audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 11:12

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 211 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.12. 21:37 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.04.29. 08:49
Hozzászólások: 41
Tartózkodási hely: Szeged
sny21 írta:
Természetesen. Ahhoz a panelhez van pár upgrade jellegű módosítás is.


Én is köszönöm a (lehetséges) segítséget.
Régebben említetted, hogy a 6021 mini csövek alkalmasak lehetnek meghajtónak. Az íbéjes változatokhoz mit szólsz ?
Ez az IC robbanósdi előfordulhat a pufferek természetes kisülésekor is ? ( kalmi beszámolójában nem olvastam ilyen védelemről, vagy problémáról ) Esetleg az upgrédek valamelyike hivatott-e ezt kiküszöbölni?

Köszi: glider


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.12. 22:42 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Gilder: Az "upgrade" másra vonatkozik, a disszipáció, és a zavarkibocsájtás csökkentése az elsődleges cél. A 6021 csövek nem a legjobbak ide, a 6111-nek kisebb a belső ellenállása. Párhuzamos kapcsolással, vagy SRPP kapcsolástechnikával 2kOhm körüli kimenő impedancia érhető el, ami elég a végfokozat meghajtásához. Ettől függetlenül (sokkal) jobban kedveli a nagyon kicsi impedanciát a meghajtás részéről.

Tibi!
A táp eltűnéstől nem kell annyira tartani, hiszen az nem számít normális üzemi körülménynek. Bármely erősítőnél féltáp eltűnése esetén szétégetheti a DC szint a hangszóróidat, ha a dc védelem működésképtelen. Itt csak annyi a pláne, hogy az esetleges FET csere mellé be kell tervezni az IC cserét is...
A kínairól nem merek nagyon nyilatkozni, de összességében elmondhatom, hogy nagyon jól kitalált, stabil konstrukció. Nagyon nehéz tönkretenni. /Nekem csak mérés közben sikerült/
Több, mint 50 pár végfokozatot adtam el, egyetlen egyet sem hoztak vissza meghibásodással.
Tehát a félelmed oktalan..
Célszerű a pufferekkel párhuzamosan kötött 2-3 kOhmos balanszírozó ellenállás használata.
Az IC bizonyos fokig védett a pufferek természetes kisülésekor keletkező feszültségcsökkenéssel kapcsolatban, azaz leáll a PWM oszcilláció, ha a pufferfeszültség egy bizonyos szint alá esik.
Arra is célszerű odafigyelni, hogy az (alsó oldali táp) áteresztő stabilizátor miatt a negatív oldalt a végfokozat jobban terheli.

Ezen anomáliák elkerülésére létezik pár trükk, amit a nagyközönséggel nem feltétlenül osztanék meg, de szívesen segítek annak, aki rendelkezik ilyen erősítővel.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.12. 22:59 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
sny21 írta:
Tibi!
A táp eltűnéstől nem kell annyira tartani, hiszen az nem számít normális üzemi körülménynek. Bármely erősítőnél féltáp eltűnése esetén szétégetheti a DC szint a hangszóróidat, ha a dc védelem működésképtelen. Itt csak annyi a pláne, hogy az esetleges FET csere mellé be kell tervezni az IC cserét is...
A kínairól nem merek nagyon nyilatkozni, de összességében elmondhatom, hogy nagyon jól kitalált, stabil konstrukció. Nagyon nehéz tönkretenni. /Nekem csak mérés közben sikerült/
Több, mint 50 pár végfokozatot adtam el, egyetlen egyet sem hoztak vissza meghibásodással.
Tehát a félelmed oktalan..
Célszerű a pufferekkel párhuzamosan kötött 2-3 kOhmos balanszírozó ellenállás használata.
Az IC bizonyos fokig védett a pufferek természetes kisülésekor keletkező feszültségcsökkenéssel kapcsolatban, azaz leáll a PWM oszcilláció, ha a pufferfeszültség egy bizonyos szint alá esik.
Arra is célszerű odafigyelni, hogy az (alsó oldali táp) áteresztő stabilizátor miatt a negatív oldalt a végfokozat jobban terheli.
Köszönöm szépen a tanácsokat. Örülök neki, hogy nem olyan rossz a helyzet, csak olyan "átlagos", mint bármelyik "félvezetős" erősítővel. Abban meg már volt részem sokszor fiatalon! :D
sny21 írta:
Ezen anomáliák elkerülésére létezik pár trükk, amit a nagyközönséggel nem feltétlenül osztanék meg, de szívesen segítek annak, aki rendelkezik ilyen erősítővel.
Ezt pedig külön köszönöm, megbeszéljük. ;)
Túrok másik trafót, jó kondikat, (veszek MUR8100-akat) építek buffer fokozatot... szóval lesz dolog. :) ...jelentkezek


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 18:42 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
Találtam egy komplett panelt eBayen, D-osztályú, 4-500W-ot tuti ki lehet csikarni belőle, bár nem tudom itt hogyan megy a tápfesz számítása D-osztályban. Mi a véleményetek róla?

http://www.ebay.com/itm/D-class-YJ-700W-Mono-IRAUD550-IRS2092-IRFB23N15D-Speaker-Protection-Amplifier-g-/251198611486?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a7c9aa01e


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 18:49 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Subládához, mélysugárzóra tökéletes lesz. Tápfesz számítás ugyanúgy megy, mint AB osztály esetén...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 18:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
Te is valami ilyesmi megoldásra gondoltál az UDC-s D-osztály alatt? Így azért egyszerűbb mint építeni, meg ahogy nézem az alaktrészek sem olcsók, szerintem sokkal kevesebből jövök ki, meg ott a sok smd alkatrész is... Ahogy nézem ezen is az upc-s rövidzárvédelem lehet? Valami olyasmi tokot látok ott a relé környékén. De ahogy nézem külön áramkör nincs rövidzárvédelemre, vagy az része lehet a "végfok" kapcsolásnak? Azért az nem ártana, illuminált barátok ellen :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Félvezetős végerősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 19:02 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Nem tudja a 2 Ohmot. A kapcsolást jelentősen módosítani kellene ahhoz.
A teljesítmény számítás is ugyanúgy történik, mint az AB osztálynál, csak a hatásfoka jobb.

A működési elve nem UCD! Az IC tud rövidzár védelmet, méghozzá a MOSFET csatorna ellenállásán mér. És igen ez a panel el van látva kimeneti DC szint védelemmel.

P=Ukieff^2 / Rt

Ukieff^2 a kimenőfeszültség effektív értékének négyzete, Rt a terhelő ellenállás (Ohmos)

Tápfeszültségből pedig közelítéssel:

P=((Ut^2 / 2Rt ) * η )*MF

Ut^2 a (DC) tápfeszültség négyzete, Rt a terhelő ellenállás, η a hatásfok, MF pedig a modulációs tényező.

A hatásfok : η (éta) értéke a gyakorlatban eléri a 88-96% értéket, azaz 0.88...0.96 közötti értéket kell behelyettesíteni.

MF, a modulációs faktor értéke pedig általában 80-90%, azaz 0.8...0.9 a szorzó.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 19:14 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2011.03.27. 21:06
Hozzászólások: 6110
Lehet, hogy nem tud 2 ohm-ot, de nem is kell hidalni, ha magában tud 500W-ot...

Ekkora teljesítményre nem is éri meg házilag görcsölni, meg kifejleszteni. 1db 8000Ft-ból megvan, aztán jó....

Az UCD az is D-osztály, de más elven működik. Én azzal szórakoztam. Egész jó hangot sikerült vele összehozni....


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 19:18 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Érdekes a 14 k bemeneti impedancia...

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 19:56 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
Valóban nem lenne muszáj így hidalni, mert nekem 4 ohm stabil végfokra van szükségem, csak hídihoz kellett volna 2 ohm stabilitás.

Szóval akkor a kimeneti rövidzár ellen is védve van a végfok? DC védelmet azt gondoltam, meg ilyen alap dolgok, mint késleltetett bekapcsolás, mivel az adatlapon szerepel speaker protection. Csak tényleg jó lenne rövidzár védett végfok, valami nem normális kirántja a vezetéket és leég az egész a fenébe.

Mondjuk a 80V-os tápszűrő kondenzátor, nem ártana, ha kicsit nagyobb lenne. De nem baj, maximum később kicserélem ugyanilyen átmérőjű és lábtávolságú, nagyobb feszültségű kondenzátorra.

A 14k-s bemeneti ellenállás miért gond?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.16. 19:59 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Nem gond, csak érdekesnek találom, mivel 3k körül szokott lenni. A 14k szokatlanul kicsi erősítés-beállításra utal, és/vagy nagyon szoros visszacsatolásra.
Tuti, hogy rövidzár -védett.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.02.18. 14:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.02.15. 13:04
Hozzászólások: 19
Megrendeltem tegnap a D-osztályú panelt, már rendelés alatt van a trafó, amint megérkezik, beszámolok az eredményekről. Kíváncsi vagyok, ennyi pénzből mit hoznak ki távolkeleti barátaink. Köszönöm addig is az eddigi segítségeket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.03.07. 22:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Megépült az előerősítőm aktív fokozata, ami a végerősítő buffer fokozata is egyben.

A kínai panelek megkapták a 2x50V-os tápot igencsak jófajta trafóval, gyors egyenirányítókkal, és 2x22000uF BC elkókkal.
Nos, így első és második meghallgatás után sem mondom azt a hangjára, hogy WOW. Bár köztudottan hatalmas tartalékok vannak még ebben az erősítőben, különösen a kínai panelban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.01. 02:00 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Sziasztok! Tiszteletem a fórum tagjainak!

Az alábbi kapcsolási rajzot dobtam ma össze és a kérdésem az lenne, hogyan kell a földelést (analóg GND, Hangszóró GND és a táp GND) összekötni és érdemes lenne megépíteni így az erősítőt, vagy változtatni kell valamin?!


Mivel van két 300W/4ohm -os hangdobozom az alap koncepció most az, hogy megszólaltassam a lehető legdinamikusabban és a legtisztábban egy IRS2092 alapú erősítővel.
Régebben már készítettem egy verziót és kísérletezgettem IRS2092 + BC139/140 + IRFP4227 párosítással és arra rájöttem, hogy nagyon nem mindegy kit mivel földelek... Két modulom van ebből:
Ha csak az egyiket kötöm be, rendben van, viszont ha mind a kettőt közös tápegységről üzemeltetem elkezdi a hülyeségét és kivezérlés nélkül olyan hangokat produkál, mint egy középhullámú rádió amikor nincs rendesen behangolva... Belefáradtam a kísérletezésbe, úgyhogy segítséget kérek egy "normális" erősítő megépítésében.


Csatolmányok:
irs2092_1.jpg
irs2092_1.jpg [ 102.48 KiB | Megtekintve 60978 alkalommal. ]
irs2092_2.jpg
irs2092_2.jpg [ 249.4 KiB | Megtekintve 60978 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.01. 09:52 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
pepe1125 írta:
Sziasztok! Tiszteletem a fórum tagjainak!

Az alábbi kapcsolási rajzot dobtam ma össze és a kérdésem az lenne, hogyan kell a földelést (analóg GND, Hangszóró GND és a táp GND) összekötni és érdemes lenne megépíteni így az erősítőt, vagy változtatni kell valamin?!


Mivel van két 300W/4ohm -os hangdobozom az alap koncepció most az, hogy megszólaltassam a lehető legdinamikusabban és a legtisztábban egy IRS2092 alapú erősítővel.
Régebben már készítettem egy verziót és kísérletezgettem IRS2092 + BC139/140 + IRFP4227 párosítással és arra rájöttem, hogy nagyon nem mindegy kit mivel földelek... Két modulom van ebből:
Ha csak az egyiket kötöm be, rendben van, viszont ha mind a kettőt közös tápegységről üzemeltetem elkezdi a hülyeségét és kivezérlés nélkül olyan hangokat produkál, mint egy középhullámú rádió amikor nincs rendesen behangolva... Belefáradtam a kísérletezésbe, úgyhogy segítséget kérek egy "normális" erősítő megépítésében.


Szia!

Több problémát is felfedezni vélek.

Többek között nem ártana, ha a tápágakba bekerülne 1-1 db 2uF körüli polipropilén fóliakondenzátor is, közel a MOSFET-ekhez. Az elektrolit kondenzátor ekkora frekvencián már nem tud kielégítő szűrést adni, a tekercselt kivitele miatt jelentős induktivitása van, és nagy a vesztesége is, ami miatt hamar el fog halálozni, ha egyedül marad.

Ha két végfokozat megy, és sípol, fütyül, stb:
Két lehetséges variáció van: A végfokozat gerjed.
Ez a végfokozat nagyon nem tolerálja a földhurkot.
Ezt tovább erősíti a szűretlenség hiánya, és a vékony tápvezetékek.
További problémát jelenthet az is, ha a kapcsolófreki nincs egymással összeszinkronizálva, ugyanis két különböző kapcsifreki különbsége megjelenhet (az interferencia révén) az audio spektrumban.
Értsd:
Ha neked az egyik végfok 300kHz-en jár, a másik pedig 306kHz-en, akkor egy nem megfelelően megtervezett, hibásan földelt rendszernél kb. 6kHz-en sípolni fog a hangsugárzód.

Tehát kapcsifrekit vagy pontosan !!! ugyanakkora frekvenciára kell beállítani, vagy akkora különbséget beállítani, ami nem jelenhet meg az audio spektrumban, pl 300kHz és 330kHz.
A két frekvencia közötti különbség lehetőleg ne egyezzen meg a kimeneti szűrőkör rezonancia frekveciájával ...

A földelés: Itt csak néhány irányelvet tudok mondani:
A leglényegesebb, hogy a táp oldali föld nagyon masszív legyen, a két végfokozat földelése között ne folyjon áram.
(Megoldást jelenthet még, ha külön tápról, külön földrendszerről járnak a végfokozatok.)

Szintén megoldás jelent, ha mindkét jelföldbe sorosan egy 10ohm+100nF párhuzamos rc tagot iktatsz, ez pont elég arra, hogy a földelésen ne tudjon számottevő áram kialakulni. (Ugyanakkor ez ronthatja a jel/zaj viszonyt! De méréseim szerint nem számottevő mértékben) Fontos, hogy a tápoldali földelések között ne legyen különbség. Minél nagyobb a különbség, annál nagyobb feszültség esik a párhuzamosított rc tagon, és annál rosszabb lesz a jel/zaj viszony...
Szélsőséges esetben pedig jól begerjed a végfokozat.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.01. 21:40 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Köszönöm a gyors választ!

És akkor nézzük szépen sorban a kérdéseimet, hogy felfogjam:

1. Melyik kondenzátort válasszam a tápág szűrésére a MOSFET-eknél?

- standard poliprop.-fólia kondenzátorok
- x2/y2 polipropilén fólia kondenzátorok
- x1 polipropilén kondenzátorok

(A kimeneti szűrőnél én egy WIMA nevezetű 470nF-ost használtam eddig, de úgy elcsattant, hogy csak a durranásra lettem figyelmes... játszadoztam a kimeneti szűrővel... de akkor mégis milyen kondenzátort érdemes oda betenni?)

Innen próbáltam ötletet meríteni (mindegyiknél másféle megoldás van, különböző kondenzátorokkal, de melyik a jó? ):

Csak 4 nagy elkó??? Így elég kicsi lesz az ESR és nem kell a fóliakondi neki?

Kép 1, 2, 3


2. A két végfokozat fütyülését az interferencia okozza... Na most akkor nagy bajban vagyok, mert igen nehéz két önrezgőt összeszinkronizálni... 260kHz-en az egyik a másik 257kHz-en megy hiába válogatom az ellenállásokat és a kondikat... Próbáltam már külső órajelet adni egy CMOS IC-ből megépített órajelgenerátorral, amit a +VAA(+5V) és -VSS(-5V) feszültséggel tápláltam meg (külön tápforrásról is kipróbálva) és rendre 330pF + 22k ellenállással mind a két modul IRS2092 (-IN) bemenetére kapcsoltam. Ezzel szépen együtt is futott a két végfok, és így kipróbálhattam teljes hídban kimeneti LC szűrő nélkül, viszont a jel/zaj viszony olyan szinten megnövekedett, hogy hallgathatatlan lett a rendszer. Ezután persze visszatettem a szűrőt, de megmaradt a rossz jel/zaj viszony. Itt feladtam a témát, mondom oké akkor lesz nektek külön tápegység, és mindenki boldog. De hát csak jó lenne egy tápról hajtani, mert sok helyet foglal még egy táp a dobozban...


3. Földelés: na ide készítettem néhány bugyuta ábrát, viszont a bekötési módot remélem szemlélteti, mert én vizuális típus vagyok, és csak úgy tudom elképzelni, ha rajzot látok...

Így van bekötve a rendszer: 4. kép
De ez itt egy földhurok? 5. kép
Akkor így kössem be a 10 ohmos ellenállást + 100nF kondenzátort? 6.kép

- Mi lenne ha elvágnám mondjuk a Végfok modul II. S.GND és P.GND vezetékét?
- Vagy mi lenne ha a tápegység P.GND-jére kötöm az S.GND-ket is?! Nemtudom :(


Csatolmányok:
1_kep.jpg
1_kep.jpg [ 38.12 KiB | Megtekintve 60926 alkalommal. ]
2_kep.jpg
2_kep.jpg [ 25.14 KiB | Megtekintve 60926 alkalommal. ]
3_kep.jpg
3_kep.jpg [ 267.05 KiB | Megtekintve 60926 alkalommal. ]
4_kep.jpg
4_kep.jpg [ 65.79 KiB | Megtekintve 60926 alkalommal. ]
5_kep.jpg
5_kep.jpg [ 73.7 KiB | Megtekintve 60926 alkalommal. ]
6_kep.jpg
6_kep.jpg [ 68.44 KiB | Megtekintve 60926 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 09:47 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Látom érthető volt amit írtam.
Tipikusan így szokott kialakulni a földhurok.
Az rc tagot is úgy kell bekötni, ahogy rajzoltad.
Ha elvágnád a földvezetéket, akkor az IC bemeneti oldala ( OTA, transzkonduktancia erősítő) lebegne, és a szimmetrikus táp feléledése sem lenne biztosítva. A visszacsatolásba is beleszólna.
Abban az esetben lehetne elvágni a földvezetéket, ha kívülről táplálnád meg a transzkonduktancia erősítőjét az IC-nek. És még akkor is szükséges egy RC tag, hogy a visszacsatolás működőképes maradjon.

A kimeneti fojtó kondenzátorai csak polipropilén, vagy polipropilén-szulfid, vagy NP0 / COG esetleg X7R dielektrikumú kerámia kondenzátor lehetnek. Más, például fémezett poliészter anyagú kondenzátorok hamar feladják a küzdelmet, mivel hatalmas a veszteségük, és annyira felforrósodnak, hogy fegyverzetük átüt, zárlatos lesz.
X2 osztályú polipropilén kondenzátorok megfelelőek. Ugyanúgy megfelel a Wima MKP4 vagy MKP10 széria. MKS és FKS széria kerülendő. Legalább 250V-os feszültségű kondenzátor kell.

Kérlek legközelebb ide töltsd fel a képeket.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 20:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Rendben köszönöm.

Viszont még mindig nem értek valamit...
Találtam egy rajzot a Samsung Class D erősítőről, amiben 4 modul megy egy tápfeszültségről, tömeggyártásra készült és jól össze van rakva.
Annak a földelési rendszerét vesszek meg, de nem értem. Nem látom át. EZT ITT

Ez alapján próbálom kihámozni, hogy akkor kit mivel huzalozzak össze, és a nyomtatott áramköri terven milyen szempontokat vegyek figyelembe...

Például ott van a GND separation (Signal GND & Normal GND) az erősítő kimeneténél... Az most a valóságban hová megy? A tápegység Power GND-je miként van összehozva az erősítő földelésével?
Kép


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 21:10 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Így már talán érteni fogod:
Minden csatornának egyetlen ponton van közösítve a GND-je.
Nyákterv nélkül elég nehéz kibogozni, de talán így is érthető:

A másik, hogy 1-1 csatorna invertálva van, zaj szempontjából valamint a Bus Pumping miatt is jó megoldás.


Csatolmányok:
gnd.jpg
gnd.jpg [ 13.2 KiB | Megtekintve 60905 alkalommal. ]

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 21:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Sajnos még így sem értem, mert ugyan az a 0 ohmos ellenállással megy össze mindenki mindenkivel :D

Azt talán értem, hogy a 4 erősítő modul egyenként közösítve van egy ponton, majd az a négy közösített pont megy rá a tápegység közös GND-jére???!

Esetleg nincs meg valahol ennek a nyomtatott áramköri rajza? Vagy egy fotó?

Kép

Miért van összekarikázva egy téglalappal az LC szűrő kondi [470nF] S_GND-je a [2.2nF] S_GND-jével? Azok mégis hol találkoznak? ÁÁÁÁÁÁ :@


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 21:33 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
"Azt talán értem, hogy a 4 erősítő modul egyenként közösítve van egy ponton, majd az a négy közösített pont megy rá a tápegység közös GND-jére???! "

Pontosan.

"Miért van összekarikázva egy téglalappal az LC szűrő kondi [470nF] S_GND-je a [2.2nF] S_GND-jével? Azok mégis hol találkoznak? ÁÁÁÁÁÁ :@"

Ott helyben, ahol be vannak karikázva. Kicsit megtévesztő a magyarázat miatt.
Nem az SGND-SGND szeparálásáról szól, hanem a GND-SGND szeparálásáról.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 21:51 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Jól van rendben van, köszönöm mégegyszer a türelmet! :roll: Megpróbálom akkor összehozni a következő prototípust, remélhetőleg az elődjénél jobban.
Egyébként ha valaki idetévedne, kedvcsinálónak van egy elrettentő videóm, hogy ne! drótozza össze az erősítőjét... :) Egyébként jól működik az asztalon, csak a GND-ket kellene rendezni egy normális NYÁK keretein belül a tápegységgel.
Így megy nálam a fejlesztés...
Az oszcilloszkóp kijelzője a félhíd kimenetét mutatja egy feszültségosztón keresztül, a tápfeszültséget (2*50V) a két bontott PC táp alkatrészeiből összepakolt tápegység szolgáltatja deszkamodellen, és a fenti tápokból kap 315V egyenfeszültséget a biztonságos méregetés miatt... De 230V~ hálózatról is remekül működik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.03. 07:22 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Szépen összedrótoztad :D Én ilyet nem szoktam, megjártam már párszor vele.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.03. 20:12 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Nos, szűk egy hónapos szünet után eljutottam odáig, hogy hozzákezdek upgradelni a kínai panelt.

Ma este már mértem is volna, de inkább kérdezek. Eddig a "hagyományos" A, AB osztályú kütyüket úgy mértem, hogy PC hangkártya kimenetéről kb. egy méter hosszú árnyékolt drót ki, az be az erősítő bemenetére, az erősített jel egy másik dróttal közvetlenül (némi osztás után) vissza a PC hangkártya bemenetére.
D osztályú erősítőt lehet így mérni? Ugye nem kell sehova csatolótrafó, nem fog gerjedni.

Elsőként a 22 és 10uF-os Nippon KME kondikat szeretném lecserélni Low ESR típusra. A "sarki fűszeresnél" Arcotronic gyártmányút lehet kapni. Úgy tudom, azt nem is hamisítják. A kondikat már a lábuknál át akarom kötni 100nF-os SMD kondikkal.

Az OTA 1nF-os kondijait is szeretném kicserélni. Van esetleg arra valami javaslat, hogy milyet vegyek?
Ahogy hallottam, a kimeneti szűrőkör alkatrészei is fontosak a hang szempontjából. A tekercs adott (egyelőre), de másik kondit egyszerűen be lehet szerezni. Jelenleg Carli X2 kondi van benne. http://carli.manufacturer.globalsources.com/si/6008800041538/pdtl/Film-capacitor/1011450894/X2-Halogen-free-Film-Capacitor.htm Érdemes ezt valamilyen kékvérű X2-re, vagy más PP-re cserélni?

Utolsó kérdésem: Sanyi, Te is RMAA-val mértél, és a mérési eredményeden egy görbe volt. Én azt szeretném elérni, hogy csak egy csatornát használjak mérésre (monóban nyúzzam a tragacsot). Hogyan lehet rábírni az RMAA-t, hogy monóban mérjen? (RMAA5.5-öm van és Audigy2 hangkártya) MAjd a végén mérem mindkét csatornát, amikor összehangolom őket.

Pepe kolléga belépésével már többen nyaggatjuk a témát. :D


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.03. 21:04 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Üdv!

Az RMAA paraméterei megtalálhatók a beállítások között. Ott ki lehet választani, hogy melyik csatorna legyen mérve, monoba, mintavételi frekvencia, stb...

Amúgy én az audigy 2 Zs -t használom mérésre, csak a kimeneten található FET-eket dobtam ki belőle, mert rontották a képet. Ez a mute áramköre amugy. Olyan áthallásokat okozott, stb. Közvetlenül a dac kimenete megy rá az OPAmp-ra és onnan ki az erősítőbe.

Amúgy ennyit számítana az a kondenzátor, hogy egy másik típus javíthat valamit is?
Nekem szemre ezek a kínai modulok elég jól összerakottaknak néznek ki. Náluk biztos olcsóbb az alkatrész, és van minőség is, könnyebb gyártani a nyákot. :|


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.03. 21:55 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Holnap válaszolok, mára elteszem magam.

A kínaiak nyákban tényleg jobbak. A többit hagyjuk.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.04. 14:18 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
pepe1125 írta:
Üdv!

Az RMAA paraméterei megtalálhatók a beállítások között. Ott ki lehet választani, hogy melyik csatorna legyen mérve, monoba, mintavételi frekvencia, stb...

Amúgy én az audigy 2 Zs -t használom mérésre, csak a kimeneten található FET-eket dobtam ki belőle, mert rontották a képet. Ez a mute áramköre amugy. Olyan áthallásokat okozott, stb. Közvetlenül a dac kimenete megy rá az OPAmp-ra és onnan ki az erősítőbe.

Amúgy ennyit számítana az a kondenzátor, hogy egy másik típus javíthat valamit is?
Nekem szemre ezek a kínai modulok elég jól összerakottaknak néznek ki. Náluk biztos olcsóbb az alkatrész, és van minőség is, könnyebb gyártani a nyákot. :|


Szia!

Kiderült, hogy az egy csatornás mérést RMAA 6-os verziója tudja, ami már nem fut XP-n. Én az 5.5-öt használtam. Az új gépem félmagas házú, nem fér bele az Audigy2 kártya, ezért izzítottam be Mami levetett gépét, és szerettem volna elkerülni a Windows7 használatát. (Az új gépen meg Linuxot használok.)

Egy ilyen erősítőben 3-400kHz-es jelek szaladgálnak, ami törvényszerűen vissza szuszpergál a tápba. Egy általános elektrolit kondenzátor ekkora frekvencián már nem kondenzátor, ezért vadászok low ESR kondit.
Kínai minőség: mielőtt megépítettem a béta verziójú meghajtó fokozatot, egy cimborám elhozta a csöves előfokját. A srác az ARC stabilizátorát használja nátha ellen is (az a tragacs is jól tele volt pakolva stabilizátorokkal), de egy másik erősítőjében kimérte, hogy az 11MHz-en gerjed. Szerintem az előerősítőjéből is kijött valami csúnyagág, aminek nem kellett volna...Nos, összekötve, majd bekapcsolva a két tragacsot, kb két perc után az én egyik végfokomnak az egyik tápszűrő kondija felrobbant. Más károsodás nem érte az erősítőt. (Rokokói bevezetőm a gerjedések, és azok hatására hívja fel a figyelmet.)
Vettem a "sarki fűszeresnél" 220uF 63V-os low ESR kondit, Arcotronic gyártmányút, mert csak az volt. Eredetileg Nichicon PW volt benne. Érdekes, az Arco kondikkal jobban szól a tragacs. Most vagy a Nichicon gyárt pocsék kondenzátort, vagy a kínai kitekben a kondik tényleg hamisítványok.

szerk: A későbbiekre való tekintettel szemezek még a Panasonic EEU-FR extra low ESR kondikkal.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.04. 15:50 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Visszatérve az RMAA-ra, már rájöttél a megoldásra.

Nyugodtan lehet mérni hangkártyával is az ilyen erősítőket, természetesen ohmos műterhelés és a megfelelő osztóáramkör kell a kimenetre. Az ilyen mérések tájékoztató jellegűek, mivel AES17 szűrővel kellene mérni ezeket az erősítőket.
(Szűrővel jobb mérési eredmények születnek, még súlyozatlanul is)

A kínai kitekben elég gyakori a hamisított alkatrész. Tehát nem csak a nyákgyártásban jeleskednek. :D
A kondenzátoroknál én inkább a mért ESR értékre esküszöm, hogy mit ír a gyártó, nagyon nem érdekel.

A fegyverzet kivezetései itt is sokat számítanak.

Panasonic EEU-FR - ez egy elég jó kondenzátor, de hangra szerintem sokkal jobb választás az ECA NHG széria.

http://industrial.panasonic.com/www-dat ... 00CE26.pdf

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.04. 22:43 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Köszönöm!

Holnap reményeim szerint eljutok a kondenzátor boltba. Az OTA 1nF-os kondiknak milyet vegyek?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.06. 14:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Ez valami döbbenet!

Ebben az országban egyedül Szegeden tartanak a polcon 22 mikrós low ESR kondit (ami nem nóném kínai). Azt is csak 35V-osat. Meg sem fordult a fejemben, hogy nem fogok kapni. Székes Fővárosunk összes nagyobb boltának a kínálatát végigpásztáztam, a környék összes boltját végig telefonáltam, és vagy nincs, vagy nóném kínai szemét.

A kínai panel fejlesztésének úgy akartam hozzákezdeni, hogy minden egyes csűrés-csavarással elért állapotot megmérek. A monoban mérni képes RMAA csak windows7-en fut. Feltettem a mérőgépre a win7-et. Normális beállítással nem működik együtt az Audigy2 hangkártyával. Inkább visszateszem az XP-t, és mérőszoftvert cserélek, ami fut XP-n. A windows7-tel meg nem akarok találkozni többet. Maradok az XP-nél, meg Linuxnál.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.06. 14:57 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Ez Magyarország. Ez a bajom nekem is. Itt semmit se lehet kapni ami jó és minőségi. :(

Amúgy ha xp, akkor spectralab még jó.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.06. 16:03 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
hifitibi írta:
Ez valami döbbenet!

Ebben az országban egyedül Szegeden tartanak a polcon 22 mikrós low ESR kondit (ami nem nóném kínai). Azt is csak 35V-osat. Meg sem fordult a fejemben, hogy nem fogok kapni. Székes Fővárosunk összes nagyobb boltának a kínálatát végigpásztáztam, a környék összes boltját végig telefonáltam, és vagy nincs, vagy nóném kínai szemét.

A kínai panel fejlesztésének úgy akartam hozzákezdeni, hogy minden egyes csűrés-csavarással elért állapotot megmérek. A monoban mérni képes RMAA csak windows7-en fut. Feltettem a mérőgépre a win7-et. Normális beállítással nem működik együtt az Audigy2 hangkártyával. Inkább visszateszem az XP-t, és mérőszoftvert cserélek, ami fut XP-n. A windows7-tel meg nem akarok találkozni többet. Maradok az XP-nél, meg Linuxnál.


Szoftver ügyben szétnéznék itt:
http://www.sillanumsoft.org/

Kondi ügyben meg tudok segíteni.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.06. 21:44 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Köszönöm mindkettőtöknek a szoftveres ötletet.

Sanyi, köszönöm szépen a kondis felajánlást, ha szükségem lesz rá, jelenkezek.
Úgy alakultak a dolgok, hogy lehet, hogy teljesen más irányt fognak venni a dolgok erősítő ügyben, így ezt most egy-két hétre jegelem. (Ja, érdemben még hozzá sem kezdtem. :D )

That's life - ahogy egy művelt japán mondaná...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.06. 21:52 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Azért ne add fel!

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.04.06. 22:42 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.04.01. 22:03
Hozzászólások: 874
Tartózkodási hely: Tárnok
Nem, nem, szó nincs feladásról. Egyszerűen arról van szó, hogy talán szert tudok tenni egy olyan D osztályú erősítőre, amire ha sikerül szert tennem, az szükségtelenné teszi ennek a panelnak a fejlesztését, mert ezzel azt a minőséget meg sem fogom tudni közelíteni. Ha az nem jön össze, ezerrel fogom csavargatni ezt a panelt.

Addig is van ezer más dolog a hifim környékén, amit tákolgathatok, ami nem, vagy minimális eséllyel lesz kiváltva a közeli jövőben.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 12:14 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
hifitibi írta:
Ez valami döbbenet!

Ebben az országban egyedül Szegeden tartanak a polcon 22 mikrós low ESR kondit (ami nem nóném kínai). Azt is csak 35V-osat. Meg sem fordult a fejemben, hogy nem fogok kapni. Székes Fővárosunk összes nagyobb boltának a kínálatát végigpásztáztam, a környék összes boltját végig telefonáltam, és vagy nincs, vagy nóném kínai szemét.

A kínai panel fejlesztésének úgy akartam hozzákezdeni, hogy minden egyes csűrés-csavarással elért állapotot megmérek. A monoban mérni képes RMAA csak windows7-en fut. Feltettem a mérőgépre a win7-et. Normális beállítással nem működik együtt az Audigy2 hangkártyával. Inkább visszateszem az XP-t, és mérőszoftvert cserélek, ami fut XP-n. A windows7-tel meg nem akarok találkozni többet. Maradok az XP-nél, meg Linuxnál.

Futtasd virtualboxban linux alol az xp-t!En is igy teszek.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 12:16 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.29. 12:30
Hozzászólások: 726
hifitibi írta:
Köszönöm mindkettőtöknek a szoftveres ötletet.

Sanyi, köszönöm szépen a kondis felajánlást, ha szükségem lesz rá, jelenkezek.
Úgy alakultak a dolgok, hogy lehet, hogy teljesen más irányt fognak venni a dolgok erősítő ügyben, így ezt most egy-két hétre jegelem. (Ja, érdemben még hozzá sem kezdtem. :D )

That's life - ahogy egy művelt japán mondaná...


Budapesten jo tapasztalataim vannak a HR elektronikával,többször is javitottam kapcsoloüzemű tápokat és ott vettem jo minőségű kondikat amikkel a mai napig mennek az elektronikák.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 14:03 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Hello!
Ha már így feléledtünk, akkor én is hozzászólok, hogy végre elkészült az erősítőm prototípusa. :)
Csatolmány:
Magyarázat: Itt a proto, a tápot PC-ből bontott trafókkal oldottam meg. Ez volt. De hibátlanul teljesít.
CB6AAA1C-A960-473F-A6C8-1F19840688F9.JPG
CB6AAA1C-A960-473F-A6C8-1F19840688F9.JPG [ 547.05 KiB | Megtekintve 60034 alkalommal. ]

Pöccre indult viszont a kérdésem az, hogy mennyire normális a kimeneti fojtó melegedése üresjáratban is? Egyedül rajta disszipálódik el a legnagyobb teljesítmény. Az összes többi alkatrész alig éri el a langyos kategóriát, viszont a kimeneti szűrő tíz perc után olyan szintre felmelegedik, hogy már inkább leveszem a kezem róla mikor megtapogatom. Kb olyan 50-60°C körülire saccolom?! Sajnálom, mert nem volt olcsó :(

A félhíd kimenete 50V/DIV; 0,5us/DIV;
Csatolmány:
Magyarázat: 50V/DIV, 0,5us/DIV
E8C2D54F-D563-439E-9A82-D268F290BA27.JPG
E8C2D54F-D563-439E-9A82-D268F290BA27.JPG [ 692.34 KiB | Megtekintve 60034 alkalommal. ]


Olyan 300kHz körül állt be a rendszer, de azóta már állítottam rajta 400kHz-420kHz környékére.
Csatolmány:
Magyarázat: 50V/DIV; 1us/DIV;
99491322-1D19-4695-8256-F40F4AB28932.JPG
99491322-1D19-4695-8256-F40F4AB28932.JPG [ 724.06 KiB | Megtekintve 60034 alkalommal. ]


Home made ellenére hangja kiváló, jel zaj viszony is jó a sok kapcsolóelem és sűrűség ellenére is.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 14:06 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Szia! Egy kicsit nagyíthatnál a négyszögjelen, főleg a felfutás utáni rész érdekelne. pl. 25v / 0.2us/div osztásban
A kimeneti fojtónak nem szabadna számottevően melegednie. Jó lenne tudni, hogy milyen típusú magot tettél oda.
Színéről ítélve valamilyen Arnold mag...

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 14:14 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Mindjárt megszkópozom újra.

A mag amit használtam:
Lmax [µH] Imax [A] L@Imax [µH] RDC [Ω] Δt [°C]
22 30,0 9,12 0,0037 43,7

Csatolmány:
Magyarázat: Ez a fojtó...
Fojto_22uH_30A.GIF
Fojto_22uH_30A.GIF [ 64.35 KiB | Megtekintve 60030 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 14:19 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Ha jól látom, +/- 50 V-ról jár a végfokozat, és a mag valóban Arnold, abból is a 106-os méret. Szerintem ide kicsi lesz. Ha a méretet nem akarod növelni, akkor a Micrometals T106-2-es magot kellene használni, vagy légréses ferritet, esetleg hasonló Arnold magot, csak 130-as méretben.
Mindkettőből tudok adni.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 14:23 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Ha már szkópolsz, akkor a vivőmaradékról is tegyél fel egy képet.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 15:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Vivőmaradék? Nem vagyok képben, azt hol kell nézni?! :)
(Jah, közben megvan, szóval ami az OTA bemenetére jut vissza a kimenetről?!)

Amúgy igen, jelenleg +-50V-ról megy a végfok.

Most készítettem még képet, 20V/DIV és 50ns/DIV a jelalakról a felvétel.
Csatolmány:
Magyarázat: 20V/DIV és 50ns/DIV félhíd lefutó él
E0C0B9A9-03F6-4127-A6BE-060E4B3B0420.JPG
E0C0B9A9-03F6-4127-A6BE-060E4B3B0420.JPG [ 580.16 KiB | Megtekintve 60715 alkalommal. ]

Csatolmány:
Magyarázat: 20V/DIV és 50ns/DIV félhíd felfutó él
80E68C79-B197-4A8A-8947-2D41639928D5.JPG
80E68C79-B197-4A8A-8947-2D41639928D5.JPG [ 621.27 KiB | Megtekintve 60715 alkalommal. ]

Csatolmány:
Magyarázat: 20V/DIV és 0,2ms/DIV félhíd kimenet. Ennyit tud a szkóp!
CA477015-6DC1-4964-B2C4-1EC911FD77D3.JPG
CA477015-6DC1-4964-B2C4-1EC911FD77D3.JPG [ 548.05 KiB | Megtekintve 60715 alkalommal. ]


Ezek szerint akkor olyan 25ns környékén átkapcsolnak a FET-ek. Amúgy a DT a 45ns verzióban áll most, de egy potmétert terveztem be, amivel tudom állítgatni és figyelni a jelalakot a DT függvényében.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 15:34 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
A négyszögjelek szépek, szinte semmi lengés nincs rajtuk, (vagy csak lassú a szkóp).
A vivőmaradékot a szűrő után kell mérni, jó esetben 1-2V amplitúdóval rendelkező szinusz.

Az átkapcsolást így nem tudod megmérni, azt a Gate-Drain jelalakból lehet kimérni, de elég macerás, mert a gate kapacitást megnöveli a szkópszonda kapacitása, és egymásranyitást eredményezhet. Úgyhogy csak óvatosan.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 16:18 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Itt a szűrő utáni vivőmaradék:


Csatolmányok:
Magyarázat: A végfok kimenete 200mV/DIV 0,5us/DIV
0AF955CA-9220-402B-8CF1-F3E09A28CF29.JPG
0AF955CA-9220-402B-8CF1-F3E09A28CF29.JPG [ 513.81 KiB | Megtekintve 60708 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 16:31 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Na most a GATE-SOURCE -re ráakasztottam a szkópkábelt, aminek a kapacitását úgy csökkentettem, hogy a kétméteres kábelt levágtam kb.: 50cm-re! :roll:
Ezt kaptam, ami érdekes... Stabil 12V-ot kap egy 10ohm ellenálláson keresztül a FET meghajtó része az IC-nek és a GATE-et jó ha 10V-ra megtölti... hmmm...
Csatolmány:
Magyarázat: GATE-SOURCE jelalak: 2V/DIV; 0.5us/DIV;
5CE03D12-C957-4FAA-99AA-FF7B67D2F13A.JPG
5CE03D12-C957-4FAA-99AA-FF7B67D2F13A.JPG [ 539.9 KiB | Megtekintve 60706 alkalommal. ]


20V/DIV és 50ns/DIV x10MAG
Csatolmány:
Magyarázat: Gate töltés 20V/DIV és 50ns/DIV x10MAG
D22250AB-10FB-47A5-979D-727D13C049D6.JPG
D22250AB-10FB-47A5-979D-727D13C049D6.JPG [ 820.09 KiB | Megtekintve 60706 alkalommal. ]

Csatolmány:
Magyarázat: Gate kisütés 20V/DIV és 50ns/DIV x10MAG
EC73FC46-4B67-4296-9EC2-F544283DAE20.JPG
EC73FC46-4B67-4296-9EC2-F544283DAE20.JPG [ 825.4 KiB | Megtekintve 60706 alkalommal. ]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 16:46 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
Összességében akkor ennyi.

A vasmagot szívesen lecserélném, de méretet nem tudok növelni, mert így fér be A5 papírméretbe az egész kapcsolás.
Viszont, a jövőben még akarok építeni egy nagyobb tápról működő erősítőt is mélynek, abba meg mindenképpen kell valami megoldás a szűrőre.
Szükségem lenne legalább 16db kimeneti fojtóra...

Holnap megméregetem még digitális tárolós oszcilloszkóppal is amivel készítek mentéseket.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 19:32 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Szkópszonda nélkül, azaz csak koax kábellel mértél?
Mert az sajnos nem ad valós eredményt. A normál 50 ohmos koax kábel kapacitása és csillapítása óriási, egy csomó mindent meg sem mutat.
Már leírtam korábban, hogy miért okozhat problémát a gate feltöltése, erre nem térek most ki. 10V-nál már gyakorlatilag kinyitott a FET, azzal nem kell törődni. A felső oldali meghajtást is illik az alsó oldallal párhuzamosan megnézni. A kettő különbségéből adódik a holtidő. A jelalakokból ítélve nagy probléma nincsen, egymásra nyitást nem lehet felfedezni. A holtidőt felesleges állíthatóra tervezni. A potenciométer csak egy igen veszélyes hibaforrás lehet.

130-as Arnold magom van vagy 50-60 db, amitől meg szeretnék válni. Én maradok a drágább, micrometalsnál a kisebb vesztesége miatt.


Csatolmányok:
porvas.jpg
porvas.jpg [ 93.38 KiB | Megtekintve 60691 alkalommal. ]

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 20:59 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2013.04.01. 00:47
Hozzászólások: 21
WOW! :)

Szép gyűjtemény! Nekem is nagyon kis veszteségű vasmag kellene, láttam én kifejezetten Class-D célra kifejlesztett példányokat is. Csak honnan szerezhető be?
MICROMETALS T106-2 - Ferrit: gyűrű; Hossz:11,1mm; Belső átm:14,5mm; Külső átm:26,9mm ---- ez rendelhető és ha ez jó, akkor nekem a méret miatt kiváló lenne ide az elmondásod szerint.
A 130-as Arnold mag: ARNOLD MS-130090-2 -> ez az? Mert ettől már félek, ha ez is csak fűteni fog, tényleg csinálok belőle porvasmagot, mert összezúzom kalapáccsal :twisted: Gondolom nem véletlenül válnál meg ezektől. Ilyen célra meg ha nem jó, akkor csak a fiókban állna nálam is.


A szkópos mérést meg nem 50 ohmos koax kábellel csináltam :D Rendes gyári 10-es osztós kábel, igen kis kapacitású, csak még kisebbet csináltam belőle azzal, hogy a hosszú madzagot lerövidítettem, mert amúgy is megtört a végénél. A potméteres téma pedig csak az áramkör tesztelése miatt került be. Már ki is szedtem belőle. Egymásra valóban nem nyitnak a FET-ek, különben már így hűtőborda nélkül szétolvadtak volna. Még kéz-melegre is alig melegszik fel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: IRS2092 alapú erősítők
HozzászólásElküldve: 2013.05.20. 21:10 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
pepe1125 írta:
WOW! :)

Szép gyűjtemény! Nekem is nagyon kis veszteségű vasmag kellene, láttam én kifejezetten Class-D célra kifejlesztett példányokat is. Csak honnan szerezhető be?
MICROMETALS T106-2 - Ferrit: gyűrű; Hossz:11,1mm; Belső átm:14,5mm; Külső átm:26,9mm ---- ez rendelhető és ha ez jó, akkor nekem a méret miatt kiváló lenne ide az elmondásod szerint.
A 130-as Arnold mag: ARNOLD MS-130090-2 -> ez az? Mert ettől már félek, ha ez is csak fűteni fog, tényleg csinálok belőle porvasmagot, mert összezúzom kalapáccsal :twisted: Gondolom nem véletlenül válnál meg ezektől. Ilyen célra meg ha nem jó, akkor csak a fiókban állna nálam is.


A szkópos mérést meg nem 50 ohmos koax kábellel csináltam :D Rendes gyári 10-es osztós kábel, igen kis kapacitású, csak még kisebbet csináltam belőle azzal, hogy a hosszú madzagot lerövidítettem, mert amúgy is megtört a végénél. A potméteres téma pedig csak az áramkör tesztelése miatt került be. Már ki is szedtem belőle. Egymásra valóban nem nyitnak a FET-ek, különben már így hűtőborda nélkül szétolvadtak volna. Még kéz-melegre is alig melegszik fel.


Az Arnold mag száma :MS-130060-2 2s9. Nem vészesen melegszik, de a jéghideg T130-2 típushoz képest, ami egyáltalán nem melegszik..... Lényeg a lényeg, ez az Arnold mag kb. 25-28 fokig melegszik 20 fok környezeti hőmérséklet mellett, 400kHz-en, +/- 50V tápfeszültség mellett.

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 211 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség