audiodiyers.hu

EMAIL: forum@audiodiyers.hu
Pontos idő: 2024.03.29. 11:37

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 53 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 15:52 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Mivel az elektroncsövek működéséhez először a fűtéskörnek kell üzemelnie, ezért gyorsan pótolom a hiányzó láncszemet - itt lehet a váltó, vagy egyenáramú (röviden AC vagy DC) elektroncső fűtésről értekezni.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 16:48 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Egy kicsit lendítve a témán - párhuzamosan, vagy sorosan kössük az elektroncsövek fűtését?

A példa kedvéért a kettős triódák családjából jól ismert ECC81-ECC82-ECC83 (12AT7, 12AU7, 12AX7) csöveknél a két trióda fűtőszálát sorosan (12,6v), vagy párhuzamosan (6,3v) csatlakoztassuk a tápláláshoz?

Üdv:TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 20:40 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
(szerintem ezt elsősorban az alkalmazási terület fogja eldönteni)

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.01. 22:46 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
Nálam bemenő fokozatként használt 6N1P-nél az vált be, hogy az egyszerűség (és elkó kerülése) kedvéért AC-vel tápláltam, de a katódhoz képest néhány volt negatív (ha jól emlékszem) előfeszítéssel. A negatív előfeszítés nélkül a fűtés felé egy kis katódáram folyt a csúcsokban, hiába volt szimmetrikus a feszültség, és jelentős 100 Hz-es brummot okozott.

Lehet, hogy más cső kevésbé (vagy jobban) érzékeny erre.

Nálam eleve párhuzamosak voltak a fűtőszálak, de ha sorba kötjük, még nagyobb lesz a feszültség, és 1-1 triódára vonatkozóan nem lehet szimmetrikus, ez még nagyobb brummot okoz, ha egyszerűen AC-vel hajtjuk.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 07:55 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Pafi írta:
Nálam bemenő fokozatként használt 6N1P-nél az vált be, hogy az egyszerűség (és elkó kerülése) kedvéért AC-vel tápláltam, de a katódhoz képest néhány volt negatív (ha jól emlékszem) előfeszítéssel. A negatív előfeszítés nélkül a fűtés felé egy kis katódáram folyt a csúcsokban, hiába volt szimmetrikus a feszültség, és jelentős 100 Hz-es brummot okozott.

Lehet, hogy más cső kevésbé (vagy jobban) érzékeny erre.

Nálam eleve párhuzamosak voltak a fűtőszálak, de ha sorba kötjük, még nagyobb lesz a feszültség, és 1-1 triódára vonatkozóan nem lehet szimmetrikus, ez még nagyobb brummot okoz, ha egyszerűen AC-vel hajtjuk.


A közvetett fűtésű csövek fűtőszál potenciálját POZITÍVABB feszültségre kötjük, mint a katód potenciálja. Ennek az az oka, hogy fűtőszál és a katód közötti szivárgás esetén a negatívabb potenciállal rendelkező katódtól vándorolnak az elektronok a fűtőszál felé - nem pedig fordítva.
Amennyiben a váltóval fűtött fűtőszál felől lenne szivárgás, akkor az 50 Hz-es váltó bejutna a katódkörbe és az nagyon nem kívánatos lenne.

A közvetett fűtésű csöveknél a gyártók azt is megadják, hogy mennyi lehet a feszültség különbség a katód és a fűtőszál között - ez általában 150-200 volt szokott lenni.
Nagyon különleges szigetelésű típusoknál előfordulhat nagyobb érték is, pl. a Bendix 6900 csőnél a megengedett katód-fűtés közötti feszültség 500 volt.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 10:04 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
Én kifejezetten a párhuzamos fűtés híve vagyok, úgy gondolom a soros fűtés csak kényszer megoldás lehet. Párhuzamos fűtés esetén lehetőség van a fűtések egyedi trimmelésére, ezáltal az illető cső, vagy csőfél könnyebben helyezhető optimális munkapontba. A felvett fűtőteljesítmény befolyásolhatja (főleg nagyobb feszültség kivezérlésre igénybevett cső esetén) az átviteli tényezőt (dinamikus erősítési tényező), mert nem eltalált fűtés esetén csökkenhet a jeleggörbék egyenessel közelíthető része (romlik a linearitás a kivezérelt tartományban, kisebb kivezérlés engedhető csak meg). Maga a fűtőkör kisebb belső ellenállású generátorból hajtódik, ezáltal nő a zavarvédettsége is...

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 10:16 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
Mint csövekhez teljesen nem értő, gyakorlatilag semmilyen formában nem látomértelmét a soros fűtésnek. Miért használják mégis? milyen előnyei vannak? Vagy "csak" kényszermegoldás?
(Ideálisan egyforma fűtőszál valószínűleg nem létezik.Ö

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 10:36 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
turho írta:
...milyen előnyei vannak? Vagy "csak" kényszermegoldás?
(Ideálisan egyforma fűtőszál valószínűleg nem létezik.Ö

Ha valami miatt egyenáramú fűtést kell használni (ilyen előfordulhat), kisebb áramra könnyebb jó stabilizátort csinálni, a kisebb hűtőborda is kisebb helyet foglal. Lehetnek olyan esetek, hogy az egyszerűbb fűtés topológia nagyobb zavarvédettséggel kecsegtet (kevesebb kisebb áramú odavezetés szórása is kisebb lehet kényes, kisjelű helyeken, ilyenkor azonban többnyire már eleve egyenáramú fűtésrésszel érdemes kalkulálni).
Ha a "mutat" gombot megnyomom az előző hozzászólásnál azt írja, törölve vagyok a felhasználók sorából, ez normális?

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára sturbi 2011.04.02. 10:41-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 10:40 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
sturbi írta:
turho írta:
...milyen előnyei vannak? Vagy "csak" kényszermegoldás?
(Ideálisan egyforma fűtőszál valószínűleg nem létezik.Ö

Ha valami miatt egyenáramú fűtést kell használni (ilyen előfordulhat), kisebb áramra könnyebb jó stabilizátort csinálni, a kisebb hűtőborda is kisebb helyet foglal. Lehetnek olyan esetek, hogy az egyszerűbb fűtés topológia nagyobb zavarvédettséggel kecsegtet (kevesebb kisebb áramú odavezetés szórása is kisebb lehet kényes, kisjelű helyeken, ilyenkor azonban többnyire már eleve egyenáramú fűtésrésszel érdemes kalkulálni).

ű
Értem, de nem értem....még mindig fennáll hogy a csöűtésszálak paraméterei nem egyformák. Mintha 2 100 attos villanykörtét kötnék sorba...azonos fényük lesz? Sztem soha. Egyszerre öregednek? Nemigen. De nem kötekszem csak ismerkedem a témával :)

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 11:00 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
turho írta:
....még mindig fennáll hogy a csöűtésszálak paraméterei nem egyformák.

Attól, hogy párhuzamosan, vagy sorosan kötjük nem lesz változás a fűtőszálak eltérései szempontjából. Párhuzamos kötésnél (alapesetben) ugyanakkora feszültséget kényszerítünk az eltérő fűtőszálakra (ellenállásuk arányában eltérő áramok lesznek), soros kötésnél ugyanakkora áramot kényszerítünk az eltérő fűtőszálakra (ellenállásuk arányában eltérő feszültségek esnek), az eltérés tehát megmarad, más lesz a felvett fűtőteljesítmény így is, úgy is, de soros kötésnél a legnagyobb ellenállású rész áramkorlát lesz a többiek számára (végülis párhuzamos ellenállásokkal soros fűtésnél is lehet kompenzálni...).

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 11:13 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.22. 22:46
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Szolnok
sturbi írta:
turho írta:
....még mindig fennáll hogy a csöűtésszálak paraméterei nem egyformák.

Attól, hogy párhuzamosan, vagy sorosan kötjük nem lesz változás a fűtőszálak eltérései szempontjából. Párhuzamos kötésnél (alapesetben) ugyanakkora feszültséget kényszerítünk az eltérő fűtőszálakra (ellenállásuk arányában eltérő áramok lesznek), soros kötésnél ugyanakkora áramot kényszerítünk az eltérő fűtőszálakra (ellenállásuk arányában eltérő feszültségek esnek), az eltérés tehát megmarad, más lesz a felvett fűtőteljesítmény így is, úgy is, de soros kötésnél a legnagyobb ellenállású rész áramkorlát lesz a többiek számára (végülis párhuzamos ellenállásokkal soros fűtésnél is lehet kompenzálni...).


Vagy, párhuzamos fűtés darabonkénti árambeállítással. Értegetem a gondot, azonos disszipáció a cél, ha kompenzálok x darab csövet, akkor az elhasználósási görbéjük fog eltérni az idő folyamán, ha a disszipációt összelőjük.

_________________
SMSL M300 MK2 AK4497 DAC, 2 db ClassdAudio SDS470C Upgraded Usa Class D végfok,
4x8 mm2 saját DIY hangfalkábel, ACR ISOSTATIC RP-400 Hangdobozok biamplifikálva,


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 12:03 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.28. 18:28
Hozzászólások: 223
turho írta:
... azonos disszipáció a cél, ha kompenzálok x darab csövet, akkor az elhasználósási görbéjük fog eltérni az idő folyamán, ha a disszipációt összelőjük.

Elhasználódásra nem kell és nem is lehet kalkuláni, a cél, hogy azonos mennyiségű termikus elektron keletkezzen a katód körül (adatlapi fűtőfeszen belül (esetleg kívül). A katód emissziós görbén kell "jó helyet elfoglalni". A fűtőszál disszipációja önmamagában nem lényeges (ennek meghibásodásához szélsőségek kellenek). Az egyforma fűtésdisszipáció sajnos nem feltétlen jelent egyforma katódemissziót (hiszen a katódban is lehet eltérés), ha a katódemisszió egyforma, már jobb a helyzet, de egyéb geometriai egyezőtlenségek miatt még szükséges a válogatás is, azonos pozíciókhoz.

_________________
Keresd az egyszerűséget és ne bízz benne.(Whitehead)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 12:31 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
tunerman írta:
Pafi írta:
...néhány volt negatív (ha jól emlékszem) előfeszítéssel


A közvetett fűtésű csövek fűtőszál potenciálját POZITÍVABB feszültségre kötjük, mint a katód potenciálja. Ennek az az oka, hogy fűtőszál és a katód közötti szivárgás esetén a negatívabb potenciállal rendelkező katódtól vándorolnak az elektronok a fűtőszál felé - nem pedig fordítva.
Amennyiben a váltóval fűtött fűtőszál felől lenne szivárgás, akkor az 50 Hz-es váltó bejutna a katódkörbe és az nagyon nem kívánatos lenne.

Üdv: TJ.


Írtam, hogy lehet hogy tévedek a polaritásban! Azért nem vagyok benne biztos, mert egyrészt nem írtam fel, másrészt logikailag sem kikövetkeztethető, mivel igaz ugyan, hogy a katód emisszióképessége szándékosan növelt, a fűtőszál viszont sokkal melegebb, tehát bármelyik emittálhat elektronokat, ha épp negatív potenciálon van. Hogy melyik az erősebb hatás, azt tudja a fene (vagy aki konkrétan megmérte és volt annyi esze, hogy fel is írja).

Ha a fűtőszálat pozitívra kötjük, akkor pont erősítjük a katód elektron-emittálását!

50 Hz-ről csak akkor lehet szó, ha nem szimmetrikus feszültséggel fűtenénk egy csőfelet. Ezt eleve elvetettem. Szimmetrikus fűtés esetén a fűtőszál egyik fele mindig ellentétes polaritású, mint a másik, és jólnevelt dióda módjára egyenirányítót játszanak, 100 Hz-es brummot hozva létre. A kérdés már csak az, hogy melyik irányú dióda (diódák!) az erősebb(ek), a katódból a fűtőszál felé nyitó, vagy fordítva, és az erősebbiket kell lezárni előfeszítéssel.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 19:56 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
A fűtőszál POZITÍV potenciálra kötése a katódáramot nem nagyon befolyásolja, mert a szivárgó áram nagyságrendekkel kisebb, mint a katód munkaponti árama.
Az már hibás cső, amelyiknek a fűtőszál szigetelése mérhetően átvezet :D

Ami pedig a váltóáramú fűtéseket illeti - itt többféle megoldás is van - például:

- egy fűtő tekercsről mennek a csövek és a tekercs egyik pontja van leföldelve (vagy pozitívabb potenciálra kötve)
- a tekercs középleágazásos és a földre vagy pozitív potenciálra van kötve a középső leágazás
- "lengő" fűtőtekercs, ami a katódra van kötve (pl. soros áteresztő stabilizátor csöveknél)

Ami pedig a két fűtőszállal rendelkező csöveket (pl. kettős triódák) illeti, itt vannak olyan típusok, amelyek bifilárisan vannak tekerve, hogy a váltó fűtés komponensei ne kerüljenek a katódkörbe.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 21:05 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
tunerman írta:
Egy kicsit lendítve a témán - párhuzamosan, vagy sorosan kössük az elektroncsövek fűtését?

A példa kedvéért a kettős triódák családjából jól ismert ECC81-ECC82-ECC83 (12AT7, 12AU7, 12AX7) csöveknél a két trióda fűtőszálát sorosan (12,6v), vagy párhuzamosan (6,3v) csatlakoztassuk a tápláláshoz?

Üdv:TJ.


Igaz, hogy általában a párhuzamos 6,3V-os fűtés tűnik minden szempontból előnyösebbnek, de lehet néha arra szükség, hogy a némely kettőstrióda esetén fennálló 12,6V-os lehetőséget kihasználjuk. Nem hinném hogy az egy burában levő két csőfél fűtőszál paraméterei között jelentős különbségek lennének...
A most épülő DAC-omban a 12BH7 12,6V-ról, akksiról lesz fűtve ;)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.02. 21:16 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Sajnos a sorosan kötött fűtéseknél nem egyenletes oszlik meg a feszültség a fűtőszálakon - én már nagyon sok ilyen kivitelezésű készüléket mértem - nem volt sehol egyforma a csövön eső fűtőfeszültség!
A másik ilyen probléma az öregedéssel járó változások, ami ismét nem arról szól, hogy egyformák maradnának a fűtőszálak.
Végül is arra a megállapításra is jutottam, hogy a sorba kötött fűtőszálak a tápegység eredeti kis impedanciás tulajdonságait is lerontják - egymáson keresztül vezetgetve nem igazán adnak jó hangot.

A piacon kapható készülékeket is ismerve úgy látom, hogy a sorosan felfűzött csőfűtések az olcsóbb és egyszerűbb gyártást, nem pedig a jobb hangzást szolgálják.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.03. 13:20 
Offline
Kiemelt Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:30
Hozzászólások: 2121
Tartózkodási hely: Baranya
A párhuzamosan kötött fűtés esetében igaz, hogy minden csövön ugyanakkora fesz. van, de ez még koránt sem jelenti azt, hogy a fűtőteljesítmény is ugyan az lenne. A kisebb ellenállású fűtőszál nagyobb teljesítményt fog felvenni. Egy csövön belül ha pl. az egyik trióda fűtése a használat miatt megnyúlott, akkor annak nagyobb fesz kell, hogy ugyan azt a teljesítményt nyújtani tudja, ezért pl. ha egy ECC83-ast sorba kötött fűtéssel használunk akár kiegyenlítettebbek is lehetnek a 2 csőfél paraméterei.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.03. 14:20 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
tunerman írta:
A fűtőszál POZITÍV potenciálra kötése a katódáramot nem nagyon befolyásolja, mert a szivárgó áram nagyságrendekkel kisebb, mint a katód munkaponti árama.
Az már hibás cső, amelyiknek a fűtőszál szigetelése mérhetően átvezet :D


1 uA-es átvezetés egy 6N1P esetében (6,3 V 600 mA fűtés!) szerinted hibás csövet jelent? Mert ez simán mérhető! És hiába nagyságrendekkel kisebb a katódáramnál, mivel -70...80 dB-es brummról van szó!

Továbbá: ha szerinted ez az áram elhanyagolható, akkor miért pont erről az áramról írtál a magyarázatodban?

Idézet:
Ami pedig a két fűtőszállal rendelkező csöveket (pl. kettős triódák) illeti, itt vannak olyan típusok, amelyek bifilárisan vannak tekerve, hogy a váltó fűtés komponensei ne kerüljenek a katódkörbe.

Üdv: TJ.


Úgy érted, hogy a wolfram szál oda és vissza szorosan (1-2 tizedmilliméterre) egymás mellett fut?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.03. 14:27 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
mayky írta:
Egy csövön belül ha pl. az egyik trióda fűtése a használat miatt megnyúlott, akkor annak nagyobb fesz kell, hogy ugyan azt a teljesítményt nyújtani tudja, ezért pl. ha egy ECC83-ast sorba kötött fűtéssel használunk akár kiegyenlítettebbek is lehetnek a 2 csőfél paraméterei.


Valóban nagyobb fesz kell a nagyobb ellenállású fűtőszálnak ugyanahhoz a teljesítményhez, viszont pontosan ugyanilyen arányban kisebb áram, ami viszont itt nem teljesül, tehát pontosan ugyanolyan lesz a teljesítmény-aszimmetria mértéke, csak fordított irányban.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.03. 15:41 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Pafi!
Ezt írtad: "Ha a fűtőszálat pozitívra kötjük, akkor pont erősítjük a katód elektron-emittálását!"

Megismétlem - nem növeli a katódáramot a nagyságrendekkel kisebb fűtés szivárgási áram...mit nem lehet ezen érteni?

A fűtés POZITÍV potenciálra kötése pedig egy praktikus védekezés, a bármilyen kis fűtés szivárgású cső ellen - de ez nem jelenti azt, hogy minden csőnél ez fennáll!
Az orosz csöveket pedig ne nagyon hozd fel semmilyen példának, mert azok nagy része egyszerűen selejt.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.03. 20:54 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 11:42
Hozzászólások: 842
A csövek fűtését inkább párhuzamosan érdemes kötni, én soha nem használtam soros fűtést. Tunermannak igaza van az indokokat illetőleg, de avval nem értek egyet, hogy a szovjet csőgyártást egy félmondattal taccsra teszi, vannak vacak csövek és vannak kiválóak is, utóbbiakat célszerű használni, nem a lila fényű 6p3c-ket, ami valóban botrányosak, de mivel anno 1Ft-ért adták, sokan bespejzoltak belőle (én soha nem építettem ilyen végcsővel). Az E vagy EB végződésű csövek mindig jobbak, mert a mechanikájuk belül rendesen meg van csinálva, ipari-katonai célra túlnyomórészt ilyeneket használtak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.03. 21:42 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:56
Hozzászólások: 148
tunerman írta:
Pafi!
Ezt írtad: "Ha a fűtőszálat pozitívra kötjük, akkor pont erősítjük a katód elektron-emittálását!"
És nem értesz vele egyet?

Idézet:
Megismétlem - nem növeli a katódáramot a nagyságrendekkel kisebb fűtés szivárgási áram...mit nem lehet ezen érteni?
Valóban nem növeli? Szerintem Kirchoff csomóponti törvénye alapján igen. Persze csak pont annyival, amennyi ez az áram, vagyis kicsivel. De azt nem értem, hogy hogyan jön ez ide? Megismétlem: brummról volt szó, nem pedig munkapontról. Munkapontváltozásban nem számít 1%, de brummból a 0,01 % is sok (bemenő fokozatban)!

Idézet:
A fűtés POZITÍV potenciálra kötése pedig egy praktikus védekezés, a bármilyen kis fűtés szivárgású cső ellen
A cső ellen? Biztos ez? Nem a cső szivárgási árama ellen kellene védekezni?

Idézet:
- de ez nem jelenti azt, hogy minden csőnél ez fennáll!
Nem tudom, hogy ezzel mire utalsz, de én azzal kezdtem, hogy konkrétan egy típusról írok, és azzal zártam, hogy más csöveknél ez talán nincs így. Te ezzel szemben semmilyen megkötésről nem írtál azon kívül, hogy közvetett fűtésű.

Idézet:
Az orosz csöveket pedig ne nagyon hozd fel semmilyen példának, mert azok nagy része egyszerűen selejt.
Ez is egy vélemény, de jobb lett volna ezzel kezdeni, akkor nem lett volna miről vitázni.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.04.04. 07:44 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
8-) Nincs itt vita...a fűtéskört - a brumm csökkentése érdekében - évtizedek óta POZITÍV feszültségre kötik.
Aki pedig olyan elektroncsövet használ, amelyik zavaró brummot hoz be rendszerbe - az megérdemli. :lol:
Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.09.18. 17:20 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.09.10. 18:28
Hozzászólások: 1527
Tartózkodási hely: Győr
Sziasztok !

Tisztelt előttem szóló kollégával nem értenék egyet .Aki azt irta hogy az orosz csövek nagy része selejt. Több olyan orosz csövet használunk ami mind hangban mind paramétereiben lezuzza a méregdrága nyugati,vagy annak titulált csöveket.Pl a 211 es együtemű erősitőm vég triodáit egy 6N6p hajtja, ez egy 5w os kettős tioda .A PATHOS Audio is ezt használja az erősitőiben . Azt hiszem a cég nem a kommersz kategóriát képviseli.Az elhasználódás az más.

Tisztelettel :Győrvári Balázs


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.09.19. 18:17 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 14:21
Hozzászólások: 1113
Tartózkodási hely: Miskolc
Próbálj ki a 6n6p helyett-teljesen azonos beállításokkal-egy 5687-et. Még ne is a legjobbat, csak mondjuk egy Philips ECG-t. Meg fogsz lepődni. Csak ne egyenesben dugd be helyette, mert akkor lesz dupla meglepi.

De hogy jön ez a fűtésekhez?!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 12:47 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Ha már DC fűtés akkor milyen kondikat használtatok , mi a tapasztalat , van aki azt mondja, hogy minden számít van aki azt, hogy nem érdekes .....

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 13:52 
Offline
Örökös tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.26. 22:11
Hozzászólások: 1598
Tartózkodási hely: Budapest
Gybalu71 írta:
Sziasztok !

Tisztelt előttem szóló kollégával nem értenék egyet .Aki azt irta hogy az orosz csövek nagy része selejt. Több olyan orosz csövet használunk ami mind hangban mind paramétereiben lezuzza a méregdrága nyugati,vagy annak titulált csöveket.Pl a 211 es együtemű erősitőm vég triodáit egy 6N6p hajtja, ez egy 5w os kettős tioda .A PATHOS Audio is ezt használja az erősitőiben . Azt hiszem a cég nem a kommersz kategóriát képviseli.Az elhasználódás az más.

Tisztelettel :Győrvári Balázs


Sajnos az én észrevételem az orosz csövekkel kapcsolatban az, hogy a csövek és csőfelek között rendkívül nagy a szórás, így nehezebb megtalálni belőle azokat, amire éppen szükség lenne..

A tartósság megint más dolog, vannak a kommersz változatok, melyek valóban kevesebbet bírnak üzemidőben, mint nyugati társaik /kommersz verziók/, de érdemes megemlíteni, hogy az oroszok mindig nagyobb anód disszipációt adnak meg....

Az ipari célra, valamint űrtechnológiai céllal kifejlesztett csöveik (műholdak) üzemideje pedig igen hosszú is lehet, nem ritka a 20000 ! és a 100000 ! üzemóra sem

A hang kérdésébe nem mennék bele, hogy melyik jobb, melyik nem, mert ez szubjektív, és ráadásul munkapontfüggő!!! Természetes, hogy MÁS hangja lesz. (nem feltétlenül jobb, vagy rosszabb)
Ezért én soha nem próbálok be amerikai cső helyére orosz csövet ugyanazon munkapont beállításban, mert nincs értelme...
Egy csőnek nem csak két paraméterét kellene figyelni...

_________________
"A szabványok azért vannak, hogy a tervező tudja, mi az amitől el kell térnie."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 23:49 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.31. 15:11
Hozzászólások: 2054
Tartózkodási hely: EU
Innentől önként moderálom magam -hozzászólásom előtt-, és más helyet keresek mondanivalómnak.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 07:29 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 20:53
Hozzászólások: 3556
psuser írta:
Ha már DC fűtés akkor milyen kondikat használtatok , mi a tapasztalat , van aki azt mondja, hogy minden számít van aki azt, hogy nem érdekes .....

PS


CRC fűtést használtam, ugyanarról trafóról, amiről az anódtáp megy. Mezei graetz, 2x10000uF Hitano kondi, 0,33 Ohm/ 5W kerámia ellenállás.

Utána jött az AC fűtés, ugyanarról a trafóról. Klasszisokkal jobb hang, eltűnt egy csomó elektronikus, fémes íz.

Következő lépés: külön fűtő trafó, HFA06TB08 diódákból graetz, 68000uF / 40V csavaros EPCOS kondi. Rosszabb lett mint a legelső verzió.

Még egy esélyt adok a CRC-szűrésnek, jobb alkatrészekkel, de most úgy tűnik, az AC-fűtés minőségét csak megközelíteni lehet a legjobb esetben.
( Különböző stabilizátoros csodákkal inkább nem is kisérletezek. )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 10:30 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 12:20
Hozzászólások: 1501
Tartózkodási hely: Szombathely
Sajna eddig én is így vagyok ezzel , elveszik a tér picit, ha DC a fűtés , de most végre befejezném a phono-t nem merek AC-val szerelni , de lehet kipróbálom mégis.

Bár 7 végén a vonalt fűtöttem mindkét módon akkor difi azért nem volt , jó egyen 100.000 mikrós elkók AN M7 fűtés részét raktam össze, DE a vonal-nál nekem így sincs zaj - talán a 6N6P miatt a dac végén is az van AC-vel azzal sincs gondom.

PS


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.09.03. 20:44 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Mostanában az LTP fázisfordító korrekt fűtés megoldásán gondolkodom.
Mint tudjuk, a katódnál pozitívabb a fűtőszál feszültsége, legalább is ez lenne a kívánalom.
Például legyen a katód 114.2V on, ha teljesen kivezéreljük a csövet, akkor elvileg a szinusz jel felső csúcsa 228,4V on van, ennél 2V al legyen pozitívabb a fűtés felemelése=230.4V De itt jön be a fűtés-katód feszültség, (E88CCnél +120 és -60V) Ha ide felkötném, akkor meg se szólalhatna a fokozat, mert 230.4V-60V=170.4V - itt a fűtés-katód feszültség alsó határa, a katód meg egyenáramúlag 114.2V on van.
Ha testre kötöm a fűtést, akkor kb. 4 V eff feszültség lehet a katódon, anélkül, hogy a +120Vos küszöbbe be ne verje a fejét.
Ha a katód feszültség +2V ra kötöm, akkor egyrészt korlátozódik a kiverérelhetőségi szakasz
másrészt a felső szinusz periódusra nem lesz igaz, hogy a "fűtőszál pozitívabb.."
Ha a fűtőszálat a katódhoz kötöm (lebegő fűtés), akkor a hálózati trafó kapacitásain keresztül összeszedhet bizonyos zavarokat.

Jó lenne, ha valaki megírná, hogy melyik a helyes módszer!
Ja , és még egy, mi van akkor ha ez után a fokozat után van egy katód követő, akkor annak hová kell kötni a fűtését?


Csatolmányok:
_HEATER.JPG
_HEATER.JPG [ 35.63 KiB | Megtekintve 125974 alkalommal. ]

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.09.04. 15:49 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Az LTP fázisfordító két csőfél közös katódján a BEMENŐ JEL nagyságát láthatod, mivel ez a pont ott ez katódkövetőnek minősül (ezen keresztül vezérli a másik csőfelet).
Az anódokon lehet a felerősített kimenő jelet mérni, ami ebben az esetben kb. 15-ször nagyobb a bemenő jelnél.
Különben az ECC88 -as csövek nem valók az ilyen kapcsolású fázisfordítókba, mert a megadott határ feszültségértékeik alacsonyak!
Az LTP kapcsolásokba ECC82, vagy a régebbi 6SN7 csöveket használd, mert azok simán mennek 400-450 volt nagyságú anódfeszültséggel, ami az ilyen kapcsolásokra jellemző és kívánatos.

Azon kívül a fűtéskört ne keverd a katód áramkörével, mivel ezek a közvetett fűtésű csövek a katód felé jól szigeteltek.
Amennyiben katódkövetőt akarsz bárhová bekötni, annak a fűtését is fel kell emelni a katódhoz képest pozitívabbra.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.09.04. 21:07 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 22:09
Hozzászólások: 1399
Hopp , erre nem is gondoltam, hogy a katódon nincs akkor a feszültség.
Az egyszerűség kedvéért, akkor legyen a katód fesz. 100V a bemenő jel legyen 10Vp-p
100+(10/2)+2V =107V - ide kell beállítani a fűtő fölemelő feszültséget.
Ez így rendben van?

_________________
"A zene közvetlen összekötő a lélek és az isteni között."


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2013.09.05. 08:32 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.30. 19:15
Hozzászólások: 1975
Az E88CC fűtés/katód pozitív irányú megengedett feszültség határa 120v, tehát belül leszel a specifikáción.

Üdv: TJ.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.26. 15:15 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2015.04.24. 15:50
Hozzászólások: 14
Jelenleg párhuzamos dc fűtésem van a phonómnál a graetz után 35 v 10.000 u kondi van. Ez elégséges? Mert láttam itt sokkal nagyobb értékeket is.

Üdv!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2015.04.27. 08:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2013.06.06. 04:57
Hozzászólások: 677
Tartózkodási hely: Bp
tunerman írta:
Amennyiben katódkövetőt akarsz bárhová bekötni, annak a fűtését is fel kell emelni a katódhoz képest pozitívabbra.

Üdv: TJ.


Ez is olyan tévedés,mint a földelt katódos triódás előerősítőnél /VHS téma/ Ön által említett "kis impedancia" hozzá szólás volt.
Jó csőnél ez teljesen felesleges dolog!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.06. 15:28 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
6c4c írta:
Igaz, hogy általában a párhuzamos 6,3V-os fűtés tűnik minden szempontból előnyösebbnek, de lehet néha arra szükség, hogy a némely kettőstrióda esetén fennálló 12,6V-os lehetőséget kihasználjuk. Nem hinném hogy az egy burában levő két csőfél fűtőszál paraméterei között jelentős különbségek lennének...
A most épülő DAC-omban a 12BH7 12,6V-ról, akksiról lesz fűtve ;)


Hmm, azóta az amúgy egész vállalhatóan zenélő DAC-ban történt egy-két változás. A TRIO fantázianevű IV konverterben a 2db E180F cső a meglévő 12,6V-ról, sorosan lett fűtve. Sajnos azt tapasztaltam, hogy nem mindig azonos fűtőfeszültség áll így be a csöveken :(
Előkotortam a fiókból egy L272-t és ezzel legalább látszólag megoldódik a probléma. Szerintetek?


Csatolmányok:
Vf_hlf.jpg
Vf_hlf.jpg [ 11.34 KiB | Megtekintve 122510 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.06. 16:05 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
A régi csövek -főleg úgy, hogy még csak sejtésünk sincs a bennük levő üzemóráról- fűtéskörének meleg ellenállása jelentősen eltérhet.

A DHT csöveimnél -a többsége 50-80 éves- azonos típuson és gyártón belül akár 20% eltérést is mértem már (úgy, hogy a mutual conductance mérés szerint 5%-on belül voltak a csövek).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.07. 10:21 
Offline
Fórumtag
Avatar

Csatlakozott: 2012.12.14. 11:30
Hozzászólások: 818
Tartózkodási hely: ~ Bp.
6c4c írta:
6c4c írta:
Igaz, hogy általában a párhuzamos 6,3V-os fűtés tűnik minden szempontból előnyösebbnek, de lehet néha arra szükség, hogy a némely kettőstrióda esetén fennálló 12,6V-os lehetőséget kihasználjuk. Nem hinném hogy az egy burában levő két csőfél fűtőszál paraméterei között jelentős különbségek lennének...
A most épülő DAC-omban a 12BH7 12,6V-ról, akksiról lesz fűtve ;)


Hmm, azóta az amúgy egész vállalhatóan zenélő DAC-ban történt egy-két változás. A TRIO fantázianevű IV konverterben a 2db E180F cső a meglévő 12,6V-ról, sorosan lett fűtve. Sajnos azt tapasztaltam, hogy nem mindig azonos fűtőfeszültség áll így be a csöveken :(
Előkotortam a fiókból egy L272-t és ezzel legalább látszólag megoldódik a probléma. Szerintetek?
Ha nem azonos fesz áll be, akkor bizonyára az egyik fűtésnek nagyobb az ellenállása, így sorba kötve nagyobb a fűtűteljesítménye is, mint a másiknak /azonos áramok/.
Ha felezve van a tápfesz, akkor egyformák a feszültségek, tehát ilyenkor a kissebb ellenállású fűtésen lessz nagyobb a disszipáció.
...Szóval ha az a cél, hogy pontosan egyforma teljesítménnyel fűtsenek (gondolom akkor azonos a katód emisszió), akkor talán középút felé kéne keresni az igazságot... :roll:

Mivel az izzószálak erősen pozitív hőfokfüggésűek, ezért soros bekötésnél [i]hatványozottabban fog érvényesülni a fűtések eltérő teljesítménye, mint párhuzamos (illetve egyenként stabilizált soros) bekötés esetén, -ezért méginkább "megnyúlhat" a megnőtt ellenállású fűtőszál-.[/i] :(


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára DöG 2016.03.07. 10:28-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.07. 10:26 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:22
Hozzászólások: 4956
6c4c írta:
6c4c írta:
Igaz, hogy általában a párhuzamos 6,3V-os fűtés tűnik minden szempontból előnyösebbnek, de lehet néha arra szükség, hogy a némely kettőstrióda esetén fennálló 12,6V-os lehetőséget kihasználjuk. Nem hinném hogy az egy burában levő két csőfél fűtőszál paraméterei között jelentős különbségek lennének...
A most épülő DAC-omban a 12BH7 12,6V-ról, akksiról lesz fűtve ;)


Hmm, azóta az amúgy egész vállalhatóan zenélő DAC-ban történt egy-két változás. A TRIO fantázianevű IV konverterben a 2db E180F cső a meglévő 12,6V-ról, sorosan lett fűtve. Sajnos azt tapasztaltam, hogy nem mindig azonos fűtőfeszültség áll így be a csöveken :(
Előkotortam a fiókból egy L272-t és ezzel legalább látszólag megoldódik a probléma. Szerintetek?


Ez teljesen jó megoldás. De ha nem akarsz költeni rá, és a tápod bírja, akkor párhuzamos ellenállásokkal is belőheted a szimmetriát.

Sajti


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.03.07. 19:42 
Offline
Alapítótag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.27. 15:27
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Békés megye
Köszönöm, hogy foglalkoztatok a problémámmal.
Üdvözlettel: 6c4c


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2016.11.05. 19:56 
Offline
Fórumtag

Csatlakozott: 2015.01.15. 05:33
Hozzászólások: 1256
Tartózkodási hely: Miskolc
Esetleg érdekes lehet:
http://www.clarisonus.com/Research%20Reports/RR002-DCFilterTest/RR002-DCFilSupplyTest.html


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.02.09. 14:01 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
van annak elonye/hatranya ha az AC futes es a magasfesz tap kozos traforol uzemel ? mit gondoltok ?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.02.09. 15:02 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Ha jó méretezett a trafó, mindegy, hogy azonos vason van-e a fűtés és a nagyfesz, vagy nem.

Ha alulméretezett (egy combosabb nagyfesz egyenirányító cső fűtése lehet akár 4-5A is, ami nem kevés terhelést jelenthet), a trafó melegedésével a vékony drótból tekert HV rész feszültsége csökken, a fűtés kevésbé változik.

Zajkritikus alkalmazásoknál (pl. DHT előfok) van előnye a külön trafónak -főleg az osztott tekercselésű fűtőtrafóknak-, kisebb -főleg a fűtéstekercsek közötti- az "áthallás" (a fűtéstekercsek a hűtés miatt mindig a tekercselés legkülső részén vannak, ezért érzékenyebbek a szórt elektromágneses térre).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.02.10. 08:41 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
tapasztalat e teren?
Rectifier-Induced Heater Hum
https://books.google.sk/books?id=VMjkDQ ... er&f=false


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.02.10. 10:33 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Szerintem Merlin kicsit keverte az ok-okozatot.
Ilyen jellegű degenerációt egy átlagos (most tekintsünk el a 0.5-1A anódáramot zabáló OTL-ektől) HV egyenirányító cső nem igen okozhat.

A képen szerintem egy "klasszikus" nagy teljesítményű kapcsolóüzemű fogyasztókkal terhelt hálózati jelalak van (ilyet otthon is bármikor láthatsz).

Az, hogy a hálózati jelalak -saccra 10%- torzítása kihat az AC fűtésű DH csövekre, vagy átjut a HV tekercs-egyenirányító-szűrés körön a csövek nagyfeszültségű részére, az nem újdonság.
Ezért van létjogosultsága -egyes esetekben- a hálózati jelkondicionálásnak/regenerálásnak, illetve rendesen kell megtervezni a fűtés zajmentesítését (AC esetben pl. közepelés, DC esetben megfelelő táplálás).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.02.10. 11:24 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
tegnap fogtam egy trafot, 10VA 2x15V. eloszor leterheltem a ket szekundert 470 ohmmal. utana ez egyikre tettem egy egyszeru grec hidat meg 220u-os kondit. a szkopon ezt lattam (nalam mar a bejovo 50Hz is torzitott, de ez most nem fontos). utana mertem spektrumot is, ott is lathato a hangover.

szoval, a jelenseg letezik :D


Csatolmányok:
pic1.jpg
pic1.jpg [ 215.75 KiB | Megtekintve 82962 alkalommal. ]
pic2.jpg
pic2.jpg [ 199.99 KiB | Megtekintve 82962 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.02.10. 15:11 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
valaki megnezhetne otthon szkoppal az AC futest egy rendes erositoben. (az enyemben kulon trafo van).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.02.10. 20:10 
Offline
Kiemelt Tag

Csatlakozott: 2013.06.16. 18:17
Hozzászólások: 982
Itt a spektrum is.
Ahogy a szimulatorban nezegettem, legnagyobb hatasa a trafo szort induktivitasanak van a "hangover"-re.
Ez a magas frekis zaj a futeskorben milyen hatassal lehet a hangra ? Tudom, eleg picik a mert ertekek, de ez csak egy sarkitott pelda/kiserlet volt.


Csatolmányok:
trafo-fft-nohangover.png
trafo-fft-nohangover.png [ 79.8 KiB | Megtekintve 82795 alkalommal. ]
trafo-fft-hangover.png
trafo-fft-hangover.png [ 80.17 KiB | Megtekintve 82795 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2020.02.10. 22:15 
Offline
Alapítótag

Csatlakozott: 2011.03.26. 23:55
Hozzászólások: 2124
Bocs, de ennek a "mérjünk valamit, hogy legyen ábra" túl sok értelme nincs.
Már majdnem azt írtam, hogy kb. annyit ér, mint Amir "mérései" https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php ;)

Meg kell határozni a mérendő célt, de főleg a "mihez képest", magyarán ki kell jelölni a kályhát és a helyét is. :D

Ha mondjuk veszel egy erősítő fokozatot és például meghatározott kimeneti szinthez képest méred a mérendőt (pl. zajt, hum komponenseket, modulációs termékeket), akkor tudjuk, hogy hol a kályha (és mekkora), meg lehet ismételni a mérést bármikor, más körülmények közt is.

Nézzünk egy esetet: van egy DHT előerősítő, ami a cső konstrukciójánál fogva érzékeny a tápfeszültségre, a fűtés minőségére (jelen esetben DC fűtés, AC-val egy közel 90 éves csőnél én nem is próbálkozok), az alacsony frekvenciás (50, 100Hz) mágneses térre, EMI okozta modulációs termékekre, a Hold állására....

Fogsz egy NAGYON jó generátort (jelen esetben egy Victor féle 1kHz-est elemes táplálással, -120..130dB-s maximális komponensekkel), belövöd vele a kívánt kimeneti szintet (tekintsük ezt a későbbiekben alapnak), beállítod a mérőeszköz "végkitérése" alá (itt pl. -10dB jelszint).

#26 preamp F.A.D.A spectrum.jpg

Konstatálod, hogy az 1kHz-es komponens körül nincsenek sideband (100Hz modulációs) komponensek, öröm, bódottá .... jó a fűtés, jó a HV táp, a jel alatt -82..-92dB-n van az 50 Hz-es brumm, jó az egyenirányítás a HV részen, mert -90-en van a 100Hz-es komponens, nem túl nagy a 150-es, n*1kHz-en ott vannak a torzítási komponensek, de elég jók. Ez egy jó konstrukció.

Ugyanabban a mérési elrendezésben csövet cserélsz.

#26 preamp Majestic spectrum.jpg

Az egyik csőnél a "radiated hum" 50Hz -50dB-n van a signal-hoz képest!
"Gyönyőrű" modulációs sideband komponensek látszanak mind a vivő, mind a harmonikusa körül.

Ha ezt az ábrát látnád először, pánikszerűen földelési, árnyékolási problémákat keresnél, pedig szó sincs erről.

Ugyanebben az elrendezésben egy jobb csőpár mérése, kicsit jobban kinagyítva az alapjel körül:

0dB spectrum.jpg

Látszik az 1kHz-es alapjel körül a HV 100Hz-es zaja ... -100dB szinten, de a harmonikusok mellett semmi sincs, csak vegyes -hálózati jellegű és cső- alapzaj.

----------------------------------
Nem igen használok AC fűtést DH csövekhez, de azért mértem már olyan berendezést is.
300B PP erősítő, csövek AC fűtéssel, közepelve.

PP 1W.jpg

Eléggé lehangoló, főleg, ha rámér az ember a meghajtásra is, ami teljesen átlagos, brumm mentes.

Meghajtó 1W.jpg


Csatolmányok:
Meghajtó 1W.jpg
Meghajtó 1W.jpg [ 88.57 KiB | Megtekintve 82764 alkalommal. ]
PP 1W.jpg
PP 1W.jpg [ 65.7 KiB | Megtekintve 82768 alkalommal. ]
0dB Spectrum.jpg
0dB Spectrum.jpg [ 64.64 KiB | Megtekintve 82768 alkalommal. ]
#26 preamp Majestic spectrum.jpg
#26 preamp Majestic spectrum.jpg [ 190.42 KiB | Megtekintve 82768 alkalommal. ]
#26 preamp F.A.D.A spectrum.jpg
#26 preamp F.A.D.A spectrum.jpg [ 178.93 KiB | Megtekintve 82768 alkalommal. ]
Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 53 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség