audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2018.05.25. 14:56

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 182 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Hálózati feszültség
HozzászólásElküldve: 2017.11.02. 19:43 
Fórumtag

Gybalu71 írta:
A készülékeket szerintem áram működteti

Igen, áram működteti, és ez különösen fontos a jelenség köré kerekített teória szempontjából. Tehát, miután a 230V-os kábelen folyó áramnak köze nincs a szinuszhoz - milyen módszerrel dönthető el, hogy "jó", vagy "rossz"? A szubjektív tesztek lebonyolítói hogyan döntötték el? Addig oké, hogy az 50Hz-es feszültség zavarmentes, torzítatlan, stb. - nade az áram...?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.02. 20:07 
Fórumtag

Uraim nekem csak egy APC UPS van ami on-line rendszerű ( aksiról megy állandóan és közben tölti az aksit ), 50Hz sínuszos a kimente és ez is sokat dob a hngon ;)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.02. 21:14 
Fórumtag

bta írta:
Gybalu71 írta:
A készülékeket szerintem áram működteti

Igen, áram működteti, és ez különösen fontos a jelenség köré kerekített teória szempontjából. Tehát, miután a 230V-os kábelen folyó áramnak köze nincs a szinuszhoz - milyen módszerrel dönthető el, hogy "jó", vagy "rossz"? A szubjektív tesztek lebonyolítói hogyan döntötték el? Addig oké, hogy az 50Hz-es feszültség zavarmentes, torzítatlan, stb. - nade az áram...?

Hűha! Kezdődnek a bajok. Mikor nem tudjuk, mi az összefüggés feszültség és az áram között. :lol:
Javaslom egy újságíró örökérvényű mondatát használni: " A konnektorban 230 Volt feszültségű áram folyt." :D

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.02. 23:37 
Fórumtag

MOT64 írta:
Hűha! Kezdődnek a bajok. Mikor nem tudjuk, mi az összefüggés feszültség és az áram között. :lol:

Hát ha nem tudod, az a te bajod... mondjuk azt nem értem, miért beszélsz többes számban :LOL
/Amúgy mi lenne, ha a kérdést megértenéd, és arra próbálnál válaszolni?/

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 09:19 
Kiemelt Tag

Áramregenerátor. Nekem PPP-vel kimenő torzításom a 0,5-0,8% között szokott lenni, 3,5-4,2% bejövő mellett. A PPP terhelése 2db 900W-os toroid 50%-os kiterheléssel. Ezzel szemben "hosszu" kolléga (avx fórum) P10-e közel hasonló kiterheléssel képes, 0,1% torzítású szinusszal táplálni a készülékeket. Ha torzítások számok arányban vannak az elérhető hangzás javulással, tapasztalatom szerint igen, akkor a P10 lényegesen tisztább árammal látja el a hifi és nem hifi készülékeket, a tisztább áram még szebb, nyugodtabb hangzást biztosít..

Csatolmányok:
hosszu_P10.jpg
hosszu_P10.jpg [ 43.15 KiB | Megtekintve 2199 alkalommal. ]
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 09:25 
Adminisztrátor

Valamikor, úgy 15 éve talán, csináltunk egy stabilizált AC tápot. 50Hz-es, nagyon alacsony torzítású Wien hidas oszcillátor, utána félvezetős végfok, kimenő trafóval. 0,05-0,1% körüli torzítással tudta a kimeneti feszültséget, kb. 300VA terhelésig. Cserében 42kg volt, és akkora mint egy utazó bőrönd...

Sajti

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 09:51 
Kiemelt Tag

sajti írta:
Valamikor, úgy 15 éve talán, csináltunk egy stabilizált AC tápot. 50Hz-es, nagyon alacsony torzítású Wien hidas oszcillátor, utána félvezetős végfok, kimenő trafóval. 0,05-0,1% körüli torzítással tudta a kimeneti feszültséget, kb. 300VA terhelésig. Cserében 42kg volt, és akkora mint egy utazó bőrönd...

Sajti

A Psaudio korábbi regenerátor családja AB osztályú, galván leválasztott 50Hz áramot állított elő (P1000), annak is tetemes súlya volt. Nekem személy szerint azzal nem volt tapasztalatom. Az újabb széria, mely a PPP-vel kezdődött az "csak" hiba korrekciót végez az feszültség-áram jelalakon, és minden profi és amatőr ítész szerint ezzel jobb hangra képes a hozzá csatlakozó készülék a korábbi családhoz képest, képben és hangban is.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 10:19 
Fórumtag

istvan01 írta:
lényegesen tisztább árammal látja el

Tisztább áram, jaj de szépen hangzik... :lol:
És ezzel nem a jelenség létét kívánom letagadni, fülem nekem is van.
Ha adunk a szakszerűségre ill. nem szeretnénk szkeptikusok által kiröhögtetni magunkat, akkor legfeljebb tisztább, torzítatlanabb 230V ~ 50Hz feszültségről beszélhetünk. A többit szvsz hagyjuk meg a marketingeseknek...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 10:25 
Kiemelt Tag

bta írta:
istvan01 írta:
lényegesen tisztább árammal látja el

Tisztább áram, jaj de szépen hangzik... :lol:
És ezzel nem a jelenség létét kívánom letagadni, fülem nekem is van.
Ha a szakszerűségre is adunk, akkor legfeljebb tisztább, torzítatlanabb 230V ~ 50Hz feszültségről beszélhetünk. A többit szvsz hagyjuk meg a marketingeseknek...

Ez tényleg precíz meghatározás és pontosítás .. köszönjük.
Ezt a meghatározásodat, amit fentebb tettél:
" miután a 230V-os kábelen folyó áramnak köze nincs a szinuszhoz " ha kifejtenéd, nekünk tudatlanoknak!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 10:29 
Kiemelt Tag

Szerintem a hangsúly nem a tisztán és a kis torzítású szinuszon van, hanem hogy mennyi a generátor belső ellenállása. Akár négyszöggel is mehetne a trafó. :)
A készülékeink többnyire klasszikus trafó+2utas egyenirányítás tartalmaz, ahol az alacsony folyásiszög alaposan megnyaldossa a szinusz tetejét. Igaz ezzel torzítást okoz, de nem a THD fog fájni az elosztón csücsülő fogyasztóknak, hanem a folyamatosan változó, hol erősebben megharapott csúcs, majd a belső ellenállás (és a puffer visszatöltése) miatt szépen csillapodó egyre kisebb memória jellegű hibák.
A cél sokkal inkább a hálózat belső ellenállásának kinullázása, hogy stabil maradjon a szinusz (hasznos) csúcsa és megszűnjenek a készülékek közötti kölcsönhatás.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 10:38 
Fórumtag

istvan01 írta:
Ezt a meghatározásodat, amit fentebb tettél:
" miután a 230V-os kábelen folyó áramnak köze nincs a szinuszhoz " ha kifejtenéd, nekünk tudatlanoknak!

Dehát mit kell ezen kifejteni? Elektronika alapfokon, csak úgy látom, többeknél sikeresen kimosták a fejekből:(

Csatolmányok:
folyási_szög.jpg.jpg
folyási_szög.jpg.jpg [ 45.05 KiB | Megtekintve 2171 alkalommal. ]
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 10:56 
Fórumtag

mzperx írta:
Akár négyszöggel is mehetne a trafó. :)

... bár ennek a puffer nem feltétlenül örülne :mrgreen:
A teória alapvetően mégis korrektnek tűnik: illeszkedik a tapasztalatokhoz, nem markol túl nagyot, nem akar mindjárt hatásmechanizmust keresni, hanem...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 11:47 
Kiemelt Tag

bta írta:
mzperx írta:
Folyásiszög szempontjából ez lenne az ideális és ez kevésbé forszírozná a forrás belső ellenállását. De ugye ez csak elmélet marad, mivel nem ez jön be a lakásba :)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.03. 12:16 
Adminisztrátor

mzperx írta:
Folyásiszög szempontjából ez lenne az ideális és ez kevésbé forszírozná a forrás belső ellenállását

Nagyfrekvenciás zavartatás szempontjából pedig az egyik legrosszabb...
A pufferkondis egyenirányítás egyébiránt pont arrafelé tolja a jelalakot :)

Sajti

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.05. 19:25 
Fórumtag

mzperx írta:
bta írta:
mzperx írta:
Folyásiszög szempontjából ez lenne az ideális és ez kevésbé forszírozná a forrás belső ellenállását. De ugye ez csak elmélet marad, mivel nem ez jön be a lakásba :)

Nem feltétlenül csak elmélet. Vannak nem színuszos kimenetű szünetmentesek. Ezek pont ilyen 50Hz-es 50%-os kitöltésű négyszögjelet adnak a kimenetükön. Az egyszerűbb, olcsóbb típusok ilyenek. Ki lehet velük próbálni! Nem sok reményt fűzök hozzá, hogy ettől javulna a hang, de ki tudja?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.06. 07:41 
Kiemelt Tag

mzperx írta:
bta írta:
mzperx írta:

Pontosan ezt az irányt valósítja meg a Pasudio P1000 tápregenerátora, vagyis a szinusz négysögesítését, folyás szög szélesítés és kondenzátor töltő impulzus lágyítás érdekében. Persze anélkül hogy a táplált készülék trafóján ne csapkodjanak a tiszta négyszöges hullámforma tranziensei, felharmonikusai.

Csatolmányok:
hero_waves.jpg
hero_waves.jpg [ 47.62 KiB | Megtekintve 2023 alkalommal. ]
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 00:09 
Kiemelt Tag

istvan01 írta:
Pontosan ezt az irányt valósítja meg a Pasudio P1000 tápregenerátora, vagyis a szinusz négysögesítését, folyás szög szélesítés és kondenzátor töltő impulzus lágyítás érdekében. Persze anélkül hogy a táplált készülék trafóján ne csapkodjanak a tiszta négyszöges hullámforma tranziensei, felharmonikusai.
Köszi, ezt nem tudtam, szóval egy kis 3. és 5. felharmónikus nem árthat. (a torzításnak annyi :D )

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 00:20 
Fórumtag

Tényleg, a hálózat felől jövő zavarok csak az áram folyási idő alatt vivődnek át (a feszültség csúcsokban), vagy simán átmennek a szinusz feszültség oldalán is, amikor nem folyik töltőáram? :oops: /Elvileg olyankor nem kéne, de gyakorlatilag?/ :?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2017.11.07. 12:46 
Kiemelt Tag

DöG írta:
Tényleg, a hálózat felől jövő zavarok csak az áram folyási idő alatt vivődnek át (a feszültség csúcsokban), vagy simán átmennek a szinusz feszültség oldalán is, amikor nem folyik töltőáram? :oops: /Elvileg olyankor nem kéne, de gyakorlatilag?/ :?

Én attól tartok, akkor is át megy, csak teljesen más tartományban, jelleggel. Amikor nyitva a dióda és folyik az áramimpulzus feltöltésre, akkor egy erős terhelést lát a hálózat a primer oldalról, a rajta lévő idegen felharmonikus, zavarkomponenseket is másként terheli, amikor zár a dióda, akkor meg kvázi lezáratlan a szekunder, és így másként hat a zavar komponensekre.
Ezt valószínű lehetne mérni is, akinek van rá eszköze, és hajlandó belemélyedni így is.
Az előbbi okfejtés inkább csak a differenciális módusú zajokra értendő, a közös módusúra, mert az is van/lehet bőven, arra nem.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.12. 23:44 
Adminisztrátor

Eldöntöttem, hogy kiépítem itthon az "ösvényt", tehát egy direkt kábelt a villanyórától a hifi-ig. A megvalósítás a falon kívül, a külső hőszigetelésbe süllyesztve lett elképzelve. A lehető legrövidebb vezetékkel, kb. 5m a távolság. Csak néhány dologban vagyok bizonytalan:

1, Milyen kábelt használjak? Sodrott, vagy merev, milyen keresztmetszet? Mert ha vastagot veszek és merev egyerest, akkor azt művészet lesz belehajtogatni a szerelvényekbe.
2, Érdemes külön kábelt behúzni a forrásoknak, és külön a nagy teljesítményű eszközöknek?
3, Milyen(ek) legyen(ek) a kismegszakító(k)?

Sajti

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 00:10 
Alapítótag

sajti írta:
Csak néhány dologban vagyok bizonytalan

De jó neked. ;)

1. Merev min. 2.5mm2.
2. Igen...vagy nem.... Ha egy csőben, ugyanazon úton, akkor sokat nem ér a két külön ösvény.
3. Fehérek. :lol: Legrand, Memera...vagy ami van a bótban.

4. Ha van olyan fázisod, amire nem raksz semmi zajkeltőt (pl. nálam az éjszakai villanyboyler -ami sose került beépítésre-), oda kösd.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 00:47 
Kiemelt Tag

sajti írta:
1, Milyen kábelt használjak? Sodrott, vagy merev, milyen keresztmetszet? Mert ha vastagot veszek és merev egyerest, akkor azt művészet lesz belehajtogatni a szerelvényekbe.
4x1,5mm2 (esetleg 4x2,5mm2) mezei MBCU vagy LAPP Servo ha kevésbé árézékeny a project, erek szemben párhuzamosítva, védőföld külön MCU vezetéken.
sajti írta:
2, Érdemes külön kábelt behúzni a forrásoknak, és külön a nagy teljesítményű eszközöknek?
Én nem húznék be külön, de ez erősen hitvallás kérdése.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 09:35 
Alapítótag

sajti írta:
Eldöntöttem, hogy kiépítem itthon az "ösvényt", tehát egy direkt kábelt a villanyórától a hifi-ig. A megvalósítás a falon kívül, a külső hőszigetelésbe süllyesztve lett elképzelve. A lehető legrövidebb vezetékkel, kb. 5m a távolság. Csak néhány dologban vagyok bizonytalan:

Sajti

NHX 3x2,5mm2 halogénmentes, de nem tűzálló, világosszürke 9mm köpeny, tömör erek, nem drága
Eurokábelnél szokott lenni (1117Hunyadi J u 16
Nem kell vastagabb, és az egész hifi csak egy kábelről működjön. Nekem régóta bevált.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 10:16 
Alapítótag

Sajti!

Mikor huzalozod az erősítődet - akkor a kimeneti, nagy áramú fokozat és a bemeneti/driver fokozat vezetékezése/betáplálása közös?
Pedig ott esetlegesen 10-20 cm-es távolságokról van szó... ;)
Üdv: TJ.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 10:19 
Kiemelt Tag

sajti írta:

Sajti

Külső hőszigetelésbe? EPS? Ezzel felvágod a leragasztott üvegszövetet és akármit csinálsz vissza zárásként ott főleg a nyári nappali-éjszakai hőingadozás miatt állandóan repedezni fog, a repedés nedvességet is fel vehet, aztán jönnek a más bajok. Az EPS nagyon tud mozogni, a ragasztott üvegszövet folytonos zárása tudja csak megfogni a tiplizéssel kombinálva. Ha kőzetgyapot, akkor annak nincs ilyen erős dilatációja.
Kismegszakító helyett tegyél hengeres olvadó betétet, TS35 sínes, a 10mm-es pont olyan széles mint a kismegszakító, a 14mm-es az szélesebb. Viszont ezek szerkezet semlegesebb bármilyen kismegszakítónál, a betétekkel könnyen tudsz variálni, ha érzékeny erre a rendszered.

Csatolmányok:
VLC14_DC.jpg
VLC14_DC.jpg [ 47.48 KiB | Megtekintve 1547 alkalommal. ]
VLC10_DC.jpg
VLC10_DC.jpg [ 43.03 KiB | Megtekintve 1547 alkalommal. ]
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 10:21 
Fórumtag

sajti írta:

Sajti

Szerintem ez az angol kábel elég jó.Ezt tudnám ajánlani.Lehet ,hogy nem látta Kínát. :lol:

https://www.ebay.co.uk/itm/6MM-LOW-SMOK ... 1438.l2649

A kismegszakító régi Memera,ha lehet.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 11:15 
Adminisztrátor

tunerman írta:
Sajti!

Mikor huzalozod az erősítődet - akkor a kimeneti, nagy áramú fokozat és a bemeneti/driver fokozat vezetékezése/betáplálása közös?

10-20mm-ről...

Sajti

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 11:18 
Adminisztrátor

istvan01 írta:
Külső hőszigetelésbe? EPS? Ezzel felvágod a leragasztott üvegszövetet és akármit csinálsz vissza zárásként ott főleg a nyári nappali-éjszakai hőingadozás miatt állandóan repedezni fog, a repedés nedvességet is fel vehet, aztán jönnek a más bajok. Az EPS nagyon tud mozogni, a ragasztott üvegszövet folytonos zárása tudja csak megfogni a tiplizéssel kombinálva. Ha kőzetgyapot, akkor annak nincs ilyen erős dilatációja.

Igen, fel fogom vágni, mert az idén újra lesz színezve a ház amit egy teljes újraglettelés fog megelőzni, új szövettel együtt, sőt, ha hagyom magam rávenni, akkor lehet, hogy még egy réteg hőszigetelés is megy majd rá...

istvan01 írta:
Kismegszakító helyett tegyél hengeres olvadó betétet, TS35 sínes, a 10mm-es pont olyan széles mint a kismegszakító, a 14mm-es az szélesebb. Viszont ezek szerkezet semlegesebb bármilyen kismegszakítónál, a betétekkel könnyen tudsz variálni, ha érzékeny erre a rendszered.

Köszi, ezekről olvastam én is és gondoltam is rá, hogy ilyet kellene használni...

Sajti

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 11:34 
Adminisztrátor

Szabó Zoltán írta:
NHX 3x2,5mm2 halogénmentes, de nem tűzálló, világosszürke 9mm köpeny, tömör erek, nem drága
Eurokábelnél szokott lenni (1117Hunyadi J u 16
Nem kell vastagabb, és az egész hifi csak egy kábelről működjön. Nekem régóta bevált.

Köszi! Megnézem majd!

Sajti

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 12:28 
Alapítótag

sajti írta:
tunerman írta:
Sajti!

10-20mm-ről...

Sajti

Példának itt a V4 tápegység > erősítő panel huzalozási távolsága.

Csatolmányok:
sajti_V4_amp.jpg
sajti_V4_amp.jpg [ 76.84 KiB | Megtekintve 1503 alkalommal. ]
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 12:29 
Adminisztrátor

tunerman írta:
Példának itt a V4 tápegység > erősítő panel huzalozási távolsága.

Igazad van, és a távolságkülönbségre gondoltam. De így jogos.

Sajti

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.02.13. 12:58 
Kiemelt Tag

sajti írta:
istvan01 írta:

Igen, fel fogom vágni, mert az idén újra lesz színezve a ház amit egy teljes újraglettelés fog megelőzni, új szövettel együtt, sőt, ha hagyom magam rávenni, akkor lehet, hogy még egy réteg hőszigetelés is megy majd rá...
Sajti

A még egy réteg az tényleg jó opció. Újra glettelni a régi festett/vékonyszines vakolatot, ahhoz képest nem sokkal több munka új réteget felrakni, betiplizni, hálózni, ragasztani és arra az új színes felület. Nálam ez történ pár éve. Egy nagyon régi 20mm-es szigetelőre került pluszban 100mm. A 20mm majdnem semmi. Javaslom minimum 150mm eredő új rétegvastagságot, vagy ha eresz, tetőszegély egyébb engedi, akkor még többet. Hosszútávon megtérül, rezsi-rizsa ellenére is.

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 182 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]