok miatt. Mármint a fűtő hatásfok miatt. :P
Komolyra fordítva: Milyen a hangja. Az Ongakut megközelíti?

Komolyabb csővel nagyobb teljesítmény is is megcélozható. Nem lehet gond a fűtéssel, ózontermeléssel sem. :lol: http://www.triodeel.com/ongaku.htm

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 12:44 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:59
Hozzászólások: 713
Az SE csak egy, max kéthangszeres zenénél,pl mikor egy ember gitárral énekel, kis pendítések, apró részletekben jobb, de ha már 5-10 hangszer, és főleg nagy hangerővel szól akkor a PP a jobb, az SE összeomlik egy nagy beütésre és a lábdob kiüti az egész zenét, a részletek és a többi eltűnik. A PP nél hiába üvöltenek és gyorsan lábdobolnak, csellóznak, robbantanak, 100 an játszani kezdenek...akkor is az apró zongoraleütések ugyanúgy megvannak a hatalmas zene közt is, ráadásul ugyanott, ugyanolyan hangosan és tisztán.

A PP a mélyekben elsőre is megfogottabb, aztán észrevenni, hogy nem csak a mélyekben. A pendítésnek is van eleje-vége.

Az SE kellemesen szól, a PP sokkal jobban.

Ha a PP nek mutatok egy Nazareth-et akkor önkénttelenül léggitározni kezdek, közben táncolni, a karácsonyfa is sokkal jobban mutat ha a csúcsdísznél fogva pergetik...ha ilyenkor A-B tesztben átkötök az SE re akkor észreveszem, hogy nem is tudok táncolni, a léggitár béna, a karácsonyfát hogyan magyarázom meg a családnak, és miért is repült ki az ablakon, a Nazareth pedig idegesítő ricsaj, le is kell halkítani, be kell tenni összevont szemöldökkel filcpapucsban langyos tea mellett Katie Melua-t, és áhitattal élvezni a részleteket, ha ilyenkor a PP re visszakötök, nem értem miért is akarok ilyen zenét ilyen sokáig hallgatni, hiszen a Ten Years After sokkal nagyobbat üt, és már rúgom is le a pacskert, hová is tettem a léggitárom...


Mindkét erősítő azonos volt 5W on szkópon.

Az SE 9W a PP 13,5W maximumú, UL, és teljes hurokvisszacsatolás is van bennük.

Mindkét erősítő laza A osztályú és a 230V os hálózatból alapból ugyanannyit, pontosan az SE 110 a PP 130W ot fogyaszt. Mindkét táptrafó teljesen azonos, felcserélhető, az utolsó tápelkók úgyszintén.

Mindkét erősítő hiperszil kimenőtrafóval illeszt.


A nagy különbség oka szerintem az amit fél éve vaktában felvetettem egy másik fórumon is, a LÉGRÉS.


A helytelen írás fogalmazásért bocsánat, kevés a vér az alkoholomban.

BUÉK !


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.12.31. 13:48 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.31. 16:39
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Budapest
Még visszatérek írásodra, csak így előre annyi, hogy köszönöm az összehasonlítást, bajban voltam vele, mert nem állt módomban SE-t hallgatni mostanában és hát kínos, ha az ember tájékozatlan. Szerinted tehát szép szólókat lehet SE-n hallani, szebbeket mint PP-n. Érdemes szólókra külön erősítőt építeni?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 220 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 38 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség